KIF Qualify 5 Track Meet - 4/20/2007                      
Vidinha Stadium Lihue, Kauai
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muragin, Auika               Kauai                             13.53  
  2 Kitabayashi, Cayla           Waimea                            13.68  
  3 Joyce, Kelly                 Waimea                            14.09  
  4 Smith, Rachel                Kapaa                             14.32  
  5 Horner, Jondi                Waimea                            14.63  
  6 Costa, Deone                 Kauai                             17.04  
  7 Miner, Mallory               Kauai                             19.47  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Rachel                Kapaa                             30.42  
  2 Horner, Jondi                Waimea                            30.94  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muragin, Auika               Kauai                           1:08.10  
  2 Broyles, Caralyn             Waimea                          1:09.52  
  3 Kitabayashi, Cayla           Waimea                          1:14.12  
  4 Watanabe, Mariebeth          Waimea                          1:16.06  
  5 Arume, Ella                  Kapaa                           1:16.73  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Abadila, Natasha             Waimea                          2:43.98  
  2 McCracken, Kristen           Kapaa                           3:02.42  
  3 Visitacion, Sheryl           Waimea                          3:05.90  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Waimea                          5:24.70  
  2 McCracken, Kristen           Kapaa                           6:13.99  
  3 Arume, Ella                  Kapaa                           6:32.57  
  4 Visitacion, Sheryl           Waimea                          6:42.08  
  5 Russo, Paula                 Waimea                          8:25.11  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Visitacion, Sheryl           Waimea                         16:20.70  
  2 Russo, Paula                 Waimea                         18:59.20  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kitabayashi, Cayla           Waimea                            16.80  
  2 Nield, Karyn Nahtice         Kapaa                             17.14  
  3 Terry, Stacy                 Kauai                             20.70  
  4 Gordness, Sonia              Island                            21.54  
  5 Young, Elisabeth             Kauai                             21.61  
  6 Carlson, Rayna               Waimea                            22.98  
  7 Kazen, Caitlin               Waimea                            23.79  
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nield, Karyn Nahtice         Kapaa                             52.44  
  2 Young, Elisabeth             Kauai                           1:04.68  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waimea High School  'A'                                      5:14.14  
  2 Kauai High School  'A'                                       5:51.21  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Arume, Ella                  Kapaa                           4-03.00  
  2 Matsumoto, Carly             Kauai                           4-00.00  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Terry, Stacy                 Kauai                          29-08.50  
  2 Matsumoto, Carly             Kauai                          28-02.00  
  3 Cummings, Kristen            Kauai                          27-09.00  
  4 Arume, Ella                  Kapaa                          25-09.50  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manaku, Lokelani             Kapaa                          30-02.00  
  2 Taufoou, Ema                 Kapaa                          29-02.00  
  3 Werner, Kayla                Waimea                         29-01.00  
  4 Werner, Tasha                Waimea                         23-09.00  
  5 Taufoou, Ana                 Kapaa                          21-03.00  
  6 Miner, Mallory               Kauai                          16-08.00  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manaku, Lokelani             Kapaa                             99-07  
  2 Werner, Tasha                Waimea                            83-05  
  3 Werner, Kayla                Waimea                            81-01  
  4 Taufoou, Ema                 Kapaa                             73-04  
  5 Taufoou, Ana                 Kapaa                             67-03  
  6 Costa, Deone                 Kauai                             55-03  
  7 Miner, Mallory               Kauai                             47-03  
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shimatsu, Alton              Waimea                            12.06  
  2 Griffin, Gregory             Waimea                            12.27  
  3 Ramos, Justin                Kauai                             12.40  
  4 Naihe, Ihe                   Kapaa                             12.82  
  5 Kitabayashi, Jordan          Waimea                            13.01  
  6 Crescenzi, John              Kapaa                             13.06  
  7 Prem, Kekoa                  Kapaa                             13.59  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Batalion, Bailon             Waimea                            24.37   2 
  2 Salausa, Coty                Kapaa                             25.00   1 
  3 Chinen, Kylen                Waimea                            25.72   2 
  4 Ramos, Justin                Kauai                             26.10   1 
  5 Naihe, Pahoa                 Kapaa                             26.21   1 
  6 Naihe, Ihe                   Kapaa                             26.31   1 
  7 Kitabayashi, Jordan          Waimea                            27.45   1 
  8 Prem, Kekoa                  Kapaa                             27.57   1 
  9 Crescenzi, John              Kapaa                             27.93   2 
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Batalion, Bailon             Waimea                            57.66  
  2 Marsh, Chris                 Island                          1:00.09  
  3 Aguilar, Kevin               Waimea                          1:00.72  
  4 Crescenzi, John              Kapaa                           1:01.19  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea                          2:18.06  
  2 Aguilar, Kevin               Waimea                          2:35.14  
  3 Yee, Tyler                   Kauai                           2:36.38  
  4 Papa, Cezar                  Waimea                          2:37.01  
  5 DeGracia, Daniel             Kauai                           2:39.11  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Barich, Christopher          Kauai                           4:50.49  
  2 Joyce, Peter                 Waimea                          5:14.46  
  3 DeGracia, Daniel             Kauai                           5:20.55  
  4 Herr, David                  Kauai                           5:28.71  
  5 Yee, Tyler                   Kauai                           5:32.34  
  6 Papa, Cezar                  Waimea                          5:46.64  
  7 Barnes, Marcus               Kauai                           5:46.67  
  8 Gingerich, Evan              Kauai                           5:56.97  
  9 Gee, Winston                 Kauai                           6:07.10  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kerlin, Adam                 Kapaa                          10:47.55  
  2 Herr, David                  Kauai                          11:55.53  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                             16.70  
  2 Newcomb, Chris               Waimea                            17.52  
  3 Stine, Travis                Kauai                             18.00  
  4 Walton, Basil                Waimea                            18.44  
  5 Mortell, Nick                Kapaa                             18.72  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                             43.69  
  2 Apilado, Kalani              Waimea                            46.28  
  3 Kahananui, Joshua            Kauai                             47.83  
  4 Mortell, Nick                Kapaa                             48.05  
  5 Fernandez, Albert            Waimea                            53.35  
  6 Owen, Cody                   Waimea                            53.94  
  7 Barnes, Marcus               Kauai                           1:04.83  
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waimea High School  'A'                                        48.67  
  2 Kapaa High School  'A'                                         50.28  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waimea High School  'A'                                      3:58.84  
  2 Waimea High School  'B'                                      4:09.07  
  3 Kapaa High School  'A'                                       4:25.50  
  4 Kauai High School  'A'                                       4:42.63  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walton, Basil                Waimea                          5-04.00  
  2 Cram, Tyler                  Kapaa                           5-02.00  
  2 Stine, Travis                Kauai                           5-02.00  
  4 Naihe, Pahoa                 Kapaa                           5-00.00  
 -- Naihe, Ihe                   Kapaa                                NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vea, Aaron                   Waimea                         19-07.75  
  2 Batalion, Bailon             Waimea                         19-00.75  
  3 Shimatsu, Alton              Waimea                         18-08.00  
  4 Ramos, Justin                Kauai                          18-04.50  
  5 Naihe, Ihe                   Kapaa                          18-04.00  
  6 Naihe, Pahoa                 Kapaa                          18-02.50  
  7 Yee, Richmond                Kauai                          17-07.00  
  8 Apilado, Kalani              Waimea                         17-03.00  
  9 Cram, Tyler                  Kapaa                          16-10.00  
 10 Yee, Maika                   Kauai                          15-08.50  
 -- Gingerich, Evan              Kauai                              FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Batalion, Bailon             Waimea                         40-11.00  
  2 Griffin, Gregory             Waimea                         40-03.50  
  3 Vea, Aaron                   Waimea                         39-06.00  
  4 Stine, Travis                Kauai                          37-11.50  
  5 Shimatsu, Alton              Waimea                         35-06.00  
  6 Basil, Walton                Kauai                          34-06.50  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matagiese, Siasau            Waimea                         41-09.00  
  2 Kanahele, Jordan             Waimea                         41-07.00  
  3 Padilla-Contrades, Danie     Kapaa                          33-09.00  
  4 Naihe, Kaulana               Kauai                          27-07.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matagiese, Siasau            Waimea                           120-09  
  2 Kanahele, Jordan             Waimea                           115-02  
  3 Padilla-Contrades, Danie     Kapaa                             96-02  
  4 Gonsalves, Keli'I            Waimea                            89-02  
  5 Naihe, Kaulana               Kauai                             83-01  
  6 Zina, Pascal                 Kauai                             68-09