BIIF All-Comers 4/23/05
Kamehameha Schools Kea'au
Boys Results                                   
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
=================================================================================
  State Qual: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Kekoa Chavez              12 Hilo                   16.20      16.01*    10  
  2 Andrew Queen              12 H P A                  16.27      16.09*     8  
  3 Keoki Cooper              12 Hilo                              16.66      6  
  4 Matthew Quitiquit         11 H P A                  17.49      17.36      4  
  5 Matthew Maze              12 H P A                  16.30      18.05      2  
  6 Guy Kishinami             10 Waiakea                18.22      18.09      1  
  7 Colin Butcher             11 Keaau                  18.94      18.90   
  8 Alika Reveira             12 Keaau                  18.99      19.88   
  9 Sean Hanohano             12 Waiakea                20.65      20.24   
 10 Edward Ombac              10 Waiakea                20.55      20.51   
 11 Gordon Cox                 9 Keaau                  20.80      22.21   
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
=================================================================================
  State Qual: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Shaun Santiago            11 Kealakehe              11.57      11.41*    10  
  2 Jonathan Souza            12 Waiakea                11.56      11.52      7  
  2 Shawn Dearing             12 Hilo                              11.52      7  
  4 Aka Kaleo                 12 Waiakea                11.67      11.58      4  
  5 Elijah Medeiros           12 Hilo                   11.82      11.63      1.5
  5 Jinho Tohara              12 Kealakehe              11.64      11.63      1.5
  7 Tibb Shimabukuro          12 Hilo                   11.63      11.70   
  8 Collin Saxby              10 H P A                  11.84      11.75   
  9 Saba Young                12 Keaau                  11.72      11.78    
 10 Matthew Orvis             11 Kealakehe              12.30      11.80    
 11 William Noa                  Konawaena              12.01      11.84    
 12 Charleston Jones          12 Keaau                  12.35      11.87    
 13 Lancelot K Ako            12 Kau                    11.74      11.90    
 13 Anthony Owens             11 Waiakea                12.12      11.90    
 15 Garrison Queen            10 H P A                  12.10      11.94    
 16 Eli Bowman                11 Honokaa                13.16      11.98    
 17 Gabe Tuata                10 Kealakehe              11.66      12.01    
 18 Christopher Pelayo        11 Keaau                  11.92      12.03    
 19 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe              12.13      12.12    
 19 Tim Webber                 9 Alliance               12.42      12.12    
 21 Dillon Domingo               Honokaa                           12.13    
 22 Fesootai Papalii          11 Kealakehe              12.23      12.17    
 23 Joe Chun                   9 H P A                  12.45      12.19    
 24 Daniel Kalai              11 Kamehameha             12.06      12.25    
 25 Brady Tupou                9 Konawaena              12.34      12.26    
 26 Joseph Hanohano           12 Waiakea                12.37      12.30    
 27 Marwin Palea              10 Konawaena              12.54      12.31    
 28 Shawn Hind                11 H P A                  12.60      12.33    
 29 Mitchell Gleed            10 H P A                  12.36      12.35    
 30 Michael Martinez          10 Kealakehe              12.42      12.38    
 30 Maikai Papalii            10 Kealakehe              12.44      12.38    
 32 Brian Verdejo             10 Honokaa                12.60      12.45    
 32 Jose Quan                 10 H P A                             12.45    
 34 Ryan Maltezo              11 Honokaa                12.64      12.54    
 35 Brian Park                11 H P A                  12.73      12.55    
 36 Jessie Robbianas          11 Honokaa                12.82      12.69    
 37 Donald Pua                12 Konawaena              12.76      12.73    
 38 Kane S Thomas              9 Kau                               12.78    
 38 Jericho Sanbrio           10 Honokaa                           12.78    
 40 Jacob Roxburgh            10 Kohala                 12.69      12.86    
 41 Jermaine Vitales           9 Honokaa                12.17      12.93    
 42 Ikaika Tomas              10 Honokaa                13.29      12.95    
 43 Taite Winthers             9 Hilo                   12.94      13.03    
 44 Shawn Mongenyip           10 Kealakehe              13.03      13.04    
 45 Jung Woo Park              9 H P A                  13.22      13.11    
 46 Rogelio Maltezo            9 Honokaa                13.42      13.15    
 47 Ji Su Park                 9 H P A                  13.27      13.25    
 48 Anton Matsuda             11 Waiakea                13.64      13.58    
 49 Pono McDonald             10 Honokaa                13.77      13.74    
 50 Horace Mok                 9 H P A                  14.12      13.76    
 51 Jae Bum Park              10 H P A                  14.06      13.84    
 52 Kawai Siliga               9 Kamehameha             14.22      14.04    
 53 Thorne Tayamen             9 Kamehameha             15.65      15.24    
 54 Bryant Mawhorter           9 H P A                             15.48    
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
  State Qual: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Patrick Stover            11 Konawaena            4:19.48    4:18.53*   10  
  2 Stefano Barbis            11 Hilo                 4:24.61    4:20.15*    8  
  3 Ben Zenk                  12 Honokaa              4:24.27    4:25.20*    6  
  4 Nick Hagemann              9 Keaau                4:33.47    4:26.54*    4  
  5 Emmett Weatherford        12 H P A                4:28.15    4:27.28*    2  
  6 Keoni Ucker               10 Alliance             4:32.34    4:28.74*    1  
  7 Kristopher Pattison       10 Kealakehe            4:38.93    4:40.46  
  8 Michael Evans             12 Waiakea              4:39.70    4:46.45  
  9 Joshua Rivera              9 Konawaena            4:57.75    4:47.18  
 10 MacKenzie Crommett        10 H P A                4:50.55    4:49.54  
 11 Nicholas Barto            10 Konawaena            4:49.10    4:49.91  
 12 Jason Tsang               10 Waiakea              4:49.47    4:50.15  
 13 Daniel Honda              11 H P A                4:43.68    4:51.55  
 14 Timothy Lichty            10 Waiakea              4:46.73    4:51.88  
 15 Nick Ucker                 9 Alliance             5:05.11    4:52.82  
 16 Paul Hartman              10 H P A                5:04.59    4:52.96  
 17 Jon Sanchez               10 Keaau                5:00.41    4:56.40  
 18 Bryan Silva                9 Keaau                4:57.41    4:56.83  
 19 Jerry Lomongo             12 Keaau                5:04.94    4:57.74  
 20 Jomar Matias               9 Keaau                4:56.86    5:01.21  
 21 Andrew Hess               11 H P A                5:16.63    5:03.35  
 22 Jonathan Carvalho          9 Waiakea              5:30.39    5:15.72  
 23 Ralph Miller              12 Hilo                 5:39.08    5:16.96  
 24 Jordan Ishizu              9 Honokaa              5:47.20    5:31.58  
 25 Stewart Smith             12 H P A                5:47.39    5:38.74  
 26 Richard Solomon           10 H P A                           5:50.70  
 27 Zander Pummill            10 Waiakea              5:25.81    5:58.60  
 -- Rikio Kusano              11 Waiakea              5:35.64         NT  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
=================================================================================
  State Qual: * 46.24                                                          
    School                                               Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Hilo  'A'                                           44.82      44.76*    10  
  2 Kealakehe  'A'                                      45.66      44.83*     8  
  3 H P A  'A'                                          46.20      45.63*     6  
  4 Waiakea  'A'                                        45.85      45.93*     4  
  5 Honoka'a  'A'                                       46.93      45.96*     2  
  6 Kea'au  'A'                                         46.15      46.20*     1  
  7 Kamehameha  'A'                                     46.55      46.57    
  8 Konawaena  'A'                                      46.28      48.01    
  9 Ka'u  'A'                                                      48.16    
 10 H P A  'B'                                          48.64      48.51    
 11 Kealakehe  'B'                                      49.38      48.81    
 12 H P A  'C'                                                     50.72    
 13 Kea'au  'B'                                                    51.84    
 14 Honoka'a  'B'                                       50.47      52.39    
 15 Kamehameha  'B'                                     50.65      57.82    
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
=================================================================================
  State Qual: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Collin Saxby              10 H P A                  52.27      51.36*    10  
  2 Cody Tehero               12 Hilo                   55.07      54.30      8  
  3 Matthew Quitiquit         11 H P A                             54.88      6  
  4 Isaac DeGuzman            11 Kamehameha                        54.95      4  
  5 Cameron Nance              9 Waiakea                54.89      55.03      2  
  6 Ben Kamath                11 Hilo                              56.14      1  
  7 Keoni Ucker               10 Alliance                          56.58    
  8 Emmett Weatherford        12 H P A                             56.64    
  9 Mitchell Gleed            10 H P A                  58.17      58.18    
 10 Garrison Queen            10 H P A                             58.26    
 11 Michael Schultz           10 Kealakehe              58.13      58.38    
 12 Christopher Andrews        9 Kamehameha           1:01.56      58.67    
 13 Andrew Hess               11 H P A                           1:00.32    
 14 Brensen Viernes           10 Kohala                 59.81    1:00.69    
 15 Adam Dochin                  Honokaa                59.49    1:00.84    
 16 Nick Ucker                 9 Alliance             1:02.95    1:00.85    
 17 Rogelio Maltezo            9 Honokaa                59.26    1:00.90    
 18 Wyatt Kaili-Leong         11 Kamehameha           1:00.42    1:01.45    
 19 Daniel Honda              11 H P A                           1:01.49    
 20 Shawn Hind                11 H P A                           1:01.82    
 21 Marcos Chavez             10 Hilo                 1:01.98    1:03.38    
 22 Lawrence Stone             9 Keaau                1:00.20    1:03.57    
 23 Pono McDonald             10 Honokaa              1:05.11    1:06.27    
 24 Noa Bowman                10 Honokaa              1:05.92    1:08.11    
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
=================================================================================
  State Qual: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Kekoa Chavez              12 Hilo                   40.69      40.28*    10  
  2 Andrew Queen              12 H P A                  41.44      41.89*     8  
  3 Matthew Maze              12 H P A                  43.06      42.16*     6  
  4 Guy Kishinami             10 Waiakea                45.37      45.63      4  
  5 Sean Hanohano             12 Waiakea                50.21      48.93      2  
  6 Gerald S Saladino         12 Kau                               50.44      1  
  7 Edward Ombac              10 Waiakea                50.59      51.09    
  8 Colin Butcher             11 Keaau                  53.96      53.23    
  9 Alika Reveira             12 Keaau                  50.73      55.85    
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
=================================================================================
  State Qual: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Patrick Stover            11 Konawaena            2:05.79    2:05.01*    10  
  2 Ben Zenk                  12 Honokaa              2:05.71    2:06.35*     8  
  3 Robert Leeloy             12 Kealakehe            2:08.90    2:09.22      6  
  4 Kristopher Pattison       10 Kealakehe            2:14.17    2:12.85      4  
  5 Emmett Weatherford        12 H P A                2:10.81    2:15.58      2  
  6 Daniel Honda              11 H P A                2:19.59    2:17.51      1  
  7 Colton Collins             9 Kamehameha           2:19.73    2:18.56   
  8 Paul Hartman              10 H P A                2:29.95    2:20.91   
  9 Nolan Wong                 9 Kamehameha           2:26.01    2:21.74    
 10 Michael Schultz           10 Kealakehe            2:16.30    2:21.87    
 11 Jon Sanchez               10 Keaau                2:26.24    2:22.65    
 12 MacKenzie Crommett        10 H P A                2:21.23    2:25.72    
 13 Jomar Matias               9 Keaau                2:27.88    2:26.09    
 14 Jerry Lomongo             12 Keaau                2:27.83    2:26.46    
 15 Isaiah Arizumi            10 Waiakea              2:27.06    2:27.10    
 16 Ralph Miller              12 Hilo                 2:38.90    2:29.57    
 17 Nick Ucker                 9 Alliance             2:23.65    2:29.67    
 18 Bryan Silva                9 Keaau                2:24.38    2:30.01    
 19 Jordan Ishizu              9 Honokaa              2:39.17    2:36.60    
 20 Jonathan Carvalho          9 Waiakea              2:44.26    2:39.96    
 21 Pono McDonald             10 Honokaa              2:58.70    2:43.87    
 22 Richard Solomon           10 H P A                           2:43.99    
 23 Rikio Kusano              11 Waiakea              2:46.72    2:44.37    
 24 Stewart Smith             12 H P A                2:46.16    2:46.04    
 25 Zander Pummill            10 Waiakea                         2:58.31    
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
  State Qual: * 23.54                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 Shawn Dearing             12 Hilo                   23.47      22.98*    10  
  2 Keanemana Silva           11 Kamehameha             24.16      23.17*     7  
  2 Matthew Orvis             11 Kealakehe              23.48      23.17*     7  
  4 Saba Young                12 Keaau                  23.46      23.29*     3  
  4 Collin Saxby              10 H P A                  24.10      23.29*     3  
  6 William Noa                  Konawaena              24.24      23.92      1  
  7 Brandon Fair              12 Honokaa                24.62      24.01   
  8 Charleston Jones          12 Keaau                  24.51      24.17   
  8 Shaun Santiago            11 Kealakehe              23.84      24.17   
 10 Tibb Shimabukuro          12 Hilo                   24.22      24.22   
 11 Garrison Queen            10 H P A                  24.78      24.39   
 12 Christopher Pelayo        11 Keaau                  24.55      24.63   
 13 Matthew Quitiquit         11 H P A                  25.92      24.84   
 14 Fesootai Papalii          11 Kealakehe              25.15      24.85   
 15 Mitchell Gleed            10 H P A                  25.04      24.94   
 16 Cody Tehero               12 Hilo                   25.86      25.05   
 17 Tim Webber                 9 Alliance               25.79      25.14   
 18 Brady Tupou                9 Konawaena              25.38      25.18   
 19 Jose Quan                 10 H P A                  26.90      25.26   
 20 Marwin Palea              10 Konawaena              25.40      25.30   
 21 Joe Chun                   9 H P A                  25.53      25.46   
 22 Shawn Hind                11 H P A                  26.03      25.62   
 23 Maikai Papalii            10 Kealakehe              25.73      25.65   
 24 Brian Verdejo             10 Honokaa                26.14      25.73   
 25 Michael Martinez          10 Kealakehe              25.91      25.89   
 26 Taite Winthers             9 Hilo                   26.69      25.93   
 27 Cullen Tanoue             11 Honokaa                26.89      26.00   
 28 Jacob Roxburgh            10 Kohala                            26.03   
 28 Donald Pua                12 Konawaena              26.50      26.03   
 30 Jericho Sanbrio           10 Honokaa                26.52      26.50   
 31 Adam Dochin                  Honokaa                27.45      26.51   
 32 Ryan Maltezo              11 Honokaa                26.34      26.67   
 33 Shawn Mongenyip           10 Kealakehe                         26.77   
 34 Jermaine Vitales           9 Honokaa                27.72      26.78   
 35 Devan Ruiz                10 Kealakehe              27.18      26.82   
 36 Rogelio Maltezo            9 Honokaa                27.02      26.89   
 37 Lawrence Stone             9 Keaau                  27.15      27.01   
 38 Ji Su Park                 9 H P A                  27.71      27.05   
 39 Anton Matsuda             11 Waiakea                28.26      27.25   
 40 Jung Woo Park              9 H P A                  27.19      27.53   
 41 Marcos Chavez             10 Hilo                   27.99      28.19   
 42 Edward Ombac              10 Waiakea                           28.20   
 43 Pono McDonald             10 Honokaa                28.96      28.62    
 44 Houlton Mahaney            9 H P A                  29.58      28.69    
 45 Jae Bum Park              10 H P A                  28.60      28.78    
 46 Horace Mok                 9 H P A                  32.98      28.90    
 47 Jeoffrey Aurelio          12 Honokaa                           29.09    
 48 Jeffery Aurelio           12 Honokaa                           29.25    
 49 Noa Bowman                10 Honokaa                29.31      29.65    
 50 Kawai Siliga               9 Kamehameha             29.41      29.91    
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
  State Qual: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emmett Weatherford        12 H P A                9:34.65   10:01.26    10  
  2 Keoni Ucker               10 Alliance             9:56.95   10:02.71     8  
  3 Michael Evans             12 Waiakea              9:58.50   10:02.84     6  
  4 Brinton Kelley            11 Hilo                 9:57.19   10:02.99     4  
  5 Kevin Lester              11 Keaau               10:34.40   10:40.71     2  
  6 Jason Tsang               10 Waiakea                        10:42.04     1  
  7 Andrew Hess               11 H P A               11:23.92   10:45.69  
  8 Timothy Lichty            10 Waiakea             11:01.41   10:51.61  
  9 MacKenzie Crommett        10 H P A                          10:54.52  
 10 Paul Hartman              10 H P A               11:01.76   10:54.65  
 11 Daniel Honda              11 H P A               10:58.06   11:08.51  
 12 Beau Baugues              10 Keaau               11:15.87   11:23.48  
 13 Daniel Leeloy              9 Kealakehe           11:51.20   12:14.98  
 14 Zander Pummill            10 Waiakea                        12:52.12  
 14 Stewart Smith             12 H P A               12:32.00   12:52.12  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
=================================================================================
  State Qual: * 3:39.24                                                        
    School                                               Seed     Finals   Points
=================================================================================
  1 H P A  'A'                                        3:42.05    3:39.38     10  
  2 Kealakehe  'A'                                    3:45.94    3:40.43      8  
  3 Honoka'a  'A'                                     3:38.80    3:41.05      6  
  4 Kea'au  'A'                                       3:49.66    3:42.94      4  
  5 Kamehameha  'A'                                   3:40.66    3:43.91      2  
  6 Waiakea  'A'                                      3:52.06    3:58.85      1  
  7 H P A  'B'                                        3:58.88    4:05.28   
  8 H P A  'C'                                                   4:11.57   
  9 Kea'au  'B'                                       4:16.98    4:11.90   
 
Event 22  Boys High Jump
================================================================================
  State Qual: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Matthew Maze              12 H P A                6-03.00    6-02.00*   10  
  2 Napua Cabatu              12 Waiakea              5-08.00    5-08.00     8  
  3 Brandon Fair              12 Honokaa              5-06.00    5-04.00     6  
  4 Isaac DeGuzman            11 Kamehameha           5-08.00    5-04.00     4  
  5 Eli Bowman                11 Honokaa              5-06.00    5-04.00     2  
  6 Collin Saxby              10 H P A                5-04.00    5-02.00     1  
  7 Garrison Queen            10 H P A                5-02.00    5-00.00  
  7 Gerald S Saladino         12 Kau                  5-00.00    5-00.00  
  7 Daniel Kalai              11 Kamehameha           5-08.00    5-00.00  
 10 John-Ben Hauanio           9 Kamehameha           4-10.00    4-10.00  
 11 Horace Mok                 9 H P A                4-08.00    4-08.00  
 11 Christopher Andrews        9 Kamehameha           4-08.00    4-08.00  
 11 Bryan Silva                9 Keaau                4-08.00    4-08.00  
 -- Shannon Cantan            10 Kau                  4-06.00         NH  
 -- Devan Ruiz                10 Kealakehe                            NH  
 -- Jarron L Garcia           12 Kau                  5-06.00         NH  
 -- Dillon Domingo               Honokaa              5-10.00         NH  
 
Event 24  Boys Pole Vault
================================================================================
  State Qual: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Christopher Mello         12 Hilo                13-06.00   13-09.75*   10  
  2 Luong Ly                  10 Hilo                11-06.00   12-06.00*    8  
  3 Brandon Alvarado          11 Keaau                9-06.00   10-00.00     6  
  4 Jose Quan                 10 H P A                9-06.00    9-00.00     4  
  5 Houlton Mahaney            9 H P A                7-06.00    7-00.00     2  
 -- Jordan Opdycke             9 H P A                8-00.00         NH  
 -- Bryant Mawhorter           9 H P A                                NH  
 -- Gordon Cox                 9 Keaau                9-00.00         NH  
 -- Kyle Powers               10 Hilo                11-00.00         NH  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
  State Qual: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe           20-03.25   20-02.50*   10  
  2 Jarron L Garcia           12 Kau                 19-09.75   20-01.00*    8  
  3 Daniel Kalai              11 Kamehameha          19-04.25   19-07.00     6  
  4 Dillon Domingo               Honokaa                        19-06.75     4  
  5 Charleston Jones          12 Keaau               20-01.25   18-07.50     2  
  6 Brensen Viernes           10 Kohala              17-11.00   18-06.75     1  
  7 Bronson Kaneao            10 Keaau               20-06.25   18-03.50  
  8 Lancelot K Ako            12 Kau                 18-10.50   18-02.25  
  9 Kane S Thomas              9 Kau                 17-08.75   17-05.75  
 10 Gerald S Saladino         12 Kau                 17-07.75   17-03.75  
 11 Guy Kishinami             10 Waiakea             17-01.50   17-01.50  
 12 Brian Park                11 H P A               16-06.50   17-00.25  
 13 Jericho Sanbrio           10 Honokaa             16-06.25   17-00.00  
 14 Cullen Tanoue             11 Honokaa             16-11.25   16-11.75  
 15 Jung Woo Park              9 H P A               15-09.75   16-05.00  
 16 Taite Winthers             9 Hilo                14-04.50   16-00.00  
 17 James Martin              10 Kau                 16-07.50   15-09.00  
 18 Devan Ruiz                10 Kealakehe           14-06.25   15-08.00  
 19 Shawn Mongenyip           10 Kealakehe                      15-07.50  
 20 Horace Mok                 9 H P A               14-07.75   15-04.50  
 21 Ji Su Park                 9 H P A               15-04.75   15-01.50  
 22 Lawrence Stone             9 Keaau               15-09.50   15-00.50  
 23 Jae Bum Park              10 H P A               12-08.00   14-03.25  
 24 Bryant Mawhorter           9 H P A               11-05.50   10-09.00  
 -- Shannon Cantan            10 Kau                 14-04.25       FOUL  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
  State Qual: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Malcolm Cachero-Wimbish   12 Kealakehe           40-00.50   41-01.75*   10  
  2 Bronson Kaneao            10 Keaau               38-09.00   40-05.00*    8  
  3 Lancelot K Ako            12 Kau                 39-02.75   39-05.00     6  
  4 Jarron L Garcia           12 Kau                 38-08.00   39-03.50     4  
  5 Matthew Maze              12 H P A               38-09.75   38-04.75     2  
  6 Guy Kishinami             10 Waiakea             38-00.75   37-00.00     1  
  7 Cullen Tanoue             11 Honokaa             36-09.50   37-00.00  
  8 Jung Woo Park              9 H P A               35-09.25   34-07.50  
  9 Daniel Silva-Sampaio      12 Keaau               33-04.75   34-01.75  
 10 Mitchell Gleed            10 H P A                          33-05.50  
 11 Shannon Cantan            10 Kau                 32-09.50   33-00.00  
 12 Christopher Andrews        9 Kamehameha          32-07.50   32-00.00  
 13 Ji Su Park                 9 H P A               32-08.00   30-00.00  
 
Event 30  Boys Discus Throw
================================================================================
  State Qual: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniel Te'o-Nesheim       12 H P A                 168-02  163-05.50*   10  
  2 Elijah Medeiros           12 Hilo                  148-06     144-04*    8  
  3 Ian Dulan                 11 Kamehameha            140-07     142-06*    6  
  4 Bowan Montgomery          12 Kealakehe             123-05  121-03.50     4  
  5 Shane Hanohano            12 Waiakea               121-08  115-04.50     2  
  6 Glenn Mansanas            10 Keaau                 118-02  115-01.50     1  
  7 Junior Eseroma            11 Kamehameha            111-02  114-05.50  
  8 Craig Diaz                12 Konawaena             104-01  109-00.50  
  9 Likiak Jack                9 Waiakea               107-08     108-01  
 10 Andrew Busek              10 Waiakea               106-06  107-03.75  
 11 Daniel Silva-Sampaio      12 Keaau                 102-00  102-06.75  
 12 Levi Legay                10 Kealakehe             102-02     100-11  
 13 Daniel Datlof             11 Hilo                09-06.50  100-02.25  
 14 Joshua Alfonso            11 Keaau                          95-08.75  
 15 Jeffery Aurelio           12 Honokaa               111-08   90-04.50  
 16 Matt Miranda               9 Keaau               84-07.50      86-08  
 17 Jonathan Albano           11 Keaau                  89-06   83-04.25  
 18 Jeoffrey Aurelio          12 Honokaa                89-03   80-08.75  
 19 Jason Vierra              11 Waiakea               109-01   74-00.75  
 20 Micah Alameda             11 Kamehameha                     72-06.25  
 21 Clifford Feliciano        10 Kamehameha          78-04.50   71-08.75  
 22 Kelii Lerma                9 Kamehameha             64-09   59-11.50  
 -- Valovalo Aoelua           10 Hilo                  106-03         ND  
 -- Dylan Shropshire          11 H P A                 107-08         ND  
 
Event 32  Boys Shot Put
================================================================================
  State Qual: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniel Te'o-Nesheim       12 H P A               55-00.00   56-01.00*   10  
  2 Elijah Medeiros           12 Hilo                45-01.00   46-04.00*    8  
  3 Bowan Montgomery          12 Kealakehe           44-11.00   44-06.00     6  
  4 Shane Hanohano            12 Waiakea             42-03.50   41-03.00     4  
  5 Junior Eseroma            11 Kamehameha          41-07.00   41-02.50     2  
  6 Dylan Shropshire          11 H P A               41-03.00   39-03.50     1  
  7 Likiak Jack                9 Waiakea             33-09.00   38-06.50  
  8 Ian Dulan                 11 Kamehameha          42-08.50   37-08.50  
  9 Jason Vierra              11 Waiakea             40-01.00   37-04.00  
 10 Jeoffrey Aurelio          12 Honokaa             34-08.50   36-10.00  
 11 Levi Legay                10 Kealakehe           33-01.00   36-09.00  
 12 Daniel Silva-Sampaio      12 Keaau               37-11.00   36-01.50  
 13 Jeffery Aurelio           12 Honokaa             34-01.00   35-02.50  
 14 Glenn Mansanas            10 Keaau               36-01.00   34-08.00  
 14 Andrew Busek              10 Waiakea             33-04.00   34-08.00  
 16 Joshua Alfonso            11 Keaau                          33-01.00  
 17 Valovalo Aoelua           10 Hilo                33-11.00   32-06.00  
 18 John Quidang              10 Kohala              33-06.00   31-09.50  
 19 Daniel Datlof             11 Hilo                32-07.00   30-01.50  
 20 Micah Alameda             11 Kamehameha          32-03.00   28-06.50  
 21 Matt Miranda               9 Keaau               28-10.50   28-02.50  
 21 Jonathan Albano           11 Keaau               30-10.50   28-02.50  
 23 Kelii Lerma                9 Kamehameha          24-10.00   24-00.00  
 24 Clifford Feliciano        10 Kamehameha          23-05.00   22-08.00  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                      118        2) HILO                      109.50
    3) KEALAKEHE                   74.50     4) WAIAKEA                    47   
    5) Honoka'a                    34        6) KAMEHAMEHA                 31   
    6) Kea'au                      31        8) KONAWAENA                  21   
    9) Ka'u                        19       10) Alliance                    9   
   11) KOHALA                       1