BIIF             Hy-Tek's MEET MANAGER  4:46 PM  3/26/2005
                          BIIF All Comers - 3/26/2005
                             Konawaena High School
                                    Results

   Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Kekoa Chavez              12 Hilo                     16.27   10
     2 Matthew Maze                 H P A                    16.48    8
     3 Guy Kishinami             12 Waiakea                  19.44    6
     4 Gordon Cox                 9 Kea'au                   20.80    4
     5 Colin Butcher             11 Kea'au                   21.85    2
     6 Daniel M Saplan            9 Ka'u                     23.75    1

   Event 4  Boys 100 Meter Dash
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Victor Wusstig            11 Honoka'a                 11.50   10
     2 Shaun Santiago            11 Kealakehe                11.68    8
     3 Cody Silsley              11 Konawaena                11.83    6
     4 Jinho Tohara              12 Kealakehe                11.95    4
     5 Bronson Kaneao            11 Kea'au                   11.96    2
     6 Saba Young                12 Kea'au                   11.98    1
     7 Gabe Tuata                10 Kealakehe                12.00   
     8 Tibb Shimabukuro          12 Hilo                     12.12   
     9 William Kawaipuna            Konawaena                12.14   
    10 Elijah Medeiros           12 Hilo                     12.15   
    11 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe                12.19   
    12 Brady Tupou                9 Konawaena                12.47   
    13 Colby Sato                10 Konawaena                12.52   
    14 Mitchell Gleed               H P A                    12.61   
    15 Curtis JK Alcoran         12 Ka'u                     12.64   
    15 Blaine Oliveira            9 Ka'u                     12.64   
    17 Fesootai Papalii          11 Kealakehe                12.68   
    18 Cameron Nance              9 Waiakea                  12.71   
    19 Robin Aguiar-Hicks        11 Kamehameha               12.73   
    20 Cody Tehero               12 Hilo                     12.78   
    21 Maikai Papalii            10 Kealakehe                12.84   
    22 Michael Martinez          10 Kealakehe                12.92   
    23 Joshua Stender            10 Honoka'a                 12.94   
    24 Michael Torrano           10 Honoka'a                 12.96   
    25 Marwin Palea              10 Konawaena                12.97   
    26 Jacob Roxburgh            10 Kohala                   12.99   
    27 Brian Verdejo             10 Honoka'a                 13.04   
    28 Ariel Verdejo             12 Honoka'a                 13.09   
    29 Kali'i Kunimoto            9 Konawaena                13.18   
    30 Jessie Robbianas          11 Honoka'a                 13.21   
    31 Bronson Silva              9 Kamehameha               13.62   
    32 Breydan J Castillo        10 Ka'u                     13.71   
    33 Junior Eseroma            11 Kamehameha               13.74   
    34 John-Ben Hauanio           9 Kamehameha               13.79   
    35 Pono McDonald             10 Honoka'a                 14.13   
    36 Skyler A Torres            9 Ka'u                     14.29   
    37 Anton Matsuda             11 Waiakea                  14.64   
    38 Brandon Kaneao             9 Kea'au                   14.82   
    39 Ashton Kelii               9 Kamehameha               15.33   
    40 Thorne Tayamen             9 Kamehameha               15.95   

   Event 6  Boys 1500 Meter Run
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Ben Zenk                  12 Honoka'a               4:24.53   10
     2 Stefano Barbis            11 Hilo                   4:24.61    8
     3 Patrick Stover            11 Konawaena              4:26.08    6
     4 Ben Kamath                11 Hilo                   4:30.12    4
     5 Shane Vanata-Kam          11 Honoka'a               4:36.11    2
     6 Nick Hagemann              9 Kea'au                 4:36.56    1
     7 Keoni Ucker               10 Alliance               4:37.37
     8 Kristopher Pattison       10 Kealakehe              4:44.81
     9 Nicholas Barto            10 Konawaena              4:54.34
    10 Johnathon Sanchez         10 Kea'au                 5:04.54
    11 Jomar Matias               9 Kea'au                 5:04.83
    12 Jerry Lomongo             12 Kea'au                 5:04.94
    13 Colton Collins             9 Kamehameha             5:04.98
    14 Bryan Silva                9 Kea'au                 5:05.54
    15 Jace Saplan                9 Kamehameha             5:23.87
    16 Isaiah Arizumi            10 Waiakea                5:24.21
    17 Ernest Kauwe               9 Kamehameha             5:25.26
    18 Rikio Kusano              11 Waiakea                5:35.64
    19 Ralph Miller              12 Hilo                   5:39.08
    20 John Winslow                 Waiakea                6:07.45
    21 Shelton Talaro             9 Waiakea                6:13.18
    22 Joseph Hufford            12 Honoka'a               6:27.08

   Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
   =======================================================================
       School                                               Finals  Points
   =======================================================================
     1 Hilo  'A'                                             45.39   10
     2 Konawaena  'A'                                        46.28    8
     3 Kamehameha  'A'                                       49.58    6
     4 Kamehameha  'B'                                       54.77
    -- Kealakehe  'B'                                           DQ

   Event 10  Boys 400 Meter Dash
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Brian Ng                  12 Konawaena                51.26   10
     2 Shawn Dearing             12 Hilo                     53.29    8
     3 Saba Young                12 Kea'au                   53.75    6
     4 Matthew Orvis             11 Kealakehe                53.89    4
     5 Cody Tehero               12 Hilo                     55.44    2
     6 Cameron Nance              9 Waiakea                  55.75    1
     7 Charleston Jones          12 Kea'au                   57.05   
     8 Robert Leeloy             12 Kealakehe                57.34   
     9 Brandon Alverado          11 Kea'au                   57.56   
    10 Tibb Shimabukuro          12 Hilo                     57.87   
    11 Mitchell Gleed               H P A                    58.17   
    12 Daniel Datlof             11 Hilo                     58.55   
    13 Ly Luong                  10 Hilo                     59.39   
    14 Michael Schultz           10 Kealakehe                59.65   
    15 Brensen Viernes           10 Kohala                   59.95   
    16 Jessie Robbianas          11 Honoka'a               1:00.37   
    17 Michael Torrano           10 Honoka'a               1:02.18   
    18 Nick Ucker                 9 Alliance               1:02.95   
    19 Christopher Andrews        9 Kamehameha             1:03.50   
    20 Brian Verdejo             10 Honoka'a               1:03.51   
    21 Bronson Silva              9 Kamehameha             1:06.20   
    22 Marcos Chavez             10 Hilo                   1:06.54   
    23 Thorne Tayamen             9 Kamehameha             1:16.71   

   Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Kekoa Chavez              12 Hilo                     40.69   10
     2 Matthew Maze                 H P A                    43.77    8
     3 Keoki Cooper              12 Hilo                     44.74    6
     4 Dylan Rush                11 Konawaena                46.34    4
     5 Guy Kishinami             12 Waiakea                  46.91    2
     6 Sean Hanohano             12 Waiakea                  50.89    1
     7 Edward Ombac              10 Waiakea                  52.11   
     8 Michael Zemke             11 Kea'au                   52.30   
     9 Gordon Cox                 9 Kea'au                   53.95   
    10 Colin Butcher             11 Kea'au                   53.96   

   Event 14  Boys 800 Meter Run
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Ben Kamath                11 Hilo                   2:08.53   10
     2 Stefano Barbis            11 Hilo                   2:10.53    8
     3 Ben Zenk                  12 Honoka'a               2:10.84    6
     4 Shane Vanata-Kam          11 Honoka'a               2:10.89    4
     5 Robert Leeloy             12 Kealakehe              2:16.04    2
     6 Kristopher Pattison       10 Kealakehe              2:16.58    1
     7 Keoni Ucker               10 Alliance               2:16.66
     8 Nick Hagemann              9 Kea'au                 2:17.53
     9 Jason Tsang               10 Waiakea                2:19.28
    10 Alexander Chai            10 Kamehameha             2:21.48
    11 Colton Collins             9 Kamehameha             2:25.62
    12 Michael Evans             12 Waiakea                2:26.41
    13 Jerry Lomongo             12 Kea'au                 2:27.83
    14 Jomar Matias               9 Kea'au                 2:30.49
    15 Nick Ucker                 9 Alliance               2:30.61
    16 Bryan Silva                9 Kea'au                 2:30.86
    17 Johnathon Sanchez         10 Kea'au                 2:32.21
    18 Jace Saplan                9 Kamehameha             2:34.50
    19 Isaiah Arizumi            10 Waiakea                2:36.29
    20 Ralph Miller              12 Hilo                   2:38.90
    21 Rikio Kusano              11 Waiakea                2:46.72
    22 Joseph Hufford            12 Honoka'a               2:47.10
    23 Shelton Talaro             9 Waiakea                2:54.57
    24 John Winslow                 Waiakea                2:59.17

   Event 16  Boys 200 Meter Dash
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Saba Young                12 Kea'au                   23.82   10
     2 Shaun Santiago            11 Kealakehe                23.84    8
     3 Shawn Dearing             12 Hilo                     23.95    6
     4 Cody Silsley              11 Konawaena                24.00    4
     5 Keoki Cooper              12 Hilo                     24.08    2
     6 Tibb Shimabukuro          12 Hilo                     24.45    1
     7 William Kawaipuna            Konawaena                24.57   
     8 Colby Sato                10 Konawaena                24.6h   
     9 Bronson Kaneao            11 Kea'au                   25.15   
    10 Mitchell Gleed               H P A                    25.30   
    11 Marwin Palea              10 Konawaena                25.40   
    12 Brady Tupou                9 Konawaena                25.42   
    13 Fesootai Papalii          11 Kealakehe                25.44   
    14 Cody Tehero               12 Hilo                     25.86   
    15 Brandon Alverado          11 Kea'au                   26.03   
    16 Ariel Verdejo             12 Honoka'a                 26.1h   
    17 Brian Verdejo             10 Honoka'a                 26.14   
    18 Michael Torrano           10 Honoka'a                 26.39   
    19 Leon Peralto              11 Kamehameha               26.40   
    20 Christopher Andrews        9 Kamehameha               26.67   
    21 Taite Winthers             9 Hilo                     26.69   
    22 Robin Aguiar-Hicks        11 Kamehameha               26.76   
    23 Bronson Silva              9 Kamehameha               26.8h   
    24 Cullen Tanoue             11 Honoka'a                 26.89   
    25 Joshua Stender            10 Honoka'a                 27.09   
    26 Kyle Powers               10 Hilo                     27.17   
    27 Ly Luong                  10 Hilo                     27.33   
    28 Marcos Chavez             10 Hilo                     28.0h   
    29 Nick Ucker                 9 Alliance                 28.5h   
    30 Anton Matsuda             11 Waiakea                  28.6h   
    31 Pono McDonald             10 Honoka'a                 29.81   
    32 Ashton Kelii               9 Kamehameha               31.36   
    33 Thorne Tayamen             9 Kamehameha               32.99   

   Event 18  Boys 3000 Meter Run
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Michael Evans             12 Waiakea                9:58.5h   10
     2 Brinton Kelley            11 Hilo                  10:19.2h    8
     3 Ernest Kauwe               9 Kamehameha            11:13.1h    6
     4 Nathan Quinlan            11 Honoka'a              11:42.6h    4
     5 Daniel Leeloy              9 Kealakehe             11:51.2h    2
     6 Scott Andrada              9 Kea'au                13:17.0h    1
     7 Beau Baugues              10 Kea'au                13:18.0h

   Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
   =======================================================================
       School                                               Finals  Points
   =======================================================================
     1 Hilo  'A'                                           3:36.57   10
     2 Konawaena  'A'                                      3:44.63    8
     3 Waiakea  'A'                                        4:01.39    6
     4 Kamehameha  'A'                                     4:08.71    4
     5 Kea'au  'A'                                         4:14.86    2
     6 Kamehameha  'B'                                     4:26.43   

   Event 22  Boys High Jump
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Matthew Maze                 H P A                  6-03.00   10
     2 Shannon Hardie            11 Konawaena              5-06.00    8
     3 Daniel Datlof             11 Hilo                   5-04.00    6
     4 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe              5-02.00    4
     5 Leon Peralto              11 Kamehameha             5-02.00    2
     6 Evan Rogers               11 Konawaena              4-10.00    1
     7 Christopher Andrews        9 Kamehameha             4-06.00
     8 Edward Ombac              10 Waiakea                4-04.00
    -- John-Ben Hauanio           9 Kamehameha                  NH

   Event 24  Boys Pole Vault
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Christopher Mello         12 Hilo                  13-06.00   10
     2 Ly Luong                  10 Hilo                  11-00.00    8
     3 Brandon Alverado          11 Kea'au                 9-00.00    6
     4 Gordon Cox                 9 Kea'au                 7-06.00    4

   Event 26  Boys Long Jump
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Bronson Kaneao            11 Kea'au                19-09.00   10
     2 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe             19-08.00    8
     3 Charleston Jones          12 Kea'au                19-02.75    6
     4 Victor Wusstig            11 Honoka'a              18-10.75    4
     5 Shannon Hardie            11 Konawaena             18-04.50    2
     6 Keoki Cooper              12 Hilo                  18-01.50    1
     7 Saba Young                12 Kea'au                18-00.25
     8 Leon Peralto              11 Kamehameha            17-11.00
     9 Evan Rogers               11 Konawaena             17-06.75
    10 Curtis JK Alcoran         12 Ka'u                  17-04.75
    11 Brensen Viernes           10 Kohala                17-01.50
    12 Guy Kishinami             12 Waiakea               16-06.25
    13 Jessie Robbianas          11 Honoka'a              16-05.25
    14 Blaine Oliveira            9 Ka'u                  16-02.50
    15 Cullen Tanoue             11 Honoka'a              15-11.00
    16 Breydan J Castillo        10 Ka'u                  15-08.25
    17 Jacob Roxburgh            10 Kohala                15-08.00
    18 Sean Hanohano             12 Waiakea               15-01.25
    19 Mitchell Gleed               H P A                 14-08.75
    20 Shelton Talaro             9 Waiakea               14-02.50
    21 Brandon Kaneao             9 Kea'au                13-07.50
    22 Skyler A Torres            9 Ka'u                  13-02.00
    23 Ariel Verdejo             12 Honoka'a              12-11.00
    -- Isaiah Arizumi            10 Waiakea                   FOUL

   Event 28  Boys Triple Jump
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe             39-01.00   10
     2 Bronson Kaneao            11 Kea'au                37-07.25    8
     3 Guy Kishinami             12 Waiakea               36-10.25    6
     4 Cullen Tanoue             11 Honoka'a              36-07.00    4
     5 Blaine Oliveira            9 Ka'u                  35-05.00    2

   Event 30  Boys Discus Throw
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Daniel Te'o-Nesheim          H P A                   152-08   10
     2 Ian Dulan                 11 Kamehameha              118-01    8
     3 Greg Smith                12 Kea'au                  113-07    6
     4 Keoni Kaopoi              10 Hilo                    110-11    4
     5 Shane Hanohano            12 Waiakea                 110-06    2
     6 Branden Pascual           10 Kamehameha              110-01    1
     7 Bowan Montgomery          12 Kealakehe               105-03
     8 Junior Eseroma            11 Kamehameha              105-02
     9 Daniel Datlof             11 Hilo                    104-02
    10 Jeffery Aurelio           12 Honoka'a                103-03
    11 Jason Vierra              11 Waiakea                 100-11
    12 Andrew Busek              10 Waiakea                  98-08
    13 Glynn Mansanas            10 Kea'au                   98-02
    14 Valovalo Aoelau           10 Hilo                     93-08
    15 Palea Kailili             11 Konawaena                92-04
    16 Justin Lomongo            11 Konawaena                90-03
    17 Monty Kaho                 9 Hilo                     89-11
    18 Matt Miranda               9 Kea'au                   82-06
    19 Jeoffrey Aurelio          12 Honoka'a                 82-03
    20 Michael Pohina Jr          9 Kamehameha               79-00
    21 Jonathan Albano           11 Kea'au                   78-01
    22 Clifford Feliciano        10 Kamehameha               77-04
    23 John Quidang              10 Kohala                   75-08
    24 Kelii Lerma                9 Kamehameha               60-04

   Event 32  Boys Shot Put
   =======================================================================
       Name                    Year School                  Finals  Points
   =======================================================================
     1 Daniel Te'o-Nesheim          H P A                 54-04.00   10
     2 Ian Dulan                 11 Kamehameha            42-03.00    8
     3 Junior Eseroma            11 Kamehameha            41-07.00    6
     4 Bowan Montgomery          12 Kealakehe             41-03.00    4
     5 Shane Hanohano            12 Waiakea               37-11.00    2
     6 Keoni Kaopoi              10 Hilo                  34-00.00    1
     7 Valovalo Aoelau           10 Hilo                  33-11.00
     8 Glynn Mansanas            10 Kea'au                33-07.00
     9 Greg Smith                12 Kea'au                33-04.00
    10 Branden Pascual           10 Kamehameha            33-00.00
    11 Jeoffrey Aurelio          12 Honoka'a              32-01.00
    12 Michael Pohina Jr          9 Kamehameha            28-11.00
    13 Andrew Busek              10 Waiakea               27-10.00
    14 Kapalena Harris           10 Kamehameha            27-00.00
    15 Kaimana Harris            11 Kamehameha            26-10.00
    16 Monty Kaho                 9 Hilo                  26-09.00
    17 Matt Miranda               9 Kea'au                26-06.00
    18 Kelii Lerma                9 Kamehameha            24-10.00
    19 Jonathan Albano           11 Kea'au                24-07.00

   =========================================================================================
                             Men - Team Rankings - 16 Events Scored
   =========================================================================================
       1) HILO                       133        2) KEA'AU                     69
       3) KONAWAENA                   57        4) KEALAKEHE                  55
       5) H P A                       46        6) HONOKA'A                   44
       7) KAMEHAMEHA                  41        8) WAIAKEA                    36
       9) KA'U                         3