BIIF Junior Varsity Invitational                        
Saturday, May 5, 2007                             
Kea'au High School                               
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Open
============================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              13.21*  2 
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              13.34   2 
  3 Michelle Tagorda          JR Kea`au                            13.84   2 
  4 Kaitlyn Quist             JR HILO                              13.88   1 
  5 Emilee Lantis             JR HILO                              13.92   2 
  6 Remi Wada                 JR CLA                               14.21   1 
  7 Kamie Oda                 SR Waiakea                           14.32   1 
  8 Alexandra Holshue         JR Kohala                            14.35   1 
  9 Beverly Agag              SR Honoka`a                          14.58   1 
 
Girls 100 Meter Dash JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 13.25  2006        Corie Schattauer, Hilo                      
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Corie Schattauer          SO HILO                   12.89      13.08!* 3   10  
  2 Beverly Quiamas           SO Honoka`a               13.19      13.10*  3    8  
  3 Jana Larson               SO Ka`u                   13.45      13.79   3    6  
  4 Cheray Brzezowski         SO KS Hawaii              13.43      13.80   3    4  
  5 Sarah Okubo               SO Waiakea                13.67      14.03   3    2  
  6 Kathleen Van Cleave       SO Kea`au                 14.14      14.15   3    1  
  7 Pua Hall                  SO KS Hawaii              14.18      14.28   2 
  8 Amber Pocock              FR Ka`u                   14.19      14.34   2 
  9 Jo-Lynn Kahala-Minczer    FR Kealakehe              14.17      14.41   3 
 10 Julia Naumes              SO Kohala                            14.41   1 
 11 Yaya Campbell             FR KS Hawaii              14.54      14.59   2 
 12 Kailee Schnetzler         SO CLA                    14.91      14.72   2 
 13 Lacey Drake               FR Honoka`a               14.81      14.81   2 
 14 Alisha Gangwes            FR Ka`u                   15.51      15.29   1 
 15 Natalie Deleary           FR Kealakehe              15.87      15.86   1 
 16 Suterra K Soares-Madrid   FR Laupahoehoe                       15.88   1 
 
Girls 200 Meter Dash Open
============================================================================
       STATE: * 27.74                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              26.56!* 2 
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              27.55*  2 
  3 Jamilia Epping            JR Kea`au                            27.77   2 
  4 Emilee Lantis             JR HILO                              28.24   2 
  5 Michelle Tagorda          JR Kea`au                            28.29   2 
  6 Amanda Schuler            SR Waiakea                           28.66   1 
  7 Bre Becker                JR CLA                               28.69   1 
  8 Kamie Oda                 SR Waiakea                           29.91   1 
  9 Victoria Shirkey          JR HILO                              30.32   1 
 10 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                            30.47   1 
 11 Kaopua Sutton             FR KS Hawaii                         32.58   1 
 12 Ruby Erck                 FR Honoka`a                          35.61   1 
 
Girls 200 Meter Dash JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 27.36  2006        Corie Schattauer, Hilo                      
       STATE: * 27.74                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Beverly Quiamas           SO Honoka`a               27.26      26.74!* 3   10  
  2 Maile Carigon             FR CLA                    27.24      27.87   3    8  
  3 Lisa Heslinga             SO Kealakehe              28.67      28.20   3    6  
  4 Jana Larson               SO Ka`u                   28.36      28.58   3    4  
  5 Kini Shuping              SO H P A                  28.67      28.73   3    2  
  6 Sarah Okubo               SO Waiakea                30.53      29.03   2    1  
  7 Kathleen Van Cleave       SO Kea`au                 29.48      29.05   2 
  8 Carissa Pajo                 Waiakea                29.47      29.65   3 
  9 Jo-Lynn Kahala-Minczer    FR Kealakehe              29.29      29.78   3 
 10 Courtney Kishimoto        SO Honoka`a               29.55      29.99   2 
 11 Kailee Schnetzler         SO CLA                    31.06      30.30   2 
 12 Pua Hall                  SO KS Hawaii              29.40      30.62   3 
 13 Cassie Morigaki           SO Waiakea                           30.86   1 
 14 Lacey Drake               FR Honoka`a               31.12      31.23   2 
 15 Lyan Apilado              SO KS Hawaii              31.93      31.53   2 
 16 Michelle Ono              SO Honoka`a               31.69      31.66   2 
 17 Rebecca Wong              SO H P A                  31.58      32.10   2 
 18 Natalie Deleary           FR Kealakehe              32.71      32.79   1 
 19 Alisha Gangwes            FR Ka`u                   32.48      32.99   1 
 20 Stasia Malepe                KS Hawaii              33.55      34.05   1 
 21 Angel Thompson            FR CLA                               35.94   1 
 
Girls 400 Meter Dash Open
=========================================================================
       STATE: * 1:04.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ashley Moorehouse         SR Kea`au                          1:03.3h* 
  2 Kaitlyn Quist             JR HILO                            1:03.9h* 
  3 Kelsey Masuda             JR CLA                             1:04.5h*
  4 Bre Becker                JR CLA                             1:04.8h 
  5 Daysha Viernes            JR HILO                            1:05.2h  
  6 Amanda Schuler            SR Waiakea                         1:05.8h  
 
Girls 400 Meter Dash JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 1:02.85  2005        Keri Ogden, HPA                           
       STATE: * 1:04.94                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Maile Carigon             FR CLA                  1:01.24    1:02.90*  2   10  
  2 Lisa Heslinga             SO Kealakehe            1:04.21    1:03.53*  2    8  
  3 Tereza Chylkova           SO HILO                 1:03.55    1:04.00*  2    6  
  4 Bronte Kaneakua           FR KS Hawaii            1:05.28    1:05.37   2    4  
 -- Michelle Ono              SO Honoka`a                             NT   1 
 -- Ruby Erck                 FR Honoka`a                             NT   1 
 -- Lacey Drake               FR Honoka`a             1:10.27         NT   2 
 -- Malio Kodis                  Waiakea              1:13.16         NT   2 
 -- Kayla Stormont            SO KS Hawaii            1:14.46         NT   1 
 -- Carissa Pajo                 Waiakea                              NT   1 
 
Girls 800 Meter Run JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 2:31.03  2005        Keri Ogden, HPA                           
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tereza Chylkova           SO HILO                 2:25.86    2:34.17*  2   10  
  2 Kaitlyn Chock                Waiakea              2:39.64    2:35.12*  2    8  
  3 Bronte Kaneakua           FR KS Hawaii            2:41.19    2:47.24   2    6  
  4 Gabriella Dyer            SO KS Hawaii            3:02.62    2:57.77   2    4  
  5 Sierra Shumate            FR H P A                2:53.00    2:59.11   2    2  
  6 Susanna Han               SO H P A                3:00.00    3:03.79   2    1  
  7 Shannon Nakamoto          FR CLA                  3:02.87    3:05.34   2 
  8 Kealey Witt               FR Honoka`a             3:06.73    3:11.91   1 
  9 Kayla Stormont            SO KS Hawaii            3:13.53    3:13.80   1 
 10 Elle Goo                  SO Honoka`a             3:08.49    3:20.63   1 
 11 Ashley Potter             FR Honoka`a             3:21.48    3:31.41   1 
 
Girls 800 Meter Run Open
=========================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keri Ogden                SR H P A                           2:25.89* 
  2 Alicia Greenwell          SR Honoka`a                        2:38.59  
  3 Mary Brzezowski           SR KS Hawaii                       2:43.27  
  4 Reyna Joy C Javar         SR Ka`u                            2:50.47  
  5 Heidi Gonzalez            JR HILO                            3:09.30  
  6 Allison Shaw              JR KS Hawaii                       3:17.17  
  7 Ashley Bloodworth         FR Honoka`a                        3:42.48  
  8 Joyce Vitales             FR Honoka`a                        3:46.43  
 
Girls 1500 Meter Run Open
=========================================================================
       STATE: * 5:20.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rachel Watkins            JR CLA                             5:28.85  
  2 Reyna Joy C Javar         SR Ka`u                            6:01.40  
  3 Heidi Gonzalez            JR HILO                            6:27.85  
 
Girls 1500 Meter Run JV
================================================================================
 Meet Record: ! 5:23.43  2006        Jessica Norman, Kealakehe                 
       STATE: * 5:20.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kaitlyn Chock                Waiakea              5:37.62    5:29.86    10  
  2 Kirsten Davis             SO KS Hawaii            5:26.54    5:36.67     8  
  3 Jane Terry                FR HILO                 6:02.34    5:58.41     6  
  4 Kaimi Yoshida             FR KS Hawaii            6:02.29    6:05.47     4  
  5 Kealey Witt               FR Honoka`a             6:10.78    6:09.13     2  
  6 Susanna Han               SO H P A                6:09.00    6:09.73     1  
  7 Shannon Nakamoto          FR CLA                  6:20.51    6:32.46  
  8 Elle Goo                  SO Honoka`a             6:54.29    6:49.58  
  9 Tiara Mills               FR Kea`au               7:15.04    6:50.57  
 10 Janelle Guerrero-Miguel   FR Kea`au               7:18.18    7:14.10  
 11 Joyce Vitales             FR Honoka`a             7:42.78    7:26.33  
 12 Ashley Potter             FR Honoka`a             7:17.55    7:27.36  
 
Girls 3000 Meter Run Open
=========================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rachel Watkins            JR CLA                            12:00.04* 
  2 Sarah Chitwood            SR HILO                           12:20.07  
  3 Mary Brzezowski           SR KS Hawaii                      13:10.82  
  4 Allison Shaw              JR KS Hawaii                      15:15.64  
 
Girls 3000 Meter Run JV
================================================================================
 Meet Record: ! 11:56.80  2005        Sara Dale, Waiakea                       
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirsten Davis             SO KS Hawaii           12:12.70   11:57.71*   10  
  2 Jane Terry                FR HILO                13:20.84   13:07.44     8  
  3 Kaimi Yoshida             FR KS Hawaii           15:04.65   13:56.88     6  
 
Girls 100 Meter Hurdles JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 16.92  2006        Larissa Edwards, Ka'u                       
       STATE: * 17.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Aubrey Shaw               SO KS Hawaii              18.65      18.40   2   10  
  2 Jana Larson               SO Ka`u                   18.49      18.90   2    8  
  3 Michelle Ono              SO Honoka`a               20.80      20.80   2    6  
  4 Alisha Gangwes            FR Ka`u                   20.87      20.94   2    4  
  5 Aina Dudoit               SO KS Hawaii              22.35      21.75   1    2  
  6 Jenny Huilca              SO HILO                   21.30      21.83   2    1  
  7 Lyan Apilado              SO KS Hawaii              22.78      22.48   1 
 -- Ashley Bloodworth         FR Honoka`a               22.09         FS   1 
 -- Sierra Shumate            FR H P A                  21.86         FS   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles Open
============================================================================
       STATE: * 17.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              15.39*  2 
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              16.12*  2 
  3 Nikki Stomski             JR H P A                             17.27*  2 
  4 Justina Wood              JR H P A                             17.65   2 
  5 Jacqueline Reed           SR Waiakea                           17.88   1 
  6 Kapua Lapera              SR Ka`u                              18.08   1 
  7 Mary Brzezowski           SR KS Hawaii                         19.42   1 
  8 Liliana Desmither         JR HILO                              20.04   1 
  9 Krystle Bala              SR Honoka`a                          20.10   1 
 -- Alexandra Holshue         JR Kohala                               FS   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles Open
============================================================================
       STATE: * 51.84                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              45.42*  2 
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              49.07*  2 
  3 Justina Wood              JR H P A                             49.20*  2 
  4 Nikki Stomski             JR H P A                             50.48*  2 
  5 Kapua Lapera              SR Ka`u                              51.08*  1 
  6 Alexandra Holshue         JR Kohala                            52.10   2 
  7 Krystle Bala              SR Honoka`a                          53.96   1 
  8 Jacqueline Reed           SR Waiakea                           56.06   1 
  9 Liliana Desmither         JR HILO                              56.25   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 49.67  2006        Justina Wood, HPA                           
       STATE: * 51.84                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jana Larson               SO Ka`u                   49.03      50.02*  2   10  
  2 Aubrey Shaw               SO KS Hawaii              51.78      53.33   2    8  
  3 Alisha Gangwes            FR Ka`u                   57.45      57.01   2    6  
  4 Michelle Ono              SO Honoka`a               55.90      57.04   2    4  
  5 Jenny Huilca              SO HILO                   59.25      58.56   1    2  
  6 Ashley Bloodworth         FR Honoka`a               58.79      59.25   2    1  
  7 Kealey Witt               FR Honoka`a             1:02.11    1:02.22   1 
  8 Ruby Erck                 FR Honoka`a             1:02.02    1:03.27   1 
 -- Kini Shuping              SO H P A                  50.89         DQ   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay Open
=========================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christian Liberty Academy  'A'                                 52.52* 
  2 H P A  'A'                                                     52.82* 
 
Girls 4x100 Meter Relay JV
================================================================================
 Meet Record: ! 53.71  2006        Hilo High School                            
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 53.52!   10  
     1) Pua Hall SO                     2) Aubrey Shaw SO                 
     3) Bronte Kaneakua FR              4) Cheray Brzezowski SO           
  2 Honoka'a  'A'                                                  54.78*    8  
     1) Beverly Quiamas SO              2) Lacey Drake FR                 
     3) Michelle Ono SO                 4) Courtney Kishimoto SO          
  3 H P A  'A'                                                     55.69     6  
     1) Kini Shuping SO                 2) Ku'uipo Kalawai'anui FR        
     3) Mindy Campbell FR               4) Erika Cushnie FR               
  4 Hilo  'A'                                                      56.86     4  
     1) Tereza Chylkova SO              2) Jessie Harris SO               
     3) Jenny Huilca SO                 4) Corie Schattauer SO            
  5 Waiakea  'A'                                                   57.74     2  
     1) Cassie Morigaki SO              2) Sarah Okubo SO                 
     3) Kaitlyn Chock                   4) Malio Kodis                    
 -- Christian Liberty Academy  'A'                                    DQ  
     1) Murielle Molnar SO              2) Angel Thompson FR              
     3) Jeen Ouye SO                    4) Kailee Schnetzler SO           
 
Girls 4x400 Meter Relay JV
================================================================================
 Meet Record: ! 4:36.38  2006        Hawaii Prep                               
       STATE: * 4:34.24                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                               4:34.02!*  10  
     1) Bronte Kaneakua FR              2) Aubrey Shaw SO                 
     3) Pua Hall SO                     4) Kirsten Davis SO               
  2 Hilo  'A'                                                    4:38.48     8  
     1) Tereza Chylkova SO              2) Jessie Harris SO               
     3) Jenny Huilca SO                 4) Corie Schattauer SO            
  3 Waiakea  'A'                                                 4:38.88     6  
     1) Cassie Morigaki SO              2) Sarah Okubo SO                 
     3) Kaitlyn Chock                   4) Malio Kodis                    
  4 Honoka'a  'A'                                                5:16.73     4  
     1) Elle Goo SO                     2) Michelle Ono SO                
     3) Ashley Bloodworth FR            4) Ruby Erck FR                   
 
Girls 4x400 Meter Relay Open
=========================================================================
       STATE: * 4:34.24                                                        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christian Liberty Academy  'A'                               4:23.74* 
  2 Kea'au  'A'                                                  4:25.33* 
  3 Honoka'a  'A'                                                4:35.60  
 
Girls High Jump Open
=========================================================================
       STATE: *  4-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelsey Masuda             JR CLA                             4-10.00* 
  2 Amanda Schuler            SR Waiakea                         4-04.00  
 
Girls High Jump JV
================================================================================
 Meet Record: !  4-10  2006        Cassie Morigaki, HPA                        
       STATE: *  4-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Erika Cushnie             FR H P A                4-08.00    5-02.00!*  10  
  2 Mindy Campbell            FR H P A                4-10.00    5-00.00*    8  
  3 Cassie Morigaki           SO Waiakea              5-00.00    4-10.00*    6  
  4 Cheray Brzezowski         SO KS Hawaii                       4-06.00     4  
  5 Ruby Erck                 FR Honoka`a             4-04.00   J4-06.00     2  
  6 Rebecca Wong              SO H P A                4-02.00    3-10.00     1  
  7 Carissa Pajo                 Waiakea              4-00.00   J3-10.00  
  7 Malio Kodis                  Waiakea              3-08.00   J3-10.00  
 
Girls Pole Vault Open
=========================================================================
       STATE: *  8-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Daysha Viernes            JR HILO                           10-01.00* 
  2 Courtney Haskins          JR H P A                           8-00.00* 
  2 Victoria Shirkey          JR HILO                            8-00.00* 
  2 Rebekah Chmura            SR H P A                           8-00.00* 
  5 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                          7-06.00  
 
Girls Pole Vault JV
================================================================================
 Meet Record: !  9-06  2006        Daysha Viernes, Hilo                        
       STATE: *  8-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jessie Harris             SO HILO                 8-06.00    8-00.00*   10  
  2 Yaya Campbell             FR KS Hawaii            6-00.00    5-06.00     8  
 -- Jessica Hodson            SO KS Hawaii            6-00.00         NH  
 -- Lyan Apilado              SO KS Hawaii            6-00.00         NH  
 
Girls Long Jump Open
=========================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                           15-03.50* 
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                           14-03.00  
  3 Amanda Schuler            SR Waiakea                        14-02.50  
  4 Kamie Oda                 SR Waiakea                        13-08.00  
 
Girls Long Jump JV
================================================================================
 Meet Record: ! 15-02.50  2005        Keri Ogden, HPA                          
       STATE: *    15-03                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beverly Quiamas           SO Honoka`a            15-02.75   15-02.00    10  
  2 Kini Shuping              SO H P A               15-04.00   14-10.00     8  
  3 Julia Naumes              SO Kohala              14-10.00   13-11.25     6  
  4 Cheray Brzezowski         SO KS Hawaii           16-09.00   13-10.00     4  
  5 Mindy Campbell            FR H P A               12-06.00   13-08.25     2  
  6 Sarah Okubo               SO Waiakea             13-07.50   13-04.00     1  
  7 Carissa Pajo                 Waiakea             13-06.50   13-03.50  
  8 Jana Larson               SO Ka`u                14-04.75   12-11.25  
  9 Kailee Schnetzler         SO CLA                 12-05.00   12-10.75  
 10 Rebecca Wong              SO H P A               13-03.00   12-02.00  
 11 Sierra Shumate            FR H P A               11-06.00   11-05.50  
 12 Suterra K Soares-Madrid   FR Laupahoehoe                    10-11.50  
 13 Amber Pocock              FR Ka`u                12-01.50   10-04.25  
 
Girls Triple Jump JV
================================================================================
 Meet Record: ! 31-08.75  2005        Keri Ogden, HPA                          
       STATE: *    32-00                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cassie Morigaki           SO Waiakea             31-00.50   31-04.00    10  
  2 Mindy Campbell            FR H P A               27-11.00   30-05.25     8  
  3 Kini Shuping              SO H P A               31-06.00   30-02.75     6  
  4 Kaitlyn Chock                Waiakea             28-00.25   28-10.50     4  
  5 Jana Larson               SO Ka`u                29-00.25   28-03.25     2  
 
Girls Triple Jump Open
=========================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                           34-04.50* 
  2 Keri Ogden                SR H P A                          33-00.50* 
  3 Kapua Lapera              SR Ka`u                           30-04.50  
 
Girls Shot Put Open
=========================================================================
       STATE: * 30-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chelsea Caplener          JR HILO                           29-11.75  
  2 Fa'alupengaosamoa Enos    JR Pahoa                          29-00.00  
  3 Naoli Weller              SR HILO                           27-00.00  
  4 Reitchel Boyd             SR Kea`au                         24-02.75  
  5 Coralie Busek             SR Waiakea                        23-02.50  
  6 Angelica Tangalin         JR Kea`au                         21-05.50  
  7 Ashley Miho               SR Waiakea                        20-01.50  
 
Girls Shot Put JV
================================================================================
 Meet Record: ! 25-10.50  2006        Brandee Bothelho, CLA                    
       STATE: *    30-00                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Julia Naumes              SO Kohala              33-08.00   34-06.00!*  10  
  2 Tumama'o Enos             SO Pahoa               29-02.50   32-05.50*    8  
  3 Jeen Ouye                 SO CLA                 29-06.00   27-10.75     6  
  4 Vanessa Cushnie           SO H P A               25-11.00   26-08.00     4  
  5 Kaopua Sutton             FR KS Hawaii           29-05.50   26-03.00     2  
  6 Hulali Trask              FR KS Hawaii           28-00.50   25-09.00     1  
  7 Brianna Vargas-Hatoka     FR KS Hawaii           23-02.00   24-07.00  
  8 Angel Thompson            FR CLA                 21-07.00   21-02.00  
  9 Murielle Molnar           SO CLA                            18-11.50  
 10 Jaymee Mansanas           FR KS Hawaii           20-03.00   18-08.75  
 11 Denarose Fukushima        SO Pahoa               17-04.00   17-06.00  
 
Girls Discus Throw Open
=========================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sherise Moniz             JR HILO                           88-09.50  
  2 Naoli Weller              SR HILO                           87-08.75  
  3 Chelsea Caplener          JR HILO                              85-10  
  4 Coralie Busek             SR Waiakea                        76-02.50  
  5 Fa'alupengaosamoa Enos    JR Pahoa                          72-10.50  
  6 Angelica Tangalin         JR Kea`au                         67-02.50  
 -- Reitchel Boyd             SR Kea`au                             FOUL  
 
Girls Discus Throw JV
================================================================================
 Meet Record: ! 84-10.50  2006        Sherise Moniz, Hilo                      
       STATE: *   100-00                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Julia Naumes              SO Kohala              02-02.25     103-00!*  10  
  2 Kaopua Sutton             FR KS Hawaii              83-05      84-09     8  
  3 Tumama'o Enos             SO Pahoa                  90-02   80-05.50     6  
  4 Hulali Trask              FR KS Hawaii           77-01.50   80-03.50     4  
  5 Vanessa Cushnie           SO H P A                  67-01   67-05.50     2  
  6 Jeen Ouye                 SO CLA                    66-10   63-10.25     1  
  7 Angel Thompson            FR CLA                    67-04   60-00.25  
  8 Brianna Vargas-Hatoka     FR KS Hawaii           64-10.75      58-11  
  9 Jaymee Mansanas           FR KS Hawaii              62-05      58-06  
 10 Murielle Molnar           SO CLA                               48-07  
 11 Ashley Potter             FR Honoka`a            37-02.50      44-06  
 12 Denarose Fukushima        SO Pahoa                  66-02   39-03.75  
 
Boys 100 Meter Dash JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 11.78  2006        Tim Weber, CLA                              
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bronson Kahaleua          SO HILO                   11.93      11.72!  5   10  
  2 Jelani Alcott             SO Kea`au                 12.04      11.84   5    8  
  3 Kanakalele Silva          FR KS Hawaii              12.06      11.93   5    6  
  4 Myan Isa                  SO HILO                   12.33      12.11   4    4  
  5 William Azevedo           SO KS Hawaii              12.12      12.29   5    2  
  6 Jason Cheyne                 Kealakehe                         12.34   1    1  
  7 Jacob Edwards             FR Ka`u                   12.07      12.37   5 
  8 Kelson Kawai              FR Kohala                 12.37      12.37   4 
  9 Kawika Karratti           SO Ka`u                   12.15      12.41   5 
 10 Kainoa Crum               FR KS Hawaii              12.26      12.42   5 
 11 Christian Shintani        SO Waiakea                12.44      12.43   4 
 12 Lex Cabigas               SO Honoka`a               12.61      12.48   4 
 13 Karl Ancheta              SO HILO                   12.31      12.52   4 
 14 Blaine Pelayo             FR Kea`au                            12.58   1 
 15 Owen Cooper               FR Waiakea                12.73      12.65   3 
 16 Micah Paulo               SO HILO                   12.53      12.65   4 
 17 Royce Pasalo              FR Kohala                 12.72      12.73   4 
 18 Bronson Kobayashi         FR H P A                  13.07      12.82   3 
 19 Mitchell Shintani         FR Waiakea                13.06      12.84   3 
 20 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                       12.85   1 
 21 John Allan Antonio        FR Kohala                 12.75      12.91   3 
 22 Keoni Colson              FR H P A                  12.77      12.95   3 
 23 Steven Combes             FR Kealakehe              13.13      12.96   2 
 24 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                       13.02   1 
 25 Arvin Antonio             FR Kohala                 13.29      13.05   2 
 26 Landru Parker             FR Kea`au                 13.22      13.06   2 
 27 Derek Ambrosio            SO Honoka`a               13.00      13.13   3 
 28 Joey Pacheco              FR KS Hawaii              13.35      13.19   2 
 29 Dylan K Steele            FR Kealakehe              12.91      13.20   3 
 30 Todd Martin               FR Honoka`a               13.10      13.59   3 
 31 Justin Santana            FR Ka`u                   13.54      13.62   2 
 32 Isaac Ancheta             SO Honoka`a               13.33      13.62   2 
 33 Marcus Hess               FR H P A                             14.09   1 
 34 Bryant Malepe             FR Ka`u                   14.00      14.12   2 
 35 Joey Chavez               FR H P A                  15.86      15.61   2 
 
Boys 100 Meter Dash Open
============================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Collin Saxby              SR H P A                             11.34*  4 
  2 Bronson Kaneao            SR Kea`au                            11.48   4 
  3 Joe Chun                  JR H P A                             11.73   4 
  4 Tim Weber                 JR CLA                               11.84   4 
  5 Mitchell Gleed            SR H P A                             11.86   3 
  6 Patrick Reveira           JR Kea`au                            12.01   4 
  7 Junior Fischer            JR H P A                             12.07   1 
  8 Orion McClure             SR Ka`u                              12.11   3 
  9 Blaine Oliveira           JR Ka`u                              12.27   2 
 10 Kyle Buyuan               SR Waiakea                           12.27   3 
 11 Travis Larsen-Helbing     SR Honoka`a                          12.31   3 
 12 Shaun Schnetzler          SR CLA                               12.34   3 
 13 Richard Estabilio         JR Ka`u                              12.34   1 
 14 Shelton Talaro            SO Waiakea                           12.35   1 
 15 Matt Miranda              JR Kea`au                            12.51   3 
 16 Kevin Matias              JR Waiakea                           12.76   2 
 17 John Tanouye              SR CLA                               12.98   2 
 18 Rogelio Maltezo           JR Honoka`a                          13.01   2 
 19 Ikaika Iuta               SR KS Hawaii                         13.08   2 
 20 Tyler S Pilor             JR Laupahoehoe                       13.39   2 
 21 Arvin Campollo            FR Kohala                            13.67   3 
 22 Jules Flood               JR HILO                              13.84   1 
 23 Kenji Suzuki              JR Waiakea                           14.37   1 
 24 Kekoa Kalahiki            FR KS Hawaii                         14.53   3 
 25 Daniel Chang              FR HILO                              14.74   2 
 
Boys 200 Meter Dash Open
============================================================================
       STATE: * 23.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Bronson Kaneao            SR Kea`au                            23.50   4 
  2 Mana Purdy                JR H P A                             23.72   4 
  3 Travis Larsen-Helbing     SR Honoka`a                          23.85   4 
  4 Joe Chun                  JR H P A                             23.93   4 
  5 Mitchell Gleed            SR H P A                             23.99   2 
  6 Tim Weber                 JR CLA                               24.28   4 
  7 Kyle Buyuan               SR Waiakea                           24.50   3 
  8 Patrick Reveira           JR Kea`au                            24.57   4 
  9 Shaun Schnetzler          SR CLA                               24.63   3 
 10 Junior Fischer            JR H P A                             24.83   2 
 11 Chris Soares                 Honoka`a                          25.37   4 
 12 Orion McClure             SR Ka`u                              25.45   3 
 13 Preston Vierra            JR Honoka`a                          25.54   3 
 14 Kaiser Iuta               SO KS Hawaii                         25.91   2 
 15 Hausia Sekona             FR Honoka`a                          25.96   1 
 16 Shelton Talaro            SO Waiakea                           26.02   2 
 17 Jermaine Vitales          JR Honoka`a                         x26.06   2 
 18 Matt Miranda              JR Kea`au                            26.30   3 
 19 Arvin Suginahara          SO HILO                              26.34   2 
 20 Sai Weiss                 FR HILO                              26.49   3 
 21 Zeke Perry                JR Kohala                            26.76   3 
 22 Rogelio Maltezo           JR Honoka`a                         x26.83   1 
 23 Ikaika Iuta               SR KS Hawaii                         27.26   2 
 24 Kekoa Kalahiki            FR KS Hawaii                         29.40   1 
 25 Kenji Suzuki              JR Waiakea                           29.45   1 
 
Boys 200 Meter Dash JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 23.48  2005        Collin Saxby, HPA                           
       STATE: * 23.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bronson Kahaleua          SO HILO                   24.05      23.77   4   10  
  2 Jason Cheyne                 Kealakehe                         24.28   2    8  
  3 Thomas Dela Cruz          SO HILO                   24.76      24.56   4    6  
  4 Kaimi Scott               SO Waiakea                24.76      24.81   4    4  
  5 Alexander McGuire         SO Kea`au                 25.32      24.94   4    2  
  6 Ralph Juan                SO Kealakehe              25.69      25.27   4    1  
  7 Owen Cooper               FR Waiakea                25.73      25.35   3 
  8 John Allan Antonio        FR Kohala                 25.49      25.45   4 
  9 Steven Combes             FR Kealakehe              26.00      25.47   3 
 10 Blaine Pelayo             FR Kea`au                            25.61   1 
 11 Keoni Colson              FR H P A                  26.01      25.61   3 
 12 Kawika Karratti           SO Ka`u                   26.15      25.76   3 
 13 Micah Paulo               SO HILO                   26.07      25.78   3 
 14 Myan Isa                  SO HILO                   25.41      25.90   4 
 15 Jacob Edwards             FR Ka`u                   26.03      26.10   3 
 16 Davin Bertelmann          SO Honoka`a                          26.23   1 
 17 Lex Cabigas               SO Honoka`a               25.58      26.42   4 
 18 Dylan K Steele            FR Kealakehe              27.06      26.43   3 
 19 Chris Garnett             SO Pahoa                  26.00      26.67   3 
 20 Todd Martin               FR Honoka`a               27.17      26.92   2 
 21 Chansen Bateman           FR Honoka`a                          27.15   1 
 22 Andrew Oliver             FR H P A                  27.24      27.52   2 
 23 Justin Santana            FR Ka`u                   28.09      28.09   2 
 24 Arvin Campollo            FR Kohala                 27.88      28.37   2 
 25 Isaac Ancheta             SO Honoka`a               28.24     x28.66   2 
 26 Bryant Malepe             FR Ka`u                   31.19      31.24   2 
 
Boys 400 Meter Dash JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 51.30  2005        Collin Saxby, HPA                           
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bronson Kahaleua          SO HILO                   53.13      54.53   3   10  
  2 Kaimi Scott               SO Waiakea                57.39      55.10   3    8  
  3 Ralph Juan                SO Kealakehe              55.95      55.66   3    6  
  4 Karl Ancheta              SO HILO                   57.50      57.20   3    4  
  5 Mitchell Shintani         FR Waiakea                           57.77   2    2  
  6 Dylan K Steele            FR Kealakehe              58.94      57.84   3    1  
  7 Trevor Takamine           SO HILO                   57.84      58.14   3 
  8 Christian Shintani        SO Waiakea                56.53      58.21   3 
  9 Steven Combes             FR Kealakehe              58.54      58.34   3 
 10 Daniel Brooks             FR Kea`au                            58.40   1 
 11 Chris Garnett             SO Pahoa                  59.21      59.06   2 
 12 Bronson Kobayashi         FR H P A                             59.15   1 
 13 Andrew Oliver             FR H P A                           1:00.96   1 
 14 Derek Ambrosio            SO Honoka`a             1:00.32    1:01.33   2 
 15 John Fratinardo           FR KS Hawaii                       1:01.87   1 
 16 Frankie Azzarella         FR Pahoa                1:03.60    1:03.38   2 
 17 Chansen Bateman           FR Honoka`a                        1:03.77   1 
 18 Nicanor Lopez             SO Honoka`a                        1:10.61   1 
 19 Hilaman Tafua             FR Pahoa                1:10.00    1:14.34   2 
 
Boys 400 Meter Dash Open
=========================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jacob Smith               JR Kea`au                            53.63  
  2 Christopher Andrews       JR KS Hawaii                         53.83  
  3 Chris Soares                 Honoka`a                          54.58  
  4 Junior Fischer            JR H P A                             55.33  
  5 Nolan Wong                JR KS Hawaii                         55.44  
  6 Chase Cummings            SR CLA                               55.45  
  7 Jermaine Vitales          JR Honoka`a                          59.04  
  8 Rogelio Maltezo           JR Honoka`a                        1:01.65  
 
Boys 800 Meter Run Open
=========================================================================
       STATE: * 2:08.74                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Michael Schultz           SR Kealakehe                       2:07.06* 
  2 John Sanchez              SR Kea`au                          2:07.10* 
  3 Spencer Thomas            SR KS Hawaii                       2:09.21  
  4 Amor Love                 JR HILO                            2:10.56  
  5 Jerry Nourrie             JR Honoka`a                        2:11.11  
  6 Justin Rivera             JR HILO                            2:18.46  
  7 Mitchell Sambrano         JR Honoka`a                        2:23.53  
  8 Michael Molnar            FR CLA                             2:46.91  
  9 Isaac Derego              FR KS Hawaii                       2:48.95  
 
Boys 800 Meter Run JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 2:11.05  2005        Nick Hagemann, Kea'au                     
       STATE: * 2:08.74                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dylan Azzarella           SO Pahoa                2:08.00    2:10.50!  2   10  
  2 Daniel Brooks             FR Kea`au               2:15.28    2:13.92   2    8  
  3 Chayse Collins            SO Waiakea              2:17.76    2:14.28   2    6  
  4 Richard Moylan            FR CLA                  2:14.00    2:14.29   2    4  
  5 Simon Lau-Yamauchi        SO Kealakehe            2:16.91    2:14.53   2    2  
  6 Josh Rimel                SO CLA                  2:17.00    2:14.86   2    1  
  7 Daniel Okubo              SO Waiakea              2:13.54    2:15.29   2 
  8 James Yoshimoto           SO HILO                 2:14.38    2:15.44   2 
  9 Chris Garnett             SO Pahoa                2:22.00    2:16.21   2 
 10 Jake Shiraki              SO Honoka`a             2:22.07    2:20.68   2 
 11 Jeremy Grotenhuis         FR CLA                  2:28.00    2:27.52   1 
 12 Tane Angelo               SO Honoka`a             2:31.08    2:28.37   1 
 13 David Caires              SO Honoka`a                        2:31.13   1 
 14 Allen Tilanus             SO HILO                 2:27.54    2:31.13   1 
 15 Enrico Macias-Zepeda      FR HILO                 2:38.36    2:35.51   1 
 16 Ethan Meikle              FR Kohala               2:29.82    2:36.50   1 
 17 Hilaman Tafua             FR Pahoa                3:47.00    3:03.83   1 
 18 Grayson Andaya            FR Honoka`a                        3:20.57   1 
 
Boys 1500 Meter Run Open
=========================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keoni Ucker               SR CLA                             4:07.86* 
  2 Nick Ucker                JR CLA                             4:14.02* 
  3 Nick Hagemann             JR Kea`au                          4:14.39* 
  4 Preston Vierra            JR Honoka`a                        4:18.24* 
  5 Mackenzie Crommett        SR H P A                           4:22.94* 
  6 Bryan Silva               SR Kea`au                          4:36.88  
  7 Manny Ortiz               JR Waiakea                         4:54.19  
  8 Mitchell Sambrano         JR Honoka`a                        4:55.15  
  9 Kyle Douglas              SR KS Hawaii                       5:01.01  
 10 Michael Rincon            JR Honoka`a                        5:37.74  
 
Boys 1500 Meter Run JV
================================================================================
 Meet Record: ! 4:31.64  2006        Nick Hagemann, Kea'au                     
       STATE: * 4:32.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dylan Azzarella           SO Pahoa                4:29.00    4:29.37!*  10  
  2 Daniel Brooks             FR Kea`au               4:35.07    4:31.45*    8  
  3 Jake Shiraki              SO Honoka`a             4:36.59    4:33.31     6  
  4 Daniel Okubo              SO Waiakea              4:37.25    4:35.59     4  
  5 Christian Wells           SO CLA                  4:30.00    4:36.72     2  
  6 Simon Lau-Yamauchi        SO Kealakehe            5:00.67    4:37.36     1  
  7 James Imai                SO Waiakea              4:40.70    4:41.93  
  8 Shannon Masada-Rodriguez  SO H P A                5:01.00    4:45.15  
  9 Chayse Collins            SO Waiakea              4:37.68    4:46.92  
 10 Eli Hart                  SO H P A                5:10.00    4:54.04  
 11 Chris Garnett             SO Pahoa                4:47.00    4:57.69  
 12 Frankie Azzarella         FR Pahoa                5:02.00    5:00.10  
 13 Allen Tilanus             SO HILO                 5:00.54    5:00.43  
 14 Shawn-Andy Andrada        FR Kea`au               5:04.96    5:03.71  
 15 Tane Angelo               SO Honoka`a             5:15.14    5:06.10  
 16 Bryson Kobayashi          SO Waiakea              5:06.75    5:09.06  
 17 Reejay Martinez           SO Kea`au               5:16.70    5:10.90  
 18 Enrico Macias-Zepeda      FR HILO                 5:20.38    5:11.15  
 19 Ethan Meikle              FR Kohala               5:10.90    5:18.53  
 20 David Caires              SO Honoka`a                        5:26.00  
 21 Aaron Nishina             FR H P A                5:48.00    5:48.69  
 22 Jonathan Hill             FR Kea`au               5:47.77    5:49.74  
 23 Michael Molnar            FR CLA                  5:48.00    5:54.81  
 24 Hilaman Tafua             FR Pahoa                9:57.00    6:21.95  
 25 Grayson Andaya            FR Honoka`a                        6:23.67  
 26 Jacob Tomita              SO CLA                  6:09.00    6:46.06  
 
Boys 3000 Meter Run JV
================================================================================
 Meet Record: ! 10:02.29  2005        Keoni Ucker, Alliance Christian          
       STATE: * 10:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mark Turner               SO HILO                 9:53.48    9:39.41!*  10  
  2 Dylan Azzarella           SO Pahoa                9:58.00    9:52.57*    8  
  3 Christian Wells           SO CLA                 10:12.00    9:56.55*    6  
  4 Jake Shiraki              SO Honoka`a             9:49.87   10:02.94*    4  
  5 James Yoshimoto           SO HILO                10:03.24   10:08.59     2  
  6 James Imai                SO Waiakea             10:15.73   10:13.21     1  
  7 Frankie Azzarella         FR Pahoa               10:47.00   10:39.36  
  8 Bryson Kobayashi          SO Waiakea             11:08.35   11:38.39  
  9 Tane Angelo               SO Honoka`a            14:09.67   11:43.53  
 10 David Caires              SO Honoka`a                       11:55.25  
 11 Kahikili Miranda          FR HILO                12:06.61   13:02.62  
 12 Grayson Andaya            FR Honoka`a                       14:53.18  
 
Boys 3000 Meter Run Open
=========================================================================
       STATE: * 10:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Keoni Ucker               SR CLA                             9:20.78* 
  2 Nick Hagemann             JR Kea`au                         10:05.07* 
  3 John Sanchez              SR Kea`au                         10:13.72  
  4 Manny Ortiz               JR Waiakea                        10:48.67  
  5 Kyle Douglas              SR KS Hawaii                      10:55.93  
 
Boys 110 Meter Hurdles Open
============================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 David Atiz                JR Kea`au                            16.39*  2 
  2 Mitchell Gleed            SR H P A                             16.75   2 
  3 Halen Tanimoto            SR HILO                              18.43   2 
  4 Jung Park                 JR H P A                             18.55   1 
  5 Richard Estabilio         JR Ka`u                              19.15   1 
  6 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                              19.65   2 
  7 Sai Weiss                 FR HILO                              21.25   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 17.93  2006        Thomas DelaCruz, Hilo                       
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jacob Edwards             FR Ka`u                   15.89      17.03!  2   10  
  2 Thomas Dela Cruz          SO HILO                   17.01      17.63   2    8  
  3 Ponopilialoha Grace       SO KS Hawaii              18.10      17.76   2    6  
  4 Dayton Kim                SO HILO                   17.61      17.84   2    4  
  5 Arvin Suginahara          SO HILO                   20.15      18.30   1    2  
  6 Cameron Calistro          FR HILO                   19.16      18.72   2    1  
  7 Broc Bangloy              SO Kea`au                 18.41      18.74   2 
  8 Joseph Florendo           SO H P A                  19.68      19.72   1 
  9 Zach Hopson               FR H P A                  19.92      19.86   1 
 10 Christian Kahookaulana    SO KS Hawaii                         22.04   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 44.66  2006        Daniel Royce, Konawaena                     
       STATE: * 43.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jacob Edwards             FR Ka`u                   42.22      42.49!* 2   10  
  2 Thomas Dela Cruz          SO HILO                   44.42      42.61*  2    8  
  3 Broc Bangloy              SO Kea`au                 43.85      43.02*  2    6  
  4 Dayton Kim                SO HILO                   43.74      43.28   2    4  
  5 Arvin Suginahara          SO HILO                   46.87      45.89   2    2  
  6 Sai Weiss                 FR HILO                   46.83      46.88   2    1  
  7 Davin Bertelmann          SO Honoka`a               47.02      46.92   1 
  8 Zach Hopson               FR H P A                  48.49      48.89   1 
  9 Joseph Florendo           SO H P A                  47.94      49.16   1 
 10 Hausia Sekona             FR Honoka`a               48.68      50.41   1 
 11 Christian Kahookaulana    SO KS Hawaii              55.56      51.90   1 
 12 Jelani Alcott             SO Kea`au                 47.20      52.15   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles Open
============================================================================
       STATE: * 43.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mitchell Gleed            SR H P A                             42.15*  2 
  2 David Atiz                JR Kea`au                            42.22*  2 
  3 Jung Park                 JR H P A                             43.96   2 
  4 Brian Verdejo             SR Honoka`a                          44.95   2 
  5 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                              45.97   1 
  6 Cameron Calistro          FR HILO                              46.24   1 
  7 Richard Estabilio         JR Ka`u                              46.64   1 
 -- Halen Tanimoto            SR HILO                                 DQ   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay JV
===================================================================================
 Meet Record: ! 46.56  2005        Hawaii Prep                                 
       STATE: * 45.74                                                          
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hilo  'A'                                                      46.51!  1   10  
     1) Karl Ancheta SO                 2) Myan Isa SO                    
     3) Bronson Kahaleua SO             4) Dayton Kim SO                  
  2 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 47.09   2    8  
  3 Kea'au  'A'                                                    47.42   2    6  
     1) Broc Bangloy SO                 2) Bryson Bangloy SO              
     3) Cazz Carriaga SO                4) Alexander McGuire SO           
  4 Waiakea  'A'                                                   47.62   1    4  
     1) Owen Cooper FR                  2) Kaimi Scott SO                 
     3) Christian Shintani SO           4) Mitchell Shintani FR           
  5 Kealakehe  'A'                                                 48.53   1    2  
     1) Jason Cheyne                    2) Steven Combes FR               
     3) Ralph Juan SO                   4) Dylan K Steele FR              
  6 H P A  'A'                                                     48.71   2    1  
     1) Keoni Colson FR                 2) Zach Hopson FR                 
     3) Bronson Kobayashi FR            4) Joseph Florendo SO             
  7 Kohala  'A'                                                    49.20   2 
     1) Arvin Campollo FR               2) John Allan Antonio FR          
     3) Kelson Kawai FR                 4) Royce Pasalo FR                
  8 Honoka'a  'A'                                                  50.45   1 
     1) Hausia Sekona FR                2) Davin Bertelmann SO            
     3) Todd Martin FR                  4) Derek Ambrosio SO              
  9 Ka'u  'A'                                                      52.46   1 
     1) Jacob Edwards FR                2) Kawika Karratti SO             
     3) Bryant Malepe FR                4) Justin Santana FR              
 
Boys 4x100 Meter Relay Open
=========================================================================
       STATE: * 45.74                                                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 H P A  'A'                                                     43.80* 
  2 Kea'au  'A'                                                    45.09* 
  3 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 45.83  
  4 Ka'u  'A'                                                      47.14  
  5 Honoka'a  'A'                                                  47.19  
  6 Christian Liberty Academy  'A'                                 47.71  
  7 Waiakea  'A'                                                   49.23  
 
Boys 4x400 Meter Relay JV
================================================================================
 Meet Record: ! 3:44.31  2006        Waiakea                                   
       STATE: * 3:41.24                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waiakea  'A'                                                 3:47.89    10  
     1) Daniel Okubo SO                 2) Kaimi Scott SO                 
     3) Christian Shintani SO           4) Mitchell Shintani FR           
  2 Hilo  'A'                                                    3:50.98     8  
     1) Karl Ancheta SO                 2) Bronson Kahaleua SO            
     3) Dayton Kim SO                   4) Brison McCormick FR            
  3 Kealakehe  'A'                                               3:53.49     6  
     1) Steven Combes FR                2) Ralph Juan SO                  
     3) Simon Lau-Yamauchi SO           4) Dylan K Steele FR              
  4 Christian Liberty Academy  'A'                               3:59.81     4  
     1) Josh Rimel SO                   2) Christian Wells SO             
     3) Jeremy Grotenhuis FR            4) Richard Moylan FR              
  5 H P A  'A'                                                   4:01.05     2  
     1) Keoni Colson FR                 2) Zach Hopson FR                 
     3) Bronson Kobayashi FR            4) Andrew Oliver FR               
 
Boys 4x400 Meter Relay Open
=========================================================================
       STATE: * 3:41.24                                                        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christian Liberty Academy  'A'                               3:38.69* 
  2 Honoka'a  'A'                                                3:38.90* 
  3 Kea'au  'A'                                                  3:39.84* 
  4 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                               3:43.79  
  5 Hilo  'A'                                                    3:49.46  
  6 Waiakea  'A'                                                 3:58.26  
  7 Honoka'a  'B'                                               x4:16.31  
  8 Waiakea  'B'                                                x4:18.62  
 
Boys High Jump JV
================================================================================
 Meet Record: !  5-06  2006        Ikaika Kakazu, Hilo                         
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelson Kawai              FR Kohala               5-08.00    5-10.00!*  10  
  2 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au               5-06.00    5-08.00     8  
  3 Adisa Ahern-Woodson       FR HILO                 5-08.00   J5-08.00     6  
  4 Kainoa Crum               FR KS Hawaii            5-02.00    5-04.00     4  
  5 Caleb Friel               SO KS Hawaii                       5-02.00     2  
  6 Kawika Karratti           SO Ka`u                           J5-02.00     1  
  7 John Allan Antonio        FR Kohala               5-02.00    5-00.00  
  7 Mitchell Shintani         FR Waiakea              5-02.00    5-00.00  
  9 Lex Cabigas               SO Honoka`a             4-10.00    4-08.00  
  9 Hausia Sekona             FR Honoka`a                        4-08.00  
 11 Josiah Shaw               SO Honoka`a                        4-06.00  
 
Boys High Jump Open
=========================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Devin Marquez             SR Kohala                          5-08.00  
  2 Lawrence Stone            JR Kea`au                          5-02.00  
  3 Kamuela Johansen          JR Waiakea                        J5-02.00  
 
Boys Pole Vault JV
================================================================================
 Meet Record: ! 10-00  2006        Jordan Opdyke, HPA                          
       STATE: * 11-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scott Hunter              FR HILO                11-03.00   12-00.00!*  10  
  2 David King                SO HILO                12-03.00   11-06.00*    8  
  3 Caleb Friel               SO KS Hawaii           10-06.00   11-00.00*    6  
  4 Gene Yoshikawa            SO HILO                10-06.00   10-00.00     4  
  5 Alexander McGuire         SO Kea`au              11-00.00  J10-00.00     2  
  6 Richard Moylan            FR CLA                  9-00.00    9-06.00     1  
  7 Justin Truong             FR H P A                9-00.00   J9-06.00  
  8 Josh Rimel                SO CLA                  9-00.00    9-00.00  
  9 Bronson Kobayashi         FR H P A                8-00.00   J9-00.00  
 10 Justin Mello              FR HILO                 8-06.00   J9-00.00  
 11 Thomas Kackley            FR KS Hawaii            8-00.00    8-00.00  
 12 Jeremy Grotenhuis         FR CLA                  7-00.00    7-06.00  
 13 Isaac Derego              FR KS Hawaii            6-06.00   J7-06.00  
 14 Jacob Salzberg            FR H P A                5-06.00    6-06.00  
 15 Joey Chavez               FR H P A                6-00.00   J6-06.00  
 
Boys Pole Vault Open
=========================================================================
       STATE: * 11-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jose Quan                 SR H P A                          12-06.00* 
  2 Brad Tomishiro            SR HILO                           11-00.00* 
  3 Isaac Grotenhuis          JR CLA                            10-00.00  
  4 Chase Cummings            SR CLA                             9-06.00  
  5 Kawai Siliga              SR KS Hawaii                       7-06.00  
 
Boys Long Jump JV
================================================================================
 Meet Record: ! 18-07  2005        Devin Marquez, Kohala                       
       STATE: * 20-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au              19-04.50   19-05.25!   10  
  2 Kelson Kawai              FR Kohala              18-10.75   19-03.25     8  
  3 Karl Ancheta              SO HILO                18-06.00   17-10.00     6  
  4 Royce Pasalo              FR Kohala              15-02.00   17-08.25     4  
  5 Kaimi Scott               SO Waiakea                        17-06.00     2  
  6 Kainoa Crum               FR KS Hawaii           17-08.75   17-03.50     1  
  7 Manta Dircks              FR KS Hawaii           16-02.00   17-03.00  
  8 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                    16-10.50  
  9 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                    16-09.00  
 10 Daniel Okubo              SO Waiakea                        16-06.50  
 10 Blaine Pelayo             FR Kea`au                         16-06.50  
 12 Nick Miyasato             SO KS Hawaii           16-11.75   16-05.75  
 13 Kaipo Aurello             FR HILO                16-08.50   16-05.25  
 14 Arvin Suginahara          SO HILO                17-06.75   15-11.00  
 15 Jay Villeza               FR HILO                17-06.75   15-10.25  
 16 Landru Parker             FR Kea`au              16-04.00   15-09.50  
 17 Keoni Colson              FR H P A               16-00.00   15-08.00  
 18 John Allan Antonio        FR Kohala              16-06.75   15-07.50  
 19 Hausia Sekona             FR Honoka`a            15-11.25   15-06.25  
 20 Josiah Shaw               SO Honoka`a                       15-03.75  
 21 Davin Bertelmann          SO Honoka`a            17-02.25   15-02.75  
 22 Justin Santana            FR Ka`u                16-00.25   14-09.25  
 23 Todd Martin               FR Honoka`a                       13-00.75  
 23 Bryant Malepe             FR Ka`u                13-10.50   13-00.75  
 25 Arvin Campollo            FR Kohala              14-01.00   13-00.25  
 -- Justin Truong             FR H P A               16-03.00         ND  
 
Boys Long Jump Open
=========================================================================
       STATE: * 20-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Orion McClure             SR Ka`u                           20-11.75* 
  2 Brensen Viernes           SR Kohala                         20-09.25* 
  3 Bronson Kaneao            SR Kea`au                         20-05.50  
  4 Kyle Buyuan               SR Waiakea                        19-00.50  
  5 Richard Estabilio         JR Ka`u                           18-10.00  
  6 Blaine Oliveira           JR Ka`u                           18-09.50  
  7 Tyler S Pilor             JR Laupahoehoe                    17-10.50  
  8 Matt Miranda              JR Kea`au                         17-05.25  
  9 Shannon Cantan            SR Ka`u                           16-06.00  
 10 Breydan J Castillo        SR Ka`u                          x16-01.50  
 11 Ethan Meikle              FR Kohala                         14-05.50  
 
Boys Triple Jump Open
=========================================================================
       STATE: * 41-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Devin Marquez             SR Kohala                         42-03.00* 
  2 Bronson Kaneao            SR Kea`au                         40-11.00  
  3 Orion McClure             SR Ka`u                           40-04.25  
  4 Tyler S Pilor             JR Laupahoehoe                    38-05.50  
  5 Patrick Reveira           JR Kea`au                         37-01.75  
  6 Ke'o Curry                JR Kea`au                         35-06.75  
  7 Ji Su Park                JR H P A                          35-05.50  
  8 Matt Miranda              JR Kea`au                         35-00.50  
  9 Shelton Talaro            SO Waiakea                        33-11.75  
 
Boys Triple Jump JV
================================================================================
 Meet Record: ! 40-00.50  2005        Bronson Kaneao, Kea'au                   
       STATE: *    41-00                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au              41-08.50   40-08.25!   10  
  2 Jacob Edwards             FR Ka`u                           39-03.00     8  
  3 Royce Pasalo              FR Kohala              35-08.25   37-00.50     6  
  4 Ponopilialoha Grace       SO KS Hawaii           35-04.25   36-08.50     4  
  5 Arvin Suginahara          SO HILO                34-08.50   36-05.00     2  
  6 Christian Shintani        SO Waiakea             39-01.50   36-01.25     1  
  7 Kaipo Aurello             FR HILO                33-10.50   36-00.00  
  8 Davin Bertelmann          SO Honoka`a            34-11.50   35-08.75  
  9 Daniel Okubo              SO Waiakea                        35-06.00  
 10 Karl Ancheta              SO HILO                35-07.50   34-06.75  
 11 Manta Dircks              FR KS Hawaii           34-03.50   34-05.00  
 12 Jay Villeza               FR HILO                33-10.00   33-08.50  
 13 Reejay Martinez           SO Kea`au              31-06.75   32-11.00  
 14 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                    32-09.50  
 15 John Allan Antonio        FR Kohala              33-07.50   32-01.50  
 16 Justin Santana            FR Ka`u                33-02.00   31-11.50  
 17 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                    31-06.00  
 18 Josiah Shaw               SO Honoka`a                       30-05.25  
 19 John Fratinardo           FR KS Hawaii                      27-06.00  
 
Boys Shot Put Open
=========================================================================
       STATE: * 45-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Murphy Busek              SR Waiakea                        47-00.50* 
  2 Li Jack                   JR Waiakea                        44-04.00  
  3 Sam Atuatasi              SR Honoka`a                       43-09.00  
  4 Weston McIntosh           SR Pahoa                          43-04.75  
  5 Ke'o Curry                JR Kea`au                         42-02.00  
  6 Jordan Santos-Kanakamaik  SR Ka`u                           41-07.50  
  7 Lowell Ancheta            SR HILO                           38-06.50  
  8 John Quidang              SR Kohala                         38-03.50  
  9 Jesse Johansen            SR Honoka`a                       36-09.00  
 10 Clifford Feliciano        SR KS Hawaii                      34-11.50  
 11 Kelii Lerma               JR KS Hawaii                      33-05.00  
 12 Kenji Suzuki              JR Waiakea                        33-03.00  
 13 Kenneth Waikiki           JR Honoka`a                       32-06.00  
 14 Soane Letisi              JR Honoka`a                       31-02.00  
 15 Zac Shozuya               FR HILO                           28-07.00  
 16 Vincent Liu               SO HILO                           27-09.50  
 17 Bronson Decastro          FR HILO                           25-07.00  
 18 Braxton Shirlock          FR HILO                          x22-07.00  
 
Boys Shot Put JV
================================================================================
 Meet Record: ! 38-02  2005        Levi Legay, Kealakehe                       
       STATE: * 45-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anthony Look              SO H P A               34-08.00   37-09.50    10  
  2 Semisi Tokolahi           SO HILO                44-04.00   37-07.00     8  
  3 Keoki Phillips               H P A               37-05.00   36-04.50     6  
  4 Bronson Shirlock          SO HILO                33-01.75   35-11.25     4  
  5 Jordon Loeffler           SO HILO                35-06.00   34-08.50     2  
  6 Kelii Kekuewa             FR KS Hawaii           33-01.50  J34-08.50     1  
  7 Robert Leslie             SO KS Hawaii           33-10.75   34-00.00  
  8 Dathan Toribio            FR Kea`au              33-10.50   32-08.50  
  9 Arvin Antonio             FR Kohala              31-08.00   32-02.50  
 10 Kelson Kawai              FR Kohala                         30-06.00  
 11 Marcus Hess               FR H P A               25-03.00   30-03.75  
 12 Jeremy Butterfield        SO HILO                32-04.75   30-01.50  
 13 Isaac Ancheta             SO Honoka`a            34-01.00   29-09.00  
 14 Keahi Benn                FR Pahoa               27-00.00   29-00.00  
 15 Kayson Okunami            SO KS Hawaii           28-11.50   28-11.00  
 16 Anthony Espejo            SO Pahoa               23-10.50   24-09.00  
 
Boys Discus Throw JV
================================================================================
 Meet Record: ! 120-06  2005        Valovalo Aoelu, Hilo                       
       STATE: * 133-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Semisi Tokolahi           SO HILO                  141-05     135-04!*  10  
  2 Jordon Loeffler           SO HILO                00-03.50  111-05.50     8  
  3 Dathan Toribio            FR Kea`au              92-08.50  107-03.25     6  
  4 Keoki Phillips               H P A                  97-07  105-09.75     4  
  5 Robert Leslie             SO KS Hawaii             113-03     104-08     2  
  6 Bronson Shirlock          SO HILO                95-02.75  102-01.75     1  
  7 Jeremy Butterfield        SO HILO                97-01.50      97-01  
  8 Kelii Kekuewa             FR KS Hawaii           90-07.25      87-06  
  9 Keahi Benn                FR Pahoa               85-04.75   86-02.25  
 10 Arvin Antonio             FR Kohala                 91-07   82-00.25  
 11 Andrew Oliver             FR H P A                  76-02      78-06  
 12 Isaac Ancheta             SO Honoka`a               80-11   77-10.75  
 13 Anthony Espejo            SO Pahoa                  62-00      56-07  
 -- Anthony Look              SO H P A                 105-01       FOUL  
 
Boys Discus Throw Open
=========================================================================
       STATE: * 133-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Li Jack                   JR Waiakea                          152-05* 
  2 Lowell Ancheta            SR HILO                          122-10.75  
  3 Murphy Busek              SR Waiakea                       118-02.25  
  4 Ke'o Curry                JR Kea`au                        112-05.50  
  5 John Quidang              SR Kohala                           110-05  
  6 Jordan Santos-Kanakamaik  SR Ka`u                          110-00.75  
  7 Kamuela Johansen          JR Waiakea                       106-09.75  
  8 Weston McIntosh           SR Pahoa                            103-05  
  9 Clifford Feliciano        SR KS Hawaii                     101-01.50  
 10 Zeke Perry                JR Kohala                         97-00.50  
 11 Bronson Decastro          FR HILO                           96-11.50  
 12 Jesse Johansen            SR Honoka`a                       93-09.50  
 13 Kawai Siliga              SR KS Hawaii                         92-11  
 14 Kenneth Waikiki           JR Honoka`a                       92-05.25  
 15 Kenji Suzuki              JR Waiakea                        87-07.50  
 16 Soane Letisi              JR Honoka`a                       81-05.25  
 17 Zac Shozuya               FR HILO                              75-04  
 18 Vincent Liu               SO HILO                              72-05  
 19 Bronson Shirlock          SO HILO                          x63-06.75