BIIF JV Championship                              
Saturday, April 29, 2006                            
Konawaena High School                            
State Meet Qualifiers

Girls 200 Meter Dash JV
==========================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corie Schattauer          FR Hilo                     27.36*  3   10  
 
Girls 400 Meter Dash JV
==========================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jamilia Epping            SO Kea`au                 1:03.57*  2   10  
  2 Kaitlyn Quist             SO Hilo                   1:03.81*  2    8  

Girls 400 Meter Dash Open
================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                 1:03.80* 
  2 Katrina Chong             SR Hilo                   1:04.91* 
 
Girls 800 Meter Run Open
================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Keri Ogden                JR H P A                  2:29.80* 
  2 Monika Frazier            SR Kamehameha             2:30.23* 
  3 Nina Hagemann             SR Kea`au                 2:32.65* 
  4 Anna French               SR Waiakea                2:34.88* 
 
Girls 800 Meter Run JV
==========================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Noelani Vargas            FR H P A                  2:33.63*  2   10  
  2 Jennie Barto              SO Konawaena              2:34.88*  2    8  
 
Girls 1500 Meter Run JV
=======================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica A Norman          FR Kealakehe              5:23.43*   10  
  2 Tereza Chylkova           FR Hilo                   5:23.60*    8  
 
Girls 1500 Meter Run Open
================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tanya Lewis               SR H P A                  5:17.69* 
 
Girls 3000 Meter Run Open
================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Anna French               SR Waiakea               11:44.18* 
  2 A licia Greenwell         SR Honoka`a              12:01.95* 
 
Girls 100 Meter Hurdles Open
================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alexandra Holshue         SO Kohala                   17.20*   10  
 
Girls 100 Meter Hurdles JV
==========================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     16.92*  1   10  
 
Girls 300 Meter Hurdles Open
================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alexandra Holshue         SO Kohala                   50.35* 
  2 Kapua Lapera              JR Ka`u                     51.56* 
 
Girls 300 Meter Hurdles JV
=======================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justina Wood              SO H P A                    49.67*   10  
  2 Nikki Stomski             SO H P A                    51.83*    8  
 
Girls 4x100 Meter Relay JV
=======================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilo  'A'                                             53.71*   10  
     1) Emilee Lantis SO                2) Kaitlyn Quist SO               
     3) Corie Schattauer FR             4) Daysha Viernes SO              
  2 H P A  'A'                                            54.77*    8  
     1) Justina Wood SO                 2) Nikki Stomski SO               
     3) Kini Shuping FR                 4) Vanessa Cushnie FR             
 
Girls 4x100 Meter Relay Open
================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Ka'u  'A'                                             53.61* 
  2 Honoka'a  'A'                                         54.66* 
 
Girls 4x400 Meter Relay Open
================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Kea'au  'A'                                         4:26.73* 
 
Girls High Jump JV
=======================================================================
       STATE: *  4-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassie Morigaki           FR Waiakea                4-10.00*   10  
 
Girls Pole Vault JV
=======================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                   9-06.00*   10  
 
Girls Long Jump Open
================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Keala Hernandez           SR Kamehameha            15-04.25* 
 
Girls Shot Put Open
================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha            33-08.25* 
 
Girls Discus Throw Open
================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha           107-08.50* 

Boys 100 Meter Dash Open
===================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Thato Nthite              JR H P A                    11.35*  1 
 
Boys 200 Meter Dash Open
===================================================================
       STATE: * 23.34                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Motsie Shuping            JR H P A                    22.45*  1 
  2 Bronson Kaneao            JR Kea`au                   23.23*  1 
 
Boys 400 Meter Dash JV
==========================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cameron Nance             SO Waiakea                  53.18*  3   10  
 
Boys 400 Meter Dash Open
===================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Collin Saxby              JR H P A                    48.87*  1 
  2 Matthew Orvis             SR Kealakehe                49.96*  1 
  3 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a                 52.98*  1 
 
Boys 800 Meter Run Open
================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Patrick Stover            SR Konawaena              1:59.93* 
  2 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               2:06.17* 
  3 Caleb Bauer               SO Makua Lani             2:06.35* 
 
Boys 1500 Meter Run Open
================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Keoni Ucker               JR C L A                  4:16.10* 
 
Boys 3000 Meter Run Open
================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Daniel Honda              SR H P A                  9:53.18* 
 
Boys 300 Meter Hurdles Open
================================================================
       STATE: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Matthew Quitiquit         SR H P A                    41.38* 
 
Boys 4x100 Meter Relay Open
================================================================
       STATE: * 46.24                                                          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 H P A  'A'                                            43.61* 
  2 Honoka'a  'A'                                         45.74* 
 
Boys 4x400 Meter Relay Open
================================================================
       STATE: * 3:39.24                                                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 H P A  'A'                                          3:38.15* 
  2 Konawaena  'A'                                      3:38.42* 
 
Boys High Jump Open
================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha             5-10.00* 
  2 Leon Peralto              SR Kamehameha             5-10.00* 
 
Boys Pole Vault Open
================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Luong Ly                  SR Hilo                  12-10.00* 
 
Boys Long Jump Open
================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha            21-06.25* 
  2 Dillon Domingo            SR Honoka`a              21-01.75* 

Boys Triple Jump Open
================================================================
       STATE: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha            40-08.50* 
  2 Devin Marquez             JR Kohala                40-02.75* 
 
Boys Shot Put Open
================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha            46-10.00* 

Boys Discus Throw Open
================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha           155-03.75* 
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                 147-05.25*