Licensed to BIIF - Organization License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 4/27/2007 07:00 PM
                                   BIIF East                                   
                            Friday, April 27, 2007                             
                           Kamehameha Schools Kea'au                           
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Corie Schattauer          SO Hilo                              12.89*  3   10  
  2 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              13.02*  3    8  
  3 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              13.23*  3    6  
  4 Daysha Viernes            JR Hilo                              13.42   3    4  
  5 Cheray Brzezowski         SO KS Hawaii                         13.43   3    2  
  6 Jana Larson               SO Ka`u                              13.45   2    1  
  7 Emilee Lantis             JR Hilo                              13.57   2 
  8 Sarah Okubo               SO Waiakea                           13.67   2 
  9 Kaitlyn Quist             JR Hilo                              13.71   2 
 10 Remi Wada                 JR Cla                               13.85   2 
 11 Michelle Tagorda          JR Kea`au                            13.86   3 
 12 Kini Shuping              SO H P A                             13.90   3 
 13 Kamie Oda                 SR Waiakea                           14.02   2 
 14 Pua Hall                  SO KS Hawaii                         14.25   2 
 15 Amber Pocock              FR Ka`u                              14.36   1 
 16 Carissa Pajo                 Waiakea                           14.42   1 
 17 Yaya Campbell             FR KS Hawaii                         14.54   1 
 18 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                           14.81   1 
 19 Kiki Campbell             FR KS Hawaii                         15.11   1 
 20 Lyan Apilado              SO KS Hawaii                         15.16   2 
 21 Stasia Malepe                KS Hawaii                         15.76   1 
 -- Alisha Gangwes            FR Ka`u                                 DQ   1 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 27.74                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Corie Schattauer          SO Hilo                              26.79*  2   10  
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              26.88*  2    8  
  3 Emilee Lantis             JR Hilo                              27.80   2    6  
  4 Daysha Viernes            JR Hilo                              27.92   2    4  
  5 Michelle Tagorda          JR Kea`au                            28.28   2    2  
  6 Jana Larson               SO Ka`u                              28.36   2    1  
  7 Amanda Schuler            SR Waiakea                           29.10   1 
  8 Pua Hall                  SO KS Hawaii                         29.40   1 
  9 Carissa Pajo                 Waiakea                           29.47   2 
 10 Victoria Shirkey          JR Hilo                              29.98   1 
 11 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                            30.24   1 
 12 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                           31.03   1 
 13 Alisha Gangwes            FR Ka`u                              32.48   1 
 14 Stasia Malepe                KS Hawaii                         33.55   1 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 1:04.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                            1:02.63*  2   10  
  2 Jamilia Epping            JR Kea`au                          1:03.01*  2    8  
  3 Tereza Chylkova           SO Hilo                            1:03.55*  2    6  
  4 Emilee Lantis             JR Hilo                            1:04.38*  2    4  
  5 Kaitlyn Quist             JR Hilo                            1:04.81*  2    2  
  6 Kelsey Masuda             JR Cla                             1:06.23   1    1  
  7 Ashley Moorehouse         SR Kea`au                          1:06.29   2 
  8 Amanda Schuler            SR Waiakea                         1:06.80   2 
  9 Bre Becker                JR Cla                             1:07.52   2 
 10 Kathleen Van Cleave       SO Kea`au                          1:09.77   1 
 11 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                         1:12.86   1 
 12 Gabriella Dyer            SO KS Hawaii                       1:13.74   1 
 13 Malio Kodis                  Waiakea                         1:14.63   1 
 14 Kayla Stormont            SO KS Hawaii                       1:15.31   1 
 15 Allison Shaw              JR KS Hawaii                       1:20.33   1 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keri Ogden                SR H P A                           2:27.28*   10  
  2 Kaitlyn Chock                Waiakea                         2:39.64     8  
  3 Ashley Moorehouse         SR Kea`au                          2:39.68     6  
  4 Bronte Kaneakua           FR KS Hawaii                       2:41.19     4  
  5 Mary Brzezowski           SR KS Hawaii                       2:42.33     2  
  6 Kirsten Davis             SO KS Hawaii                       2:42.36     1  
  7 Rachel Watkins            JR Cla                             2:43.90  
  8 Reyna Joy C Javar         SR Ka`u                            2:46.51  
  9 Gabriella Dyer            SO KS Hawaii                       3:06.02  
 10 Kaimi Yoshida             FR KS Hawaii                       3:09.97  
 11 Malio Kodis                  Waiakea                         3:11.41  
 12 Kayla Stormont            SO KS Hawaii                       3:13.53  
 13 Allison Shaw              JR KS Hawaii                       3:20.86  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 5:20.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirsten Davis             SO KS Hawaii                       5:30.98    10  
  2 Rachel Watkins            JR Cla                             5:32.27     8  
  3 Kaitlyn Chock                Waiakea                         5:41.96     6  
  4 Mary Brzezowski           SR KS Hawaii                       5:54.56     4  
  5 Reyna Joy C Javar         SR Ka`u                            5:54.80     2  
  6 Kaimi Yoshida             FR KS Hawaii                       6:02.29     1  
  7 Jane Terry                FR Hilo                            6:02.34  
  8 Tiara Mills               FR Kea`au                          7:15.04  
  9 Janelle Guerrero-Miguel   FR Kea`au                          7:18.18  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sarah Chitwood            SR Hilo                           12:16.60    10  
  2 Jane Terry                FR Hilo                           14:34.65     8  
  3 Heidi Gonzalez            JR Hilo                           14:48.80     6  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 17.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              15.25*  2   10  
  2 Nikki Stomski             JR H P A                             17.40*  2    8  
  3 Jacqueline Reed           SR Waiakea                           18.17   2    6  
  4 Jana Larson               SO Ka`u                              18.49   2    4  
  5 Aubrey Shaw               SO KS Hawaii                         18.65   1    2  
  6 Kapua Lapera              SR Ka`u                              18.66   2    1  
  7 Mary Brzezowski           SR KS Hawaii                         19.15   1 
  8 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              20.38   2 
  9 Liliana Desmither         JR Hilo                              20.56   1 
 10 Alisha Gangwes            FR Ka`u                              20.87   1 
 11 Jenny Huilca              SO Hilo                              21.30   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 51.84                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Justina Wood              JR H P A                             48.90*  2   10  
  2 Jana Larson               SO Ka`u                              49.03*  2    8  
  3 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              50.37*  2    6  
  4 Jacqueline Reed           SR Waiakea                           52.20   2    4  
  5 Kapua Lapera              SR Ka`u                              52.73   2    2  
  6 Aubrey Shaw               SO KS Hawaii                         53.81   1    1  
  7 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              54.85   2 
  8 Liliana Desmither         JR Hilo                              56.15   1 
  9 Jenny Huilca              SO Hilo                              59.25   1 
 10 Alisha Gangwes            FR Ka`u                            1:01.24   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo  'A'                                                      52.62*   10  
  2 Ka'u  'A'                                                      52.68*    8  
  3 Christian Liberty Academy  'A'                                 53.49*    6  
  4 H P A  'A'                                                     53.98*    4  
  5 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 54.20*    2  
  6 Waiakea  'A'                                                   55.74     1  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 4:34.24                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Christian Liberty Academy  'A'                               4:24.52*   10  
  2 Kea'au  'A'                                                  4:27.12*    8  
  3 Waiakea  'A'                                                 4:30.33*    6  
  4 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                               4:36.09     4  
  5 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                               5:04.59  
 
Girls High Jump
================================================================================
       STATE: *  4-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cassie Morigaki           SO Waiakea                         5-00.00*   10  
  2 Kelsey Masuda             JR Cla                             4-10.00*    8  
  3 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                            4-08.00*    6  
  4 Amanda Schuler            SR Waiakea                         4-04.00     4  
  5 Carissa Pajo                 Waiakea                         4-00.00     2  
  6 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                         3-10.00     1  
  7 Malio Kodis                  Waiakea                         3-08.00  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
       STATE: *  8-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daysha Viernes            JR Hilo                            9-09.00*   10  
  2 Victoria Shirkey          JR Hilo                            8-03.00*    8  
  3 Lyan Apilado              SO KS Hawaii                       6-00.00     6  
  4 Yaya Campbell             FR KS Hawaii                       6-00.00     4  
 -- Kiki Campbell             FR KS Hawaii                            NH  
 -- Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                               NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cheray Brzezowski         SO KS Hawaii                      16-09.00*   10  
  2 Kini Shuping              SO H P A                          15-04.75*    8  
  3 Makena Naho'oikaika       SR KS Hawaii                      14-09.75     6  
  4 Jana Larson               SO Ka`u                           13-10.50     4  
  5 Carissa Pajo                 Waiakea                        13-06.50     2  
  6 Kapua Lapera              SR Ka`u                           13-05.50     1  
  7 Amanda Schuler            SR Waiakea                        13-02.00  
  8 Kamie Oda                 SR Waiakea                        12-04.00  
  9 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                        11-06.50  
 10 Amber Pocock              FR Ka`u                           10-09.25  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kini Shuping              SO H P A                          31-09.75    10  
  2 Cassie Morigaki           SO Waiakea                        31-05.00     8  
  3 Kapua Lapera              SR Ka`u                           29-09.00     6  
 
Girls Shot Put
================================================================================
       STATE: * 30-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiki Robertson-Kapo'o     FR Hilo                           31-01.00*   10  
  2 Chelsea Caplener          JR Hilo                           29-08.50     8  
  3 Tabitha Eseroma           JR KS Hawaii                      27-05.00     6  
  4 Hulali Trask              FR KS Hawaii                      27-02.50     4  
  5 Naoli Weller              SR Hilo                           27-01.50     2  
  6 Tumama'o Enos             SO Pahoa                          26-08.00     1  
  7 Jeen Ouye                 SO Cla                            25-07.00  
  8 Reitchel Boyd             SR Kea`au                         25-00.50  
  9 Kaopua Sutton             FR KS Hawaii                      24-09.75  
 10 Brianna Vargas-Hatoka     FR KS Hawaii                      23-02.00  
 11 Angelica Tangalin         JR Kea`au                         21-09.75  
 12 Coralie Busek             SR Waiakea                        21-06.50  
 13 Angel Thompson            FR Cla                            20-01.50  
 14 Ashley Miho               SR Waiakea                        19-09.25  
 15 Paulina Hernandez         JR Kea`au                         19-03.00  
 16 Kailey Harris             SO Waiakea                        19-01.00  
 16 Jaymee Mansanas           FR KS Hawaii                      19-01.00  
 18 Denarose Fukushima        SO Pahoa                          17-04.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiki Robertson-Kapo'o     FR Hilo                              94-04    10  
  2 Chelsea Caplener          JR Hilo                           93-09.75     8  
  3 Sherise Moniz             JR Hilo                              87-06     6  
  4 Reitchel Boyd             SR Kea`au                            85-04     4  
  5 Tumama'o Enos             SO Pahoa                          83-01.50     2  
  6 Kaopua Sutton             FR KS Hawaii                      75-05.25     1  
  7 Coralie Busek             SR Waiakea                        74-08.25  
  8 Angelica Tangalin         JR Kea`au                            69-00  
  9 Hulali Trask              FR KS Hawaii                      67-00.75  
 10 Jeen Ouye                 SO Cla                            66-05.50  
 11 Naoli Weller              SR Hilo                           66-01.25  
 12 Angel Thompson            FR Cla                            62-08.25  
 13 Jaymee Mansanas           FR KS Hawaii                         62-05  
 14 Paulina Hernandez         JR Kea`au                         57-08.25  
 15 Kailey Harris             SO Waiakea                        57-06.75  
 16 Ashley Miho               SR Waiakea                        56-11.50  
 17 Brianna Vargas-Hatoka     FR KS Hawaii                      55-01.75  
 18 Denarose Fukushima        SO Pahoa                             52-11  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bronson Kaneao            SR Kea`au                            11.40*  5   10  
  2 Tim Weber                 JR Cla                               11.76   5    8  
  3 Patrick Reveira           JR Kea`au                            11.91   5    6  
  4 Jelani Alcott             SO Kea`au                            12.04   3    4  
  5 Kanakalele Silva          FR KS Hawaii                         12.06   1    2  
  6 Jacob Edwards             FR Ka`u                              12.07   2    1  
  7 William Azevedo           SO KS Hawaii                         12.12   1 
  8 Kawika Karratti           SO Ka`u                              12.15   1 
  9 Kawika Asam               SR KS Hawaii                         12.16   5 
 10 Kainoa Crum               FR KS Hawaii                         12.26   2 
 11 Karl Ancheta              SO Hilo                              12.31   2 
 12 Myan Isa                  SO Hilo                              12.37   5 
 13 Travis Figueira           JR Waiakea                           12.38   2 
 14 Matt Miranda              JR Kea`au                            12.39   5 
 15 Kaimi Scott               SO Waiakea                           12.41   5 
 16 Halen Tanimoto            SR Hilo                              12.42   3 
 17 Christian Shintani        SO Waiakea                           12.44   4 
 18 Alexander McGuire         SO Kea`au                            12.46   1 
 19 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                              12.46   5 
 20 Micah Paulo               SO Hilo                              12.53   4 
 21 Trevor Takamine           SO Hilo                              12.61   1 
 22 Kevin Matias              JR Waiakea                           12.61   1 
 23 Kaiser Iuta               SO KS Hawaii                         12.62   3 
 24 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                       12.70   2 
 25 Jamie Yoshimura           SR Hilo                              12.71   2 
 26 Austin Denike             SO Ka`u                              12.73   2 
 27 Francis Blas              FR Kea`au                            12.74   2 
 28 John Tanouye              SR Cla                               12.95   1 
 29 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                       13.06   1 
 30 Ikaika Iuta               SR KS Hawaii                         13.14   4 
 31 Anthony Sylvester         JR Waiakea                           13.27   3 
 32 Justin Santana            FR Ka`u                              13.60   3 
 33 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                       13.89   3 
 34 Bryant Malepe             FR Ka`u                              14.09   4 
 35 Kenji Suzuki              JR Waiakea                           14.11   4 
 36 Kekoa Kalahiki            FR KS Hawaii                         14.67   4 
 37 Daniel Chang              FR Hilo                              14.72   4 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 23.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Collin Saxby              SR H P A                             22.85*  4   10  
  2 Cameron Nance             JR Waiakea                           23.65   4    8  
  3 Mana Purdy                JR H P A                             23.77   4    6  
  4 Jelani Alcott             SO Kea`au                            24.47   4    4  
  5 Kawika Asam               SR KS Hawaii                         24.50   4    2  
  6 Thomas Dela Cruz          SO Hilo                              24.76   2    1  
  7 Kaimi Scott               SO Waiakea                           25.13   3 
  8 Karl Ancheta              SO Hilo                              25.28   3 
  9 Alexander McGuire         SO Kea`au                            25.32   2 
 10 Hogan Rosehill            JR KS Hawaii                         25.45   2 
 11 Mitchell Shintani         FR Waiakea                           25.63   2 
 12 Kealoha Kramer            JR KS Hawaii                         25.66   3 
 13 Owen Cooper               FR Waiakea                           25.73   1 
 14 Weston McIntosh           SR Pahoa                             25.83   4 
 15 Myan Isa                  SO Hilo                              25.89   3 
 16 Jamie Yoshimura           SR Hilo                              25.96   4 
 17 Kevin Matias              JR Waiakea                           25.99   2 
 18 Matt Miranda              JR Kea`au                            26.00   3 
 19 Sai Weiss                 FR Hilo                              26.04   1 
 20 Micah Paulo               SO Hilo                              26.07   2 
 21 Kawika Karratti           SO Ka`u                              26.15   2 
 22 Kawai Siliga              SR KS Hawaii                         26.29   3 
 23 Anthony Sylvester         JR Waiakea                           26.76   1 
 24 Ikaika Iuta               SR KS Hawaii                         26.95   1 
 25 Cameron Calistro          FR Hilo                              27.29   1 
 26 Kenji Suzuki              JR Waiakea                           29.38   1 
 27 Daniel Chang              FR Hilo                              30.34   1 
 28 Bryant Malepe             FR Ka`u                              31.52   3 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cameron Nance             JR Waiakea                           52.11*  2   10  
  2 Bronson Kahaleua          SO Hilo                              53.13*  2    8  
  3 Jacob Smith               JR Kea`au                            54.00   2    6  
  4 Christopher Andrews       JR KS Hawaii                         54.55   2    4  
  5 Nolan Wong                JR KS Hawaii                         55.61   1    2  
  6 Tim Weber                 JR Cla                               55.64   2    1  
  7 Christian Shintani        SO Waiakea                           56.62   1 
  8 Kaimi Scott               SO Waiakea                           57.39   1 
  9 Karl Ancheta              SO Hilo                              57.50   2 
 10 Trevor Takamine           SO Hilo                              57.84   2 
 11 Justin Rivera             JR Hilo                              58.09   1 
 12 Chris Garnett             SO Pahoa                             59.21   1 
 13 Kaiser Iuta               SO KS Hawaii                         59.38   1 
 14 Brison McCormick          FR Hilo                              59.86   1 
 15 Frankie Azzarella         FR Pahoa                           1:03.63   1 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 2:08.74                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Ucker               SR Cla                             2:01.55*   10  
  2 Nick Ucker                JR Cla                             2:06.43*    8  
  3 Dylan Azzarella           SO Pahoa                           2:08.38*    6  
  4 Amor Love                 JR Hilo                            2:09.51     4  
  5 John Sanchez              SR Kea`au                          2:09.99     2  
  6 Jomar Matias              JR Kea`au                          2:16.95     1  
  7 Chayse Collins            SO Waiakea                         2:17.76  
  8 Josh Rimel                SO Cla                             2:20.2h  
  9 Justin Rivera             JR Hilo                            2:21.1h  
 10 Richard Moylan            FR Cla                             2:21.9h  
 11 Chris Garnett             SO Pahoa                           2:22.6h  
 12 Jeremy Grotenhuis         FR Cla                             2:29.1h  
 13 Shawn-Andy Andrada        FR Kea`au                          2:30.8h  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Ucker               SR Cla                             4:11.49*   10  
  2 Nick Ucker                JR Cla                             4:22.21*    8  
  3 Nick Hagemann             JR Kea`au                          4:22.66*    6  
  4 Mark Turner               SO Hilo                            4:29.02*    4  
  5 Christian Wells           SO Cla                             4:30.05*    2  
  6 Spencer Thomas            SR KS Hawaii                       4:30.52*    1  
  7 Bryan Silva               SR Kea`au                          4:31.28* 
  8 Chayse Collins            SO Waiakea                         4:37.68  
  9 James Imai                SO Waiakea                         4:43.03  
 10 Manny Ortiz               JR Waiakea                         4:43.08  
 11 Chris Garnett             SO Pahoa                           5:01.07  
 12 Frankie Azzarella         FR Pahoa                           5:02.02  
 13 Kyle Douglas              SR KS Hawaii                       5:02.55  
 14 Shawn-Andy Andrada        FR Kea`au                          5:04.96  
 15 Allen Tilanus             SO Hilo                            5:05.12  
 16 Bryson Kobayashi          SO Waiakea                         5:12.17  
 17 Enrico Macias-Zepeda      FR Hilo                            5:23.30  
 18 Kahikili Miranda          FR Hilo                            5:34.72  
 19 Michael Molnar            FR Cla                             5:48.58  
 20 Jacob Tomita              SO Cla                             6:09.21  
 21 Jonathan Hill             FR Kea`au                          6:48.63  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 10:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nick Hagemann             JR Kea`au                          9:52.16*   10  
  2 Mark Turner               SO Hilo                            9:54.44*    8  
  3 Dylan Azzarella           SO Pahoa                          10:03.42*    6  
  4 James Yoshimoto           SO Hilo                           10:09.08     4  
  5 John Sanchez              SR Kea`au                         10:13.42     2  
  6 Spencer Thomas            SR KS Hawaii                      10:15.46     1  
  7 James Imai                SO Waiakea                        10:15.73  
  8 Bryan Silva               SR Kea`au                         10:19.56  
  9 Manny Ortiz               JR Waiakea                        10:31.55  
 10 Frankie Azzarella         FR Pahoa                          10:47.09  
 11 Kyle Douglas              SR KS Hawaii                      11:05.54  
 12 Bryson Kobayashi          SO Waiakea                        11:46.49  
 13 Kahikili Miranda          FR Hilo                           12:06.61  
 14 Enrico Macias-Zepeda      FR Hilo                           12:25.43  
 15 Michael Molnar            FR Cla                            13:44.95  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jacob Edwards             FR Ka`u                              15.89*  3   10  
  2 Mitchell Gleed            SR H P A                             16.47*  3    8  
  3 David Atiz                JR Kea`au                            16.61*  3    6  
  4 Kane S Thomas             SR Ka`u                              17.03   3    4  
  5 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                              17.37   2    2  
  6 Dayton Kim                SO Hilo                              17.61   2    1  
  7 Halen Tanimoto            SR Hilo                              18.01   2 
  8 Ponopilialoha Grace       SO KS Hawaii                         18.10   1 
  9 Bryson Bangloy            SO Kea`au                            18.23   2 
 10 Broc Bangloy              SO Kea`au                            18.56   2 
 11 Cameron Calistro          FR Hilo                              19.16   1 
 12 Jelani Alcott             SO Kea`au                            19.72   1 
 13 Arvin Suginahara          SO Hilo                              20.15   1 
 14 Sai Weiss                 FR Hilo                              21.12   1 
 -- Thomas Dela Cruz          SO Hilo                                 DQ   3 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 43.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mitchell Gleed            SR H P A                             42.54*  3   10  
  2 Dayton Kim                SO Hilo                              43.74   3    8  
  3 Jacob Edwards             FR Ka`u                              44.29   3    6  
  4 Bryson Bangloy            SO Kea`au                            44.42   2    4  
  5 Thomas Dela Cruz          SO Hilo                              44.42   3    2  
  6 Broc Bangloy              SO Kea`au                            44.50   3    1  
  7 David Atiz                JR Kea`au                            45.52   3 
  8 Halen Tanimoto            SR Hilo                              45.75   2 
  9 Richard Estabilio         JR Ka`u                              46.24   2 
 10 Sai Weiss                 FR Hilo                              46.83   1 
 11 Arvin Suginahara          SO Hilo                              46.87   1 
 12 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                              46.94   1 
 13 Jelani Alcott             SO Kea`au                            48.22   2 
 14 Cameron Calistro          FR Hilo                              48.25   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 45.74                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kea'au  'A'                                                    45.21*   10  
  2 Waiakea  'A'                                                   46.60     8  
  3 Ka'u  'A'                                                      47.07     6  
  4 Hilo  'A'                                                      47.37     4  
  5 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 48.44     2  
  6 Waiakea  'B'                                                   48.69  
 -- H P A  'A'                                                        FS  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 3:41.24                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Christian Liberty Academy  'A'                               3:39.47*   10  
  2 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                               3:43.22     8  
  3 Hilo  'A'                                                    3:46.14     6  
  4 Waiakea  'A'                                                 3:50.64     4  
 -- Kea'au  'A'                                                       DQ  
 
Boys High Jump
================================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au                          5-06.00    10  
  2 Kealoha Kramer            JR KS Hawaii                       5-04.00     8  
  3 Kamuela Johansen          JR Waiakea                         5-02.00     6  
  4 Colin Hart                FR Hilo                            5-02.00     4  
  5 John-Ben Hauanio          JR KS Hawaii                       5-00.00     2  
  6 Kainoa Crum               FR KS Hawaii                       4-10.00 .333333
  6 Patrick Reveira           JR Kea`au                          4-10.00 .333333
  6 Lawrence Stone            JR Kea`au                          4-10.00 .333333
  9 Jacob Smith               JR Kea`au                          4-10.00  
 -- Kawika Karratti           SO Ka`u                                 NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
       STATE: * 11-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 David King                SO Hilo                           12-03.00*   10  
  2 Scott Hunter              FR Hilo                           11-03.00*    8  
  3 Caleb Friel               SO KS Hawaii                      10-06.00     6  
  4 Isaac Grotenhuis          JR Cla                            10-06.00     4  
  5 Brad Tomishiro            SR Hilo                           10-00.00     2  
  6 Richard Moylan            FR Cla                             9-06.00     1  
  7 Josh Rimel                SO Cla                             9-06.00  
  8 Jaymeson Matsuyama        JR Kea`au                          9-00.00  
  9 Justin Mello              FR Hilo                            8-06.00  
 10 Thomas Kackley            FR KS Hawaii                       8-00.00  
 11 Jeremy Grotenhuis         FR Cla                             7-06.00  
 12 Isaac Derego              FR KS Hawaii                       6-06.00  
 -- Alexander McGuire         SO Kea`au                               NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
       STATE: * 20-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bronson Kaneao            SR Kea`au                         20-05.25    10  
  2 Orion McClure             SR Ka`u                           19-05.50     8  
  3 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au                         19-04.50     6  
  4 Blaine Oliveira           JR Ka`u                           18-07.75     4  
  5 Richard Estabilio         JR Ka`u                           18-07.50     2  
  6 Kyle Buyuan               SR Waiakea                        18-07.25     1  
  7 Christian Shintani        SO Waiakea                        18-05.00  
  8 Matt Miranda              JR Kea`au                         17-08.00  
  9 Karl Ancheta              SO Hilo                           17-07.50  
 10 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                    17-01.75  
 11 Patrick Reveira           JR Kea`au                         16-11.75  
 12 Shannon Cantan            SR Ka`u                           16-07.50  
 13 Arvin Suginahara          SO Hilo                           16-06.25  
 14 Kaipo Aurello             FR Hilo                           16-05.25  
 15 Landru Parker             FR Kea`au                         16-04.50  
 16 Manta Dircks              FR KS Hawaii                      16-02.00  
 17 Jay Villeza               FR Hilo                           16-01.25  
 18 Justin Santana            FR Ka`u                           16-00.25  
 19 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                    15-11.00  
 20 Joey Pacheco              FR KS Hawaii                      15-08.50  
 21 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                    15-06.25  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
       STATE: * 41-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au                         41-08.50*   10  
  2 Bronson Kaneao            SR Kea`au                         41-00.00*    8  
  3 Orion McClure             SR Ka`u                           40-02.25     6  
  4 Blaine Oliveira           JR Ka`u                           39-10.25     4  
  5 Mitchell Shintani         FR Waiakea                        39-01.50     2  
  6 Patrick Reveira           JR Kea`au                         38-05.75     1  
  7 Hogan Rosehill            JR KS Hawaii                      36-11.25  
  8 Ke'o Curry                JR Kea`au                         36-03.75  
  9 Kealoha Kramer            JR KS Hawaii                      35-11.00  
 10 Shannon Cantan            SR Ka`u                           35-09.75  
 11 Ponopilialoha Grace       SO KS Hawaii                      35-04.25  
 12 Matt Miranda              JR Kea`au                         34-06.00  
 13 Arvin Suginahara          SO Hilo                           34-03.75  
 14 Manta Dircks              FR KS Hawaii                      34-03.50  
 15 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                    33-03.75  
 15 Jay Villeza               FR Hilo                           33-03.75  
 17 Kaipo Aurello             FR Hilo                           33-03.00  
 18 Justin Santana            FR Ka`u                           33-02.00  
 19 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                    30-10.00  
 
Boys Shot Put
================================================================================
       STATE: * 45-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Murphy Busek              SR Waiakea                        46-00.75*   10  
  2 Li Jack                   JR Waiakea                        44-01.75     8  
  3 Weston McIntosh           SR Pahoa                          43-04.00     6  
  4 Glenn Mansanas III        SR Kea`au                         42-11.50     4  
  5 Jordan Santos-Kanakamaik  SR Ka`u                           41-08.50     2  
  6 Semisi Tokolahi           SO Hilo                           40-08.00     1  
  7 Ke'o Curry                JR Kea`au                         40-04.50  
  8 Lowell Ancheta            SR Hilo                           39-11.75  
  9 Clifford Feliciano        SR KS Hawaii                      35-08.50  
 10 Jordon Loeffler           SO Hilo                           35-05.00  
 11 Kamuela Johansen          JR Waiakea                        34-05.75  
 12 Kelii Lerma               JR KS Hawaii                      34-01.75  
 13 Robert Leslie             SO KS Hawaii                      33-10.75  
 14 Kenji Suzuki              JR Waiakea                        33-04.00  
 15 Makia Ah Quin                KS Hawaii                      33-02.75  
 16 Bronson Shirlock          SO Hilo                           33-01.75  
 17 Kelii Kekuewa             FR KS Hawaii                      33-01.50  
 18 Dathan Toribio            FR Kea`au                         33-01.00  
 18 Michael Pohina Jr         JR KS Hawaii                      33-01.00  
 20 Jeremy Butterfield        SO Hilo                           32-04.75  
 21 Bronson Decastro          FR Hilo                           29-01.00  
 22 Kayson Okunami            SO KS Hawaii                      28-11.50  
 23 Zac Shozuya               FR Hilo                           28-02.00  
 24 Zachary Belanay           SR Cla                            28-00.00  
 25 Keahi Benn                FR Pahoa                          27-00.75  
 26 Vincent Liu               SO Hilo                           25-10.50  
 27 Darin Dennis                 Ka`u                           24-09.50  
 28 Anthony Espejo            SO Pahoa                          23-10.50  
 29 Braxton Shirlock          FR Hilo                           23-00.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
       STATE: * 133-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Li Jack                   JR Waiakea                          140-10*   10  
  2 Glenn Mansanas III        SR Kea`au                           130-07     8  
  3 Semisi Tokolahi           SO Hilo                             119-09     6  
  4 Murphy Busek              SR Waiakea                       116-11.75     4  
  5 Robert Leslie             SO KS Hawaii                        113-03     2  
  6 Weston McIntosh           SR Pahoa                         113-02.75     1  
  7 Lowell Ancheta            SR Hilo                          110-11.50  
  8 Jordan Santos-Kanakamaik  SR Ka`u                          107-05.75  
  9 Ke'o Curry                JR Kea`au                        105-11.50  
 10 Michael Pohina Jr         JR KS Hawaii                     101-01.50  
 11 Clifford Feliciano        SR KS Hawaii                     100-01.75  
 12 Kawai Siliga              SR KS Hawaii                         97-07  
 13 Jeremy Butterfield        SO Hilo                           97-01.50  
 14 Bronson Shirlock          SO Hilo                           95-02.75  
 15 Jordon Loeffler           SO Hilo                              92-07  
 16 Dathan Toribio            FR Kea`au                            92-00  
 17 Kelii Kekuewa             FR KS Hawaii                      90-07.25  
 18 Keahi Benn                FR Pahoa                          85-04.75  
 19 Bronson Decastro          FR Hilo                           80-06.50  
 20 Kenji Suzuki              JR Waiakea                        80-05.50  
 21 Kamuela Johansen          JR Waiakea                        78-04.25  
 22 Zac Shozuya               FR Hilo                              74-01  
 23 Kayson Okunami            SO KS Hawaii                         68-06  
 24 Braxton Shirlock          FR Hilo                           67-06.25  
 25 Vincent Liu               SO Hilo                           65-04.75  
 26 Darin Dennis                 Ka`u                              62-07  
 27 Anthony Espejo            SO Pahoa                             55-09  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       142        2) Ka'u                       92   
    3) Kamehameha Schools Hawaii   70        4) Waiakea                    58   
    5) H P A                       50        6) Christian Liberty Academy  33   
    7) Kea'au                      28        8) Pahoa                       3   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kea'au                     129.66     2) Hilo                       81   
    3) Waiakea                     71        4) Christian Liberty Academy  62   
    5) Ka'u                        55        6) Kamehameha Schools Hawaii  40.33
    7) H P A                       34        8) Pahoa                      19