Licensed to Konawaena High School      HY-TEK's Meet Manager 3/27/2010 09:30 PM
                          BIIF Westside Season Opener                          
                      Konawaena High School  - 3/27/2010                       
                                Kealakekua, HI                                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Emalia Galdiera           SO Konawaena                13.0h   1  10   
  2 Cecily Fujii              JR Honokaa                  13.5h   1   8   
  3 Katie Aguilar             SO Honokaa                  13.7h   2   6   
  4 Lyndsey Neubecker         SO Kealakehe                13.7h   3   3   
  4 Misilosa Uulopa           JR Konawaena                13.7h   2   3   
  6 Brittney Paahana          SO Konawaena                13.9h   2   1   
  7 Samantha Neubecker        JR Kealakehe                14.4h   1 
  8 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                  14.7h   2 
  9 Kelcy Ozaki               FR Honokaa                  14.8h   3 
 10 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                15.1h   3 
 11 Jessica Vallente          SR Honokaa                  15.1h   3 
 12 Kaira-Lynn Imai           JR Kealakehe                15.3h   2 
 12 Bailey Nelson             FR Honokaa                  15.3h   3 
 14 Chelsea Miles             JR Kealakehe                15.5h   1 
 15 Madeline Redo             SR Kealakehe                16.0h   1 
 16 Janae Kawaguchi           SO Kealakehe                16.3h   3 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Emalia Galdiera           SO Konawaena                26.7h   2  10   
  2 Katie Aguilar             SO Honokaa                  27.9h   2   8   
  3 Lyndsey Neubecker         SO Kealakehe                28.7h   2   6   
  4 Jasmine Ward              SO Konawaena                29.1h   1   4   
  5 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              29.2h   2   2   
  6 Cecily Fujii              JR Honokaa                  29.3h   1   1   
  7 Samantha Neubecker        JR Kealakehe                31.0h   2 
  8 Roxana Valdavinos         SO Konawaena                31.4h   1 
  9 Janae Kawaguchi           SO Kealakehe                31.9h   2 
 10 Sarah Gschweng            SO Konawaena                32.1h   2 
 11 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                32.3h   1 
 12 Chelsea Miles             JR Kealakehe                32.5h   1 
 13 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep              33.4h   1 
 14 McKenna Mulvany           FR Hawaii Prep              33.4h   1 
 15 Melissa White             JR Hawaii Prep              33.5h   2 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hana Scully               JR Hawaii Prep            1:05.5h   10   
  2 Kaila Voss                SO Kealakehe              1:05.8h    8   
  3 Sheri Lo                  JR Honokaa                1:11.9h    6   
  4 Btittany Denzer           SO Kealakehe              1:13.2h    4   
  5 Bailey Nelson             FR Honokaa                1:18.5h    2   
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Athena Oldfather          SR Honokaa                2:39.82   10   
  2 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 2:46.52    8   
  3 Hoy Jeanine               SR Parker                 2:59.84    6   
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Athena Oldfather          SR Honokaa                5:39.0h   10   
  2 Tialana Greenwell         JR Honokaa                5:40.0h    8   
  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            5:40.9h    6   
  4 Grace Choe                SO Makua Lani             5:42.0h    4   
  5 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 5:51.4h    2   
  6 Hoy Jeanine               SR Parker                 6:07.2h    1   
  7 Jessica Vallente          SR Honokaa                6:52.0h  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         JR Honokaa               13:45.0h    9   
  1 Athena Oldfather          SR Honokaa               13:45.0h    9   
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep              16.1h   10   
  2 Emalia Galdiera           SO Konawaena                17.0h    8   
  3 Lana Queen                JR Hawaii Prep              18.0h    6   
  4 Misilosa Uulopa           JR Konawaena                19.1h    4   
  5 Madeline Redo             SR Kealakehe                21.6h    2   
  6 Phobe Hono                JR Hawaii Prep              21.6h    1   
  7 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep              24.3h  
  8 Melissa White             JR Hawaii Prep              25.5h  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lana Queen                JR Hawaii Prep              51.4h   1  10   
  2 Jasmine Ward              SO Konawaena                53.8h   2   8   
  3 Brittney Paahana          SO Konawaena                55.5h   1   6   
  4 Phobe Hono                JR Hawaii Prep              57.5h   1   4   
  5 Roxana Valdavinos         SO Konawaena                58.4h   1   2   
  6 Chrysa Dacalio            FR Konawaena              1:00.3h   2   1   
  7 Sarah Gschweng            SO Konawaena              1:00.8h   1 
  8 Melissa White             JR Hawaii Prep            1:01.0h   2 
  9 Madeline Redo             SR Kealakehe              1:01.2h   2 
 10 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep            1:01.8h   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealakehe                                             58.1h   10   
  2 Hawaii Preparatory Academy                          1:00.7h    8   
 -- Konawaena                                                DQ  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Konawaena                                           4:40.2h   10   
  2 Honoka'a                                            4:48.4h    8   
  3 Kealakehe                                           4:53.1h    6   
  4 Hawaii Preparatory Academy                          5:04.8h    4   
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaila Voss                SO Kealakehe              4-06.00   10   
  2 Kelsi Nishina             JR Hawaii Prep            4-04.00    8   
  3 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                4-00.00    6   
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jasmine Ward              SO Konawaena             14-09.50   10   
  2 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep           13-09.00    8   
  3 Emalia Galdiera           SO Konawaena             13-08.00    6   
  4 Kuuipo Nakoa              SR Hawaii Prep           12-09.00    3   
  4 Jessica Vallente          SR Honokaa               12-09.00    3   
  6 Phobe Hono                JR Hawaii Prep           12-05.50    1   
  7 Lana Queen                JR Hawaii Prep           12-04.00  
  8 Bailey Nelson             FR Honokaa               11-08.50  
  8 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa               11-08.50  
 10 Sheri Lo                  JR Honokaa               11-06.50  
 11 Jessica Muskat            SO Honokaa               11-04.00  
 12 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           10-10.00  
 13 McKenna Mulvany           FR Hawaii Prep            8-10.50  
 -- Jade Perreira             SR Honokaa                   FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheri Lo                  JR Honokaa               25-09.00   10   
 -- Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                   FOUL  
 -- Bailey Nelson             FR Honokaa                   FOUL  
 -- Jessica Vallente          SR Honokaa                   FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Misilosa Uulopa           JR Konawaena             31-03.50   10   
  2 Matelita Tamoefalau       SO Konawaena             28-09.50    8   
  3 Jessica Muskat            SO Honokaa               28-00.00    6   
  4 Lahela Peters-Case        JR Honokaa               27-08.00    4   
  5 Kaira-Lynn Imai           JR Kealakehe             21-10.00    2   
  6 Chesna Kanekaneya         JR Kealakehe             20-00.00    1   
  7 Jade Perreira             SR Honokaa               16-10.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matelita Tamoefalau       SO Konawaena                81-07   10   
  2 Jessica Muskat            SO Honokaa                  71-07    8   
  3 Chesna Kanekaneya         JR Kealakehe                45-10    6   
  4 Jade Perreira             SR Honokaa               44-00.50    4   
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rocky Lominario           SR Kealakehe                11.2h   4  10   
  2 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe                11.6h   3   8   
  3 Hausia Sekona             SR Honokaa                  11.6h   3   6   
  4 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              11.7h   2   4   
  5 Kyle Kirk                 FR Kealakehe                11.8h   2   2   
  6 Kawika Cecil              SR Kealakehe                11.8h   2   1   
  7 Gregg Daniel              JR Parker                   11.9h   3 
  8 Brock Namyo               SO Kealakehe                11.9h   4 
  9 Christian Lee             JR Hawaii Prep              12.0h   1 
 10 Robert Mockchew           JR Kealakehe                12.0h   1 
 11 Jacob Souza               JR Kealakehe                12.2h   3 
 12 Todd Martin               SR Honokaa                  12.2h   1 
 13 Jeremy Yagong             JR Honokaa                  12.3h   3 
 14 Aaron Pa'ani Ashcroft     SR Kealakehe                12.4h   3 
 15 BJ Meyers                 JR Kealakehe                12.5h   4 
 16 Joshua Tobias             SO Honokaa                  12.5h   2 
 17 Josh Whitehead            JR Kealakehe                12.6h   3 
 18 Bobby Uesi                JR Honokaa                  12.8h   4 
 19 Shaun Lorenzo             JR Kealakehe                12.8h   4 
 19 Gunner Nagata             SO Konawaena                12.8h   2 
 21 Nearman Israel            SO Parker                   12.8h   2 
 22 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  12.9h   2 
 22 Nainoa Marks              SO Kealakehe                12.9h   4 
 24 Gavin Gambone             SR Konawaena                13.2h   3 
 25 Nick Ito                  SO Kealakehe                13.4h   1 
 25 Keamalu Soares(Akini)     SR Honokaa                  13.4h   2 
 27 Dane Demelle              SR Konawaena                13.5h   4 
 28 Zane Demello              JR Konawaena                13.6h   1 
 29 David Nesting             SO Honokaa                  13.6h   1 
 30 Dolend Case               JR Honokaa                  13.6h   1 
 31 Chris Reed                SR Honokaa                  13.7h   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rocky Lominario           SR Kealakehe                23.3h   3  10   
  2 Hausia Sekona             SR Honokaa                  23.7h   3   8   
  3 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              23.9h   3   6   
  4 Kyle Kirk                 FR Kealakehe                24.0h   2   4   
  5 Kekoa Koa Hu              JR Kealakehe                24.1h   2   2   
  6 Brock Namyo               SO Kealakehe                24.4h   2   1   
  7 Kawika Cecil              SR Kealakehe                24.5h   2 
  8 Christian Lee             JR Hawaii Prep              24.5h   1 
  9 Ethan Meikle              SR Kohala                   24.9h   3 
 10 Keith Cockle              JR Honokaa                  25.1h   3 
 11 Todd Martin               SR Honokaa                  25.2h   2 
 12 Aaron Pa'ani Ashcroft     SR Kealakehe                25.3h   1 
 12 Josh Whitehead            JR Kealakehe                25.3h   2 
 14 Gunner Nagata             SO Konawaena                25.5h   1 
 15 Joshua Tobias             SO Honokaa                  25.6h   3 
 16 BJ Meyers                 JR Kealakehe                26.3h   2 
 17 Dolend Case               JR Honokaa                  26.4h   2 
 18 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  26.5h   3 
 19 Nainoa Marks              SO Kealakehe                27.5h   1 
 20 McCullough Tyler          FR Parker                   27.7h   1 
 21 Patrick Montero           SR Honokaa                  28.7h   1 
 22 Chris Reed                SR Honokaa                  29.9h   1 
 23 Tarnas Jesse              SO Parker                   30.9h   1 
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luca Walter               SO Kealakehe                52.5h   10   
  2 Dylan Steele              SR Kealakehe                53.5h    8   
  3 Billy Kailimai            SR Hawaii Prep              55.7h    6   
  4 Michael Rabara            FR Konawaena                57.5h    4   
  5 Keith Cockle              JR Honokaa                  58.5h    2   
  6 Jeremiah May              FR Konawaena              1:00.0h    1   
  7 Ethan Bilotti             SR Konawaena              1:03.2h  
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ethan Meikle              SR Kohala                 2:13.5h   10   
  2 Joshua Hufford            SR Honokaa                2:27.4h    8   
  3 Jeremiah May              FR Konawaena              2:28.2h    6   
  4 Loren Bailey              SO Konawaena              2:41.6h    4   
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              4:38.1h   10   
  2 Tarnas Jesse              SO Parker                 5:06.0h    8   
  3 Joshua Hufford            SR Honokaa                5:13.9h    6   
  4 Russ Hapgood              SR Hawaii Prep            5:21.3h    4   
  5 Loren Bailey              SO Konawaena              5:38.4h    2   
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Mosch               JR Honokaa                9:44.0h   10   
  2 Russ Hapgood              SR Hawaii Prep           11:59.6h    8   
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evan Matsuyama            JR Kealakehe                21.5h   10   
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evan Matsuyama            JR Kealakehe                48.2h   10   
  2 Michael Rabara            FR Konawaena                48.6h    8   
  3 Ethan Bilotti             SR Konawaena                50.2h    6   
  4 Austin Aoki               FR Konawaena                50.3h    4   
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealakehe                                             45.7h   10   
  2 Kealakehe  'B'                                        47.7h  
  3 Kealakehe  'C'                                        49.8h  
  4 Konawaena                                             50.2h    8   
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealakehe                                           3:47.8h   10   
  2 Honoka'a                                            4:03.7h    8   
  3 Kealakehe  'B'                                      4:05.5h  
  4 Kealakehe  'C'                                      4:06.0h  
  5 Konawaena                                           4:06.1h    6   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelson Kawai              SR Kohala                 6-02.00   10   
  2 Ethan Meikle              SR Kohala                 5-10.00    8   
  3 Robert Mockchew           JR Kealakehe              5-02.00    6   
  4 Johnston McCrae           JR Parker                 5-00.00    4   
  5 Nearman Israel            SO Parker                J5-00.00    2   
  6 McCullough Tyler          FR Parker                 4-10.00    1   
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rocky Lominario           SR Kealakehe             20-01.00   10   
  2 Gregg Daniel              JR Parker                19-08.00    8   
  3 Kelson Kawai              SR Kohala                18-07.50    6   
  4 Michael Rabara            FR Konawaena             17-05.00    4   
  5 Gunner Nagata             SO Konawaena             16-08.50    2   
  6 Nearman Israel            SO Parker                16-04.00    1   
  7 Johnston McCrae           JR Parker                14-08.00  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelson Kawai              SR Kohala                40-05.50   10   
  2 Hausia Sekona             SR Honokaa               35-04.00    8   
  3 Jacob Souza               JR Kealakehe             34-06.00    6   
  4 Joshua Tobias             SO Honokaa               33-10.00    4   
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             SO Hawaii Prep           47-10.50   10   
  2 Jake Jordan               SR Kealakehe             39-09.50    8   
  3 Robert Mockchew           JR Kealakehe             38-09.50    6   
  4 Gabby Padillo             JR Kealakehe             38-07.50    4   
  5 Zane Demello              JR Konawaena             38-03.50    2   
  6 Dane Demelle              SR Konawaena             36-05.00    1   
  7 Chris Reed                SR Honokaa               34-09.50  
  8 Bobby Uesi                JR Honokaa               33-00.00  
  9 John Kalauli              JR Honokaa               32-02.50  
 10 Keamalu Soares(Akini)     SR Honokaa               30-07.50  
 11 David Hesting                Honokaa               29-03.50  
 12 Faxon Hasegawa            SR Honokaa               27-07.50  
 13 Jor-El Mateo-Panilo       SO Honokaa               25-10.50  
 14 Lopaka Command            FR Konawaena             20-09.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             SO Hawaii Prep          128-08.50   10   
  2 Robert Mockchew           JR Kealakehe            125-08.50    8   
  3 Gabby Padillo             JR Kealakehe               112-05    6   
  4 Zane Demello              JR Konawaena             89-10.50    4   
  5 John Kalauli              JR Honokaa                  88-09    2   
  6 Chris Reed                SR Honokaa                  88-01    1   
  7 Bobby Uesi                JR Honokaa               85-00.50  
  8 Keamalu Soares(Akini)     SR Honokaa                  81-08  
  9 Dane Demelle              SR Konawaena                79-07  
 10 David Nesting             SO Honokaa               75-05.50  
 11 Faxon Hasegawa            SR Honokaa                  60-10  
 12 Jor-El Mateo-Panilo       SO Honokaa               60-09.50  
 13 Lopaka Command            FR Konawaena                57-10  
 -- Jake Jordan               SR Kealakehe                 FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Honoka'a                   126        2) Konawaena                 111   
    3) Hawaii Preparatory Academy  81        4) Kealakehe                  58   
    5) Kohala High School          10        6) Parker                      7   
    7) Makua Lani                   4                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Kealakehe                  160        2) Honoka'a                   63   
    3) Konawaena                   62        4) Hawaii Preparatory Academ  48   
    5) Kohala High School          44        6) Parker                     24