BIIF Track and Field
Boys Best Marks Through 5/14/05

 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Andrew Queen                  12 H P A                 15.82 
  2  Kekoa Chavez                  12 Hilo                  16.01 
  3  Matthew Maze                  12 H P A                 16.22 
  4  Keoki Cooper                  12 Hilo                  16.34 
  5  Matthew Quitiquit             11 H P A                 17.24 
  6  Guy Kishinami                 10 Waiakea               18.02 
  7  Colin Butcher                 11 Keaau                 18.90 
  8  Alika Reveira                 12 Keaau                 18.99 
  9  Sean Hanohano                 12 Waiakea               19.06 
 10  Edward Ombac                  10 Waiakea               19.23 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Victor Wusstig                11 Honokaa               11.28 
  2  Keanemana Silva               11 Kamehameha            11.34 
  3  Shaun Santiago                11 Kealakehe             11.41 
  4  Shawn Dearing                 12 Hilo                  11.51 
  5  Jonathan Souza                12 Waiakea               11.52 
  6  Aka Kaleo                     12 Waiakea               11.58 
  7  Brian Ng                      12 Konawaena             11.59 
  8  Keoki Cooper                  12 Hilo                  11.60 
  9  Collin Saxby                  10 H P A                 11.61
 10  Jinho Tohara                  12 Kealakehe             11.62 
   
Event 6  Boys 1500 Meter Run 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Patrick Stover                11 Konawaena           4:11.54 
  2  Stefano Barbis                11 Hilo                4:20.15 
  3  Emmett Weatherford            12 H P A               4:23.07 
  4  Ben Zenk                      12 Honokaa             4:24.27 
  5  Nick Hagemann                  9 Keaau               4:24.87 
  6  Keoni Ucker                   10 Alliance            4:25.46 
  7  Ben Kamath                    11 Hilo                4:28.30 
  8  Travis Larsen-Helbing         10 Honokaa             4:30.42 
  9  Joshua Rivera                  9 Konawaena           4:30.63
 10  Shane Vanata-Kam              11 Honokaa             4:36.11 
  
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay 
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================

  1  Hilo  'A'                                              44.44
  2  Kealakehe  'A'                                         44.48 
  3  Honoka'a  'A'                                          45.09 
  4  H P A  'A'                                             45.14
  5  Waiakea  'A'                                           45.28
  6  Kamehameha  'A'                                        45.37
  7  Kea'au  'A'                                            45.56 
  8  Konawaena  'A'                                         46.28
  9  Ka'u  'A'                                              48.16 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Matthew Orvis                 11 Kealakehe             49.73 
  2  Collin Saxby                  10 H P A                 49.97
  3  Kekoa Chavez                  12 Hilo                  50.46
  4  Brian Ng                      12 Konawaena             50.81
  5  Saba Young                    12 Keaau                 51.97 
  6  Shawn Dearing                 12 Hilo                  52.48 
  7  Brandon Fair                  12 Honokaa               53.00 
  8  Cameron Nance                  9 Waiakea               53.42 
  9  Isaac DeGuzman                11 Kamehameha            53.44
 10  Charleston Jones              12 Keaau                 53.86
 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kekoa Chavez                  12 Hilo                  39.69 
  2  Keoki Cooper                  12 Hilo                  40.43 
  3  Andrew Queen                  12 H P A                 40.57 
  4  Matthew Maze                  12 H P A                 41.73 
  5  Matthew Quitiquit             11 H P A                 42.15 
  6  Guy Kishinami                 10 Waiakea               44.83 
  7  Garrison Queen                10 H P A                 45.05 
  8  Dylan Rush                    11 Konawaena             46.34 
  9  Shawn Dearing                 12 Hilo                  46.43
 10  Gerald S Saladino             12 Kau                   47.35  

 
Event 14  Boys 800 Meter Run 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Patrick Stover                11 Konawaena           1:58.34 
  2  Ben Zenk                      12 Honokaa             2:01.06 
  3  Brandon Fair                  12 Honokaa             2:01.69 
  4  Ben Kamath                    11 Hilo                2:05.83 
  5  Robert Leeloy                 12 Kealakehe           2:06.63 
  6  Travis Larsen-Helbing         10 Honokaa             2:10.10 
  7  Stefano Barbis                11 Hilo                2:10.53 
  8  Michael Schultz               10 Kealakehe           2:10.74
  9  Emmett Weatherford            12 H P A               2:10.81 
 10  Alexander Chai                10 Kamehameha          2:10.84 

Event 16  Boys 200 Meter Dash 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Matthew Orvis                 11 Kealakehe             22.90  
  2  Victor Wusstig                11 Honokaa               22.93
  3  Shawn Dearing                 12 Hilo                  22.98
  4  Brian Ng                      12 Konawaena             23.11
  5  Keanemana Silva               11 Kamehameha            23.13
  6  Kekoa Chavez                  12 Hilo                  23.14 
  7  Saba Young                    12 Keaau                 23.28 
  8  Collin Saxby                  10 H P A                 23.29 
  9  Shaun Santiago                11 Kealakehe             23.53 
 10  Keoki Cooper                  12 Hilo                  23.65 

 
Event 18  Boys 3000 Meter Run 
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Emmett Weatherford            12 H P A               9:26.47 
  2  Stefano Barbis                11 Hilo                9:35.70 
  3  Brinton Kelley                11 Hilo                9:44.57
  4  Michael Evans                 12 Waiakea             9:44.64
  5  Keoni Ucker                   10 Alliance            9:47.78  
  6  Travis Larsen-Helbing         10 Honokaa             9:58.39 
  7  Ben Zenk                      12 Honokaa            10:07.20 
  8  MacKenzie Crommett            10 H P A              10:10.73 
  9  Timothy Lichty                10 Waiakea            10:22.11  
  8  Kevin Lester                  11 Keaau              10:27.02 
  9  Daniel Honda                  11 H P A              10:28.40
 
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay 
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Hilo  'A'                                            3:28.48 
  2  Honoka'a  'A'                                        3:32.19
  3  H P A  'A'                                           3:32.81 
  4  Kealakehe  'A'                                       3:33.00 
  5  Kamehameha  'A'                                      3:40.30 
  6  Kea'au  'A'                                          3:42.94 
  7  Konawaena  'A'                                       3:44.63 
  8  Waiakea  'A'                                         3:52.06 
 
Event 22  Boys High Jump 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Matthew Maze                  12 H P A               6-03.00 
  2  Napua Canda                   12 Waiakea             6-00.00 
  3  Dillon Domingo                12 Honokaa             5-10.00 
  4  Daniel Kalai                  11 Kamehameha          5-10.00 
  5  Isaac DeGuzman                11 Kamehameha          5-08.00 
  6  Shannon Hardie                11 Konawaena           5-08.00 
  7  Leon Peralto                  11 Kamehameha          5-08.00 
  8  Eli Bowman                    11 Honokaa             5-06.00 
  9  Jarron L Garcia               12 Kau                 5-06.00 
 10  Brandon Fair                  12 Honokaa             5-06.00 
 
Event 24  Boys Pole Vault 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Christopher Mello             12 Hilo               13-09.75 
  2  Luong Ly                      10 Hilo               13-00.00 
  3  Nick Shaeffer                 11 Hilo               13-00.00 
  4  Brandon Alvarado              11 Keaau              11-06.00 
  5  Kyle Powers                   10 Hilo               11-06.00 
  6  Gordon Cox                     9 Keaau              10-06.00 
  7  Jose Quan                     10 H P A               9-06.00
  8  Jordan Opdycke                 9 H P A               9-06.00 
  9  Houlton Mahaney                9 H P A               7-06.00 
 
Event 26  Boys Long Jump 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Reece Alnas                   10 Kamehameha         21-09.50 
  2  Victor Wusstig                11 Honokaa            21-01.50 
  3  Keanemana Silva               11 Kamehameha         20-10.00 
  4  Malcolm Cachero-Wimbish       12 Kealakehe          20-08.00 
  5  Bronson Kaneao                10 Keaau              20-06.25
  6  Charleston Jones              12 Keaau              20-01.25 
  7  Jarron L Garcia               12 Kau                20-01.00 
  8  Daniel Kalai                  11 Kamehameha         19-11.75 
  9  Dillon Domingo                12 Honokaa            19-09.50 
 10  Shannon Hardie                11 Konawaena          19-07.00
 
 
Event 28  Boys Triple Jump 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Malcolm Cachero-Wimbish       12 Kealakehe          41-04.75 
  2  Bronson Kaneao                10 Keaau              40-05.00 
  3  Charleston Jones              12 Keaau              40-02.50 
  4  Lancelot K Ako                12 Kau                39-05.00 
  5  Daniel Kalai                  11 Kamehameha         39-03.50 
  6  Jarron L Garcia               12 Kau                39-03.50 
  7  Matthew Maze                  12 H P A              39-03.00 
  8  Reece Alnas                   10 Kamehameha         39-02.50
  9  Daniel Silva-Sampaio          12 Keaau              38-11.25
 10  Aka Kaleo                     12 Waiakea            38-04.00
 
Event 30  Boys Discus Throw 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Daniel Te'o-Nesheim           12 H P A                176-06
  2  Elijah Medeiros               12 Hilo                 155-09 
  3  Ian Dulan                     11 Kamehameha           142-06 
  4  Bowan Montgomery              12 Kealakehe         135-05.75
  5  Brandon Yurong                12 Konawaena         130-05.25  
  6  Greg Smith                    12 Keaau                129-10
  7  Brandon Yurong                12 Konawaena            125-10
  8  Shane Hanohano                12 Waiakea              121-08 
  9  Valovalo Aoelua               10 Hilo                 120-06 
 10  Glenn Mansanas                10 Keaau                118-02 
 
Event 32  Boys Shot Put 
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Daniel Te'o-Nesheim           12 H P A              59-00.00 
  2  Bowan Montgomery              12 Kealakehe          46-11.25 
  3  Elijah Medeiros               12 Hilo               46-06.00 
  4  Shane Hanohano                12 Waiakea            42-10.75
  5  Ian Dulan                     11 Kamehameha         42-08.50 
  6  Junior Eseroma                11 Kamehameha         41-07.00 
  7  Dylan Shropshire              11 H P A              41-03.00 
  8  Bryson DeLima                 11 Kamehameha         40-03.00 
  9  Jason Vierra                  11 Waiakea            40-01.00 
 10  Greg Smith                    12 Keaau              39-07.50