BIIF East                                   
Friday, April 21, 2006                             
Kea'au High School
State Meet Qualifiers
  
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corie Schattauer          FR Hilo                     13.21*  1   10  
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corie Schattauer          FR Hilo                     27.60*  1   10  
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                 1:04.29*   10  
  2 Kaitlyn Quist             SO Hilo                   1:04.58*    8  
  3 Jamilia Epping            SO Kea`au                 1:05.07*    6  
 

Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Monika Frazier            SR Kamehameha             5:16.51*   10  
  2 Nina Hagemann             SR Kea`au                 5:24.50*    8 

Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     16.1h*  1   10  
  2 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     17.27*  1    8  
  3 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     17.54*  2    6  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     49.55*  1   10  
  2 Kapua Lapera              JR Ka`u                     51.63*  1    8  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ka'u  'A'                                             53.37*   10  
  2 Hilo  'A'                                             54.21*    8 

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kea'au  'A'                                         4:30.63*   10  
 
Girls High Jump
=======================================================================
       STATE: *  4-08                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                   4-08.00*   10
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                   9-06.00*   10 
 
Girls Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  15-05.25*   10 
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                  33-01.00*   10  
  2 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  32-04.50*    8 
 
Girls Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 30-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph          33-01.50*   10  
  2 Chante Ching              SR Kamehameha            33-01.00*    8 
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph            111-01*   10 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keoni Ucker               JR C L A                  2:03.57*   10
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keoni Ucker               JR C L A                  4:17.74*   10  
  2 Stefano Barbis            SR Hilo                   4:19.64*    8  
  3 Nick Hagemann             SO Kea`au                 4:29.17*    6 
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               9:53.29*   10  
  2 Mark Turner               FR Hilo                   9:55.66*    8 
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha               16.60*  1   10
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luong Ly                  JR Hilo                  12-06.00*   10  
  2 Daniel Datlof             JR Hilo                  11-06.00*    8 
 
Boys Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha            20-11.50*   10  
  2 Keanemana Silva           SR Kamehameha            20-08.75*    8  
  3 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           20-05.00*    6 
 
Boys Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha            49-03.50*   10 
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha           145-01.75*   10  
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                 136-01.75*    8