Licensed to Konawaena High School       Hy-Tek's Meet Manager 5/1/2008 11:33 AM
                       BIIF Junior Varsity Invitational                        
                    Konawaena HS Kealakekua, HI  - 5/3/2008                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  16.92  2006        Larissa Edwards, Ka'u                        
  HHSAA Auto:  17.24                                                           
  HHSAA Cons:  18.54                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Kekelaokalani Bennett         SO Kamehameha HI            NT 
  3  Kimberly Kishimoto            FR Honokaa               23.18 
  4  Eunice Taylor                 FR Honokaa               22.85 
  5  Kazane Namikawa               FR Waiakea               23.26 
  6  Brooke Malama                 SO Kamehameha HI            NT 
  7  Anuhea Wall                   FR Konawaena                NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Mahealani Ramos               FR Waiakea               22.79 
  2  Hollie Lambert                SO Waiakea               22.23 
  3  Ashley Oliveira               FR Ka'u                  22.03 
  4  Eun Sol Lee                   FR Hawaii Prep           21.37 
  5  Kaimiloa Yoshida              SO Kamehameha HI         21.38 
  6  Hannah Furumo                 FR Waiakea               22.03 
  7  Madeline Redo                 SO Kealakehe             22.75 
Section 3  Timed Finals
  1  Lana Queen                    FR Hawaii Prep           20.30 
  2  Taylor Warner                 FR Hilo                  20.10 
  3  Brittaney Moorehead           FR Ka'u                  19.74 
  4  Amber Pocock                  SO Ka'u                  18.45 
  5  Alyssa Hoshide                FR St. Joseph            19.50 
  6  Alisha Gangwes                SO Ka'u                  19.98 
  7  Schae-Ann Like                FR Kamehameha HI         20.20 
  8  Kealy Witt                    SO Honokaa               21.20 
 
Event 3  Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  17.03  2007        Jacob Edwards, Ka'u                          
  HHSAA Auto:  16.24                                                           
  HHSAA Cons:  16.54                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Francis Blas, III             SO Kamehameha HI            NT 
  3  Aaron-Wade Kamanu             SO Kamehameha HI         20.64 
  4  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             19.26 
  5  Jerome Hiraoka                SO Kohala                20.41 
  6  Mike Shin                     FR Hawaii Prep           22.62 
  7  Sam Tsai                      SO Hawaii Prep              NT 
Section 2  Timed Finals
  2  Sai Weiss                     SO Hilo                  18.24 
  3  Joey Oh                       SO Hawaii Prep           17.64 
  4  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  15.34 
  5  Cameron Calistro              SO Hilo                  17.64 
  6  Blake Ady                     SO Kealakehe             18.16 
  7  Everett McKee                 FR Kamehameha HI         18.61 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  13.08  2007        Corie Schattauer, Hilo                       
  HHSAA Auto:  13.34                                                           
  HHSAA Cons:  13.84                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI            NT 
  2  Samantha Neubecker            FR Kealakehe             15.93 
  3  Ashley Oliveira               FR Ka'u                  15.39 
  4  Janine Hey                    SO Parker School         15.35 
  5  Brittaney Moorehead           FR Ka'u                  15.38 
  6  Abcde Flores                  FR Waiakea               15.39 
  7  Maile Carigon                 SO Christian Libert         NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Mel Ulrich                    SO Parker School         15.25 
  2  Mahie King                    SO Kealakehe             15.13 
  3  Leah Smith                    FR Hawaii Prep           14.84 
  4  Alyssa Hoshide                FR St. Joseph            14.67 
  5  Ashley Anderson               FR Konawaena             14.78 
  6  Ajia Minor                    SO Konawaena             14.96 
  7  Taquila Sambrana              FR Keaau                 15.13 
  8  Alisha Gangwes                SO Ka'u                  15.34 
Section 3  Timed Finals
  1  Lacee Drake                   SO Honokaa               14.62 
  2  Josianne Cabalce              FR Hilo                  14.49 
  3  Lilinoe Heaukulani            SO Kamehameha HI         14.07 
  4  Pamela Lynn                   FR Hawaii Prep           13.97 
  5  Ruby Tracey                   FR Konawaena             14.06 
  6  Danielle Stover               SO Konawaena             14.36 
  7  Logan Ayau                    SO Kealakehe             14.58 
Section 4  Timed Finals
  1  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe             13.94 
  2  Cecily Fujii                  FR Honokaa               13.67 
  3  Anjelica Sanderson            FR Konawaena             13.46 
  4  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep           13.21 
  5  Bronte Kaneakua               SO Kamehameha HI         13.46 
  6  Amber Pocock                  SO Ka'u                  13.61 
  7  Erika Cushnie                 SO Hawaii Prep           13.70 
  8  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI         13.94 
 
Event 7  Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  11.72  2007        Bronson Kahaleua, Hilo                       
  HHSAA Auto:  11.34                                                           
  HHSAA Cons:  11.54                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Austen Char                   FR Honokaa               14.31 
  3  Erbin Brown                   SO Pahoa                 14.12 
  4  Nui Iopa                      SO Hilo                  13.60 
  5  Gary Murayama                 FR Waiakea               13.64 
  6  Josh Dipert                   SO Pahoa                 14.21 
  7  Owen Cooper                   SO Waiakea                  NT 
Section 2  Timed Finals
  2  Michael Kuriyama              FR Parker School         13.37 
  3  Tyson Pili                    FR Waiakea               13.30 
  4  Daniel Gregg                  FR Parker School         13.11 
  5  Josh Robinson                 FR Honokaa               13.27 
  6  Joseph Hing-Medeiros          FR Kealakehe             13.34 
  7  Bryant Malepe                 SO Ka'u                  13.59 
Section 3  Timed Finals
  1  Stephen Zemke                 SO Keaau                 12.98 
  2  Todd Martin                   SO Honokaa               12.90 
  3  Dillon Steele                 SO Kealakehe             12.74 
  4  Royce Pasalo                  SO Kohala                12.70 
  5  Bryson McCormick              SO Hilo                  12.73 
  6  Malachi Kobayashi             FR Hawaii Prep           12.84 
  7  Dakota Walker                 FR Ka'u                  12.91 
  8  Cremson Derego                FR Honokaa               13.09 
Section 4  Timed Finals
  1  Iikaika Keliihoomalu          SO Parker School         12.59 
  2  Mitchell Herras               SO Kamehameha HI         12.47 
  3  Landru Parker                 SO Keaau                 12.44 
  4  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             12.26 
  5  Sai Weiss                     SO Hilo                  12.36 
  6  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe             12.44 
  7  Isaiah Adams                  FR Hawaii Prep           12.50 
  8  Brandon Bautista              SO Kohala                12.68 
Section 5  Timed Finals
  1  Keoni Colson                  SO Hawaii Prep           12.23 
  2  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI         12.06 
  3  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  11.61 
  4  Kaimi Scott                   SO Waiakea               11.48 
  5  Kanakalele Silva              SO Kamehameha HI         11.59 
  6  Reyn Clarke                   FR Kamehameha HI         11.95 
  7  Vahn Ma                       SO Kealakehe             12.14 
  8  Bronson Kobayashi             SO Hawaii Prep           12.25 
 
Event 9  Girls 1500 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  5:23.43  2006        Jessica Norman, Kealakehe                  
  HHSAA Auto:  5:20.24                                                         
  HHSAA Cons:  5:31.24                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Mary Josephine Osorio         FR Kohala              6:18.07 
  2  Monica Crawford               FR Hawaii Prep         6:18.73 
  3  Cerya Cruz                    FR Kamehameha HI       6:19.60 
  4  Tiara Mills                   SO Keaau               6:28.00 
  5  Amanda Lei Lindsey            FR Kamehameha HI       6:29.40 
  6  Janelle Guerrero-Miguel       SO Keaau               6:55.00 
  7  Maggie Dereggo                FR St. Joseph          7:04.70 
  8  Hannah Furumo                 FR Waiakea                  NT 
  9  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI            NT 
 10  Dominique Saks                SO Kealakehe                NT 
 11  Kazane Namikawa               FR Waiakea                  NT 
 12  Christi Economy               SO Waiakea                  NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Tialana Greenwell             FR Honokaa             5:13.76 
  2  Athena Oldfather              SO Honokaa             5:29.55 
  3  Kela Vargas                   FR Hawaii Prep         5:33.30 
  4  Abby Rimel                    FR Christian Libert    5:33.90 
  5  Chelsea Ballesteros           FR Keaau               5:54.00 
  6  Phoebe Hono                   FR Hawaii Prep         5:58.09 
  7  Mana Canon                    SO Hilo                6:00.37 
  8  Morgan Greene                 FR Hawaii Prep         6:04.01 
  9  Kealy Witt                    SO Honokaa             6:05.74 
 10  Rebekah Friel                 FR Kamehameha HI       6:06.90 
 11  Andi Ushijima                 FR Hilo                6:07.72 
 12  Kimberly Kishimoto            FR Honokaa             6:11.61 
 13  Kristen Mattos                FR Christian Libert    6:16.60 
 
Event 11  Boys 1500 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  4:29.37  2007        Dylan Azzarella, Pahoa                     
  HHSAA Auto:  4:27.74                                                         
  HHSAA Cons:  4:32.74                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Chris Oh                      FR Hawaii Prep         5:38.98 
  2  Jonathon Hill                 SO Keaau               5:42.56 
  3  Erbin Brown                   SO Pahoa               5:43.35 
  4  Michael Kuriyama              FR Parker School       5:49.48 
  5  Enrico Macias-Zepeda          SO Hilo                5:50.82 
  6  Daniel Chang                  SO Hilo                5:53.06 
  7  Dwane Tegman                  SO Honokaa             5:59.53 
  8  Josh Dipert                   SO Pahoa               6:00.76 
  9  William Oh                    FR Hawaii Prep         6:14.33 
 10  Beau Lopez                    SO Honokaa             6:26.65 
 11  Adam Andrade                  FR Kamehameha HI            NT 
 12  Isaiah Ikeda                  SO Kamehameha HI            NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Daniel Brooks                 SO Keaau               4:21.56 
  2  Tyler Tsubota                 SO Hawaii Prep         4:30.66 
  3  Chris Mosch                   FR Honokaa             4:33.05 
  4  Shawn Andrada                 SO Keaau               4:41.20 
  5  Ethan Meikle                  SO Kohala              4:51.20 
  6  Justin Barnes                 SO Hilo                5:06.38 
  7  Stephen McAuliffe             FR Waiakea             5:08.00 
  8  William Rozier                SO Keaau               5:15.51 
  9  Wynston Wizinowich            SO Parker School       5:21.30 
 10  Daniel Gregg                  FR Parker School       5:21.76 
 11  Dakota Walker                 FR Ka'u                5:27.91 
 12  Kahikili Miranda              SO Hilo                5:30.91 
 13  Ryne Uemura                   FR Waiakea             5:36.00 
 14  Aaron Nishina                 SO Hawaii Prep         5:37.81 
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  53.52  2007        Kamehameha                                   
  HHSAA Auto:  53.54                                                           
  HHSAA Cons:  55.74                                                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Kamehameha Schools Hawaii  'A'                            NT 
     1) Natasha Ah Chong SO             2) Lilinoe Heaukulani SO          
     3) Bronte Kaneakua SO              4) Victoria Evans-Bautista FR     
  2  Hawaii Preparatory Academy  'A'                           NT 
     1) Mindy Campbell SO               2) Erika Cushnie SO               
     3) Ku'uipo Nakoa SO                4) Pamela Lynn FR                 
  3  Waiakea  'A'                                              NT 
     1) Alyssa Buyuan FR                2) Kaitlyn Chock SO               
     3) Abcde Flores FR                 4) Hollie Lambert SO              
  4  Kealakehe  'A'                                            NT 
     1) Logan Ayau SO                   2) Jo Lynn Kahala-Minczer SO      
     3) Mahie King SO                   4) Madeline Redo SO               
  5  Konawaena  'A'                                            NT 
     1) Lindsey Dahl SO                 2) Anjelica Sanderson FR          
     3) Ruby Tracey FR                  4) Anuhea Wall FR                 
  6  Honoka'a  'A'                                             NT 
     1) Sheri Lo SO                     2) Ashley Potter SO               
     3) Joyce Vitales SO                4) Olympia Zampathas FR           
  7  Hilo  'A'                                                 NT 
     1) Josianne Cabalce FR             2) Mana Canon SO                  
     3) Christina Cauley SO             4) Alyssa Patao SO                
  8  Christian Liberty  'A'                                    NT 
     1) Maile Carigon SO                2) Sierra Hagg FR                 
     3) Abby Rimel FR                   4) Gabby Feola FR                 
 
Event 15  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  46.51  2007        Hilo HS                                      
                      Ancheta, Isa, Kahaleua, Kim                       
  HHSAA Auto:  45.24                                                           
  HHSAA Cons:  45.94                                                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Honoka'a  'A'                                             NT 
     1) Todd Martin SO                  2) Josh Robinson FR               
     3) Cremson Derego FR               4) Chris Mosch FR                 
  3  Kealakehe  'A'                                            NT 
     1) Steven Ja Combes SO             2) Clinton Holdbrook SO           
     3) Vahn Ma SO                      4) Dillon Steele SO               
  4  Waiakea  'A'                                              NT 
     1) Owen Cooper SO                  2) Forrest Gale FR                
     3) Kaimi Scott SO                  4) Mitchel Shintani SO            
  5  Hawaii Preparatory Academy  'A'                           NT 
     1) Keoni Colson SO                 2) Zach Hopson SO                 
     3) Billy Kailimai SO               4) Bronson Kobayashi SO           
  6  Christian Liberty  'A'                                    NT 
     1) Hasan Azzch SO                  2) Jeremy Grotenhuis SO           
     3) Richard Moyland SO              4) Justin Wada FR                 
  7  Hilo  'A'                                                 NT 
     1) Sai Weiss SO                    2) Adisa Ahrens-Woodson SO        
     3) Bryson McCormick SO             4) Cameron Calistro SO            
  8  Kamehameha Schools Hawaii  'A'                            NT 
     1) Francis Blas, III SO            2) Reyn Clarke FR                 
     3) Kainoa Crum SO                  4) Kanakalele Silva SO            
 
Event 17  Girls 400 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  1:02.85  2005        Keri Ogden, HPA                            
  HHSAA Auto:  1:03.44                                                         
  HHSAA Cons:  1:07.14                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Logan Ayau                    SO Kealakehe                NT 
  3  Eunice Taylor                 FR Honokaa             1:15.93 
  4  Monica Decosta                SO Keaau               1:10.69 
  5  Tiana Lancaster-Jensen        FR Kamehameha HI       1:10.88 
  6  Rhianna Scanlon               SO Kealakehe           1:16.56 
  7  Kaitlyn Chock                 SO Waiakea                  NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Gabby Feola                   FR Christian Libert    1:10.00 
  2  Cecily Fujii                  FR Honokaa             1:07.99 
  3  Maile Carigon                 SO Christian Libert    1:04.80 
  4  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe           1:03.44 
  5  Bronte Kaneakua               SO Kamehameha HI       1:03.59 
  6  Sierra Hagg                   FR Christian Libert    1:07.50 
  7  Mackenzie Buckner             FR Hawaii Prep         1:09.35 
  8  Athena Oldfather              SO Honokaa             1:10.60 
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  51.30  2005        Collin Saxby, HPA                            
  HHSAA Auto:  52.74                                                           
  HHSAA Cons:  54.24                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Chris Mosch                   FR Honokaa                  NT 
  2  Javen Tauati                  FR Kamehameha HI            NT 
  3  Erbin Brown                   SO Pahoa               1:10.33 
  4  Austen Char                   FR Honokaa             1:06.19 
  5  Josh Dipert                   SO Pahoa               1:07.85 
  6  Daniel Chun                   FR Kamehameha HI            NT 
  7  Bronson Kobayashi             SO Hawaii Prep              NT 
  8  Mitchel Shintani              SO Waiakea                  NT 
Section 2  Timed Finals
  1  John Fratinardo               SO Kamehameha HI       1:01.68 
  2  Landru Parker                 SO Keaau               1:00.38 
  3  Zach Hopson                   SO Hawaii Prep           58.44 
  4  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe             57.62 
  5  Josh Robinson                 FR Honokaa               58.20 
  6  Blake Ady                     SO Kealakehe             58.47 
  7  Cremson Derego                FR Honokaa             1:01.51 
  8  Tyler Tayamen                 FR Waiakea             1:04.01 
Section 3  Timed Finals
  1  Bryson McCormick              SO Hilo                  56.97 
  2  Dillon Steele                 SO Kealakehe             56.21 
  3  Vahn Ma                       SO Kealakehe             54.46 
  5  Kaimi Scott                   SO Waiakea               52.59 
  6  Owen Cooper                   SO Waiakea               54.72 
  7  Isaiah Ikeda                  SO Kamehameha HI         56.42 
  8  Billy Kailimai                SO Hawaii Prep           57.25 
 
Event 21  Girls 300 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  49.67  2006        Justina Wood, HPA                            
  HHSAA Auto:  50.14                                                           
  HHSAA Cons:  55.14                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Tamra Villanueva              SO Kamehameha HI            NT 
  4  Christi Economy               SO Waiakea             1:07.12 
  5  Ashley Oliveira               FR Ka'u                1:05.80 
Section 2  Timed Finals
  2  Brooke Malama                 SO Kamehameha HI       1:03.65 
  3  Kaimiloa Yoshida              SO Kamehameha HI       1:03.03 
  4  Kealy Witt                    SO Honokaa             1:00.52 
  5  Alisha Gangwes                SO Ka'u                1:01.50 
  6  Kimberly Kishimoto            FR Honokaa             1:03.38 
  7  Brittaney Moorehead           FR Ka'u                1:04.22 
Section 3  Timed Finals
  1  Taquila Sambrana              FR Keaau                 59.81 
  2  Eunice Taylor                 FR Honokaa               59.17 
  3  Ajia Minor                    SO Konawaena             57.45 
  4  Madeline Redo                 SO Kealakehe             56.37 
  5  Chloe Frizelle                SO Keaau                 57.03 
  6  Malio Kodis                   SO Waiakea               58.82 
  7  Hannah Furumo                 FR Waiakea               59.73 
  8  Hollie Lambert                SO Waiakea               59.93 
Section 4  Timed Finals
  1  Kekelaokalani Bennett         SO Kamehameha HI         55.72 
  2  Taylor Warner                 FR Hilo                  54.37 
  3  Amber Pocock                  SO Ka'u                  53.34 
  4  Lindsey Dahl                  SO Konawaena             48.33 
  5  Anuhea Wall                   FR Konawaena             51.42 
  6  Lana Queen                    FR Hawaii Prep           54.35 
  7  Alyssa Hoshide                FR St. Joseph            54.62 
  8  Danielle Stover               SO Konawaena             56.00 
 
Event 23  Boys 300 Meter Hurdles
===============================================================================
 Meet Record:  42.49  2007        Jacob Edwards, Ka'u                          
  HHSAA Auto:  42.64                                                           
  HHSAA Cons:  44.04                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Malachi Kobayashi             FR Hawaii Prep              NT 
  2  Isaac DeRego                  SO Kamehameha HI         56.71 
  3  Caden Yamamoto                FR Waiakea               51.73 
  4  Stephen Zemke                 SO Keaau                 47.44 
  5  Richard Moyland               SO Christian Libert      50.23 
  6  Aaron-Wade Kamanu             SO Kamehameha HI         53.68 
  7  Mike Shin                     FR Hawaii Prep           57.44 
  8  Ryne Uemura                   FR Waiakea                  NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Sai Weiss                     SO Hilo                  46.23 
  2  Everett McKee                 FR Kamehameha HI         45.60 
  3  Francis Blas, III             SO Kamehameha HI         44.39 
  4  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  40.49 
  5  Cameron Calistro              SO Hilo                  43.15 
  6  Joey Oh                       SO Hawaii Prep           45.36 
  7  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             46.06 
  8  Blake Ady                     SO Kealakehe             47.21 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  2:31.03  2005        Keri Ogden, HPA                            
  HHSAA Auto:  2:31.24                                                         
  HHSAA Cons:  2:35.54                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Rhianna Scanlon               SO Kealakehe                NT 
  3  Dominique Saks                SO Kealakehe                NT 
  4  Kela Vargas                   FR Hawaii Prep              NT 
  5  Amanda Lei Lindsey            FR Kamehameha HI            NT 
  6  Morgan Greene                 FR Hawaii Prep              NT 
Section 2  Timed Finals
  2  Sheri Lo                      SO Honokaa             3:09.11 
  3  Ashley Potter                 SO Honokaa             3:04.76 
  4  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI       2:57.01 
  5  Kristen Mattos                FR Christian Libert    3:00.30 
  6  Janelle Guerrero-Miguel       SO Keaau               3:06.00 
Section 3  Timed Finals
  1  Tialana Greenwell             FR Honokaa             2:56.53 
  2  Kaopuanani Sutton             SO Kamehameha HI       2:54.60 
  3  Alyssa Patao                  SO Hilo                2:47.62 
  4  Kaitlyn Chock                 SO Waiakea             2:28.18 
  5  Athena Oldfather              SO Honokaa             2:45.44 
  6  Abby Rimel                    FR Christian Libert    2:48.20 
  7  Rebekah Friel                 FR Kamehameha HI       2:55.50 
 
Event 27  Boys 800 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  2:10.50  2007        Dylan Azzarella, Pahoa                     
  HHSAA Auto:  2:06.74                                                         
  HHSAA Cons:  2:09.24                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Caden Yamamoto                FR Waiakea                  NT 
  2  Forrest Gale                  FR Waiakea                  NT 
  3  Adam Andrade                  FR Kamehameha HI            NT 
  4  Makoa Richards                SO Honokaa             3:06.72 
  5  John Fratinardo               SO Kamehameha HI            NT 
  6  Isaiah Ikeda                  SO Kamehameha HI            NT 
  7  Ryne Uemura                   FR Waiakea                  NT 
  8  Nathan Greene                 SO Hawaii Prep              NT 
Section 2  Timed Finals
  1  William Wainwright            FR Hilo                2:47.17 
  2  Dwane Tegman                  SO Honokaa             2:43.89 
  3  Kris John Ramos               SO Keaau               2:36.36 
  4  Harrison Hapgood              FR Hawaii Prep         2:35.29 
  5  Rogelio Barroga               FR Keaau               2:35.98 
  6  Dakota Walker                 FR Ka'u                2:38.04 
  7  Kahikili Miranda              SO Hilo                2:46.66 
  8  Josh Dipert                   SO Pahoa               2:57.82 
Section 3  Timed Finals
  1  Stephen McAuliffe             FR Waiakea             2:23.00 
  2  Jeremy Grotenhuis             SO Christian Libert    2:16.24 
  3  Austin Corotan                FR Hawaii Prep         2:15.65 
  4  Daniel Brooks                 SO Keaau               2:05.83 
  5  Justin Wada                   FR Christian Libert    2:10.10 
  6  Chris Mosch                   FR Honokaa             2:16.10 
  7  Ethan Meikle                  SO Kohala              2:22.20 
  8  Hasan Azzch                   SO Christian Libert    2:28.40 
 
Event 29  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  26.74  2007        Beverly Quiamas, Honoka'a                    
  HHSAA Auto:  27.84                                                           
  HHSAA Cons:  29.24                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Maile Carigon                 SO Christian Libert         NT 
  3  Alyssa Buyuan                 FR Waiakea                  NT 
  4  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep              NT 
  5  Ashley Anderson               FR Konawaena                NT 
  6  Erika Cushnie                 SO Hawaii Prep              NT 
Section 2  Timed Finals
  2  Kalei Hodson                  FR Christian Libert         NT 
  3  Eunice Taylor                 FR Honokaa               37.84 
  4  Alesandria Ravella-Olson      FR Keaau                 34.55 
  5  Christina Cauley              SO Hilo                  34.61 
  6  Tamra Villanueva              SO Kamehameha HI            NT 
Section 3  Timed Finals
  1  Alisha Gangwes                SO Ka'u                  32.80 
  2  Mahie King                    SO Kealakehe             31.69 
  3  Monica Decosta                SO Keaau                 31.35 
  4  Tiffany Epping                FR Keaau                 31.14 
  5  Taquila Sambrana              FR Keaau                 31.28 
  6  Mel Ulrich                    SO Parker School         31.45 
  7  Abcde Flores                  FR Waiakea               31.88 
  8  Samantha Neubecker            FR Kealakehe             33.58 
Section 4  Timed Finals
  1  Ajia Minor                    SO Konawaena             30.70 
  2  Logan Ayau                    SO Kealakehe             30.56 
  3  Desi Seid                     SO Hawaii Prep           30.01 
  4  Serena Ah Choy                FR Kamehameha HI         29.82 
  5  Sierra Hagg                   FR Christian Libert      29.97 
  6  Lacee Drake                   SO Honokaa               30.22 
  7  Gabby Feola                   FR Christian Libert      30.67 
  8  Josianne Cabalce              FR Hilo                  30.73 
Section 5  Timed Finals
  1  Anuhea Wall                   FR Konawaena             29.27 
  2  Ruby Tracey                   FR Konawaena             29.01 
  3  Cecily Fujii                  FR Honokaa               28.27 
  4  Anjelica Sanderson            FR Konawaena             27.65 
  5  Bronte Kaneakua               SO Kamehameha HI         27.70 
  6  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI         28.64 
  7  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe             29.23 
  8  Pamela Lynn                   FR Hawaii Prep           29.60 
 
Event 31  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
 Meet Record:  23.48  2005        Collin Saxby, HPA                            
  HHSAA Auto:  23.24                                                           
  HHSAA Cons:  24.04                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Justin Truong                 SO Hawaii Prep              NT 
  4  Arvin Campollo                SO Kohala                   NT 
  5  Javen Tauati                  FR Kamehameha HI            NT 
  6  Cremson Derego                FR Honokaa                  NT 
Section 2  Timed Finals
  2  Kelson Kawai                  SO Kohala                   NT 
  3  Bryant Malepe                 SO Ka'u                  31.20 
  4  Austen Char                   FR Honokaa               29.72 
  5  Erbin Brown                   SO Pahoa                 30.71 
  6  Kanakalele Silva              SO Kamehameha HI            NT 
Section 3  Timed Finals
  1  Gary Murayama                 FR Waiakea               28.15 
  2  Nui Iopa                      SO Hilo                  28.04 
  3  Josh Robinson                 FR Honokaa               26.95 
  4  Joseph Hing-Medeiros          FR Kealakehe             26.76 
  5  Todd Martin                   SO Honokaa               26.80 
  6  Jonathan Hiraoka              SO Kohala                27.52 
  7  Rick Micheals                 FR Hilo                  28.06 
  8  Josh Dipert                   SO Pahoa                 29.47 
Section 4  Timed Finals
  1  Dillon Steele                 SO Kealakehe             26.14 
  2  Bronson Kobayashi             SO Hawaii Prep           25.72 
  3  Landru Parker                 SO Keaau                 25.49 
  4  Vahn Ma                       SO Kealakehe             25.31 
  5  Zach Hopson                   SO Hawaii Prep           25.48 
  6  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             25.51 
  7  Mitchell Herras               SO Kamehameha HI         25.89 
  8  Stephen Zemke                 SO Keaau                 26.41 
Section 5  Timed Finals
  1  Billy Kailimai                SO Hawaii Prep           25.17 
  2  Mitchel Shintani              SO Waiakea               24.99 
  3  Owen Cooper                   SO Waiakea               24.68 
  4  Kaimi Scott                   SO Waiakea               23.26 
  5  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  23.67 
  6  Adisa Ahrens-Woodson          SO Hilo                  24.79 
  7  Keoni Colson                  SO Hawaii Prep           25.13 
  8  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe             25.25 
 
Event 33  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  11:56.80  2005        Sara Dale, Waiakea                        
  HHSAA Auto:  11:49.84                                                        
  HHSAA Cons:  12:16.84                                                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Tialana Greenwell             FR Honokaa            11:06.24 
  2  Athena Oldfather              SO Honokaa            11:49.24 
  3  Sam Neal                      FR Hawaii Prep        13:04.41 
  4  Cerya Cruz                    FR Kamehameha HI      13:31.80 
  5  Mana Canon                    SO Hilo               13:39.32 
  6  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI      13:50.20 
  7  Malio Kodis                   SO Waiakea            13:55.47 
  8  Andi Ushijima                 FR Hilo               13:57.69 
  9  Maggie Dereggo                FR St. Joseph         14:02.37 
 10  Mary Josephine Osorio         FR Kohala             14:07.81 
 11  Morgan Greene                 FR Hawaii Prep              NT 
 12  Dominique Saks                SO Kealakehe                NT 
 13  Kealy Witt                    SO Honokaa                  NT 
 14  Kimberly Kishimoto            FR Honokaa                  NT 
 
Event 35  Boys 3000 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:   9:39.41  2007        Mark Turner, Hilo                         
  HHSAA Auto:   9:50.84                                                        
  HHSAA Cons:  10:02.24                                                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Chris Mosch                   FR Honokaa            10:01.90 
  2  Shawn Andrada                 SO Keaau              10:52.61 
  3  Justin Barnes                 SO Hilo               11:16.84 
  4  Logan Martin                  FR Hawaii Prep        12:00.51 
  5  William Wainwright            FR Hilo               12:16.36 
  6  Dakota Walker                 FR Ka'u               12:45.80 
  7  Aaron Nishina                 SO Hawaii Prep        13:10.41 
  8  Daniel Chang                  SO Hilo               13:14.90 
  9  Caden Yamamoto                FR Waiakea                  NT 
 10  Ian Cristobal                 FR Waiakea                  NT 
 
Event 37  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  4:34.02  2007        Kamehameha                                 
  HHSAA Auto:  4:25.04                                                         
  HHSAA Cons:  4:36.34                                                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Waiakea  'A'                                              NT 
     1) Alyssa Buyuan FR                2) Kaitlyn Chock SO               
     3) Abcde Flores FR                 4) Brittney Imade FR              
  2  Kealakehe  'A'                                            NT 
     1) Logan Ayau SO                   2) Jo Lynn Kahala-Minczer SO      
     3) Dominique Saks SO               4) Rhianna Scanlon SO             
  3  Christian Liberty  'A'                                    NT 
     1) Maile Carigon SO                2) Sierra Hagg FR                 
     3) Abby Rimel FR                   4) Gabby Feola FR                 
  4  Keaau High School  'A'                                    NT 
     1) Chelsea Ballesteros FR          2) Monica Decosta SO              
     3) Chloe Frizelle SO               4) Taquila Sambrana FR            
  5  Honoka'a  'A'                                             NT 
     1) Eunice Taylor FR                2) Tialana Greenwell FR           
     3) Kealy Witt SO                   4) Lacee Drake SO                 
  6  Hilo  'A'                                                 NT 
     1) Josianne Cabalce FR             2) Mana Canon SO                  
     3) Christina Cauley SO             4) Alyssa Patao SO                
  7  Kamehameha Schools Hawaii  'A'                            NT 
     1) Natasha Ah Chong SO             2) Serena Ah Choy FR              
     3) Bronte Kaneakua SO              4) Victoria Evans-Bautista FR     
  8  Konawaena  'A'                                            NT 
     1) Ashley Anderson FR              2) Lindsey Dahl SO                
     3) Ajia Minor SO                   4) Danielle Stover SO             
 
Event 39  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  3:44.31  2006        Waiakea                                    
  HHSAA Auto:  3:38.14                                                         
  HHSAA Cons:  3:43.24                                                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Kealakehe  'A'                                            NT 
     1) Steven Ja Combes SO             2) Clinton Holdbrook SO           
     3) Vahn Ma SO                      4) Dillon Steele SO               
  2  Keaau High School  'A'                                    NT 
     1) Daniel Brooks SO                2) Rogelio Barroga FR             
     3) Landru Parker SO                4) Stephen Zemke SO               
  3  Honoka'a  'A'                                             NT 
     1) Todd Martin SO                  2) Josh Robinson FR               
     3) Cremson Derego FR               4) Chris Mosch FR                 
  4  Hilo  'A'                                                 NT 
     1) Sai Weiss SO                    2) Adisa Ahrens-Woodson SO        
     3) Bryson McCormick SO             4) Cameron Calistro SO            
  5  Christian Liberty  'A'                                    NT 
     1) Hasan Azzch SO                  2) Richard Moyland SO             
     3) Jeremy Grotenhuis SO            4) Justin Wada FR                 
  6  Waiakea  'A'                                              NT 
     1) Owen Cooper SO                  2) Stephen McAuliffe FR           
     3) Kaimi Scott SO                  4) Mitchel Shintani SO            
  7  Hawaii Preparatory Academy  'A'                           NT 
     1) Keoni Colson SO                 2) Billy Kailimai SO              
     3) Bronson Kobayashi SO            4) Tyler Tsubota SO               
  8  Kamehameha Schools Hawaii  'A'                            NT 
     1) Francis Blas, III SO            2) Reyn Clarke FR                 
     3) Isaiah Ikeda SO                 4) Javen Tauati FR                
 
Event 41  Girls Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:   9-06  2006        Daysha Viernes, Hilo                         
  HHSAA Auto:   8-06                                                           
  HHSAA Cons:   8-00                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Selena Osorio                 FR Hawaii Prep         5-06.00 
  2  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI       6-00.00 
  3  Kalei Hodson                  FR Christian Libert    7-00.00 
  4  Janae Castillo                FR Kamehameha HI       7-06.00 
  5  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep         7-06.00 
  6  Christina Cauley              SO Hilo                7-06.00 
 
Event 43  Boys Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  12-00  2007        Scott Hunter, Hilo                           
  HHSAA Auto:  12-00                                                           
  HHSAA Cons:  11-00                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jonathon Hill                 SO Keaau               6-06.00 
  2  Jacob Salzberg                SO Hawaii Prep         7-00.00 
  3  Joey Chavez                   SO Hawaii Prep         7-00.00 
  4  Will Passmore                 SO Christian Libert    8-00.00 
  5  William Rozier                SO Keaau               8-00.00 
  6  Vahn Ma                       SO Kealakehe           8-06.00 
  7  Rick Micheals                 FR Hilo                8-06.00 
  8  Hasan Azzch                   SO Christian Libert    9-00.00 
  9  Jeremy Grotenhuis             SO Christian Libert    9-00.00 
 10  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe           9-00.00 
 11  Isaac DeRego                  SO Kamehameha HI       9-03.00 
 12  Stephen Zemke                 SO Keaau               9-06.00 
 13  Bobby Stomski                 SO Hawaii Prep        10-00.00 
 14  William Ray                   FR St. Joseph         10-00.00 
 15  Justin Truong                 SO Hawaii Prep        10-06.00 
 16  Richard Moyland               SO Christian Libert   10-06.00 
 
Event 45  Girls High Jump
===============================================================================
 Meet Record:   5-02  2007        Erica Cushnie, HPA                           
  HHSAA Auto:   4-10                                                           
  HHSAA Cons:   4-08                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kazane Namikawa               FR Waiakea             3-10.00 
  2  Serena Ah Choy                FR Kamehameha HI       4-02.00 
  3  Kelsi Nishina                 FR Hawaii Prep         4-02.00 
  4  Kealy Witt                    SO Honokaa             4-04.00 
  5  Chloe Frizelle                SO Keaau               4-04.00 
  6  Kara Erickson                 FR Hawaii Prep         4-04.00 
  7  Hollie Lambert                SO Waiakea             4-04.00 
  8  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI       4-04.00 
  9  Eunice Taylor                 FR Honokaa             4-04.00 
 10  Anuhea Wall                   FR Konawaena           4-06.00 
 11  Lilinoe Heaukulani            SO Kamehameha HI       4-08.00 
 12  Mindy Campbell                SO Hawaii Prep         5-02.00 
 13  Erika Cushnie                 SO Hawaii Prep         5-02.00 
 
Event 47  Boys High Jump
===============================================================================
 Meet Record:   5-10  2007        Kelson Kawai, Kohala                         
  HHSAA Auto:   6-00                                                           
  HHSAA Cons:   5-10                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Justin Truong                 SO Hawaii Prep              NH 
  2  Iosefa Trainer                FR Kamehameha HI            NH 
  3  Kyle Katase                   FR Hawaii Prep         5-00.00 
  4  Cremson Derego                FR Honokaa             5-00.00 
  5  Jonathan Hiraoka              SO Kohala              5-00.00 
  6  John Fratinardo               SO Kamehameha HI       5-02.00 
  7  Manta Dircks                  SO Kamehameha HI       5-06.00 
  8  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI       5-06.00 
  9  Ethan Meikle                  SO Kohala              5-06.00 
 10  George Twigg-Smith            FR Hawaii Prep         5-08.00 
 11  Brandon Bautista              SO Kohala              5-08.00 
 12  Kelson Kawai                  SO Kohala              5-10.00 
 13  Adisa Ahrens-Woodson          SO Hilo                6-02.00 
 
Event 49  Girls Long Jump
===============================================================================
 Meet Record:  15-02.50  2005        Keri Ogden, HPA                           
  HHSAA Auto:  15-09.50                                                        
  HHSAA Cons:  15-02.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Serena Ah Choy                FR Kamehameha HI            ND 
  2  Kazane Namikawa               FR Waiakea                  ND 
  3  Abcde Flores                  FR Waiakea                  ND 
  4  Logan Ayau                    SO Kealakehe                ND 
  5  Keo-Pisey Kheng               FR Ka'u               11-06.75 
  6  Ashley Oliveira               FR Ka'u               12-03.25 
  7  Brittaney Moorehead           FR Ka'u               12-05.50 
  8  Taquila Sambrana              FR Keaau              12-11.75 
  9  Hollie Lambert                SO Waiakea            13-02.00 
 10  Danielle Stover               SO Konawaena          13-07.75 
 11  Sara Drennan                  FR Hawaii Prep        13-08.50 
 12  Josianne Cabalce              FR Hilo               13-10.25 
 13  Pamela Lynn                   FR Hawaii Prep        14-01.50 
 14  Amber Pocock                  SO Ka'u               14-05.00 
 15  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI      14-08.25 
 16  Mindy Campbell                SO Hawaii Prep        15-04.00 
 17  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI      15-09.25 
 18  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep        15-09.75 
 
Event 51  Boys Long Jump
===============================================================================
 Meet Record:  19-05.25  2007        Mtume Msikizi-Jackson, Kea'au             
  HHSAA Auto:  20-11.25                                                        
  HHSAA Cons:  20-04.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Daniel Chun                   FR Kamehameha HI            ND 
  2  Kaimi Scott                   SO Waiakea                  ND 
  3  Austen Char                   FR Honokaa            12-04.00 
  4  Arvin Campollo                SO Kohala             13-00.50 
  5  Bryant Malepe                 SO Ka'u               14-03.00 
  6  Hasan Azzch                   SO Christian Libert   15-00.00 
  7  Dakota Walker                 FR Ka'u               15-05.00 
  8  Justin Truong                 SO Hawaii Prep        15-06.25 
  9  Jonathan Hiraoka              SO Kohala             16-00.00 
 10  Landru Parker                 SO Keaau              16-06.50 
 11  Royce Pasalo                  SO Kohala             16-08.75 
 12  Kyle Katase                   FR Hawaii Prep        16-09.75 
Flight 2  Finals
  1  Jerome Hiraoka                SO Kohala             16-11.00 
  2  Josh Robinson                 FR Honokaa            17-02.25 
  3  Isaiah Adams                  FR Hawaii Prep        17-06.00 
  4  Daniel Brooks                 SO Keaau              17-06.75 
  5  George Twigg-Smith            FR Hawaii Prep        17-07.25 
  6  Isaiah Ikeda                  SO Kamehameha HI      18-01.00 
  7  Cameron Calistro              SO Hilo               18-01.00 
  8  Mitchel Shintani              SO Waiakea            18-01.25 
  9  Justin Wada                   FR Christian Libert   18-08.00 
 10  Kelson Kawai                  SO Kohala             18-11.00 
 11  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI      19-04.50 
 12  Brandon Bautista              SO Kohala             19-04.50 
 13  Manta Dircks                  SO Kamehameha HI      19-11.50 
 14  Jacob Edwards                 SO Ka'u               20-04.25 
 
Event 53  Girls Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record:  31-08.75  2005        Keri Ogden, HPA                           
  HHSAA Auto:     32-11                                                        
  HHSAA Cons:  31-09.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Ashley Oliveira               FR Ka'u                     ND 
  2  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe                ND 
  3  Brittaney Moorehead           FR Ka'u                     ND 
  4  Schae-Ann Like                FR Kamehameha HI      27-08.00 
  5  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI      27-10.75 
  6  Lana Queen                    FR Hawaii Prep        27-11.50 
  7  Mackenzie Buckner             FR Hawaii Prep        28-06.50 
  8  Mindy Campbell                SO Hawaii Prep        29-10.50 
  9  Amber Pocock                  SO Ka'u               30-01.50 
 10  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI      31-03.00 
 
Event 55  Boys Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record:  40-08.25  2007        Mtume Msikizi-Jackson, Kea'au             
  HHSAA Auto:  41-05.25                                                        
  HHSAA Cons:  40-06.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI            ND 
  2  Daniel Chun                   FR Kamehameha HI            ND 
  3  Austen Char                   FR Honokaa            25-08.50 
  4  Adam Andrade                  FR Kamehameha HI      30-07.50 
  5  Kyle Katase                   FR Hawaii Prep        33-09.25 
  6  Landru Parker                 SO Keaau              35-04.25 
  7  Jerome Hiraoka                SO Kohala             36-02.00 
  8  Daniel Brooks                 SO Keaau              36-08.75 
  9  George Twigg-Smith            FR Hawaii Prep        36-10.00 
 10  Mitchel Shintani              SO Waiakea            39-01.25 
 11  Royce Pasalo                  SO Kohala             39-01.75 
 12  Kelson Kawai                  SO Kohala             40-03.50 
 13  Manta Dircks                  SO Kamehameha HI      40-06.25 
 14  Jacob Edwards                 SO Ka'u               43-09.50 
 
Event 57  Girls Discus Throw
===============================================================================
 Meet Record:  103-00  2007        Julia Naumes, Kohala                        
  HHSAA Auto:  105-08                                                          
  HHSAA Cons:   99-02                                                          
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Selena Osorio                 FR Hawaii Prep              ND 
  2  Joyce Vitales                 SO Honokaa            46-01.50 
  3  Olympia Zampathas             FR Honokaa               49-01 
  4  Sheri Lo                      SO Honokaa            52-09.50 
  5  Nessa DeLima                  FR Christian Libert   52-10.25 
  6  Brittney Imade                FR Waiakea               55-10 
  7  Ashley Potter                 SO Honokaa            57-08.50 
  8  Siuelo Enos                   SO Pahoa              61-01.50 
  9  Mahealani Ramos               FR Waiakea               62-00 
 10  Katelynne Paleka-Kennedy      FR Kamehameha HI      62-01.25 
 11  Christi Economy               SO Waiakea               63-05 
 12  Desi Seid                     SO Hawaii Prep        65-01.25 
 13  Jaymee Mansanas               SO Kamehameha HI      70-05.25 
 14  Brianna Vargas-Hafoka         SO Kamehameha HI      75-04.50 
 15  Alyssa Buyuan                 FR Waiakea            91-07.50 
 16  Kaopuanani Sutton             SO Kamehameha HI     103-00.50 
 
Event 59  Boys Discus Throw
===============================================================================
 Meet Record:  135-04  2007        Semisi Tokolahi, Hilo                       
  HHSAA Auto:  141-10                                                          
  HHSAA Cons:  134-05                                                          
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Bobby Stomski                 SO Hawaii Prep              ND 
  2  Blake McCormick               SO Konawaena                ND 
  3  Kekoa Kalahiki                SO Kamehameha HI      42-03.50 
  4  Raymond Kingery               FR Ka'u                  44-02 
  5  Trenton Stonerock             FR St. Joseph            59-05 
  6  Dwane Tegman                  SO Honokaa            60-07.50 
  7  Iosefa Trainer                FR Kamehameha HI         61-08 
  8  Aukai Tegman                  SO Honokaa               64-00 
  9  Makoa Richards                SO Honokaa            67-06.50 
 10  Keagan Lee                    FR Hilo                  83-09 
 11  Kyle Tirrell                  SO Hilo                  84-01 
 12  Nixon Jack                    FR Waiakea            89-05.50 
Flight 2  Finals
  1  Zac Shozuya                   SO Hilo               90-08.50 
  2  Braxton Sherlock              SO Hilo               91-07.75 
  3  Noah Recaido                  SO Honokaa               93-06 
  4  Gabby Padillio                FR Kealakehe          95-10.75 
  5  Hawk Hanoa                    FR Kamehameha HI         96-08 
  6  Onipa'a Stevens               FR Hawaii Prep        96-08.25 
  7  Royce Pasalo                  SO Kohala                97-02 
  8  Kawika Scott                  SO Konawaena             99-02 
  9  Keahi Benn                    SO Pahoa             100-00.50 
 10  Derek Krygier                 SO Pahoa             101-02.25 
 11  Dathan Toribio                SO Keaau             113-08.50 
 12  Jacob Jordan                  SO Kealakehe            117-02 
 13  David Kekuewa                 SO Kamehameha HI     122-02.50 
 
Event 61  Girls Shot Put
===============================================================================
 Meet Record:  34-06  2007        Julia Naumes, Kohala                         
  HHSAA Auto:  32-05                                                           
  HHSAA Cons:  30-00                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Selena Osorio                 FR Hawaii Prep              ND 
  2  Olympia Zampathas             FR Honokaa            17-06.50 
  3  Joyce Vitales                 SO Honokaa            18-00.00 
  4  Nessa DeLima                  FR Christian Libert   18-07.00 
  5  Ashley Potter                 SO Honokaa            18-10.50 
  6  Brittney Imade                FR Waiakea            19-02.00 
  7  Christi Economy               SO Waiakea            19-11.00 
  8  Alyssa Buyuan                 FR Waiakea            20-02.50 
  9  Mahealani Ramos               FR Waiakea            20-07.50 
 10  Sheri Lo                      SO Honokaa            20-09.50 
 11  Desi Seid                     SO Hawaii Prep        22-03.00 
 12  Jaymee Mansanas               SO Kamehameha HI      23-10.00 
 13  Katelynne Paleka-Kennedy      FR Kamehameha HI      24-06.25 
 14  Siuelo Enos                   SO Pahoa              26-04.50 
 15  Brianna Vargas-Hafoka         SO Kamehameha HI      28-04.75 
 16  Kaopuanani Sutton             SO Kamehameha HI      29-06.75 
 
Event 63  Boys Shot Put
===============================================================================
 Meet Record:     38-02  2005        Levi Legay, Kealakehe                     
  HHSAA Auto:  46-03.50                                                        
  HHSAA Cons:  43-09.25                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Blake McCormick               SO Konawaena                ND 
  2  Bobby Stomski                 SO Hawaii Prep              ND 
  3  Kawika Scott                  SO Konawaena                ND 
  4  Trenton Stonerock             FR St. Joseph         24-05.00 
  5  Kekoa Kalahiki                SO Kamehameha HI      25-00.00 
  6  Dwane Tegman                  SO Honokaa            25-05.50 
  7  Iosefa Trainer                FR Kamehameha HI      25-07.25 
  8  Aukai Tegman                  SO Honokaa            25-11.75 
  9  Makoa Richards                SO Honokaa            26-04.50 
 10  Braxton Sherlock              SO Hilo               26-06.00 
 11  Raymond Kingery               FR Ka'u               26-08.50 
 12  Keagan Lee                    FR Hilo               27-05.50 
Flight 2  Finals
  1  Kyle Tirrell                  SO Hilo               29-02.50 
  2  Keahi Benn                    SO Pahoa              30-03.50 
  3  Gabby Padillio                FR Kealakehe          30-04.25 
  4  Nixon Jack                    FR Waiakea            30-08.25 
  5  Josh Dipert                   SO Pahoa              31-06.00 
  6  Derek Krygier                 SO Pahoa              31-08.50 
  7  Zac Shozuya                   SO Hilo               31-11.00 
  8  Michael Molnar                SO Christian Libert   33-01.00 
  9  Noah Recaido                  SO Honokaa            33-01.00 
 10  Hawk Hanoa                    FR Kamehameha HI      33-04.50 
 11  Onipa'a Stevens               FR Hawaii Prep        35-07.00 
 12  David Kekuewa                 SO Kamehameha HI      40-05.00 
 13  Dathan Toribio                SO Keaau              41-04.00 
 14  Jacob Jordan                  SO Kealakehe          42-02.75