Licensed to Konawaena High School      HY-TEK's Meet Manager 4/17/2010 04:16 PM
                                BIIF All Comers                                
                      Konawaena High School  - 4/17/2010                       
                                Kealakekua, HI                                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Kristina Padrigo          FR Ka'u                     13.57   5  10   
  2 Alyssa Hoshida            JR Hilo                     13.58   2   8   
  3 Katie Aguilar             SO Honokaa                  13.59   5   6   
  4 Erika Cushnie             SR Waiakea                  13.63   1   4   
  5 Lyndsey Neubecker         SO Kealakehe                13.72   5   2   
  6 Kailyn Chock              SR Waiakea                  13.75   5   1   
  7 Jo-Lynn Kahala-Minzer     SR Kealakehe                13.78   1 
  8 Rose Nakamura             FR Hilo                     13.83   1 
  9 Misilosa Uulopa           JR Konawaena                13.84   4 
 10 Aloha Bohol               JR Hilo                     13.89   5 
 11 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              13.99   5 
 12 Zarina Fisher             JR Pahoa                    14.07   1 
 13 Sharnette Reyes           SO Ka'u                     14.09   3 
 14 Abigail Houston           FR Keaau                    14.16   5 
 15 Shani Cosma               FR Keaau                    14.39   1 
 16 Marley Strand-Nicolaisen  FR Ka'u                     14.43   4 
 17 Samantha Neubecker        JR Kealakehe                14.60   2 
 18 Raquel Fields                Ka'u                     14.61   2 
 19 Brittney Paahana          SO Konawaena                14.62   3 
 20 Jessica Vallente          SR Honokaa                  14.63   2 
 21 Bree Delacruz             SO Hilo                     14.67   3 
 22 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                14.74   1 
 23 Kaylee Rapoza             FR Hilo                     14.78   3 
 24 Natalie Orevella          SO Hilo                     14.93   4 
 25 Rachel Ornelas            JR Ka'u                     15.07   4 
 26 Angel Thompson               Christian Libert         15.12   2 
 27 Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                    15.14   2 
 28 Kelcy Ozaki               FR Honokaa                  15.20   3 
 29 Nesi Aholelei             FR Kealakehe                15.36   4 
 30 Janae Kawaguchi           SO Kealakehe                15.45   3 
 31 Kaira-Lynn Imai           JR Kealakehe                15.48   3 
 32 McKenna Mulvany           FR Hawaii Prep              15.55   1 
 33 Bindu Nicholas            SO Hilo                     15.93   4 
 34 Kristina Cauley           SR Hilo                     16.38   4 
 -- Jasmine Ward              SO Konawaena                   FS   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 MACKENZIE Buckner         JR Hawaii Prep              27.97   4  10   
  2 Katie Aguilar             SO Honokaa                  28.10   4   8   
  3 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep              28.48   4   6   
  4 Jo-Lynn Kahala-Minzer     SR Kealakehe                29.00   4   4   
  5 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep              29.13   1   2   
  6 Erika Cushnie             SR Waiakea                  29.21   3   1   
  7 Zarina Fisher             JR Pahoa                    29.22   1 
  8 Lyndsey Neubecker         SO Kealakehe                29.28   4 
  9 Jasmine Ward              SO Konawaena                29.73   2 
 10 Brittney Paahana          SO Konawaena                29.80   4 
 11 Grace Choe                SO Makua Lani               30.05   1 
 12 Lillie Davis              FR Keaau                    30.22   4 
 13 Karley Swain              SO Waiakea                  30.37   4 
 14 Tymaya Scott              SO Honokaa                  30.74   1 
 15 Samantha Neubecker        JR Kealakehe                30.82   1 
 16 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                30.94   3 
 17 Roxana Valdavinos         SO Konawaena                31.00   1 
 18 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              31.04   3 
 19 Sierra Hagg                  Christian Libert         31.06   1 
 20 Kayla Shiroma             SO Waiakea                  31.12   2 
 21 Katrina Bath              FR Waiakea                  31.39   1 
 22 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                  31.93   2 
 23 Janae Kawaguchi           SO Kealakehe                31.96   2 
 24 Kelcy Ozaki               FR Honokaa                  32.04   3 
 25 McKenna Mulvany           FR Hawaii Prep              32.32   3 
 26 Nesi Aholelei             FR Kealakehe                32.33   3 
 27 Brittney Imade            JR Waiakea                  32.46   2 
 28 Bailey Nelson             FR Honokaa                  32.46   3 
 29 Meleimoana Su'eSu'e       FR Keaau                    32.72   2 
 30 Tomi Pebbles              FR Hawaii Prep              32.83   2 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randi Estrada             SO Keaau                  1:01.61   3  10   
  2 Kaila Voss                SO Kealakehe              1:03.79   3   8   
  3 Zoe Sims                  FR Hawaii Prep            1:04.00   3   6   
  4 Katie Aguilar             SO Honokaa                1:05.31   3   4   
  5 Nadia Ramirez             JR Hilo                   1:05.49   3   2   
  6 Vandey Okinaka            FR Waiakea                1:07.17   1   1   
  7 Grace Choe                SO Makua Lani             1:08.36   1 
  8 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 1:08.83   1 
  9 Alyssa Hoshida            JR Hilo                   1:09.56   1 
 10 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                  1:09.63   2 
 11 Sarah Gschweng            SO Konawaena              1:11.63   2 
 12 Jessica Vallente          SR Honokaa                1:12.18   1 
 13 Sierra Hagg                  Christian Libert       1:12.99   1 
 14 Athena Oldfather          SR Honokaa                1:13.26   3 
 15 Tymaya Scott              SO Honokaa                1:13.73   2 
 16 Angel Mabuni              JR Makua Lani             1:14.22   2 
 17 Natalie Orevella          SO Hilo                   1:14.33   2 
 18 Kaylee Rapoza             FR Hilo                   1:15.26   2 
 19 Kristina Cauley           SR Hilo                   1:17.21   1 
 20 Rose Nakamura             FR Hilo                   1:20.61   3 
 21 Aloha Bohol               JR Hilo                   1:20.62   3 
 22 Bindu Nicholas            SO Hilo                   1:28.99   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kailyn Chock              SR Waiakea                2:28.77   10   
  2 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  2:34.00    8   
  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            2:35.81    6   
  4 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea                2:37.15    4   
  5 Levi Mabuni                  Makua Lani             2:38.35    2   
  6 Mary Josephine Osorio     JR Kohala                 2:45.29    1   
  7 Btittany Denzer           SO Kealakehe              2:47.95  
  8 Rimel Abby                JR Christian Libert       2:49.03  
  9 Athena Oldfather          SR Honokaa                2:51.80  
 10 Tialana Greenwell         JR Honokaa                2:51.93  
 11 Kristen Mattos            JR Christian Libert       2:56.21  
 12 Raquel Fields                Ka'u                   2:59.54  
 13 Jeanine Hoy               SR Parker                 2:59.97  
 14 Bethany Bisel             FR Waiakea                3:08.48  
 15 Meadow Lambert            FR Waiakea                3:11.65  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Deann Nishimura-Thornton  SO Keaau                  5:21.66   10   
  2 Traci Palermo             JR Hilo                   5:22.22    8   
  3 Kela Vargas               JR Hawaii Prep            5:25.66    6   
  4 Levi Mabuni                  Makua Lani             5:30.05    4   
  5 Tialana Greenwell         JR Honokaa                5:34.33    2   
  6 Claire Uyetake            SR Hilo                   5:38.82    1   
  7 Alexis Mabuni             JR Makua Lani             5:43.11  
  8 Athena Oldfather          SR Honokaa                5:49.39  
  9 Jeanine Hoy               SR Parker                 6:05.29  
 10 Rimel Abby                JR Christian Libert       6:07.94  
 11 Kristin Cowles-Nelson     JR Hawaii Prep            6:26.25  
 12 Risa Ninomiya             FR Hawaii Prep            6:51.56  
 -- Arisa Nara                FR Hawaii Prep                DNF  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelsie Kobayashi          SO Waiakea               11:48.32   10   
  2 Tialana Greenwell         JR Honokaa               11:52.04    8   
  3 Shalila De Bourmont       SO Hilo                  12:05.97    6   
  4 Grace Choe                SO Makua Lani            12:20.49    4   
  5 Zoe Sims                  FR Hawaii Prep           12:31.16    2   
  6 Athena Oldfather          SR Honokaa               12:44.90    1   
  7 Karina Lawrence           SO Hilo                  12:53.64  
  8 Natalie Hagemann          FR Keaau                 13:15.69  
  9 Bethany Bisel             FR Waiakea               13:53.32  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lana Queen                JR Hawaii Prep              17.08   3  10   
  2 Bree Delacruz             SO Hilo                     17.74   3   8   
  3 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    18.25   3   6   
  4 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              18.31   1   4   
  5 Cathryn Orton             SR Kealakehe                18.57   3   2   
  6 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     18.76   3   1   
  7 Phobe Hono                JR Hawaii Prep              18.86   1 
  8 Raycee Cooke              SO Hilo                     19.31   1 
  9 Bailey Nelson             FR Honokaa                  19.79   1 
 10 Jessica Muskat            SO Honokaa                  19.87   2 
 11 Madeline Redo             SR Kealakehe                19.93   1 
 12 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep              20.79   2 
 13 Tomi Pebbles              FR Hawaii Prep              22.06   2 
 14 Zoe Spears-Takakuwa       JR Hawaii Prep              22.65   2 
 15 Melissa White             JR Hawaii Prep              22.89   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lana Queen                JR Hawaii Prep              50.00   3  10   
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                    50.20   3   8   
  3 Jasmine Ward              SO Konawaena                51.34   3   6   
  4 Raycee Cooke              SO Hilo                     52.69   3   4   
  5 Bree Delacruz             SO Hilo                     53.83   3   2   
  6 Chelsea Ashimine          JR Hawaii Prep              55.30   3   1   
  7 Brittney Paahana          SO Konawaena                55.42   3 
  8 Roxana Valdavinos         SO Konawaena                55.60   1 
  9 Michaela Armitage         JR Keaau                    55.61   1 
 10 Phobe Hono                JR Hawaii Prep              56.18   1 
 11 Bailey Nelson             FR Honokaa                  56.30   2 
 12 Cathryn Orton             SR Kealakehe                56.82   1 
 13 Katie Holdcroft           FR Hawaii Prep              56.87   1 
 14 Alisha Gangwes            SR Ka'u                     57.99   1 
 15 Melissa White             JR Hawaii Prep              58.24   2 
 16 Chrysa Dacalio            FR Konawaena                58.50   2 
 17 Lauren Pries              FR Hawaii Prep              59.29   2 
 18 Katrina Bath              FR Waiakea                  59.33   1 
 19 Jessica Muskat            SO Honokaa                1:01.42   1 
 20 Tomi Pebbles              FR Hawaii Prep            1:06.89   2 
 21 Zoe Spears-Takakuwa       JR Hawaii Prep            1:08.48   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hawaii Preparatory Academy                            53.63   1  10   
  2 Keaau High School                                     54.55   1   8   
  3 Kealakehe                                             54.82   1   6   
  4 Ka'u High School                                      56.26   1   4   
  5 Keaau High School  'B'                                59.26   2 
  6 Hawaii Preparatory Academy  'B'                     1:01.78   2 
  7 Hawaii Preparatory Academy  'C'                     1:03.80   2 
 -- Hilo                                                     DQ   1  Pacing
 -- Kealakehe  'B'                                           DQ   2  zone violation
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   4:21.99   10   
  2 Hawaii Preparatory Academy                          4:27.12    8   
  3 Kealakehe                                           4:32.43    6   
  4 Ka'u High School                                    4:53.58    4   
  5 Hawaii Preparatory Academy  'B'                     5:01.88  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Erika Cushnie             SR Waiakea                5-00.00   10   
  2 Kaila Voss                SO Kealakehe              4-10.00    8   
  3 Randi Estrada             SO Keaau                 J4-10.00    6   
  4 Kelsi Nishina             JR Hawaii Prep            4-08.00    4   
  5 Holly Lambert             SR Waiakea                4-06.00    1.50
  5 Rachel Bianchi               Kealakehe              4-06.00    1.50
  7 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep            4-04.00  
  8 Sara Drennan              JR Hawaii Prep            4-00.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sydney Budde              SO Hawaii Prep            8-00.00   10   
  2 Kaylee Rapoza             FR Hilo                  J8-00.00    8   
  3 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa                7-00.00    5   
  3 Shina Chung               SO Hilo                   7-00.00    5   
  5 Taylor Esaki              SO Hawaii Prep           J7-00.00    2   
  6 Rose Nakamura             FR Hilo                  J7-00.00    1   
  7 Natalie Orevella          SO Hilo                   6-06.00  
  8 Lillie Davis              FR Keaau                 J6-06.00  
  9 Autumn Miyares Thompson   FR Keaau                  6-00.00  
 -- Abyssinia Hammouri-Davis  FR Keaau                       NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaila Voss                SO Kealakehe             14-04.50   10   
  2 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 14-03.50    8   
  3 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep           14-00.75    6   
  4 Jasmine Ward              SO Konawaena             13-11.25    4   
  5 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           13-01.00    2   
  6 Karley Swain              SO Waiakea               13-00.00    1   
  7 Jasmine Fojas             FR Hawaii Prep           12-11.00  
  8 Raquel Fields                Ka'u                  12-05.25  
  9 Jessica Vallente          SR Honokaa               12-05.00  
  9 Nadia Ramirez             JR Hilo                  12-05.00  
  9 Vandey Okinaka            FR Waiakea               12-05.00  
 12 Carissa Bell-Chase        SR Honokaa               11-11.25  
 13 Bailey Nelson             FR Honokaa               11-10.00  
 14 Michaela Armitage         JR Keaau                 11-04.75  
 15 Ricki Velez               FR Ka'u                  10-08.25  
 16 McKenna Mulvany           FR Hawaii Prep           10-01.00  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Azmera Hammouri-Davis     SO Keaau                 31-09.25   10   
  2 Lana Queen                JR Hawaii Prep           30-00.00    8   
  3 Pamela Lynn               JR Hawaii Prep           28-10.50    6   
  4 Sara Drennan              JR Hawaii Prep           27-01.75    4   
  5 MACKENZIE Buckner         JR Hawaii Prep           26-11.00    2   
  6 Rachel Bianchi               Kealakehe             26-06.50    1   
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                  33-03.00   10   
  2 Misilosa Uulopa           JR Konawaena             30-08.00    8   
  3 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                 30-02.75    6   
  4 Angeline Hoke             SR Waiakea               28-04.75    4   
  5 Siuleo Enos               SR Pahoa                 28-03.25    2   
  6 Jessica Muskat            SO Honokaa               28-02.25    1   
  7 Tiffany Kerr              JR Hilo                  27-09.00  
  8 Lahela Peters-Case        JR Honokaa               27-05.50  
  9 Matelita Tamoefalau       SO Konawaena             27-03.25  
 10 Precious Duyao            SO Keaau                 26-04.25  
 11 Alyssa Areola             SO Keaau                 25-09.50  
 12 Janna Urakami             JR Waiakea               24-02.75  
 13 Remi Thomson              SR Hilo                  23-04.50  
 14 Savanna Gonzales          SR Hawaii Prep           23-01.50  
 -- Kaira-Lynn Imai           JR Kealakehe                 FOUL  
 -- Tiffany Ramos             SR Keaau                     FOUL  
 -- Chesna Kanekaneya         JR Kealakehe                 FOUL  
 -- DeLima Nessa              JR Christian Libert          FOUL  
 -- Ariel Brown               FR Pahoa                     FOUL  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Sunia               JR Hilo                 103-09.75   10   
  2 Janna Urakami             JR Waiakea                 100-05    8   
  3 Jacquelyn Kaio-Goo        SR Keaau                    99-10    6   
  4 Matelita Tamoefalau       SO Konawaena             94-05.50    4   
  5 Jessica Muskat            SO Honokaa               90-11.50    2   
  6 Shyla Ronia               SR Keaau                 86-06.50    1   
  7 Angeline Hoke             SR Waiakea               80-05.75  
  8 Precious Duyao            SO Keaau                 78-01.50  
  9 Lahela Peters-Case        JR Honokaa               77-04.50  
 10 Misilosa Uulopa           JR Konawaena                72-11  
 11 Tiffany Ramos             SR Keaau                    69-02  
 12 Ariel Brown               FR Pahoa                 68-08.25  
 -- Brittney Imade            JR Waiakea                   FOUL  
 -- Aloha Bohol               JR Hilo                      FOUL  
 -- Remi Thomson              SR Hilo                      FOUL  
 -- Kayla Shiroma             SO Waiakea                   FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    11.29   8  10   
  2 Kaimi Scott               SR Waiakea                  11.39   8   8   
  3 Rocky Lominario           SR Kealakehe                11.41   8   6   
  4 Jacob Edwards             SR Ka'u                     11.42   8   4   
  5 Shannon White             SR Keaau                    11.69   8   2   
  6 Kawohi Schutte            SO Hawaii Prep              11.71   8   1   
  7 Talon Ota                 FR Keaau                    11.87   8 
  8 Brock Namyo               SO Kealakehe                11.94   2 
  9 Hausia Sekona             SR Honokaa                  12.00   1 
 10 Steven Combes             SR Ka'u                     12.00   1 
 11 Keoni Colson              SR Hawaii Prep              12.02   1 
 12 Michael Morikawa          FR Waiakea                  12.03   1 
 13 Cameron Calistro          SR Hilo                     12.05   2 
 14 Johnny Chow               FR Keaau                    12.13   1 
 15 Kyle Kirk                 FR Kealakehe                12.15   1 
 16 Bryson McCormick          SR Hilo                     12.16   5 
 17 Kristian Martinez         SO Hilo                     12.20   8 
 18 Jesse Gonsalez               Hilo                     12.22   5 
 19 Brandon Kelley            SO Hilo                     12.26   1 
 20 JJ Higginson              SR Hawaii Prep              12.29   2 
 21 Sai Weiss                 SR Hilo                     12.34   5 
 22 Aaron Pa'ani Ashcroft     SR Kealakehe                12.36   3 
 23 Wong Ly                   SR Hilo                     12.38   4 
 24 Todd Martin               SR Honokaa                  12.39   7 
 25 Ryne Uemura               JR Waiakea                  12.39   2 
 26 Jordan Decoito            SR Hilo                     12.43   3 
 27 Katon Pestano             FR Hilo                     12.47   4 
 28 Jeremy Yagong             JR Honokaa                  12.51   4 
 29 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  12.53   5 
 30 Rick Micheals             JR Hilo                     12.54   7 
 31 Landru Parker             SR Keaau                    12.59   3 
 32 BJ Meyers                 JR Kealakehe                12.60   6 
 33 Gunner Nagata             SO Konawaena                12.60   1 
 34 Jeremiah May              FR Konawaena                12.64   2 
 35 Reymart Villanueva        SO Pahoa                    12.68   5 
 36 Cody Phillips             SR Pahoa                    12.70   4 
 37 Dean Hosaka               SO Waiakea                  12.71   3 
 38 Jonathan Lomberg          SO Kealakehe                12.71   4 
 39 Zack Shozuya              SR Hilo                     12.72   6 
 40 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  12.73   5 
 41 Dalton Hayashi            SR Hilo                     12.76   6 
 42 Joshua Tobias             SO Honokaa                  12.76   2 
 43 Ocean Lee                 SO Hilo                     12.84   7 
 44 Shalom Motonaga           SR Hilo                     12.88   7 
 45 Dustin Kuahiwinui         SR Ka'u                     12.92   2 
 46 Derrick Krygier           SR Pahoa                    12.92   3 
 47 Bobby Uesi                JR Honokaa                  12.95   6 
 48 Shaun Lorenzo             JR Kealakehe                13.13   5 
 49 Nolan Wines               JR Hilo                     13.15   6 
 50 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  13.26   6 
 51 Gavin Gambone             SR Konawaena                13.26   3 
 52 Trent Hashimoto           SO Hilo                     13.30   7 
 53 Dolend Case               JR Honokaa                  13.40   6 
 54 David Nesting             SO Honokaa                  13.50   3 
 55 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     13.62   4 
 56 Bryant Malepe             SR Ka'u                     13.63   3 
 57 Chris Koscik              JR St Joseph                13.66   2 
 58 Robert Ribordy            FR Waiakea                  13.70   4 
 59 Aaron Harper              SO Hawaii Prep              13.86   4 
 60 Richard Kerr              FR Hilo                     14.22   7 
 61 Jor-El Mateo-Panilo       SO Honokaa                  15.10   7 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jesse Huihui              SO Keaau                    22.96   6  10   
  2 Kaimi Scott               SR Waiakea                  23.04   6   8   
  3 Owen Cooper               SR Waiakea                  23.31   6   6   
  4 Luca Walter               SO Kealakehe                23.93   6   4   
  5 Damien Packer             SO Keaau                    23.98   3   2   
  6 Brock Namyo               SO Kealakehe                24.27   1   1   
  7 Keoni Colson              SR Hawaii Prep              24.34   1 
  8 Shannon White             SR Keaau                    24.40   6 
  9 Kyle Kirk                 FR Kealakehe                24.42   6 
 10 Talon Ota                 FR Keaau                    24.50   6 
 11 Justin Truong             SR Hawaii Prep              24.62   2 
 12 Travis Winters            SO Waiakea                  24.64   1 
 13 Joseph Ola                SO Keaau                    24.72   2 
 14 JJ Higginson              SR Hawaii Prep              24.73   3 
 15 Keith Cockle              JR Honokaa                  24.90   2 
 16 Johnny Chow               FR Keaau                    24.95   3 
 17 Joshua Robinson           JR Honokaa                  25.11   1 
 18 Gunner Nagata             SO Konawaena                25.29   4 
 19 Jeremiah May              FR Konawaena                25.52   2 
 20 Wada Ben                  FR Christian Libert         25.64   1 
 21 Robert Harrington         FR Keaau                    25.64   4 
 22 Roger Carlos              SO Keaau                    25.66   1 
 23 Seaycen Aguiar-Lee        SO Waiakea                  25.69   3 
 24 Derrick Krygier           SR Pahoa                    25.70   3 
 25 Ryne Uemura               JR Waiakea                  25.72   5 
 26 BJ Meyers                 JR Kealakehe                25.95   2 
 27 George Twigg-Smith           Hawaii Prep              26.04   4 
 28 Michael Rabara            FR Konawaena                26.05   3 
 29 Joshua Tobias             SO Honokaa                  26.07   6 
 30 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                  26.10   5 
 31 Cody Phillips             SR Pahoa                    26.23   2 
 32 Duke Kim                  SO Keaau                    26.57   5 
 33 Reymart Villanueva        SO Pahoa                    26.58   4 
 34 Darwin Mizuba             SO Waiakea                  26.67   4 
 35 Dolend Case               JR Honokaa                  27.06   4 
 36 Charles Watson            SR Ka'u                     27.19   1 
 37 Israel Nearman            SO Parker                   27.26   1 
 38 Tyler McCullough          FR Parker                   27.40   4 
 39 McCrae Johnston           JR Parker                   27.50   2 
 40 Yasu Miyakawa             SO Hawaii Prep              27.62   5 
 41 David Nesting             SO Honokaa                  27.84   3 
 42 Jesse Burns                  Parker                   28.47   3 
 43 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     28.55   2 
 44 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                  29.05   5 
 45 Jor-El Mateo-Panilo       SO Honokaa                  31.50   5 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               SR Waiakea                  51.35   4  10   
  2 Luca Walter               SO Kealakehe                52.05   4   8   
  3 Owen Cooper               SR Waiakea                  52.52   4   6   
  4 Dylan Steele              SR Kealakehe                52.93   4   4   
  5 Jordan Decoito            SR Hilo                     53.89   4   2   
  6 Cameron Calistro          SR Hilo                     54.84   1   1   
  7 Bryson McCormick          SR Hilo                     55.74   4 
  8 Stephen McAuliffe         JR Waiakea                  55.81   1 
  9 Keith Cockle              JR Honokaa                  55.90   1 
 10 Emilio Vallejo            JR Waiakea                  56.17   1 
 11 Sai Weiss                 SR Hilo                     56.47   4 
 12 Shannon White             SR Keaau                    56.65   4 
 13 Josh Whitehead            SO Kealakehe                56.93   1 
 14 Gunner Nagata             SO Konawaena                57.31   3 
 15 Jesse Gonsalez               Hilo                     57.66   2 
 16 Jeremiah May              FR Konawaena                58.41   2 
 17 Kristian Martinez         SO Hilo                     58.53   1 
 18 Joshua Tobias             SO Honokaa                  59.04   2 
 19 Shalom Motonaga           SR Hilo                     59.42   2 
 20 Tyler McCullough          FR Parker                 1:00.32   2 
 21 Ocean Lee                 SO Hilo                   1:00.55   1 
 22 Tekahi Napoleon           JR Honokaa                1:01.32   3 
 23 Wada Ben                  FR Christian Libert       1:02.68   1 
 24 Jonathat Ahyet            JR Honokaa                1:02.80   3 
 25 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert       1:03.07   2 
 26 Nolan Wines               JR Hilo                   1:03.17   2 
 27 Zack Shozuya              SR Hilo                   1:04.41   3 
 28 Trent Hashimoto           SO Hilo                   1:05.82   3 
 29 Robert Ribordy            FR Waiakea                1:06.23   2 
 30 Sage Medeiros-Garcia      JR Waiakea                1:06.98   3 
 31 Dalton Hayashi            SR Hilo                   1:07.48   3 
 32 Brandon Kelley            SO Hilo                   1:10.30   3 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  2:04.10   10   
  2 Dylan Steele              SR Kealakehe              2:06.91    8   
  3 Ethan Meikle              SR Kohala                 2:07.94    6   
  4 Jackson Halford           SO Waiakea                2:10.22    4   
  5 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              2:11.24    2   
  6 Kevin Olsen               JR Keaau                  2:16.77    1   
  7 Russ Hapgood              SR Hawaii Prep            2:18.80  
  8 Carson Magoon             SO Hawaii Prep            2:19.69  
  9 BO Rasse                  SR Waiakea                2:20.60  
 10 Joshua Hufford            SR Honokaa                2:20.89  
 11 Keoni Rice                FR Waiakea                2:22.10  
 12 Ruta Yoda                 FR Hawaii Prep            2:26.48  
 13 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                2:26.83  
 14 Michael Rogerson          SO Hawaii Prep            2:26.85  
 15 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  2:30.43  
 16 Loren Bailey              SO Konawaena              2:31.56  
 17 Josh Dipert               SR Pahoa                  2:33.19  
 18 Anthony Kemper            JR Waiakea                2:36.30  
 19 Donovan Palacol              Waiakea                2:46.31  
 20 Roger Carlos              SO Keaau                  3:02.98  
 21 Ben Houghton              FR Ka'u                   3:04.69  
 22 Madrone Goldman           FR Kohala                 3:12.53  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joshua Robinson           JR Honokaa                4:29.59   10   
  2 Chayce Moniz              SO Honokaa                4:30.92    8   
  3 Juan Sepulveda            SO Kealakehe              4:33.31    6   
  4 Geoff Whitener            JR Kealakehe              4:42.34    4   
  5 Wayne Pavao               JR Keaau                  4:46.14    2   
  6 Shawn Andrada             SR Keaau                  4:53.42    1   
  7 Ruta Yoda                 FR Hawaii Prep            4:59.30  
  8 Michael Rogerson          SO Hawaii Prep            5:02.74  
  9 Andrew Dong               SO Makua Lani             5:05.52  
 10 Joshua Hufford            SR Honokaa                5:06.34  
 11 Keoni Rice                FR Waiakea                5:07.65  
 12 Carson Magoon             SO Hawaii Prep            5:12.98  
 13 Christopher McAuliffe     FR Waiakea                5:16.05  
 14 Erbin Gamurot-Brown       SR Pahoa                  5:16.58  
 15 Josh Dipert               SR Pahoa                  5:16.98  
 16 Lucas Myrhe               FR Keaau                  5:25.41  
 17 Donovan Palacol              Waiakea                5:38.64  
 18 Anthony Kemper            JR Waiakea                5:41.46  
 19 Andy Lin                     Waiakea                6:19.40  
 20 Ben Houghton              FR Ka'u                   6:29.88  
 21 Dakota Carter             FR Hawaii Prep            6:33.61  
 22 Madrone Goldman           FR Kohala                 6:35.98  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Brooks             SR Keaau                  9:40.88   10   
  2 Geoff Whitener            JR Kealakehe              9:48.96    8   
  3 Jackson Halford           SO Waiakea                9:50.09    6   
  4 Tyde Kunishiro            JR Hilo                  10:09.84    4   
  5 Kevin Olsen               JR Keaau                 10:16.07    2   
  6 Andrew Langtree           FR St Joseph             10:22.08    1   
  7 Jordan Grotenhuis         FR Christian Libert      10:29.93  
  8 Russ Hapgood              SR Hawaii Prep           10:34.43  
  9 Wayne Pavao               JR Keaau                 10:38.14  
 10 BO Rasse                  SR Waiakea               10:42.48  
 11 Shawn Andrada             SR Keaau                 10:58.92  
 12 Brendan Branco            JR Hilo                  11:08.32  
 13 James Clubbs              JR Keaau                 11:18.31  
 14 William Wainwright        JR Hilo                  13:13.32  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                     14.47   2  10   
  2 Damien Packer             SO Keaau                    16.56   2   8   
  3 Sai Weiss                 SR Hilo                     17.58   2   6   
  4 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              18.08   1   4   
  5 Yasu Miyakawa             SO Hawaii Prep              19.04   1   2   
  6 Rick Micheals             JR Hilo                     19.05   1   1   
  7 Stefan Markovic           SO Hawaii Prep              19.73   2 
  8 Cameron Anderson          SO Waiakea                  20.29   1 
  9 Evan Matsuyama            JR Kealakehe                22.66   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                     38.80   3  10   
  2 Dylan Oakes               FR Hawaii Prep              43.99   3   8   
  3 Cliff Eriksson            SO Keaau                    44.20   3   6   
  4 Aaron Pa'ani Ashcroft     SR Kealakehe                44.81   3   4   
  5 Rick Micheals             JR Hilo                     45.33   3   2   
  6 Michael Rabara            FR Konawaena                45.88   1   1   
  7 Stefan Markovic           SO Hawaii Prep              46.44   2 
  8 Duke Kim                  SO Keaau                    46.77   1 
  9 Noah Bath                 SR Waiakea                  47.91   3 
 10 Yasu Miyakawa             SO Hawaii Prep              47.97   3 
 11 Cameron Anderson          SO Waiakea                  48.17   1 
 12 Evan Matsuyama            JR Kealakehe                48.39   1 
 13 Timmy Jittu                  Ka'u                     48.72   2 
 14 Dustin Kuahiwinui         SR Ka'u                     51.32   2 
 15 Charles Watson            SR Ka'u                     52.36   2 
 16 Chris Koscik              JR St Joseph                52.47   1 
 17 Evan Vanterpool           SO Ka'u                     53.66   1 
 18 Mark Rita                 SR Ka'u                     53.90   2 
 -- William Ebeling           SO Waiakea                     DQ   2  did not attempt
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                     44.97   10   
  2 Kealakehe                                             45.98    8   
  3 Hilo                                                  46.74    6   
  4 Hilo  'B'                                             48.23  
  5 Honoka'a                                              49.52    4   
  6 Hawaii Preparatory Academy  'B'                       50.30  
  7 Ka'u High School                                      52.29    2   
 -- Hawaii Preparatory Academy                               DQ   Interference
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealakehe                                           3:44.40   10   
  2 Keaau High School                                   3:44.77    8   
  3 Honoka'a                                            3:47.33    6   
  4 Hawaii Preparatory Academy                          3:50.79    4   
  5 Keaau High School  'B'                              4:01.36  
  6 Ka'u High School                                    4:17.98    2   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ethan Meikle              SR Kohala                 6-00.00   10   
  2 George Twigg-Smith           Hawaii Prep            5-10.00    8   
  3 Jacob St George           SR Waiakea                5-04.00    6   
  4 Robert Mockchew           JR Kealakehe              5-02.00    3   
  4 Ikaika Kua-Nachor         SR Kealakehe              5-02.00    3   
  5 Ka'u Eggers               SO Keaau                 J5-02.00    1   
  6 Hunter Wilburn            JR Waiakea               J5-02.00  
  7 Jesse Gonsalez               Hilo                  J5-00.00  
  8 Joseph Ola                SO Keaau                  5-00.00  
 10 Mech Yagi                 SO Hawaii Prep            4-10.00  
 10 John Yu                   SO Hawaii Prep            4-10.00  
 12 Jesse Burns                  Parker                 4-08.00  
 12 Israel Nearman            SO Parker                 4-08.00  
 14 Tyler McCullough          FR Parker                 4-06.00  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wong Ly                   SR Hilo                  11-00.00   10   
  2 Nelson Enos               SO Keaau                J11-00.00    8   
  3 Ka'u Eggers               SO Keaau                 10-06.00    6   
  4 Nick Ito                  SO Kealakehe              9-06.00    4   
  5 Katon Pestano             FR Hilo                   8-06.00    2   
  6 Josh Whitehead            SO Kealakehe              8-00.00    1   
  7 Amnar AL Naimat           SO Hawaii Prep           J8-00.00  
 -- Richard Kerr              FR Hilo                        NH  
 -- Justin Truong             SR Hawaii Prep                 NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Edwards             SR Ka'u                  19-11.50   10   
  2 Johnny Chow               FR Keaau                 19-02.50    8   
  3 Steven Combes             SR Ka'u                  19-01.25    6   
  4 George Twigg-Smith           Hawaii Prep           18-07.50    4   
  5 Talon Ota                 FR Keaau                 18-07.25    2   
  6 Michael Morikawa          FR Waiakea               18-05.75    1   
  7 Ly Wong                      Hilo                  18-05.50  
  8 Nolan Wines               JR Hilo                  18-05.25  
  9 Roger Carlos              SO Keaau                 18-01.75  
 10 Ikaika Kua-Nachor         SR Kealakehe             17-08.75  
 11 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  17-06.75  
 12 Landru Parker             SR Keaau                 17-02.75  
 12 Joseph Ola                SO Keaau                 17-02.75  
 14 Michael Rabara            FR Konawaena             16-07.25  
 15 Gunner Nagata             SO Konawaena             16-01.50  
 16 Emilio Vallejo            JR Waiakea               16-00.50  
 17 McCrae Johnston           JR Parker                15-11.50  
 18 Israel Nearman            SO Parker                15-10.50  
 19 Dean Hosaka               SO Waiakea               15-09.50  
 20 Shalom Motonaga           SR Hilo                  15-08.75  
 21 Jesse Burns                  Parker                15-05.50  
 22 Mark Rita                 SR Ka'u                  14-08.25  
 23 BJ Meyers                 JR Kealakehe             14-07.00  
 24 Robert Ribordy            FR Waiakea               13-06.25  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Winters            SO Waiakea               39-07.25   10   
  2 George Twigg-Smith           Hawaii Prep           39-01.00    8   
  3 Michael Morikawa          FR Waiakea               38-00.00    6   
  4 Ka'u Eggers               SO Keaau                 37-06.50    4   
  5 Ryne Uemura               JR Waiakea               37-04.50    2   
  6 Landru Parker             SR Keaau                 36-05.25    1   
  7 Ikaika Kaopua             JR Ka'u                  35-05.25  
  8 Cameron Anderson          SO Waiakea               34-03.50  
  9 Charles Watson            SR Ka'u                  30-06.00  
 -- Damien Packer             SO Keaau                     FOUL  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             SO Hawaii Prep           49-02.00   10   
  2 Dathan Toribio            SR Keaau                 42-04.00    8   
  3 Robert Mockchew           JR Kealakehe             40-09.00    6   
  4 Jake Jordan               SR Kealakehe             40-00.00    4   
  5 Zane Demello              JR Konawaena             38-08.25    2   
  6 Dane Demello              SR Konawaena             38-05.25    1   
  7 Gabby Padillo             JR Kealakehe             37-04.00  
  8 Kyle Tirrell              JR Hilo                  35-08.75  
  9 Patrick Ahulau            SO Waiakea               34-11.50  
 10 Chris Reed                SR Honokaa               34-02.25  
 11 Tauai Kekaualua-Tuiana    SO Waiakea               33-10.00  
 12 Zack Atagi                SO Hilo                  33-05.00  
 13 Braxton Sherlock          SR Hilo                  33-02.50  
 -- Ian Clark                    Christian Libert          FOUL  
 -- Edward Cheng              SO Waiakea                   FOUL  
 -- Bronson Decastro          SR Hilo                      FOUL  
 -- Blake Oxener              FR Ka'u                      FOUL  
 -- Richard Sevao             SR Keaau                     FOUL  
 -- Lopaka Command            FR Konawaena                 FOUL  
 -- Jor-El Mateo-Panilo       SO Honokaa                   FOUL  
 -- Bobby Uesi                JR Honokaa                   FOUL  
 -- Norman Mogote             SO Keaau                     FOUL  
 -- Bradley Figueira          SO Keaau                     FOUL  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             SO Hawaii Prep             139-06   10   
  2 Jake Jordan               SR Kealakehe            134-02.50    8   
  3 Kyle Tirrell              JR Hilo                    124-06    6   
  4 Robert Mockchew           JR Kealakehe            122-06.50    4   
  5 Gabby Padillo             JR Kealakehe            121-11.75    2   
  6 Dathan Toribio            SR Keaau                   116-05    1   
  7 Trent Kow                 JR Waiakea              114-06.50  
  8 Chris Reed                SR Honokaa              108-05.25  
  9 Solomon Thomas            JR Waiakea                 103-04  
 10 Tauai Kekaualua-Tuiana    SO Waiakea              103-00.75  
 11 Patrick Ahulau            SO Waiakea                 103-00  
 12 Keagan Lee                JR Hilo                    101-00  
 13 Ian Clark                    Christian Libert     100-10.50  
 -- Dane Demello              SR Konawaena                 FOUL  
 -- Bronson Decastro          SR Hilo                      FOUL  
 -- Zane Demello              JR Konawaena                 FOUL  
 -- Bradley Figueira          SO Keaau                     FOUL  
 -- Zack Atagi                SO Hilo                      FOUL  
 -- Norman Mogote             SO Keaau                     FOUL  
 -- Jor-El Mateo-Panilo       SO Honokaa                   FOUL  
 -- William Ebeling           SO Waiakea                   FOUL  
 -- Joshua Acia               SR Keaau                     FOUL  
 -- Bobby Uesi                JR Honokaa                   FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Preparatory Academy 125        2) Keaau High School          97   
    3) Hilo                        73        4) Waiakea                    55.50
    5) Kealakehe                   48.50     6) Honoka'a                   37   
    7) Konawaena                   22        8) Ka'u High School           19   
    9) Makua Lani                  10       10) Pahoa                       2   
   11) Kohala High School           1                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Keaau High School          121        2) Kealakehe                 108   
    3) Waiakea                     73        4) Hawaii Preparatory Academ  59   
    5) Ka'u High School            44        6) Hilo                       40   
    7) Honoka'a                    28        8) Kohala High School         16   
    9) Konawaena                    4       10) Saint Joseph                1