Licensed to Kamehameha Schools-Hawaii Campus
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/29/2010 05:21 PM
                          BIIF Eastside Season Opener                          
                 Kamehameha Schools Hawaii Campus  - 3/27/2010                 
                                  Kea'au, HI                                   
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI            13.3h   3  10   
  2 Teisha Nacis              SO Waiakea                  13.4h   3   8   
  3 Kailyn Chock              SR Waiakea                  13.6h   3   6   
  4 Rose Nakamura             FR Hilo                     13.8h   2   4   
  5 Aloha Bohol               JR Hilo                     14.0h   3   2   
  6 Abigail Houston           FR Keaau                    14.3h   3   1   
  7 Claire Uetake             SR Hilo                     14.4h   1 
  8 Olivia Azevedo            SO Kamehameha HI            14.4h   1 
  9 Zarina Fisher             JR Pahoa                    14.4h   3 
 10 Lilinoe Heaukulani        SR Kamehameha HI            14.6h   2 
 11 Karley Swain              SO Waiakea                  14.6h   2 
 12 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     14.6h   3 
 13 Angeline Hoke             SR Waiakea                  14.8h   1 
 14 Lillie Davis              FR Keaau                    15.0h   1 
 15 Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                    15.1h   2 
 16 Kaila Olson               FR Ka'u                     15.1h   2 
 17 Meleimoana Su'eSu'e       FR Keaau                    15.3h   1 
 18 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                    15.3h   2 
 19 Ricki Velez               FR Ka'u                     15.5h   2 
 20 Bindu Nicholas            SO Hilo                     15.6h   2 
 21 Sharnette Reyes           SO Ka'u                     16.1h   1 
 -- Kristina Padrigo          FR Ka'u                        FS   3 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI            27.8h   2  10   
  2 Shina Chung               SO Hilo                     28.4h   2   8   
  3 Aloha Bohol               JR Hilo                     28.4h   1   6   
  4 Rose Nakamura             FR Hilo                     29.8h   2   4   
  5 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     30.0h   2   2   
  6 Lillie Davis              FR Keaau                    30.8h   1   1   
  7 Karley Swain              SO Waiakea                  30.8h   2 
  8 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                    31.4h   2 
  9 Kaylee Rapoza             FR Hilo                     31.7h   1 
 10 Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                    32.1h   2 
 11 Kiana Heaukulani          FR Hilo                     32.5h   1 
 12 Katrina Bath              FR Waiakea                  33.0h   1 
 13 Meleimoana Su'eSu'e       FR Keaau                    33.2h   1 
 14 Kristina Cauley           SR Hilo                     35.0h   1 
 15 Holly Lambert             SR Waiakea                  35.5h   2 
 16 Bindu Nicholas            SO Hilo                     36.3h   1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randi Estrada             SO Keaau                  1:03.7h   2  10   
  2 Teisha Nacis              SO Waiakea                1:06.9h   2   8   
  3 Karley Swain              SO Waiakea                1:13.5h   1   6   
  4 Kiana Heaukulani          FR Hilo                   1:15.7h   2   4   
  5 Vandey Okinaka            FR Waiakea                1:16.1h   1   2   
  6 Angeline Hoke             SR Waiakea                1:16.7h   2   1   
  7 Katrina Bath              FR Waiakea                1:19.4h   1 
  8 Brittney Imade            JR Waiakea                1:20.1h   1 
  9 Holly Lambert             SR Waiakea                1:20.3h   1 
 10 Kristina Cauley           SR Hilo                   1:21.4h   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kailyn Chock              SR Waiakea                2:36.2h   10   
  2 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  2:37.1h    8   
  3 Claire Uetake             SR Hilo                   2:39.3h    6   
  4 Corin Kim                 SO Kamehameha HI          2:52.2h    4   
  5 Jessica Busek             FR Waiakea                2:53.5h    2   
  6 Karina Lawrence           SO Hilo                   2:54.2h    1   
  7 Jill Ikeda                FR Kamehameha HI          3:01.4h  
  8 Hannah Hendershot         FR Waiakea                3:02.4h  
  9 Meadow Lambert            FR Waiakea                3:19.9h  
 10 Bethany Bisel             FR Waiakea                3:23.7h  
 11 Sarah Barry               FR Kamehameha HI          3:28.7h  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Traci Palaermo            JR Hilo                   5:29.2h   10   
  2 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  5:31.8h    8   
  3 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea                5:32.0h    6   
  4 Karina Lawrence           SO Hilo                   5:58.0h    4   
  5 Erin Carvalho             SO Kamehameha HI          6:01.9h    2   
  6 Hannah Hendershot         FR Waiakea                6:23.5h    1   
  7 Meadow Lambert            FR Waiakea                6:45.3h  
  8 Bethany Bisel             FR Waiakea                7:09.0h  
  9 Margaret DeRego           SR Kamehameha HI          7:12.8h  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shalila DE Bourmont       SO Hilo                  11:58.6h   10   
  2 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea               12:24.1h    8   
  3 Natalie Hagemann          FR Keaau                 13:18.2h    6   
  4 Erin Carvalho             SO Kamehameha HI         13:40.6h    4   
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     18.0h   2  10   
  2 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            18.0h   2   8   
  3 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    18.4h   2   6   
  4 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     18.8h   1   4   
  5 Raycee Cooke              SO Hilo                     18.9h   1   2   
  6 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     19.1h   2   1   
  7 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI            19.7h   1 
  8 Bree Delacruz             SO Hilo                     20.7h   1 
  9 Kaimiloa Yoshida          SR Kamehameha HI            21.6h   2 
 10 Brooke Malama             SR Kamehameha HI            21.8h   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    52.8h   2  10   
  2 Bronte Kaneakua           SR Kamehameha HI            52.9h   2   8   
  3 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     53.1h   1   6   
  4 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     54.0h   2   4   
  5 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI            55.6h   2   2   
  6 Bree Delacruz             SO Hilo                     55.7h   1   1   
  7 Raycee Cooke              SO Hilo                     55.7h   1 
  8 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     56.1h   2 
  9 Alisha Gangwes            SR Ka'u                   1:00.1h   1 
 10 Kaimiloa Yoshida          SR Kamehameha HI          1:00.6h   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                             54.8h   10   
  2 Keaau High School                                     54.8h    8   
  3 Hilo                                                  55.5h    6   
  4 Waiakea                                             1:01.5h    4   
 -- Ka'u High School                                         DQ   zone violation 3rd e
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilo                                                4:32.4h   10   
  2 Keaau High School                                   4:35.7h    8   
  3 Waiakea                                             4:47.4h    6   
  4 Kamehameha Schools Hawaii                           4:50.7h    4   
  5 Hilo  'B'                                           4:58.0h  
  6 Waiakea  'B'                                        5:04.0h  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erika Cushnie             SR Waiakea                5-00.00   10   
  2 Randi Estrada             SO Keaau                  4-06.00    8   
  3 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  J4-06.00    6   
  4 Holly Lambert             SR Waiakea               J4-06.00    4   
  5 Jessica Busek             FR Waiakea                4-02.00    2   
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shina Chung               SO Hilo                   8-06.00   10   
  2 Kaylee Rapoza             FR Hilo                   7-00.00    8   
  3 Kimberly Renee Hodson     JR Kamehameha HI         J7-00.00    6   
  4 Alyssa Lehua McGuire      FR Kamehameha HI          6-06.00    4   
  5 Rose Nakamura             FR Hilo                   6-00.00    2   
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Natasha Ah Chong          SR Kamehameha HI         14-11.00   10   
      13-10.75  14-07  14-11            
  2 Jessica Busek             FR Waiakea               13-04.25    8   
      13-04.25  13-00.25  12-03.75           
  3 Kaila Olson               FR Ka'u                  13-03.25    6   
      13-03.25  13-02.25  FOUL            
  4 Vandey Okinaka            FR Waiakea               12-06.75    4   
      12-06.75  11-10.25  12-06.25            
  5 Olivia Azevedo            SO Kamehameha HI         12-00.75    2   
      FOUL  12-00.75  11-09.50           
  6 Shani Cosma               FR Keaau                 11-06.50    1   
      11-06.50  11-06.25  10-11            
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                  32-00.75   10   
      31-07  30-04  32-00.75            
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 30-08.00    8   
      29-00  30-06.25  30-08            
  3 Shani Cosma               FR Keaau                 26-01.75    6   
      25-07.75  25-10.25  26-01.75            
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                  35-03.50   10   
  2 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI         31-05.50    8   
  3 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                 28-00.00    6   
  4 Alyssa Areola             SO Keaau                 26-01.25    4   
  5 Angeline Hoke             SR Waiakea               26-00.00    2   
  6 Ariel Brown               FR Pahoa                 24-09.75    1   
  7 Shyla Ronia               SR Keaau                 23-09.25  
  8 Janna Urakami             JR Waiakea               23-03.50  
  9 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI         21-08.00  
 10 You Me Apalonio           SO Hilo                  21-07.50  
 11 Tiffany Ramos             SR Keaau                 21-06.25  
 12 Shampagne Salas           JR Hilo                  19-06.25  
 13 Brittney Imade            JR Waiakea               19-05.50  
 14 Jasmine Iuta              FR Kamehameha HI         17-05.50  
 15 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI         16-02.25  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopua Sutton             SR Kamehameha HI         98-00.50   10   
      98-00.50  88-10  FOUL            
  2 Janna Urakami             JR Waiakea               88-06.50    8   
      79-02  88-06.50  82-02.50            
  3 Shyla Ronia               SR Keaau                    86-07    6   
  4 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                    84-06    4   
      84-06  FOUL  80-11            
  5 Linda Sunia               JR Hilo                  79-08.50    2   
      FOUL  FOUL  79-08.50            
  6 Angeline Hoke             SR Waiakea               78-01.50    1   
  7 Jasmine Iuta              FR Kamehameha HI            70-04  
      70-04  65-04.50  60-00.50            
  8 Courtney Baysa            SO Kamehameha HI         69-04.50  
  9 Jaimee Finn               FR Kamehameha HI            68-06  
 10 Ariel Brown               FR Pahoa                    65-10  
      65-10  59-00.50  65-04.50           
 11 You Me Apalonio           SO Hilo                  64-10.50  
 12 Alyssa Areola             SO Keaau                    61-03  
      61-03  60-00.50  53-10            
 13 Shampagne Salas           JR Hilo                     57-10  
      50-05  FOUL  57-10           
 14 Brittney Imade            JR Waiakea                  56-02  
 15 Tiffany Ramos             SR Keaau                    55-11  
 16 Kayla Shiroma             SO Waiakea               45-06.50  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaenen Akau               SO Kamehameha HI            11.1h   5  10   
  2 Jesse Huihui              SO Keaau                    11.2h   5   8   
  3 Kaimi Scott               SR Waiakea                  11.4h   5   6   
  4 Talon Ota                 FR Keaau                    11.5h   1   4   
  5 Michael Morikawa          FR Waiakea                  11.5h   2   2   
  6 Kason Marques             JR Keaau                    11.6h   2   1   
  7 Everett McKee             JR Kamehameha HI            11.6h   5 
  8 Collins Mattos            SR Hilo                     11.7h   5 
  9 Jacob St George           SR Waiakea                  11.8h   5 
 10 Kristian Martinez         SO Hilo                     11.8h   5 
 11 Mitchell Nalu Herras      SR Kamehameha HI            11.8h   1 
 12 Luke Leasure              SR Waiakea                  11.9h   1 
 13 Alika Kaopua              SO Ka'u                     12.0h   2 
 14 Brandon Kelley            SO Hilo                     12.1h   4 
 15 Landru Parker             SR Keaau                    12.2h   3 
 15 Cameron Calistro          SR Hilo                     12.2h   1 
 17 Katon Pestano             FR Hilo                     12.2h   3 
 18 Patrick Garcia            SO Ka'u                     12.3h   5 
 19 Dalton Hayashi            SR Hilo                     12.3h   3 
 20 Jesse Gonsalez               Hilo                     12.4h   1 
 21 Wong LI                   SR Hilo                     12.4h   2 
 21 Hiwa Maertens             JR Hilo                     12.4h   3 
 23 Dean Hosaka               SO Waiakea                  12.5h   3 
 24 Cody Phillips             SR Pahoa                    12.5h   1 
 25 Ocean Lee                 SO Hilo                     12.5h   4 
 26 Ryne Uemura               JR Waiakea                  12.5h   2 
 27 Ricky Kuntemeyer          FR Waiakea                  12.7h   1 
 28 Nolan Wines               JR Hilo                     12.7h   4 
 28 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  12.7h   3 
 30 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  13.0h   4 
 31 Reymart Villanueva        SO Pahoa                    13.2h   2 
 32 Lance Mendes              SO Waiakea                  13.3h   4 
 33 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            13.4h   2 
 34 Robert Ribordy            FR Waiakea                  13.5h   3 
 35 Bryant Malepe             SR Ka'u                     13.6h   2 
 36 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     13.8h   1 
 37 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                  13.9h   4 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  23.3h   5  10   
  2 Jesse Huihui              SO Keaau                    23.8h   2   8   
  3 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            24.0h   1   6   
  4 Kristian Martinez         SO Hilo                     24.4h   5   4   
  5 Collins Mattos            SR Hilo                     24.5h   5   2   
  6 Luke Leasure              SR Waiakea                  24.7h   5   1   
  7 Jordan Decoito            SR Hilo                     24.9h   3 
  7 Joseph Ola                SO Keaau                    24.9h   1 
  9 Jesse Gonsalez               Hilo                     25.0h   2 
 10 Sai Weiss                 SR Hilo                     25.2h   4 
 11 Roger Carlos              SO Keaau                    25.3h   5 
 12 Hiwa Maertens             JR Hilo                     25.4h   1 
 13 Katon Pestano             FR Hilo                     25.5h   1 
 14 Brandon Kelley            SO Hilo                     25.7h   3 
 15 Landru Parker             SR Keaau                    25.9h   4 
 16 Ka'u Eggers               SO Keaau                    26.0h   5 
 17 Karl Sakai                JR Waiakea                  26.1h   4 
 18 Patrick Garcia            SO Ka'u                     26.4h   5 
 19 Nolan Wines               JR Hilo                     26.4h   4 
 20 Dean Hosaka               SO Waiakea                  26.4h   1 
 21 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  26.5h   2 
 22 Cody Phillips             SR Pahoa                    26.8h   1 
 23 Charles Watson            SR Ka'u                     27.0h   3 
 24 Ocean Lee                 SO Hilo                     27.0h   4 
 25 Dalton Hayashi            SR Hilo                     27.1h   2 
 26 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  27.2h   3 
 27 Robert Ribordy            FR Waiakea                  27.3h   2 
 28 Duke Kim                  SO Keaau                    27.5h   3 
 29 Lance Mendes              SO Waiakea                  28.0h   3 
 30 Chris Koscik              JR St Joseph                28.1h   1 
 31 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     28.5h   1 
 32 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI            29.0h   3 
 33 Bryant Malepe             SR Ka'u                     30.5h   2 
 34 Greg Matias               SO Keaau                    30.6h   2 
 -- Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                     FS   4 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  52.4h   2  10   
  2 Richard Moylan            SR Christian Libert         53.4h   2   8   
  3 Jordan Decoito            SR Hilo                     55.3h   2   6   
  4 Travis Winters            SO Waiakea                  55.4h   2   4   
  5 Jacob St George           SR Waiakea                  56.4h   2   2   
  6 Talon Ota                 FR Keaau                    56.5h   2   1   
  7 Emilio Vallejo            JR Waiakea                  57.4h   1 
  8 Stephen McAuliffe         JR Waiakea                  57.6h   1 
  9 Ocean Lee                 SO Hilo                   1:00.6h   2 
 10 Dalton Hayashi            SR Hilo                   1:02.4h   1 
 11 Josh Dipert               SR Pahoa                  1:05.2h   1 
 12 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  1:05.5h   1 
 13 Dean Hosaka               SO Waiakea                1:05.5h   1 
 14 Robert Ribordy            FR Waiakea                1:12.8h   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  2:06.3h   10   
  2 Jeremy Grotenhuis         SR Christian Libert       2:11.6h    8   
  3 Jackson Halford           SO Waiakea                2:12.7h    6   
  4 Tyde Kunishiro            JR Hilo                   2:13.9h    4   
  5 John Fratinardo           SR Kamehameha HI          2:14.3h    2   
  6 Wayne Pavao               JR Keaau                  2:17.53    1   
  7 Kevin Olsen               JR Keaau                  2:19.8h  
  8 Robby Meguro              SO Waiakea                2:21.4h  
  9 Richard Moylan            SR Christian Libert       2:21.7h  
 10 Stephen McAuliffe         JR Waiakea                2:21.7h  
 11 Andrew Langtree           FR St Joseph              2:29.2h  
 12 Andrew Yoshimoto          SR Hilo                   2:33.3h  
 13 Brendan Branco            JR Hilo                   2:34.1h  
 14 Lance Mendes              SO Waiakea                2:35.0h  
 15 Keoni Rice                FR Waiakea                2:37.0h  
 16 Anthony Kemper            JR Waiakea                2:37.3h  
 17 Theodore DeRego           SO Kamehameha HI          2:38.6h  
 18 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                2:39.0h  
 19 Darwin Mizuba             SO Waiakea                2:48.7h  
 20 Donovan Palacol              Waiakea                2:52.1h  
 21 Trent Kow                 JR Waiakea                2:54.4h  
 22 Kaimipono Kajiyama        FR Kamehameha HI          3:07.4h  
 23 Ben Houghton              FR Ka'u                   3:41.2h  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  4:27.4h   10   
  2 Jackson Halford           SO Waiakea                4:45.0h    8   
  3 Kevin Olsen               JR Keaau                  4:45.9h    6   
  4 Tyde Kunishiro            JR Hilo                   4:47.1h    4   
  5 Wayne Pavao               JR Keaau                  4:47.3h    2   
  6 John Fratinardo           SR Kamehameha HI          4:54.9h    1   
  7 Robby Meguro              SO Waiakea                4:58.7h  
  8 Andrew Yoshimoto          SR Hilo                   5:04.1h  
  9 Andrew Langtree           FR St Joseph              5:05.0h  
 10 BO Rasse                  SR Waiakea                5:11.0h  
 11 James Clubbs              JR Keaau                  5:12.0h  
 12 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert       5:15.3h  
 13 Keoni Rice                FR Waiakea                5:16.5h  
 14 Theodore DeRego           SO Kamehameha HI          5:17.3h  
 15 Brendan Branco            JR Hilo                   5:21.7h  
 16 Josh Dipert               SR Pahoa                  5:29.6h  
 17 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  5:31.5h  
 18 Lucas Myrhe               FR Keaau                  5:32.3h  
 19 Donovan Palacol              Waiakea                5:45.6h  
 20 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                5:45.7h  
 21 Anthony Kemper            JR Waiakea                5:49.3h  
 22 Charles Watson            SR Ka'u                   5:50.0h  
 23 Trent Kow                 JR Waiakea                5:50.9h  
 24 Mark Rita                 SR Ka'u                   5:57.7h  
 25 Ben Houghton              FR Ka'u                   7:20.7h  
 -- Ian Cristobal             JR Waiakea                    DNF  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johan Kaipers             SO Hilo                  10:29.7h   10   
  2 John Fratinardo           SR Kamehameha HI         11:00.3h    8   
  3 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert      11:15.5h    6   
  4 BO Rasse                  SR Waiakea               11:22.1h    4   
  5 James Clubbs              JR Keaau                 11:29.1h    2   
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            16.1h   2  10   
  2 Everett McKee             JR Kamehameha HI            16.4h   2   8   
  3 Cameron Calistro          SR Hilo                     17.1h   2   6   
  4 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI            17.9h   1   4   
  5 Dan Taylor                JR Hilo                     18.4h   1   2   
  6 Dylan Alip                SO Kamehameha HI            19.5h   1   1   
  7 Rick Micheals             JR Hilo                     20.5h   2 
  8 Cameron Anderson          SO Waiakea                  21.1h   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cameron Calistro          SR Hilo                     41.9h   3  10   
  2 Francis Blas III          SR Kamehameha HI            42.2h   3   8   
  3 Everett McKee             JR Kamehameha HI            43.4h   3   6   
  4 Damien Packer             SO Keaau                    44.8h   3   4   
  5 Cliff Eriksson            SO Keaau                    44.8h   2   2   
  6 Sai Weiss                 SR Hilo                     45.2h   3   1   
  7 Dan Taylor                JR Hilo                     48.4h   2 
  8 Rick Micheals             JR Hilo                     48.5h   1 
  9 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI            49.0h   1 
 10 Noah Bath                 SR Waiakea                  50.3h   1 
 11 Ryne Uemura               JR Waiakea                  51.6h   2 
 12 Dylan Alip                SO Kamehameha HI            52.3h   2 
 13 Cameron Anderson          SO Waiakea                  52.7h   2 
 14 William Ebeling           SO Waiakea                  53.0h   3 
 15 Duke Kim                  SO Keaau                    54.6h   1 
 16 Chris Koscik              JR St Joseph                55.5h   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                             44.4h   10   
  2 Keaau High School                                     45.2h    8   
  3 Hilo                                                  47.1h    6   
  4 Hilo  'B'                                             48.1h  
  5 Ka'u High School                                      53.1h    4   
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilo                                                3:47.6h   10   
  2 Waiakea                                             3:48.7h    8   
  3 Hilo  'B'                                           3:51.8h  
  4 Keaau High School                                   3:54.9h    6   
  5 Waiakea  'B'                                        4:19.2h  
  6 Ka'u High School                                    4:25.5h    4   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cliff Eriksson            SO Keaau                  5-04.00   10   
  2 Jacob St George           SR Waiakea                5-02.00    7   
  2 Easten Tanimoto           SO Kamehameha HI          5-02.00    7   
  4 Ka'u Eggers               SO Keaau                 J5-02.00    4   
  5 Joseph Ola                SO Keaau                  5-00.00    2   
 -- Manta Dircks              SR Kamehameha HI               NH  
 -- Shalom Motonaga           SR Hilo                        NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wong LI                   SR Hilo                  11-00.00    9   
  1 Billy Ray                 JR Hilo                  11-00.00    9   
  3 Nelson Enos               SO Keaau                J11-00.00    6   
  4 Isaac DeRego              SR Kamehameha HI         10-00.00    4   
  5 Max Shimamoto             SR Kamehameha HI        J10-00.00    2   
  6 Ikaika Vivas              SR Kamehameha HI          9-06.00    1   
  7 Katon Pestano             FR Hilo                   8-00.00  
  8 Greg Matias               SO Keaau                  7-06.00  
  9 Cameron McDaniel          FR Hilo                   7-00.00  
 10 Richard Kerr              FR Hilo                  J7-00.00  
 11 Willyam Hodson            JR Kamehameha HI          6-06.00  
 -- Dylan Alip                SO Kamehameha HI               NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaenen Akau               SO Kamehameha HI         21-05.25   10   
      21-05.25  20-10  19-09            
  2 Jacob Edwards             SR Ka'u                  20-05.25    8   
      20-05.25  PASS  PASS            
  3 Manta Dircks              SR Kamehameha HI         20-04.00    6   
      20-04  FOUL  19-11.75            
  4 Alika Kaopua              SO Ka'u                  19-10.50    4   
      19-03.50  19-10.50  FOUL            
  5 Michael Morikawa          FR Waiakea               18-09.00    2   
      17-05.25  18-09  17-09            
  6 Emilio Vallejo            JR Waiakea               18-00.50    1   
      18-00.50  14-11.75  15-03            
  7 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  17-11.50  
      FOUL  17-11.50  17-08.25            
  8 Talon Ota                 FR Keaau                 17-04.50  
      17-02.75  FOUL  17-04.50            
  9 Roger Carlos              SO Keaau                 17-00.00  
      FOUL  16-08.75  17-00            
 10 Cameron Anderson          SO Waiakea               16-07.75  
      16-07.75  15-04  15-08            
 10 Kason Marques             JR Keaau                 16-07.75  
      FOUL  16-01.75  16-07.75            
 12 Ricky Kuntemeyer          FR Waiakea               16-00.00  
      16-00  FOUL  15-06.25            
 13 Ryne Uemura               JR Waiakea               15-03.50  
      FOUL  15-03.50  FOUL            
 14 Shalom Motonaga           SR Hilo                  15-00.75  
      FOUL  15-00.75  12-08            
 15 Bryant Malepe             SR Ka'u                  14-04.00  
      FOUL  FOUL  14-04            
 16 Robert Ribordy            FR Waiakea               13-10.00  
      13-10  FOUL  FOUL           
 17 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         13-08.25  
      13-08.25  12-08.25  FOUL           
 -- Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                   FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Landru Parker             SR Keaau                     FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Manta Dircks              SR Kamehameha HI         40-07.00   10   
      39-02.50  40-07  37-02.50           
  2 Damien Packer             SO Keaau                 39-10.00    8   
      FOUL  39-10  FOUL            
  3 Michael Morikawa          FR Waiakea               38-08.75    6   
      36-11.25  38-08.75  37-07            
  4 Travis Winters            SO Waiakea               37-06.75    4   
      35-02.50  36-03.50  37-06.75            
  5 Ka'u Eggers               SO Keaau                 37-05.50    2   
      37-05.50  34-06.25  PASS            
  6 Cameron Anderson          SO Waiakea               35-06.50    1   
      35-06.50  35-05.50  34-11.50            
  7 Shalom Motonaga           SR Hilo                  33-07.50  
      33-05  FOUL  33-07.50            
  8 Taylor Hammond            FR Kamehameha HI         30-04.25  
      30-04.25  30-01  29-11.50            
 -- Ryne Uemura               JR Waiakea                   FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Kekuewa             SR Kamehameha HI         42-08.00   10   
  2 Hawk Hanoa                JR Kamehameha HI         41-08.25    8   
  3 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI         39-03.00    6   
  4 Kyle Tirrell              JR Hilo                  38-07.25    4   
  5 Ilati Sipinga             JR Hilo                  37-01.00    2   
  6 Derrick Krygier           SR Pahoa                 35-03.50    1   
  7 Maunako Palama-Danielson  SO Waiakea               35-02.25  
  8 Patrick Ahulau            SO Waiakea               35-00.50  
  9 Braxton Sherlock          SR Hilo                  35-00.25  
 10 Ryan Arizo                SR Hilo                  34-07.00  
 11 Keagan Lee                JR Hilo                  34-01.25  
 12 Spikes Boyd               FR Hilo                  32-01.50  
 13 Kimo Cavaco               SR Hilo                  31-10.00  
 14 Joshua Takiguchi          JR Hilo                  31-09.00  
 15 Zack Atagi                SO Hilo                  31-08.25  
 16 Nui Iopa                  SR Hilo                  29-09.75  
 17 Weichih Chen              JR Hilo                  29-04.25  
 18 Cody Tua'Au               FR Hilo                  29-00.25  
 19 Austin Bello              SO Hilo                  28-03.75  
 20 Norman Mogote             SO Keaau                 28-03.00  
 21 Solomon Thomas            JR Waiakea               28-01.50  
 22 Adrian Wagner             JR Hilo                  28-00.25  
 23 Rylee Esspaniola          FR Hilo                  27-10.75  
 24 Shawn Hernandez           SO Hilo                  27-06.25  
 25 Atin Saburo               FR Hilo                  26-03.00  
 26 Kellen Bello              SR Hilo                  25-06.50  
 27 Edward Cheng              SO Waiakea               25-05.00  
 28 Blake Oxener              FR Ka'u                  19-10.50  
 -- Dathan Toribio            SR Keaau                     FOUL  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Kekuewa             SR Kamehameha HI           123-05   10   
  2 Kainoa Crum               SR Kamehameha HI        117-10.50    8   
  3 Hawk Hanoa                JR Kamehameha HI        115-04.50    6   
  4 Kyle Tirrell              JR Hilo                    111-08    4   
  5 Derrick Krygier           SR Pahoa                110-07.50    2   
  6 Dathan Toribio            SR Keaau                   106-02    1   
  7 Braxton Sherlock          SR Hilo                    105-04  
  8 Ilati Sipinga             JR Hilo                     99-01  
  9 Keagan Lee                JR Hilo                     98-02  
 10 Zack Atagi                SO Hilo                     93-02  
 11 Maunako Palama-Danielson  SO Waiakea                  89-11  
 12 Weichih Chen              JR Hilo                     89-05  
 13 William Ebeling           SO Waiakea               89-02.50  
 14 Patrick Ahulau            SO Waiakea               88-04.50  
 15 Austin Bello              SO Hilo                     85-11  
 16 Kimo Cavaco               SR Hilo                     84-03  
 17 Adrian Wagner             JR Hilo                  83-01.50  
 18 Ryan Arizo                SR Hilo                     81-08  
 19 Nui Iopa                  SR Hilo                     81-07  
 20 Spikes Boyd               FR Hilo                     79-05  
 21 Edward Cheng              SO Waiakea                  74-09  
 22 Solomon Thomas            JR Waiakea                  73-05  
 23 Joshua Takiguchi          JR Hilo                     73-01  
 24 Atin Saburo               FR Hilo                     72-01  
 25 Kellen Bello              SR Hilo                     70-00  
 26 Norman Mogote             SO Keaau                    68-00  
 27 Cody Tua'Au               FR Hilo                  64-04.50  
 28 Rylee Esspaniola          FR Hilo                     58-10  
 29 Shawn Hernandez           SO Hilo                     53-01  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       115        2) Keaau High School         109   
    3) Waiakea                    107        4) Kamehameha Schools Hawaii 102   
    5) Ka'u High School            44        6) Pahoa                       1   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Hawaii  162        2) Keaau High School         106   
    3) Hilo                        93        4) Waiakea                    82   
    5) Christian Liberty           22        6) Ka'u High School           20   
    7) Pahoa                        3