BIIF Championships 2006 - 5/5/2006 to 5/6/2006                 
Kamehameha Schools Kea'au                           
Performance List                                
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  16.04  2003        Ku'ulei Karratti, Ka`u                       
     Stadium:  16.01  2005        Sarah Nicolaisen, Ka`u                       
06 StateQual:  17.84                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen              JR Kau                   16.00 
  2  Alexandra Holshue             SO Kohala                16.49 
  3  Kealani Gangwes               SR Kau                   16.81 
  4  Larissa P Edwards             SO Kau                   16.92 
  5  Grace Hedemann                JR Konawaena             17.02 
  6  Justina Wood                  SO H P A                 17.60 
  7  Emily Hart                    SR H P A                 18.00 
  8  Tara Reed                     SR Waiakea               18.26 
  9  Jacqueline Reed               JR Waiakea               19.09 
 10  Kapua Lapera                  JR Kau                   19.20 
 11  Brittney Kunihiro             SR Hilo                  19.48 
 12  Erica Lee                     FR H P A                 19.50 
 12  Kini Shuping                  FR H P A                 19.50 
 14  Beverly Agag                  JR Honokaa               19.98 
 15  Michelle Ono                  FR Honokaa               21.41 
 16  Melanie Dudley                JR Hilo                  21.53 
 17  Krystle Bala                  SR Honokaa               21.84 
 18  Jenny Huilca                  FR Hilo                  22.23 
 19  Keala Hernandez               SR Kamehameha               NT 
 19  Dancyne Kama                  SR Kamehameha               NT 
 19  Makena Naho'oikaika           JR Kamehameha               NT 
 19  Precious Salazar              JR Kamehameha               NT 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  15.04  2001        Nick Berry, Konawaena                        
     Stadium:  16.01  2005        Kekoa Chavez                                 
06 StateQual:  16.64                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Daniel Kalai                  SR Kamehameha            16.60 
  2  Kane S Thomas                 JR Kau                   16.65 
  3  Dillon Domingo                SR Honokaa               16.66 
  4  Reece Alnas                   JR Kamehameha            16.84 
  5  Matthew Quitiquit             SR H P A                 17.00 
  6  Thomas Dela Cruz              FR Hilo                  17.93 
  7  Brian Verdejo                 JR Honokaa               18.45 
  8  Dayton Kim                    FR Hilo                  18.47 
  9  Jason Mahuna                  SR Kamehameha            18.57 
 10  David Atiz                    SO Keaau                 18.70 
 11  Dane Santos                   SO Honokaa               18.96 
 12  Kameron Toriano               FR Hilo                  19.12 
 13  Wyatt Kaili-Leong             SR Kamehameha            19.62 
 14  Andrew Hess                   SR H P A                 19.70 
 15  Tyson Anderson                JR Keaau                 19.77 
 16  Colin Butcher                 SR Keaau                 19.82 
 17  Shannon Masada-Rodriguez      FR H P A                 20.00 
 18  Ikaika Kakazu                 SO Keaau                 20.01 
 19  Eric Matsumura                SO Honokaa               20.41 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  12.54  2005        Fran Weems, Kealakehe                        
     Stadium:  12.51  2005        Fran Weems, Kealakehe                        
06 StateQual:  13.24                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jessica Brown                 SR Honokaa               12.93 
  2  Corie Schattauer              FR Hilo                  13.21 
  3  Beverly Quiamas               FR Honokaa               13.32 
  4  Chelsea J Gans                JR Kealakehe             13.44 
  5  Sarah Nicolaisen              JR Kau                   13.56 
  6  Cheray Brzezowski             FR Kamehameha            13.61 
  7  Shanaya Joslin                JR C L A                 13.71 
  8  Megan Saito                   SR Honokaa               13.82 
  9  Larissa P Edwards             SO Kau                   13.85 
 10  Michelle Tagorda              SO Keaau                 13.86 
 11  Heidi Hall                    FR Kamehameha            13.93 
 12  Vanessa Cushnie               FR H P A                 14.00 
 13  Kapua Lapera                  JR Kau                   14.02 
 14  Sarah Okubo                   FR Waiakea               14.03 
 15  Chelsea Abril                 FR Konawaena             14.07 
 16  Jana Larson                   FR Kau                   14.13 
 17  Kamie Oda                     JR Waiakea               14.24 
 18  Brenna Becker                 SO C L A                 14.37 
 19  Courtney Haskins              SO H P A                 14.50 
 20  Gabrielle Dyer                FR Kamehameha            14.55 
 21  Emily Hart                    SR H P A                 14.60 
 22  Brittany Hughes               JR Waiakea               14.68 
 23  Nicole Wung                   FR C L A                 14.69 
 24  Dancyne Kama                  SR Kamehameha            14.72 
 25  Amy Leyson                    SR Konawaena             14.73 
 26  Lauren Hallacher              SR Waiakea               14.85 
 27  Caylin B Gans                 SO Kealakehe             14.93 
 28  Lexi Korobkin                 FR H P A                    NT 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  10.84  1996        Casey Flores, Konawaena                      
     Stadium:  11.17  2006        Victor Wusstig, Honoka`a                     
06 StateQual:  11.44                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Victor Wusstig                SR Honokaa               11.17 
  2  Thato Nthite                  JR H P A                 11.30 
  3  Matthew Orvis                 SR Kealakehe             11.44 
  4  Bronson Kaneao                JR Keaau                 11.48 
  5  Motsie Shuping                JR H P A                 11.50 
  6  Salemale Lauvao               JR Keaau                 11.57 
  7  Collin Saxby                  JR H P A                 11.60 
  8  Tim Weber                     SO C L A                 11.62 
  9  Anthony Owens                 SR Waiakea               11.71 
 10  Keanemana Silva               SR Kamehameha            11.84 
 11  Kawai Noa                     SO Konawaena             11.87 
 12  Bronson Kahaleua              FR Hilo                  11.90 
 13  David Oliver                  SO Waiakea               11.94 
 14  Kawika Asam                   JR Kamehameha            11.98 
 15  Kolten Wong                   SO Kamehameha            12.08 
 16  Colby Sato                    JR Konawaena             12.14 
 17  Trey Petee                    SR Kealakehe             12.17 
 18  Kyle Buyuan                   JR Waiakea               12.19 
 19  Mitchell Gleed                JR H P A                 12.20 
 20  Shelton Talaro                SO Waiakea               12.35 
 21  Ryan Maltezo                  SR Honokaa               12.38 
 22  Jacob Roxburgh                JR Kohala                12.39 
 23  Matt Miranda                  SO Keaau                 12.45 
 24  Robin Aguiar-Hicks            SR Kamehameha            12.56 
 25  John J Murtha                 SO Kealakehe             12.62 
 26  Rogelio Maltezo               SO Honokaa               12.70 
 27  Jermaine Vitales              SO Honokaa               12.72 
 28  Mikey Martinez                JR Kealakehe             12.79 
 29  Julius Zulueta                SO Pahoa                 13.62 
 30  Keoni K Manantan              FR Kohala                14.18 
 31  Pedro Cacho, Jr               SR Laupahoehoe              NT 
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:57.47  2005        Lucy Pollard, Hawaii Prep                  
     Stadium:  5:07.50  2006        Lucy Pollard, Hawaii Prep                  
06 StateQual:  5:25.04                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Lucy Pollard                  SR H P A               5:07.00 
  2  Monika Frazier                SR Kamehameha          5:16.51 
  3  Tanya Lewis                   SR H P A               5:17.00 
  4  Noelani Vargas                FR H P A               5:19.00 
  5  Anna French                   SR Waiakea             5:19.99 
  6  Jessica A Norman              FR Kealakehe           5:23.43 
  7  Nina Hagemann                 SR Keaau               5:24.50 
  8  Kirsten Davis                 FR Kamehameha          5:27.58 
  9  Alicia Greenwell              SR Honokaa             5:31.88 
 10  Rachel Watkins                SO C L A               5:44.20 
 11  Megan Wery                    SO Kamehameha          5:49.58 
 12  Katherine Hu                  SO C L A               6:03.88 
 13  Melia Kalanui-Patton          SO Kohala              6:04.50 
 14  Malia Olson                   FR C L A               6:56.11 
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:13.88  2004        Joshua Enos, Kea`au HS                     
     Stadium:  4:17.33  2006        Patrick Stover, Konawaena                  
06 StateQual:  4:30.24                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Keoni Ucker                   JR C L A               4:16.10 
  2  Patrick Stover                SR Konawaena           4:16.16 
  3  Daniel Honda                  SR H P A               4:25.00 
  4  Travis Larsen-Helbing         JR Honokaa             4:27.58 
  5  Nick Barto                    JR Konawaena           4:29.10 
  6  Nick Hagemann                 SO Keaau               4:29.17 
  7  Preston Vierra                SO Honokaa             4:29.83 
  8  Emmanule Ortiz                SO Waiakea             4:31.99 
  9  Dylan Azzarella               FR Pahoa               4:32.00 
 10  MacKenzie Crommett            JR H P A               4:37.00 
 11  John Sanchez                  JR Keaau               4:39.07 
 12  Michael Schultz               JR Kealakehe           4:40.53 
 13  Patrick Understeller          FR Keaau               4:51.16 
 14  Josh Rimel                    FR C L A               4:53.51 
 15  Amor Love                     SO Hilo                4:54.21 
 16  Jerry Nourrie                 SO Honokaa             4:54.48 
 17  Spencer Thomas                JR Kamehameha          4:56.78 
 18  Bryan Silva                   JR Keaau               4:58.38 
 19  Christian Wells               FR C L A               4:58.54 
 20  James Imai                    FR Waiakea             4:58.70 
 21  Ernest Kauwe                  SO Kamehameha          4:59.55 
 22  Simon Yamauchi-Lau            FR Kealakehe           4:59.90 
 23  Eli Hart                      FR H P A               5:02.00 
 24  Daniel Leeloy                 SO Kealakehe           5:04.54 
 25  Chris Greenwell               JR H P A               5:07.00 
 25  Chris Garnett                 FR Pahoa               5:07.00 
 27  Daniel Okubo                  FR Waiakea             5:08.99 
 28  Mitchell Sambrano             SO Honokaa             5:09.80 
 29  Bryson Kobayashi              FR Waiakea             5:10.66 
 30  Daniel Skelton                SO Kohala              5:11.13 
 31  Justin Pang                   FR C L A               5:28.82 
 32  Kyle Douglas                  JR Kamehameha          5:29.63 
 33  Keola K Manantan              FR Kohala              5:29.88 
 34  Lance Akana                   FR Pahoa               5:52.00 
 35  Colton Collins                SO Kamehameha               NT 
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  51.39  2005        Kealakehe HS, Kealakehe                      
     Stadium:  51.80  2005        Kealakehe, Kealakehe                         
06 StateQual:  55.04                                                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Honoka'a                                               52.56 
     1) Megan Saito SR                  2) Beverly Quiamas FR             
     3) Beverly Agag JR                 4) Jessica Brown SR               
  2  Ka'u                                                   53.37 
     1) Kealani Gangwes SR              2) Larissa P Edwards SO           
     3) Corinnalyn Estabilio SR         4) Kapua Lapera JR                
  3  Hilo                                                   53.67 
     1) Katrina Chong SR                2) Emilee Lantis SO               
     3) Kaitlyn Quist SO                4) Corie Schattauer FR            
  4  Konawaena                                              54.20 
     1) Caitlin Cowel JR                2) Chelsea Mckenzie JR            
     3) Grace Hedemann JR               4) Chelsea Abril FR               
  5  H P A                                                  54.82 
     1) Justina Wood SO                 2) Nikki Stomski SO               
     3) Kini Shuping FR                 4) Keri Ogden JR                  
  6  Kamehameha                                             54.94 
     1) Cheray Brzezowski FR            2) Heidi Hall FR                  
     3) Dancyne Kama SR                 4) Precious Salazar JR            
  7  Waiakea                                                55.43 
     1) Lauren Hallacher SR             2) Tara Reed SR                   
     3) Brittany Hughes JR              4) Kamie Oda JR                   
  8  C L A                                                  55.66 
     1) Shanaya Joslin JR               2) Brandee Bothelho FR            
     3) Nicole Wung FR                  4) Brenna Becker SO               
  9  Kealakehe                                              59.53 
     1) Caylin B Gans SO                2) Alanna Bender SO               
     3) Mariella K Brooks SR            4) Chelsea J Gans JR              
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  43.13  2000        Hilo HS, Hilo                                
     Stadium:  44.76  2005        Hilo HS, Hilo HS                             
06 StateQual:  46.24                                                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  H P A                                                  43.68 
     1) Motsie Shuping JR               2) Collin Saxby JR                
     3) Mitchell Gleed JR               4) Thato Nthite JR                
  2  Honoka'a                                               45.60 
     1) Brian Verdejo JR                2) Dillon Domingo SR              
     3) Victor Wusstig SR               4) Ryan Maltezo SR                
  3  Kea'au                                                 45.90 
     1) David Atiz SO                   2) Salemale Lauvao JR             
     3) Lawrence Stone SO               4) Bronson Kaneao JR              
  4  Kamehameha                                             45.91 
     1) Reece Alnas JR                  2) Kawika Asam JR                 
     3) Kolten Wong SO                  4) Keanemana Silva SR             
  5  Konawaena                                              46.23 
     1) Colby Sato JR                   2) Marwin Palea JR                
     3) Brady Tupo SO                   4) Kawai Noa SO                   
  6  Waiakea                                                46.51 
     1) Cameron Nance SO                2) David Oliver SO                
     3) Anthony Owens SR                4) Christian Shintani FR          
  7  Kealakehe                                              46.57 
     1) Trey Petee SR                   2) John J Murtha SO               
     3) Mitchell Hainline SO            4) Matthew Orvis SR               
  8  Hilo                                                   47.63 
     1) Karl Ancheta FR                 2) Thomas Dela Cruz FR            
     3) Bronson Kahaleua FR             4) Luong Ly SR                    
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:    58.46  2005        Fran Weems, Kealakehe                      
     Stadium:    59.17  2005        Fran Weems, Kealakehe                      
06 StateQual:  1:05.14                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jamilia Epping                SO Keaau               1:03.57 
  2  Ashley Moorehouse             JR Keaau               1:03.80 
  2  Kaitlyn Quist                 SO Hilo                1:03.80 
  4  Keri Ogden                    JR H P A               1:03.84 
  5  Katrina Chong                 SR Hilo                1:04.91 
  6  Alyssa Furumo                 JR Waiakea             1:05.16 
  7  Grace Hedemann                JR Konawaena           1:05.38 
  8  Hannah Weiner                 JR Makua Lani          1:06.06 
  9  Sachi Hiatt                   FR H P A               1:06.80 
 10  Jana Larson                   FR Kau                 1:07.05 
 11  Sarah Weiner                  FR Makua Lani          1:07.22 
 12  Emilee Lantis                 SO Hilo                1:07.82 
 13  Reyna Joy C Javar             JR Kau                 1:07.86 
 14  Chelsea J Gans                JR Kealakehe           1:07.94 
 15  Amanda Schuler                JR Waiakea             1:08.07 
 16  Alanna Bender                 SO Kealakehe           1:09.18 
 17  Ashley Chamalian              FR Makua Lani          1:09.69 
 18  Lexi Korobkin                 FR H P A               1:10.20 
 19  Kathleen Van Cleave           FR Keaau               1:11.53 
 20  Precious Salazar              JR Kamehameha               NT 
 20  Heidi Hall                    FR Kamehameha               NT 
 20  Kacie Davis                   SO Kamehameha               NT 
 20  Kayla Stormont                FR Kamehameha               NT 
 20  Rebekah Chmura                JR H P A                    NT 
 20  Mariella K Brooks             SR Kealakehe                NT 
 20  Halia Kai-Glynn               JR Keaau                    NT 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  49.04  2001        Jonathon Peralto, Hilo HS                    
     Stadium:  49.75  2006        Collin Saxby, Hawaii Prep                    
06 StateQual:  53.24                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Collin Saxby                  JR H P A                 48.87 
  2  Matthew Orvis                 SR Kealakehe             49.96 
  3  Motsie Shuping                JR H P A                 50.80 
  4  CJ Cintas                     SR H P A                 52.30 
  5  Caleb Bauer                   SO Makua Lani            52.49 
  6  Travis Larsen-Helbing         JR Honokaa               52.98 
  7  Cameron Nance                 SO Waiakea               53.18 
  8  Salemale Lauvao               JR Keaau                 53.81 
  9  Mitchell Gleed                JR H P A                 53.90 
 10  Mitchell Hainline             SO Kealakehe             54.09 
 11  David Oliver                  SO Waiakea               54.45 
 12  Kili Wakana                   SR Hilo                  55.78 
 13  Bronson Kaneao                JR Keaau                 56.13 
 14  Christopher Andrews           SO Kamehameha            56.19 
 15  Nolan Wong                    SO Kamehameha            56.29 
 16  Cameron Castillo              SO Kamehameha            56.37 
 17  Todd K Yamakawa               FR Kealakehe             57.38 
 18  Karl Ancheta                  FR Hilo                  57.40 
 19  Trey Petee                    SR Kealakehe             57.47 
 20  Lucas Dipert                  SO Pahoa                 57.65 
 21  Lawrence Stone                SO Keaau                 58.31 
 22  Rogelio Maltezo               SO Honokaa               58.80 
 23  Philipp Bauman                JR C L A                 59.00 
 23  Ian Grotenhuis                SR C L A                 59.00 
 25  Trevor Takamine               FR Hilo                1:00.41 
 26  Marcos Chavez                 SO Hilo                1:00.64 
 27  Ikaika Tomas                  SO Honokaa             1:01.10 
 28  Julius Zulueta                SO Pahoa               1:05.00 
 29  Justin Hurley                 SO Honokaa             1:06.60 
 30  Scott Hamilton                JR Kamehameha          1:06.74 
 31  Tyler S Pilor                 SO Laupahoehoe              NT 
 31  Dylan Azzarella               FR Pahoa                    NT 
 31  Josh Parker                   JR Laupahoehoe              NT 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  46.18  2005        Sarah Nicolaisen, Ka`u                       
     Stadium:  46.50  2005        Sarah Nicolaisen, Ka`u                       
06 StateQual:  52.04                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen              JR Kau                   47.11 
  2  Justina Wood                  SO H P A                 48.97 
  3  Caitlin Cowel                 JR Konawaena             49.69 
  4  Alexandra Holshue             SO Kohala                50.35 
  5  Kealani Gangwes               SR Kau                   50.79 
  6  Nikki Stomski                 SO H P A                 51.40 
  7  Kapua Lapera                  JR Kau                   51.56 
  8  Kini Shuping                  FR H P A                 52.20 
  9  Larissa P Edwards             SO Kau                   52.41 
 10  Alyssa Furumo                 JR Waiakea               53.17 
 11  Tara Reed                     SR Waiakea               53.26 
 12  Emily Hart                    SR H P A                 53.30 
 13  Jacqueline Reed               JR Waiakea               54.20 
 14  Melanie Dudley                JR Hilo                  56.62 
 15  Krystle Bala                  SR Honokaa               56.80 
 16  Brittney Kunihiro             SR Hilo                  57.17 
 17  Michelle Ono                  FR Honokaa               57.20 
 18  Lauren Hallacher              SR Waiakea             1:00.02 
 19  Beverly Agag                  JR Honokaa             1:00.53 
 20  Jenny Huilca                  FR Hilo                1:01.51 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  39.14  2001        Nick Berry, Konawaena HS                     
     Stadium:  40.28  2005        Kekoa Chavez, Hilo                           
06 StateQual:  43.04                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Matthew Quitiquit             SR H P A                 41.30 
  2  Dillon Domingo                SR Honokaa               43.67 
  3  Daniel Royce                  FR Konawaena             44.08 
  4  Daniel Kalai                  SR Kamehameha            44.98 
  5  Garrison Queen                JR H P A                 45.10 
  6  David Atiz                    SO Keaau                 45.11 
  7  Jason Mahuna                  SR Kamehameha            45.26 
  8  Brian Verdejo                 JR Honokaa               45.61 
  9  Andrew Hess                   SR H P A                 46.10 
 10  Thomas Dela Cruz              FR Hilo                  46.25 
 11  Dayton Kim                    FR Hilo                  46.55 
 12  Kane S Thomas                 JR Kau                   46.66 
 13  Ikaika Kakazu                 SO Keaau                 47.66 
 14  Tyson Anderson                JR Keaau                 47.67 
 15  Eric Matsumura                SO Honokaa               47.76 
 16  Wyatt Kaili-Leong             SR Kamehameha            48.02 
 17  Dane Santos                   SO Honokaa               48.04 
 18  Pono Grace                    FR Kamehameha            48.53 
 19  Kameron Toriano               FR Hilo                  49.42 
 20  Shannon Masada-Rodriguez      FR H P A                 52.00 
 21  Colin Butcher                 SR Keaau                 53.49 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  2:24.56  2005        Keri Ogden, Hawaii Prep                    
     Stadium:  2:29.14  2005        Keri Ogden, Hawaii Prep                    
06 StateQual:  2:35.24                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Monika Frazier                SR Kamehameha          2:30.23 
  2  Tereza Chylkova               FR Hilo                2:31.85 
  3  Nina Hagemann                 SR Keaau               2:32.65 
  4  Noelani Vargas                FR H P A               2:33.00 
  5  Chelsea Mckenzie              JR Konawaena           2:33.65 
  6  Jennie Barto                  SO Konawaena           2:34.88 
  7  Lucy Pollard                  SR H P A               2:35.00 
  8  Jessica A Norman              FR Kealakehe           2:36.47 
  9  Mary Brzezowski               JR Kamehameha          2:39.96 
 10  Reyna Joy C Javar             JR Kau                 2:41.52 
 11  Tanya Lewis                   SR H P A               2:42.00 
 12  Hannah Weiner                 JR Makua Lani          2:43.29 
 13  Sarah Weiner                  FR Makua Lani          2:44.39 
 14  Lauren Vieira                 SO Kamehameha          2:46.14 
 15  Rachel Watkins                SO C L A               2:47.00 
 16  Sharon Chi                    SR Waiakea             2:48.00 
 17  Alicia Greenwell              SR Honokaa             2:49.00 
 18  Alanna Bender                 SO Kealakehe           2:53.24 
 19  Katherine Hu                  SO C L A               2:58.50 
 20  Malia Olson                   FR C L A               3:20.99 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  1:59.91  2005        Patrick Stover, Konawaena                  
     Stadium:  2:00.10  2006        Patrick Stover, Konawaena                  
06 StateQual:  2:07.04                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Patrick Stover                SR Konawaena           1:59.64 
  2  Keoni Ucker                   JR C L A               2:03.33 
  3  Travis Larsen-Helbing         JR Honokaa             2:06.17 
  4  Caleb Bauer                   SO Makua Lani          2:06.35 
  5  Michael Schultz               JR Kealakehe           2:07.08 
  6  Preston Vierra                SO Honokaa             2:07.15 
  7  Daniel Honda                  SR H P A               2:08.00 
  8  Alexander Chai                JR Kamehameha          2:11.02 
  9  John Sanchez                  JR Keaau               2:13.89 
 10  Nick Hagemann                 SO Keaau               2:15.07 
 11  Jason Tsang                   JR Waiakea             2:15.99 
 12  MacKenzie Crommett            JR H P A               2:17.00 
 13  Colton Collins                SO Kamehameha          2:17.19 
 14  Choongnam Onoe                JR Kealakehe           2:17.54 
 15  Dylan Azzarella               FR Pahoa               2:18.00 
 16  Daniel Okubo                  FR Waiakea             2:19.04 
 17  Jerry Nourrie                 SO Honokaa             2:19.84 
 18  Amor Love                     SO Hilo                2:20.24 
 19  Jomar Matias                  SO Keaau               2:20.51 
 20  Ian Grotenhuis                SR C L A               2:21.94 
 21  Philipp Bauman                JR C L A               2:24.60 
 22  Simon Yamauchi-Lau            FR Kealakehe           2:24.62 
 23  Todd K Yamakawa               FR Kealakehe           2:25.95 
 24  Josh Rimel                    FR C L A               2:25.98 
 25  Isaiah Arizumi                JR Waiakea             2:25.99 
 26  Lucas Dipert                  SO Pahoa               2:29.00 
 27  Daniel Skelton                SO Kohala              2:29.65 
 28  Chris Greenwell               JR H P A               2:31.00 
 29  Isaac Vigilla                 JR Kamehameha          2:32.21 
 30  Reejay Martinez               FR Keaau               2:34.17 
 31  Mitchell Sambrano             SO Honokaa             2:34.81 
 32  Lance Akana                   FR Pahoa               2:35.00 
 32  Chris Garnett                 FR Pahoa               2:35.00 
 32  Eli Hart                      FR H P A               2:35.00 
 35  Keola K Manantan              FR Kohala                   NT 
 35  Tyler S Pilor                 SO Laupahoehoe              NT 
 35  Josh Parker                   JR Laupahoehoe              NT 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  25.53  2005        Fran Weems, Kealakehe                        
     Stadium:  26.04  2005        Fran Weems, Kealakehe                        
06 StateQual:  27.64                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jessica Brown                 SR Honokaa               26.84 
  2  Corie Schattauer              FR Hilo                  27.36 
  3  Keri Ogden                    JR H P A                 27.46 
  4  Jamilia Epping                SO Keaau                 27.82 
  5  Sarah Nicolaisen              JR Kau                   27.88 
  6  Beverly Quiamas               FR Honokaa               28.20 
  7  Kaitlyn Quist                 SO Hilo                  28.31 
  7  Ashley Moorehouse             JR Keaau                 28.31 
  9  Megan Saito                   SR Honokaa               28.45 
 10  Larissa P Edwards             SO Kau                   28.54 
 11  Michelle Tagorda              SO Keaau                 28.70 
 12  Chelsea J Gans                JR Kealakehe             28.87 
 13  Justina Wood                  SO H P A                 28.89 
 14  Nikki Stomski                 SO H P A                 28.90 
 15  Alyssa Furumo                 JR Waiakea               29.33 
 16  Shanaya Joslin                JR C L A                 29.44 
 17  Brenna Becker                 SO C L A                 29.49 
 18  Jana Larson                   FR Kau                   29.53 
 19  Kapua Lapera                  JR Kau                   29.59 
 20  Amanda Schuler                JR Waiakea               29.68 
 21  Kamie Oda                     JR Waiakea               29.75 
 22  Tara Reed                     SR Waiakea               30.28 
 23  Nicole Wung                   FR C L A                 30.31 
 24  Amy Leyson                    SR Konawaena             30.41 
 25  Vanessa Cushnie               FR H P A                 30.50 
 26  Gabrielle Dyer                FR Kamehameha            30.60 
 27  Caylin B Gans                 SO Kealakehe             30.87 
 28  Ashley Chamalian              FR Makua Lani            31.06 
 29  Alyssa Lassiter               SO Keaau                 31.27 
 30  Alanna Bender                 SO Kealakehe             31.45 
 31  Kayla Stormont                FR Kamehameha            31.64 
 32  Michelle Ono                  FR Honokaa               32.10 
 33  Mariella K Brooks             SR Kealakehe             33.55 
 34  Dancyne Kama                  SR Kamehameha               NT 
 34  Chelsea Abril                 FR Konawaena                NT 
 34  Kacie Davis                   SO Kamehameha               NT 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  21.44  1996        Casey Flores, Konawaena                      
     Stadium:  22.56  2006        Thato Nthite, Hawaii Prep                    
06 StateQual:  23.34                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Motsie Shuping                JR H P A                 22.50 
  2  Matthew Orvis                 SR Kealakehe             22.59 
  3  Thato Nthite                  JR H P A                 22.60 
  4  Collin Saxby                  JR H P A                 22.80 
  5  Bronson Kaneao                JR Keaau                 23.23 
  6  Victor Wusstig                SR Honokaa               23.26 
  7  Anthony Owens                 SR Waiakea               23.47 
  8  Cameron Nance                 SO Waiakea               23.87 
  9  Tim Weber                     SO C L A                 23.89 
 10  Salemale Lauvao               JR Keaau                 23.93 
 11  Mitchell Hainline             SO Kealakehe             24.11 
 12  David Oliver                  SO Waiakea               24.12 
 13  Kawai Noa                     SO Konawaena             24.18 
 14  Kawika Asam                   JR Kamehameha            24.34 
 15  Bronson Kahaleua              FR Hilo                  24.50 
 16  Trey Petee                    SR Kealakehe             24.63 
 17  Mitchell Gleed                JR H P A                 24.90 
 18  Kyle Buyuan                   JR Waiakea               24.96 
 19  Dylan Rush                    SR Kau                   24.98 
 20  Ryan Maltezo                  SR Honokaa               25.22 
 21  Cole Gravela                  SO Kamehameha            25.47 
 22  Cameron Castillo              SO Kamehameha            25.52 
 23  Karl Ancheta                  FR Hilo                  25.72 
 24  Trevor Takamine               FR Hilo                  26.43 
 25  Keanemana Silva               SR Kamehameha               NT 
 25  Pedro Cacho, Jr               SR Laupahoehoe              NT 
 25  John J Murtha                 SO Kealakehe                NT 
 25  Julius Zulueta                SO Pahoa                    NT 
 25  Rogelio Maltezo               SO Honokaa                  NT 
 25  Ryan Samonte                  SR Honokaa                  NT 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  11:05.81  2005        Lucy Pollard, Hawaii Prep                 
     Stadium:  11:06.06  2006        Lucy Pollard, Hawaii Prep                 
06 StateQual:  12:05.24                                                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Lucy Pollard                  SR H P A              10:58.00 
  2  Anna French                   SR Waiakea            11:27.99 
  3  Malia Williams                SR Hilo               11:47.49 
  4  Erinn Walsh                   JR Konawaena          11:52.66 
  5  Monika Frazier                SR Kamehameha         11:58.52 
  6  Tanya Lewis                   SR H P A              12:00.00 
  7  Alicia Greenwell              SR Honokaa            12:01.95 
  8  Kirsten Davis                 FR Kamehameha         12:18.52 
  9  Sarah Chitwood                JR Hilo               12:31.96 
 10  Sharon Chi                    SR Waiakea            12:38.00 
 11  Sarah Weiner                  FR Makua Lani         12:43.77 
 12  Noelani Vargas                FR H P A              12:56.00 
 13  Jennifer Ruggles              SR Keaau              13:01.10 
 14  Megan Wery                    SO Kamehameha         13:08.02 
 15  Melia Kalanui-Patton          SO Kohala             13:21.00 
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:   9:38.46  2004        Roycen Dehmer, Waiakea                    
     Stadium:   9:27.25  2006        Stefano Barbis, Hilo HS                   
06 StateQual:  10:00.24                                                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Stefano Barbis                SR Hilo                9:27.25 
  2  Keoni Ucker                   JR C L A               9:40.61 
  3  Daniel Honda                  SR H P A               9:53.00 
  4  Travis Larsen-Helbing         JR Honokaa             9:53.29 
  5  Mark Turner                   FR Hilo                9:55.56 
  6  Christian Wells               FR C L A              10:14.31 
  7  Emmanule Ortiz                SO Waiakea            10:16.99 
  8  Kevin Lester                  SR Keaau              10:18.50 
  9  Mark Petner                   FR Kamehameha         10:22.95 
 10  Preston Vierra                SO Honokaa            10:23.44 
 11  Patrick Understeller          FR Keaau              10:31.95 
 12  James Yoshimoto               FR Hilo               10:32.24 
 13  MacKenzie Crommett            JR H P A              10:40.00 
 14  James Imai                    FR Waiakea            10:40.51 
 15  Daniel Leeloy                 SO Kealakehe          10:42.42 
 16  Jerry Nourrie                 SO Honokaa            10:44.53 
 17  Spencer Thomas                JR Kamehameha         10:44.57 
 18  Gerry Walsh                   FR Konawaena          10:45.46 
 19  Jason Tsang                   JR Waiakea            10:48.99 
 20  Alexander Chai                JR Kamehameha         10:57.39 
 21  Eli Hart                      FR H P A              11:00.00 
 22  Mitchell Sambrano             SO Honokaa            11:17.45 
 23  Dylan Azzarella               FR Pahoa              11:19.00 
 24  Chris Greenwell               JR H P A              11:20.00 
 25  Todd K Yamakawa               FR Kealakehe          11:25.36 
 26  Simon Yamauchi-Lau            FR Kealakehe          11:29.28 
 27  Leland Lopez                  FR Waiakea            11:39.70 
 28  Lance Akana                   FR Pahoa              12:44.00 
 29  Justin Pang                   FR C L A              12:51.04 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  4:09.13  2005        Hawaii Prep, Hawaii Prep                   
     Stadium:  4:19.18  2005        Hawaii Prep, Hawaii Prep                   
06 StateQual:  4:32.24                                                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Hilo                                                 4:21.12 
     1) Katrina Chong SR                2) Tereza Chylkova FR             
     3) Emilee Lantis SO                4) Kaitlyn Quist SO               
  2  Kea'au                                               4:26.73 
     1) Ashley Moorehouse JR            2) Jamilia Epping SO              
     3) Nina Hagemann SR                4) Michelle Tagorda SO            
  3  H P A                                                4:27.68 
     1) Justina Wood SO                 2) Nikki Stomski SO               
     3) Lucy Pollard SR                 4) Keri Ogden JR                  
  4  Konawaena                                            4:29.44 
     1) Grace Hedemann JR               2) Jennie Barto SO                
     3) Chelsea Mckenzie JR             4) Caitlin Cowel JR               
  5  Kamehameha                                           4:31.33 
     1) Mary Brzezowski JR              2) Monika Frazier SR              
     3) Heidi Hall FR                   4) Precious Salazar JR            
  6  Waiakea                                              4:32.09 
     1) Amanda Schuler JR               2) Alyssa Furumo JR               
     3) Brittany Hughes JR              4) Kamie Oda JR                   
  7  Honoka'a                                             4:46.07 
     1) Krystle Bala SR                 2) Beverly Agag JR                
     3) Megan Saito SR                  4) Beverly Quiamas FR             
  8  Kealakehe                                            4:46.37 
     1) Caylin B Gans SO                2) Jessica A Norman FR            
     3) Mariella K Brooks SR            4) Alanna Bender SO               
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  3:28.00  2004        Hilo HS, Hilo HS                           
     Stadium:  3:36.54  2006        Hawaii Prep, Hawaii Prep                   
06 StateQual:  3:39.24                                                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  H P A                                                3:30.87 
     1) CJ Cintas SR                    2) Matthew Quitiquit SR           
     3) Motsie Shuping JR               4) Collin Saxby JR                
  2  Konawaena                                            3:38.42 
     1) Marwin Palea JR                 2) Colby Sato JR                  
     3) Nick Barto JR                   4) Patrick Stover SR              
  3  Kea'au                                               3:41.70 
     1) David Atiz SO                   2) Salemale Lauvao JR             
     3) Lawrence Stone SO               4) Nick Hagemann SO               
  4  Hilo                                                 3:42.90 
     1) Karl Ancheta FR                 2) Thomas Dela Cruz FR            
     3) Bronson Kahaleua FR             4) Luong Ly SR                    
  5  Waiakea                                              3:44.31 
     1) Cameron Nance SO                2) Christian Shintani FR          
     3) David Oliver SO                 4) Anthony Owens SR               
  6  Kamehameha                                           3:47.67 
     1) Reece Alnas JR                  2) Scott Hamilton JR              
     3) Keanemana Silva SR              4) Nolan Wong SO                  
  7  C L A                                                3:50.18 
     1) Tim Weber SO                    2) Ian Grotenhuis SR              
     3) Philipp Bauman JR               4) Keoni Ucker JR                 
  8  Kealakehe                                            3:52.26 
     1) Mitchell Hainline SO            2) Michael Schultz JR             
     3) Trey Petee SR                   4) Matthew Orvis SR               
  9  Honoka'a                                             3:56.23 
     1) Victor Wusstig SR               2) Dillon Domingo SR              
     3) Preston Vierra SO               4) Travis Larsen-Helbing JR       
 10  Pahoa                                                4:04.50 
     1) Lance Akana FR                  2) Dylan Azzarella FR             
     3) Lucas Dipert SO                 4) Chris Garnett FR               
 
Event 21  Girls High Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:   5-01  2002        Nicolette Rowe, Hilo HS                      
     Stadium:   4-10  2005        Jessica Brown, Honoka`a                      
06 StateQual:   4-08                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Sarah Nicolaisen              JR Kau                 5-00.00 
  2  Makena Naho'oikaika           JR Kamehameha          4-10.00 
  2  Cassie Morigaki               FR Waiakea             4-10.00 
  4  Keri Ogden                    JR H P A               4-08.00 
  5  Katrina Chong                 SR Hilo                4-06.00 
  5  Jessica Brown                 SR Honokaa             4-06.00 
  5  Amanda Schuler                JR Waiakea             4-06.00 
  5  Keala Hernandez               SR Kamehameha          4-06.00 
  5  Corinnalyn Estabilio          SR Kau                 4-06.00 
 10  Nikki Stomski                 SO H P A               4-04.00 
 11  Sachi Hiatt                   FR H P A               4-02.00 
 11  Heather Brown                 SO Waiakea             4-02.00 
 13  Tanya Lewis                   SR H P A               4-00.00 
 14  Megan Saito                   SR Honokaa                  NH 
 
Event 22  Boys High Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:   6-02  2005        Matthew Maze, Hawaii Prep                    
     Stadium:   6-02  2005        Matt Maze, Hawaii Prep                       
06 StateQual:   5-10                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Dillon Domingo                SR Honokaa             6-03.00 
  2  Daniel Kalai                  SR Kamehameha          6-00.00 
  3  Holden Ching                  SR H P A               5-10.00 
  3  Reece Alnas                   JR Kamehameha          5-10.00 
  3  Thato Nthite                  JR H P A               5-10.00 
  3  Leon Peralto                  SR Kamehameha          5-10.00 
  7  Brady Tupo                    SO Konawaena           5-08.00 
  7  Devin Marquez                 JR Kohala              5-08.00 
  9  Ikaika Kakazu                 SO Keaau               5-06.00 
 10  Dane Santos                   SO Honokaa             5-04.00 
 11  Kealoha Kramer                SO Kamehameha          5-02.00 
 12  Kyle Buyuan                   JR Waiakea             5-00.00 
 13  Lawrence Stone                SO Keaau               4-08.00 
 13  Patrick Understeller          FR Keaau               4-08.00 
 15  Reejay Martinez               FR Keaau                    NH 
 15  Cullen Tanoue                 SR Honokaa                  NH 
 15  Ikaika Tomas                  SO Honokaa                  NH 
 15  Christian Shintani            FR Waiakea                  NH 
 
Event 23  Girls Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  10-06  2002        Nicolette Rowe, Hilo HS                      
     Stadium:  10-00  2006        Daysha Viernes, Hilo HS                      
06 StateQual:   8-06                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Daysha Viernes                SO Hilo               10-00.00 
  2  Jessie Harris                 FR Hilo                8-00.00 
  3  Halia Kai-Glynn               JR Keaau               7-06.00 
  4  Rebekah Chmura                JR H P A               7-00.00 
  4  Victoria Shirkey              FR Hilo                7-00.00 
  6  Vanessa Cushnie               FR H P A               6-00.00 
  7  Courtney Haskins              SO H P A               5-06.00 
 
Event 24  Boys Pole Vault
===============================================================================
 Meet Record:  13-09.75  2005        Christopher Mello, Hilo HS                
     Stadium:  13-09.75  2005        Christopher Mello, Hilo HS                
06 StateQual:     11-06                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Luong Ly                      SR Hilo               12-06.00 
  2  Daniel Datlof                 JR Hilo               11-06.00 
  3  Jose Quan                     JR H P A              11-00.00 
  4  Jordan Opdycke                SO H P A              10-06.00 
  5  Scott Hunter                  FR Hilo               10-00.00 
  5  David King                    FR Hilo               10-00.00 
  7  Alexander McGuire             FR Keaau               9-06.00 
  8  Leon Peralto                  SR Kamehameha          9-00.00 
  9  David Day                     FR Keaau               8-06.00 
 10  Houlton Mahaney               SO H P A               7-06.00 
 11  Brandon Kaneao                SO Keaau               7-00.00 
 12  Bryant Mawhorter              SO H P A               6-06.00 
 
Event 25  Girls Long Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  17-01.75  2004        Jessica Brown, Honoka`a                   
     Stadium:     15-10  2006        Jessica Brown, Honoka`a                   
06 StateQual:     15-03                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jessica Brown                 SR Honokaa            15-10.00 
  2  Kealani Gangwes               SR Kau                15-05.25 
  3  Keala Hernandez               SR Kamehameha         15-04.25 
  4  Cheray Brzezowski             FR Kamehameha         15-02.25 
  5  Precious Salazar              JR Kamehameha         15-01.75 
  6  Makena Naho'oikaika           JR Kamehameha         15-00.25 
  7  Beverly Quiamas               FR Honokaa            15-00.00 
  8  Joanne Saladino               SR Kau                14-08.00 
  9  Jana Larson                   FR Kau                14-04.00 
 10  Beverly Agag                  JR Honokaa            13-11.00 
 11  Erica Lee                     FR H P A              12-10.00 
 12  Sarah Okubo                   FR Waiakea            12-01.50 
 13  Michelle Ono                  FR Honokaa            12-01.00 
 14  Heather Brown                 SO Waiakea            10-10.00 
 15  Courtney Haskins              SO H P A                    ND 
 15  Vanessa Cushnie               FR H P A                    ND 
 15  Daysha Viernes                SO Hilo                     ND 
 15  Aulani M T Maikui             SR Laupahoehoe              ND 
 15  Nikki Stomski                 SO H P A                    ND 
 
Event 26  Boys Long Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  22-00.75  2004        Johnavi Darby, Kea`au HS                  
     Stadium:     22-00  2006        Dillon Dimingo, Honoka`a                  
06 StateQual:     20-00                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Dillon Domingo                SR Honokaa            22-00.00 
  2  Keanemana Silva               SR Kamehameha         21-10.00 
  3  Reece Alnas                   JR Kamehameha         21-06.25 
  4  Victor Wusstig                SR Honokaa            20-05.00 
  5  Motsie Shuping                JR H P A              20-02.00 
  6  Thato Nthite                  JR H P A              19-10.00 
  7  Daniel Kalai                  SR Kamehameha         19-08.75 
  8  Kawai Noa                     SO Konawaena          19-08.25 
  9  Bronson Kaneao                JR Keaau              19-06.75 
 10  Devin Marquez                 JR Kohala             19-02.50 
 11  Brensen Viernes               JR Kohala             18-08.25 
 12  Kolten Wong                   SO Kamehameha         18-07.00 
 13  Jung Park                     SO H P A              18-03.00 
 14  Cullen Tanoue                 SR Honokaa            18-02.75 
 15  Tim Weber                     SO C L A              17-11.25 
 16  Shannon Cantan                JR Kau                17-04.00 
 16  Kyle Buyuan                   JR Waiakea            17-04.00 
 18  Kawika Karratti               FR Kau                17-01.00 
 18  David Oliver                  SO Waiakea            17-01.00 
 20  Jermaine Vitales              SO Honokaa            16-08.50 
 21  Breydan J Castillo            JR Kau                16-06.50 
 22  Isaiah Arizumi                JR Waiakea            16-06.00 
 23  Reejay Martinez               FR Keaau              16-05.00 
 24  Shelton Talaro                SO Waiakea            16-03.00 
 25  Brandon Kaneao                SO Keaau              16-02.00 
 26  Matt Miranda                  SO Keaau              16-00.00 
 27  Holden Ching                  SR H P A                    ND 
 27  Pedro Cacho, Jr               SR Laupahoehoe              ND 
 27  Josh Parker                   JR Laupahoehoe              ND 
 27  Tyler S Pilor                 SO Laupahoehoe              ND 
 
Event 27  Girls Triple Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     35-04  2003        Ku'ulei Karratti, Ka`u                    
     Stadium:  33-09.50  2005        Keri Ogden, Hawaii Prep                   
06 StateQual:     32-00                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Keri Ogden                    JR H P A              33-04.00 
  2  Jessica Brown                 SR Honokaa            33-03.75 
  3  Sarah Nicolaisen              JR Kau                33-01.00 
  4  Kealani Gangwes               SR Kau                32-04.50 
  5  Keala Hernandez               SR Kamehameha         31-09.75 
  6  Corinnalyn Estabilio          SR Kau                31-07.00 
  7  Beverly Quiamas               FR Honokaa            31-04.00 
  8  Precious Salazar              JR Kamehameha         31-00.50 
  9  Cassie Morigaki               FR Waiakea            30-05.00 
 10  Joanne Saladino               SR Kau                29-05.50 
 11  Makena Naho'oikaika           JR Kamehameha         28-04.75 
 12  Sarah Okubo                   FR Waiakea            28-03.00 
 13  Heather Brown                 SO Waiakea            24-01.00 
 14  Cheray Brzezowski             FR Kamehameha               ND 
 14  Beverly Agag                  JR Honokaa                  ND 
 14  Vanessa Cushnie               FR H P A                    ND 
 14  Sharon Chi                    SR Waiakea                  ND 
 14  Aulani M T Maikui             SR Laupahoehoe              ND 
 
Event 28  Boys Triple Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     45-02  2004        David Doll, Waiakea HS                    
     Stadium:  41-01.75  2005        MC Wimbish, Kealakehe                     
06 StateQual:     40-00                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Reece Alnas                   JR Kamehameha         41-03.50 
  2  Daniel Kalai                  SR Kamehameha         40-06.75 
  3  Devin Marquez                 JR Kohala             40-02.75 
  4  Cullen Tanoue                 SR Honokaa            39-07.50 
  5  Bronson Kaneao                JR Keaau              39-04.00 
  6  Brensen Viernes               JR Kohala             37-10.75 
  7  Thato Nthite                  JR H P A              37-04.00 
  8  Matthew Quitiquit             SR H P A              37-02.00 
  9  Ji Su Park                    SO H P A              37-00.00 
 10  Lawrence Stone                SO Keaau              36-05.50 
 11  Victor Wusstig                SR Honokaa            36-01.00 
 11  Jung Park                     SO H P A              36-01.00 
 13  Leon Peralto                  SR Kamehameha         36-00.75 
 14  Matt Miranda                  SO Keaau              34-01.00 
 15  Shannon Cantan                JR Kau                33-09.75 
 16  Brandon Kaneao                SO Keaau              33-05.00 
 17  Shelton Talaro                SO Waiakea            33-00.00 
 18  Reejay Martinez               FR Keaau              32-02.50 
 19  Kealoha Kramer                SO Kamehameha               ND 
 19  Kyle Buyuan                   JR Waiakea                  ND 
 19  Christian Shintani            FR Waiakea                  ND 
 19  Jermaine Vitales              SO Honokaa                  ND 
 19  Tyler S Pilor                 SO Laupahoehoe              ND 
 19  Josh Parker                   JR Laupahoehoe              ND 
 19  Pedro Cacho, Jr               SR Laupahoehoe              ND 
 
Event 29  Girls Discus Throw Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     123-03  2004        Keisha Siliga, Hilo HS                   
     Stadium:  124-04.50  2005        Joni Green, St Joseph                    
06 StateQual:     100-00                                                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Joni Green                    SR ST Joseph         124-04.50 
  2  Chante Ching                  SR Kamehameha        107-08.50 
  3  Sherise Moniz                 SO Hilo               85-09.50 
  4  Elizabeth Lonokapu            SR Kamehameha         82-10.50 
  5  Corie Schattauer              FR Hilo                  77-05 
  5  Mesepa Faavae                 SR Waiakea               77-05 
  7  Reitchel Boyd                 JR Keaau                 77-01 
  8  Brancy Juan                   SR Honokaa            72-10.50 
  9  Alanna Bender                 SO Kealakehe          69-11.75 
 10  Angelica Tangalin             SO Keaau                 64-09 
 11  Paulina Hernandez             SO Keaau                 63-05 
 12  Ashley Miho                   JR Waiakea               61-07 
 13  Coralie Busek                 JR Waiakea               60-00 
 14  Christy Konrad                JR H P A                 58-05 
 15  Jazzy Wasan                   SO H P A                 55-09 
 16  Heather Brown                 SO Waiakea               55-08 
 17  Kacie Davis                   SO Kamehameha               ND 
 
Event 30  Boys Discus Throw Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  172-11.50  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep         
     Stadium:     165-01  2005        Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep         
06 StateQual:     135-00                                                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ian Dulan                     SR Kamehameha        158-10.50 
  2  Kainoa Pea                    SR Hilo              147-05.25 
  3  Keoni Kaopio                  JR Hilo                 131-07 
  4  Glenn Mansanas                JR Keaau             130-06.75 
  5  Dylan Rush                    SR Kau               125-00.75 
  6  Junior Eseroma                SR Kamehameha           124-10 
  7  Likiak Jack                   SO Waiakea              121-08 
  8  Jeffrey Aurello               SR Honokaa           113-09.25 
  9  Andrew Busek                  JR Waiakea              112-00 
 10  Levi Legay                    JR Kealakehe         107-09.50 
 11  Aaron Azevedo                 SR Waiakea              105-01 
 12  Michael Pohina Jr             SO Kamehameha        101-00.75 
 13  Kimo Colson                   SR H P A                 98-07 
 14  Robert Leslie                 FR Kamehameha            98-03 
 15  Jeoffrey Aurello              SR Honokaa               94-10 
 16  Gene Maness                   SO H P A                 93-01 
 17  Taylor Morris                 JR H P A                 89-01 
 18  Jonathan Albano               SR Keaau                 88-11 
 19  Luke Knittle                     Konawaena          88-09.50 
 20  Jericho Sombrio                  Honokaa               87-06 
 21  Kela Chong                    SO Honokaa               86-01 
 22  Jordan Espejo                 SR Pahoa              85-04.75 
 23  Elliot Kastner                FR H P A                 82-10 
 24  Alistar Muramoto              SR Waiakea               80-07 
 25  Lionel Pirsig                 SO Hilo                  76-09 
 26  Shannon Ryser                 SO Kealakehe          62-06.50 
 27  Kawika Karratti               FR Kau                58-10.50 
 28  Weston McIntosh               JR Pahoa                    ND 
 
Event 31  Girls Shot Put Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     38-05  2004        Krystal Moore, Hilo HS                    
     Stadium:  36-09.50  2006        Chante Ching, Kamehameha                  
06 StateQual:     30-00                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Chante Ching                  SR Kamehameha         36-09.50 
  2  Joni Green                    SR ST Joseph          33-02.00 
  3  Mesepa Faavae                 SR Waiakea            29-01.75 
  4  Brancy Juan                   SR Honokaa            27-10.50 
  5  Elizabeth Lonokapu            SR Kamehameha         26-11.00 
  6  Brandee Bothelho              FR C L A              26-08.50 
  7  Jean Ouye                     FR C L A              25-08.00 
  8  Reitchel Boyd                 JR Keaau              25-02.00 
  9  Jazzy Wasan                   SO H P A              23-11.00 
 10  Coralie Busek                 JR Waiakea            22-00.00 
 11  Damita Rodriguez                 C L A              21-11.50 
 12  Angelica Tangalin             SO Keaau              21-07.25 
 13  Sherise Moniz                 SO Hilo               20-11.50 
 14  Ashley Miho                   JR Waiakea            20-10.00 
 15  Heather Brown                 SO Waiakea            20-05.00 
 16  Sacha Malepe                  JR Kau                19-03.75 
 17  Christy Konrad                JR H P A              19-00.00 
 18  Paulina Hernandez             SO Keaau              18-03.25 
 19  Kacie Davis                   SO Kamehameha               ND 
 
Event 32  Boys Shot Put Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  59-00  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep             
     Stadium:  56-01  2005        Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep             
06 StateQual:  46-00                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ian Dulan                     SR Kamehameha         50-08.00 
  2  Kainoa Pea                    SR Hilo               48-05.00 
  3  Dylan Rush                    SR Kau                43-01.50 
  4  Aaron Azevedo                 SR Waiakea            42-07.50 
  5  Junior Eseroma                SR Kamehameha         42-04.00 
  6  Glenn Mansanas                JR Keaau              42-03.00 
  7  Kalani Aldrich                JR Kamehameha         41-05.00 
  8  Jeffrey Aurello               SR Honokaa            40-06.00 
  9  Andrew Busek                  JR Waiakea            40-00.00 
 10  Likiak Jack                   SO Waiakea            39-06.00 
 11  James Waltjen                 SR C L A              39-02.50 
 12  Taylor Morris                 JR H P A              38-11.00 
 13  Levi Legay                    JR Kealakehe          37-06.50 
 14  Jeoffrey Aurello              SR Honokaa            34-08.50 
 15  Kawika Karratti               FR Kau                34-07.25 
 16  Gene Maness                   SO H P A              34-04.00 
 17  Jonathan Albano               SR Keaau              34-03.00 
 18  Jordan Espejo                 SR Pahoa              33-09.50 
 19  Jericho Sombrio                  Honokaa            33-06.75 
 20  Luke Knittle                     Konawaena          33-00.00 
 21  Kimo Colson                   SR H P A              31-11.00 
 22  Michael Pohina Jr             SO Kamehameha         30-06.50 
 23  Elliot Kastner                FR H P A              30-03.00 
 24  Kela Chong                    SO Honokaa            29-09.25 
 25  Zackery Balanay               SO C L A              27-04.50 
 26  Kenji Suzuki                  SO Waiakea            26-03.00 
 27  Shannon Ryser                 SO Kealakehe          23-00.50 
 28  Weston McIntosh               JR Pahoa                    ND