2009 Waipahu Aiea Kalani Radford Roosevelt - 3/28/2009             
Host:Waipahu Aiea Kalani                            
Roosevelt High School                             
Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Watson, Amber             SO Radford                  17.5h  
  2 Calimlim, Faith           SO Radford                  18.3h  
  3 Tvelia, Kaleigh           FR Radford                  18.9h  
  4 Yoshioka, Tammy           SO Kalani                   20.1h  
  5 Misiafa, Vycenthia           Waipahu                  21.6h  
  6 Aponte, Jessica           SO Radford                  21.7h  
  7 Cing, Daina                  Waipahu                  22.3h  
  8 Lingham, Danay            FR Radford                  32.3h  
 
Event 2  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Manuel, Monica            JR Radford                  18.3h  
  2 Soliven, Erika               Waipahu                  18.4h  
  3 Kobayashi, Amanda         JR Kalani                   18.5h  
  4 Coleman, Sakura           JR Radford                  20.0h  
  5 Loo, Tori-Ann             SR Roosevelt                20.6h  
  5 Cabigas, Tasia               Waipahu                  20.6h  
  7 Taketa, Sara              SR Roosevelt                21.6h  
  8 Lau, Erin                 11 Aiea                     21.7h  
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Feeley, Matthew           SO Roosevelt                17.5h  
  2 Boyd, Adam                SO Roosevelt                18.3h  
  3 Acasio, Kevin                Radford                  19.1h  
  4 Kim, Sebastian               Waipahu                  19.3h  
  4 Howard, Evan              FR Radford                  19.3h  
  6 Ruiz, Ramon               FR Radford                  19.7h  
  7 Schuittger, Elias         FR Kalani                   19.8h  
  8 Cox, Aaron                   Waipahu                  19.9h  
  9 Apostol, Jouvet              Waipahu                  20.1h  
 10 Hughley, Krixtofer        FR Radford                  20.4h  
 11 Paguirigan, Ceasar        FR Radford                  22.4h  
 12 Claiborne, Adam           FR Radford                  29.2h  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Monteilh, Kiakona         SR Roosevelt                16.6h  
  2 Connolly, Cody            SR Radford                  16.9h  
  3 Nichols, Christian        SR Radford                  17.6h  
  4 Verrett, Pierre           JR Radford                  18.3h  
  5 Manuma, Mosiah            SR Radford                  19.1h  
  6 Takemoto, Evan            11 Aiea                     19.7h  
  7 Ragiles, William             Waipahu                  21.7h  
  8 Huynh, Jason              JR Roosevelt                22.8h  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cobbs, Daphne             FR Radford                  13.3h  
  2 Rippy, Frechanna          SO Radford                  13.8h  
  2 Lee, Jamie                SR Kalani                   13.8h  
  4 Dixon, Alyssa             10 Aiea                     13.9h  
  5 Clark, Jeniece            SO Radford                  14.3h  
  5 Tamala, Cameo             SO Roosevelt                14.3h  
  5 George, Morgan            FR Radford                  14.3h  
  8 Kobayashi, Amanda         JR Kalani                   14.4h  
  9 Prince, Victoria          FR Kalani                   14.5h  
 10 Martin, Yuna              FR Kalani                   14.7h  
 11 Kamiya, Courtney           9 Aiea                     14.8h  
 12 Bautista, Briana          SO Kalani                   14.8h  
 13 Nguyen, May                9 Aiea                     15.2h  
 14 Sasano, Korie             SO Kalani                   15.2h  
 15 Li, Jessica               SO Roosevelt                15.5h  
 16 Yoshioka, Tammy           SO Kalani                   15.8h  
 17 Ishihara, Ashlee          FR Kalani                   16.3h  
 
Event 6  Girls 100 Meter Dash Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Patton, Kaeli             JR Radford                  12.8h  
  2 Myers, Sade               11 Aiea                     12.9h  
  3 Palmer, Tereza            SR Radford                  13.1h  
  4 Chun, Katy                SR Kalani                   13.7h  
  5 Yamada, Randee            JR Kalani                   13.8h  
  5 Woods, Demetria           SR Radford                  13.8h  
  7 Quitugua, Kiara              Waipahu                  13.9h  
  8 Meir, Tatianna            JR Kalani                   14.1h  
  9 Oki, Shannon              SR Kalani                   14.7h  
 10 Randall, Bailey           JR Kalani                   15.2h  
 11 Buck, Jennifer            11 Aiea                     17.3h  
 
Event 7  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hogan, Phillip            SO Radford                  11.6h  
  2 Reid, Tony                SO Radford                  11.7h  
  2 Tago, Agaese              SO Roosevelt                11.7h  
  4 Kamaka, Devon             FR Radford                  11.9h  
  5 Robinson, Steve           FR Radford                  12.0h  
  5 Bacosa, Romar             FR Radford                  12.0h  
  7 Gonzaga, Christian           Waipahu                  12.2h  
  7 Kuczinsky, Daniel         SO Radford                  12.2h  
  9 Kau, Evan                 SO Kalani                   12.4h  
  9 Lac, Andrew               FR Roosevelt                12.4h  
 11 Norris, Dorsey            FR Radford                  12.5h  
 12 Oishi, Torey              SO Roosevelt                12.6h  
 12 Kalei, Kala'i             SO Roosevelt                12.6h  
 12 Chan, Melvin              JR Kalani                   12.6h  
 15 Shigano, Brent            SO Roosevelt                12.8h  
 15 Fo, Brian                 SO Roosevelt                12.8h  
 17 Melendy, Kodee            SO Kalani                   12.9h  
 18 Smith, Elijah             FR Radford                  12.9h  
 19 Frazier, Aaron            10 Aiea                     13.2h  
 20 Paguirigan, Ceasar        FR Radford                  13.2h  
 20 Tumaneng, Jared           FR Radford                  13.2h  
 20 Sumida-Lee, Micah         SO Roosevelt                13.2h  
 23 Pilor, Kendo              FR Roosevelt                13.3h  
 23 Ruiz, Ramon               FR Radford                  13.3h  
 25 Gandule, Justin              Waipahu                  13.6h  
 26 Oishi, Taylor             FR Roosevelt                13.7h  
 27 Kalilikane, Roscoe        FR Radford                  13.9h  
 28 Gonzalez, Andre           FR Roosevelt                14.0h  
 29 DelaCruz, Charvin          9 Aiea                     14.1h  
 30 Sumida-Lee, Brysen        FR Roosevelt                14.3h  
 30 Ordonez, Kenny            FR Roosevelt                14.3h  
 32 Lono, Khahlil             FR Roosevelt                14.4h  
 33 Bernal, Forrest           FR Radford                  14.8h  
 34 Mendoza, Aaron               Waipahu                  15.3h  
 35 Seumalo, Vaioa               Radford                  15.5h  
 36 Fukunaga, Shane           FR Roosevelt                15.8h  
 
Event 8  Boys 100 Meter Dash Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kamaka, Ikaika            JR Radford                  11.0h  
  2 Nichols, Christian        SR Radford                  11.3h  
  3 Pangilinan, Joash         SR Radford                  11.5h  
  4 Nichols, Christopher      SR Radford                  11.6h  
  5 Pope, Teven               SR Kalani                   11.9h  
  5 Murakami, Evan            SR Kalani                   11.9h  
  7 Latter, Jamario           JR Radford                  12.0h  
  8 Cabalar, Tony             12 Aiea                     12.2h  
  9 Manuma, Mosiah            SR Radford                  12.3h  
  9 Morris, Dustin            12 Aiea                     12.3h  
 11 Powell, George            JR Radford                  12.4h  
 11 Jungblut, David           12 Aiea                     12.4h  
 11 Banda, Anthony               Waipahu                  12.4h  
 11 Patton, Kerry             JR Radford                  12.4h  
 15 Verrett, Pierre           JR Radford                  12.5h  
 16 Kila, Tyler               JR Roosevelt                12.6h  
 17 Fiaseu, Tamaomitamitaga   JR Radford                  12.8h  
 18 Gacilos, Leroy            JR Kalani                   12.8h  
 18 Manuma, Johnny               Waipahu                  12.8h  
 20 Rong, Tony                SR Kalani                   12.9h  
 21 Truong, Alexander         11 Aiea                     13.2h  
 22 Ulufale, Jordan              Waipahu                  13.5h  
 23 Kim, Kevin                JR Roosevelt                13.9h  
 24 Bustillo Ferrari, Bernar  12 Aiea                     14.2h  
 25 Rosa, Samuel              SR Roosevelt                15.4h  
 
Event 9  Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Grimmett, Kayla           SO Radford                5:42.8h  
  2 Fujiwara, Keri               Waipahu                5:45.3h  
  3 Yukawa, Jessica           SO Roosevelt              5:51.3h  
  4 Mageary, Lauren           SO Radford                6:08.0h  
  5 Labrador, Melody             Waipahu                6:11.0h  
  6 Jordan, Taylor               Waipahu                6:17.5h  
 
Event 10  Girls 1500 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Larry, Candise            SR Roosevelt              5:46.9h  
  2 Watanabe, Lauren          JR Roosevelt              5:59.8h  
  3 Aponte, Evelynn           JR Radford                6:40.2h  
  4 Aque, Louisse Gayle       JR Radford                6:40.5h  
  5 Yara, Cheryl              SR Roosevelt              7:48.3h  
  6 Kaai, Laura                  Waipahu                7:50.2h  
 
Event 11  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tenny, Devon               9 Aiea                   5:00.8h  
  2 Baker, Matthew            FR Radford                5:07.1h  
  3 Yu, Jerry                 SO Roosevelt              5:08.0h  
  4 Oliveros, Derrick            Waipahu                5:19.8h  
  5 Flowers, Kadon               Waipahu                5:29.9h  
  6 Inouye, Danten               Waipahu                5:33.6h  
  7 Dillon, Carlos               Waipahu                5:39.6h  
  8 Paguirigan, Ceasar        FR Radford                5:45.4h  
  9 Andres-Paguirigan, Colin     Waipahu                6:22.6h  
 
Event 12  Boys 1500 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miura, Tomoyuki           SR Roosevelt              4:24.8h  
  2 Gragas, Rowan             SR Roosevelt              4:28.8h  
  3 Honeker, Colin            11 Aiea                   4:29.3h  
  4 Arceo, Elmer                 Waipahu                4:29.8h  
  5 Lawrence, Daniel          12 Aiea                   4:31.3h  
  6 Yoshioka, Kai             JR Roosevelt              4:39.3h  
  7 Tsuruoka, Perry           SR Roosevelt              4:43.2h  
  8 Leong, Kevin              SR Roosevelt              4:48.4h  
  9 Sakuma, Shawn             11 Aiea                   4:59.4h  
 10 Shen, Dai                 JR Roosevelt              5:06.2h  
 11 Takemoto, Eric            SR Roosevelt              5:09.0h  
 12 Flowers, Dale                Waipahu                5:09.8h  
 13 Li, Stephen               SR Roosevelt              5:11.4h  
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
 -- Aiea High School                                         DQ  
 
Event 14  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Waipahu High School                                   55.0h  
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Waipahu High School                                   48.8h  
  2 Kalani High School                                    50.5h  
  3 Waipahu High School  'C'                             x51.6h  
  4 Waipahu High School  'B'                             x52.3h  
 
Event 16  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Aiea High School                                      48.0h  
  2 Waipahu High School                                   49.7h  
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Whitener, Tyler           FR Radford                  62.3h  
  2 Cobbs, Daphne             FR Radford                  66.4h  
  3 Tvelia, Kaleigh           FR Radford                  67.3h  
  4 Rippy, Frechanna          SO Radford                  67.5h  
  5 Clark, Jeniece            SO Radford                  67.7h  
  5 Martin, Yuna              FR Kalani                   67.7h  
  7 Black, Taylor             FR Radford                  68.5h  
  8 Tokushige, Linnea         SO Kalani                   69.6h  
  9 Kafer, Jessica            FR Radford                  70.3h  
 10 Aponte, Jessica           SO Radford                  70.4h  
 11 George, Morgan            FR Radford                  70.9h  
 12 Moriyama, Lindsey         FR Kalani                   72.6h  
 13 Bautista, Briana          SO Kalani                   79.1h  
 14 Petelo, Imelda            FR Radford                1:32.8h  
 
Event 18  Girls 400 Meter Dash Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Myers, Sade               11 Aiea                     62.9h  
  2 Hinkle, Andrea            SO Radford                  64.3h  
  3 Chun, Katy                SR Kalani                   67.3h  
  4 Meir, Tatianna            JR Kalani                   67.9h  
  5 Jackson, Katrina             Waipahu                  74.2h  
  6 Aponte, Evelynn           JR Radford                  74.8h  
  7 Tahata, Tiffany           JR Kalani                 1:24.6h  
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tago, Agaese              SO Roosevelt                53.9h  
  2 Hogan, Phillip            SO Radford                  55.2h  
  3 Bacosa, Romar             FR Radford                  56.1h  
  4 Reid, Tony                SO Radford                  57.1h  
  4 Fo, Brian                 SO Roosevelt                57.1h  
  6 Acasio, Kevin                Radford                  57.6h  
  7 Howard, Evan              FR Radford                  57.6h  
  8 Pale, Kaipo               SO Roosevelt                58.1h  
  9 Shigano, Brent            SO Roosevelt                59.1h  
 10 Melendy, Kodee            SO Kalani                   59.6h  
 11 Kuczinsky, Daniel         SO Radford                  60.0h  
 12 Oishi, Torey              SO Roosevelt                60.2h  
 13 Corpuz-Slade, Mason          Waipahu                  60.4h  
 13 Chapman, Cozia            SO Roosevelt                60.4h  
 15 Ono, Takamasa             SO Roosevelt                60.5h  
 16 Mendoza, Aaron               Waipahu                  62.2h  
 17 Odo, Jared                SO Roosevelt                62.9h  
 18 Sakamaki, Devin           SO Kalani                   63.0h  
 19 Reyes, Youki                 Waipahu                  64.7h  
 20 Kaolulo Animose, Noah     SO Roosevelt                65.2h  
 21 Pemado, Clark                Waipahu                  66.0h  
 22 Estabillo, Franco            Waipahu                  66.9h  
 23 Sunajo, Matthew              Waipahu                  68.9h  
 24 Gandule, Justin              Waipahu                  71.4h  
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miguel, Harrison             Waipahu                  51.9h  
  2 Kamaka, Ikaika            JR Radford                  52.0h  
  3 Kido, Arthur              SR Kalani                   55.0h  
  4 Hee Wai, Thad             SR Kalani                   57.5h  
  5 Higa, Bryson              JR Roosevelt                57.6h  
  6 Beavers, Aaron            JR Radford                  57.7h  
  7 Robinson, Richard         SR Radford                  57.9h  
  8 Iwamoto, Shayne           JR Roosevelt                59.0h  
  9 Banda, Anthony               Waipahu                  60.3h  
 10 Iwamoto, Dwayne           SO Roosevelt                60.5h  
 11 Norris, Dorsey            FR Radford                  62.2h  
 12 Tahata, Shawn             JR Kalani                   63.8h  
 13 Truong, Alexander         11 Aiea                     66.9h  
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Watson, Amber             SO Radford                  49.7h  
  2 Tamala, Cameo             SO Roosevelt                58.4h  
  3 Cing, Daina                  Waipahu                  62.2h  
  4 Yoshioka, Tammy           SO Kalani                   64.8h  
 
Event 22  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Manuel, Monica            JR Radford                  52.4h  
  2 Kobayashi, Amanda         JR Kalani                   53.0h  
  3 Cabigas, Tasia               Waipahu                  54.5h  
  4 Coleman, Sakura           JR Radford                  54.9h  
  5 Soliven, Erika               Waipahu                  55.6h  
  6 Loo, Tori-Ann             SR Roosevelt                59.6h  
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cox, Aaron                   Waipahu                  44.7h  
  2 Feeley, Matthew           SO Roosevelt                45.6h  
  3 Acasio, Kevin                Radford                  46.0h  
  4 Hughley, Krixtofer        FR Radford                  46.5h  
  5 Howard, Evan              FR Radford                  48.3h  
  6 Schuittger, Elias         FR Kalani                   49.3h  
  7 Kim, Sebastian               Waipahu                  50.3h  
  8 Apostol, Jouvet              Waipahu                  50.8h  
  9 Tiburcio, Mark               Waipahu                  50.9h  
 10 Ragiles, William             Waipahu                  53.2h  
 11 Aoki, Mark                SO Roosevelt                56.4h  
 12 Paguirigan, Ceasar        FR Radford                  58.3h  
 13 Claiborne, Adam           FR Radford                  60.7h  
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nichols, Christian        SR Radford                  43.4h  
  2 Monteilh, Kiakona         SR Roosevelt                43.7h  
  3 Murakami, Evan            SR Kalani                   45.8h  
  4 Connolly, Cody            SR Radford                  46.4h  
  5 Takemoto, Evan            11 Aiea                     47.3h  
  6 Rong, Tony                SR Kalani                   48.5h  
  7 Vu, James                 SR Roosevelt                50.5h  
  8 Huynh, Jason              JR Roosevelt                61.1h  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kafer, Jessica            FR Radford                2:43.9h  
  2 Black, Taylor             FR Radford                2:44.2h  
  3 Yukawa, Jessica           SO Roosevelt              2:45.5h  
  4 Moriyama, Lindsey         FR Kalani                 2:48.9h  
  5 Labrador, Melody             Waipahu                2:50.1h  
 
Event 26  Girls 800 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Woods, Demetria           SR Radford                2:37.2h  
  2 Larry, Candise            SR Roosevelt              2:50.8h  
  3 Kobayashi, Amanda         JR Kalani                 2:52.2h  
  4 Watanabe, Lauren          JR Roosevelt              2:52.6h  
  5 Grimmett, Kayla           SO Radford                2:59.4h  
  6 Aponte, Evelynn           JR Radford                3:00.3h  
  7 Yara, Cheryl              SR Roosevelt              3:06.4h  
  8 Jackson, Katrina             Waipahu                3:10.9h  
  9 Arrington, Monique        11 Aiea                   3:13.2h  
 10 Aque, Louisse Gayle       JR Radford                3:14.0h  
 11 Buck, Jennifer            11 Aiea                   3:24.4h  
 
Event 27  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tenny, Devon               9 Aiea                   2:27.7h  
  2 Yu, Jerry                 SO Roosevelt              2:30.2h  
  3 Baker, Matthew            FR Radford                2:35.5h  
  4 Reyes, Youki                 Waipahu                2:35.8h  
  5 Estabillo, Franco            Waipahu                2:40.1h  
  6 Inouye, Danten               Waipahu                2:40.9h  
  7 Dillon, Carlos               Waipahu                2:47.6h  
  8 Torres, Casey             FR Roosevelt              2:48.5h  
  9 Andres-Paguirigan, Colin     Waipahu                3:15.3h  
 
Event 28  Boys 800 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gragas, Rowan             SR Roosevelt              2:07.0h  
  2 Arceo, Elmer                 Waipahu                2:07.3h  
  3 Miguel, Harrison             Waipahu                2:07.6h  
  4 Nichols, Christopher      SR Radford                2:15.7h  
  5 Sikes-Mitchell, Gregory   JR Radford                2:16.4h  
  6 Yoshioka, Kai             JR Roosevelt              2:17.5h  
  7 Higa, Bryson              JR Roosevelt              2:19.6h  
  8 Robinson, Richard         SR Radford                2:20.1h  
  9 Beavers, Aaron            JR Radford                2:22.2h  
 10 Miller, Matthew           11 Aiea                   2:22.5h  
 11 Hogan, Mark               12 Aiea                   2:27.0h  
 12 Ortile, John              JR Radford                2:36.1h  
 13 Truong, Alexander         11 Aiea                   3:03.5h  
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kam, Laura                SO Kalani                   26.0h  
  2 Cobbs, Daphne             FR Radford                  27.8h  
  3 Rippy, Frechanna          SO Radford                  29.5h  
  4 Dixon, Alyssa             10 Aiea                     29.6h  
  5 Clark, Jeniece            SO Radford                  29.8h  
  6 George, Morgan            FR Radford                  30.0h  
  7 Sasano, Korie             SO Kalani                   30.4h  
  8 Martin, Yuna              FR Kalani                   30.4h  
  9 Tamala, Cameo             SO Roosevelt                30.7h  
 10 Kamiya, Courtney           9 Aiea                     32.3h  
 11 Prince, Victoria          FR Kalani                   32.6h  
 12 Bautista, Briana          SO Kalani                   33.2h  
 13 Ishihara, Ashlee          FR Kalani                   33.2h  
 14 Roland, Ashley            FR Radford                  35.2h  
 15 Nguyen, May                9 Aiea                     36.6h  
 16 Petelo, Imelda            FR Radford                  37.4h  
 
Event 30  Girls 200 Meter Dash Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Myers, Sade               11 Aiea                     26.9h  
  1 Patton, Kaeli             JR Radford                  26.9h  
  3 Woods, Demetria           SR Radford                  27.3h  
  4 Chun, Katy                SR Kalani                   28.0h  
  5 Palmer, Tereza            SR Radford                  28.3h  
  6 Lee, Jamie                SR Kalani                   28.4h  
  7 Meir, Tatianna            JR Kalani                   29.4h  
  8 Yamada, Randee            JR Kalani                   29.9h  
  8 Kobayashi, Amanda         JR Kalani                   29.9h  
 10 Lariosa, Leighna          JR Kalani                   30.6h  
 11 Oki, Shannon              SR Kalani                   30.9h  
 12 Watanabe, Melinda         SR Kalani                   31.7h  
 13 Randall, Bailey           JR Kalani                   31.8h  
 14 Valenzuela, Emily         JR Kalani                   34.6h  
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paguirigan, Ceasar        FR Radford                  20.4h  
  2 Hogan, Phillip            SO Radford                  23.3h  
  3 Tago, Agaese              SO Roosevelt                24.1h  
  4 Reid, Tony                SO Radford                  24.5h  
  5 Bacosa, Romar             FR Radford                  24.9h  
  6 Robinson, Steve           FR Radford                  25.0h  
  7 Kuczinsky, Daniel         SO Radford                  25.1h  
  8 Acasio, Kevin                Radford                  25.2h  
  9 Kamaka, Devon             FR Radford                  25.3h  
 10 Kau, Evan                 SO Kalani                   25.8h  
 11 Norris, Dorsey            FR Radford                  26.0h  
 12 Fo, Brian                 SO Roosevelt                26.3h  
 13 Gonzaga, Christian           Waipahu                  26.6h  
 14 Mendoza, Aaron               Waipahu                  26.9h  
 15 Smith, Elijah             FR Radford                  27.0h  
 16 Lee, Brian                SO Roosevelt                27.0h  
 17 Sumida-Lee, Micah         SO Roosevelt                27.2h  
 18 Melendy, Kodee            SO Kalani                   27.3h  
 19 McShane, Joshua           SO Roosevelt                27.4h  
 20 Pemado, Clark                Waipahu                  27.6h  
 21 Tumaneng, Jared           FR Radford                  27.8h  
 22 Pilor, Kendo              FR Roosevelt                27.9h  
 23 Menashe, Benjamin         FR Roosevelt                28.0h  
 24 Gandule, Justin              Waipahu                  28.5h  
 25 Lac, Andrew               FR Roosevelt                28.9h  
 26 Sumida-Lee, Brysen        FR Roosevelt                29.6h  
 27 Ordonez, Kenny            FR Roosevelt                30.1h  
 
Event 32  Boys 200 Meter Dash Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kamaka, Ikaika            JR Radford                  22.6h  
  2 Monteilh, Kiakona         SR Roosevelt                23.1h  
  3 Fowler, Alex              SR Roosevelt                23.6h  
  4 Lee, John                 JR Kalani                   24.0h  
  5 Latter, Jamario           JR Radford                  24.8h  
  6 Pope, Teven               SR Kalani                   25.4h  
  7 Morris, Dustin            12 Aiea                     25.7h  
  8 Kila, Tyler               JR Roosevelt                26.1h  
  9 Tom, Orion                JR Roosevelt                26.4h  
 10 Gacilos, Leroy            JR Kalani                   27.3h  
 11 Manuma, Johnny               Waipahu                  27.4h  
 12 Cabalar, Tony             12 Aiea                     27.5h  
 
Event 33  Girls 3000 Meter Run Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kafer, Jessica            FR Radford               11:47.8h  
  2 Fujiwara, Keri               Waipahu               12:54.4h  
  3 Black, Taylor             FR Radford               13:04.1h  
  4 Mageary, Lauren           SO Radford               13:05.1h  
  5 Tokushige, Linnea         SO Kalani                13:07.4h  
  6 Jordan, Taylor               Waipahu               14:07.9h  
  7 Arata, Nina               FR Roosevelt             14:09.1h  
 
Event 34  Girls 3000 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Watanabe, Lauren          JR Roosevelt             14:08.9h  
 
Event 35  Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taketa, Gavin             SO Kalani                11:04.6h  
  2 Tenny, Devon               9 Aiea                  11:11.2h  
  3 Oliveros, Derrick            Waipahu               12:09.4h  
  4 Flowers, Kadon               Waipahu               12:19.4h  
  5 Torres, Casey             FR Roosevelt             12:45.6h  
 
Event 36  Boys 3000 Meter Run Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miura, Tomoyuki           SR Roosevelt             10:18.49  
  2 Yoshioka, Kai             JR Roosevelt             10:23.9h  
  3 Beck, Tyler               JR Radford               10:27.7h  
  4 Tsuruoka, Perry           SR Roosevelt             10:37.9h  
  5 Leong, Kevin              SR Roosevelt             10:45.4h  
  6 Sikes-Mitchell, Gregory   JR Radford               11:03.8h  
  7 Shen, Dai                 JR Roosevelt             11:09.1h  
  8 Takemoto, Eric            SR Roosevelt             11:13.9h  
  9 Flowers, Dale                Waipahu               11:27.8h  
 10 Li, Stephen               SR Roosevelt             11:42.7h  
 11 Vu, James                 SR Roosevelt             11:43.3h  
 
Event 38  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Aiea High School                                    4:34.0h  
  2 Waipahu High School                                 4:51.0h  
  3 Roosevelt High School                               4:55.0h  
 
Event 39  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Roosevelt High School                               4:03.1h  
  2 Kalani High School                                  4:05.5h  
  3 Waipahu High School                                 4:09.5h  
  4 Waipahu High School  'B'                           x4:28.6h  
 -- Radford High School                                      DQ  
 
Event 40  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Waipahu High School  'B'                           x3:46.6h  
  2 Aiea High School                                    3:53.7h  
  3 Radford High School                                 3:54.0h  
  4 Kalani High School                                  3:56.9h  
  5 Waipahu High School                                 4:21.1h  
 
Event 41  Girls High Jump Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Watson, Amber             SO Radford                4-00.00  
  1 Ishikawa, Sasha            9 Aiea                   4-00.00  
  3 Tvelia, Kaleigh           FR Radford                3-10.00  
  3 Misiafa, Vycenthia           Waipahu                3-10.00  
  5 Roland, Ashley            FR Radford                3-04.00  
 
Event 42  Girls High Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Patton, Kaeli             JR Radford                5-02.00  
  2 Arrington, Monique        11 Aiea                   4-04.00  
  3 Yara, Cheryl              SR Roosevelt              3-10.00  
  4 Buck, Jennifer            11 Aiea                   3-06.00  
 
Event 43  Boys High Jump Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reid, Tony                SO Radford                5-06.00  
  2 Pale, Kaipo               SO Roosevelt              5-04.00  
  3 Chapman, Cozia            SO Roosevelt              5-02.00  
  4 Kaolulo Animose, Noah     SO Roosevelt              5-00.00  
  4 Acasio, Kevin                Radford                5-00.00  
  4 Bacosa, Romar             FR Radford                5-00.00  
  4 Norris, Dorsey            FR Radford                5-00.00  
  4 Iwamoto, Dwayne           SO Roosevelt              5-00.00  
  9 Uyeno, Alani              FR Roosevelt              4-10.00  
 10 Lac, Andrew               FR Roosevelt              4-08.00  
 10 Pilor, Kendo              FR Roosevelt              4-08.00  
 10 Boyd, Adam                SO Roosevelt              4-08.00  
 10 Dillon, Carlos               Waipahu                4-08.00  
 -- Fo, Brian                 SO Roosevelt                   NH  
 -- Sylva, TJ                 SO Roosevelt                   NH  
 -- McShane, Joshua           SO Roosevelt                   NH  
 -- Gonzalez, Andre           FR Roosevelt                   NH  
 -- Oishi, Taylor             FR Roosevelt                   NH  
 -- Corpuz-Slade, Mason          Waipahu                     NH  
 -- Ragiles, William             Waipahu                     NH  
 
Event 44  Boys High Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Manuma, Mosiah            SR Radford                5-06.00  
  1 Fox, Coner                JR Kalani                 5-06.00  
  1 Valdez, Aldrin            SR Radford                5-06.00  
  4 Pangilinan, Joash         SR Radford                5-04.00  
  5 Nichols, Christopher      SR Radford                5-02.00  
  5 Powell, George            JR Radford                5-02.00  
  7 Manuma, Johnny               Waipahu                4-08.00  
 -- Gacilos, Leroy            JR Kalani                      NH  
 -- Pope, Teven               SR Kalani                      NH  
 
Event 45  Girls Pole Vault Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Black, Taylor             FR Radford                7-00.00  
  2 Kafer, Jessica            FR Radford                6-06.00  
 
Event 46  Girls Pole Vault Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cabigas, Tasia               Waipahu                8-00.00  
  2 Soliven, Erika               Waipahu                7-06.00  
  3 Grimmett, Kayla           SO Radford                6-06.00  
  4 Aponte, Evelynn           JR Radford                6-00.00  
 
Event 47  Boys Pole Vault Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sylva, TJ                 SO Roosevelt              9-00.00  
  2 Andres-Paguirigan, Colin     Waipahu                8-00.00  
  3 Gonzaga, Christian           Waipahu                7-06.00  
  3 Estabillo, Franco            Waipahu                7-06.00  
  5 Kim, Sebastian               Waipahu                6-06.00  
  6 Sunajo, Matthew              Waipahu                6-00.00  
 -- Heen, Pono                SO Roosevelt                   NH  
 
Event 48  Boys Pole Vault Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gureck, Brian             SR Radford               10-06.00  
  1 Nguyen, Kenneth           SR Roosevelt             10-06.00  
  3 Jayaprakash, Jason        SR Roosevelt              9-06.00  
  3 Kohashi, Chaney           JR Roosevelt              9-06.00  
  5 Banda, Anthony               Waipahu                9-00.00  
  6 Posoa, Soane                 Waipahu                6-06.00  
 
Event 49  Girls Long Jump Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schultz, Heather          10 Aiea                  15-07.00  
  2 Whitener, Tyler           FR Radford               15-04.00  
  3 George, Morgan            FR Radford               15-02.00  
  4 Bonds, Kelsey             JR Radford               14-08.00  
  5 Martin, Yuna              FR Kalani                13-11.00  
  6 Ishikawa, Sasha            9 Aiea                  13-07.00  
  7 Tvelia, Kaleigh           FR Radford               12-02.00  
  8 Rippy, Frechanna          SO Radford               11-05.00  
 -- Prince, Victoria          FR Kalani                    FOUL  
 
Event 50  Girls Long Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hinkle, Andrea            SO Radford               16-08.00  
  2 Lariosa, Leighna          JR Kalani                15-09.00  
  3 Namba, Kelcie             JR Roosevelt             15-02.00  
  4 Cabigas, Tasia               Waipahu               13-10.00  
  4 Taketa, Sara              SR Roosevelt             13-10.00  
  6 Soliven, Erika               Waipahu               13-05.00  
  7 Yamada, Randee            JR Kalani                13-01.00  
 
Event 51  Boys Long Jump Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reid, Tony                SO Radford               20-02.50  
  2 Tago, Agaese              SO Roosevelt             20-02.00  
  3 Kamaka, Devon             FR Radford               18-06.00  
  4 Bacosa, Romar             FR Radford               18-05.00  
  5 Heen, Pono                SO Roosevelt             18-02.00  
  6 Kau, Evan                 SO Kalani                17-04.00  
  7 Kalei, Kala'i             SO Roosevelt             17-01.00  
  7 Boyd, Adam                SO Roosevelt             17-01.00  
  9 Cox, Aaron                   Waipahu               16-11.00  
 10 Li, Stephen               SR Roosevelt             16-07.00  
 11 Robinson, Steve           FR Radford               15-09.00  
 11 Farinas, Anthony             Waipahu               15-09.00  
 13 Apostol, Jouvet              Waipahu               15-08.00  
 14 Corpuz-Slade, Mason          Waipahu               15-04.00  
 15 Tumaneng, Jared           FR Radford               15-03.00  
 16 DelaCruz, Charvin          9 Aiea                  15-02.00  
 17 Pemado, Clark                Waipahu               10-02.00  
 -- Smith, Elijah             FR Radford                   FOUL  
 
Event 52  Boys Long Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kamaka, Ikaika            JR Radford               21-07.00  
  2 Pangilinan, Joash         SR Radford               19-11.00  
  3 Banda, Anthony               Waipahu               18-07.00  
  4 Valdez, Aldrin            SR Radford               18-03.00  
  5 Pope, Teven               SR Kalani                18-01.00  
  6 Fox, Coner                JR Kalani                17-11.00  
  7 Powell, George            JR Radford               17-07.00  
  8 Manuma, Johnny               Waipahu               16-09.00  
 -- Fowler, Alex              SR Roosevelt                 FOUL  
 
Event 53  Girls Triple Jump Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schultz, Heather          10 Aiea                  32-02.00  
  2 Misiafa, Vycenthia           Waipahu               30-01.50  
  3 Ishikawa, Sasha            9 Aiea                  29-11.75  
  4 Cobbs, Daphne             FR Radford               28-05.00  
 
Event 54  Girls Triple Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taketa, Sara              SR Roosevelt             30-06.50  
 
Event 55  Boys Triple Jump Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pale, Kaipo               SO Roosevelt             37-06.75  
  2 Heen, Pono                SO Roosevelt             36-06.25  
  3 Cox, Aaron                   Waipahu               36-03.75  
  4 Robinson, Steve           FR Radford               33-07.75  
  5 Kim, Sebastian               Waipahu               33-06.00  
  6 Ragiles, William             Waipahu               32-09.25  
 -- Bacosa, Romar             FR Radford                   FOUL  
 -- Tumaneng, Jared           FR Radford                   FOUL  
 -- Smith, Elijah             FR Radford                   FOUL  
 
Event 56  Boys Triple Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fowler, Alex              SR Roosevelt             44-02.00  
  2 Pangilinan, Joash         SR Radford               39-03.75  
  3 Fox, Coner                JR Kalani                37-06.50  
  4 Powell, George            JR Radford               34-05.25  
  5 Pope, Teven               SR Kalani                34-01.25  
  6 Manuma, Johnny               Waipahu               32-07.25  
 
Event 61  Girls Shot Put Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Misiafa, Vycenthia           Waipahu               30-02.00  
  2 Masaniai, Catrina            Waipahu               28-09.00  
  3 Vager, Jayzlyn               Waipahu               24-00.00  
  4 Colobong, Christalen         Waipahu               22-01.50  
  5 Petelo, Imelda            FR Radford               15-07.00  
 
Event 62  Girls Shot Put Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fiaseu, Mamaitaloa        SR Radford               33-07.00  
  2 Sio, Caroline             12 Aiea                  30-11.00  
  3 Sapatu, Paulina           JR Radford               29-10.50  
  4 Aguirie, Alex             SR Kalani                29-09.50  
  5 Alofaituli, Melanie       SR Radford               26-09.00  
  6 Sapatu, Penina            JR Radford               26-08.00  
  7 Julio, Shanice               Waipahu               22-07.00  
 
Event 63  Boys Shot Put Junior Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Roach, Keoni                 Waipahu               36-03.00  
  2 Seumalo, Vaioa               Radford               31-07.00  
  3 Lee, Johnathan               Waipahu               29-04.00  
  4 Frank, Marc               SO Radford               27-09.00  
  5 Kalilikane, Roscoe        FR Radford               23-08.50  
  6 Sibayan, Roger            FR Radford               20-11.00  
  7 Bernal, Forrest           FR Radford               20-02.00  
 
Event 64  Boys Shot Put Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lagafuaina, Lawrence      11 Aiea                  49-01.50  
  2 Hunt, Jasper              12 Aiea                  47-07.50  
  3 Faatoafe, Jeromaiah       12 Aiea                  42-08.50  
  4 Torres, Roelle            12 Aiea                  41-03.50  
  5 Sio, Ilalio               10 Aiea                  40-03.00  
  6 Patton, Kerry             JR Radford               35-03.50  
  6 Manuma, Mosiah            SR Radford               35-03.50  
  8 Godinet, Stansilaus       SR Roosevelt             34-00.50  
  9 Fiaseu, Tamaomitamitaga   JR Radford               30-07.00  
 10 Bustillo Ferrari, Bernar  12 Aiea                  28-01.50  
 11 Langi, Maika              SR Roosevelt             26-06.50