2009 Velasco Invitational 3/21/2009
Mililani High School, Mililani, Oahu, HI
Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Santiago, Zhane              Red Raiders              15.7h   1  10   
  2 Durocher, Cecilla            Castle High Scho         16.0h   1   8   
  3 Santiago, Tajana             Red Raiders              16.1h   1   6   
  4 Argel, Angie                 Governor                 17.3h   1   4   
  5 Watson, Amber                Rams                     17.7h   1   2   
  6 Bonds, Kelsey                Rams                     18.2h   1   1   
  7 Aponte, Jessica              Rams                     18.4h   1 
  8 Tvelia, Kaleigh              Rams                     19.4h   2 
  9 Hill, Erika                  Ali'I                    19.8h   2 
 10 Lau, Erin                    Ali'I                    22.1h   2 
 11 Iaea, Lea                    Kapolei High Sch         22.8h   2 
 11 Khamis, Angelina             Kapolei High Sch         22.8h   2 
 13 Kurnakura, Kristen           Castle High Scho         25.7h   2 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ho, Hansen                   Kapolei High Sch         15.6h   1  10   
  2 Alo, Kamalani                Red Raiders              16.3h   1   8   
  3 Morris, Lopaka               Red Raiders              17.1h   3   5   
  3 Velasco, Joseph              Warriors                 17.1h   1   5   
  5 Gacusan, Christopher         Rams                     17.4h   1   2   
  6 Makainai, Noah               Castle High Scho         17.4h   1   1   
  7 Connolly, Cody               Rams                     17.5h   1 
  8 Mangosong, Raymond           Rams                     18.2h   1 
  9 Butler, Brandon              Rams                     19.0h   2 
 10 Suyat, Layne                 Castle High Scho         19.1h   2 
 11 Wada, Micah                  Castle High Scho         19.1h   1 
 12 Kuwahara, Cody               Ali'I                    19.6h   2 
 13 Aiwohi, Keala                Red Raiders              19.7h   3 
 14 Takemoto, Evan               Ali'I                    19.9h   3 
 15 Silva, Pulolu                Red Raiders              20.4h   2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Patton, Kaeli                Rams                     12.7h   1  10   
  2 Whitener, Tyler              Rams                     13.1h   1   8   
  3 Dixon, Alyssa                Ali'I                    13.6h   1   5   
  3 Palmer, Tereza               Rams                     13.6h   1   5   
  5 Perez, Gabriella             Kapolei High Sch         13.7h   1   2   
  6 Rippy, Frechanna             Rams                     13.8h   1   0.50
  6 Carter, Diamond              Kapolei High Sch         13.8h   2   0.50
  8 Fiu, Nicole                  Red Raiders              14.0h   1 
  9 Tabisoia, Camay              Kapolei High Sch         14.1h   2 
 10 Aluli, Alana                 Red Raiders              14.2h   2 
 11 Bean, Brianna                Castle High Scho         14.6h   2 
 12 Kamiya, Courtney             Ali'I                    14.8h   3 
 13 Lo, Kristina                 Castle High Scho         15.2h   3 
 14 Akui, Nalani                 Kapolei High Sch         15.4h   3 
 15 Nelson, Sarah                Ali'I                    15.5h   3 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, Scotland              Governor                 11.1h   1  10   
  2 Morris, Lopaka               Red Raiders              11.4h   4   8   
  3 Nichols, Christian           Rams                     11.5h   2   6   
  4 Hogan, Phillip               Rams                     11.5h   1   4   
  5 Graves, Ryan                 Nakakuli High Sc         11.6h   1   2   
  6 Hicks, Hendricks             Castle High Scho         11.6h   2   1   
  7 Pakele, Kainoa               Kapolei High Sch         11.7h   1 
  8 Alo, Kamalani                Red Raiders              11.8h   1 
  9 Kochi, Tyler                 Castle High Scho         11.9h   2 
 10 Deguchi, Bryson              Castle High Scho         11.9h   2 
 11 Ofahengaue, Tre              Red Raiders              11.9h   1 
 12 Miller, Dansen               Governor                 12.1h   3 
 13 Johnson, Corey               Nakakuli High Sc         12.2h   2 
 14 Kuczinsky, Daniel            Rams                     12.3h   4 
 15 Jungyblut, David             Ali'I                    12.4h   3 
 15 Patton, Kerry                Rams                     12.4h   3 
 17 Cabalar, Tony                Ali'I                    12.5h   3 
 17 Turner, Eric                 Kapolei High Sch         12.5h   3 
 19 Morris, Dustin               Ali'I                    12.6h   3 
 20 Brown, Deron                 Kapolei High Sch         12.7h   4 
 20 Kim, Brent                   Ali'I                    12.7h   4 
 22 Taylor, Joshua               Kapolei High Sch         12.9h   3 
 23 Faatamausili, Alvin          Governor                 13.6h   3 
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kafer, Jessica               Rams                   5:18.8h   10   
  2 White, Deylynn               Kapolei High Sch       5:22.8h    8   
  3 Chun Fat-Ardren, Dalynn      Castle High Scho       5:26.8h    6   
  4 Smith, Minna                 Rams                   5:32.6h    4   
  5 Shipley, Samantha            Red Raiders            5:43.0h    2   
  6 Grimmett, Kayla              Rams                   5:44.5h    1   
  7 Black, Taylor                Rams                   5:45.2h  
  8 Hancock, Kallie              Red Raiders            5:46.7h  
  9 Calkins, Carly               Castle High Scho       6:02.0h  
 10 Akamine, Megan               Castle High Scho       6:19.0h  
 11 Pacpaco, Essen Kate          Ali'I                  6:55.3h  
 12 Bopiyeva, Saniya             Ali'I                  7:31.9h  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pak, Eric                    Castle High Scho       4:37.0h   10   
  2 Lawrence, Daniel             Ali'I                  4:38.6h    8   
  3 Honeker, Collin              Ali'I                  4:40.1h    6   
  4 Lee, Dylan                   Castle High Scho       4:41.1h    4   
  5 Jarrett, Elika               Castle High Scho       4:45.9h    2   
  6 Calkins, Bryson              Castle High Scho       4:47.0h    1   
  7 Robinson, Richard            Rams                   4:49.7h  
  8 Sikes-Mitchell, Gregory      Rams                   4:50.7h  
  9 Beavers, Aaron               Rams                   4:51.2h  
 10 Beck, Tyler                  Rams                   4:58.7h  
 11 Honold, Jeremy               Kapolei High Sch       5:00.0h  
 12 Sakuma, Shawn                Ali'I                  5:07.6h  
 13 Weber, Matt                  Red Raiders            5:12.1h  
 14 Househ, Anas                 Governor               5:42.1h  
 15 Aloua, Viliami               Red Raiders            5:51.9h  
 16 Dominguez, Christopher       Ali'I                  5:53.4h  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Radford High School  'A'                              50.3h   10   
  2 Kahuku High School  'A'                               53.6h    8   
  3 Aiea High School  'A'                                 54.6h    6   
  4 Kapolei High School  'A'                              54.9h    4   
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Radford High School  'A'                              44.2h   10   
  2 Kahuku High School  'A'                               46.0h    8   
  3 Farrington High School  'A'                           46.4h    6   
  4 Castle High School  'A'                               47.2h    4   
  5 Aiea High School  'A'                                 48.5h    2   
  6 Nakakuli High School  'A'                             49.2h    1   
 -- Kapolei High School  'A'                                DNF  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Woods, Demetria              Rams                     63.1h   1  10   
  2 Dingle, Briana               Rams                     65.3h   1   8   
  3 Fonua, Rachel                Red Raiders              66.0h   1   6   
  4 Banks, Jahsana               Red Raiders              66.2h   2   4   
  5 Myers, Sade                  Ali'I                    66.6h   3   2   
  6 Au, Kailee                   Red Raiders              66.6h   1   1   
  7 Cobbs, Daphne                Rams                     67.5h   1 
  8 Fiu, Nicole                  Red Raiders              68.0h   1 
  9 Clark, Jeniece               Rams                     68.4h   1 
 10 Bean, Brianna                Castle High Scho         69.0h   2 
 11 Takeda, Noura                Kapolei High Sch         69.0h   2 
 12 Hughes, Brandi               Kapolei High Sch         69.7h   2 
 13 DelaCruz, Taylor             Kapolei High Sch         70.6h   2 
 14 Lacambacal, Liezl            Governor                 71.0h   2 
 15 Tia, Rayna                   Governor                 71.1h   2 
 16 Ross, Talia                  Kapolei High Sch         72.2h   3 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kamaka, Ikaika               Rams                     52.8h   1  10   
  2 Nichols, Christopher         Rams                     54.7h   1   8   
  3 Deguchi, Bryson              Castle High Scho         55.5h   2   6   
  4 Solomon, Paul                Governor                 56.3h   1   4   
  5 Honeker, Collin              Ali'I                    56.6h   3   2   
  6 Vea, Punga                   Red Raiders              56.8h   2   1   
  7 Khamis, Basem                Kapolei High Sch         56.9h   3 
  8 Coker, Alex                  Red Raiders              57.1h   1 
  9 Howard, Evan                 Rams                     57.7h   2 
 10 Kamaka, Devon                Rams                     58.5h   1 
 11 Turner, Eric                 Kapolei High Sch         58.8h   2 
 12 Fonua, Benetton              Red Raiders              59.6h   3 
 13 Baize, Kevin                 Red Raiders              59.6h   3 
 14 Kong, Joshua                 Castle High Scho         60.3h   2 
 15 Kamau, Aaron                 Governor                 63.0h   3 
 16 Barrett, Ronson              Nakakuli High Sc         63.1h   1 
 17 Williams, Lancelot           Governor                 64.3h   2 
 18 Truong, Alexander            Ali'I                    69.8h   3 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Santiago, Zhane              Red Raiders              48.8h   1  10   
  2 Durocher, Cecilla            Castle High Scho         49.8h   1   8   
  3 Watson, Amber                Rams                     51.1h   1   6   
  4 Aponte, Jessica              Rams                     53.1h   1   4   
  5 Bonds, Kelsey                Rams                     53.5h   1   2   
  6 Tvelia, Kaleigh              Rams                     53.8h   2   1   
  7 Hill, Erika                  Ali'I                    55.4h   2 
  8 Kurnakura, Kristen           Castle High Scho         56.7h   1 
  9 Aluli, Alana                 Red Raiders              57.5h   2 
 10 Lau, Erin                    Ali'I                    64.2h   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nichols, Christian           Rams                     42.4h   1  10   
  2 Ho, Hansen                   Kapolei High Sch         43.1h   1   8   
  3 Velasco, Joseph              Warriors                 43.4h   1   6   
  4 Hughley, Krixtofer           Rams                     44.6h   2   4   
  5 Makainai, Noah               Castle High Scho         44.6h   1   2   
  6 Wada, Micah                  Castle High Scho         44.8h   2   1   
  7 Connolly, Cody               Rams                     45.8h   1 
  8 Takemoto, Evan               Ali'I                    45.8h   2 
  9 Aiwohi, Keala                Red Raiders              46.1h   2 
 10 Ofahengaue, Tre              Red Raiders              46.2h   2 
 10 Gacusan, Christopher         Rams                     46.2h   1 
 12 Suyat, Layne                 Castle High Scho         46.6h   2 
 13 Kuwahara, Cody               Ali'I                    48.0h   2 
 14 Tito, Tolovae                Red Raiders              48.5h   2 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dingle, Briana               Rams                   2:40.5h   2  10   
  2 Woods, Demetria              Rams                   2:40.8h   1   8   
  3 White, Deylynn               Kapolei High Sch       2:41.0h   1   6   
  4 Kamauoha, Chelsie            Red Raiders            2:43.8h   1   4   
  5 McArthur, Maia               Red Raiders            2:44.2h   1   2   
  6 Wheeler, Sami                Red Raiders            2:47.7h   1   1   
  7 Takeda, Noura                Kapolei High Sch       2:49.6h   1 
  8 Mageary, Lauren              Rams                   2:50.3h   2 
  9 Aponte, Evelynn              Rams                   2:53.7h   2 
 10 Ross, Talia                  Kapolei High Sch       2:54.9h   2 
 11 Bopiyeva, Saniya             Ali'I                  3:41.5h   2 
 12 Chun Fat-Ardren, Dalynn      Castle High Scho       3:45.9h   1 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Velarde, John                Castle High Scho       2:11.1h   1  10   
  2 Beavers, Aaron               Rams                   2:11.8h   1   8   
  3 Robinson, Richard            Rams                   2:12.5h   1   6   
  4 Lawrence, Daniel             Ali'I                  2:14.0h   3   4   
  5 Carinio, Ferlino             Castle High Scho       2:14.0h   1   2   
  6 Wood, Cassius                Nakakuli High Sc       2:14.0h   3   1   
  7 Honeker, Collin              Ali'I                  2:14.5h   3 
  8 Ige, Russell                 Castle High Scho       2:15.6h   3 
  9 Roos, Dominic                Kapolei High Sch       2:18.4h   1 
 10 Weber, Matt                  Red Raiders            2:18.8h   2 
 11 Castro Jr., David            Castle High Scho       2:19.2h   3 
 12 Acasio, Kevin                Rams                   2:20.2h   1 
 13 Hogan, Mark                  Ali'I                  2:20.7h   3 
 14 Tenny, Devon                 Ali'I                  2:21.6h   2 
 15 Tyau, Mike                   Red Raiders            2:24.4h   2 
 16 Baker, Matthew               Rams                   2:26.0h   2 
 17 Kaka, Sage                   Red Raiders            2:32.5h   2 
 18 Baize, Kevin                 Red Raiders             2:44.4   2 
 19 Watson, Mana                 Nakakuli High Sc       2:48.8h   1 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hinkle, Andrea               Rams                     26.6h   1  10   
  2 Whitener, Tyler              Rams                     26.8h   1   8   
  3 Myers, Sade                  Ali'I                    27.3h   1   6   
  4 Cobbs, Daphne                Rams                     27.3h   1   4   
  5 Perez, Gabriella             Kapolei High Sch         28.2h   1   2   
  6 Fonua, Rachel                Red Raiders              28.7h   1   1   
  7 Banks, Jahsana               Red Raiders              29.0h   2 
  8 Scheer, Luana                Kapolei High Sch         29.3h   3 
  9 Bean, Brianna                Castle High Scho         30.1h   2 
 10 Hughes, Brandi               Kapolei High Sch         30.7h   2 
 11 Tia, Rayna                   Governor                 31.1h   3 
 12 Lacambacal, Liezl            Governor                 31.5h   2 
 13 Ishikawa, Sasha              Ali'I                    32.0h   3 
 14 Akui, Nalani                 Kapolei High Sch         32.1h   3 
 15 Kamiya, Courtney             Ali'I                    33.8h   3 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, Scotland              Governor                 22.8h   1  10   
  2 Kamaka, Ikaika               Rams                     22.9h   1   8   
  3 Nichols, Christopher         Rams                     23.4h   1   6   
  4 Graves, Ryan                 Nakakuli High Sc         23.6h   1   4   
  5 Hogan, Phillip               Rams                     23.9h   1   2   
  6 Velasco, Joseph              Warriors                 24.2h   2   1   
  7 Hicks, Hendricks             Castle High Scho         24.7h   2 
  8 Lum, Mitchell                Castle High Scho         24.9h   3 
  9 Kahele, James                Red Raiders              25.1h   3 
 10 Bacosa, Romar                Rams                     25.1h   2 
 11 Aiwohi, Keala                Red Raiders              25.2h   3 
 12 Barrett, Toma                Governor                 25.3h   4 
 13 Taylor, Joshua               Kapolei High Sch         25.4h   2 
 14 Miller, Dansen               Governor                 25.5h   3 
 15 Cabalar, Tony                Ali'I                    25.6h   2 
 16 Takemoto, Evan               Ali'I                    25.7h   4 
 17 Coker, Alex                  Red Raiders              25.8h   3 
 18 Kong, Joshua                 Castle High Scho         25.8h   4 
 19 Ching, Gregory               Kapolei High Sch         25.9h   4 
 20 Pana, Cy                     Castle High Scho         26.1h   2 
 20 Zachery, Kiatrell            Kapolei High Sch         26.1h   3 
 22 Holu, Kedrick                Nakakuli High Sc         27.5h   2 
 23 Johnson, Corey               Nakakuli High Sc         29.8h   1 
 24 Kim, Brent                   Ali'I                    31.2h   4 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kafer, Jessica               Rams                  11:58.6h   10   
  2 Chun Fat-Ardren, Dalynn      Castle High Scho      12:00.3h    8   
  3 Smith, Minna                 Rams                  12:02.0h    6   
  4 Grimmett, Kayla              Rams                  12:34.7h    4   
  5 Hancock, Kallie              Red Raiders           12:40.9h    2   
  6 Shipley, Samantha            Red Raiders           12:41.2h    1   
  7 Black, Taylor                Rams                  13:03.0h  
  8 Calkins, Carly               Castle High Scho      13:08.4h  
  9 Buck, Jennifer               Ali'I                 15:55.9h  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pak, Eric                    Castle High Scho      10:02.1h   10   
  2 Lee, Dylan                   Castle High Scho      10:13.0h    8   
  3 Calkins, Bryson              Castle High Scho      10:44.0h    6   
  4 Kiyabu, Eric                 Castle High Scho      10:49.1h    4   
  5 Honold, Jeremy               Kapolei High Sch      10:49.5h    2   
  6 Beck, Tyler                  Rams                  11:08.5h    1   
  7 Tenny, Devon                 Ali'I                 11:11.3h  
  8 Baker, Matthew               Rams                  11:17.0h  
  9 Hogan, Mark                  Ali'I                 11:23.2h  
 10 Westvig, Dylan               Rams                  11:37.9h  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Radford High School  'A'                            4:20.9h   10   
  2 Kahuku High School  'A'                             4:37.5h    8   
  3 Kapolei High School  'A'                            4:41.0h    6   
  4 Castle High School  'A'                             4:46.3h    4   
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Radford High School  'A'                            3:38.4h   10   
  2 Castle High School  'A'                             3:40.9h    8   
  3 Aiea High School  'A'                               3:45.0h    6   
  4 Kahuku High School  'A'                             3:49.5h    4   
  5 Nakakuli High School  'A'                           3:50.4h    2   
  6 Farrington High School  'A'                         3:53.6h    1   
  7 Kapolei High School  'A'                            3:56.3h  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fiaseu, Mamaitaloa           Rams                    103-08   10   
  2 Ioane, Charlinda             Kapolei High Sch         99-00    8   
  3 Jeremaiah, Kiana             Red Raiders              94-03    6   
  4 Ioane, Charlee               Kapolei High Sch         93-02    4   
  5 Lilo, Kyleigh                Governor                 90-11    2   
  6 Sio, Carol                   Ali'I                    85-04    0.50
  6 Tafua, Nalia                 Red Raiders              85-04    0.50
  8 Sapatu, Paulina              Rams                     81-08  
  9 Tau, Mele                    Governor                 75-05  
 10 Otineru, Lusina              Governor                 73-05  
 11 Yamashita, Joy               Ali'I                    71-08  
 12 Falemalu, Jessica            Red Raiders              71-07  
 13 Inay-Kekuhuna, Wylani        Kapolei High Sch         35-03  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hunt, Jasper                 Ali'I                   148-09   10   
  2 Manuma, Mosiah               Rams                    133-09    8   
  3 Saliga, Joseph               Governor                119-04    6   
  4 Faatoafo, Miah               Ali'I                   115-07    4   
  5 Hasiak III, Stanley          Kapolei High Sch        115-04    2   
  6 Lum, Mitchell                Castle High Scho        113-04    1   
  7 Lopez, Darius                Kapolei High Sch        110-08  
  8 Muti, Dallin                 Red Raiders             107-05  
  9 Napeahi, Jamal               Red Raiders             107-00  
 10 Alo, Kamalani                Red Raiders             102-01  
 11 Baravilala, Tevita           Rams                    100-02  
 12 Rente, Brandon               Castle High Scho         97-10  
 13 Hokoanna, Kaimana            Nakakuli High Sc         92-03  
 14 Ilae, Seth                   Governor                 90-06  
 15 Ganibew, Zane                Kapolei High Sch         86-00  
 16 Kaio-Tote, William           Nakakuli High Sc         85-00  
 17 Takahashi, Devin             Nakakuli High Sc         84-09  
 
Event 23  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Otineru, Lusina              Governor              36-03.50   10   
  2 Tafua, Nalia                 Red Raiders           33-08.00    8   
  3 Sio, Carol                   Ali'I                 32-02.00    6   
  4 Fiaseu, Mamaitaloa           Rams                  31-06.75    4   
  5 Sapatu, Paulina              Rams                  30-10.00    2   
  6 Kaeha, Kisha                 Red Raiders           30-08.50    1   
  7 Lilo, Kyleigh                Governor              30-05.75  
  8 Falemalu, Jessica            Red Raiders           29-07.25  
  9 Ioane, Charlee               Kapolei High Sch      27-01.75  
 10 Sapatu, Penina               Rams                  26-06.25  
 11 Yamashita, Joy               Ali'I                 25-00.00  
 12 Gipson, Alisha               Kapolei High Sch      24-09.75  
 13 Inay, Sydney                 Kapolei High Sch      18-03.00  
 
Event 24  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lagafuaina, Lawrence         Ali'I                 51-00.00   10   
  2 Faatoafo, Miah               Ali'I                 45-09.00    8   
  3 Hunt, Jasper                 Ali'I                 44-11.50    6   
  4 Togialua, Pouesi             Kapolei High Sch      44-11.25    4   
  5 Muti, Dallin                 Red Raiders           42-07.50    2   
  6 Ilae, Seth                   Governor              40-03.75    1   
  7 Notoa, Isaac                 Red Raiders           38-05.25  
  8 Sagapolu, Ioane              Governor              37-04.50  
  9 Hokoanna, Kaimana            Nakakuli High Sc      36-02.50  
 10 Fiaseu, Tamaomitamitaga      Rams                  35-06.00  
 11 Manuma, Mosiah               Rams                  35-05.25  
 12 Siliga, Joseph               Governor              34-07.00  
 13 Napeahi, Jamal               Red Raiders           34-03.00  
 14 Takahashi, Devin             Nakakuli High Sc      32-06.25  
 15 Leong Jr., Eugene            Kapolei High Sch      30-08.00  
 16 Rente, Brandon               Castle High Scho      30-05.00  
 17 Kirby, Tyler                 Castle High Scho      30-04.50  
 18 Dela Cruz, Anthony           Nakakuli High Sc      28-10.75  
 19 Leong, Kainoa                Kapolei High Sch      28-01.00  
 20 Frank, Mark                  Rams                  27-06.50  
 
Event 25  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Santiago, Zhane              Red Raiders           17-01.50   10   
  2 Carter, Diamond              Kapolei High Sch      15-08.00    8   
  3 Cummings, Alyshia            Red Raiders           15-05.00    6   
  4 Schultz, Heather             Ali'I                 15-04.25    4   
  5 Aluli, Alana                 Red Raiders           13-10.00    2   
  6 Hill, Erika                  Ali'I                 13-09.50    1   
  7 Rivera, Zuveira              Rams                  13-06.75  
  8 Amain, Anjellica             Kapolei High Sch      12-10.00  
  9 Ishikawa, Sasha              Ali'I                 11-09.50  
 
Event 26  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pangilinan, Joash            Rams                  19-08.00   10   
  2 Akina, Nehoa                 Red Raiders           19-06.00    8   
  3 Smith, Scotland              Governor              19-04.00    6   
  4 Solomon, Paul                Governor              19-00.50    4   
  5 Bacosa, Romar                Rams                  18-06.50    2   
  6 Silva, Pulolu                Red Raiders           18-05.50    1   
  7 Makainai, Noah               Castle High Scho      17-11.00  
  8 Ching, Gregory               Kapolei High Sch      17-09.75  
  9 Mauga, Patrick               Ali'I                 17-07.00  
 10 Vea, Punga                   Red Raiders           17-02.50  
 11 Robinson, Steve              Rams                  16-02.00  
 12 Suyat, Layne                 Castle High Scho      16-01.50  
 13 Morris, Dustin               Ali'I                 15-00.00  
 14 Dela Cruz, Charvin           Ali'I                 14-06.50  
 15 Williams, Lancelot           Governor              14-00.00  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Santiago, Zhane              Red Raiders           36-01.00   10   
  2 Carter, Diamond              Kapolei High Sch      33-11.50    8   
  3 Santiago, Tajana             Red Raiders           32-08.00    5   
  3 Cummings, Alyshia            Red Raiders           32-08.00    5   
  5 Schultz, Heather             Ali'I                 31-05.50    2   
  6 Argel, Angie                 Governor              29-05.00    1   
  7 Ishikawa, Sasha              Ali'I                 28-11.50  
  8 Amain, Anjellica             Kapolei High Sch      28-06.00  
  9 Hill, Erika                  Ali'I                 28-05.50  
 
Event 28  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pangilinan, Joash            Rams                  41-00.00   10   
  2 Smith, Scotland              Governor              39-01.00    8   
  3 Akina, Nehoa                 Red Raiders           39-00.00    6   
  4 Solomon, Paul                Governor              37-05.00    4   
  5 Mauga, Patrick               Ali'I                 35-07.00    2   
  6 Ching, Gregory               Kapolei High Sch      35-02.00    1   
  7 Zachery, Kiatrell            Kapolei High Sch      34-04.50  
  8 Silva, Pulolu                Red Raiders           33-10.00  
  9 Cobbs, Michael               Rams                  33-05.25  
 10 Suyat, Layne                 Castle High Scho      33-02.75  
 11 Dela Cruz, Charvin           Ali'I                 32-06.75  
 12 Kong, Joshua                 Castle High Scho      32-06.50  
 13 Jones, Edward                Rams                  32-05.25  
 14 Yabes, Zachary               Red Raiders            3-06.50  
 
Event 29  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Patton, Kaeli                Rams                   5-02.00   10   
  2 Santiago, Tajana             Red Raiders            4-04.00    6   
  2 Watson, Amber                Rams                   4-04.00    6   
  2 Ishikawa, Sasha              Ali'I                  4-04.00    6   
  5 Cummings, Alyshia            Red Raiders            4-02.00    2   
  6 Fonua, Rachel                Red Raiders            4-00.00    1   
 -- Bonds, Kelsey                Rams                        NH  
 -- Buck, Jennifer               Ali'I                       NH  
 
Event 30  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pakele, Kainoa               Kapolei High Sch       5-08.00    9   
  1 Reid, Tony                   Rams                   5-08.00    9   
  3 Silva, Pulolu                Red Raiders            5-06.00    5   
  3 Vea, Punga                   Red Raiders            5-06.00    5   
  5 Baravilala, Tevita           Rams                   5-02.00    2   
  6 Manuma, Mosiah               Rams                   4-10.00    0.25
  6 Lum, Isaac                   Castle High Scho       4-10.00    0.25
  6 Yabes, Zachary               Red Raiders            4-10.00    0.25
  6 Ito, Akira                   Ali'I                  4-10.00    0.25
 
Event 31  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Durocher, Cecilla            Castle High Scho       9-00.00   10   
  2 Black, Taylor                Rams                   6-06.00    7   
  2 Grimmett, Kayla              Rams                   6-06.00    7   
  4 Aponte, Evelynn              Rams                   5-00.00    4   
 
Event 32  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gureck, Brian                Rams                   8-06.00   10   
  2 Gacusan, Christopher         Rams                   7-06.00    7   
  2 Butler, Brandon              Rams                   7-06.00    7   
 
Event 33  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                              Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Aiea High School  'A'                                 62.1hq 
  2 Radford High School  'A'                              63.5hq 
  3 Kapolei High School  'A'                              64.5hq 
  4 Kahuku High School  'A'                                67.6q 
  4 Farrington High School  'A'                           67.6hq 
 
Event 33  Women 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Aiea High School  'A'                                           
  2 Radford High School  'A'                                        
  3 Kapolei High School  'A'                                        
  4 Kahuku High School  'A'                                         
  4 Farrington High School  'A'                                     
 
Event 34  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                              Prelims 
================================================================
  1 Radford High School  'A'                              50.5hq 
  2 Farrington High School  'A'                           52.5hq 
  3 Aiea High School  'A'                                 53.4hq 
  4 Castle High School  'A'                               53.6hq 
  5 Kapolei High School  'A'                              53.8hq 
  6 Kahuku High School  'A'                               54.1hq 
 
Event 34  Men 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Radford High School  'A'                                        
  2 Farrington High School  'A'                                     
  3 Aiea High School  'A'                                           
  4 Castle High School  'A'                                         
  5 Kapolei High School  'A'                                        
  6 Kahuku High School  'A'