BIIF East Track and Field                           
Friday, March 30, 2007                             
Kamehameha Schools Kea'au                           
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Corie Schattauer          SO Hilo                              13.21*  1   10  
  2 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              13.27   1    8  
  3 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              13.35   1    6  
  4 Jana Larson               SO Ka`u                              13.92   1    4  
  5 Kaitlyn Quist             JR Hilo                              13.96   2    2  
  6 Emilee Lantis             JR Hilo                              14.08   2    1  
  7 Michelle Tagorda          JR Kea`au                            14.23   1 
  8 Kamie Oda                 SR Waiakea                           14.29   3 
  9 Pua Hall                  SO KS Big Island                     14.37   1 
 10 Carissa Pajo                 Waiakea                           14.59   3 
 11 Chelsea Ranan                Waiakea                           14.68   2 
 12 Aleena Watson             SR Hilo                              14.95   3 
 13 Lyan Apilado              SO KS Big Island                     15.78   3 
 14 Alisha Gangwes            FR Ka`u                              16.04   2 
 15 Stasia Malepe                KS Big Island                     16.52   2 
 16 Jessica Hodson            SO KS Big Island                     16.95   3 
 17 Suterra K Soares-Madrid   FR Laupahoehoe                       17.01   2 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              27.64*  1   10  
  2 Corie Schattauer          SO Hilo                              27.84   1    8  
  3 Maile Carigon             FR C L A                             28.59   1    6  
  4 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              28.59   2    4  
  5 Jamilia Epping            JR Kea`au                            28.75   1    2  
  6 Daysha Viernes            JR Hilo                              29.09   2    1  
  7 Justina Wood              JR H P A                             29.42   1 
  8 Kelsey Masuda             JR C L A                             29.45   1 
  9 Michelle Tagorda          JR Kea`au                            29.95   2 
 10 Aubrey Shaw               SO KS Big Island                     30.12   2 
 11 Amanda Schuler            SR Waiakea                           30.22   2 
 12 Pua Hall                  SO KS Big Island                     30.62   1 
 13 Kathleen Van Cleave       SO Kea`au                            30.87   3 
 14 Carissa Pajo                 Waiakea                           30.95   3 
 15 Victoria Shirkey          JR Hilo                              31.50   2 
 16 Chelsea Ranan                Waiakea                           31.68   1 
 17 Kailee Schnetzler         SO C L A                             32.19   2 
 18 Sherise Moniz             JR Hilo                              32.56   3 
 19 Lyan Apilado              SO KS Big Island                     32.74   3 
 20 Jessie Harris             SO Hilo                              34.30   3 
 21 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                           34.40   2 
 22 Jessica Hodson            SO KS Big Island                     36.96   3 
 23 Stasia Malepe                KS Big Island                     38.69   3 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Maile Carigon             FR C L A                           1:03.24*   10  
  2 Jamilia Epping            JR Kea`au                          1:03.56*    8  
  3 Ashley Moorehouse         SR Kea`au                          1:04.98*    6  
  4 Kaitlyn Quist             JR Hilo                            1:05.56     4  
  5 Emilee Lantis             JR Hilo                            1:06.62     2  
  6 Kelsey Masuda             JR C L A                           1:07.28     1  
  7 Kathleen Van Cleave       SO Kea`au                          1:07.98  
  8 Bronte Kaneakua           FR KS Big Island                   1:08.45  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tereza Chylkova           SO Hilo                            2:34.68*   10  
  2 Ashley Moorehouse         SR Kea`au                          2:37.33     8  
  3 Kirsten Davis             SO KS Big Island                   2:40.56     6  
  4 Rachel Watkins            JR C L A                           2:43.12     4  
  5 Reyna Joy C Javar         SR Ka`u                            2:47.67     2  
  6 Sarah Chitwood            SR Hilo                            2:54.43     1  
  7 Gabriella Dyer            SO KS Big Island                   3:02.62  
  8 Jane Terry                FR Hilo                            3:07.89  
  9 Shannon Nakamoto          FR C L A                           3:08.47  
 10 Heidi Gonzalez            JR Hilo                            3:12.37  
 11 Alisha Gangwes            FR Ka`u                            3:25.34  
 
Girls 1500 Meter Run Open
================================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirsten Davis             SO KS Big Island                   5:27.4h    10  
  2 Rachel Watkins            JR C L A                           5:30.5h     8  
  3 Reyna Joy C Javar         SR Ka`u                            5:46.8h     6  
  4 Sarah Chitwood            SR Hilo                            5:49.9h     4  
  5 Jane Terry                FR Hilo                            6:10.6h     2  
  6 Kaimi Yoshida             FR KS Big Island                   6:12.2h     1  
  7 Heidi Gonzalez            JR Hilo                            6:24.4h  
  8 Shannon Nakamoto          FR C L A                           6:31.0h  
  9 Tiara Mills               FR Kea`au                          6:56.6h  
 10 Holly Uehara                 Waiakea                         7:28.5h  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirsten Davis             SO KS Big Island                  12:37.22    10  
  2 Rachel Watkins            JR C L A                          12:57.05     8  
  3 Kaimi Yoshida             FR KS Big Island                  15:04.65     6  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              15.54*  1   10  
  2 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              15.66*  1    8  
  3 Jana Larson               SO Ka`u                              18.68   2    6  
  4 Jenny Huilca              SO Hilo                              21.15   2    4  
  5 Alishia Kahalawai         SR Waiakea                           21.23   2    2  
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                              48.37*  1   10  
  2 Justina Wood              JR H P A                             50.17*  1    8  
  3 Jana Larson               SO Ka`u                              51.02*  1    6  
  4 Larissa P Edwards         JR Ka`u                              52.43   1    4  
  5 Kapua Lapera              SR Ka`u                              53.13   2    2  
  6 Aubrey Shaw               SO KS Big Island                     53.44   2    1  
  7 Aleena Watson             SR Hilo                              58.84   3 
  8 Jenny Huilca              SO Hilo                            1:00.70   2 
 -- Allison Shaw              JR KS Big Island                       DNF   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ka'u  'A'                                                      53.28*   10  
  2 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 56.43     8  
 -- Waiakea  'A'                                                     DNF  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hilo  'A'                                                    4:26.53*   10  
  2 Kea'au  'A'                                                  4:32.13*    8  
  3 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                               4:38.19     6  
 
Girls High Jump
================================================================================
       STATE: *  4-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          SR Ka`u                            4-10.00*   10  
  2 Amanda Schuler            SR Waiakea                         4-04.00     8  
  3 Kelsey Masuda             JR C L A                           4-02.00     6  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daysha Viernes            JR Hilo                           10-00.00*   10  
  2 Jessie Harris             SO Hilo                            8-06.00*    8  
  3 Victoria Shirkey          JR Hilo                            7-00.00     6  
 -- Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                               NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelsey Masuda             JR C L A                          14-06.00     9  
  1 Larissa P Edwards         JR Ka`u                           14-06.00     9  
  3 Jana Larson               SO Ka`u                           14-04.00     6  
  4 Kamie Oda                 SR Waiakea                        12-11.25     4  
  5 Justina Wood              JR H P A                          12-07.50     2  
  6 Kailee Schnetzler         SO C L A                          12-00.25     1  
  7 Riana Grothmann           JR KS Big Island                   9-09.00  
  8 Soares Suterra               Laupahoehoe                     9-03.25  
 
Girls Shot Put
================================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jenequa Benavente            Waiakea                        29-01.50    10  
  2 Hulali Trask              FR KS Big Island                  28-00.50     8  
  3 Fa'alupengaosamoa Enos    JR Pahoa                          27-10.50     6  
  4 Jeen Ouye                 SO C L A                          27-02.75     4  
  5 Chelsea Caplener          JR Hilo                           27-01.00     2  
  6 Brandee Bothelho          SO C L A                          26-11.75     1  
  7 Reitchel Boyd             SR Kea`au                         25-04.00  
  8 Coralie Busek             SR Waiakea                        24-07.00  
  9 Kaopua Sutton             FR KS Big Island                  24-04.50  
 10 Naoli Weller              SR Hilo                           23-10.75  
 11 Angelica Tangalin         JR Kea`au                         22-03.25  
 12 Angel Thompson            FR C L A                          22-01.50  
 13 Paulina Hernandez         JR Kea`au                         21-02.75  
 14 Jaymee Mansanas           FR KS Big Island                  20-03.00  
 15 Ashley Miho               SR Waiakea                        20-02.00  
 16 Murielle Molnar           SO C L A                          19-11.75  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chelsea Caplener          JR Hilo                              99-09    10  
  2 Jenequa Benavente            Waiakea                           92-07     8  
  3 Sherise Moniz             JR Hilo                           85-03.50     6  
  4 Fa'alupengaosamoa Enos    JR Pahoa                          84-05.50     4  
  5 Reitchel Boyd             SR Kea`au                            79-10     2  
  6 Kaopua Sutton             FR KS Big Island                     77-02     1  
  7 Brandee Bothelho          SO C L A                          70-08.25  
  8 Coralie Busek             SR Waiakea                        69-11.50  
  9 Kamie Oda                 SR Waiakea                           68-07  
 10 Paulina Hernandez         JR Kea`au                         67-06.75  
 11 Angelica Tangalin         JR Kea`au                         64-04.50  
 12 Jeen Ouye                 SO C L A                          62-04.25  
 12 Hulali Trask              FR KS Big Island                  62-04.25  
 14 Angel Thompson            FR C L A                          58-09.25  
 15 Naoli Weller              SR Hilo                           58-04.50  
 16 Ashley Miho               SR Waiakea                        58-01.50  
 17 Murielle Molnar           SO C L A                          42-06.75  
 18 Jaymee Mansanas           FR KS Big Island                  36-10.75  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bronson Kaneao            SR Kea`au                            11.35*  1   10  
  2 Tim Weber                 JR C L A                             11.75   1    8  
  3 Kolten Wong               JR KS Big Island                     11.85   1    6  
  4 Reece Alnas               SR KS Big Island                     11.90   3    4  
  5 Bronson Kahaleua          SO Hilo                              11.95   1    2  
  6 Patrick Reveira           JR Kea`au                            11.95   3    1  
  7 Kyle Buyuan               SR Waiakea                           12.08   1 
  8 David Atiz                JR Kea`au                            12.09   2 
  9 Kawika Asam               SR KS Big Island                     12.23   1 
 10 Jelani Alcott             SO Kea`au                            12.24   6 
 11 Myan Isa                  SO Hilo                              12.37   2 
 12 Shaun Schnetzler          SR C L A                             12.44   2 
 13 Revel Brooks              SR Kea`au                            12.47   3 
 14 ross macanas                 KS Big Island                     12.47   1 
 15 Cameron Castillo          JR KS Big Island                     12.61   6 
 16 kainoa crum                  KS Big Island                     12.61   7 
 17 Kaiser Iuta               SO KS Big Island                     12.63   5 
 18 cole gravela                 KS Big Island                     12.63   2 
 19 Shelton Talaro            SO Waiakea                           12.67   4 
 20 Kaimi Scott                  Waiakea                           12.71   2 
 21 Caleb Friel               SO KS Big Island                     12.72   2 
 22 Karl Ancheta              SO Hilo                              12.72   5 
 23 Christian Shintani        SO Waiakea                           12.79   7 
 24 hogan rosehill               KS Big Island                     12.81   7 
 25 Shawno Auwe               SO KS Big Island                     12.86   4 
 26 Travis Figueira              Waiakea                           12.87   4 
 27 Nick Miyasato             SO KS Big Island                     12.91   5 
 27 Owen Cooper               FR Waiakea                           12.91   4 
 29 Bryson Bangloy            SO Kea`au                            12.94   4 
 30 Kealoha Kramer            JR KS Big Island                     12.95   4 
 31 Ikaika Iuta               SR KS Big Island                     12.97   3 
 32 Tyson Anderson            SR Kea`au                            12.98   5 
 33 Kevin Matias              JR Waiakea                           13.07   3 
 34 Micah Paulo               SO Hilo                              13.07   3 
 35 Jamie Yoshimura           SR Hilo                              13.09   6 
 36 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                       13.14   3 
 37 Francis Blas              FR Kea`au                            13.25   7 
 38 Tyler S Pilor             JR Laupahoehoe                       13.26   2 
 39 Sean Costales                Waiakea                           13.29   5 
 40 Kaolu Spencer             FR KS Big Island                     13.40   6 
 41 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                       13.72   4 
 42 Justin Santana            FR Ka`u                              13.73   3 
 43 Mako Carreira             FR KS Big Island                     13.87   6 
 44 Anthony Sylvester            Waiakea                           14.13   6 
 45 Thomas Kackley               KS Big Island                     14.23   7 
 46 Casilear Hollingsworth    FR Hilo                              14.25   4 
 47 Bryant Malepe             FR Ka`u                              14.26   2 
 48 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                       14.41   5 
 49 Kekoa Kalahiki            FR KS Big Island                     15.15   5 
 50 Kalei Lyman                  KS Big Island                     15.21   5 
 -- Kaha Silva                FR KS Big Island                        FS   1 
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 23.34                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bronson Kaneao            SR Kea`au                            23.78   1   10  
  2 Bronson Kahaleua          SO Hilo                              24.40   1    8  
  3 Kaha Silva                FR KS Big Island                     25.00   1    6  
  4 Patrick Reveira           JR Kea`au                            25.01   1    4  
  5 Kawika Asam               SR KS Big Island                     25.08   1    2  
  6 Revel Brooks              SR Kea`au                            25.08   2    1  
  7 David Atiz                JR Kea`au                            25.11   1 
  8 Kyle Buyuan               SR Waiakea                           25.22   1 
  9 Jelani Alcott             SO Kea`au                            25.23   2 
 10 Shaun Schnetzler          SR C L A                             25.54   2 
 11 Kaiser Iuta               SO KS Big Island                     25.67   2 
 12 kainoa crum                  KS Big Island                     25.76   3 
 13 Jacob Edwards             FR Ka`u                              26.03   4 
 14 Kaimi Scott                  Waiakea                           26.19   2 
 15 Tyson Anderson            SR Kea`au                            26.20   3 
 16 Shawno Auwe               SO KS Big Island                     26.26   2 
 17 Alexander McGuire         SO Kea`au                            26.35   4 
 18 Kawai Siliga              SR KS Big Island                     26.76   3 
 19 Micah Paulo               SO Hilo                              26.84   2 
 20 Ikaika Iuta               SR KS Big Island                     26.86   4 
 21 Jamie Yoshimura           SR Hilo                              26.92   3 
 22 Jay Villeza               FR Hilo                              27.11   3 
 23 Landru Parker             FR Kea`au                            27.43   3 
 24 Francis Blas              FR Kea`au                            27.44   3 
 25 Shelton Talaro            SO Waiakea                           27.56   4 
 26 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                       27.58   4 
 27 Kevin Matias              JR Waiakea                           27.99   3 
 28 Justin Mello              FR Hilo                              28.32   2 
 29 Justin Santana            FR Ka`u                              28.48   5 
 30 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                       28.57   5 
 31 Casilear Hollingsworth    FR Hilo                              30.01   4 
 32 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                       30.59   5 
 33 Kekoa Kalahiki            FR KS Big Island                     30.66   5 
 -- Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au                               FS   1 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Nick Ucker                JR C L A                             54.67   2   10  
  2 Christopher Andrews       JR KS Big Island                     55.31   1    8  
  3 Christian Shintani        SO Waiakea                           56.53   1    6  
  4 Nolan Wong                JR KS Big Island                     56.86   2    4  
  5 Caleb Friel               SO KS Big Island                     57.77   1    2  
  6 Karl Ancheta              SO Hilo                              58.93   1    1  
  7 Landru Parker             FR Kea`au                            59.16   1 
  8 Bryson Bangloy            SO Kea`au                            59.28   1 
  9 Justin Mello              FR Hilo                            1:02.43   2 
 10 Shelton Talaro            SO Waiakea                         1:05.54   2 
 11 Kenji Suzuki              JR Waiakea                         1:08.96   2 
 12 Isaac Derego              FR KS Big Island                   1:13.40   2 
 13 Michael Molnar            FR C L A                           1:20.67   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Ucker               SR C L A                           2:01.64*   10  
  2 Amor Love                 JR Hilo                            2:11.21     8  
  3 Dylan Azzarella           SO Pahoa                           2:12.34     6  
  4 Nick Ucker                JR C L A                           2:12.43     4  
  5 Mark Turner               SO Hilo                            2:13.57     2  
  6 Daniel Brooks             FR Kea`au                          2:14.01     1  
  7 James Yoshimoto           SO Hilo                            2:16.88  
  8 Chris King                   Waiakea                         2:17.22  
  9 Chayse Collins            SO Waiakea                         2:23.28  
 10 Chris Garnett             SO Pahoa                           2:29.48  
 11 Allen Tilanus             SO Hilo                            2:30.33  
 12 Frankie Azzarella         FR Pahoa                           2:33.94  
 13 Will Rozier               FR C L A                           2:47.46  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Ucker               SR C L A                           4:14.54*   10  
  2 Nick Ucker                JR C L A                           4:25.58*    8  
  3 Mark Turner               SO Hilo                            4:26.22*    6  
  4 Nick Hagemann             JR Kea`au                          4:27.12*    4  
  5 Dylan Azzarella           SO Pahoa                           4:33.97     2  
  6 Daniel Brooks             FR Kea`au                          4:38.58     1  
  7 Bryan Silva               SR Kea`au                          4:40.18  
  8 James Imai                SO Waiakea                         4:40.70  
  9 Chris King                   Waiakea                         4:40.81  
 10 James Yoshimoto           SO Hilo                            4:46.42  
 11 Spencer Thomas            SR KS Big Island                   4:46.61  
 12 Allen Tilanus             SO Hilo                            5:06.49  
 13 Chris Garnett             SO Pahoa                           5:06.61  
 14 Bryson Kobayashi          SO Waiakea                         5:11.13  
 15 Shawn-Andy Andrada        FR Kea`au                          5:13.68  
 16 Chayse Collins            SO Waiakea                         5:14.60  
 17 Frankie Azzarella         FR Pahoa                           5:15.55  
 18 Will Rozier               FR C L A                           5:39.16  
 19 Jonathan Hill             FR Kea`au                          6:02.00  
 20 Michael Molnar            FR C L A                           6:23.88  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keoni Ucker               SR C L A                           9:28.84*   10  
  2 Dylan Azzarella           SO Pahoa                          10:07.10     8  
  3 James Imai                SO Waiakea                        10:28.55     6  
  4 Nick Hagemann             JR Kea`au                         10:33.85     4  
  5 Bryan Silva               SR Kea`au                         10:39.59     2  
  6 Spencer Thomas            SR KS Big Island                  10:41.90     1  
  7 Bryson Kobayashi          SO Waiakea                        11:18.25  
  8 Frankie Azzarella         FR Pahoa                          11:18.34  
  9 Chris Garnett             SO Pahoa                          11:46.76  
 10 Michael Molnar            FR C L A                          14:21.38  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jacob Edwards             FR Ka`u                              16.85   1   10  
  2 Kane S Thomas             SR Ka`u                              17.17   1    8  
  3 Dayton Kim                SO Hilo                              18.26   1    6  
  4 Halen Tanimoto            SR Hilo                              19.28   2    4  
  5 Cameron Calistro          FR Hilo                              19.54   2    2  
  6 Jelani Alcott             SO Kea`au                            20.27   2    1  
 -- David Atiz                JR Kea`au                               FS   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
       STATE: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jacob Edwards             FR Ka`u                              43.34   1   10  
  2 Dayton Kim                SO Hilo                              44.53   1    8  
  3 Halen Tanimoto            SR Hilo                              44.90   1    6  
  4 Kane S Thomas             SR Ka`u                              46.89   2    4  
  5 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                              46.89   2    2  
  6 Jelani Alcott             SO Kea`au                            47.97   2    1  
  7 Cameron Calistro          FR Hilo                              48.70   3 
  8 Manta Dircks              FR KS Big Island                     50.02   3 
  9 Jomar Matias              JR Kea`au                            50.91   1 
 10 Sai Weiss                 FR Hilo                              51.85   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 46.24                                                          
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kea'au  'A'                                                    45.95*   10  
  2 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                                 46.35     8  
  3 Hilo  'A'                                                      48.25     6  
  4 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                                 48.28  
  5 Waiakea  'A'                                                   48.82     4  
  6 Ka'u  'A'                                                      50.50     2  
  7 Waiakea  'B'                                                   52.41  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
       STATE: * 3:39.24                                                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii  'A'                               3:48.48    10  
  2 Hilo  'A'                                                    3:52.42     8  
  3 Waiakea  'A'                                                 4:08.82     6  
  4 Pahoa  'A'                                                   4:12.10     4  
  5 Waiakea  'B'                                                 4:12.70  
 
Boys High Jump
================================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 kainoa crum                  KS Big Island                   5-00.00    10  
  2 Breydan J Castillo        SR Ka`u                            5-00.00     8  
  3 hogan rosehill               KS Big Island                   5-00.00     6  
  4 Kamuela Johansen          JR Waiakea                         5-00.00     4  
  5 Caleb Friel               SO KS Big Island                   4-10.00     2  
 -- Kevin Matias              JR Waiakea                              NH  
 -- Kealoha Kramer            JR KS Big Island                        NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scott Hunter              FR Hilo                           11-00.00    10  
  2 Alexander McGuire         SO Kea`au                          9-00.00     8  
  3 Jaymeson Matsuyama        JR Kea`au                          6-06.00     6  
 -- David King                SO Hilo                                 NH  
 
Boys Long Jump
================================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reece Alnas               SR KS Big Island                  21-11.50*   10  
  2 Bronson Kaneao            SR Kea`au                         20-03.25*    8  
  3 Orion McClure             SR Ka`u                           19-07.75     6  
  4 Kolten Wong               JR KS Big Island                  19-04.25     4  
  5 Mtume Msikizi-Jackson     SO Kea`au                         19-01.25     2  
  6 Richard Estabilio         JR Ka`u                           18-09.50     1  
  7 Tim Weber                 JR C L A                          18-08.50  
  8 Kyle Buyuan               SR Waiakea                        18-06.00  
  9 Shaun Schnetzler          SR C L A                          18-03.00  
 10 Kane S Thomas             SR Ka`u                           18-02.00  
 11 Karl Ancheta              SO Hilo                           18-00.75  
 12 Tyler S Pilor             JR Laupahoehoe                    17-08.50  
 13 Breydan J Castillo        SR Ka`u                           17-07.25  
 14 Jay Villeza               FR Hilo                           17-06.75  
 15 Manta Dircks              FR KS Big Island                  16-11.25  
 16 Shelton Talaro            SO Waiakea                        16-09.75  
 17 Nick Miyasato             SO KS Big Island                  16-05.50  
 18 Kaipo Aurello             FR Hilo                           16-03.50  
 19 ross macanas                 KS Big Island                  16-02.75  
 20 Rey Joseph C Javar        JR Ka`u                           16-02.50  
 21 phillip paquep               Laupahoehoe                    15-09.50  
 22 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                    15-08.25  
 23 Alexander McGuire         SO Kea`au                         15-07.75  
 24 Cazz Carriaga             SO Kea`au                         15-04.25  
 25 Landru Parker             FR Kea`au                         14-09.75  
 26 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                    14-06.25  
 -- Lawrence Stone            JR Kea`au                             FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
       STATE: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orion McClure             SR Ka`u                           40-03.00*   10  
  2 Richard Estabilio         JR Ka`u                           38-11.50     8  
  3 Breydan J Castillo        SR Ka`u                           36-04.75     6  
  4 Tyler S Pilor             JR Laupahoehoe                    35-09.50     4  
  5 Christian Shintani        SO Waiakea                        35-05.25     2  
  6 Patrick Reveira           JR Kea`au                         35-05.00     1  
  7 Shelton Talaro            SO Waiakea                        35-00.00  
  8 Kaipo Aurello             FR Hilo                           33-10.50  
  9 Jay Villeza               FR Hilo                           33-10.00  
 10 Alexander McGuire         SO Kea`au                         33-07.50  
 11 Jelani Alcott             SO Kea`au                         32-11.50  
 12 Lucky Ralph Baun          FR Laupahoehoe                    30-06.00  
 13 Phillip John C Daquep     FR Laupahoehoe                    29-11.00  
 14 Tiras Batalona            FR Laupahoehoe                    29-03.00  
 -- Karl Ancheta              SO Hilo                               FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Semisi Tokolohi           SO Hilo                           44-04.00    10  
  2 Murphy Busek                 Waiakea                        43-09.00     8  
  3 Lowell Ancheta            SR Hilo                           42-00.50     6  
  4 Li Jack                   JR Waiakea                        41-04.00     4  
  5 Weston McIntosh           SR Pahoa                          37-05.00     2  
  6 Jordan Santos-Kanakamaik  SR Ka`u                           36-07.50     1  
  7 Jordon Loeffler           SO Hilo                           35-06.00  
  8 Michael Pohina Jr         JR KS Big Island                  34-02.75  
  9 Shannon Cantan            SR Ka`u                           33-08.50  
 10 Kelii Lerma               JR KS Big Island                  32-03.25  
 11 Kenji Suzuki              JR Waiakea                        32-01.00  
 12 William Miller            SR Hilo                           31-00.00  
 13 Bronson Decastro          FR Hilo                           30-04.00  
 14 Dathan Toribio            FR Kea`au                         29-11.50  
 15 Kayson Okunami            SO KS Big Island                  25-00.25  
 16 Anthony Espejo            SO Pahoa                          20-05.50  
 17 Bryant Malepe             FR Ka`u                           19-06.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Semisi Tokolohi           SO Hilo                          135-11.25*   10  
  2 Li Jack                   JR Waiakea                       132-02.50     8  
  3 Murphy Busek                 Waiakea                       117-10.75     6  
  4 Michael Pohina Jr         JR KS Big Island                 109-06.25     4  
  5 Weston McIntosh           SR Pahoa                         104-06.50     2  
  6 Kamuela Johansen          JR Waiakea                       102-09.25     1  
  7 Jordon Loeffler           SO Hilo                          100-03.50  
  8 Dathan Toribio            FR Kea`au                         95-08.75  
  9 Kawai Siliga              SR KS Big Island                     94-10  
 10 Kenji Suzuki              JR Waiakea                        91-09.25  
 11 Lowell Ancheta            SR Hilo                              88-06  
 12 Jordan Santos-Kanakamaik  SR Ka`u                              83-09  
 13 Christopher Andrews       JR KS Big Island                  82-06.75  
 14 William Miller            SR Hilo                           82-00.25  
 15 Bronson Decastro          FR Hilo                           72-04.50  
 16 Shannon Cantan            SR Ka`u                              70-08  
 17 Keahi Benn                FR Pahoa                          67-05.25  
 18 Kayson Okunami            SO KS Big Island                  63-10.50  
 19 Anthony Espejo            SO Pahoa                             57-05  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Ka'u                       121        2) Hilo                      101   
    3) C L A                       58        4) Kamehameha Schools Hawaii  57   
    5) Kea'au                      34        6) Waiakea                    32   
    7) Pahoa                       10        7) H P A                      10   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       103        2) Kamehameha Schools Hawaii  87   
    3) Ka'u                        76        4) Kea'au                     75   
    5) C L A                       60        6) Waiakea                    55   
    7) Pahoa                       24        8) Laupahoehoe                 4