BIIF         Hy-Tek's MEET MANAGER  4:46 PM  3/26/2005
                      BIIF All Comers - 3/26/2005
                         Konawaena High School
                                                                    Results
   Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
   ========================================================================
       Name                    Year School                  Finals   Points
   ========================================================================
     1 Sarah Nicolaisen          10 Ka'u                     17.05    10
     2 Chelsea Morriss           12 H P A                    17.60     8
     3 Kealani Gangwes           11 Ka'u                     17.90     6
     4 Leann Villa               12 Ka'u                     18.28     4
     5 Tara Reed                 11 Waiakea                  18.76     2
     6 Emily Hart                11 H P A                    19.73     1
     7 Jacqueline Reed           10 Waiakea                  19.87   
     8 Corinnalyn Estabilio      11 Ka'u                     19.89   
     9 Patty Van Cleave          12 Kea'au                   20.54   
    -- Sascha Malepe             10 Ka'u                        DQ   

   Event 3  Girls 100 Meter Dash
   ========================================================================
       Name                    Year School                  Finals   Points
   ========================================================================
     1 Sarah Nicolaisen          10 Ka'u                     13.33    10
     2 Chelsea J Gans            11 Kealakehe                13.48     8
     3 Megan Saito               11 Honoka'a                 14.10     6
     4 Ashley Moorehouse         10 Kea'au                   14.29     4
     5 Kaitlyn Quist              9 Hilo                     14.32     2
     6 Larissa P Edwards          9 Ka'u                     14.39     1
     7 Kozy Toriano              10 Kamehameha               14.46   
     8 Carolyn Alip              11 Kealakehe                14.59   
     9 Corinnalyn Estabilio      11 Ka'u                     14.67   
    10 Joanne Saladino           11 Ka'u                     14.68   
    11 Aulani M T Maikui            Laupahoehoe              14.74   
    12 Emily Hart                11 H P A                    14.81   
    13 Lauren Hallacher          11 Waiakea                  14.87   
    14 Amy Leyson                11 Konawaena                14.91   
    15 Halia Kai-Glynn           11 Kea'au                   14.94   
    16 Brittany Huges            10 Waiakea                  14.97   
    17 Krystle Bala              10 Honoka'a                 15.08   
    18 Amanda Schuler            10 Waiakea                  15.10   
    19 Kristine Mihara           11 Kamehameha               15.13   
    20 Tara Milhoan              10 Waiakea                  15.82   
    21 Emilee Lantis              9 Hilo                     15.91   
    22 Angelica Mahaulu          10 Kamehameha               16.11   
    23 Julia Curtis              10 Waiakea                  16.47   
    24 Nina Pastores              9 Waiakea                  17.21   
    25 Janny Pak                    Honoka'a                 19.91   

   Event 5  Girls 1500 Meter Run
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Lucy Pollard              11 H P A                  5:15.20   10
     2 Nina Hagemann             11 Kea'au                 5:24.32    8
     3 Sara Dale                 10 Waiakea                5:42.86    6
     4 Mary Brzezowski           10 Kamehameha             5:46.10    4
     5 Reyna Joy C Javar         10 Ka'u                   5:53.89    2
     6 Lauryl Sumner             11 Kea'au                 5:54.78    1
     7 Rochelle Meyers           11 Kamehameha             6:12.83
     8 Alyssa Huges              10 Waiakea                6:22.68
     9 Alanna Bender              9 Kealakehe              7:17.33

   Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
   =======================================================================
       School                                               Finals  Points
   =======================================================================
     1 Konawaena  'A'                                        53.11   10
     2 Ka'u  'A'                                             53.46    8
     3 Waiakea  'A'                                          56.57    6
     4 H P A  'A'                                            56.79    4
     5 Hilo  'A'                                             59.31    2
     6 Ka'u  'B'                                             59.45
    -- Kamehameha  'A'                                          DQ

   Event 9  Girls 400 Meter Dash
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Keri Ogden                10 H P A                  1:03.85   10
     2 Ashley Moorehouse         10 Kea'au                 1:05.55    8
     3 Caitlin Cowel             10 Konawaena              1:05.64    6
     4 Jamila Epping              9 Kea'au                 1:06.64    4
     5 Leona K Lyons             10 Kamehameha             1:06.70    2
     6 Asia Larkin                9 Hilo                   1:07.73    1
     7 Molani Duldalao            9 Honoka'a               1:09.92   
     8 Heather Graf              12 Kea'au                 1:10.40   
     9 Leona A Bender            12 Kealakehe              1:10.55   
    10 Michelle Tagorda           9 Kea'au                 1:11.74   
    11 Emilee Lantis              9 Hilo                   1:12.47   
    12 Katrina Ortiz-Chavez       9 Hilo                   1:13.55   
    13 Whitney Uldricks           9 Kealakehe              1:14.31   
    14 Artilus Turner            11 Kamehameha             1:15.13   
    15 Annie Tangalia            11 Kea'au                 1:16.00   

   Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Chelsea Morriss           12 H P A                    49.57   10
     2 Grace Hedemann            10 Konawaena                50.47    8
     3 Sarah Nicolaisen          10 Ka'u                     50.83    6
     4 Kealani Gangwes           11 Ka'u                     53.10    4
     5 Tara Reed                 11 Waiakea                  54.74    2
     6 Leann Villa               12 Ka'u                     56.53    1
     7 Jacqueline Reed           10 Waiakea                  56.85   
     8 Patty Van Cleave          12 Kea'au                   57.50   
     9 Brittney Kunihiro         11 Hilo                     57.60   
     9 Emily Hart                11 H P A                    57.60   
    11 Jenna Mangiboyat          10 Hilo                   1:00.26   
    12 Sascha Malepe             10 Ka'u                   1:16.53   

   Event 13  Girls 800 Meter Run
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Fran Weems                12 Kealakehe              2:29.43   10
     2 Keri Ogden                10 H P A                  2:31.87    8
     3 Sara Dale                 10 Waiakea                2:39.07    6
     4 Nina Hagemann             11 Kea'au                 2:42.65    4
     5 Sharon Chi                11 Waiakea                2:47.78    2
     6 Anna French               11 Waiakea                2:49.04    1
     7 Kaitlyn Quist              9 Hilo                   2:49.67
     8 Leona A Bender            12 Kealakehe              2:49.75
     9 Mary Brzezowski           10 Kamehameha             2:52.62
    10 Rochelle Meyers           11 Kamehameha             2:55.09
    11 Alyssa Huges              10 Waiakea                3:06.00

   Event 15  Girls 200 Meter Dash
   ========================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   ========================================================================
     1 Sarah Forman              12 Konawaena                27.29   10
     2 Chelsea Morriss           12 H P A                    28.35    8
     3 Ashley Moorehouse         10 Kea'au                   28.82    6
     4 Chelsea J Gans            11 Kealakehe                28.89    4
     5 Megan Saito               11 Honoka'a                 29.12    2
     6 Leona K Lyons             10 Kamehameha               29.28    1
     7 Larissa P Edwards          9 Ka'u                     29.35   
     8 Kozy Toriano              10 Kamehameha               29.56   
     9 Jamila Epping              9 Kea'au                   29.96   
    10 Tara Reed                 11 Waiakea                  30.17   
    11 Lauren Hallacher          11 Waiakea                  30.93   
    12 Emilee Lantis              9 Hilo                     30.94   
    13 Halia Kai-Glynn           11 Kea'au                   31.09   
    14 Krystle Bala              10 Honoka'a                 31.14   
    14 Carolyn Alip              11 Kealakehe                31.14   
    16 Kristine Mihara           11 Kamehameha               31.18   
    17 Amanda Schuler            10 Waiakea                  31.44   
    18 Michelle Tagorda           9 Kea'au                   31.81   
    19 Daysha Viernes             9 Hilo                     31.91   
    20 Emily Hart                11 H P A                    32.48   
    21 Whitney Uldricks           9 Kealakehe                32.51   
    22 Molani Duldalao            9 Honoka'a                 32.72   
    23 Angelica Mahaulu          10 Kamehameha               32.90   
    24 Annie Tangalia            11 Kea'au                   33.07   
    25 Katrina Ortiz-Chavez       9 Hilo                     33.10   
    26 Sherise Moniz              9 Hilo                     33.12   
    27 Julia Curtis              10 Waiakea                  33.15   
    28 Artilus Turner            11 Kamehameha               34.14   
    29 Nina Pastores              9 Waiakea                  35.56   
    30 Janny Pak                    Honoka'a                 39.48   

   Event 17  Girls 3000 Meter Run
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Lucy Pollard              11 H P A                 11:17.7h   10
     2 Anna French               11 Waiakea               12:10.0h    8
     3 Malia Williams            11 Hilo                  12:11.0h    6
     4 Sharon Chi                11 Waiakea               12:19.0h    4
     5 Sarah Chitwood            10 Hilo                  12:23.0h    2

   Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
   ========================================================================
       School                                               Finals  Points
   ========================================================================
     1 Konawaena  'A'                                      4:28.17   10
     2 Kea'au  'A'                                         4:35.41    8
     3 H P A  'A'                                          4:36.69    6
     4 Kealakehe  'A'                                      4:42.83    4
     5 Hilo  'A'                                           4:43.98    2
     6 Waiakea  'A'                                        4:44.19    1
     7 Kamehameha  'A'                                     4:46.25   
     8 Ka'u  'A'                                           4:47.95   

   Event 21  Girls High Jump
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Keri Ogden                10 H P A                  4-08.00   10
     2 Sarah Nicolaisen          10 Ka'u                   4-08.00    8
     3 Patty Van Cleave          12 Kea'au                 4-06.00    6
     4 Kozy Toriano              10 Kamehameha             4-04.00    4
     5 Amanda Schuler            10 Waiakea                3-10.00    2
     6 Lauren Hallacher          11 Waiakea                3-10.00    1
     7 Katrina Ortiz-Chavez       9 Hilo                   3-08.00
     8 Emilee Lantis              9 Hilo                   3-06.00
    -- Larissa P Edwards          9 Ka'u                        NH

   Event 23  Girls Pole Vault
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Halia Kai-Glynn           11 Kea'au                 6-00.00   10
     2 Daysha Viernes             9 Hilo                   5-06.00    8
    -- Alisson Thompson          11 Hilo                        NH

   Event 25  Girls Long Jump
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Kaitlyn Quist              9 Hilo                  14-05.50   10
     2 Aulani M T Maikui            Laupahoehoe           13-06.75    8
     3 Kealani Gangwes           11 Ka'u                  13-06.50    6
     4 Joanne Saladino           11 Ka'u                  13-04.50    4
     5 Carolyn Alip              11 Kealakehe             13-01.50    2
     6 Heather Graf              12 Kea'au                12-11.00    1
     7 Leann Villa               12 Ka'u                  12-07.00
     8 Kainani Merrill           10 Konawaena             12-02.50
     9 Artilus Turner            11 Kamehameha            12-00.25
    10 Annie Tangalia            11 Kea'au                11-11.50
    11 Molani Duldalao            9 Honoka'a              11-02.25
    12 Michelle Tagorda           9 Kea'au                11-02.00
    -- Jillian Kitagawa          11 H P A                     FOUL

   Event 27  Girls Triple Jump
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Keri Ogden                10 H P A                 31-04.75   10
     2 Kealani Gangwes           11 Ka'u                  30-05.50    8
     3 Aulani M T Maikui            Laupahoehoe           29-00.00    6
     4 Corinnalyn Estabilio      11 Ka'u                  28-10.00    4
     5 Joanne Saladino           11 Ka'u                  28-08.25    2
     6 Leann Villa               12 Ka'u                  28-06.25    1
     7 Kainani Merrill           10 Konawaena             27-05.50
     8 Artilus Turner            11 Kamehameha            26-06.00
    -- Molani Duldalao            9 Honoka'a                  FOUL

   Event 29  Girls Discus Throw
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Chante Ching              11 Hilo                    108-03   10
     2 Joni Green                11 Saint Joseph's          103-07    8
     3 Kamie Oda                 10 Waiakea                  64-09    6
     4 Rosalie Justo             12 Kea'au                   60-08    4
     5 Sherise Moniz              9 Hilo                     57-10    2
     6 Angelica Tangalia          9 Kea'au                   54-00    1
     7 Reanna Badua              10 Kea'au                   32-00

   Event 31  Girls Shot Put
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Chante Ching              11 Hilo                  36-05.00   10
     2 Joni Green                11 Saint Joseph's        29-05.00    8
     3 Samantha Cabiyan          10 Waiakea               20-05.00    6
     4 Angelica Tangalia          9 Kea'au                19-01.00    4
     5 Sherise Moniz              9 Hilo                  18-09.00    2
     6 Rosalie Justo             12 Kea'au                18-07.00    1
     7 Kamie Oda                 10 Waiakea               18-06.00
     8 Reanna Badua              10 Kea'au                15-01.00

   =========================================================================================
                           Women - Team Rankings - 16 Events Scored
   =========================================================================================
       1) H P A                       95        2) KA'U                       85
       3) KEA'AU                      70        4) HILO                       57
       5) WAIAKEA                     53        6) KONAWAENA                  44
       7) KEALAKEHE                   28        8) SAINT JOSEPH'S             16
       9) LAUPAHOEHOE                 14       10) KAMEHAMEHA                 11
      11) HONOKA'A                     8