BIIF All Comers                                
Saturday, April 15, 2006                            
Kamehameha Schools Kea'au                           
State Meet Qualifiers                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a                 12.93*  1 
  2 Corie Schattuar           FR Hilo                     13.23*  1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a                 26.84*  1 
  2 Keri Ogden                JR H P A                    27.46*  1 
  3 Corie Schattuar           FR Hilo                     27.56*  1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 1:04.9h                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Keri Ogden                JR H P A                  1:03.6h*  1 
  2 Kaitlyn Quist             SO Hilo                   1:03.9h*  1 
  3 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                 1:04.2h*  1 
   
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tereza Chylkova           FR Hilo                   2:31.85* 
  2 Noelani vargas            FR H P A                  2:33.45* 
  3 Chelsea Mckenzie          SO Konawaena              2:33.65* 
  
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucy Pollard              SR H P A                  5:07.50* 
  2 Noelani vargas            FR H P A                  5:19.16* 
  3 Monika Frazier            SR Kamehameha             5:22.71* 
  
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucy Pollard              SR H P A                 11:06.06* 
  2 Malia Williams            SR Hilo                  11:47.49* 
  3 Erinn Walsh               JR Konawaena             11:52.66* 
  4 Monika Frazier            SR Kamehameha            11:58.52* 
  5 Tanya Lewis               SR H P A                 12:03.04* 
  
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     16.81*  1 
  2 Alexandra Holshue         SO Kohala                   17.00*  1 
  
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stina Wood                SO H P A                    50.29*  1 
  2 Alexandra Holshue         SO Kohala                   51.53*  1 
  3 Caitlin Cowel             JR Konawaena                52.00*  1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilo  'A'                                             53.93* 
  2 Kamehameha  'A'                                       54.94* 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 H P A  'A'                                          4:27.68* 
  2 Waiakea  'A'                                        4:32.08* 
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                  10-00.00* 
 
Girls Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              15-10.00* 
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              33-03.75* 
  2 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  32-02.75* 

Girls Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 30-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha            33-07.00* 
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph         124-04.50* 
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Victor Wusstig            SR Honoka`a                 11.17*  1 
  2 Matthew Orvis             SR Kealakehe                11.44*  1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 23.34                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thato Nthite              JR H P A                    22.56*  1 
  2 Matthew Orvis             SR Kealakehe                22.77*  1 
  3 Collin Saxby              JR H P A                    23.14*  1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Collin Saxby              JR H P A                    49.75*  1 
  2 CJ Cintas                 SR H P A                    52.34*  1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Patrick Stover            SR Konawaena              2:00.10* 
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Patrick Stover            SR Konawaena              4:17.33* 
  2 Keoni Ucker               JR C L A                  4:20.39* 
  3 Nick Hagemann             SO Kea`au                 4:28.94* 
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stefano Barbis            SR Hilo                   9:27.25* 
  2 Keoni Ucker               JR C L A                  9:40.61* 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matthew Quitiquit         SR H P A                    42.04*  1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
       STATE: * 46.24                                                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                            45.91*  1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
       STATE: * 3:39.0h                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                          3:36.3h*  1 
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Datlof             JR Hilo                  11-06.00* 
 
Boys Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillon Domingo            SR Honoka`a              22-00.00* 
  2 Victor Wusstig            SR Honoka`a              20-05.50* 
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha            40-06.50* 
 
Boys Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha            48-09.00* 
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha              149-06*