Oahu Interscholastic Association
http://www.oiasports.com
2008 Western Division Track and Field Championships
Mililani (HI) High School - 4/10/2008 to 4/12/2008
Results

6 Big HI#1s including:
@Radford SR Christopher Rainey Double MR Double HI#1 Sprints Triple 10.91(HI#1)/22.37/50.28(HI#1)
@Leilehua SR Paul Williams Double MR Double HI#1 Distance Double 4:09/9:07
@Mililani SR Cameron Daugherty MR/HI#1 PV 14-3
@Radford 400m Relay HI#1/MR 42.96 (Rainey 3rd leg)
plus ...
@Radford SR Nathan Blue Hurdle Double 15.73/41.04
@Mililani JR Courtney Senas Jumps Double 17-0(HI#3)/34-8

Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Abcde Paogofie      SO Waianae                  17.65                    10  
  2 Lindsey Johnson     10 Leilehua                 18.73                     8  
  3 Angelica Carrillo      Pearl City               18.77                     6  
  4 Amber Watson        FR Radford                  18.78                     4  
  5 Erika Soliven          Waipahu                  18.79                     2  
  6 Jessica Aponte      FR Radford                  18.96                     1  
  7 Monica Manuel       SO Radford                  19.11                  
  8 Tatiana Alailima     9 Leilehua                 20.44                  
 
Event 2  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Cecilia Durocher       Pearl City               16.34                    10  
  2 Alyssa Joy Miyat    SR Radford                  17.19                     8  
  3 Chanel Anderson     JR Radford                  17.47                     6  
  4 Jonina Abell        SO Waianae                  17.51                     4  
  5 Leiann Chun         11 Mililani                 18.19                     2  
  6 Olafou Pelupelu        Waipahu                  19.79                     1  
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Aaron Saragena      SO Waianae                  17.47                    10  
  2 Shawn Asberry       SO Waianae                  17.85                     8  
  3 Kenneth Salviejo       Waipahu                  17.94                     6  
  4 Daniel Omuro        10 Mililani                 18.29                     4  
  5 Brandon Butler      SO Radford                  19.81                     2  
  6 Talane McCorvey     FR Waianae                  19.85                     1  
  7 Zachary Lagier      SO Radford                  19.86                  
  8 Mark Tiburcio          Waipahu                  20.76                  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Nathan Blue         JR Radford                  15.73                    10  
  2 Shenon Moore        12 Kapolei                  15.90                     8  
  3 Aaremy Palomares    12 Leilehua                 16.12                     6  
  4 Sean Kenigton       12 Leilehua                 16.19                     4  
  5 Hansen Ho           11 Kapolei                  16.49                     2  
  6 Tyler Kukahiko      12 Kapolei                  16.71                     1  
  7 Christopher Gacusa  JR Radford                  17.69                  
  8 Jacob Plan             Pearl City               17.73                  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Nana Kakiva         SO Nanakuli                 13.04                    10  
  2 Sade Myers          10 Aiea                     13.16                     8  
  3 Chardynae Morgan    SO Nanakuli                 13.19                     6  
  4 Andrea Hinkle       FR Radford                  13.29                     4  
  5 Alyssa Dixon         9 Aiea                     14.11                     2  
  6 Jaclyn Knaus         9 Mililani                 14.14                     1  
  7 Koldena Walsh        9 Leilehua                 14.17                  
 -- Allxzandra Pasion   10 Campbell                    DQ                  
 
Event 6  Girls 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Brittini Fuller     SR Radford                  12.75                    10  
  2 Vanessa Jackson     11 Leilehua                 12.92                     8  
  3 Schnelle Smith      12 Campbell                 13.14                     6  
  4 Kaimanaokai Carval  JR Waialua                  13.52                     4  
  5 Tereza Palmer       JR Radford                  13.73                     2  
  6 Chanel Anderson     JR Radford                  13.75                     1  
  7 Brittney Ervin      12 Kapolei                  13.92                  
  8 Dana Fujiwara          Waipahu                  13.97                  
 
Event 7  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Dalaunte Taz Steve  10 Mililani                 11.49                    10  
  2 Keaven Shaw         SO Radford                  11.73                     8  
  3 Jerell Banks        FR Radford                  11.86                     6  
  4 Ryan Graves         SO Nanakuli                 11.91                     4  
  5 Joshua Lacar           Waipahu                  12.11                     2  
  6 Timothy Friend      10 Campbell                 12.14                     1  
  7 Tyler Yamanouchi       Pearl City               12.29                  
  8 Randy Keanu Sapla   10 Kapolei                  12.31                  
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Christopher Rainey  SR Radford                  10.91*                   10  
  2 Kawika Ornellas     12 Mililani                 11.26                     8  
  3 Marnick Dela Cruz   12 Waialua                  11.39                     6  
  4 Jonathan Atangan    SR Radford                  11.48                     4  
  5 Donniqtay Campbell  SR Radford                  11.53                     2  
  6 Justin Lopez        JR Waialua                  11.66                     1  
  7 Cody Dela Questa    11 Leilehua                 11.75                  
  8 Jeremiah Cole       12 Mililani                 11.95                  
 
Event 9  Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Charlene Valeriano   9 Campbell               5:38.80                    10  
  2 Arielle Uejo        10 Mililani               5:39.47                     8  
  3 Minna Smith         SO Radford                5:46.42                     6  
  4 Tyler Yonemura      10 Mililani               5:47.44                     4  
  5 Kayla Grimmett      FR Radford                5:47.72                     2  
  6 Megan Commander     SO Radford                5:49.92                     1  
  7 Kelsey Painter       9 Mililani               5:52.21                  
  8 Gloria Joseph       FR Waianae                5:58.88                  
 
Event 10  Girls 1500 Meter Run Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kristin Ali Keith   10 Mililani               5:19.49                    10  
  2 Savannah Lowrie     11 Leilehua               5:19.50                     8  
  3 Nicole Painter      11 Mililani               5:30.71                     6  
  4 Melanie Woods       JR Waialua                5:46.43                     4  
  5 Kasandra Wolf       12 Kapolei                5:47.44                     2  
  6 Juliana Powell         Waipahu                5:57.00                     1  
  7 Adrianna Sagucio       Waipahu                6:39.46                  
  8 Hayley Teehera         Waipahu                7:12.49                  
 -- Shannen Johnson     11 Aiea                       SCR                  
 -- Theresa Svrcina      9 Mililani                   SCR                  
 -- Mia Angelella       JR Radford                    SCR                  
 
Event 11  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 William Wren        10 Kapolei                4:33.99                    10  
  2 Gregory Sikes-Mitc  SO Radford                4:38.11                     8  
  3 Shannon White       11 Leilehua               4:43.60                     6  
  4 Brandon Mageary     SO Radford                4:50.80                     4  
  5 Christopher Doming  10 Aiea                   4:51.61                     2  
  6 Tyler Beck          SO Radford                4:52.98                     1  
  7 Partick Enriquez       Pearl City             4:55.39                  
  8 Alexander Uesugi    FR Waianae                5:02.39                  
 
Event 12  Boys 1500 Meter Run Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Paul Williams       12 Leilehua               4:09.42*                   10  
  2 Christian Putegnat  11 Campbell               4:18.30                     8  
  3 Alan Akagi          12 Leilehua               4:24.09                     6  
  4 Andrew Atangan      SO Radford                4:26.97                     4  
  5 Shannon Cosey       11 Leilehua               4:31.59                     2  
  6 Elmer Arceo            Waipahu                4:36.26                     1  
  7 Kelsey Gratz        12 Mililani               4:37.18                  
  8 Dominic Roos        11 Kapolei                5:04.61                  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                        51.65*                   10  
     1) Andrea Hinkle FR                2) Kaeli Patton SO                
     3) Jessica Aponte FR               4) Madison Higley FR              
  2 Waianae High School  'A'                        55.69                     8  
     1) Abcde Paogofie SO               2) Jahndy Marinas FR              
     3) Lacy Manuel FR                  4) Maelyssa Paakaula SO           
  3 Aiea High School  'A'                           56.50                     6  
     1) Sade Myers 10                   2) Alyssa Dixon 9                 
     3) Erin Lau 10                     4) Sarah Nelson 9                 
  4 Waipahu High School  'A'                        56.74                     4  
     1) Tiffany Caday                   2) Tasia Cabigas                  
     3) Kristel Gabriel                 4) Katrina Jackson                
  5 Mililani High School  'A'                       57.77                     2  
     1) Jaclyn Knaus 9                  2) Melissa Bumanglag 9            
     3) Cory Lee Ramos 10               4) Ariana Yanagihara 9            
  6 Kapolei High School  'A'                        57.87                     1  
     1) Kristin Dela Cruz 9             2) Taylor Dela Cruz 9             
     3) Kawehi Delmar 10                4) Kiana Kaiwi 9                  
 -- Nanakui High School  'A'                          SCR                  
     1) Chelsea Eli-Kido                2) Chardynae Morgan SO            
     3) Nana Kakiva SO                  4) Brianna Woolsey                
 -- Campbell High School  'A'                         SCR                  
     1) Bre'Ana Tubbs 9                 2) Josianne Achiu 10              
     3) Johanna Rose Mindo 10           4) Allxzandra Pasion 10           
 -- Pearl City High School  'A'                       SCR                  
 
Event 14  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                        51.91                    10  
     1) Brittini Fuller SR              2) Chanel Anderson JR             
     3) Tereza Palmer JR                4) Demetria Woods JR              
  2 Kapolei High School  'A'                        51.96                     8  
     1) Jessica Robinson                2) Brittney Ervin 12              
     3) Paige Carter 11                 4) Tamara Mcgee 12                
  3 Mililani High School  'A'                       53.04                     6  
     1) Leiann Chun 11                  2) Isabel Romero 11               
     3) Abigail McKoy 10                4) Emily Cadiz                    
  4 Campbell High School  'A'                       54.53                     4  
     1) Schnelle Smith 12               2) Adriama Lui 11                 
     3) Kaleikaumaka Silva 11           4) Jaydene-Kailin Curran 11       
  5 Waipahu High School  'A'                        55.46                     2  
     1) Dana Fujiwara                   2) Olafou Pelupelu                
     3) Juliana Powell                  4) Brendalyn Brub                 
 -- Pearl City High School  'A'                       SCR                  
 -- Leilehua High School  'A'                         SCR                  
 -- Waianae High School  'A'                          SCR                  
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Mililani High School  'A'                       46.08                    10  
     1) Cory Shigeta 10                 2) Kristopher Ornellas 10         
     3) Bryson Calma 9                  4) Dalaunte Taz Stevenson 10      
  2 Campbell High School  'A'                       46.79                     8  
     1) Christian Keliihoomalu-Abregan  2) Timothy Friend 10              
     3) Jonah Hamada 10                 4) Christian Reyes                
  3 Kapolei High School  'A'                        46.80                     6  
     1) Randy Keanu Sapla 10            2) Jordan Keanu Solidum 10        
     3) Trent Alcott 9                  4) Keanu Montez 10                
  4 Radford High School  'A'                        47.38                     4  
     1) Jerell Banks FR                 2) Tony Reid FR                   
     3) Daniel Kuczinsky FR             4) Tamaomitamitaga Fiaseu SO      
  5 Waianae High School  'A'                        49.71                     2  
     1) marley tau SO                   2) Aaron Saragena SO              
     3) Shawn Asberry SO                4) dwayne cabinatan FR            
 -- Pearl City High School  'A'                        DQ                  
     1) Dustin Ambrocio                 2) Naumu Gapuson-Young            
     3) Tyler Yamanouchi                4) Scott Yamasaki                 
 -- Nanakui High School  'A'                          SCR                  
 -- Aiea High School  'A'                             SCR                  
     1) Cody Kuwahara 9                 2) Matthew Miller 10              
     3) Dave Supnet 10                  4) Evan Takemoto 10               
 -- Waipahu High School  'A'                          SCR                  
     1) Victor Moananu                  2) Joshua Lacar                   
     3) Jason Buccat                    4) Jonah Bryant-Carvalho          
 
Event 16  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                        42.97*                   10  
     1) Donniqtay Campbell SR           2) Jonathan Atangan SR            
     3) Christopher Rainey SR           4) Ikaika Kamaka SO               
  2 Leilehua High School  'A'                       44.74                     8  
     1) Cheves Aberilla-Rament 11       2) Alexander Cruz 12              
     3) Justin Adams 11                 4) Cody Dela Questa 11            
  3 Pearl City High School  'A'                     46.09                     6  
     1) Cameron-Joshua Dela Cruz        2) Jonathan Fukui                 
     3) Jacob Plan                      4) Justin Shaw                    
  4 Waipahu High School  'A'                        46.17                     4  
     1) Florence Mamuad                 2) Jarvis Jose                    
     3) Harrison Miguel                 4) Elmer Arceo                    
  5 Waialua  High School  'A'                       46.88                     2  
     1) Justin Lopez JR                 2) Marnick Dela Cruz 12           
     3) Jordan Yoneda-Banis SO          4) Jovanni Quiddaoen JR           
 -- Kapolei High School  'A'                           DQ                  
     1) Nathaniel Dixon 12              2) Kalai Parish 12                
     3) Gen Priest 12                   4) Isaac Aken 12                  
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Sade Myers          10 Aiea                   1:03.08                    10  
  2 Madison Higley      FR Radford                1:05.36                     8  
  3 Gabriella Perez      9 Kapolei                1:05.41                     6  
  4 Jessica Aponte      FR Radford                1:07.58                     4  
  5 Jahndy Marinas      FR Waianae                1:07.81                     2  
  6 Katrina Jackson        Waipahu                1:09.20                     1  
  7 Noura Takeda         9 Kapolei                1:10.24                  
 
Event 18  Girls 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Vanessa Jackson     11 Leilehua               1:01.70                    10  
  2 Demetria Woods      JR Radford                1:02.11                     8  
  3 Cecilia Durocher       Pearl City             1:03.48                     6  
  4 Victoria Black      12 Kapolei                1:03.68                     4  
  5 Dana Fujiwara          Waipahu                1:04.87                     2  
  6 Mariama Lane        11 Leilehua               1:05.86                     1  
  7 Tobi Kaneshiro         Pearl City             1:07.79                  
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jerell Banks        FR Radford                  53.17                    10  
  2 Tyler Yamanouchi       Pearl City               55.24                     8  
  3 Jonah Bryant-Carva     Waipahu                  56.05                     6  
  4 Naumu Gapuson-Youn     Pearl City               57.08                     4  
  5 Christopher Cortes  10 Mililani                 57.19                     2  
  6 Keanu Montez        10 Kapolei                  57.86                     1  
  7 Ryan Graves         SO Nanakuli                 58.10                  
  8 Ryan Barrett        SO Radford                  58.96                  
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Christopher Rainey  SR Radford                  50.28                   10  
  2 Jonathan Atangan    SR Radford                  51.36                     8  
  3 Ikaika Kamaka       SO Radford                  51.44                     6  
  4 Donzel Scott        11 Leilehua                 51.70                     4  
  5 Harrison Miguel        Waipahu                  52.40                     2  
  6 Ryan Nupen          12 Mililani                 52.66                     1  
  7 Fred Culp           11 Mililani                 53.27                  
  8 Brian Reeves        12 Mililani                 53.63                  
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Abcde Paogofie      SO Waianae                  52.02                    10  
  2 Lindsey Johnson     10 Leilehua                 52.82                     8  
  3 Jaclyn Knaus         9 Mililani                 52.90                     6  
  4 Monica Manuel       SO Radford                  53.22                     4  
  5 Amber Watson        FR Radford                  55.01                     2  
  6 Tiffany Caday          Waipahu                  55.42                     1  
  7 Angelica Carrillo      Pearl City               55.47                  
  8 Erika Soliven          Waipahu                  55.52                  
 
Event 22  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chanel Anderson     JR Radford                  50.59                    10  
  2 Adriama Lui         11 Campbell                 51.37                     8  
  3 Isabel Romero       11 Mililani                 51.45                     6  
  4 Geraldine Solia     12 Mililani                 52.39                     4  
  5 Jonina Abell        SO Waianae                  52.95                     2  
  6 Alyssa Joy Miyat    SR Radford                  54.52                     1  
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Aaron Saragena      SO Waianae                  45.14                    10  
  2 Daniel Omuro        10 Mililani                 45.39                     8  
  3 Charles Palmer      FR Radford                  45.71                     6  
  4 Kenneth Salviejo       Waipahu                  46.20                     4  
  5 Victor Moananu         Waipahu                  46.31                     2  
  6 Shawn Asberry       SO Waianae                  47.95                     1  
  7 David Peterson       9 Leilehua                 49.13                  
  8 Brandon Butler      SO Radford                  50.45                  
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Nathan Blue         JR Radford                  41.04                    10  
  2 Shenon Moore        12 Kapolei                  41.61                     8  
  3 Aaremy Palomares    12 Leilehua                 42.41                     6  
  4 Jarvis Jose            Waipahu                  42.79                     4  
  5 Ryutaro Matsushita  11 Mililani                 43.17                     2  
  6 Hansen Ho           11 Kapolei                  43.46                     1  
  7 Jonathan Dinong     SO Waianae                  44.00                  
  8 Christian Nichols   JR Radford                  44.20                  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Arielle Uejo        10 Mililani               2:42.78                    10  
  2 Gabriella Perez      9 Kapolei                2:43.11                     8  
  3 Latashia Kamalani    9 Campbell               2:45.91                     6  
  4 Melanie Serrao      10 Aiea                   2:46.52                     4  
  5 Noura Takeda         9 Kapolei                2:47.65                     2  
  6 Tyler Yonemura      10 Mililani               2:49.74                     1  
  7 Taylor Dela Cruz     9 Kapolei                3:03.95                  
 -- Kelsey Painter       9 Mililani                   SCR                  
 
Event 26  Girls 800 Meter Run Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Mariama Lane        11 Leilehua               2:33.60                    10  
  2 Kristin Ali Keith   10 Mililani               2:34.47                     8  
  3 Demetria Woods      JR Radford                2:35.73                     6  
  4 Melanie Woods       JR Waialua                2:38.62                     4  
  5 Nicole Painter      11 Mililani               2:41.39                     2  
  6 Melissa Kawana      12 Mililani               2:45.67                     1  
 
Event 27  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 William Wren        10 Kapolei                2:10.02                    10  
  2 Gregory Sikes-Mitc  SO Radford                2:13.77                     8  
  3 Evan Schlaich          Pearl City             2:17.52                     6  
  4 Jason Okamoto       10 Mililani               2:18.92                     4  
  5 Brandon Mageary     SO Radford                2:20.47                     2  
  6 Ryan Fronda         10 Mililani               2:20.62                     1  
  7 Raymond Gethers     10 Campbell               2:20.99                  
  8 Logan Brown            Waipahu                2:25.86                  
 
Event 28  Boys 800 Meter Run Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Alan Akagi          12 Leilehua               2:03.27                    10  
  2 Paul Williams       12 Leilehua               2:06.34                     8  
  3 Harrison Miguel        Waipahu                2:08.03                     6  
  4 Elmer Arceo            Waipahu                2:09.22                     4  
  5 Bryan Russ          SR Radford                2:10.32                     2  
  6 Dominic Roos        11 Kapolei                2:12.44                     1  
  7 Jon Fukumoto        11 Mililani               2:17.72                  
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Nana Kakiva         SO Nanakuli                 27.13                    10  
  2 Chardynae Morgan    SO Nanakuli                 27.25                     8  
  3 Andrea Hinkle       FR Radford                  27.74                     6  
  4 Sade Myers          10 Aiea                     27.79                     4  
  5 Madison Higley      FR Radford                  28.39                     2  
  6 Zuveira Rivera      FR Radford                  29.21                     1  
  7 Koldena Walsh        9 Leilehua                 30.27                  
 
Event 30  Girls 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Brittini Fuller     SR Radford                  26.93                    10  
  2 Vanessa Jackson     11 Leilehua                 26.93                     8  
  3 Tereza Palmer       JR Radford                  28.58                     6  
  4 Dana Fujiwara          Waipahu                  28.80                     4  
  5 Brittney Ervin      12 Kapolei                  29.11                     2  
  6 Emily Cadiz            Mililani                 29.33                     1  
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Dalaunte Taz Steve  10 Mililani                 23.45                    10  
  2 Jerell Banks        FR Radford                  24.21                     8  
  3 Ryan Graves         SO Nanakuli                 24.28                     6  
  4 Timothy Friend      10 Campbell                 24.75                     4  
  5 Joshua Lacar           Waipahu                  24.87                     2  
  6 Kristopher Ornella  10 Mililani                 25.12                     1  
  7 Jonah Hamada        10 Campbell                 25.31                  
 
Event 32  Boys 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Christopher Rainey  SR Radford                  22.37*                   10  
  2 Kawika Ornellas     12 Mililani                 23.12                     8  
  3 Donniqtay Campbell  SR Radford                  23.40                     6  
  4 Ikaika Kamaka       SO Radford                  23.57                     4  
  5 Gen Priest          12 Kapolei                  24.05                     2  
  6 Justin Lopez        JR Waialua                  24.08                     1  
 
Event 33  Girls 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Charlene Valeriano   9 Campbell              11:49.14*                   10  
  2 Rachel Morihara      9 Leilehua              12:27.28                     8  
  3 Minna Smith         SO Radford               12:31.43                     6  
  4 Rina Carrillo        9 Mililani              12:34.68                     4  
  5 Taylor Sinn          9 Mililani              12:46.75                     2  
  6 Megan Commander     SO Radford               12:51.09                     1  
  7 Kayla Grimmett      FR Radford               12:55.71                  
  8 Jessica Matsuda     10 Mililani              13:02.83                  
  9 Gloria Joseph       FR Waianae               13:03.10                  
 10 Tamara Williams      9 Leilehua              13:16.38                  
 11 Raquel Morales         Waipahu               13:18.04                  
 12 Heidi Neidhardt     SO Waianae               14:11.59                  
 13 Laura Kaai             Waipahu               14:38.32                  
 14 Taylor Jordan          Waipahu               14:47.89                  
 15 Connie Kim          10 Aiea                  14:48.60                  
 16 Jennifer Buck       10 Aiea                  15:37.54                  
 
Event 34  Girls 3000 Meter Run Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kristin Ali Keith   10 Mililani              12:59.78                    10  
  2 Savannah Lowrie     11 Leilehua              13:01.15                     8  
  3 Nicole Painter      11 Mililani              13:06.53                     6  
  4 Juliana Powell         Waipahu               13:38.26                     4  
  5 Kasandra Wolf       12 Kapolei               13:40.14                     2  
  6 Adrianna Sagucio       Waipahu               15:00.34                     1  
 
Event 35  Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 William Wren        10 Kapolei               10:32.61                    10  
  2 Shannon White       11 Leilehua              10:32.69                     8  
  3 Gregory Sikes-Mitc  SO Radford               10:56.30                     6  
  4 Tyler Beck          SO Radford               10:56.81                     4  
  5 Alexander Uesugi    FR Waianae               11:05.64                     2  
  6 Aaron Paakaula      FR Waianae               11:06.94                     1  
  7 Jason Okamoto       10 Mililani              11:19.40                  
  8 Dale Flowers           Waipahu               11:25.63                  
  9 Alexander Ortega-R  10 Mililani              11:46.47                  
 10 John Acio              Waipahu               12:19.73                  
 
Event 36  Boys 3000 Meter Run Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Paul Williams       12 Leilehua               9:07.13*                   10  
  2 Bryce Jenkins       11 Leilehua               9:28.88                     8  
  3 Christian Putegnat  11 Campbell               9:31.79                     6  
  4 Kelsey Gratz        12 Mililani               9:59.83                     4  
  5 Shannon Cosey       11 Leilehua              10:01.96                     2  
  6 Andrew Atangan      SO Radford               10:02.43                     1  
  7 Daniel Gomez        11 Campbell              10:02.74                  
  8 Elmer Arceo            Waipahu               10:52.70                  
  9 Ron Pablo              Campbell              10:53.08                  
 10 Jeremy Honold       11 Kapolei               11:17.75                  
 11 John Sy             12 Mililani              11:26.69                  
 12 Nathan Agena           Pearl City            11:27.73                  
 13 Trelaine Ito        12 Mililani              11:30.13                  
 
Event 37  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Radford High School  'A'                      4:26.22*                   10  
     1) Kaeli Patton SO                 2) Zuveira Rivera FR              
     3) Madison Higley FR               4) Andrea Hinkle FR               
  2 Mililani High School  'A'                     4:36.12                     8  
     1) Kelli-Anne Ho 10                2) Jaclyn Knaus 9                 
     3) Arielle Uejo 10                 4) Melissa Bumanglag 9            
  3 Aiea High School  'A'                         4:40.08                     6  
     1) Sade Myers 10                   2) Alyssa Dixon 9                 
     3) Melanie Serrao 10               4) Janice Pagdilao 10             
  4 Waipahu High School  'A'                      4:42.24                     4  
     1) Tasia Cabigas                   2) Tiffany Caday                  
     3) Kristel Gabriel                 4) Katrina Jackson                
  5 Waianae High School  'A'                      4:49.68                     2  
     1) Abcde Paogofie SO               2) Jahndy Marinas FR              
     3) Maelyssa Paakaula SO            4) Jennifer Arao SO               
 -- Nanakui High School  'A'                          SCR                  
     1) Chelsea Eli-Kido                2) Chardynae Morgan SO            
     3) Brianna Woolsey                 4) Nana Kakiva SO                 
 -- Campbell High School  'A'                         SCR                  
     1) Allxzandra Pasion 10            2) Johanna Rose Mindo 10          
     3) Josianne Achiu 10               4) Ashlee Tadeo                   
 -- Kapolei High School  'A'                          SCR                  
     1) Gabriella Perez 9               2) Noura Takeda 9                 
     3) Taylor Dela Cruz 9              4) Kristin Dela Cruz 9            
 -- Pearl City High School  'A'                       SCR                  
 
Event 38  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kapolei High School  'A'                      4:23.67                    10  
     1) Tamara Mcgee 12                 2) Victoria Black 12              
     3) Jessica Robinson                4) Dana Tamayo 12                 
  2 Mililani High School  'A'                     4:27.06                     8  
     1) Leiann Chun 11                  2) Geraldine Solia 12             
     3) Abigail McKoy 10                4) Isabel Romero 11               
  3 Pearl City High School  'A'                   4:36.58                     6  
     1) Dayna Domingo                   2) Cecilia Durocher               
     3) Tobi Kaneshiro                  4) Lorial Rosadp                  
  4 Waipahu High School  'A'                      5:08.06                     4  
     1) Dana Fujiwara                   2) Brendalyn Brub                 
     3) Hayley Teehera                  4) Adrianna Sagucio               
 
Event 39  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Pearl City High School  'A'                   3:45.48                    10  
     1) Dustin Ambrocio                 2) Scott Yamasaki                 
     3) Tyler Yamanouchi                4) Naumu Gapuson-Young            
  2 Mililani High School  'A'                     3:46.01                     8  
     1) Dalaunte Taz Stevenson 10       2) Kristopher Ornellas 10         
     3) Christopher Cortes 10           4) Ryan Fronda 10                 
  3 Waipahu High School  'A'                      3:49.74                     6  
     1) Jonah Bryant-Carvalho           2) Logan Brown                    
     3) Victor Moananu                  4) Joshua Lacar                   
  4 Kapolei High School  'A'                      3:52.28                     4  
     1) Keanu Montez 10                 2) Jordan Keanu Solidum 10        
     3) William Wren 10                 4) Elijah Tagura 10               
  5 Radford High School  'A'                      3:56.04                     2  
     1) Jerell Banks FR                 2) Ryan Barrett SO                
     3) Daniel Kuczinsky FR             4) Tony Reid FR                   
  6 Waianae High School  'A'                      4:08.06                     1  
     1) Aaron Saragena SO               2) Elliot Peters FR               
     3) marley tau SO                   4) dwayne cabinatan FR            
  7 Aiea High School  'A'                         4:16.21                  
     1) Cody Kuwahara 9                 2) Matthew Miller 10              
     3) Christopher Dominguez 10        4) Evan Takemoto 10               
 -- Campbell High School  'A'                         SCR                  
     1) Jonah Hamada 10                 2) Timothy Friend 10              
     3) Christian Keliihoomalu-Abregan  4) Christian Reyes                
 
Event 40  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leilehua High School  'A'                     3:29.24                    10  
     1) Jon Chun 12                     2) Donzel Scott 11                
     3) Alan Akagi 12                   4) Alexander Cruz 12              
  2 Mililani High School  'A'                     3:29.34                     8  
     1) Brian Reeves 12                 2) Fred Culp 11                   
     3) Ryan Nupen 12                   4) Kawika Ornellas 12             
  3 Waipahu High School  'A'                      3:39.24                     6  
     1) Jarvis Jose                     2) Harrison Miguel                
     3) Florence Mamuad                 4) Elmer Arceo                    
  4 Pearl City High School  'A'                   3:43.14                     4  
     1) Justin Shaw                     2) Jacob Plan                     
     3) Jonathan Fukui                  4) Cameron-Joshua Dela Cruz       
  5 Kapolei High School  'A'                      3:43.24                     2  
     1) Kalai Parish 12                 2) Shenon Moore 12                
     3) Hansen Ho 11                    4) Dominic Roos 11                
 -- Waianae High School  'A'                          SCR                  
 -- Aiea High School  'A'                             SCR                  
     1) Tony Cabalar 11                 2) Andrew Frazier 12              
     3) Akira Ito 11                    4) Morey Moore 12                 
 
Event 41  Girls High Jump Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaeli Patton        SO Radford                4-08.00                    10  
  2 Krisha Zane          9 Mililani               4-06.00                     8  
  3 Aja Blanco           9 Mililani              J4-06.00                     6  
  4 Tiara Tagaloa       SO Waianae                4-04.00                     4  
  5 Amber Watson        FR Radford               J4-04.00                     2  
  6 Heidi Neidhardt     SO Waianae                4-02.00                     1  
  7 Tiffany Caday          Waipahu                4-00.00                  
  8 Shaina Pogia        SO Waianae               J4-00.00                  
  9 Kristen Brown       10 Leilehua               3-10.00                  
  9 Ashley Henning         Pearl City             3-10.00                  
 -- Beinana Reiher         Waipahu                    DNS                  
 
Event 42  Girls High Jump Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Abigail McKoy       10 Mililani               5-00.00                    10  
  2 Veronica Griffin    12 Mililani               4-08.00                     8  
  3 Adriama Lui         11 Campbell               4-06.00                     6  
  4 Dana Tamayo         12 Kapolei               J4-06.00                     4  
 -- Courtney Tuvale     SR Waianae                    DNS                  
 -- Brittni Dinong      JR Waianae                    DNS                  
 -- Ashlee Fronda       11 Mililani                   DNS                  
 -- Shannen Johnson     11 Aiea                       DNS                  
 
Event 43  Boys High Jump Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tony Reid           FR Radford                5-02.00                    10  
  2 George Powell       SO Radford                5-00.00                     8  
 -- Jonah Bryant-Carva     Waipahu                     NH                  
 -- Shawn Asberry       SO Waianae                     NH                  
 -- Asalemo Fruean         Waipahu                    DNS                  
 -- Joshua Matautia     10 Campbell                   DNS                  
 -- Shannon Maria       10 Campbell                   DNS                  
 -- Jason Buccat           Waipahu                    DNS                  
 
Event 44  Boys High Jump Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Aaremy Palomares    12 Leilehua               5-08.00                    10  
  2 Sean Kenigton       12 Leilehua              J5-08.00                     8  
  3 Alan Akagi          12 Leilehua              J5-08.00                     6  
  4 Akira Ito           11 Aiea                   5-02.00                     4  
 -- Andrew Longboy      10 Mililani                    DQ                  
 -- Jordan Kahai-Kim    11 Campbell                   DNS                  
 -- Lalo Respicio       11 Campbell                   DNS                  
 -- Aldrin Valdez       JR Radford                    DNS                  
 -- Zachary Manuel      11 Campbell                   DNS                  
 -- Dominick Parks      11 Mililani                   DNS                  
 -- Nehoa Akina         10 Mililani                   DNS                  
 -- Dequaris Robinson   12 Kapolei                    DNS                  
 
Event 45  Girls Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tiffany Caday          Waipahu                7-06.00                    10  
  2 Kayla Grimmett      FR Radford                7-00.00                     8  
  3 Erika Soliven          Waipahu               J7-00.00                     6  
  4 Tasia Cabigas          Waipahu               J7-00.00                     4  
  5 Jennifer Arao       SO Waianae               J7-00.00                     2  
  6 Victoria Carr       SO Radford                6-00.00                     1  
 -- Faasegi Nansen      SO Waianae                     NH                  
 -- Janee Lee           SO Waianae                    DNS                  
 
Event 46  Girls Pole Vault Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Cecilia Durocher       Pearl City             9-06.00                    10  
  2 Kylie Tao           10 Mililani               7-06.00                     8  
  3 Melissa Hrysyzen    10 Mililani               7-00.00                     6  
 -- Brittni Dinong      JR Waianae                    DNS                  
 -- Isabel Romero       11 Mililani                   DNS                  
 
Event 47  Boys Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Eric Roth           10 Mililani              10-06.00                    10  
  2 Justyn Houser       10 Mililani               9-06.00                     8  
  3 Brandon Mageary     SO Radford                9-00.00                     6  
  4 kawaiaea trevis     FR Waianae                7-06.00                     4  
  5 Alexander Uesugi    FR Waianae               J7-06.00                     1.5
  5 Elliot Peters       FR Waianae               J7-06.00                     1.5
 
Event 48  Boys Pole Vault Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Cameron Daugherty   12 Mililani              14-03.00*                   10  
  2 Ryan Camody         12 Mililani              12-00.00                     8  
  3 Kenton Kong         11 Mililani              11-00.00                     6  
  4 Bryan Russ          SR Radford               10-00.00                     4  
  5 Kaipo Kea           11 Leilehua               9-06.00                     2  
  6 Raymond Mangosong   JR Radford                9-00.00                     1  
  7 Melvin Vore-ho      11 Leilehua               8-06.00                  
 -- Marcus Breakfield   11 Leilehua                    NH                  
 -- Gordon Cox             Waipahu                    DNS                  
 -- Raymond Mathewson   SR Waianae                    DNS                  
 -- Brian Gureck        JR Radford                    DNS                  
 
Event 49  Girls Long Jump Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jahndy Marinas      FR Waianae               14-10.00                    10  
      FOUL        14-10      
  2 Cory Lee Ramos      10 Mililani              14-05.00                     8  
      14-00  14-01.50  14-05  14-01      
  3 Tajhani Galzote-Gi  SO Waianae               14-00.00                     6  
               14-00      
  4 Abcde Paogofie      SO Waianae               13-09.50                     4  
      FOUL  FOUL  13-06  13-09.50      
  5 Zuveira Rivera      FR Radford               13-08.00                     2  
      13-08  FOUL  12-04  13-04.25      
  6 Heather Schultz      9 Aiea                 J13-08.00                     1  
      12-03  13-02  13-03.50  13-08      
  7 Beinana Reiher         Waipahu               13-01.00                  
      12-10  11-02  12-00.50  13-01      
  8 Kehaulani Batalona   9 Leilehua              12-10.00                  
      12-00  12-09.50  12-06.50  12-10       
 
Event 50  Girls Long Jump Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Courtney Senas      11 Mililani              17-00.00                    10  
      16-05.50  17-00  16-10.75  16-09.25      
  2 Kaimanaokai Carval  JR Waialua               16-00.00                     8  
      15-07.50  16-00  15-11.50  15-10.50      
  3 Cecilia Durocher       Pearl City            15-05.25                     6  
      15-00  FOUL  14-02.25  15-05.25      
  4 Isabel Romero       11 Mililani              15-05.00                     4  
      14-05  FOUL  FOUL  15-05      
  5 Vanessa Jackson     11 Leilehua              15-01.75                     2  
      14-11.50  15-01.75  FOUL  14-01       
  6 Abigail McKoy       10 Mililani              15-00.50                     1  
      14-03  14-04.50  13-10.75  15-00.50      
  7 Brittni Dinong      JR Waianae               14-06.00                  
      14-06               
  8 Dayna Domingo          Pearl City            14-03.00                  
      14-03    x             
 
Event 51  Boys Long Jump Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jerell Banks        FR Radford               19-08.00                    10  
      17-09  FOUL  19-08         
  2 Kristopher Ornella  10 Mililani              19-04.00                     8  
      FOUL  18-07.50  19-04         
  3 Ryand-Michael Card     Pearl City            18-10.50                     6  
      17-10.25  17-10  18-10.50         
  4 Elijah Tagura       10 Kapolei               18-07.50                     4  
      17-08  17-10  18-07.50         
  5 Tony Reid           FR Radford               18-05.00                     2  
      18-05  17-11  17-04.50         
  6 Kenneth Salviejo       Waipahu               17-09.50                     1  
      16-10.25  14-11  17-09.50         
  7 Aaron Saragena      SO Waianae               17-04.00                  
      17-00  17-00.25  16-09.50  17-04      
  8 Evan Schlaich          Pearl City            17-01.75                  
      FOUL  16-04  FOUL  17-01.75      
 
Event 52  Boys Long Jump Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Marnick Dela Cruz   12 Waialua               21-02.50                    10  
      FOUL  21-02.50  20-11.75         
  2 Nehoa Akina         10 Mililani              20-10.75                     8  
      20-10.75  19-10  FOUL         
  3 Jonathan Fukui         Pearl City            20-08.75                     6  
      20-03  19-11  20-01  20-08.75      
  4 Donniqtay Campbell  SR Radford               20-03.00                     4  
      19-02  19-02.50  18-07  20-03      
  5 Cameron Daugherty   12 Mililani              20-02.75                     2  
               20-02.75      
  6 Gordon Cox             Waipahu               20-00.50                     1  
               20-00.50      
  7 Aaremy Palomares    12 Leilehua              20-00.00                  
      FOUL  19-10  20-00           
  8 Justin Lopez        JR Waialua               19-09.00                  
      18-01.50  19-00  13-02  19-09      
 
Event 53  Girls Triple Jump Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jahndy Marinas      FR Waianae               32-04.00                    10  
      31-05.50  32-04  30-06  32-00      
  2 Heather Schultz      9 Aiea                  32-00.50                     8  
      32-00.50  31-01.50  29-03.50  FOUL      
  3 Abcde Paogofie      SO Waianae               31-07.50                     6  
      30-10  31-07.50  FOUL  30-06      
  4 Cory Lee Ramos      10 Mililani              29-09.50                     4  
      29-01.50  FOUL  29-09.50  28-06.50      
  5 Beinana Reiher         Waipahu               28-08.00                     2  
      28-07.50  28-05.50  28-08  FOUL      
  6 Halia Parish        10 Kapolei               28-04.50                     1  
      28-03.50  27-06  27-11  28-04.50      
  7 Rhiannon Soriano    SO Kapolei               27-08.50                  
      27-08.50  27-03.50  26-09  26-08.50      
  8 Tajhani Galzote-Gi  SO Waianae               26-07.50                  
      26-07.50    x             
 
Event 54  Girls Triple Jump Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Courtney Senas      11 Mililani              34-08.00                    10  
      34-07.50  32-06  34-08  FOUL      
  2 Cecilia Durocher       Pearl City            33-00.00                     8  
      33-00  31-11  32-06.50  33-00      
  3 Courtney Tuvale     SR Waianae               32-09.00                     6  
      32-09               
  4 Tobi Kaneshiro         Pearl City            32-01.00                     4  
      30-02  31-07.50  32-01  FOUL       
  5 Misha Jones         JR Waianae               31-03.00                     2  
      31-03               
  6 Veronica Griffin    12 Mililani              30-11.50                     1  
      30-11.50  29-11.50  30-00  30-02.50      
  7 Abigail McKoy       10 Mililani              30-04.50                  
      30-04.50  29-01.50  30-02  FOUL      
  8 Dayna Domingo          Pearl City            30-03.50                  
      30-03.50               
 
Event 55  Boys Triple Jump Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Asalemo Fruean         Waipahu               39-01.50                    10  
      39-01.50               
  2 Evan Schlaich          Pearl City            39-01.00                     8  
      38-02  39-01  38-07  FOUL      
  3 Kristopher Ornella  10 Mililani              38-11.00                     6  
      37-07.50  36-04.50  37-10.50  38-11      
  4 Elijah Tagura       10 Kapolei               38-02.50                     4  
      38-02.50  37-00  35-04.25  37-05.50      
  5 Ryand-Michael Card     Pearl City            37-09.50                     2  
      37-01  37-07  35-11  37-09.50      
  6 Randy Keanu Sapla   10 Kapolei               36-09.00                     1  
      36-09  FOUL  35-04  34-02      
  7 Dustin Ambrocio        Pearl City            36-06.00                  
      36-06  34-07  34-07.50  FOUL      
  8 George Powell       SO Radford               36-02.00                  
      35-10  35-02  FOUL  36-02        
 
Event 56  Boys Triple Jump Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jonathan Fukui         Pearl City            44-01.50                    10  
      43-06     44-01.50  43-09      
  2 Gen Priest          12 Kapolei               41-09.00                     8  
      41-09  39-08  37-02  41-05.50      
  3 Isaac Aken          12 Kapolei               41-06.00                     6  
      40-09.50  40-08  41-06  41-06      
  4 Aaremy Palomares    12 Leilehua              41-01.00                     3  
      41-01     40-04.50         
  4 Tyler Kukahiko      12 Kapolei               41-01.00                     3  
      40-08  41-01  39-11         
  6 Nehoa Akina         10 Mililani              40-05.00                     1  
      39-03  40-05     39-05.50      
  7 Jarvis Jose            Waipahu               39-11.00                  
      38-09  37-06  38-01.50  39-11       
  8 Sean Kenigton       12 Leilehua              39-00.00                  
      39-00  38-04.50     36-11      
 
Event 57  Girls Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Charlee Ioane       10 Kapolei               96-09.00                    10  
      96-09  91-11  FOUL  87-08      
  2 Tinei Tuitoelau     10 Leilehua              94-08.00                     8  
      83-04  94-08  73-10.50  80-08      
  3 June Fanene            Waipahu               93-06.00                     6  
      93-06  FOUL  FOUL  FOUL      
  4 Faasegi Nansen      SO Waianae               92-09.00                     4  
      92-09  81-10.50  80-06  83-09.50      
  5 Paulina Sapatu      SO Radford               83-10.00                     2  
      82-03  76-02  83-10  80-03.50      
  6 Beinana Reiher         Waipahu               83-05.00                     1  
      76-07  80-04  73-07  83-05        
  7 Jacelynmarie Achiu   9 Campbell              81-05.00                  
      81-05  FOUL  FOUL  FOUL      
  8 Shaina Pogia        SO Waianae               79-10.00                  
      79-10  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Event 58  Girls Discus Throw Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Vaiolagi Confer     12 Campbell             123-11.00                    10  
      109-00  108-06  119-02  123-11      
  2 Pearl Matautia      12 Campbell             105-00.00                     8  
      105-00  97-00  FOUL  FOUL      
  3 Mamaitaloa Fiaseu   JR Radford               94-09.00                     6  
      94-09  FOUL  FOUL  FOUL      
  4 Tiffany Thompson    11 Leilehua              92-04.00                     4  
      89-05  67-04  92-04  FOUL      
  5 Carol Sio           11 Aiea                  91-09.00                     2  
      91-09  FOUL  89-06  91-04      
  6 Courtney Tuvale     SR Waianae               82-09.00                     1  
      81-11  75-06  FOUL  82-09      
  7 Capri Holiona       12 Aiea                  78-06.00                  
      78-06  FOUL  FOUL  FOUL      
  8 Chelsey Andres      SR Radford               71-07.00                  
      71-07  FOUL  FOUL  FOUL       
 
Event 59  Boys Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Charles Tuaau       10 Leilehua             129-05.00                    10  
  2 Leo o Tanielu       SO Waianae              124-00.00                     8  
  3 Lawrence Lagafuain  10 Aiea                 119-09.00                     6  
  4 Jiniki Timoteo      10 Leilehua             114-03.00                     4  
  5 Tamaomitamitaga Fi  SO Radford              113-05.00                     2  
  6 Alapati Fuaga       FR Nanakuli             110-08.00                     1  
  7 Graham Rowley       10 Waialua              107-05.00                  
  8 Richard Risati         Waipahu              102-11.00                  
 
Event 60  Boys Discus Throw Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jasper Hunt         11 Aiea                 150-02.00                    10  
      134-09  FOUL  126-09  150-02      
  2 Sunia Vaitai        SR Waianae              144-06.00                     8  
      FOUL  144-06  133-09         
  3 Haani Aifaoto       12 Leilehua             142-10.00                     6  
      142-10  131-11  113-08         
  4 Kawika Fuga         12 Leilehua             131-00.00                     4  
      117-10  124-11  110-03  131-00      
  5 Richard Nansen      SR Waianae              130-02.00                     2  
      114-08  FOUL  108-06  130-02      
  6 Koroseta Leauma     12 Campbell             127-10.00                     1  
      127-10  115-02  126-08         
  7 Ransen Feagai       JR Radford              124-10.00                  
               124-10      
  8 Stanley Hasiak III  11 Kapolei              116-01.00                  
      110-05  FOUL  116-01  116-01      
 
Event 61  Girls Shot Put Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Shaina Pogia        SO Waianae               35-01.00                    10  
  2 Tinei Tuitoelau     10 Leilehua              31-05.00                     8  
  3 June Fanene            Waipahu               31-02.00                     6  
  4 Percilla Ito        SO Nanakuli              30-00.50                     4  
  5 Paulina Sapatu      SO Radford               28-09.50                     2  
  6 Charlee Ioane       10 Kapolei               28-05.00                     1  
  7 Beinana Reiher         Waipahu               27-10.50                  
  8 Jacelynmarie Achiu   9 Campbell              26-06.50                  
 
Event 62  Girls Shot Put Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Carol Sio           11 Aiea                  32-06.50                    10  
      30-09  32-06.50  30-09.50         
  2 Mamaitaloa Fiaseu   JR Radford               32-00.00                     8  
        x  x   32-00      
  3 Vaiolagi Confer     12 Campbell              31-03.50                     6  
      31-01  FOUL  31-03.50         
  4 Olafou Pelupelu        Waipahu               30-03.00                     4  
      29-00.50  29-03.50  28-11.50  30-03      
  5 Tiffany Thompson    11 Leilehua              30-01.00                     2  
      27-10.50  29-02.50  29-09.50  30-01      
  6 Capri Holiona       12 Aiea                  29-07.50                     1  
               29-07.50      
  7 Chiquita Belen      SR Waianae               28-02.50                  
               28-02.50      
  8 Chelsey Andres      SR Radford               27-09.75                  
               27-09.75       
 
Event 63  Boys Shot Put Junior Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Lawrence Lagafuain  10 Aiea                  49-10.50*                   10  
        x  x   49-10.50      
  2 Charles Tuaau       10 Leilehua              41-09.50                     8  
      41-09.50  40-08.50  40-11         
  3 Lufoga Tokio        SO Nanakuli              41-04.00                     6  
      FOUL  39-09  41-04         
  4 Leo o Tanielu       SO Waianae               39-09.00                     4  
      38-00  39-09  37-04.50         
  5 Jiniki Timoteo      10 Leilehua              36-03.00                     2  
      36-01.50  36-03  34-01         
  6 Tamaomitamitaga Fi  SO Radford               35-11.50                     1  
      34-02.50  30-04  33-02  35-11.50      
  7 Zachariah Hoomai P  10 Mililani              35-10.00                  
      35-10  35-08  32-06.50           
  8 Devin Takahashi        Nanakuli              35-05.00                  
      32-09.50  33-04  34-00.50  35-05      
 
Event 64  Boys Shot Put Varsity
=======================================================================================
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Brennan Sato        12 Aiea                  49-11.00                    10  
      49-11               
  2 Haani Aifaoto       12 Leilehua              49-08.00                     8  
      49-06  49-08  46-08  48-02      
  3 Sunia Vaitai        SR Waianae               48-03.00                     6  
      45-11  48-03  45-11.50  46-05      
  4 Jasper Hunt         11 Aiea                  48-01.00                     4  
      48-01  43-07  44-11  45-00.50      
  5 Richard Nansen      SR Waianae               46-00.00                     2  
      46-00  44-11  44-11.50  43-04      
  6 Chris Atualevao     12 Leilehua              44-04.00                     1  
      44-04  41-03.50  FOUL  41-05.50      
  7 Marcus Malepeai     JR Radford               41-11.00                  
      41-11  FOUL  FOUL  FOUL      
  8 Koroseta Leauma     12 Campbell              41-00.50                  
      41-00.50  38-08  40-06  38-04       
 
           Women - Junior Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Radford High School         99        2) Waianae High School        89   
    3) Mililani High School        72        4) Aiea High School           49   
    5) Waipahu High School         47        6) Leilehua High School       40   
    7) Nanakui High School         38        8) Kapolei High School        29   
    9) Campbell High School        26       10) Pearl City High School      6   
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Mililani High School       128        2) Radford High School        92   
    3) Leilehua High School        61        4) Pearl City High School     50   
    5) Campbell High School        48        6) Kapolei High School        32   
    7) Waipahu High School         23        8) Waialua  High School       20   
    9) Waianae High School         15       10) Aiea High School           13   
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Radford High School        118        2) Mililani High School       90   
    3) Waianae High School         55        4) Kapolei High School        50   
    5) Pearl City High School      44        6) Waipahu High School        39   
    7) Leilehua High School        38        8) Aiea High School           18   
    9) Nanakui High School         17       10) Campbell High School       13   
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Leilehua High School       142        2) Radford High School       106   
    3) Mililani High School        66        4) Kapolei High School        42   
    5) Waipahu High School         28        5) Aiea High School           28   
    7) Pearl City High School      26        8) Waialua  High School       20   
    9) Waianae High School         18       10) Campbell High School       15