KIF 2009 Championship Track Meet - 4/30/2009 to 5/1/2009            
Vidinha Stadium, Lihue                             
Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jacinto, Jayme               Menehune                 16.46   10   
  2 Liberato, Kimberly           KG                       17.10    8   
  3 Kaiakapu, Holly              Menehune                 17.82    6   
  4 Taroma, Sasha                Menehune                 19.58    4   
  5 Torricer, Saunie             KG                       20.18    2   
  6 Pignoli, Brianne             Warriors                 20.23    1   
 -- Gordines, Sonia              Warriors                    NT  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Acoba, Darren                KB                       16.06   10   
  2 Velasco, Joseph              Warriors                 16.20    8   
  3 Masulit, Michael             Warriors                 18.29    6   
  4 Jarquio, Charles             Warriors                 19.89    4   
 -- Acosta, Nelson               Menehune                    DQ  
 -- Apilado, Kalani              Menehune                    DQ  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cadiente, Kathleen           KG                       12.91   10   
  2 Cadiente, Kelsey             KG                       13.12    8   
  3 Iwata, Jessica               KG                       13.15    6   
  4 Miguel, Charleen             Menehune                 13.41    4   
  5 Hurd, Mahealani              Menehune                 13.92    2   
  6 Soliven, Kiana               Menehune                 14.15    1   
  7 Check, Windy                 Warriors                 14.23  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernard, Canaan              KB                       11.23   10   
  2 Fierro, Moses                Menehune                 11.36    8   
  3 Sarsona, Caleb               Warriors                 11.67    6   
  4 Acoba, Darren                KB                       11.93    4   
  5 Nonaka, Darrel               Menehune                 12.03    2   
  6 Makaneole IV, George Mak     Warriors                 12.56    1   
  7 Planas, Jordan               Warriors                 13.76  
 -- Valeria, Hansen              KB                          DQ  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Menehune               5:31.2h   10   
  2 Abadilla, Natasha            Menehune               5:32.0h    8   
  3 Faraola, Sarah               Warriors               5:34.4h    6   
  4 LaMadrid, Elizabeth          KG                     5:37.6h    4   
  5 McCracken, Kirsten           Warriors               5:43.1h    2   
  6 Bruno, Cinzia                KG                     5:56.7h    1   
  7 Broyles, Elisa               Menehune               6:00.0h  
  8 Weiss, Alia                  Warriors               6:07.5h  
  9 Yamamoto, Alison             Warriors               6:35.0h  
 10 Young, Elisabeth             KG                     7:22.0h  
 -- Matayoshi, Raquelle          Warriors                    NT  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Murphy, Pierce               Island High Scho       4:11.51   10   
  2 Cox, Riley                   Warriors               4:37.95    8   
  3 Joyce, Peter                 Menehune               4:55.16    6   
  4 DeGracia, Daniel             KB                     5:00.89    4   
  5 Joyce, John                  Menehune               5:09.77    2   
  6 Weiss, Makana                Warriors               5:12.78    1   
  7 Barnes, Marcus               Menehune               5:13.65  
  8 Herr, David                  KB                     5:19.26  
  9 Carvalho, Kaleo              Warriors               5:26.54  
 10 Okamoto, Chas                Warriors               5:42.19  
 -- Lamadrid, Alex               Warriors                    DQ  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kauai High Girls  'A'                                 51.09   10   
  2 Waimea High School  'A'                               53.81    8   
  3 Kapaa High School  'A'                                55.03    6   
  4 Waimea High School  'B'                               59.28    4   
  5 Kapaa High School  'B'                                59.85    2   
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waimea High School  'A'                               44.50   10   
  2 Kauai High Boys  'A'                                  45.66    8   
  3 Kapaa High School  'A'                                46.05    6   
  4 Waimea High School  'B'                               47.25    4   
  5 Kauai High Boys  'B'                                  48.50    2   
  6 Kapaa High School  'B'                                49.37    1   
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Abadilla, Natasha            Menehune               1:04.97   10   
  2 Miguel, Charleen             Menehune               1:06.15    8   
  3 Javinar, Reanna              KG                     1:08.07    6   
  4 Morita, Tylenn               Warriors               1:08.92    4   
  5 Carlos, Melissa Gil          KG                     1:10.84    2   
  6 Paleka, Shannon              Warriors               1:14.30    1   
  7 Costa, Taylor Mahina         Warriors               1:35.20  
 -- Tottori, Shelley             KG                          DQ  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nonaka, Darrel               Menehune                 54.41   10   
  2 Saniatan, Jacobb             KB                       55.72    8   
  3 Jerves, Royal                Warriors                 56.47    6   
  4 Kali-Abihai, Kalen           Menehune                 57.43    4   
  5 Ramos, Justin                KB                       58.50    2   
  6 Rodriquez, Zachary           Warriors                 58.90    1   
  7 Blas, Bryson                 Warriors               1:04.47  
 -- Ueunten, Lyle                KB                          DQ  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacinto, Jayme               Menehune                 49.02   10   
  2 Kaiakapu, Holly              Menehune                 53.49    8   
  3 Pignoli, Brianne             Warriors                 55.79    6   
  4 Segawa, Casey                KG                       58.48    4   
  5 Taroma, Sasha                Menehune                 59.23    2   
  6 Torricer, Saunie             KG                     1:08.59    1   
  7 Gomez, Blessing              KG                     1:10.40  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Velasco, Joseph              Warriors                 42.77   10   
  2 Apilado, Kalani              Menehune                 44.29    8   
  3 Anacleto, Jonathan           KB                       44.98    6   
  4 Acosta, Nelson               Menehune                 46.32    4   
  5 Masulit, Michael             Warriors                 49.00    2   
  6 Estacio, Jordan              KB                       50.87    1   
  7 Baliaris, Rajan              Warriors                 55.40  
  8 Wright, Derek                KB                       59.30  
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Menehune               2:28.03   10   
  2 Faraola, Sarah               Warriors               2:42.07    8   
  3 LaMadrid, Elizabeth          KG                     2:45.23    6   
  4 McCracken, Kirsten           Warriors               2:46.96    4   
  5 Broyles, Elisa               Menehune               2:48.48    2   
  6 Alix, Claire                 KG                     3:00.27    1   
  7 Yamamoto, Alison             Warriors               3:05.56  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Murphy, Pierce               Island High Scho       2:05.31   10   
  2 Joyce, Peter                 Menehune               2:15.85    8   
  3 Cox, Riley                   Warriors               2:16.76    6   
  4 Chun, Jason                  KB                     2:19.50    4   
  5 Okamoto, Chas                Warriors               2:24.66    2   
  6 Weiss, Makana                Warriors               2:35.79    1   
  7 Shimone, Cainan              Warriors               2:53.45  
 -- Joyce, John                  Menehune                    NT  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cadiente, Kelsey             KG                       27.74   10   
  2 Cadiente, Kathleen           KG                       27.77    8   
  3 Miguel, Charleen             Menehune                 27.96    6   
  4 Jacinto, Jayme               Menehune                 28.10    4   
  5 Iwata, Jessica               KG                       28.24    2   
  6 Check, Windy                 Warriors                 29.28    1   
  7 Creamer, Lahela              Warriors                 29.62  
  8 Costa, Taylor Mahina         Warriors                 37.43  
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fierro, Moses                Menehune                 23.00   10   
  2 Santiago, Torrey             Menehune                 23.18    8   
  3 Bernard, Canaan              KB                       23.34    6   
  4 Sarsona, Caleb               Warriors                 24.41    4   
  5 Fernandez, Colson            KB                       24.54    2   
  6 Correa, Paul                 Menehune                 24.83    1   
  7 Jerves, Royal                Warriors                 25.62  
  8 Poe-Feitas, Casey            Warriors                 27.30  
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Menehune              12:39.13   10   
  2 Faraola, Sarah               Warriors              12:46.53    8   
  3 Abadilla, Natasha            Menehune              12:47.85    6   
  4 McCracken, Kirsten           Warriors              13:14.70    4   
  5 Weiss, Alia                  Warriors              13:28.92    2   
  6 Bruno, Cinzia                KG                    13:31.10    1   
  7 Carlos, Melissa Gil          KG                    14:07.18  
  8 Yamamoto, Alison             Warriors              16:56.71  
 -- Broyles, Elisa               Menehune                   DNF  
 -- Catania, Dolly               KG                          DQ  
 -- Bonilla, Brittney            KG                          DQ  
 -- Padasdao, Alisa              KG                          DQ  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Murphy, Pierce               Island High Scho       9:42.14   10   
  2 Cox, Riley                   Warriors              11:10.75    8   
  3 Joyce, John                  Menehune              11:11.46    6   
  4 DeGracia, Daniel             KB                    11:11.87    4   
  5 Weiss, Makana                Warriors              11:37.92    2   
  6 Herr, David                  KB                    11:38.40    1   
  7 Joyce, Peter                 Menehune              12:01.61  
  8 Barnes, Marcus               Menehune              12:17.28  
  9 Trumm, August                Warriors              12:37.74  
 10 Carvalho, Kaleo              Warriors              12:38.92  
 -- Lamadrid, Alex               Warriors                    DQ  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waimea High School  'A'                             4:22.39   10   
  2 Kapaa High School  'A'                              4:24.95    8   
  3 Waimea High School  'B'                             4:46.58    6   
  4 Kauai High Girls  'A'                               4:49.14    4   
  5 Kapaa High School  'B'                              4:52.73    2   
  6 Kauai High Girls  'B'                               5:13.96    1   
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waimea High School  'A'                             3:44.92   10   
  2 Kapaa High School  'A'                              3:46.47    8   
  3 Kauai High Boys  'A'                                3:51.51    6   
  4 Waimea High School  'B'                             4:05.49    4   
  5 Kauai High Boys  'B'                                4:07.83    2   
  6 Kapaa High School  'B'                              4:09.50    1   
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Werner, Kayla                KG                       95-08q 
  2 Ringler, Nalikka             Island High Scho         80-07q 
  3 Esaki, Jamie                 Warriors                 75-00q 
  4 Ismael, Safiya               Menehune                 60-03q 
  5 Bovid, Erin                  Menehune                 57-10q 
 -- Langi, Uila                  KG                          ND  
 -- Matayoshi, Raquelle          Warriors                    ND  
 -- Holt, Justine                Warriors                    ND  
 -- Wainwright, Ciara            Warriors                    ND  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Werner, Kayla                KG                       95-08   10   
  2 Ringler, Nalikka             Island High Scho         80-07    8   
  3 Esaki, Jamie                 Warriors                 75-00    6   
  4 Ismael, Safiya               Menehune                 60-03    4   
  5 Bovid, Erin                  Menehune                 57-10    2   
Preliminaries
 -- Langi, Uila                  KG                              
 -- Matayoshi, Raquelle          Warriors                        
 -- Holt, Justine                Warriors                        
 -- Wainwright, Ciara            Warriors                        
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Wong, Kyle                   KB                      139-08q 
  2 Wright, Austin               KB                      124-10q 
  3 Masamiai, Viliami            Warriors                120-10q 
  4 Matagiese, Siasau            Menehune                117-02q 
  5 Blake, William               Warriors                115-06q 
  6 Javinar, James               KB                      114-03q 
  7 Gonsalves, Kelii             KB                      103-03q 
  8 Yadao, Trisdon               Menehune                101-05q 
  9 Rull, Keanu                  Menehune                 99-07  
 10 Malolo, Veni Steven          Warriors                 82-00  
 -- Masaniai, Tumua              Warriors                    ND  
 -- Banasihan, Isaac             Menehune                    ND  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Wong, Kyle                   KB                      139-08   10   
  2 Wright, Austin               KB                      124-10    8   
  3 Masamiai, Viliami            Warriors                120-10    6   
  4 Matagiese, Siasau            Menehune                117-02    4   
  5 Blake, William               Warriors                115-06    2   
  6 Javinar, James               KB                      114-03    1   
  7 Gonsalves, Kelii             KB                      103-03  
  8 Yadao, Trisdon               Menehune                101-05  
Preliminaries
  9 Rull, Keanu                  Menehune                        
 10 Malolo, Veni Steven          Warriors                        
 -- Masaniai, Tumua              Warriors                        
 -- Banasihan, Isaac             Menehune                        
 
Event 23  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Werner, Kayla                KG                    34-06.75   10   
  2 Bovid, Erin                  Menehune              22-05.00    8   
  3 Esaki, Jamie                 Warriors              21-10.00    6   
  4 Wainwright, Ciara            Warriors              18-09.50    4   
 -- Langi, Uila                  KG                          ND  
 -- Holt, Justine                Warriors                    ND  
 -- Ismael, Safiya               Menehune                    ND  
 -- Matayoshi, Raquelle          Warriors                    ND  
 
Event 24  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malolo, Semisi               Warriors              40-03.75   10   
  2 Sasan, Scot                  KB                    39-10.25    8   
  3 Blake, William               Warriors              38-01.50    6   
  4 Yadao, Trisdon               Menehune              37-10.00    4   
  5 Javinar, James               KB                    36-09.75    2   
 -- Victorino, Aaron             KB                          ND  
 -- Banasihan, Isaac             Menehune                    ND  
 -- Rull, Keanu                  Menehune                    ND  
 -- Masamiai, Viliami            Warriors                    DQ  
 -- Nakaahiki, Kepa              KB                          DQ  
 -- Colipano, Kekoa              Warriors                    DQ  
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Cadiente, Kathleen           KG                    16-09.00q 
  2 Naihe, Kainoa                KG                    15-03.00q 
  3 Javinar, Reanna              KG                    15-01.50q 
  4 Tipps, Kyla                  Menehune              14-04.00q 
  5 Gregorio, Liam               KG                   J14-04.00q 
  6 Singson, Sherry              Menehune              14-01.50q 
  7 Kunioka, Takara              Warriors              12-11.00q 
  8 Esaki, Joni                  Warriors              11-01.75q 
 -- Harper, Ainsley              Warriors                    ND  
 -- Wainwright, Ciara            Warriors                    ND  
 
Event 25  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Cadiente, Kathleen           KG                    16-09.00   10   
  2 Naihe, Kainoa                KG                    15-03.00    8   
  3 Javinar, Reanna              KG                    15-01.50    6   
  4 Tipps, Kyla                  Menehune              14-04.00    4   
  5 Gregorio, Liam               KG                   J14-04.00    2   
  6 Singson, Sherry              Menehune              14-01.50    1   
  7 Kunioka, Takara              Warriors              12-11.00  
  8 Esaki, Joni                  Warriors              11-01.75  
Preliminaries
 -- Harper, Ainsley              Warriors                        
 -- Wainwright, Ciara            Warriors                        
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Santiago, Torrey             Menehune              21-03.50q 
  2 Cram, Tyler                  Warriors              20-04.75q 
  3 Bernard, Canaan              KB                    19-02.00q 
  4 Gonsalves, Quinn             Menehune              18-08.75q 
  5 Fernandez, Colson            KB                    18-04.50q 
  6 Greenleaf, Stephen           Warriors             J18-04.50q 
  7 Brede, Treston               Warriors              17-09.00q 
  8 Cummings, Zavier             Warriors              17-05.25q 
  9 Lee, Kyle                    Island High Scho      16-10.25  
 -- Yee, Richmond                KB                          ND  
 -- Baloran, Anderson            KB                          ND  
 -- Matsushima, Micah            Menehune                    ND  
 
Event 26  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Santiago, Torrey             Menehune              21-03.50   10   
  2 Cram, Tyler                  Warriors              20-04.75    8   
  3 Bernard, Canaan              KB                    19-02.00    6   
  4 Gonsalves, Quinn             Menehune              18-08.75    4   
  5 Fernandez, Colson            KB                    18-04.50    2   
  6 Greenleaf, Stephen           Warriors             J18-04.50    1   
  7 Brede, Treston               Warriors              17-09.00  
  8 Cummings, Zavier             Warriors              17-05.25  
Preliminaries
  9 Lee, Kyle                    Island High Scho                
 -- Yee, Richmond                KB                              
 -- Baloran, Anderson            KB                              
 -- Matsushima, Micah            Menehune                        
 
Event 27  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Javinar, Reanna              KG                    34-09.25   10   
  2 Cadiente, Kelsey             KG                    32-06.25    8   
  3 Morita, Tylenn               Warriors              30-07.50    6   
  4 Segawa, Casey                KG                    30-07.00    4   
  5 Tipps, Kyla                  Menehune              29-10.25    2   
  6 Gregorio, Liam               KG                    29-00.50    1   
  7 Kunioka, Takara              Warriors              28-11.50  
  8 Singson, Sherry              Menehune              28-10.00  
  9 Paleka, Shannon              Warriors              27-10.25  
 10 Esaki, Joni                  Warriors              24-01.75  
 
Event 28  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Santiago, Torrey             Menehune              43-03.75   10   
  2 Kitabayashi, Jordan          Menehune              38-10.75    8   
  3 Greenleaf, Stephen           Warriors              38-05.50    6   
  4 Fernandez, Colson            KB                    38-04.00    4   
  5 Brede, Treston               Warriors              38-01.00    2   
  6 Kanoho, David                Warriors              36-08.75    1   
  7 Cummings, Zavier             Warriors              36-03.25  
 -- Hasegawa, Tyren              KB                          ND  
 -- Baloran, Anderson            KB                          ND  
 
Event 29  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Palaroan, Aimee              KG                     4-06.00   10   
  2 Segawa, Casey                KG                     4-02.00    8   
  3 Tipps, Kyla                  Menehune               4-00.00    5   
  3 Agustin, Dayna               KG                     4-00.00    5   
  5 Esaki, Joni                  Warriors              J4-00.00    2   
  6 Naihe, Kainoa                KG                     3-10.00    1   
 -- Holt, Justine                Warriors                    NH  
 
Event 30  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cram, Tyler                  Warriors               5-10.00   10   
  2 Saniatan, Jacobb             KB                     5-08.00    8   
  3 Gonsalves, Quinn             Menehune               5-06.00    6   
  4 Anacleto, Jonathan           KB                     5-04.00    4   
  5 Heller, Matt                 KB                    J5-04.00    2   
  6 Taylor, Brandon              Island High Scho       5-02.00    0.50
  6 Greenleaf, Stephen           Warriors               5-02.00    0.50
  8 Brede, Treston               Warriors               5-00.00  
 -- Hasegawa, Tyren              KB                          NH  
 -- Matsushima, Micah            Menehune                    NH  
 -- Kanoho, David                Warriors                    NH  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Kauai High Girls           188        2) Waimea High School        175   
    3) Kapaa High School           89        4) Island High School          8   
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Waimea High School         151        2) Kapaa High School         144.50
    3) Kauai High Boys            135        4) Island High School         30.50