KIF Qualify 4 4/18/2008
Antone "Kona" Vidinha Stadium                      
Lihue, Kauai HI       
Results                                    
 
@Kauai HS SR Tiffany Ideda-Simao Jumps Double 17-07.50(HI#2)/36-06.50(HI#1)
@Kauai HS SR Jamilee Jimenez HI#2 TJ 36-6; HI#3 LJ 17-04.25
@Kauai HS FR Ashley Jimenez Sprints Double 28.15/62.04
@Kapa'a SR Joseph Velasco Hurdle Double 17.24/44.97
@Waimea's Caralyn Broyles Distance Double 2:31/5:15.56
@Waimea's Jared Coleman-Stark Distance Double 2:16.04/4:38.22
@Kauai's Aric Cansino Jumps Double 20-08.5/40-01.75

Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Kitabayashi, Cayla           Waimea                            16.8h   1   10  
  2 Kato, Michelle               Kauai                             18.4h   2    8  
  3 Palaroan, Aimee              Kauai                             18.8h   1    6  
  4 Liberato, Kimberly           Kauai                             19.1h   1    5  
  5 Segawa, Casey                Kauai                             19.9h   2    4  
  6 Acosta, Bronte               Waimea                            20.1h   2    3  
  7 Rudolph, Stephanie           Waimea                            20.8h   1    2  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                             17.24   1   10  
  2 Masulit, Michael             Kapaa                             18.12   2    8  
  3 Colobong, Alvin              Kauai                             19.28   1    6  
  4 Fernandez, Colson            Kauai                             19.31   2    5  
  5 Cagdan, Manny                Kauai                             19.67   1    4  
  6 Ichikawa, Ryan               Kauai                             22.22   2    3  
  7 Jarquio, Charles             Kapaa                             22.49   1    2  
  8 Taboniar, Jay-B              Kapaa                             23.12   2    1  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cadiente, Kathleen           Kauai                             13.14   2   10  
  2 Cadiente, Kelsey             Kauai                             13.56   1    8  
  3 Kitabayashi, Cayla           Waimea                            13.64   2    6  
  4 Check, Windy                 Kapaa                             13.99   1    5  
  5 Fujii, Dayna                 Kauai                             14.16   1    4  
  6 Nawai, Chelsea               Waimea                            14.21   1    3  
  7 Esaki, Lauren                Kapaa                             14.25   1    2  
  8 Ceria-Johnson, Katie         Kauai                             14.65   2    1  
  9 Palaroan, Aimee              Kauai                             14.83   1 
 10 Igne, Hayden                 Waimea                            14.86   2 
 11 Bare, Cassidy                Kauai                             15.83   2 
 12 Wilson, Sydney               Kauai                             17.76   2 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bernard, Canaan              Kauai                             11.47    10  
  2 Ramos, Justin                Kauai                             11.61     8  
  3 Reffmonte, Donavan           Kauai                             11.73     6  
  4 Vea, Aaron                   Waimea                            11.96     5  
  5 Kimura, Niko                 Kapaa                             12.66     4  
  6 Poe Freitas, Casey           Kapaa                             13.42     3  
  7 Taboniar, Jay-B              Kapaa                             14.05     2  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Waimea                          5:15.56    10  
  2 Schiller, Elizabeth          Kauai                           5:54.65     8  
  3 LaMadrid, Elizabeth          Kauai                           5:56.24     6  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea                          4:38.22    10  
  2 Kerlin, Adam                 Kapaa                           5:03.55     8  
  3 DeGracia, Daniel             Kauai                           5:09.17     6  
  4 Chun, Jason                  Kauai                           5:14.02     5  
  5 Lamadrid, Alex               Kapaa                           5:14.21     4  
  6 Herr, David                  Kauai                           5:14.28     3  
  7 Hermano, Geoffrey            Kapaa                           6:35.33     2  
  8 Donohue, David               Island                          6:48.65     1  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kauai High School  'A'                                         51.19    10  
  2 Kauai High School  'B'                                         55.04     8  
  3 Waimea High School  'A'                                        55.12     6  
  4 Kapaa High School  'A'                                         55.32     5  
  5 Waimea High School  'B'                                        59.86     4  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kauai High School  'A'                                         45.28    10  
  2 Waimea High School  'A'                                        46.73     8  
  3 Kauai High School  'B'                                         47.39     6  
  4 Waimea High School  'B'                                        48.85     5  
  5 Kapaa High School  'A'                                         53.15     4  
  6 Island School  'A'                                             54.96     3  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jimenez, Ashlee              Kamehameha High                 1:02.04    10  
  2 Weiss, Alia                  Kapaa                           1:14.57     8  
  3 Souza, Shari                 Kauai                           1:15.40     6  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saniatan, Jacobb             Kauai                             55.46    10  
  2 Nonaka, Darrel               Waimea                            55.84     8  
  3 Kimura, Niko                 Kapaa                             59.02     6  
  4 Tangalin, Christian          Waimea                            59.31     5  
  5 Taylor, Brandon              Island                          1:02.52     4  
  6 Poe Freitas, Casey           Kapaa                           1:04.37     3  
  7 Wong, Ryan                   Island                          1:05.85     2  
 -- Merckoll, Harald             Kauai                                DQ  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jacinto, Jayme               Waimea                            52.37    10  
  2 Riley, Lauren                Kauai                             52.52     8  
  3 Perez, Kayla                 Kauai                             58.16     6  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Velasco, Joseph              Kapaa                             44.97   1   10  
  2 Colobong, Alvin              Kauai                             48.99   1    8  
  3 Masulit, Michael             Kapaa                             51.48   2    6  
  4 Rodriguez, Zachary           Kapaa                             53.65   1    5  
  5 Adkisson, Marshal            Island                            56.07   2    4  
  6 Baliaris-Salvi, Rajan        Kapaa                             59.05   1    3  
  7 Taboniar, Jay-B              Kapaa                             59.87   2    2  
  8 Jarquio, Charles             Kapaa                           1:01.29   2    1  
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Broyles, Caralyn             Waimea                          2:31.00    10  
  2 Abadila, Natasha             Waimea                          2:37.00     8  
  3 Schiller, Elizabeth          Kauai                           2:49.54     6  
  4 LaMadrid, Elizabeth          Kauai                           3:03.93     5  
  5 Visitation, Sheryl           Waimea                          3:06.16     4  
  6 Briones, Chaelyn             Waimea                          3:09.71     3  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman-Stark, Jared         Waimea                          2:16.04    10  
  2 Joyce, Peter                 Waimea                          2:20.25     8  
  3 Chun, Jason                  Kauai                           2:24.89     6  
  4 Ganir, Jonathan              Kapaa                           2:27.86     5  
  5 Joyce, John                  Waimea                          2:30.54     4  
  6 Barnes, Marcus               Waimea                          2:40.70     3  
  7 Hermano, Geoffrey            Kapaa                           3:06.74     2  
  8 Donohue, David               Island                          3:14.69     1  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jimenez, Ashlee              Kamehameha High                   28.15   1   10  
  2 Smith, Rachel                Kapaa                             30.05   1    8  
  3 Nawai, Chelsea               Waimea                            30.14   2    6  
  4 Igne, Hayden                 Waimea                            31.93   2    5  
  5 Palaroan, Aimee              Kauai                             31.98   2    4  
  6 Creamer, Lahela              Kapaa                             31.99   1    3  
  7 Ceria-Johnson, Katie         Kauai                             32.22   1    2  
  8 Salud, Gabrielle             Kauai                             32.72   2    1  
 -- Naihe, Kainoa                Kauai                                NT   1 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Renaud, Andrew               Kauai                             23.58   1   10  
  2 Bernard, Canaan              Kauai                             24.25   1    8  
  3 Santiago, Torrey             Waimea                            24.38   2    6  
  4 Kitabayashi, Jordan          Waimea                            25.83   2    5  
  5 Kimura, Niko                 Kapaa                             26.21   1    4  
  6 Wa'alani-Arroyo, Kaulana     Waimea                            26.34   2    3  
  7 Fernandez, Albert            Waimea                            27.90   2    2  
  8 Viescas, Matthew             Waimea                            28.18   2    1  
  9 Rodriguez, Zachary           Kapaa                             29.00   2 
 10 Masulit, Michael             Kapaa                             29.22   1 
 11 Kanoho, David                Kapaa                             29.30   1 
 12 Jarquio, Charles             Kapaa                             30.20   1 
 13 Fujimura, Amlan              Waimea                            30.25   2 
 14 Baliaris-Salvi, Rajan        Kapaa                             30.64   1 
 15 Taboniar, Jay-B              Kapaa                             32.82   1 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weiss, Alia                  Kapaa                          13:42.76  
  2 Broyles, Elisa               Waimea                         13:44.82  
  3 Young, Elisabeth             Kauai                          15:13.04  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baclig, Benji                Waimea                         11:27.68  
  2 Lamadrid, Alex               Kapaa                          11:27.76  
  3 Abihai, Kalen                Waimea                         11:49.83  
  4 Taroma, Steven               Waimea                         13:44.23  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kapaa High School  'A'                                       4:29.09    10  
  2 Waimea High School  'A'                                      4:30.13     8  
  3 Kauai High School  'A'                                       4:45.27     6  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kauai High School  'A'                                       3:49.90   1   10  
  2 Waimea High School  'A'                                      4:09.19   1    8  
  3 Kauai High School  'B'                                       4:17.74   1    6  
  4 Kauai High School  'C'                                       4:19.54   2    5  
  5 Waimea High School  'B'                                      4:22.21   1    4  
  6 Island School  'A'                                           4:25.65   2    3  
  7 Kapaa High School  'A'                                       4:25.84   1    2  
  8 Kapaa High School  'C'                                       4:27.17   2    1  
  9 Kauai High School  'D'                                       4:42.80   2 
 10 Kapaa High School  'B'                                       4:45.27   1 
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Werner, Tasha                Waimea                            93-00  
  2 Werner, Kayla                Waimea                            91-01  
  3 Acosta, Bronte               Waimea                         82-06.50  
  4 Langi, Uila                  Kauai                             80-05  
  5 Osamu, Ese                   Kapaa                          71-02.50  
  6 Woltmon, Michelle            Island                            69-00  
  7 Taufoou, Ana                 Kapaa                             68-01  
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Masamiai, Viliami            Kapaa                            127-01  
  2 Nishimura, Wally             Kapaa                         122-06.50  
  3 Curammeng, Kyson             Kauai                            118-04  
  4 Kanahele, Jordan             Waimea                        114-06.50  
  5 Sasan, Scot                  Kauai                            110-03  
  6 Blake, William               Kapaa                         106-03.25  
  7 Naihe, Kaulana               Kauai                            103-11  
  8 Wong, Kyle                   Kauai                         102-11.25  
  9 Adkisson, Marshal            Island                           101-10  
 10 Yadao, Tristan               Waimea                            96-05  
 11 Rubalcava, Logan             Kauai                          94-04.50  
 12 Baltazar, Mark               Kapaa                             91-00  
 13 Wright, Austin               Kauai                             88-09  
 14 Wortmann, Brennan            Island                         88-08.50  
 15 Delapenia, Kaimana           Kauai                             88-06  
 16 Minard, Kevin                Waimea                         88-00.25  
 17 Wright, Derek                Kauai                             73-08  
 18 Kanahele, Waylon             Waimea                         73-02.50  
 19 Davidson, Philip             Island                            57-05  
 
Event 23  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Werner, Kayla                Waimea                         33-00.00  
  2 Langi, Uila                  Kauai                          32-08.50  
  3 Werner, Tasha                Waimea                         27-09.50  
  4 Acosta, Bronte               Waimea                         25-06.00  
  5 Taufoou, Ana                 Kapaa                          21-08.50  
 
Event 24  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kanahele, Jordan             Waimea                         40-09.00  
  2 Curammeng, Kyson             Kauai                          39-11.00  
  3 Masamiai, Viliami            Kapaa                          39-07.50  
  4 Nishimura, Wally             Kapaa                          37-04.25  
  5 Blake, William               Kapaa                          36-01.00  
  6 Wong, Kyle                   Kauai                          35-02.00  
  7 Wright, Austin               Kauai                          32-10.00  
  8 Kanahele, Waylon             Waimea                         32-01.75  
  9 Rubalcava, Logan             Kauai                          31-05.00  
 10 Delapenia, Kaimana           Kauai                          30-11.00  
 11 Minard, Kevin                Waimea                         30-02.00  
 12 Yadao, Tristan               Waimea                         29-09.50  
 12 Naihe, Kaulana               Kauai                          29-09.50  
 14 Wortmann, Brennan            Island                         28-03.50  
 15 Hermano, Geoffrey            Kapaa                          27-03.25  
 16 Wright, Derek                Kauai                          23-11.00  
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai                          17-07.50  
  2 Jimenez, Jamilee             Kauai                          17-04.25  
  3 Naihe, Kainoa                Kauai                          13-10.25  
  4 Kunioka, Takara              Kapaa                          13-05.00  
  5 Gregorio, Liam               Kauai                          13-03.25  
  6 Morita, Tylenn               Kapaa                          12-09.25  
  7 Creamer, Lahela              Kapaa                          12-00.25  
  8 Paleka, Shannon              Kapaa                          11-01.00  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cansino, Aric                Kauai                          20-08.50  
  2 Griffin, Gregory             Waimea                         20-06.50  
  3 Vea, Aaron                   Waimea                         19-10.75  
  4 Santiago, Torrey             Waimea                         19-07.00  
  5 Fernandez, Colson            Kauai                          19-02.50  
  6 Carter, Malcolm              Waimea                         18-08.25  
  7 Greenleaf, Stephen           Kapaa                          17-02.75  
  8 Banasihan, Joey              Kauai                          17-00.75  
  9 Kouchi, Dan                  Kauai                          15-02.50  
 10 Kanoho, David                Kapaa                          15-01.25  
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ikeda-Simao, Tiffany         Kauai                          36-06.50  
  2 Jimenez, Jamilee             Kauai                          36-00.00  
  3 Jacinto, Jayme               Waimea                         30-02.00  
  4 Morita, Tylenn               Kapaa                          28-01.25  
  5 Kunioka, Takara              Kapaa                          27-09.00  
  6 Johnson, Katie               Kauai                          25-10.50  
  7 Paleka, Shannon              Kapaa                          25-00.50  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cansino, Aric                Kauai                          40-01.75  
  2 Vea, Aaron                   Waimea                         40-00.25  
  3 Griffin, Gregory             Waimea                         39-10.00  
  4 Carter, Malcolm              Waimea                         39-01.75  
  5 Santiago, Torrey             Waimea                         39-00.50  
  6 Fernandez, Colson            Kauai                          37-07.50  
 
Event 29  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jimenez, Jamilee             Kauai                           4-10.00  
  2 Cadiente, Kathleen           Kauai                           4-08.00  
  3 Naihe, Kainoa                Kauai                           4-02.00  
  4 Gregorio, Liam               Kauai                           4-00.00  
  5 Fernandez, Topaz             Kauai                           3-08.00  
  5 Salud, Gabrielle             Kauai                           3-08.00  
 
Event 30  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cram, Tyler                  Kapaa                           5-08.00  
  2 Saniatan, Jacobb             Kauai                           5-06.00  
  3 Greenleaf, Stephen           Kapaa                           5-02.00  
  4 Heller, Matt                 Kauai                           5-00.00  
  5 Kanoho, David                Kapaa                           4-10.00  
  6 Elmore, Nathanael            Kauai                           4-08.00  
 
Event 31  Mixed 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baclig, Benji              M Waimea                         11:27.68    10  
  2 Lamadrid, Alex             M Kapaa                          11:27.76     8  
  3 Abihai, Kalen              M Waimea                         11:49.83     6  
  4 Weiss, Alia                W Kapaa                          13:42.76     5  
  5 Taroma, Steven             M Waimea                         13:44.23     4  
  6 Broyles, Elisa             W Waimea                         13:44.82     3  
  7 Young, Elisabeth           W Kauai                          15:13.04     2  
 
                    Women - Team Rankings - 0 Events Scored
===============================================================================
    1) Kauai High School          122        2) Waimea High School         98   
    3) Kapaa High School           41        4) Kamehameha High School     20   
 
                     Men - Team Rankings - 0 Events Scored
===============================================================================
    1) Kauai High School          135        2) Kapaa High School          98   
    3) Waimea High School          95        4) ISLAND SCHOOL              18