BIIF Track and Field
Girls Best Marks Through 5/14/05

 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen              10 Kau                   16.01 
  2  Kealani Gangwes               11 Kau                   16.62 
  3  Chelsea Morriss               12 H P A                 16.85 
  4  Grace Hedemann                10 Konawaena             16.89    
  5  Leann Villa                   12 Kau                   17.43 
  6  Justina Wood                   9 H P A                 17.52 
  7  Tara Reed                     11 Waiakea               17.68 
  8  Emily Hart                    11 H P A                 18.20 
  9  Corinnalyn Estabilio          11 Kau                   18.60 
  10 Sascha Malepe                 10 Kau                   19.25 

Event 3  Girls 100 Meter Dash 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Fran Weems                    12 Kealakehe             12.39 
  2  Sascha Larsen-Helbing         12 H P A                 12.97 
  3  Jessica Brown                 11 Honokaa               13.04 
  4  Sarah Nicolaisen              10 Kau                   13.15 
  5  Chelsea J Gans                10 Kealakehe             13.26 
  6  Sarah Foreman                 12 Konawaena             13.29 
  7  Grace Hedemann                10 Konawaena             13.56 
  8  Megan Saito                   11 Honokaa               13.42 
  9  Larissa P Edwards              9 Kau                   13.63 
 10  Leann Villa                   12 Kau                   13.78 
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Lucy Pollard                  11 H P A               4:57.47 
  2  Tanya Lewis                   11 H P A               5:04.18
  3  Anna French                   11 Waiakea             5:04.88
  4  Keri Ogden                    10 H P A               5:13.40 
  5  Nina Hagemann                 11 Keaau               5:13.98
  6  Alicia Greenwell              10 Honokaa             5:16.25 
  7  Erinn Walsh                   10 Konawaena           5:25.35 
  8  Monika Frazier                11 Kamehameha          5:29.80
  9  Sharon Chi                    11 Waiakea             5:29.88 
 10  Malia Williams                11 Hilo                5:34.03 
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay 
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Kealakehe  'A'                                         51.04 
  2  H P A  'A'                                             52.29
  3  Konawaena  'A'                                         52.35
  4  Ka'u  'A'                                              53.30
  5  Kamehameha  'A'                                        53.63
  6  Honoka'a  'A'                                          54.25 
  7  Waiakea  'A'                                           54.87 
  8  Hilo  'A'                                              56.60 
  9  Kea'au  'A'                                            57.58 
  
Event 9  Girls 400 Meter Dash 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Fran Weems                    12 Kealakehe             57.04 
  2  Sascha Larsen-Helbing         12 H P A               1:00.21 
  3  Keri Ogden                    10 H P A               1:00.87
  4  Sarah Foreman                 12 Konawaena           1:01.14 
  5  Ashley Moorehouse             10 Keaau               1:03.05 
  6  Jamilia Epping                 9 Keaau               1:04.44 
  7  Leona K Lyons                 10 Kamehameha          1:04.80
  8  Leona A Bender                12 Kealakehe           1:05.02 
  9  Kaitlyn Quist                  9 Hilo                1:05.33
 10  Caitlin Cowel                 10 Konawaena           1:05.64 

Event 11  Girls 300 Meter Hurdles 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen              10 Kau                   45.98 
  2  Chelsea Morriss               12 H P A                 47.58 
  3  Grace Hedemann                10 Konawaena             48.50 
  4  Kealani Gangwes               11 Kau                   49.54 
  5  Caitlin Cowel                 10 Konawaena             49.66
  6  Justina Wood                   9 H P A                 50.29  
  7  Tara Reed                     11 Waiakea               51.17 
  8  Larissa P Edwards              9 Kau                   51.49 
  9  Justina Wood                   9 H P A                 53.35 
 10  Patty Van Cleave              12 Keaau                 53.91 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Keri Ogden                    10 H P A               2:17.06 
  2  Lucy Pollard                  11 H P A               2:26.44
  3  Fran Weems                    12 Kealakehe           2:29.43 
  4  Tanya Lewis                   11 H P A               2:29.93 
  5  Nina Hagemann                 11 Keaau               2:30.90 
  6  Monika Frazier                11 Kamehameha          2:34.66 
  7  Sara Dale                     10 Waiakea             2:34.69
  8  Jennie Barto                   9 Konawaena           2:35.35 
  9  Leona A Bender                12 Kealakehe           2:37.78   
 10  Anna French                   11 Waiakea             2:38.68

Event 15  Girls 200 Meter Dash 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Fran Weems                    12 Kealakehe             25.38 
  2  Sascha Larsen-Helbing         12 H P A                 26.32 
  3  Jessica Brown                 11 Honokaa               26.51 
  4  Sarah Nicolaisen              10 Kau                   26.54 
  5  Sarah Foreman                 12 Konawaena             27.28 
  6  Keri Ogden                    10 H P A                 27.46 
  7  Ashley Moorehouse             10 Keaau                 28.10 
  8  Megan Saito                   11 Honokaa               28.25 
  9  Chelsea Morriss               12 H P A                 28.35 
 10  Chelsea J Gans                10 Kealakehe             28.60 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Lucy Pollard                  11 H P A              10:53.99 
  2  Anna French                   11 Waiakea            11:25.74 
  3  Alicia Greenwell              10 Honokaa            11:31.66 
  4  Erinn Walsh                   10 Konawaena          11:44.25 
  5  Tanya Lewis                   11 H P A              11:45.57 
  6  Sara Dale                     10 Waiakea            11:56.80 
  7  Malia Williams                11 Hilo               12:02.42 
  8  Sharon Chi                    11 Waiakea            12:05.90 
  9  Monika Frazier                11 Kamehameha         12:11.59 
 10  Sarah Chitwood                10 Hilo               12:47.18 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay 
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  H P A  'A'                                           4:09.13 
  2  Kealakehe  'A'                                       4:11.62 
  3  Konawaena  'A'                                       4:18.90
  4  Kamehameha  'A'                                      4:19.97
  5  Kea'au  'A'                                          4:29.13 
  6  Waiakea  'A'                                         4:29.71 
  7  Hilo  'A'                                            4:35.85 
  8  Ka'u  'A'                                            4:47.95 
  
Event 21  Girls High Jump 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Keri Ogden                    10 H P A               4-10.00 
  2  Jessica Brown                 11 Honokaa             4-10.00 
  3  Patty Van Cleave              12 Keaau               4-08.00 
  4  Sarah Nicolaisen              10 Kau                 4-08.00 
  5  Kaitlyn Quist                  9 Hilo                4-04.00 
  6  Katy Arnold                   11 H P A               4-04.00 
  7  Keala Hernandez               11 Kamehameha          4-04.00 
  8  Kozy Toriano                  10 Kamehameha          4-04.00 
  9  Ashley Ogden                  11 H P A               4-02.00 
 10  Precious Salazar              10 Kamehameha          4-02.00 
 
Event 23  Girls Pole Vault 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Halia Kai-Glynn               10 Keaau               7-03.00 
  2  Daysha Viernes                 9 Hilo                7-00.00 
  3  Tiffany Hancock               11 H P A               6-06.00 
  4  Chelsea Morriss               12 H P A               6-06.00  
  5  Alisson Thompson              11 Hilo                6-06.00
  6  Moana Ferry                   11 H P A               6-00.00 
  7  Heather Graf                  12 Keaau               6-00.00   
  8  Courtney Haskins               9 H P A               5-06.00 

Event 25  Girls Long Jump 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jessica Brown                 11 Honokaa            16-05.25 
  2  Sarah Nicolaisen              10 Kau                15-08.00 
  3  Keri Ogden                    10 H P A              15-02.50 
  4  Kealani Gangwes               11 Kau                15-00.00 
  5  Kaitlyn Quist                  9 Hilo               14-07.50 
  6  Sascha Larsen-Helbing         12 H P A              14-05.25 
  7  Joanne Saladino               11 Kau                14-04.75
  8  Carolyn Alip                  11 Kealakehe          14-02.50 
  9  Heather Graf                  12 Keaau              14-01.75 
 10  Leann Villa                   12 Kau                14-00.00 
  
Event 27  Girls Triple Jump 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Keri Ogden                    10 H P A              33-10.00 
  2  Kealani Gangwes               11 Kau                33-07.00 
  3  Sarah Nicolaisen              10 Kau                32-06.25 
  4  Sascha Larsen-Helbing         12 H P A              32-05.50 
  5  Corinnalyn Estabilio          11 Kau                31-04.00 
  6  Kaniu Hernandez               11 Kamehameha         31-03.00
  7  Aulani M T Maikui             11 Laupahoehoe        31-00.50
  8  Joanne Saladino               11 Kau                30-07.50 
  9  Chelsea Morriss               12 H P A              29-09.75 
 10  Precious Salazar              10 Kamehameha         29-03.25 
  
Event 29  Girls Discus Throw 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Chante Ching                  11 Hilo                 126-02 
  2  Joni Green                    11 Saint Joseph         121-08 
  3  Jasmine Wasan                  9 H P A              74-06.50 
  4  Kamie Oda                     10 Waiakea               73-11 
  5  Jaylynn K Pua                 12 Kau                   71-00 
  6  Angelica Tangalia              9 Keaau                 67-10
  7  Kristine Mihara                11 Kamehameha           67-10 
  8  Helen Tak                     12 Keaau                 67-00 
  9  Rosalie Justo                 12 Keaau              63-06.50
 10  Ashley Miho                   10 Waiakea            61-00.50 
  
Event 31  Girls Shot Put 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Chante Ching                  11 Hilo               37-05.50 
  2  Joni Green                    11 Saint Joseph       32-04.00 
  3  Jasmine Wasan                  9 H P A              27-08.00 
  4  Lydia Olione                     Kealakehe          24-05.00 
  5  Tiffany Hancock               11 H P A              24-03.00 
  6  Helen Tak                     12 Keaau              23-07.00 
  7  Jaylynn K Pua                 12 Kau                23-02.50 
  8  Angelica Tangalia              9 Keaau              22-10.00 
  9  Miki Hunter                   11 H P A              21-06.00 
 10  Rosalie Justo                 12 Keaau              21-04.75