2004 BIIF Track and Field Championships
Kea'au High School 5/6/2004 to 5/8/2004
Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles 
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Karratti, Ku'ulika           KAU                    16.80      16.91Q  1 
  2 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep            16.99      17.03Q  2 
  3 Nicolaisen, Sarah            KAU                    16.87      17.21Q  2 
  4 Gleed, Susan                 Hawaii Prep            17.47      17.32Q  1 
  5 Gangwes, Kealani             KAU                    17.51      17.47Q  1 
  6 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep            17.62      17.79Q  2 
  7 Reed, Tara                   Waiakea                18.84      18.91q  1 
  8 Villa, Leann                 KAU                    18.54      19.02q  2 
  9 Chmura, Rebekah              Hawaii Prep            21.83      19.32   1 
 10 Kunihiro, Brittney           HILO                   20.46      20.00   2 
 11 Reed, Jacqueline             Waiakea                20.20      21.63   1 
 12 Tak, Helen                   Keaau                  21.40      22.24   2 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles LynxPhoto
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Karratti, Ku'ulika           KAU                    16.91      16.57    10  
  2 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep            17.03      16.83     8  
  3 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep            17.79      17.17     6  
  4 Gleed, Susan                 Hawaii Prep            17.32      17.29     4  
  5 Nicolaisen, Sarah            KAU                    17.21      17.46     2  
  6 Gangwes, Kealani             KAU                    17.47      17.68     1  
  7 Reed, Tara                   Waiakea                18.91      17.97  
  8 Villa, Leann                 KAU                    19.02      18.34  
Preliminaries
  9 Chmura, Rebekah              Hawaii Prep            19.32             
 10 Kunihiro, Brittney           HILO                   20.00             
 11 Reed, Jacqueline             Waiakea                21.63             
 12 Tak, Helen                   Keaau                  22.24             
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Chavez, Kekoa                HILO                   16.25      16.11Q  1 
  2 Saladino, John-Charles       KAU                    16.26      16.28Q  2 
  3 Cooper, Keoki                HILO                   17.36      17.06Q  1 
  4 Hashimoto, Donovan R         KAU                    17.50      17.58Q  2 
  5 Doll, David                  Waiakea                17.07      17.90Q  1 
  6 Maze, Matt                   Hawaii Prep            17.73      18.01Q  2 
  7 Queen, Andrew                Hawaii Prep            18.08      18.20q  1 
  8 Garcia, Tim                  Hawaii Prep            18.87      18.27q  2 
  9 Jones, Charleston            Keaau                  18.71      18.40   1 
 10 Quitiquit, Matthew           Hawaii Prep            19.60      18.81   1 
 11 Kiyohiro, Jake               Keaau                             20.03   2 
 12 Butcher, Colin               Keaau                  20.74      20.50   1 
 -- Alcoran, Clarence            KAU                    16.45         DQ   2 
 -- Riveira, James               Keaau                  18.72         DQ   2 
 -- Adcock, David                Waiakea                              DQ   2 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles LynxPhoto
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Chavez, Kekoa                HILO                   16.11      15.89    10  
  2 Saladino, John-Charles       KAU                    16.28      16.19     8  
  3 Doll, David                  Waiakea                17.90      16.38     6  
  4 Cooper, Keoki                HILO                   17.06      17.04     4  
  5 Maze, Matt                   Hawaii Prep            18.01      17.13     2  
  6 Queen, Andrew                Hawaii Prep            18.20      18.26     1  
  7 Garcia, Tim                  Hawaii Prep            18.27      18.89  
  8 Hashimoto, Donovan R         KAU                    17.58      19.86  
Preliminaries
  9 Jones, Charleston            Keaau                  18.40             
 10 Quitiquit, Matthew           Hawaii Prep            18.81             
 11 Kiyohiro, Jake               Keaau                  20.03             
 12 Butcher, Colin               Keaau                  20.50             
 -- Alcoran, Clarence            KAU                      DQ              
 -- Riveira, James               Keaau                    DQ              
 -- Adcock, David                Waiakea                  DQ              
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Weems, Fran                  Kealakehe HS           12.55      12.77Q  1 
  2 Karratti, Ku'ulika           KAU                    13.03      13.09Q  2 
  3 Shim, Ilima                  Konawaena HS           13.04      13.14Q  3 
  4 Brown, Jessica               Honokaa                13.13      13.20Q  3 
  5 Nicolaisen, Sarah            KAU                    13.62      13.30Q  1 
  6 Gans, Chelsea                Kealakehe HS           13.38      13.55Q  2 
  7 Uyeda, Grace                 HILO                   13.42      13.39q  1 
  8 Vieira, Carrisa              Waiakea                13.88      13.59q  3 
  9 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep            14.14      13.98   3 
 10 Oda, Kamie                   Waiakea                13.84      14.22   2 
 11 Hallacher, Lauren            Waiakea                14.74      14.32   1 
 12 Itoh, Anna                   Hawaii Prep            16.62      14.35   1 
 13 Kuriyama, Emelina            Honokaa                14.35      14.57   2 
 14 Maikui, Aulani MT            Laupahoehoe                       14.69   2 
 15 Hart, Emily                  Hawaii Prep            14.80      14.73   1 
 16 Rekowski, Chantel            Hawaii Prep            15.09      14.92   3 
 17 Meyers, Rochelle             Kamehemeha             14.99      15.04   2 
 18 Milhoan, Tara                Waiakea                           15.77   3 
 19 Umayas, Cheryl               Keaau                  16.08      16.04   3 
 20 Allgonez, Joanne             Keaau                  16.59      16.24   2 
 21 Magallanes, Desiree          Keaau                  17.47      16.91   1 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash LynxPhoto
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Weems, Fran                  Kealakehe HS           12.77      12.74    10  
  2 Karratti, Ku'ulika           KAU                    13.09      13.00     8  
  3 Shim, Ilima                  Konawaena HS           13.14      13.04     6  
  4 Brown, Jessica               Honokaa                13.20      13.06     4  
  5 Nicolaisen, Sarah            KAU                    13.30      13.46     2  
  6 Uyeda, Grace                 HILO                   13.39      13.52     1  
  7 Gans, Chelsea                Kealakehe HS           13.55      13.62  
  8 Vieira, Carrisa              Waiakea                13.59      13.65  
Preliminaries
  9 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep            13.98             
 10 Oda, Kamie                   Waiakea                14.22             
 11 Hallacher, Lauren            Waiakea                14.32             
 12 Itoh, Anna                   Hawaii Prep            14.35             
 13 Kuriyama, Emelina            Honokaa                14.57             
 14 Maikui, Aulani MT            Laupahoehoe            14.69             
 15 Hart, Emily                  Hawaii Prep            14.73             
 16 Rekowski, Chantel            Hawaii Prep            14.92             
 17 Meyers, Rochelle             Kamehemeha             15.04             
 18 Milhoan, Tara                Waiakea                15.77             
 19 Umayas, Cheryl               Keaau                  16.04             
 20 Allgonez, Joanne             Keaau                  16.24             
 21 Magallanes, Desiree          Keaau                  16.91             
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Purdy, Mauae                 Hawaii Prep            11.24      11.29Q  1 
  1 Alcoran, Clarence            KAU                    11.50      11.29Q  3 
  3 Darby, Johnavi               Keaau                  11.42      11.33Q  2 
  4 Saxby, Trevor                Keaau                  11.54      11.41Q  4 
  5 Wusstig, Victor              Honokaa                11.95      11.75q  1 
  6 Wuscher, Nainoa              Keaau                  11.94      11.83q  3 
  7 Pelayo, Christopher          Keaau                  11.94      11.95q  2 
  8 Kawai, Yasuhide              Hawaii Prep            12.16      12.05q  3 
  9 Preman, Jackson              Honokaa                12.22      12.06   4 
 10 Owens, Anthony               Waiakea                12.24      12.12   3 
 11 Messer, Christopher          Kamehemeha             12.32      12.16   1 
 12 Pinar, Michael               Pahoa                             12.19   3 
 13 Saxby, Collin                Hawaii Prep            12.19      12.20   4 
 14 Bowman, Eli                  Honokaa                12.13      12.29   2 
 15 Chen, Marco                  Hawaii Prep                       12.37   1 
 16 Kanui, Maikai                Waiakea                12.32      12.40   1 
 17 Papali'I, Feso'Otai          Kealakehe HS           12.32      12.50   2 
 18 Bowman, Max                  Honokaa                12.53      12.51   3 
 19 Tompkins, Travis             Pahoa                             12.69   1 
 20 Hanohano, Joseph             Waiakea                12.01      12.71   1 
 21 Milhoan, Troy                Waiakea                12.34      12.97   2 
 22 Roxburgh, Jacob              Kohala                 13.16      13.12   4 
 23 Kelly, Leslie                Kamehemeha             13.30      13.38   3 
 24 Mack, Kevin                  Pahoa                             14.01   2 
 -- Moses, Lowen                 HILO                   11.90         DQ   4 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash LynxPhoto
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alcoran, Clarence            KAU                    11.29      11.01    10  
  2 Purdy, Mauae                 Hawaii Prep            11.29      11.11     8  
  3 Darby, Johnavi               Keaau                  11.33      11.31     6  
  4 Saxby, Trevor                Keaau                  11.41      11.49     4  
  5 Wusstig, Victor              Honokaa                11.75      11.73     2  
  6 Pelayo, Christopher          Keaau                  11.95      11.99     1  
  7 Wuscher, Nainoa              Keaau                  11.83      12.02  
  8 Kawai, Yasuhide              Hawaii Prep            12.05      12.40  
Preliminaries
  9 Preman, Jackson              Honokaa                12.06             
 10 Owens, Anthony               Waiakea                12.12             
 11 Messer, Christopher          Kamehemeha             12.16             
 12 Pinar, Michael               Pahoa                  12.19             
 13 Saxby, Collin                Hawaii Prep            12.20             
 14 Bowman, Eli                  Honokaa                12.29             
 15 Chen, Marco                  Hawaii Prep            12.37             
 16 Kanui, Maikai                Waiakea                12.40             
 17 Papali'I, Feso'Otai          Kealakehe HS           12.50             
 18 Bowman, Max                  Honokaa                12.51             
 19 Tompkins, Travis             Pahoa                  12.69             
 20 Hanohano, Joseph             Waiakea                12.71             
 21 Milhoan, Troy                Waiakea                12.97             
 22 Roxburgh, Jacob              Kohala                 13.12             
 23 Kelly, Leslie                Kamehemeha             13.38             
 24 Mack, Kevin                  Pahoa                  14.01             
 -- Moses, Lowen                 HILO                     DQ              
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Lewis, Tanya                 Hawaii Prep          5:16.80    5:17.80Q 
  2 Leitner, Andrea              Kohala               5:13.36    5:18.13Q 
  3 Pollard, Lucy                Hawaii Prep          5:17.80    5:18.46Q 
  4 Yamashiro, Beth              HILO                 5:20.00    5:22.41Q 
  5 French, Anna                 Waiakea              5:22.30    5:20.74Q 
  6 Tateishi, Caitlyn            Waiakea              5:35.01    5:31.59Q 
  7 Beck, Angela                 Waiakea              5:21.90    5:24.43q 
  8 Yamashiro, Jan               HILO                            5:39.89q 
  9 Brzezowski, Mary             Kamehemeha           5:21.06    5:40.87  
 10 Kuroda, Marie                Hawaii Prep          5:55.10    5:51.66  
 11 Frazier, Monica              Kamehemeha           5:39.71    5:58.52  
 12 Sumner, Lauryl               Keaau                6:00.60    6:16.26  
 13 Ruggles, Jennifer            Keaau                6:18.96    6:20.01  
 14 Johnson, Kira                Hawaii Prep          6:16.70    6:22.40  
 15 Hank, Shawna                 Keaau                6:46.56    6:51.04  
 -- Carvalho, Lauren             Kamehemeha           6:08.88         DQ  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lewis, Tanya                 Hawaii Prep          5:17.80    5:06.17    10  
  2 Leitner, Andrea              Kohala               5:18.13    5:09.72     8  
  3 Beck, Angela                 Waiakea              5:24.43    5:16.92     6  
  4 Pollard, Lucy                Hawaii Prep          5:18.46    5:25.09     4  
  5 French, Anna                 Waiakea              5:20.74    5:30.13     2  
  6 Tateishi, Caitlyn            Waiakea              5:31.59    5:34.63     1  
Preliminaries
  4 Yamashiro, Beth              HILO                 5:22.41             
  8 Yamashiro, Jan               HILO                 5:39.89             
  9 Brzezowski, Mary             Kamehemeha           5:40.87             
 10 Kuroda, Marie                Hawaii Prep          5:51.66             
 11 Frazier, Monica              Kamehemeha           5:58.52             
 12 Sumner, Lauryl               Keaau                6:16.26             
 13 Ruggles, Jennifer            Keaau                6:20.01             
 14 Johnson, Kira                Hawaii Prep          6:22.40             
 15 Hank, Shawna                 Keaau                6:51.04             
 -- Carvalho, Lauren             Kamehemeha               DQ              
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Dehmer, Roycen               Waiakea              4:19.85    4:28.66Q 
  2 Enos, Joshua                 Keaau                4:12.56    4:35.36Q 
  3 Zenk, Ben                    Honokaa                         4:37.41Q 
  4 Kamath, Ben                  HILO                 4:47.00    4:39.79Q 
  5 Weatherford, Emmett          Hawaii Prep          4:31.76    4:37.70Q 
  6 Prentiss, Peter              Hawaii Prep                     4:41.95Q 
  7 Honda, Daniel                Hawaii Prep          4:49.00    4:42.10q 
  8 Evans, Michael               Waiakea              4:56.00    4:43.67q 
  9 Leeloy, Robert               Kealakehe HS                    4:46.12  
 10 Larsen-Helbing, Travis       Honokaa              4:48.35    4:46.22  
 11 Tsang, Jason                 Waiakea              4:49.00    4:51.89  
 12 Otsubo, Robert               Waiakea              4:56.00    4:55.76  
 13 Onoe, Choongnan              Kealakehe HS                    4:57.02  
 14 Tanoue, Keenan               Honokaa              5:06.00    4:57.83  
 15 Tehero, Cody                 HILO                 4:58.40    4:59.17  
 16 Estrella, Brandon            Saint Joseph         4:58.40    4:59.58  
 17 Gaughan, Steven              Hawaii Prep                     5:03.32  
 18 Cabaya, Richard              Keaau                5:02.12    5:05.03  
 19 Brown, Kory                  Saint Joseph         5:18.81    5:13.06  
 20 Lomongo, Jerry               Keaau                5:19.00    5:25.58  
 -- Norrie, Chris                Honokaa              5:38.00         DQ  
 -- Chai, Alexander              Kamehemeha           5:15.34         DQ  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Enos, Joshua                 Keaau                4:35.36    4:13.88    10  
  2 Dehmer, Roycen               Waiakea              4:28.66    4:22.76     8  
  3 Weatherford, Emmett          Hawaii Prep          4:37.70    4:31.11     6  
  4 Zenk, Ben                    Honokaa              4:37.41    4:32.79     4  
  5 Kamath, Ben                  HILO                 4:39.79    4:38.31     2  
  6 Prentiss, Peter              Hawaii Prep          4:41.95    4:42.94     1  
  7 Honda, Daniel                Hawaii Prep          4:42.10    4:50.35  
  8 Evans, Michael               Waiakea              4:43.67    4:55.91  
Preliminaries
  9 Leeloy, Robert               Kealakehe HS         4:46.12             
 10 Larsen-Helbing, Travis       Honokaa              4:46.22             
 11 Tsang, Jason                 Waiakea              4:51.89             
 12 Otsubo, Robert               Waiakea              4:55.76             
 13 Onoe, Choongnan              Kealakehe HS         4:57.02             
 14 Tanoue, Keenan               Honokaa              4:57.83             
 15 Tehero, Cody                 HILO                 4:59.17             
 16 Estrella, Brandon            Saint Joseph         4:59.58             
 17 Gaughan, Steven              Hawaii Prep          5:03.32             
 18 Cabaya, Richard              Keaau                5:05.03             
 19 Brown, Kory                  Saint Joseph         5:13.06             
 20 Lomongo, Jerry               Keaau                5:25.58             
 -- Norrie, Chris                Honokaa                  DQ              
 -- Chai, Alexander              Kamehemeha               DQ              
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Konawaena High School  'A'                          52.21      52.21q 
  2 Kau High School  'A'                                53.44      53.44q 
  3 Hawaii Prep Academy  'A'                            53.47      53.47q 
  4 Kealakehe High School  'A'                          53.48      53.48q 
  5 Hilo High School  'A'                               55.09      55.09q 
  6 Waiakea High School  'A'                            56.90      56.90q 
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Konawaena High School  'A'                          52.21      52.33    10  
  2 Kealakehe High School  'A'                          53.48      52.34     8  
  3 Hawaii Prep Academy  'A'                            53.47      52.61     6  
  4 Kau High School  'A'                                53.44      52.99     4  
  5 Waiakea High School  'A'                            56.90      55.65     2  
  6 Hilo High School  'A'                               55.09      56.60     1  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Keaau High School  'A'                              45.19      45.19Q 
  2 Kealakehe High School  'A'                          45.45      45.45Q 
  3 Hilo High School  'A'                               45.66      45.66Q 
  4 Konawaena High School  'A'                          45.72      45.72Q 
  5 Hawaii Prep Academy  'A'                            46.00      46.00Q 
  6 Honokaa High School  'A'                            46.06      46.06Q 
  7 Kau High School  'A'                                47.70      47.70Q 
  8 Waiakea High School  'A'                            48.12      48.12Q 
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay LynxPhoto
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hilo High School  'A'                               45.66      44.87    10  
  2 Keaau High School  'A'                              45.19      45.27     8  
  3 Hawaii Prep Academy  'A'                            46.00      46.00     6  
  4 Kealakehe High School  'A'                          45.45      46.45     4  
  5 Konawaena High School  'A'                          45.72      46.64     2  
  6 Honokaa High School  'A'                            46.06      46.68     1  
  7 Kau High School  'A'                                47.70      46.86  
  8 Waiakea High School  'A'                            48.12      47.28  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Weems, Fran                  Kealakehe HS           59.90    1:01.35Q  1 
  2 Larsen-Helbing, Sascha       Hawaii Prep          1:04.76    1:03.93Q  2 
  3 Ogden, Keri                  Hawaii Prep                     1:03.57Q  1 
  4 Felmley, Sarah               Konawaena HS         1:03.56    1:05.37Q  2 
  5 Guerra, Malea                Kealakehe HS         1:09.86    1:04.12Q  1 
  6 Brown, Sophia                Honokaa              1:08.17    1:08.42Q  2 
  7 Anderson, Sarah              Kealakehe HS         1:07.43    1:05.16q  1 
  8 Reyes, Melodie               Konawaena HS         1:07.02    1:05.71q  1 
  9 Graf, Heather                Keaau                1:08.36    1:08.74   2 
 10 Moorehouse, Ashley           Keaau                1:12.29    1:10.05   2 
 11 Hughes, Rebecca              Kamehemeha           1:10.20    1:11.76   1 
 12 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep                     1:13.94   2 
 13 Inagaki, Keiko               Hawaii Prep                     1:16.23   1 
 -- Meyers, Rochelle             Kamehemeha                           DQ   2 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Weems, Fran                  Kealakehe HS         1:01.35    1:01.80    10  
  2 Larsen-Helbing, Sascha       Hawaii Prep          1:03.93    1:02.57     8  
  3 Ogden, Keri                  Hawaii Prep          1:03.57    1:03.90     6  
  4 Guerra, Malea                Kealakehe HS         1:04.12    1:04.49     4  
  5 Felmley, Sarah               Konawaena HS         1:05.37    1:05.21     2  
  6 Anderson, Sarah              Kealakehe HS         1:05.16    1:07.73     1  
  7 Reyes, Melodie               Konawaena HS         1:05.71    1:07.75  
  8 Brown, Sophia                Honokaa              1:08.42    1:08.58  
Preliminaries
  9 Graf, Heather                Keaau                1:08.74             
 10 Moorehouse, Ashley           Keaau                1:10.05             
 11 Hughes, Rebecca              Kamehemeha           1:11.76             
 12 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep          1:13.94             
 13 Inagaki, Keiko               Hawaii Prep          1:16.23             
 -- Meyers, Rochelle             Kamehemeha               DQ              
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Darby, Johnavi               Keaau                  51.66      50.99Q  3 
  2 Cooper, Keoni                HILO                   51.44      51.57Q  2 
  3 Ng, Brian                    Konawaena HS           51.26      53.71Q  1 
  4 Saxby, Trevor                Keaau                  52.44      51.74Q  3 
  5 Doll, David                  Waiakea                           52.96Q  2 
  6 Fair, Brandon                Honokaa                53.12      53.96Q  1 
  7 Palacat, Adam                Kealakehe HS           52.84      53.26q  2 
  8 Varize, Michael              Honokaa                57.05      53.79q  2 
  9 Reed, Keli                   Keaau                  55.87      53.90   2 
 10 Dearing, Shawn               HILO                   54.07      54.14   2 
 11 Pammer, Jason                Hawaii Prep            52.94      54.21   1 
 12 Sanchez, Noah                Keaau                  54.39      54.61   3 
 13 Cintas, CJ                   Kealakehe HS           54.28      54.91   3 
 14 Harmon, Max                  Hawaii Prep            56.70      56.87   1 
 15 Lee, Stetsen                 Honokaa                58.20      57.53   3 
 16 Chen, Marco                  Hawaii Prep                       57.82   3 
 17 Sato, Kolby                  Konawaena HS                      58.15   1 
 18 Kawai, Yasuhide              Hawaii Prep                       58.25   2 
 19 Scott, Kalani                Kealakehe HS           56.40      58.95   1 
 20 Carter, Trevor-Jon           Kamehemeha                        59.33   3 
 21 Mooteb, Javez                Waiakea                         1:01.39   1 
 -- Smith, Allen                 Waiakea                              DQ   2 
 -- Otsuka, Sheldon              Waiakea                59.78         DQ   3 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cooper, Keoni                HILO                   51.57      50.38    10  
  2 Darby, Johnavi               Keaau                  50.99      51.20     8  
  3 Ng, Brian                    Konawaena HS           53.71      51.38     6  
  4 Saxby, Trevor                Keaau                  51.74      51.88     4  
  5 Doll, David                  Waiakea                52.96      54.09     2  
  6 Varize, Michael              Honokaa                53.79      54.39     1  
  7 Palacat, Adam                Kealakehe HS           53.26      54.69  
  8 Reed, Keli                   Keaau                  53.90      56.17  
Preliminaries
  6 Fair, Brandon                Honokaa                53.96             
 10 Dearing, Shawn               HILO                   54.14             
 11 Pammer, Jason                Hawaii Prep            54.21             
 12 Sanchez, Noah                Keaau                  54.61             
 13 Cintas, CJ                   Kealakehe HS           54.91             
 14 Harmon, Max                  Hawaii Prep            56.87             
 15 Lee, Stetsen                 Honokaa                57.53             
 16 Chen, Marco                  Hawaii Prep            57.82             
 17 Sato, Kolby                  Konawaena HS           58.15             
 18 Kawai, Yasuhide              Hawaii Prep            58.25             
 19 Scott, Kalani                Kealakehe HS           58.95             
 20 Carter, Trevor-Jon           Kamehemeha             59.33             
 21 Mooteb, Javez                Waiakea              1:01.39             
 -- Smith, Allen                 Waiakea                  DQ              
 -- Otsuka, Sheldon              Waiakea                  DQ              
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Gleed, Susan                 Hawaii Prep            48.04      48.21Q  1 
  2 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep            49.14      48.90Q  3 
  3 Nicolaisen, Sarah            KAU                    48.24      49.87Q  2 
  4 Vieira, Carrisa              Waiakea                53.24      50.20Q  2 
  5 Gangwes, Kealani             KAU                    50.18      50.44Q  3 
  6 Steindman, Kamoa             Kealakehe HS           52.55      52.79Q  1 
  7 Reed, Tara                   Waiakea                54.35      51.90q  3 
  8 Leyson, Amy                  Konawaena HS           53.00      53.35q  1 
  9 Reed, Jacqueline             Waiakea                56.29      54.20   1 
 10 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep            50.93      54.38   2 
 11 Bender, Leona                Kealakehe HS           56.00      55.38   1 
 12 Itoh, Anna                   Hawaii Prep            55.67      55.61   2 
 13 Kunihiro, Brittney           HILO                   55.57      56.68   3 
 14 Villa, Leann                 KAU                    58.50      58.98   3 
 15 Tak, Helen                   Keaau                  58.36    1:00.51   2 
 16 Dudley, Melanie              HILO                 1:04.58    1:01.79   2 
 17 Ventura, Melany              Kohala               1:12.81    1:05.57   1 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep            48.90      47.68    10  
  2 Gleed, Susan                 Hawaii Prep            48.21      47.74     8  
  3 Nicolaisen, Sarah            KAU                    49.87      49.17     6  
  4 Vieira, Carrisa              Waiakea                50.20      50.77     4  
  5 Gangwes, Kealani             KAU                    50.44      51.12     2  
  6 Steindman, Kamoa             Kealakehe HS           52.79      53.75     1  
  7 Leyson, Amy                  Konawaena HS           53.35      54.19  
  8 Reed, Tara                   Waiakea                51.90      54.26  
Preliminaries
  9 Reed, Jacqueline             Waiakea                54.20             
 10 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep            54.38             
 11 Bender, Leona                Kealakehe HS           55.38             
 12 Itoh, Anna                   Hawaii Prep            55.61             
 13 Kunihiro, Brittney           HILO                   56.68             
 14 Villa, Leann                 KAU                    58.98             
 15 Tak, Helen                   Keaau                1:00.51             
 16 Dudley, Melanie              HILO                 1:01.79             
 17 Ventura, Melany              Kohala               1:05.57             
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Chavez, Kekoa                HILO                   42.17      42.29Q  1 
  2 Cooper, Keoki                HILO                   43.07      42.94Q  2 
  3 Maze, Matt                   Hawaii Prep            44.85      43.70Q  2 
  4 Queen, Andrew                Hawaii Prep            44.94      45.18Q  1 
  5 Quitiquit, Matthew           Hawaii Prep            45.63      44.27Q  2 
  6 Garcia, Tim                  Hawaii Prep            45.77      45.25Q  1 
  7 Barroga, Renz                Keaau                  45.44      44.76q  2 
  8 Kiyohiro, Jake               Keaau                  46.39      45.36q  2 
  9 Andrews, James               Kealakehe HS           46.38      45.47   1 
 10 Olson, Peter                 HILO                   45.15      45.48   1 
 11 Mooteb, Javez                Waiakea                52.21      45.68   2 
 12 Adcock, David                Waiakea                47.38      46.90   1 
 -- Riveira, James               Keaau                  51.17         DQ   1 
 -- Jones, Charleston            Keaau                  46.48         DQ   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Chavez, Kekoa                HILO                   42.29      41.31    10  
  2 Cooper, Keoki                HILO                   42.94      42.62     8  
  3 Queen, Andrew                Hawaii Prep            45.18      44.58     6  
  4 Maze, Matt                   Hawaii Prep            43.70      44.95     4  
  5 Quitiquit, Matthew           Hawaii Prep            44.27      45.26     2  
  6 Kiyohiro, Jake               Keaau                  45.36      45.48     1  
  7 Barroga, Renz                Keaau                  44.76      45.54  
  8 Garcia, Tim                  Hawaii Prep            45.25      45.76  
Preliminaries
  9 Andrews, James               Kealakehe HS           45.47             
 10 Olson, Peter                 HILO                   45.48             
 11 Mooteb, Javez                Waiakea                45.68             
 12 Adcock, David                Waiakea                46.90             
 -- Riveira, James               Keaau                    DQ              
 -- Jones, Charleston            Keaau                    DQ              
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Lewis, Tanya                 Hawaii Prep          2:34.15    2:32.71Q  1 
  2 Hagemann, Nina               Keaau                2:33.12    2:35.33Q  2 
  3 Harrity, Kelsey              Konawaena HS         2:27.80    2:33.21Q  1 
  4 Yamashiro, Beth              HILO                 2:30.03    2:37.56Q  2 
  5 Beck, Angela                 Waiakea              2:38.40    2:34.00Q  1 
  6 Pollard, Lucy                Hawaii Prep          2:34.71    2:39.50Q  2 
  7 Guerra, Malea                Kealakehe HS         2:39.35    2:36.08q  1 
  8 French, Anna                 Waiakea              2:42.86    2:40.80q  2 
  9 Brzezowski, Mary             Kamehemeha           2:46.64    2:41.36   1 
 10 Tateishi, Caitlyn            Waiakea              2:51.67    2:45.57   1 
 11 Ogden, Keri                  Hawaii Prep          2:35.01    2:47.62   2 
 12 Kai-Glynn, Halia             Keaau                2:43.64    2:47.78   2 
 13 Carvalho, Lauren             Kamehemeha           2:59.36    3:00.60   2 
 14 Chitwood, Sarah              HILO                 2:58.68    3:03.96   2 
 15 Hiatt, Michi                 Hawaii Prep          3:28.00    3:18.61   1 
 -- Yamashiro, Jan               HILO                 2:33.59         DQ   1 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Harrity, Kelsey              Konawaena HS         2:33.21    2:24.77    10  
  2 Yamashiro, Beth              HILO                 2:37.56    2:29.69     8  
  3 Hagemann, Nina               Keaau                2:35.33    2:32.19     6  
  4 Lewis, Tanya                 Hawaii Prep          2:32.71    2:33.46     4  
  5 Beck, Angela                 Waiakea              2:34.00    2:34.01     2  
  6 Guerra, Malea                Kealakehe HS         2:36.08    2:35.92     1  
  7 Pollard, Lucy                Hawaii Prep          2:39.50    2:47.67  
Preliminaries
  8 French, Anna                 Waiakea              2:40.80             
  9 Brzezowski, Mary             Kamehemeha           2:41.36             
 10 Tateishi, Caitlyn            Waiakea              2:45.57             
 11 Ogden, Keri                  Hawaii Prep          2:47.62             
 12 Kai-Glynn, Halia             Keaau                2:47.78             
 13 Carvalho, Lauren             Kamehemeha           3:00.60             
 14 Chitwood, Sarah              HILO                 3:03.96             
 15 Hiatt, Michi                 Hawaii Prep          3:18.61             
 -- Yamashiro, Jan               HILO                     DQ              
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Enos, Joshua                 Keaau                1:59.91    2:05.25Q  1 
  2 Cintas, CJ                   Kealakehe HS         2:06.08    2:10.06Q  3 
  3 Cooper, Keoni                HILO                 2:00.09    2:13.03Q  2 
  4 Stover, Patrick              Konawaena HS         2:06.99    2:12.33Q  3 
  5 Leeloy, Robert               Kealakehe HS         2:13.10    2:12.48Q  1 
  6 Young, Saba                  Keaau                2:09.28    2:13.21Q  2 
  7 Brown, Kevin                 Honokaa              2:11.00    2:13.89q  1 
  8 Hoshijo, Rocky               Keaau                2:18.12    2:15.85q  3 
  9 Onoe, Choongnan              Kealakehe HS         2:20.80    2:18.64   1 
 10 Honda, Daniel                Hawaii Prep          2:18.00    2:19.32   3 
 11 Litchy, Timothy              Waiakea              2:28.96    2:19.81   1 
 12 Ichimaru, George             Waiakea              2:23.00    2:21.93   2 
 13 Hartman, Paul                Hawaii Prep          2:23.00    2:23.95   3 
 14 Paramada, Jonathan           Waiakea              2:38.00    2:24.82   1 
 15 Myers, Ko                    Hawaii Prep          2:23.00    2:24.93   3 
 16 Tsang, Jason                 Waiakea              2:19.60    2:25.01   2 
 17 Chai, Alexander              Kamehemeha           2:24.96    2:27.60   2 
 18 Norrie, Chris                Honokaa                         2:33.13   3 
 19 Smith, Stewart               Hawaii Prep                     2:35.78   3 
 -- Kamath, Ben                  HILO                 2:14.20         DQ   2 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Enos, Joshua                 Keaau                2:05.25    2:00.62    10  
  2 Cintas, CJ                   Kealakehe HS         2:10.06    2:02.21     8  
  3 Stover, Patrick              Konawaena HS         2:12.33    2:07.19     6  
  4 Leeloy, Robert               Kealakehe HS         2:12.48    2:11.10     4  
  5 Young, Saba                  Keaau                2:13.21    2:11.86     2  
  6 Brown, Kevin                 Honokaa              2:13.89    2:12.78     1  
  7 Hoshijo, Rocky               Keaau                2:15.85    2:15.42  
 -- Cooper, Keoni                HILO                 2:13.03        DNF  
Preliminaries
  9 Onoe, Choongnan              Kealakehe HS         2:18.64             
 10 Honda, Daniel                Hawaii Prep          2:19.32             
 11 Litchy, Timothy              Waiakea              2:19.81             
 12 Ichimaru, George             Waiakea              2:21.93             
 13 Hartman, Paul                Hawaii Prep          2:23.95             
 14 Paramada, Jonathan           Waiakea              2:24.82             
 15 Myers, Ko                    Hawaii Prep          2:24.93             
 16 Tsang, Jason                 Waiakea              2:25.01             
 17 Chai, Alexander              Kamehemeha           2:27.60             
 18 Norrie, Chris                Honokaa              2:33.13             
 19 Smith, Stewart               Hawaii Prep          2:35.78             
 -- Kamath, Ben                  HILO                     DQ              
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Brown, Jessica               Honokaa                27.14      26.48Q  3 
  2 Weems, Fran                  Kealakehe HS           26.46      26.64Q  1 
  3 Shim, Ilima                  Konawaena HS           27.44      27.13Q  2 
  4 Uyeda, Grace                 HILO                   27.42      27.20Q  3 
  5 Larsen-Helbing, Sascha       Hawaii Prep            28.35      27.53Q  1 
  6 Felmley, Sarah               Konawaena HS           27.06      27.88Q  2 
  7 Karratti, Ku'ulika           KAU                               27.82q  3 
  8 Vieira, Carrisa              Waiakea                30.21      28.42q  1 
  9 Ogden, Ashley                Hawaii Prep            28.73      28.65   1 
 10 Iranon, Tracee               Konawaena HS           29.26      28.87   3 
 11 Gans, Chelsea                Kealakehe HS           29.89      29.15   2 
 12 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep            29.48      29.29   3 
 13 Brown, Sophia                Honokaa                29.20      29.36   2 
 14 Hallacher, Lauren            Waiakea                31.07      29.93   3 
 15 Meyers, Rochelle             Kamehemeha             31.12      31.33   3 
 16 Hart, Emily                  Hawaii Prep            30.78      31.43   2 
 17 Hughes, Rebecca              Kamehemeha             32.16      31.65   2 
 18 Padamada, Sharon             Keaau                  33.28      32.78   1 
 19 Allgonez, Joanne             Keaau                  34.02      34.03   1 
 20 Umayas, Cheryl               Keaau                             34.15   3 
 21 Magallanes, Desiree          Keaau                  35.70      35.53   2 
 -- Oda, Kamie                   Waiakea                30.12         DQ   1 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash LynxPhoto
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Weems, Fran                  Kealakehe HS           26.64      26.33    10  
  2 Brown, Jessica               Honokaa                26.48      26.78     8  
  3 Karratti, Ku'ulika           KAU                    27.82      27.23     6  
  4 Shim, Ilima                  Konawaena HS           27.13      27.27     4  
  5 Larsen-Helbing, Sascha       Hawaii Prep            27.53      27.60     2  
  6 Uyeda, Grace                 HILO                   27.20      27.81     1  
  7 Felmley, Sarah               Konawaena HS           27.88      27.95  
  8 Vieira, Carrisa              Waiakea                28.42      29.03  
Preliminaries
  9 Ogden, Ashley                Hawaii Prep            28.65             
 10 Iranon, Tracee               Konawaena HS           28.87             
 11 Gans, Chelsea                Kealakehe HS           29.15             
 12 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep            29.29             
 13 Brown, Sophia                Honokaa                29.36             
 14 Hallacher, Lauren            Waiakea                29.93             
 15 Meyers, Rochelle             Kamehemeha             31.33             
 16 Hart, Emily                  Hawaii Prep            31.43             
 17 Hughes, Rebecca              Kamehemeha             31.65             
 18 Padamada, Sharon             Keaau                  32.78             
 19 Allgonez, Joanne             Keaau                  34.03             
 20 Umayas, Cheryl               Keaau                  34.15             
 21 Magallanes, Desiree          Keaau                  35.53             
 -- Oda, Kamie                   Waiakea                  DQ              
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Alcoran, Clarence            KAU                    23.63      22.88Q  3 
  2 Darby, Johnavi               Keaau                  23.03      22.91Q  2 
  3 Purdy, Mauae                 Hawaii Prep            22.74      22.99Q  1 
  4 Saxby, Trevor                Keaau                  23.83      23.30Q  3 
  5 Palacat, Adam                Kealakehe HS           23.94      23.68Q  2 
  6 Wuscher, Nainoa              Keaau                  24.18      24.17Q  1 
  7 Saxby, Collin                Hawaii Prep            25.22      24.21q  3 
  8 Wusstig, Victor              Honokaa                           24.26q  2 
  9 Varize, Michael              Honokaa                24.80      24.61   2 
 10 Pelayo, Christopher          Keaau                  24.40      24.64   1 
 11 Preman, Jackson              Honokaa                26.34      24.68   3 
 12 Owens, Anthony               Waiakea                           25.03   3 
 13 Cintas, CJ                   Kealakehe HS           25.09      25.13   3 
 14 Papali'I, Feso'Otai          Kealakehe HS           25.60      25.53   2 
 15 Queen, Garrison              Hawaii Prep            26.23      25.64   3 
 16 Hanohano, Joseph             Waiakea                25.84      25.83   1 
 17 Carter, Trevor-Jon           Kamehemeha             25.90      25.92   1 
 18 Mooteb, Javez                Waiakea                26.63      26.07   2 
 19 Gleed, Mitchell              Hawaii Prep            26.16      26.25   2 
 20 Roxburgh, Jacob              Kohala                 26.93      26.54   1 
 21 Kelly, Leslie                Kamehemeha             27.70      28.26   1 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alcoran, Clarence            KAU                    22.88      22.77    10  
  2 Darby, Johnavi               Keaau                  22.91      23.17     8  
  3 Purdy, Mauae                 Hawaii Prep            22.99      23.24     6  
  4 Saxby, Trevor                Keaau                  23.30      23.57     4  
  5 Palacat, Adam                Kealakehe HS           23.68      23.70     2  
  6 Wusstig, Victor              Honokaa                24.26      24.22     1  
  7 Wuscher, Nainoa              Keaau                  24.17      24.30  
  8 Saxby, Collin                Hawaii Prep            24.21      24.49  
Preliminaries
  9 Varize, Michael              Honokaa                24.61             
 10 Pelayo, Christopher          Keaau                  24.64             
 11 Preman, Jackson              Honokaa                24.68             
 12 Owens, Anthony               Waiakea                25.03             
 13 Cintas, CJ                   Kealakehe HS           25.13             
 14 Papali'I, Feso'Otai          Kealakehe HS           25.53             
 15 Queen, Garrison              Hawaii Prep            25.64             
 16 Hanohano, Joseph             Waiakea                25.83             
 17 Carter, Trevor-Jon           Kamehemeha             25.92             
 18 Mooteb, Javez                Waiakea                26.07             
 19 Gleed, Mitchell              Hawaii Prep            26.25             
 20 Roxburgh, Jacob              Kohala                 26.54             
 21 Kelly, Leslie                Kamehemeha             28.26             
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Leitner, Andrea              Kohala              11:07.65   11:07.65q 
  2 Pollard, Lucy                Hawaii Prep         11:37.22   11:37.22q 
  3 Lewis, Tanya                 Hawaii Prep         11:37.36   11:37.36q 
  4 Beck, Angela                 Waiakea             11:47.40   11:47.40q 
  5 French, Anna                 Waiakea             11:48.14   11:48.14q 
  6 Williams, Malia              HILO                11:54.10   11:54.10q 
  7 Frazier, Monica              Kamehemeha          12:08.35   12:08.35q 
  8 Walsh, Erin                  Konawaena HS        12:11.80   12:11.80q 
  9 Tateishi, Caitlyn            Waiakea             12:13.05   12:13.05q 
 10 Mangiboyat, Jenna            HILO                12:52.29   12:52.29q 
 11 Hamilton, Shell              Saint Joseph        13:31.70   13:31.70q 
 -- Johnson, Kira                Hawaii Prep                          NT  
 -- Hiatt, Michi                 Hawaii Prep                          NT  
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Leitner, Andrea              Kohala              11:07.65   11:12.40    10  
  2 Lewis, Tanya                 Hawaii Prep         11:37.36   11:40.89     8  
  3 Pollard, Lucy                Hawaii Prep         11:37.22   11:49.22     6  
  4 Williams, Malia              HILO                11:54.10   11:52.40     4  
  5 Tateishi, Caitlyn            Waiakea             12:13.05   11:56.13     2  
  6 French, Anna                 Waiakea             11:48.14   12:13.86     1  
  7 Walsh, Erin                  Konawaena HS        12:11.80   12:16.43  
  8 Frazier, Monica              Kamehemeha          12:08.35   12:31.02  
  9 Mangiboyat, Jenna            HILO                12:52.29   13:19.83  
 10 Hamilton, Shell              Saint Joseph        13:31.70   13:22.53  
 11 Johnson, Kira                Hawaii Prep                    13:45.14  
 12 Hiatt, Michi                 Hawaii Prep                    14:13.95  
Preliminaries
  4 Beck, Angela                 Waiakea             11:47.40             
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Dehmer, Roycen               Waiakea              9:42.48    9:42.48q 
  2 Weatherford, Emmett          Hawaii Prep          9:45.54    9:45.54q 
  3 Barbis, Stefano              HILO                 9:47.86    9:47.86q 
  4 Zenk, Ben                    Honokaa              9:49.25    9:49.25q 
  5 Wood, JW                     Hawaii Prep          9:52.30    9:52.30q 
  6 Enos, Joshua                 Keaau                9:58.73    9:58.73q 
  7 Evans, Michael               Waiakea             10:12.11   10:06.40q 
  8 Kelley, Brinton              HILO                10:07.94   10:07.94q 
  9 Ridley, Louis                Waiakea             10:28.35   10:26.47q 
 10 Larsen-Helbing, Travis       Honokaa             10:42.00   10:42.00q 
 11 Lester, Kevin                Keaau               11:00.78   11:00.78q 
 12 Otsubo, Robert               Waiakea             10:56.69   11:09.46q 
 13 Hess, Andrew                 Hawaii Prep         11:39.00   11:39.00q 
 14 Solomon, Richie              Hawaii Prep         14:08.00   14:08.00q 
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Dehmer, Roycen               Waiakea              9:42.48    9:38.46    10  
  2 Weatherford, Emmett          Hawaii Prep          9:45.54    9:44.18     8  
  3 Wood, JW                     Hawaii Prep          9:52.30    9:55.31     6  
  4 Evans, Michael               Waiakea             10:06.40   10:00.24     4  
  5 Kelley, Brinton              HILO                10:07.94   10:02.56     2  
  6 Zenk, Ben                    Honokaa              9:49.25   10:11.10     1  
  7 Larsen-Helbing, Travis       Honokaa             10:42.00   10:11.53  
  8 Barbis, Stefano              HILO                 9:47.86   10:12.75  
  9 Ridley, Louis                Waiakea             10:26.47   10:16.44  
 10 Otsubo, Robert               Waiakea             11:09.46   10:57.51  
 11 Lester, Kevin                Keaau               11:00.78   11:03.39  
 12 Hess, Andrew                 Hawaii Prep         11:39.00   11:18.50  
 13 Solomon, Richie              Hawaii Prep         14:08.00   14:18.92  
Preliminaries
  6 Enos, Joshua                 Keaau                9:58.73             
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Hawaii Prep Academy  'A'                          4:15.55    4:15.55q 
  2 Konawaena High School  'A'                        4:17.76    4:17.76q 
  3 Kealakehe High School  'A'                        4:19.89    4:19.89q 
  4 Hilo High School  'A'                             4:22.66    4:22.66q 
  5 Waiakea High School  'A'                          4:37.40    4:37.40q 
  6 Keaau High School  'A'                            4:38.91    4:38.91q 
  7 Kamehameha High School  'A'                       4:40.61    4:40.61q 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hawaii Prep Academy  'A'                          4:15.55    4:15.35    10  
  2 Kealakehe High School  'A'                        4:19.89    4:21.66     8  
  3 Hilo High School  'A'                             4:22.66    4:26.67     6  
  4 Waiakea High School  'A'                          4:37.40    4:31.14     4  
  5 Keaau High School  'A'                            4:38.91    4:37.14     2  
Preliminaries
  2 Konawaena High School  'A'                        4:17.76             
  7 Kamehameha High School  'A'                       4:40.61             
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Hilo High School  'A'                             3:34.32    3:34.32q 
  2 Keaau High School  'A'                            3:34.66    3:34.66q 
  3 Konawaena High School  'A'                        3:36.45    3:36.45q 
  4 Kealakehe High School  'A'                        3:37.66    3:37.66q 
  5 Honokaa High School  'A'                          3:42.95    3:42.95q 
  6 Waiakea High School  'A'                          3:43.93    3:43.93q 
  7 Hawaii Prep Academy  'A'                          3:47.25    3:47.25q 
  8 Kamehameha High School  'A'                       4:05.81    4:05.81q 
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay LynxPhoto
================================================================================
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hilo High School  'A'                             3:34.32    3:28.00    10  
  2 Keaau High School  'A'                            3:34.66    3:28.36     8  
  3 Kealakehe High School  'A'                        3:37.66    3:37.95     6  
  4 Konawaena High School  'A'                        3:36.45    3:40.58     4  
  5 Honokaa High School  'A'                          3:42.95    3:41.88     2  
  6 Waiakea High School  'A'                          3:43.93    3:42.51     1  
  7 Hawaii Prep Academy  'A'                          3:47.25    3:47.29  
Preliminaries
  8 Kamehameha High School  'A'                       4:05.81             
 
Event 21  Girls High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Ogden, Ashley                Hawaii Prep          4-06.00    4-00.00q 
  1 Ogden, Keri                  Hawaii Prep          4-08.00    4-00.00q 
  1 Chmura, Rebekah              Hawaii Prep          4-04.00    4-00.00q 
  1 Van Cleave, Patty            Keaau                4-04.00    4-00.00q 
  1 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep          4-08.00    4-00.00q 
  1 Uyeda, Grace                 HILO                 4-06.00    4-00.00q 
  1 Pickles, Katrien             HILO                 4-02.00    4-00.00q 
  1 Brown, Jessica               Honokaa              4-09.00    4-00.00q 
 -- Brown, Sophia                Honokaa              4-04.00         DQ  
 -- Ruggles, Jennifer            Keaau                3-10.00         DQ  
 
Event 21  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep          4-00.00    4-10.00    10  
  2 Brown, Jessica               Honokaa              4-00.00    4-08.00     8  
  3 Chmura, Rebekah              Hawaii Prep          4-00.00    4-05.00     6  
  4 Ogden, Keri                  Hawaii Prep          4-00.00    4-04.75     4  
  5 Ogden, Ashley                Hawaii Prep          4-00.00    4-04.50     2  
  6 Pickles, Katrien             HILO                 4-00.00    4-04.00     0.5
  6 Uyeda, Grace                 HILO                 4-00.00    4-04.00     0.5
  8 Van Cleave, Patty            Keaau                4-00.00    4-02.00  
Preliminaries
 -- Ruggles, Jennifer            Keaau                                    
 -- Brown, Sophia                Honokaa                  DQ              
 
Event 22  Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Harmon, Max                  Hawaii Prep          5-02.00    5-03.00q 
  1 Brown, Kevin                 Honokaa              5-04.00    5-03.00q 
  1 Maze, Matt                   Hawaii Prep          6-00.00    5-03.00q 
  1 Pammer, Jason                Hawaii Prep          5-04.00    5-03.00q 
  1 Alcoran, Clarence            KAU                  5-10.00    5-03.00q 
  1 Iokepa, Don                  HILO                 5-10.00    5-03.00q 
  1 Fair, Brandon                Honokaa              5-04.00    5-03.00q 
 -- Reed, Keli                   Keaau                5-04.00         DQ  
 -- Garcia, Jarron L             KAU                  5-04.00         DQ  
 -- Queen, Garrison              Hawaii Prep          5-02.00         DQ  
 -- Goings, Donald               Kealakehe HS         5-02.00         DQ  
 -- McQouat, Cory                HILO                 5-02.00         DQ  
 -- Lee, Ryan                    Honokaa              5-02.00         DQ  
 -- Bowman, Eli                  Honokaa              5-04.00         DQ  
 
Event 22  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Maze, Matt                   Hawaii Prep          5-03.00    6-02.00    10  
  2 Iokepa, Don                  HILO                 5-03.00    5-07.25     8  
  3 Alcoran, Clarence            KAU                  5-03.00    5-07.00     6  
  4 Brown, Kevin                 Honokaa              5-03.00    5-05.00     4  
  5 Harmon, Max                  Hawaii Prep          5-03.00    5-03.25     2  
  6 Pammer, Jason                Hawaii Prep          5-03.00    5-03.00     1  
Preliminaries
  1 Fair, Brandon                Honokaa              5-03.00             
 -- Reed, Keli                   Keaau                                    
 -- Garcia, Jarron L             KAU                                      
 -- Queen, Garrison              Hawaii Prep                              
 -- Goings, Donald               Kealakehe HS                             
 -- McQouat, Cory                HILO                     DQ              
 -- Lee, Ryan                    Honokaa                                  
 -- Bowman, Eli                  Honokaa                                  
 
Event 23  Girls Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Yamashiro, Jan               HILO                 8-06.00    8-06.00q 
  1 Pickles, Katrien             HILO                 8-06.00    8-06.00q 
  3 Chmura, Rebekah              Hawaii Prep          7-06.00    7-06.00q 
  3 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep          7-06.00    7-06.00q 
 -- Uyeda, Grace                 HILO                                 NH  
 
Event 23  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pickles, Katrien             HILO                 8-06.00    8-06.25    10  
  2 Yamashiro, Jan               HILO                 8-06.00    8-06.00     8  
  3 Uyeda, Grace                 HILO                            7-06.00     6  
  4 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep          7-06.00    7-00.00     4  
  5 Chmura, Rebekah              Hawaii Prep          7-06.00    6-06.00     2  
 
Event 24  Boys Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Mello, Chris                 HILO                12-00.00   11-06.00q 
  1 Shaeffer, Nick               HILO                11-06.00   11-06.00q 
  3 Reed, Keli                   Keaau               10-00.00   10-00.00q 
  4 Ly, Luong                    HILO                10-06.00    9-00.00q 
  4 Powers, Kyle                 HILO                 9-06.00    9-00.00q 
  6 Maze, Matt                   Hawaii Prep          9-00.00    8-00.00q 
  6 Quan, Jose                   Hawaii Prep          8-06.00    8-00.00q 
  6 Barchenger, Mikal            Hawaii Prep         12-00.00    8-00.00q 
  9 Crommet, Mackenzie           Hawaii Prep          7-00.00    7-06.00  
 -- Dossey, Jeremy               Keaau                7-00.00         DQ  
 -- Riveira, James               Keaau                8-00.00         DQ  
 
Event 24  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Barchenger, Mikal            Hawaii Prep          8-00.00   11-06.50    10  
  2 Shaeffer, Nick               HILO                11-06.00   11-06.25     8  
  3 Mello, Chris                 HILO                11-06.00   11-06.00     6  
  4 Reed, Keli                   Keaau               10-00.00   10-06.25     4  
  5 Ly, Luong                    HILO                 9-00.00   10-06.00     2  
  6 Powers, Kyle                 HILO                 9-00.00   10-00.00     1  
  7 Maze, Matt                   Hawaii Prep          8-00.00    9-06.00  
  8 Quan, Jose                   Hawaii Prep          8-00.00    9-00.00  
Preliminaries
  9 Crommet, Mackenzie           Hawaii Prep          7-06.00             
 -- Dossey, Jeremy               Keaau                    DQ              
 -- Riveira, James               Keaau                    DQ              
 
Event 25  Girls Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Brown, Jessica               Honokaa             16-06.00   15-09.50q 
  2 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep         16-01.00   15-05.50q 
  3 Gleed, Susan                 Hawaii Prep         16-08.00   14-06.75q 
  4 Gangwes, Kealani             KAU                 15-01.50   14-06.25q 
  5 Nicolaisen, Sarah            KAU                 15-07.00   14-05.00q 
  6 Larsen-Helbing, Sascha       Hawaii Prep         13-09.00   14-04.75q 
  7 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep         13-10.00   14-01.75q 
  8 Graf, Heather                Keaau               14-05.75   14-01.50q 
  9 Maikui, Aulani MT            Laupahoehoe         13-02.50   13-07.75  
  9 Karratti, Ku'ulika           KAU                 15-06.00   13-07.75  
 11 Nichols, Kim                 Konawaena HS        13-07.00   13-02.00  
 12 Saladino, Joanne             KAU                 14-03.50   13-00.50  
 13 Merili, Ki                   Konawaena HS        12-09.00   12-02.25  
 14 Padamada, Sharon             Keaau               11-05.75   12-01.00  
 15 Segovia, Amy                 Konawaena HS        12-01.00    8-08.25  
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Brown, Jessica               Honokaa             15-09.50   17-01.75    10  
  2 Gleed, Susan                 Hawaii Prep         14-06.75   16-02.50     8  
  3 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep         15-05.50   16-01.00     6  
  4 Nicolaisen, Sarah            KAU                 14-05.00   14-08.25     4  
  5 Gangwes, Kealani             KAU                 14-06.25   14-06.25     2  
  6 Larsen-Helbing, Sascha       Hawaii Prep         14-04.75   14-05.25     1  
  7 Graf, Heather                Keaau               14-01.50   14-03.75  
  8 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep         14-01.75   14-01.75  
Preliminaries
  9 Maikui, Aulani MT            Laupahoehoe         13-07.75             
  9 Karratti, Ku'ulika           KAU                 13-07.75             
 11 Nichols, Kim                 Konawaena HS        13-02.00             
 12 Saladino, Joanne             KAU                 13-00.50             
 13 Merili, Ki                   Konawaena HS        12-02.25             
 14 Padamada, Sharon             Keaau               12-01.00             
 15 Segovia, Amy                 Konawaena HS         8-08.25             
 
Event 26  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Darby, Johnavi               Keaau               21-08.25   22-00.75q 
  2 Doll, David                  Waiakea             19-11.75   20-11.25q 
  3 Reed, Keli                   Keaau               20-06.75   20-07.50q 
  4 Saladino, John-Charles       KAU                 19-09.00   20-04.00q 
  5 Garcia, Jarron L             KAU                 16-09.00   19-08.75q 
  6 Iokepa, Don                  HILO                18-08.75   19-07.75q 
  7 Cachero-Wimbish, Malcolm     Kealakehe HS        19-06.25   19-07.25q 
  7 Alcoran, Clarence            KAU                 20-05.50   19-07.25q 
  9 Libre, Dan                   Konawaena HS        20-09.00   19-05.00  
 10 Goings, Donald               Kealakehe HS        19-00.00   19-04.75  
 11 Palacat, Adam                Kealakehe HS        18-05.00   18-08.75  
 12 Messer, Christopher          Kamehemeha          17-11.00   18-07.75  
 13 Leialoha, Jobe               Keaau               18-08.00   18-07.00  
 14 Moses, Lowen                 HILO                18-06.25   18-04.00  
 15 Jones, Charleston            Keaau               18-07.75   18-02.25  
 16 Anarun, Brie                 Konawaena HS        16-05.00   17-10.00  
 17 Chen, Marco                  Hawaii Prep         18-09.00   17-06.00  
 18 Wusstig, Victor              Honokaa             18-04.00   17-04.50  
 19 Kawai, Yasuhide              Hawaii Prep         16-09.00   16-09.50  
 20 Roxburgh, Jacob              Kohala              16-07.25   16-08.25  
 21 Tanoue, Cullen               Honokaa             16-02.00   16-02.25  
 22 Sambrio, Jericho             Honokaa             15-03.00   15-11.25  
 23 Gleed, Mitchell              Hawaii Prep         16-06.00   14-04.00  
 24 Hicks, Robin                 Kamehemeha          13-11.25   14-03.50  
 25 Harmon, Max                  Hawaii Prep         16-07.00   14-03.00  
 -- Carter, Trevor-Jon           Kamehemeha                           DQ  
 -- Viernes, Brensen             Kohala              16-07.00         DQ  
 -- Fair, Brandon                Honokaa             17-11.00         DQ  
 -- Matsu, Reyn                  Kohala              17-09.50         DQ  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Darby, Johnavi               Keaau               22-00.75   22-00.75    10  
  2 Doll, David                  Waiakea             20-11.25   20-11.25     8  
  3 Reed, Keli                   Keaau               20-07.50   20-07.50     6  
  4 Saladino, John-Charles       KAU                 20-04.00   20-04.00     4  
  5 Garcia, Jarron L             KAU                 19-08.75   19-08.75     2  
  6 Iokepa, Don                  HILO                19-07.75   19-07.75     0.5
  6 Alcoran, Clarence            KAU                 19-07.25   19-07.75     0.5
  8 Cachero-Wimbish, Malcolm     Kealakehe HS        19-07.25   19-07.25  
Preliminaries
  9 Libre, Dan                   Konawaena HS        19-05.00             
 10 Goings, Donald               Kealakehe HS        19-04.75             
 11 Palacat, Adam                Kealakehe HS        18-08.75             
 12 Messer, Christopher          Kamehemeha          18-07.75             
 13 Leialoha, Jobe               Keaau               18-07.00             
 14 Moses, Lowen                 HILO                18-04.00             
 15 Jones, Charleston            Keaau               18-02.25             
 16 Anarun, Brie                 Konawaena HS        17-10.00             
 17 Chen, Marco                  Hawaii Prep         17-06.00             
 18 Wusstig, Victor              Honokaa             17-04.50             
 19 Kawai, Yasuhide              Hawaii Prep         16-09.50             
 20 Roxburgh, Jacob              Kohala              16-08.25             
 21 Tanoue, Cullen               Honokaa             16-02.25             
 22 Sambrio, Jericho             Honokaa             15-11.25             
 23 Gleed, Mitchell              Hawaii Prep         14-04.00             
 24 Hicks, Robin                 Kamehemeha          14-03.50             
 25 Harmon, Max                  Hawaii Prep         14-03.00             
 -- Carter, Trevor-Jon           Kamehemeha               DQ              
 -- Viernes, Brensen             Kohala                   DQ              
 -- Fair, Brandon                Honokaa                  DQ              
 -- Matsu, Reyn                  Kohala                   DQ              
 
Event 27  Girls Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep         33-00.00   32-05.25q 
  2 Gleed, Susan                 Hawaii Prep         32-10.00   31-06.50q 
  3 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep         30-08.00   31-01.00q 
  4 Nicolaisen, Sarah            KAU                 31-03.25   30-09.25q 
  5 Karratti, Ku'ulika           KAU                 31-00.50   30-06.50q 
  6 Beck, Angela                 Waiakea             29-07.75   30-03.25q 
  7 Gangwes, Kealani             KAU                 31-06.75   29-10.25q 
  8 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep                    29-08.00q 
  9 Brown, Jessica               Honokaa             31-00.50   29-02.25  
 10 Maikui, Aulani MT            Laupahoehoe         29-10.50   29-01.75  
 11 Saladino, Joanne             KAU                            29-00.00  
 12 Iranon, Tracee               Konawaena HS        29-11.00   28-05.00  
 13 Nichols, Kim                 Konawaena HS        26-08.00   27-05.50  
 14 Merili, Ki                   Konawaena HS        27-06.00   25-10.50  
 -- Segovia, Amy                 Konawaena HS        26-08.00         DQ  
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pollette, Jennelle           Hawaii Prep         32-05.25   32-11.25    10  
  2 Karratti, Ku'ulika           KAU                 30-06.50   32-08.25     8  
  3 Gleed, Susan                 Hawaii Prep         31-06.50   31-07.00     6  
  4 Morriss, Chelsea             Hawaii Prep         31-01.00   31-01.00     4  
  5 Nicolaisen, Sarah            KAU                 30-09.25   30-09.25     2  
  6 Beck, Angela                 Waiakea             30-03.25   30-03.00     0.5
  6 Gangwes, Kealani             KAU                 29-10.25   30-03.00     0.5
  8 Yamazaki, Shina              Hawaii Prep         29-08.00   29-08.75  
Preliminaries
  9 Brown, Jessica               Honokaa             29-02.25             
 10 Maikui, Aulani MT            Laupahoehoe         29-01.75             
 11 Saladino, Joanne             KAU                 29-00.00             
 12 Iranon, Tracee               Konawaena HS        28-05.00             
 13 Nichols, Kim                 Konawaena HS        27-05.50             
 14 Merili, Ki                   Konawaena HS        25-10.50             
 -- Segovia, Amy                 Konawaena HS             DQ              
 
Event 28  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Doll, David                  Waiakea             45-07.00   43-01.00q 
  2 Cooper, Keoni                HILO                           41-09.75q 
  3 Libre, Dan                   Konawaena HS        39-00.00   39-06.00q 
  4 Cachero-Wimbish, Malcolm     Kealakehe HS        36-10.75   38-05.50q 
  5 Saladino, John-Charles       KAU                 38-06.50   38-01.00q 
  6 Maze, Matt                   Hawaii Prep         38-10.00   37-03.75q 
  7 Pammer, Jason                Hawaii Prep         37-10.00   37-00.00q 
  8 Garcia, Jarron L             KAU                            36-07.00q 
  9 Tanoue, Cullen               Honokaa             35-01.00   35-09.00  
 10 Jones, Charleston            Keaau               37-11.50   35-07.00  
 11 Sambrio, Jericho             Honokaa             34-02.00   35-05.50  
 12 Prentiss, Peter              Hawaii Prep         35-06.00   34-09.75  
 13 Myers, Ko                    Hawaii Prep         35-02.00   34-07.50  
 14 Silva-Sampaio, Daniel        Keaau               34-06.00   34-06.00  
 -- Rillamas, Caleb              Keaau               34-09.50         DQ  
 -- Matsu, Landry                Kohala              28-09.00         DQ  
 -- Matsu, Reyn                  Kohala              33-03.50         DQ  
 -- Cooper, Keoki                HILO                38-04.25         DQ  
 -- McQouat, Cory                HILO                37-06.25         DQ  
 -- Goings, Donald               Kealakehe HS        38-04.75         DQ  
 -- Chavez, Kekoa                HILO                38-06.00         DQ  
 -- Viernes, Brensen             Kohala              31-04.25         DQ  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Doll, David                  Waiakea             43-01.00   45-02.00    10  
  2 Cooper, Keoni                HILO                41-09.75   44-03.50     8  
  3 Libre, Dan                   Konawaena HS        39-06.00   39-10.50     6  
  4 Cachero-Wimbish, Malcolm     Kealakehe HS        38-05.50   38-05.50     4  
  5 Maze, Matt                   Hawaii Prep         37-03.75   38-05.00     2  
  6 Saladino, John-Charles       KAU                 38-01.00   38-01.00     1  
  7 Pammer, Jason                Hawaii Prep         37-00.00   37-00.00  
  8 Garcia, Jarron L             KAU                 36-07.00   36-07.00  
Preliminaries
  9 Tanoue, Cullen               Honokaa             35-09.00             
 10 Jones, Charleston            Keaau               35-07.00             
 11 Sambrio, Jericho             Honokaa             35-05.50             
 12 Prentiss, Peter              Hawaii Prep         34-09.75             
 13 Myers, Ko                    Hawaii Prep         34-07.50             
 14 Silva-Sampaio, Daniel        Keaau               34-06.00             
 -- Rillamas, Caleb              Keaau                                    
 -- Matsu, Landry                Kohala                   DQ              
 -- Matsu, Reyn                  Kohala                                   
 -- Cooper, Keoki                HILO                                     
 -- McQouat, Cory                HILO                     DQ              
 -- Goings, Donald               Kealakehe HS                             
 -- Chavez, Kekoa                HILO                     DQ              
 -- Viernes, Brensen             Kohala                   DQ              
 
Event 29  Girls Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Siliga, Keisha               HILO                  125-11     114-00q 
  2 Moore, Krystal               HILO                15-03.50     105-00q 
  3 Ching, Chante                HILO                  107-10      94-04q 
  4 Motuapuaka, Lucia            Waiakea               100-07      94-03q 
  5 Robinson, Genai              Hawaii Prep            94-05      90-11q 
  6 Olioue, Sonya                Kealakehe HS          103-00      88-11q 
  7 Concannon, Rebecca           Hawaii Prep            94-03      87-10q 
  8 Green, Joni                  Saint Joseph          102-03      85-02q 
  9 Iokepa, Jamie                HILO                   87-06      81-06  
 10 Polota, Caroline             Keaau                  76-10      80-09  
 11 Deluz, Kristyn               Honokaa                80-07      76-05  
 12 Ucol, Joy                    Keaau                  69-04      72-03  
 13 Justo, Rosalie               Keaau                  53-05      55-06  
 
Event 29  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Siliga, Keisha               HILO                  114-00     123-03    10  
  2 Moore, Krystal               HILO                  105-00     111-02     8  
  3 Ching, Chante                HILO                   94-04     107-09     6  
  4 Olioue, Sonya                Kealakehe HS           88-11     104-04     4  
  5 Motuapuaka, Lucia            Waiakea                94-03      94-03     2  
  6 Green, Joni                  Saint Joseph           85-02      92-06     1  
  7 Concannon, Rebecca           Hawaii Prep            87-10      89-09  
  8 Robinson, Genai              Hawaii Prep            90-11      86-08  
Preliminaries
  9 Iokepa, Jamie                HILO                   81-06             
 10 Polota, Caroline             Keaau                  80-09             
 11 Deluz, Kristyn               Honokaa                76-05             
 12 Ucol, Joy                    Keaau                  72-03             
 13 Justo, Rosalie               Keaau                  55-06             
 
Event 30  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 DeMotta, Abraham             HILO                  142-09     153-02q 
  2 Nesheim, Daniel              Hawaii Prep           149-03     144-05q 
  3 Medeiros, Abe                HILO                  131-03     138-00q 
  4 Medeiros, Elijah             HILO                49-07.50     136-03q 
  5 Mokiao, Blake                HILO                  130-08     132-02q 
  6 Montgomery, Bowman           Kealakehe HS          115-07     116-05q 
  7 Walker, Sam                  Kealakehe HS          108-05     113-06q 
  8 Yurong, Brandon              Konawaena HS          121-02     110-07q 
  9 Hanohano, Shane              Waiakea               112-07     109-11  
  9 Kai-Glynn, Jason             Keaau                 118-00     109-11  
 11 Santos, Kyle                 Waiakea               113-09     109-07  
 12 Carvahlo, Roger              Waiakea               111-05     107-01  
 13 Leialoha, Jobe               Keaau                 108-00     104-04  
 14 Mooteb, Javez                Waiakea               100-02     103-02  
 15 Mansanas, Glenn              Keaau                 107-05      98-05  
 16 Alfonso, Joshua              Keaau                 101-00      97-05  
 17 White, Teuira                Hawaii Prep            93-10      96-01  
 18 Shrophire, Dylan             Hawaii Prep            93-00      96-00  
 19 Kalili, Jerome               Konawaena HS          101-02      90-07  
 20 Diaz, Craig                  Konawaena HS           99-04      88-09  
 21 Colson, Kimo                 Hawaii Prep            93-06      85-05  
 -- Pascual, Branden             Kamehemeha                           DQ  
 -- Eseroma, Junior              Kamehemeha                           DQ  
 
Event 30  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 DeMotta, Abraham             HILO                  153-02     153-02    10  
  2 Medeiros, Elijah             HILO                  136-03     152-00     8  
  3 Nesheim, Daniel              Hawaii Prep           144-05     144-05     6  
  4 Medeiros, Abe                HILO                  138-00     142-03     4  
  5 Mokiao, Blake                HILO                  132-02     132-06     2  
  6 Montgomery, Bowman           Kealakehe HS          116-05     124-00     1  
  7 Yurong, Brandon              Konawaena HS          110-07     112-07  
  8 Walker, Sam                  Kealakehe HS          113-06     100-03  
Preliminaries
  9 Hanohano, Shane              Waiakea               109-11             
  9 Kai-Glynn, Jason             Keaau                 109-11             
 11 Santos, Kyle                 Waiakea               109-07             
 12 Carvahlo, Roger              Waiakea               107-01             
 13 Leialoha, Jobe               Keaau                 104-04             
 14 Mooteb, Javez                Waiakea               103-02             
 15 Mansanas, Glenn              Keaau                  98-05             
 16 Alfonso, Joshua              Keaau                  97-05             
 17 White, Teuira                Hawaii Prep            96-01             
 18 Shrophire, Dylan             Hawaii Prep            96-00             
 19 Kalili, Jerome               Konawaena HS           90-07             
 20 Diaz, Craig                  Konawaena HS           88-09             
 21 Colson, Kimo                 Hawaii Prep            85-05             
 -- Pascual, Branden             Kamehemeha                               
 -- Eseroma, Junior              Kamehemeha               DQ              
 
Event 31  Girls Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Moore, Krystal               HILO                41-00.00   38-05.00q 
  2 Ching, Chante                HILO                37-02.00   36-02.00q 
  3 Olioue, Sonya                Kealakehe HS        35-02.50   33-10.00q 
  4 Motuapuaka, Lucia            Waiakea             32-02.50   30-11.50q 
  5 Siliga, Keisha               HILO                34-04.00   30-11.00q 
  6 Polota, Caroline             Keaau               29-05.00   29-08.50q 
  7 Green, Joni                  Saint Joseph        30-02.50   28-01.00q 
  8 Concannon, Rebecca           Hawaii Prep         28-09.00   27-01.50q 
  9 Iokepa, Jamie                HILO                27-01.00   26-03.50  
 10 Robinson, Genai              Hawaii Prep         27-08.00   25-09.00  
 11 Deluz, Kristyn               Honokaa             27-11.00   25-02.50  
 12 Miyada, Michelle             Waiakea             23-05.00   23-03.50  
 
Event 31  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Moore, Krystal               HILO                38-05.00   38-05.00    10  
  2 Ching, Chante                HILO                36-02.00   36-02.00     8  
  3 Olioue, Sonya                Kealakehe HS        33-10.00   34-09.50     6  
  4 Motuapuaka, Lucia            Waiakea             30-11.50   32-00.00     4  
  5 Siliga, Keisha               HILO                30-11.00   31-06.25     2  
  6 Green, Joni                  Saint Joseph        28-01.00   31-04.50     1  
  7 Polota, Caroline             Keaau               29-08.50   30-05.50  
  8 Concannon, Rebecca           Hawaii Prep         27-01.50   29-09.00  
Preliminaries
  9 Iokepa, Jamie                HILO                26-03.50             
 10 Robinson, Genai              Hawaii Prep         25-09.00             
 11 Deluz, Kristyn               Honokaa             25-02.50             
 12 Miyada, Michelle             Waiakea             23-03.50             
 
Event 32  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Nesheim, Daniel              Hawaii Prep         52-09.00   51-05.50q 
  2 Medeiros, Abe                HILO                49-11.50   49-06.50q 
  3 Mokiao, Blake                HILO                46-08.00   49-03.50q 
  4 DeMotta, Abraham             HILO                49-08.00   49-00.00q 
  5 Montgomery, Bowman           Kealakehe HS        43-05.00   44-06.00q 
  6 Medeiros, Elijah             HILO                45-06.00   43-02.50q 
  7 Mooteb, Javez                Waiakea             36-01.00   39-06.00q 
  8 Hanohano, Shane              Waiakea             38-05.25   39-05.50q 
  9 Leialoha, Jobe               Keaau               37-02.50   38-10.00  
 10 Yurong, Brandon              Konawaena HS        38-09.00   37-06.00  
 11 Walker, Sam                  Kealakehe HS        36-10.00   36-10.50  
 12 Kai-Glynn, Jason             Keaau               39-00.50   36-09.00  
 13 Mansanas, Glenn              Keaau               31-04.50   34-01.50  
 14 Alfonso, Joshua              Keaau               35-04.50   33-11.25  
 15 Colson, Kimo                 Hawaii Prep         33-00.00   32-07.25  
 16 Kaikuana, Kamron             Pahoa                          31-07.50  
 17 Eseroma, Junior              Kamehemeha                     31-05.00  
 18 Shrophire, Dylan             Hawaii Prep         34-04.00   31-02.25  
 19 White, Teuira                Hawaii Prep         31-00.00   29-03.50  
 -- Pascual, Branden             Kamehemeha                           DQ  
 -- Kalili, Jerome               Konawaena HS        36-02.00         DQ  
 -- Diaz, Craig                  Konawaena HS        35-06.00         DQ  
 -- Ahulau, Collins              Waiakea             43-03.00         DQ  
 
Event 32  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nesheim, Daniel              Hawaii Prep         51-05.50   52-07.00    10  
  2 Medeiros, Abe                HILO                49-06.50   49-06.50     8  
  3 Mokiao, Blake                HILO                49-03.50   49-03.50     6  
  4 DeMotta, Abraham             HILO                49-00.00   49-00.00     4  
  5 Montgomery, Bowman           Kealakehe HS        44-06.00   44-06.00     2  
  6 Medeiros, Elijah             HILO                43-02.50   43-02.00     1  
  7 Mooteb, Javez                Waiakea             39-06.00   39-06.00  
  7 Hanohano, Shane              Waiakea             39-05.50   39-06.00  
Preliminaries
  9 Leialoha, Jobe               Keaau               38-10.00             
 10 Yurong, Brandon              Konawaena HS        37-06.00             
 11 Walker, Sam                  Kealakehe HS        36-10.50             
 12 Kai-Glynn, Jason             Keaau               36-09.00             
 13 Mansanas, Glenn              Keaau               34-01.50             
 14 Alfonso, Joshua              Keaau               33-11.25             
 15 Colson, Kimo                 Hawaii Prep         32-07.25             
 16 Kaikuana, Kamron             Pahoa               31-07.50             
 17 Eseroma, Junior              Kamehemeha          31-05.00             
 18 Shrophire, Dylan             Hawaii Prep         31-02.25             
 19 White, Teuira                Hawaii Prep         29-03.50             
 -- Pascual, Branden             Kamehemeha               DQ              
 -- Kalili, Jerome               Konawaena HS             DQ              
 -- Diaz, Craig                  Konawaena HS             DQ              
 -- Ahulau, Collins              Waiakea                  DQ              
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) HAWAII PREP ACADEMY        163        2) HILO HIGH SCHOOL           90   
    3) KEALAKEHE HIGH SCHOOL       63        4) KAU HIGH SCHOOL            57.50
    5) KONAWAENA HIGH SCHOOL       32        6) WAIAKEA HIGH SCHOOL        30.50
    7) HONOKAA HIGH SCHOOL         30        8) KOHALA HIGH SCHOOL         18   
    9) KEAAU HIGH SCHOOL            8       10) SAINT JOSEPHS HIGH SCHOOL   2   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) HILO HIGH SCHOOL           142.50     2) HAWAII PREP ACADEMY        97   
    3) KEAAU HIGH SCHOOL           94        4) WAIAKEA HIGH SCHOOL        49   
    5) KAU HIGH SCHOOL             41.50     6) KEALAKEHE HIGH SCHOOL      31   
    7) KONAWAENA HIGH SCHOOL       24        8) HONOKAA HIGH SCHOOL        17