2008 KIF Championship
Antone "Kona" Vidinha Stadium
Lihue, Kauai 5/1/2008 to 5/2/2008
Results                                    

@Kauai SR Tiffany Ikeda-Simao Sprints Double 12.55/26.3, plus HI #2/MR TJ 37-00.50
@Kauai SR Jamilee Jimenez Doubles in the HJ (5-0) and LJ (18-00.50 MR/HI#1)
@Kauai SR Aric Cansino Jumps Double 20-07.50/42-8(Meet Record)
@Waimea's Jared Coleman-Stark Takes all 3 Distance Races 2:16.02/4:50.85/10:58.89
@Waimea's Caralyn Broyles Distance Double 5:24.17/12:13.11
@Kapa'a SR Joseph Velasco Hurdle Double 16.49/43.02
@Kauai HS Sweeps Team Titles
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kitabayashi, Cayla           Waimea                 16.86      16.85    10  
  2 Acosta, Sunni                Waimea                 17.91      17.53     8  
  3 Palaroan, Aimee              Kauai                  18.89      18.74     6  
  4 Kato, Michelle               Kauai                  18.20      18.77     4  
  5 Rudolph, Stephanie           Waimea                 20.00      20.99     2  
  6 Liberato, Kimberly           Kauai                  18.99      23.09     1  
  7 Woltmon, Michelle            Island                 23.99      23.40  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                  16.50      16.49    10  
  2 Apilado, Kalani              Waimea                 16.75      16.67     8  
  3 Kahananui, Joshua            Kauai                  19.18      16.97     6  
  4 Acoba, Darren                Kauai                  17.55      17.01     4  
  5 Masulit, Michael             Kapaa                  17.71      17.54     2  
  6 Jarquio, Charles             Kapaa                  20.10      20.51     1  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai                  12.46      12.55    10  
  2 Cadiente, Kathleen           Kauai                  13.14      12.94     8  
  3 Cadiente, Kelsey             Kauai                  13.34      13.23     6  
  4 Kitabayashi, Cayla           Waimea                 13.25      13.60     4  
  5 Nawai, Chelsea               Waimea                 13.89      13.69     2  
  6 Check, Windy                 Kapaa                  13.99      14.00     1  
  7 Esaki, Lauren                Kapaa                  14.00      14.26  
  8 Smith, Rachel Kuulei         Kapaa                  14.12      14.42  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Renaud, Andrew               Kauai                  11.34      11.34Q 
  2 Bernard, Canaan              Kauai                  11.47      11.47Q 
  3 Ramos, Justin                Kauai                  11.61      11.61Q 
  4 Vea, Aaron                   Waimea                 11.76      11.76Q 
  5 Agor, Max                    Waimea                 11.88      11.88Q 
  6 Rodriquez, Zachary           Kapaa                  13.10      13.10Q 
  7 Rux, Calvin                  Kapaa                  13.20      13.20Q 
  8 Baliaris, Rajan              Kapaa                  15.35      15.35Q 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Bernard, Canaan              Kauai                  11.47      11.48    10  
  2 Renaud, Andrew               Kauai                  11.34      11.52     8  
  3 Ramos, Justin                Kauai                  11.61      11.63     6  
  4 Vea, Aaron                   Waimea                 11.76      11.97     4  
  5 Agor, Max                    Waimea                 11.88      12.01     2  
  6 Rodriquez, Zachary           Kapaa                  13.10      13.49     1  
  7 Rux, Calvin                  Kapaa                  13.20      13.95  
  8 Baliaris, Rajan              Kapaa                  15.35      14.46  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Waimea               5:15.56    5:24.17    10  
  2 Abadila, Natasha             Waimea               5:39.16    5:33.60     8  
  3 Schiller, Elizabeth          Kauai                5:54.65    6:06.25     6  
  4 LaMadrid, Elizabeth          Kauai                5:56.24    6:06.56     4  
  5 Weiss, Alia                  Kapaa                6:28.52    6:16.54     2  
  6 Broyles, Elisa               Waimea               6:24.24    6:19.11     1  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea               4:37.62    4:50.85    10  
  2 Joyce, Peter                 Waimea               5:05.14    4:54.94     8  
  3 Kerlin, Adam                 Kapaa                4:52.00    4:56.06     6  
  4 Tangalin, Christian          Waimea               5:01.84    4:56.47     4  
  5 Barich, Christopher          Kauai                5:08.22    4:56.76     2  
  6 Baclig, Benigin              Waimea               4:59.19    4:57.99     1  
  7 Lamadrid, Alex               Kapaa                5:02.40    4:58.09  
  8 Ganir, Jonathan              Kapaa                5:11.10    5:10.99  
  9 Barnes, Marcus               Waimea               5:32.40    5:26.02  
 10 Okamoto, Chas                Kapaa                5:28.74    5:38.52  
 11 Kanoho, David                Kapaa                5:24.46    5:46.09  
 12 Donohue, David               Island               6:45.52    6:16.87  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kauai High School  'A'                              50.23      50.16    10  
  2 Waimea High School  'A'                             53.74      52.89     8  
  3 Kauai High School  'B'                              54.49      53.78     6  
  4 Kapaa High School  'A'                              54.88      55.52     4  
  5 Waimea High School  'B'                             59.63      56.57     2  
  6 Kapaa High School  'B'                              59.11      58.13     1  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kauai High School  'A'                              44.38      45.25    10  
  2 Waimea High School  'A'                             45.74      46.07     8  
  3 Kauai High School  'B'                              46.20      46.63     6  
  4 Kapaa High School  'A'                              47.85      49.04     4  
  5 Kapaa High School  'B'                              53.88      52.47     2  
  6 Island School  'A'                                  54.06      53.12     1  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Abadila, Natasha             Waimea               1:06.05    1:05.40    10  
  2 Miguel, Charleen             Waimea               1:06.32    1:06.73     8  
  3 Kunioka, Takara              Kapaa                1:06.40    1:07.65     6  
  4 Morita, Tylenn               Kapaa                1:09.21    1:08.77     4  
  5 Esaki, Lauren                Kapaa                1:10.70    1:09.41     2  
  6 Palaroan, Aimee              Kauai                1:13.15    1:11.91     1  
  7 Fernandez, Topaz             Kauai                1:23.00    1:20.21  
  8 Wilson, Sydney               Kauai                1:34.84    1:25.39  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Ceria-Lux, Tyrus             Kauai                  59.51      53.47Q  1 
  2 Saniatan, Jacobb             Kauai                  55.46      57.59Q  2 
  3 Watanabe, Jayrald            Waimea                 53.16      55.83Q  1 
  4 Tangalin, Christian          Waimea                 59.31      59.53Q  2 
  5 Lamadrid, Alex               Kapaa                  57.97      57.95Q  1 
  6 Taylor, Brandon              Island               1:03.66    1:00.14Q  2 
  7 Kimura, Niko                 Kapaa                  58.71      58.25q  1 
  8 Merckoll, Harald             Kauai                  58.93    1:00.81q  2 
  9 Pemberton, Cole              Kapaa                1:00.69    1:00.93   1 
 10 Raithaus, Michael            Island               1:02.00    1:02.70   2 
 11 Wong, Ryan                   Island               1:06.13    1:04.02   1 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Watanabe, Jayrald            Waimea                 55.83      52.77    10  
  2 Ceria-Lux, Tyrus             Kauai                  53.47      54.39     8  
  3 Saniatan, Jacobb             Kauai                  57.59      54.88     6  
  4 Kimura, Niko                 Kapaa                  58.25      58.12     4  
  5 Lamadrid, Alex               Kapaa                  57.95      58.58     2  
  6 Merckoll, Harald             Kauai                1:00.81      59.07     1  
  7 Taylor, Brandon              Island               1:00.14      59.96  
  8 Tangalin, Christian          Waimea                 59.53    1:00.23  
Preliminaries
  9 Pemberton, Cole              Kapaa                1:00.93             
 10 Raithaus, Michael            Island               1:02.70             
 11 Wong, Ryan                   Island               1:04.02             
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Riley, Lauren                Kauai                  51.24      50.00    10  
  2 Jacinto, Jayme               Waimea                 50.32      50.99     8  
  3 Cadiente, Kathleen           Kauai                  52.87      52.27     6  
  4 Perez, Kayla                 Kauai                  58.16      55.97     4  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                  41.80      43.40Q  1 
  2 Apilado, Kalani              Waimea                 43.54      44.89Q  2 
  3 Cram, Tyler                  Kapaa                  44.80      46.05Q  2 
  4 Acoba, Darren                Kauai                  45.56      46.32Q  1 
  5 Anacleto, Jonathan           Kauai                  48.60      48.56Q  2 
  6 Kitabayashi, Jordan          Waimea                 50.10      48.60Q  1 
  7 Owen, Cody                   Waimea                 49.39      48.73q  1 
  8 Masulit, Michael             Kapaa                  48.74      50.12q  2 
  9 Adkisson, Marshal            Island                 56.07      54.06   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                  43.40      43.02    10  
  2 Apilado, Kalani              Waimea                 44.89      43.96     8  
  3 Cram, Tyler                  Kapaa                  46.05      44.59     6  
  4 Acoba, Darren                Kauai                  46.32      44.69     4  
  5 Kitabayashi, Jordan          Waimea                 48.60      47.81     2  
  6 Anacleto, Jonathan           Kauai                  48.56      47.93     1  
  7 Owen, Cody                   Waimea                 48.73      48.52  
  8 Masulit, Michael             Kapaa                  50.12      48.69  
Preliminaries
  9 Adkisson, Marshal            Island                 54.06             
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Schiller, Elizabeth          Kauai                2:38.54    2:48.97    10  
  2 LaMadrid, Elizabeth          Kauai                2:56.04    2:51.17     8  
  3 Sagucio, LeeAnn              Waimea               2:59.34    2:54.65     6  
  4 Young, Elisabeth             Kauai                3:02.90    2:58.20     4  
  5 Briones, Chaelyn             Waimea               3:06.16    3:03.08     2  
  6 Segawa, Casey                Kauai                3:12.43    3:09.16     1  
 -- Broyles, Caralyn             Waimea               2:31.00         DQ  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea               2:15.94    2:15.94Q 
  2 Joyce, Peter                 Waimea               2:20.77    2:20.77Q 
  3 Saniatan, Jacobb             Kauai                2:18.33    2:18.33Q 
  4 Ganir, Jonathan              Kapaa                2:23.40    2:23.40Q 
  5 Joyce, John                  Waimea               2:22.51    2:22.51Q 
  6 Wong, Ryan                   Island               2:34.62    2:34.62Q 
  7 Chun, Jason                  Kauai                2:23.38    2:23.38q 
  8 Lamadrid, Alex               Kapaa                2:29.04    2:29.04q 
  9 Hermano, Geoffrey            Kapaa                2:50.52    2:50.52q 
 10 Donohue, David               Island               3:18.26    3:18.26q 
 11 Shimono, Cainan              Kapaa                3:44.45    3:44.45q 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea               2:15.94    2:16.02    10  
  2 Saniatan, Jacobb             Kauai                2:18.33    2:18.13     8  
  3 Joyce, John                  Waimea               2:22.51    2:21.05     6  
  4 Joyce, Peter                 Waimea               2:20.77    2:21.99     4  
  5 Ganir, Jonathan              Kapaa                2:23.40    2:22.15     2  
  6 Chun, Jason                  Kauai                2:23.38    2:22.32     1  
  7 Lamadrid, Alex               Kapaa                2:29.04    2:28.20  
  8 Wong, Ryan                   Island               2:34.62    2:34.93  
  9 Hermano, Geoffrey            Kapaa                2:50.52    2:49.60  
 10 Donohue, David               Island               3:18.26    3:13.60  
 11 Shimono, Cainan              Kapaa                3:44.45    3:20.88  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai                  27.63      27.63Q  1 
  2 Cadiente, Kathleen           Kauai                  28.25      28.25Q  2 
  3 Kunioka, Takara              Kapaa                  28.83      28.83Q  2 
  4 Miguel, Charleen             Waimea                 29.01      29.01Q  1 
  5 Cadiente, Kelsey             Kauai                  29.35      29.35Q  2 
  6 Smith, Rachel Kuulei         Kapaa                  29.62      29.62Q  1 
  7 Check, Windy                 Kapaa                  29.52      29.52q  2 
  8 Kitabayashi, Cayla           Waimea                 29.70      29.70q  1 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai                  27.63      26.3h    10  
  2 Cadiente, Kathleen           Kauai                  28.25      27.0h     8  
  3 Cadiente, Kelsey             Kauai                  29.35      27.5h     6  
  4 Miguel, Charleen             Waimea                 29.01      28.1h     4  
  5 Check, Windy                 Kapaa                  29.52      28.3h     2  
  6 Kitabayashi, Cayla           Waimea                 29.70      28.6h     1  
  7 Smith, Rachel Kuulei         Kapaa                  29.62      31.8h  
Preliminaries
  3 Kunioka, Takara              Kapaa                  28.83             
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Renaud, Andrew               Kauai                  23.03      23.47Q  1 
  2 Bernard, Canaan              Kauai                  24.06      24.11Q  2 
  3 Agor, Max                    Waimea                 24.52      24.24Q  2 
  4 Santiago, Torrey             Waimea                 24.38      24.31Q  1 
  5 Velasco, Joseph              Kapaa                  23.80      24.33Q  2 
  6 Ramos, Justin                Kauai                  24.40      24.68Q  1 
  7 Arroyo, Kaulana              Waimea                 25.60      25.58q  2 
  8 Kimura, Niko                 Kapaa                  25.85      25.63q  1 
  9 Poe-Feitas, Casey            Kapaa                  29.37      26.94   1 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Renaud, Andrew               Kauai                  23.47      23.28    10  
  2 Bernard, Canaan              Kauai                  24.11      23.78     8  
  3 Santiago, Torrey             Waimea                 24.31      24.01     6  
  4 Ramos, Justin                Kauai                  24.68      24.06     4  
  5 Velasco, Joseph              Kapaa                  24.33      24.81     2  
  6 Kimura, Niko                 Kapaa                  25.63      25.63     1  
Preliminaries
  3 Agor, Max                    Waimea                 24.24             
  7 Arroyo, Kaulana              Waimea                 25.58             
  9 Poe-Feitas, Casey            Kapaa                  26.94             
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Broyles, Caralyn             Waimea              12:02.52   12:13.11    10  
  2 Abadila, Natasha             Waimea              12:32.90   12:31.84     8  
  3 Weiss, Alia                  Kapaa               13:42.76   14:12.16     6  
  4 LaMadrid, Elizabeth          Kauai               13:29.54   14:12.81     4  
  5 Broyles, Elisa               Waimea              13:44.82   14:16.04     2  
  6 Sagucio, LeeAnn              Waimea              14:19.19   15:09.14     1  
  7 Young, Elisabeth             Kauai               15:13.04   16:21.88  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea              11:06.21   10:58.89    10  
  2 DeGracia, Daniel             Kauai               11:06.74   11:03.46     8  
  3 Kerlin, Adam                 Kapaa               10:50.40   11:07.47     6  
  4 Tangalin, Christian          Waimea              11:21.05   11:08.17     4  
  5 Herr, David                  Kauai               11:11.64   11:12.06     2  
  6 Chun, Jason                  Kauai               11:39.17   11:21.58     1  
  7 Baclig, Benigin              Waimea              11:27.68   11:39.60  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waimea High School  'A'                           4:29.84    4:27.27    10  
  2 Kapaa High School  'A'                            4:29.09    4:33.43     8  
  3 Kauai High School  'A'                            4:39.44    4:41.75     6  
  4 Kapaa High School  'B'                            4:57.46    4:56.87     4  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kauai High School  'A'                            3:48.28    3:40.84    10  
  2 Waimea High School  'A'                           3:48.84    3:42.22     8  
  3 Kapaa High School  'A'                            3:48.04    3:49.19     6  
  4 Kauai High School  'B'                            4:03.41    3:54.00     4  
  5 Waimea High School  'B'                           4:02.67    4:03.43     2  
  6 Kapaa High School  'B'                            4:08.82    4:04.06     1  
  7 Island School  'A'                                4:33.52    4:19.90  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Langi, Uila                  Kauai                  97-11      94-08q 
  2 Manaku, Lokelani             Kapaa                 111-01      93-09q 
  3 Werner, Kayla                Waimea                 93-10      87-04q 
  4 Muli, Loretta                Kapaa                  84-01      83-09q 
  5 Werner, Tasha                Waimea                 87-06      82-00q 
  6 Acosta, Bronte               Waimea              82-06.50      80-05q 
  7 Taufoou, Ana                 Kapaa                  70-11      73-02q 
  8 Woltmon, Michelle            Island                 69-00      60-10q 
 -- Pohiva, Peletua-Kasa         Kapaa                  83-09         ND  
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Langi, Uila                  Kauai                  94-08      94-08    10  
  2 Manaku, Lokelani             Kapaa                  93-09      93-09     8  
  3 Werner, Tasha                Waimea                 82-00      88-07     6  
  4 Werner, Kayla                Waimea                 87-04      88-06     4  
  5 Muli, Loretta                Kapaa                  83-09      85-11     2  
  6 Acosta, Bronte               Waimea                 80-05      80-05     1  
  7 Taufoou, Ana                 Kapaa                  73-02      73-02  
  8 Woltmon, Michelle            Island                 60-10      62-04  
Preliminaries
 -- Pohiva, Peletua-Kasa         Kapaa                    ND              
 
Event 22  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Nishimura, Wally             Kapaa                 131-05     124-10q 
  2 Masamiai, Viliami            Kapaa                 129-06     121-08q 
  3 Matagiese, Siasau            Waimea                128-09     121-02q 
  4 Sasan, Scot                  Kauai                 110-03     115-11q 
  5 Naihe, Kaulana               Kauai                 106-00     114-05q 
  6 Wong, Kyle                   Kauai                 111-11     112-10q 
  7 Kanahele, Jordan             Waimea                109-09     111-03q 
  8 Curammeng, Kyson             Kauai                 118-04     110-04q 
  9 Blake, William               Kapaa                 109-05     102-07  
 10 Wortmann, Brennan            Island              88-08.50      91-11  
 11 Adkisson, Marshal            Island                101-10      88-05  
 12 Yadao, Tristan               Waimea                 96-10      88-03  
 13 Baltazar, Mark               Kapaa                  94-09      85-01  
 14 Kanahele, Waylon             Waimea                 79-05      83-01  
 -- Davidson, Philip             Island                 57-04         ND  
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nishimura, Wally             Kapaa                 124-10     124-10    10  
  2 Matagiese, Siasau            Waimea                121-02     121-10     8  
  3 Masamiai, Viliami            Kapaa                 121-08     121-08     6  
  4 Wong, Kyle                   Kauai                 112-10     119-00     4  
  5 Kanahele, Jordan             Waimea                111-03     116-05     2  
  6 Sasan, Scot                  Kauai                 115-11     115-11     1  
  7 Naihe, Kaulana               Kauai                 114-05     114-05  
  8 Curammeng, Kyson             Kauai                 110-04     110-04  
Preliminaries
  9 Blake, William               Kapaa                 102-07             
 10 Wortmann, Brennan            Island                 91-11             
 11 Adkisson, Marshal            Island                 88-05             
 12 Yadao, Tristan               Waimea                 88-03             
 13 Baltazar, Mark               Kapaa                  85-01             
 14 Kanahele, Waylon             Waimea                 83-01             
 -- Davidson, Philip             Island                   ND              
 
Event 23  Girls Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Werner, Kayla                Waimea              33-00.00   31-07.00q 
  2 Langi, Uila                  Kauai               32-08.50   31-04.50q 
  3 Manaku, Lokelani             Kapaa               30-04.75   28-11.75q 
  4 Muli, Loretta                Kapaa               28-06.00   27-10.50q 
  5 Werner, Tasha                Waimea              26-03.50   27-04.00q 
  6 Acosta, Bronte               Waimea              27-00.00   25-08.50q 
  7 Woltmon, Michelle            Island              17-09.00   18-03.00q 
 -- Pohiva, Peletua-Kasa         Kapaa               25-03.75         ND  
 
Event 23  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Werner, Kayla                Waimea              31-07.00   31-07.00    10  
  2 Langi, Uila                  Kauai               31-04.50   31-04.50     8  
  3 Manaku, Lokelani             Kapaa               28-11.75   28-11.75     6  
  4 Muli, Loretta                Kapaa               27-10.50   27-10.50     4  
  5 Werner, Tasha                Waimea              27-04.00   27-04.00     2  
  6 Acosta, Bronte               Waimea              25-08.50   25-08.50     1  
  7 Woltmon, Michelle            Island              18-03.00   18-03.00  
Preliminaries
 -- Pohiva, Peletua-Kasa         Kapaa                    ND              
 
Event 24  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Matagiese, Siasau            Waimea              47-09.00   47-00.50q 
  2 Kanahele, Jordan             Waimea              43-00.00   40-05.25q 
  3 Nishimura, Wally             Kapaa               37-04.25   39-07.50q 
  4 Masamiai, Viliami            Kapaa               39-07.50   39-07.00q 
  5 Curammeng, Kyson             Kauai               40-05.00   39-01.00q 
  6 Yadao, Tristan               Waimea              29-09.50   38-04.25q 
  7 Wong, Kyle                   Kauai               35-02.00   34-10.75q 
  8 Blake, William               Kapaa               36-01.00   34-03.25q 
  9 Wright, Austin               Kauai               32-10.00   33-06.50  
 10 Sasan, Scot                  Kauai               34-03.00   32-07.50  
 11 Kanahele, Waylon             Waimea              33-08.00   32-02.00  
 12 Hermano, Geoffrey            Kapaa               27-03.25   27-04.00  
 13 Wortmann, Brennan            Island              29-10.75   26-07.25  
 
Event 24  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Matagiese, Siasau            Waimea              47-00.50   47-00.50    10  
  2 Masamiai, Viliami            Kapaa               39-07.00   40-06.25     8  
  3 Kanahele, Jordan             Waimea              40-05.25   40-05.25     6  
  4 Nishimura, Wally             Kapaa               39-07.50   39-07.50     4  
  5 Curammeng, Kyson             Kauai               39-01.00   39-01.00     2  
  6 Yadao, Tristan               Waimea              38-04.25   38-04.25     1  
  7 Wong, Kyle                   Kauai               34-10.75   34-10.75  
  8 Blake, William               Kapaa               34-03.25   34-03.25  
Preliminaries
  9 Wright, Austin               Kauai               33-06.50             
 10 Sasan, Scot                  Kauai               32-07.50             
 11 Kanahele, Waylon             Waimea              32-02.00             
 12 Hermano, Geoffrey            Kapaa               27-04.00             
 13 Wortmann, Brennan            Island              26-07.25             
 
Event 25  Girls High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jimenez, Jamilee             Kauai                5-00.00    5-00.00q 
  2 Gregorio, Liam               Kauai                4-02.00    4-02.00q 
  3 Salud, Gabrielle             Kauai                3-10.00    3-10.00q 
  4 Fernandez, Topaz             Kauai                3-08.00    3-08.00q 
 
Event 25  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jimenez, Jamilee             Kauai                5-00.00    5-00.00    10  
  2 Gregorio, Liam               Kauai                4-02.00    4-02.00     8  
  3 Salud, Gabrielle             Kauai                3-10.00    3-08.00     6  
 -- Fernandez, Topaz             Kauai                3-08.00         NH  
 
Event 26  Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Cram, Tyler                  Kapaa                5-10.00    5-10.00q 
  2 Ceria-Lux, Tyrus             Kauai                5-08.00    5-08.00q 
  2 Saniatan, Jacobb             Kauai                5-08.00    5-08.00q 
  4 Gonsalves, Quinn             Waimea               5-04.00    5-04.00q 
  4 Cansino, Aric                Kauai                5-04.00    5-04.00q 
  6 Naihe, Ihe                   Kapaa                5-02.00    5-02.00q 
  6 Simao, Austin                Kauai                5-02.00    5-02.00q 
  6 Greenleaf, Stephen           Kapaa                5-02.00    5-02.00q 
  9 Kanoho, David                Kapaa                4-10.00    4-10.00q 
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cram, Tyler                  Kapaa                5-10.00    6-00.00    10  
  2 Cansino, Aric                Kauai                5-04.00    5-06.00     8  
  3 Ceria-Lux, Tyrus             Kauai                5-08.00   J5-06.00     6  
  4 Saniatan, Jacobb             Kauai                5-08.00    5-04.00     4  
  5 Simao, Austin                Kauai                5-02.00    5-00.00     1.5
  5 Gonsalves, Quinn             Waimea               5-04.00    5-00.00     1.5
 -- Naihe, Ihe                   Kapaa                5-02.00         NH  
 -- Kanoho, David                Kapaa                4-10.00         NH  
Preliminaries
  6 Greenleaf, Stephen           Kapaa                5-02.00             
 
Event 27  Girls Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jimenez, Jamilee             Kauai               17-04.25   18-00.50q 
  2 Gregorio, Liam               Kauai               13-03.25   14-07.50q 
  3 Naihe, Kainoa                Kauai               14-05.00   14-06.75q 
  4 Liberato, Kimberly           Kauai               14-07.00   13-06.75q 
  5 Paleka, Shannon              Kapaa               11-01.00   12-05.50q 
  6 Creamer, Lahela              Kapaa               12-02.75   11-09.00q 
 
Event 27  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Jimenez, Jamilee             Kauai               18-00.50   18-00.50    10  
  2 Gregorio, Liam               Kauai               14-07.50   15-02.50     8  
  3 Naihe, Kainoa                Kauai               14-06.75   14-06.75     6  
  4 Liberato, Kimberly           Kauai               13-06.75   14-02.50     4  
  5 Creamer, Lahela              Kapaa               11-09.00   12-11.00     2  
  6 Paleka, Shannon              Kapaa               12-05.50   12-05.50     1  
 
Event 28  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Cansino, Aric                Kauai               20-08.50   20-04.50q 
  2 Santiago, Torrey             Waimea              19-10.00   19-10.50q 
  3 Griffin, Gregory             Waimea              20-06.50   19-07.25q 
  4 Carter, Malcolm              Waimea              19-04.00   19-05.00q 
  5 Vea, Aaron                   Waimea              19-10.75   19-04.50q 
  6 Naihe, Pahoa                 Kapaa               19-03.00   18-07.00q 
  7 Yee, Maika                   Kauai               16-05.00   16-08.50q 
  8 Greenleaf, Stephen           Kapaa               17-04.50   16-06.75q 
  9 Kouchi, Dan                  Kauai               16-04.00   16-00.25  
 10 Kanoho, David                Kapaa               15-05.25   15-04.00  
 -- Naihe, Ihe                   Kapaa               19-03.00         ND  
 -- Fernandez, Colson            Kauai               19-02.50         ND  
 
Event 28  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cansino, Aric                Kauai               20-04.50   20-07.50    10  
  2 Vea, Aaron                   Waimea              19-04.50   20-04.75     8  
  3 Griffin, Gregory             Waimea              19-07.25   19-10.75     6  
  4 Santiago, Torrey             Waimea              19-10.50   19-10.50     4  
  5 Carter, Malcolm              Waimea              19-05.00   19-05.00     2  
  6 Naihe, Pahoa                 Kapaa               18-07.00   19-00.50     1  
  7 Yee, Maika                   Kauai               16-08.50   16-08.50  
 -- Greenleaf, Stephen           Kapaa               16-06.75         ND  
Preliminaries
  9 Kouchi, Dan                  Kauai               16-00.25             
 10 Kanoho, David                Kapaa               15-04.00             
 -- Naihe, Ihe                   Kapaa                    ND              
 -- Fernandez, Colson            Kauai                    ND              
 
Event 29  Girls Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai               36-06.50   37-00.50q 
  2 Jimenez, Jamilee             Kauai               36-00.00   35-00.50q 
  3 Jacinto, Jayme               Waimea              30-05.00   30-04.50q 
  4 Acosta, Sunni                Waimea              31-03.00   30-00.00q 
  5 Morita, Tylenn               Kapaa               28-01.25   29-04.50q 
  6 Ceria-Johnson, Katie         Kauai               27-00.50   28-05.25q 
  7 Paleka, Shannon              Kapaa               25-00.50   27-05.50q 
  8 Naihe, Kainoa                Kauai               25-06.00   25-05.50q 
 
Event 29  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai               37-00.50   37-00.50    10  
  2 Jimenez, Jamilee             Kauai               35-00.50   35-00.50     8  
  3 Jacinto, Jayme               Waimea              30-04.50   30-04.50     6  
  4 Acosta, Sunni                Waimea              30-00.00   30-00.00     4  
  5 Morita, Tylenn               Kapaa               29-04.50   29-04.50     2  
  6 Naihe, Kainoa                Kauai               25-05.50   29-00.50     1  
  7 Ceria-Johnson, Katie         Kauai               28-05.25   28-05.25  
  8 Paleka, Shannon              Kapaa               27-05.50   28-01.00  
 
Event 30  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Gregory             Waimea              39-07.00   41-09.50q 
  2 Ceria-Lux, Tyrus             Kauai               40-11.00   41-00.00q 
  3 Santiago, Torrey             Waimea              39-08.00   39-11.00q 
  4 Cansino, Aric                Kauai               40-01.75   39-10.00q 
  5 Carter, Malcolm              Waimea              40-07.00  J39-10.00q 
  6 Vea, Aaron                   Waimea              40-00.25   39-04.00q 
  7 Castillo-Ramos, Michael      Kauai               38-07.00   35-08.00q 
 -- Naihe, Pahoa                 Kapaa               39-10.50         ND  
 -- Naihe, Ihe                   Kapaa               37-11.50         ND  
 -- Fernandez, Colson            Kauai               37-07.50         ND  
 
Event 30  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cansino, Aric                Kauai               39-10.00   42-08.00    10  
  2 Ceria-Lux, Tyrus             Kauai               41-00.00   42-05.00     8  
  3 Griffin, Gregory             Waimea              41-09.50   41-10.00     6  
  4 Santiago, Torrey             Waimea              39-11.00   40-11.50     4  
  5 Vea, Aaron                   Waimea              39-04.00   40-07.50     2  
  6 Carter, Malcolm              Waimea              39-10.00   39-10.00     1  
  7 Castillo-Ramos, Michael      Kauai               35-08.00   36-03.00  
Preliminaries
 -- Naihe, Pahoa                 Kapaa                    ND              
 -- Naihe, Ihe                   Kapaa                    ND              
 -- Fernandez, Colson            Kauai                    ND              
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Kauai High School          228        2) Waimea High School        159   
    3) Kapaa High School           65                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Kauai High School          182.50     2) Waimea High School        176.50
    3) Kapaa High School          105        4) ISLAND SCHOOL               1