2008 BIIF Track and Field Championship                     
Kea'au High School  - 5/9/2008 to 5/10/2008                  
Performance List                                
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  15.32  2007        Sarah Nicolaisen, Ka`u                       
  HHSAA Auto:  17.24                                                           
  HHSAA Cons:  18.54                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Larissa Edwards               SR Ka'u                  15.24 
  2  Cheray Brzezowski             JR Kamehameha HI         16.96 
  3  Jana Larson                   JR Ka'u                  17.19 
  4  Justina Wood                  SR Hawaii Prep           17.38 
  5  Nikki Stomski                 SR Hawaii Prep           17.42 
  6  Aubrey Lea Shaw               JR Kamehameha HI         17.52 
  7  Amber Pocock                  SO Ka'u                  18.45 
  8  Liliana Desmither             SR Hilo                  18.52 
  9  Anuhea Wall                   FR Konawaena             18.61 
 10  Cassie Morigaki               JR Waiakea               18.76 
 11  Alyssa Hoshide                FR St. Joseph            18.95 
 12  Ana Tenorio                   JR Hawaii Prep           19.35 
 13  Schae-Ann Like                FR Kamehameha HI         19.49 
 14  Brittaney Moorehead           FR Ka'u                  19.74 
 15  Ajia Minor                    SO Konawaena             20.10 
 16  Taylor Warner                 FR Hilo                  20.10 
 17  Madeline Redo                 SO Kealakehe             20.12 
 18  Jenny Huilca                  JR Hilo                  20.21 
 19  Lana Queen                    FR Hawaii Prep           20.30 
 20  Michele Ono                   JR Honokaa               20.33 
 21  Kealy Witt                    SO Honokaa               20.80 
 22  Kaimiloa Yoshida              SO Kamehameha HI         20.94 
 23  Hannah Furumo                 FR Waiakea               21.22 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  15.04  2001        Nick Berry, Konawaena                        
  HHSAA Auto:  16.24                                                           
  HHSAA Cons:  16.54                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  15.34 
  2  Mtume Msikizi-Jackson         JR Keaau                 15.74 
  3  Thomas Delacruz               JR Hilo                  15.89 
  4  Daniel Royce                  JR Konawaena             16.06 
  5  Arvin Suginahara              JR Hilo                  16.14 
  6  Edward Dalton                 JR Keaau                 16.15 
  7  David Atiz                    SR Keaau                 16.39 
  8  Cameron Calistro              SO Hilo                  16.91 
  9  Ponopilialoha Grace           JR Kamehameha HI         17.00 
 10  Rey Joseph Javar              SR Ka'u                  17.42 
 11  Broc Bangloy                  JR Keaau                 17.51 
 12  Jung Park                     SR Hawaii Prep           17.54 
 13  Joey Oh                       SO Hawaii Prep           17.64 
 14  Francis Blas, III             SO Kamehameha HI         17.97 
 15  Everett McKee                 FR Kamehameha HI         18.03 
 16  Joseph Florendo               JR Hawaii Prep           18.15 
 17  Blake Ady                     SO Kealakehe             18.16 
 18  Sai Weiss                     SO Hilo                  18.24 
 19  Korey Tsubota                 JR Hawaii Prep           18.39 
 20  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             18.54 
 21  Kamuela Johansen              SR Waiakea               18.91 
 22  Chayse Collins                JR Waiakea               19.16 
 23  Jerome Hiraoka                SO Kohala                19.24 
 24  Paka Kamaka                   JR Ka'u                  19.78 
 25  Aaron-Wade Kamanu             SO Kamehameha HI         19.88 
 26  Daniel Saplan                 SR Ka'u                  20.05 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  12.54  2005        Fran Weems, Kealakehe                        
  HHSAA Auto:  13.34                                                           
  HHSAA Cons:  13.84                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Corie Schattauer              JR Hilo                  12.86 
  2  Beverly Quiamas               JR Honokaa               12.96 
  3  Larissa Edwards               SR Ka'u                  13.01 
  4  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep           13.18 
  5  Cheray Brzezowski             JR Kamehameha HI         13.21 
  6  Anjelica Sanderson            FR Konawaena             13.46 
  7  Bronte Kaneakua               SO Kamehameha HI         13.46 
  8  Lindsey Dahl                  SO Konawaena             13.48 
  9  Remi Wada                     SR Christian Libert      13.51 
 10  Amber Pocock                  SO Ka'u                  13.61 
 11  Cecily Fujii                  FR Honokaa               13.67 
 12  Erika Cushnie                 SO Hawaii Prep           13.70 
 13  Emilee Lantis                 SR Hilo                  13.75 
 14  Kini Shuping                  JR Hawaii Prep           13.80 
 15  Maile Carigon                 SO Christian Libert      13.87 
 16  Lilinoe Heaukulani            SO Kamehameha HI         13.92 
 17  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe             13.94 
 18  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI         13.94 
 19  Pamela Lynn                   FR Hawaii Prep           13.97 
 20  Teenaysha Yadao               JR Kohala                13.98 
 21  Michelle Tagorda              SR Keaau                 14.00 
 22  Sarah Okubo                   JR Waiakea               14.01 
 23  Ruby Tracey                   FR Konawaena             14.06 
 24  Anuhea Wall                   FR Konawaena             14.09 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  10.84  1996        Casey Flores, Konawaena                      
  HHSAA Auto:  11.34                                                           
  HHSAA Cons:  11.54                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jordan K Ursua                JR Kealakehe             11.36 
  2  Ricky Pekala                  JR Konawaena             11.37 
  3  Jelani Alcott                 JR Keaau                 11.44 
  4  Kaimi Scott                   SO Waiakea               11.48 
  5  Charles Clay                  JR Hilo                  11.52 
  6  Skyler Tehro                  JR Hilo                  11.52 
  7  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  11.61 
  8  Joe Chun                      SR Hawaii Prep           11.64 
  9  Joseph Johnson                SR Waiakea               11.68 
 10  David Atiz                    SR Keaau                 11.79 
 11  Jordan Young                  SR Keaau                 11.87 
 12  Brady Tupou                   SR Konawaena             11.89 
 13  Chris Soares                  SR Honokaa               11.92 
 14  Reyn Clarke                   FR Kamehameha HI         11.95 
 15  Ridge Umeda                   SR Honokaa               11.99 
 16  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI         12.02 
 17  Kalii Kunimoto                JR Konawaena             12.04 
 18  Johnny Himalaya               JR Hawaii Prep           12.05 
 19  Garett Sunada                 SR Kealakehe             12.06 
 20  Kawika Karratti               JR Konawaena             12.13 
 21  Remington Noguchi             JR Kealakehe             12.14 
 22  Cameron Castillo              SR Kamehameha HI         12.14 
 23  Bronson Kobayashi             SO Hawaii Prep           12.15 
 24  Nickson Lynn                  JR Hawaii Prep           12.15 
 25  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe             12.19 
 26  Matthew Miranda               SR Keaau                 12.24 
 27  Carlos Pinto                  SR Honokaa               12.38 
 28  Kaiser Iuta                   JR Kamehameha HI         12.39 
 29  Ikaika Keliihoomalu           SO Parker School         12.46 
 30  Royce Pasalo                  SO Kohala                12.70 
 31  Lucky Baun                    SO Laupahoehoe           12.85 
 32  Lance Akana                   JR Pahoa                 13.17 
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:57.47  2005        Lucy Pollard, Hawaii Prep                  
  HHSAA Auto:  5:20.24                                                         
  HHSAA Cons:  5:31.24                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jana Larson                   JR Ka'u                5:10.36 
  2  Tialana Greenwell             FR Honokaa             5:13.68 
  3  Athena Oldfather              SO Honokaa             5:21.87 
  4  Kela Vargas                   FR Hawaii Prep         5:24.67 
  5  Amelia Evans                  JR Hawaii Prep         5:29.30 
  6  Noe Waller                    JR Hilo                5:33.90 
  7  Abby Rimel                    FR Christian Libert    5:33.91 
  8  Alexis Krygier                JR Pahoa               5:53.41 
  9  Phoebe Hono                   FR Hawaii Prep         5:58.09 
 10  Mana Canon                    SO Hilo                6:00.37 
 11  Morgan Greene                 FR Hawaii Prep         6:04.01 
 12  Kealy Witt                    SO Honokaa             6:05.74 
 13  Allyson Marie Shaw            SR Kamehameha HI       6:05.90 
 14  Rebekah Friel                 FR Kamehameha HI       6:06.90 
 15  Andi Ushijima                 FR Hilo                6:07.72 
 16  Kimberly Kishimoto            FR Honokaa             6:11.06 
 17  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI       6:12.50 
 18  Mary Josephine Osorio         FR Kohala              6:18.07 
 19  Maggie Dereggo                FR St. Joseph          6:37.36 
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:09.75  2007        Keoni Ucker, Christian Liberty             
  HHSAA Auto:  4:27.74                                                         
  HHSAA Cons:  4:32.74                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Nicholas Hagemann             SR Keaau               4:17.09 
  2  Nick Ucker                    SR Christian Libert    4:18.77 
  3  Garrett Prinslow              SR Kealakehe           4:20.05 
  4  Preston Vierra                SR Honokaa             4:20.62 
  5  Mark Turner                   JR Hilo                4:21.40 
  6  Daniel Brooks                 SO Keaau               4:21.56 
  7  James Yoshimoto               JR Hilo                4:23.10 
  8  Patrick Understellar          JR Keaau               4:24.72 
  9  Christian Wells               JR Christian Libert    4:27.52 
 10  Joshua Rivera                 SR Konawaena           4:28.06 
 11  Eli Hart                      JR Hawaii Prep         4:30.34 
 12  Jerry Nurrie                  SR Honokaa             4:30.46 
 13  Tyler Tsubota                 SO Hawaii Prep         4:30.66 
 14  James Imai                    JR Waiakea             4:31.32 
 15  Manny Ortiz                   JR Hilo                4:32.70 
 16  Chris Mosch                   FR Honokaa             4:33.05 
 17  Jake Shiraki                  JR Honokaa             4:35.95 
 18  Justin Wada                   FR Christian Libert    4:41.59 
 19  Bryson Kobayashi              JR Waiakea             4:42.54 
 20  Simon Lau-Yamauchi            JR Kealakehe           4:43.20 
 21  Jomar Matias                  SR Keaau               4:44.97 
 22  Joseph Skurski                JR Kealakehe           4:45.20 
 23  Shannon Masada-Rodriguez      JR Hawaii Prep         4:46.14 
 24  Ethan Meikle                  SO Kohala              4:51.22 
 25  Wynston Wizinowich            SO Parker School       5:16.78 
 26  Lance Akana                   JR Pahoa               5:26.10 
 27  Dakota Walker                 FR Ka'u                5:27.91 
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  51.27  2007        Hilo HS                                      
  HHSAA Auto:  53.54                                                           
  HHSAA Cons:  55.74                                                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Hilo                                                   51.96 
  2  Hawaii Preparatory Academy                             52.21 
  3  Konawaena                                              53.40 
  4  Honoka'a                                               53.43 
  5  Kamehameha Schools Hawaii                              53.46 
  6  Ka'u High School                                       54.00 
  7  Kealakehe                                              56.16 
  8  Waiakea                                                56.57 
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 Meet Record:  43.13  2000        Hilo HS                                      
  HHSAA Auto:  45.24                                                           
  HHSAA Cons:  45.94                                                           
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Konawaena                                              44.90 
  2  Hilo                                                   44.95 
  3  Waiakea                                                45.11 
  4  Keaau High School                                      45.23 
  5  Kealakehe                                              45.35 
  6  Hawaii Preparatory Academy                             45.61 
  7  Kamehameha Schools Hawaii                              46.31                              
  8  Honoka'a                                               47.38 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:    58.46  2005        Fran Weems, Kealakehe                      
  HHSAA Auto:  1:03.44                                                         
  HHSAA Cons:  1:07.14                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Beverly Quiamas               JR Honokaa             1:01.72 
  2  Bronte Kaneakua               SO Kamehameha HI       1:02.93 
  3  Amy Eriksson                  JR Keaau               1:03.43 
  4  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe           1:03.44 
  5  Remi Wada                     SR Christian Libert    1:03.76 
  6  Kaua Wall                     JR Konawaena           1:04.69 
  7  Maile Carigon                 SO Christian Libert    1:04.83 
  8  Jamilia Epping                SR Keaau               1:04.95 
  9  Emilee Lantis                 SR Hilo                1:05.15 
 10  Kaitlin Quist                 SR Hilo                1:05.36 
 11  Tiana Lancaster-Jensen        FR Kamehameha HI       1:06.13 
 12  Charnelle Terawaki            SR Hawaii Prep         1:06.37 
 13  Mackenzie Buckner             FR Hawaii Prep         1:07.24 
 14  Sierra Hagg                   FR Christian Libert    1:07.48 
 15  Cecily Fujii                  FR Honokaa             1:07.99 
 16  Athena Oldfather              SO Honokaa             1:08.51 
 17  Sarah Okubo                   JR Waiakea             1:08.93 
 18  Gabby Feola                   FR Christian Libert    1:08.93 
 19  Kawehi Correa                 SR Honokaa             1:09.98 
 20  Logan Ayau                    SO Kealakehe           1:10.35 
 21  Monica Decosta                SO Keaau               1:10.69 
 22  Beeka Wong                    JR Hawaii Prep         1:11.10 
 23  Abcde Flores                  FR Waiakea             1:11.87 
 24  Alanna R Bender               SR Kealakehe           1:12.29 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  49.04  2001        Jonathon Peralto, Hilo HS                    
  HHSAA Auto:  52.74                                                           
  HHSAA Cons:  54.24                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Cameron Nance                 SR Waiakea               51.93 
  2  Skyler Tehro                  JR Hilo                  52.12 
  3  Preston Vierra                SR Honokaa               52.36 
  4  Jelani Alcott                 JR Keaau                 52.38 
  5  Kaimi Scott                   SO Waiakea               52.59 
  6  Jordan Lerma                  JR Kamehameha HI         52.92 
  7  Dakota Smith                  JR Konawaena             53.06 
  8  Bronson Kahaleua              JR Hilo                  54.08 
  9  Jerry Nurrie                  SR Honokaa               54.20 
 10  Vahn Ma                       SO Kealakehe             54.20 
 11  Remington Noguchi             JR Kealakehe             54.22 
 12  Korey Tsubota                 JR Hawaii Prep           54.25 
 13  Edward Dalton                 JR Keaau                 54.28 
 14  Nick Ucker                    SR Christian Libert      54.31 
 15  Owen Cooper                   SO Waiakea               54.51 
 16  Jacob Smith                   SR Keaau                 54.63 
 17  Chris Soares                  SR Honokaa               54.78 
 18  Justin Wada                   FR Christian Libert      55.30 
 19  Dillon Steele                 SO Kealakehe             55.38 
 20  Nolan Wong                    SR Kamehameha HI         55.52 
 21  Christopher Andrews           SR Kamehameha HI         55.65 
 22  Karl Ancheta                  JR Hilo                  55.83 
 23  Tyler Tsubota                 SO Hawaii Prep           55.88 
 24  Bronson Kobayashi             SO Hawaii Prep           56.20 
 25  Carlos Pinto                  SR Honokaa               56.21 
 26  Brady Tupou                   SR Konawaena             56.29 
 27  Bryson McCormick              SO Hilo                  56.37 
 28  Kalii Kunimoto                JR Konawaena             56.54 
 29  Javen Tauati                  FR Kamehameha HI         56.57 
 30  Lawrence Stone                SR Keaau                 56.65 
 31  Keoni Colson                  SO Hawaii Prep           56.79 
 32  Forrest Gale                  FR Waiakea               57.41 
 33  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             57.55 
 34  Josh Dipert                   SO Pahoa               1:07.85 
 35  Jonathan Burns                JR Parker School            NT 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  46.18  2005        Sarah Nicolaisen, Ka`u                       
  HHSAA Auto:  50.14                                                           
  HHSAA Cons:  55.14                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Larissa Edwards               SR Ka'u                  47.18 
  2  Jana Larson                   JR Ka'u                  48.28 
  3  Kini Shuping                  JR Hawaii Prep           48.31 
  4  Lindsey Dahl                  SO Konawaena             48.33 
  5  Justina Wood                  SR Hawaii Prep           49.16 
  6  Nikki Stomski                 SR Hawaii Prep           49.47 
  7  Anuhea Wall                   FR Konawaena             51.04 
  8  Aubrey Lea Shaw               JR Kamehameha HI         51.74 
  9  Cassie Morigaki               JR Waiakea               52.30 
 10  Alyssa Hoshide                FR St. Joseph            52.66 
 11  Amber Pocock                  SO Ka'u                  53.34 
 12  Kekelaokalani Bennett         SO Kamehameha HI         53.52 
 13  Taylor Warner                 FR Hilo                  54.15 
 14  Liliana Desmither             SR Hilo                  54.16 
 15  Lana Queen                    FR Hawaii Prep           54.35 
 16  Madeline Redo                 SO Kealakehe             54.90 
 17  Danielle Stover               SO Konawaena             54.96 
 18  Ajia Minor                    SO Konawaena             56.53 
 19  Chloe Frizelle                SO Keaau                 57.02 
 20  Tamra Villanueva              SO Kamehameha HI         57.35 
 21  Jenny Huilca                  JR Hilo                  58.14 
 22  Hannah Furumo                 FR Waiakea               58.51 
 23  Eunice Taylor                 FR Honokaa               59.17 
 24  Michele Ono                   JR Honokaa               59.64 
 25  Hollie Lambert                SO Waiakea               59.71 
 26  Kaimiloa Yoshida              SO Kamehameha HI         59.73 
 27  Taquila Sambrana              FR Keaau                 59.81 
 28  Kealy Witt                    SO Honokaa             1:00.52 
 29  Brittaney Moorehead           FR Ka'u                1:00.67 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  39.14  2001        Nick Berry, Konawaena                        
  HHSAA Auto:  42.64                                                           
  HHSAA Cons:  44.04                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Thomas Delacruz               JR Hilo                  40.19 
  2  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  40.48 
  3  Daniel Royce                  JR Konawaena             41.25 
  4  Edward Dalton                 JR Keaau                 41.29 
  5  David Atiz                    SR Keaau                 41.58 
  6  Joe Chun                      SR Hawaii Prep           42.38 
  7  Broc Bangloy                  JR Keaau                 42.51 
  8  Issac Grotenhuis              SR Christian Libert      42.77 
  9  Cameron Calistro              SO Hilo                  42.85 
 10  Jung Park                     SR Hawaii Prep           43.09 
 11  Ponopilialoha Grace           JR Kamehameha HI         43.27 
 12  Arvin Suginahara              JR Hilo                  43.41 
 13  Everett McKee                 FR Kamehameha HI         43.65 
 14  Joseph Florendo               JR Hawaii Prep           43.72 
 15  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             43.96 
 16  Francis Blas, III             SO Kamehameha HI         44.39 
 17  Rey Joseph Javar              SR Ka'u                  44.44 
 18  Joey Oh                       SO Hawaii Prep           45.07 
 19  Sai Weiss                     SO Hilo                  46.23 
 20  Timothy Shintani              JR Waiakea               46.43 
 21  Josh Rimel                    JR Christian Libert      47.03 
 22  Blake Ady                     SO Kealakehe             47.21 
 23  Richard Moyland               SO Christian Libert      47.36 
 24  Stephen Zemke                 SO Keaau                 47.44 
 25  Kamuela Johansen              SR Waiakea               47.47 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  2:20.88  2007        Chelsea McKenzie, Konawaena                
  HHSAA Auto:  2:31.24                                                         
  HHSAA Cons:  2:35.54                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Noelani Vargas                JR Hawaii Prep         2:27.19 
  2  Jana Larson                   JR Ka'u                2:28.03 
  3  Kaitlyn Chock                 SO Waiakea             2:28.18 
  4  Bre Becker                    SR Christian Libert    2:29.91 
  5  Amy Eriksson                  JR Keaau               2:33.21 
  6  Kaua Wall                     JR Konawaena           2:34.49 
  7  Athena Oldfather              SO Honokaa             2:37.15 
  8  Tialana Greenwell             FR Honokaa             2:38.15 
  9  Malia Tanaka                  SR Konawaena           2:40.53 
 10  Amelia Evans                  JR Hawaii Prep         2:42.76 
 11  Mel Ulrich                    SO Parker School       2:43.94 
 12  Alyssa Patao                  SO Hilo                2:47.62 
 13  Abby Rimel                    FR Christian Libert    2:48.17 
 14  Janine Hoy                    SO Parker School       2:48.83 
 15  Mana Canon                    SO Hilo                2:48.93 
 16  Teresa Choe                   JR Hawaii Prep         2:49.60 
 17  Alanna R Bender               SR Kealakehe           2:53.65 
 18  Kaopuanani Sutton             SO Kamehameha HI       2:54.60 
 19  Rebekah Friel                 FR Kamehameha HI       2:55.50 
 20  Rhianna Scanlon               SO Kealakehe           2:57.69 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  1:59.91  2005        Patrick Stover, Konawaena                  
  HHSAA Auto:  2:06.74                                                         
  HHSAA Cons:  2:09.24                                                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Nick Ucker                    SR Christian Libert    2:00.38 
  2  Garrett Prinslow              SR Kealakehe           2:03.18 
  3  Cameron Nance                 SR Waiakea             2:03.18 
  4  Jerry Nurrie                  SR Honokaa             2:04.84 
  5  Dakota Smith                  JR Konawaena           2:05.58 
  6  Daniel Brooks                 SO Keaau               2:05.83 
  7  Amor Love                     SR Hilo                2:05.90 
  8  Preston Vierra                SR Honokaa             2:06.03 
  9  William Sims                  JR Hawaii Prep         2:06.77 
 10  Joshua Rivera                 SR Konawaena           2:07.62 
 11  Wilson Inman                  JR Hawaii Prep         2:07.83 
 12  Jordan Lerma                  JR Kamehameha HI       2:08.00 
 13  Simon Lau-Yamauchi            JR Kealakehe           2:09.14 
 14  Patrick Understellar          JR Keaau               2:10.06 
 15  Justin Wada                   FR Christian Libert    2:10.16 
 16  Chayse Collins                JR Waiakea             2:12.04 
 17  Daniel Okubo                  JR Waiakea             2:13.02 
 18  George Kekauoha, Jr           SR Kamehameha HI       2:13.31 
 19  Austin Corotan                FR Hawaii Prep         2:15.65 
 20  Chris Mosch                   FR Honokaa             2:16.10 
 21  Jeremy Grotenhuis             SO Christian Libert    2:16.24 
 22  Joseph Skurski                JR Kealakehe           2:18.40 
 23  Jomar Matias                  SR Keaau               2:18.54 
 24  Tane Angelo                   JR Honokaa             2:19.16 
 25  Zachary Lichty                JR Waiakea             2:19.71 
 26  Cameron Castillo              SR Kamehameha HI       2:20.18 
 27  Javen Tauati                  FR Kamehameha HI       2:20.61 
 28  Korey Tsubota                 JR Hawaii Prep         2:20.87 
 29  Ethan Meikle                  SO Kohala              2:21.66 
 30  Daniel Gregg                  FR Parker School       2:29.13 
 31  Dakota Walker                 FR Ka'u                2:38.04 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  25.53  2005        Fran Weems, Kealakehe                        
  HHSAA Auto:  27.84                                                           
  HHSAA Cons:  29.24                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Beverly Quiamas               JR Honokaa               26.16 
  2  Larissa Edwards               SR Ka'u                  26.41 
  3  Corie Schattauer              JR Hilo                  26.77 
  4  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep           27.32 
  5  Remi Wada                     SR Christian Libert      27.60 
  6  Anjelica Sanderson            FR Konawaena             27.65 
  7  Bronte Kaneakua               SO Kamehameha HI         27.70 
  8  Daysha Viernes                SR Hilo                  28.20 
  9  Cecily Fujii                  FR Honokaa               28.27 
 10  Emilee Lantis                 SR Hilo                  28.30 
 11  Kathleen Van Cleave           JR Keaau                 28.52 
 12  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI         28.64 
 13  Kaitlin Quist                 SR Hilo                  28.70 
 14  Bre Becker                    SR Christian Libert      28.78 
 15  Ruby Tracey                   FR Konawaena             29.01 
 16  Danielle Stover               SO Konawaena             29.14 
 17  Michelle Tagorda              SR Keaau                 29.20 
 18  Wikolia Enos                  SR Kamehameha HI         29.21 
 19  Jo Lynn Kahala-Minczer        SO Kealakehe             29.23 
 20  Kaua Wall                     JR Konawaena             29.25 
 21  Sarah Okubo                   JR Waiakea               29.48 
 22  Pamela Lynn                   FR Hawaii Prep           29.60 
 23  Teenaysha Yadao               JR Kohala                29.64 
 24  Skylar Mendoza                FR Kealakehe             29.72 
 25  Sierra Hagg                   FR Christian Libert      29.79 
 26  Serena Ah Choy                FR Kamehameha HI         29.82 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  21.44  1996        Casey Flores, Konawaena                      
  HHSAA Auto:  23.24                                                           
  HHSAA Cons:  24.04                                                           
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jacob Edwards                 SO Ka'u                  23.18 
  2  Kaimi Scott                   SO Waiakea               23.20 
  3  Ricky Pekala                  JR Konawaena             23.20 
  4  Jordan K Ursua                JR Kealakehe             23.24 
  5  Mtume Msikizi-Jackson         JR Keaau                 23.31 
  6  Cameron Nance                 SR Waiakea               23.35 
  7  Sam Unger                     JR Konawaena             23.58 
  8  Charles Clay                  JR Hilo                  23.62 
  9  Jelani Alcott                 JR Keaau                 23.75 
 10  Bronson Kahaleua              JR Hilo                  23.81 
 11  Joseph Johnson                SR Waiakea               23.83 
 12  Chris Soares                  SR Honokaa               24.03 
 13  Thomas Delacruz               JR Hilo                  24.06 
 14  Remington Noguchi             JR Kealakehe             24.07 
 15  Edward Dalton                 JR Keaau                 24.18 
 16  Kalii Kunimoto                JR Konawaena             24.26 
 17  Owen Cooper                   SO Waiakea               24.41 
 18  Reyn Clarke                   FR Kamehameha HI         24.41 
 19  Everett McKee                 FR Kamehameha HI         24.47 
 20  Jordan Young                  SR Keaau                 24.47 
 21  Nolan Wong                    SR Kamehameha HI         24.61 
 22  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe             24.64 
 23  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI         24.67 
 24  Issac Grotenhuis              SR Christian Libert      24.81 
 25  Steven Ja Combes              SO Kealakehe             24.82 
 26  Johnny Himalaya               JR Hawaii Prep           24.85 
 27  Kawika Karratti               JR Konawaena             24.98 
 28  Nickson Lynn                  JR Hawaii Prep           24.99 
 29  Billy Kailimai                SO Hawaii Prep           25.01 
 30  Keoni Colson                  SO Hawaii Prep           25.06 
 31  Ridge Umeda                   SR Honokaa               25.08 
 32  Richard Moyland               SO Christian Libert      25.09 
 33  Jonathan Hiraoka              SO Kohala                26.36 
 34  Michael Kuriyama              FR Parker School            NT 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
===============================================================================
 Meet Record:  11:05.81  2005        Lucy Pollard, Hawaii Prep                 
  HHSAA Auto:  11:49.84                                                        
  HHSAA Cons:  12:16.84                                                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Tialana Greenwell             FR Honokaa            11:06.00 
  2  Athena Oldfather              SO Honokaa            11:49.00 
  3  Jana Larson                   JR Ka'u               11:50.00 
  4  Noe Waller                    JR Hilo               12:06.05 
  5  Teresa Choe                   JR Hawaii Prep        12:37.30 
  6  Erica Warkus                  SR Parker School      12:45.48 
  7  Alexis Krygier                JR Pahoa              12:54.45 
  8  Sam Neal                      FR Hawaii Prep        13:04.41 
  9  Kimberly Kishimoto            FR Honokaa            13:05.00 
 10  Cerya Cruz                    FR Kamehameha HI      13:31.80 
 11  Allyson Marie Shaw            SR Kamehameha HI      13:35.00 
 12  Taylor Orian                  JR Kamehameha HI      13:37.70 
 13  Mana Canon                    SO Hilo               13:39.37 
 14  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI      13:50.20 
 15  Andi Ushijima                 FR Hilo               13:57.96 
 16  Mary Josephine Osorio         FR Kohala             14:07.81 
 17  Maggie Dereggo                FR St. Joseph         14:09.31 
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run Prelims
===============================================================================
 Meet Record:   9:28.53  2007        Keoni Ucker, Christian Liberty            
  HHSAA Auto:   9:50.84                                                        
  HHSAA Cons:  10:02.24                                                        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Mark Turner                   JR Hilo                9:29.90 
  2  Preston Vierra                SR Honokaa             9:35.70 
  3  Nick Ucker                    SR Christian Libert    9:37.46 
  4  Jake Shiraki                  JR Honokaa             9:38.01 
  5  Nicholas Hagemann             SR Keaau               9:40.52 
  6  James Yoshimoto               JR Hilo                9:42.08 
  7  Eli Hart                      JR Hawaii Prep         9:43.49 
  8  Garrett Prinslow              SR Kealakehe           9:59.80 
  9  Chris Mosch                   FR Honokaa            10:01.92 
 10  Christian Wells               JR Christian Libert   10:14.85 
 11  James Imai                    JR Waiakea            10:15.76 
 12  Manny Ortiz                   JR Hilo               10:17.20 
 13  Justin Pang                   JR Christian Libert   10:19.30 
 14  Jomar Matias                  SR Keaau              10:33.54 
 15  Shannon Masada-Rodriguez      JR Hawaii Prep        10:34.36 
 16  Joseph Skurski                JR Kealakehe          10:36.40 
 17  Dakota Walker                 FR Ka'u               12:19.80 
 18  Erbin Brown                   SO Pahoa              12:25.90 
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  4:09.13  2005        Hawaii Prep                                
  HHSAA Auto:  4:25.04                                                         
  HHSAA Cons:  4:36.34                                                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Hawaii Preparatory Academy                           4:19.50 
     1) Justina Wood SR                 2) Kini Shuping JR                
     3) Ku'uipo Nakoa SO                4) Noelani Vargas JR              
  2  Christian Liberty                                    4:20.74 
     1) Maile Carigon SO                2) Sierra Hagg FR                 
     3) Remi Wada SR                    4) Bre Becker SR                  
  3  Keaau High School                                    4:20.75 
     1) Kathleen Van Cleave JR          2) Jamilia Epping SR              
     3) Michelle Tagorda SR             4) Amy Eriksson JR                
  4  Konawaena                                            4:23.86 
     1) Anuhea Wall FR                  2) Lindsey Dahl SO                
     3) Kaua Wall JR                    4) Malia Tanaka SR                
  5  Hilo                                                 4:27.31 
     1) Emilee Lantis SR                2) Kaitlin Quist SR               
     3) Daysha Viernes SR               4) Noe Waller JR                  
  6  Honoka'a                                             4:29.72 
     1) Kawehi Correa SR                2) Courtnie Kishimoto JR          
     3) Michele Ono JR                  4) Beverly Quiamas JR             
  7  Kamehameha Schools Hawaii                            4:30.76 
     1) Tiana Lancaster-Jensen FR       2) Bronte Kaneakua SO             
     3) Natasha Ah Chong SO             4) Kekelaokalani Bennett SO       
  8  Waiakea                                              4:31.12 
     1) Kaitlyn Chock SO                2) Alyssa Buyuan FR               
     3) Sarah Okubo JR                  4) Cassie Morigaki JR             
  9  Kealakehe                                            4:53.18 
     1) Logan Ayau SO                   2) Alanna R Bender SR             
     3) Jo Lynn Kahala-Minczer SO       4) Skylar Mendoza FR              
 10  Ka'u High School                                     5:06.85 
     1) Alisha Gangwes SO               2) Ashley Oliveira FR             
     3) Keo-Pisey Kheng FR              4) Kendra Bristow SO              
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  3:28.00  2004        Hilo HS, Hilo HS                           
  HHSAA Auto:  3:38.14                                                         
  HHSAA Cons:  3:43.24                                                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Waiakea                                              3:30.93 
     1) Cameron Nance SR                2) Joseph Johnson SR              
     3) Timothy Shintani JR             4) Kaimi Scott SO                 
  2  Keaau High School                                    3:31.48 
     1) David Atiz SR                   2) Mtume Msikizi-Jackson JR       
     3) Edward Dalton JR                4) Jelani Alcott JR               
  3  Christian Liberty                                    3:33.33 
     1) Issac Grotenhuis SR             2) Justin Wada FR                 
     3) Richard Moyland SO              4) Nick Ucker SR                  
  4  Kamehameha Schools Hawaii                            3:33.58 
     1) Christopher Andrews SR          2) George Kekauoha, Jr SR         
     3) Jordan Lerma JR                 4) Nolan Wong SR                  
  5  Hilo                                                 3:36.10 
     1) Thomas Delacruz JR              2) Scott Hunter JR                
     3) Bronson Kahaleua JR             4) Skyler Tehro JR                
  6  Honoka'a                                             3:37.64 
     1) Jerry Nurrie SR                 2) Chris Soares SR                
     3) Carlos Pinto SR                 4) Preston Vierra SR              
  7  Konawaena                                            3:41.13 
     1) Daniel Royce JR                 2) Ricky Pekala JR                
     3) Sam Unger JR                    4) Dakota Smith JR                
  8  Hawaii Preparatory Academy                           3:45.05 
     1) Keoni Colson SO                 2) Tyler Tsubota SO               
     3) Bronson Kobayashi SO            4) Korey Tsubota JR               
  9  Kealakehe                                            3:45.58 
     1) Jordan K Ursua JR               2) Dillon Steele SO               
     3) Garrett Prinslow SR             4) Remington Noguchi JR           
 
Event 21  Girls High Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  5-03.25  2007        Erika Cushnie, Hawaii Prep                 
  HHSAA Auto:     4-10                                                         
  HHSAA Cons:     4-08                                                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Cassie Morigaki               JR Waiakea             5-02.00 
  2  Erika Cushnie                 SO Hawaii Prep         5-02.00 
  3  Mindy Campbell                SO Hawaii Prep         5-02.00 
  4  Nikki Stomski                 SR Hawaii Prep         4-10.00 
  5  Lilinoe Heaukulani            SO Kamehameha HI       4-08.00 
  6  Cheray Brzezowski             JR Kamehameha HI       4-06.00 
  7  Anuhea Wall                   FR Konawaena           4-06.00 
  8  Beeka Wong                    JR Hawaii Prep         4-06.00 
  9  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI       4-04.00 
 10  Hollie Lambert                SO Waiakea             4-04.00 
 11  Chloe Frizelle                SO Keaau               4-04.00 
 12  Eunice Taylor                 FR Honokaa             4-04.00 
 13  Serena Ah Choy                FR Kamehameha HI       4-02.00 
 14  Malia Tanaka                  SR Konawaena           4-02.00 
 
Event 22  Boys High Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:   6-02  2005        Matthew Maze, Hawaii Prep                    
  HHSAA Auto:   6-00                                                           
  HHSAA Cons:   5-10                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Adisa Ahrens-Woodson          SO Hilo                6-02.00 
  2  Mtume Msikizi-Jackson         JR Keaau               6-00.00 
  3  Sam Unger                     JR Konawaena           5-10.00 
  4  Cody Waltjen                  SR Kamehameha HI       5-10.00 
  5  Kelson Kawai                  SO Kohala              5-10.00 
  6  George Twigg-Smith            FR Hawaii Prep         5-08.00 
  7  Brandon Bautista              SO Kohala              5-08.00 
  8  Manta Dircks                  SO Kamehameha HI       5-08.00 
  9  Yahshua Mims                  SR Keaau               5-06.00 
 10  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI       5-06.00 
 11  Jacob Smith                   SR Keaau               5-06.00 
 12  Ethan Meikle                  SO Kohala              5-06.00 
 13  Kamuela Johansen              SR Waiakea             5-04.00 
 14  John Fratinardo               SO Kamehameha HI       5-02.00 
 
Event 23  Girls Pole Vault Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  10-06  2002        Nicolette Rowe, Hilo HS                      
  HHSAA Auto:   8-06                                                           
  HHSAA Cons:   8-00                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Daysha Viernes                SR Hilo               10-07.00 
  2  Courtney Haskins              SR Hawaii Prep         8-06.00 
  3  Victoria Shirkey              SR Hilo                8-00.00 
  4  Janae Castillo                FR Kamehameha HI       7-06.00 
  5  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep         7-06.00 
  6  Christina Cauley              SO Hilo                7-06.00 
  7  Kalei Hodson                  FR Christian Libert    7-00.00 
  8  Jessica Hodson                JR Kamehameha HI       6-06.00 
  9  Arianna Graham-Huer           JR Keaau               6-06.00 
 10  Lyan Apilado                  JR Kamehameha HI       6-00.00 
 11  Charnelle Terawaki            SR Hawaii Prep         6-00.00 
 12  Carissa Bell-Chase            SO Kamehameha HI       6-00.00 
 13  Selena Osorio                 FR Hawaii Prep         5-06.00 
 
Event 24  Boys Pole Vault Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  13-09.75  2005        Christopher Mello, Hilo HS                
  HHSAA Auto:     12-00                                                        
  HHSAA Cons:     11-00                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Scott Hunter                  JR Hilo               14-00.00 
  2  David King                    JR Hilo               13-06.00 
  3  Gene Yoshikawa                JR Hilo               12-00.00 
  4  Alexander McGuire             JR Keaau              12-00.00 
  5  Issac Grotenhuis              SR Christian Libert   12-00.00 
  6  Richard Moyland               SO Christian Libert   10-06.00 
  7  Justin Truong                 SO Hawaii Prep        10-06.00 
  8  Remington Noguchi             JR Kealakehe          10-06.00 
  9  Caleb Friel                   JR Kamehameha HI      10-06.00 
 10  William Ray                   FR St. Joseph         10-06.00 
 11  Bobby Stomski                 SO Hawaii Prep        10-00.00 
 12  Josh Rimel                    JR Christian Libert   10-00.00 
 13  Clinton Holdbrook             SO Kealakehe          10-00.00 
 14  Isaac DeRego                  SO Kamehameha HI      10-00.00 
 15  Stephen Zemke                 SO Keaau               9-06.00 
 16  Kawai Siliga                  SR Kamehameha HI       9-06.00 
 17  Jeremy Grotenhuis             SO Christian Libert    9-00.00 
 18  Rick Micheals                 FR Hilo                9-00.00 
 
Event 25  Girls Long Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  17-01.75  2004        Jessica Brown, Honoka`a                   
  HHSAA Auto:  15-09.50                                                        
  HHSAA Cons:  15-02.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ku'uipo Nakoa                 SO Hawaii Prep        16-02.75 
  2  Cheray Brzezowski             JR Kamehameha HI      16-00.50 
  3  Nikki Stomski                 SR Hawaii Prep        15-11.75 
  4  Natasha Ah Chong              SO Kamehameha HI      15-09.25 
  5  Mindy Campbell                SO Hawaii Prep        15-04.00 
  6  Kaitlin Quist                 SR Hilo               15-02.00 
  7  Kini Shuping                  JR Hawaii Prep        15-00.75 
  8  Corie Schattauer              JR Hilo               15-00.25 
  9  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI      14-08.25 
 10  Amy Eriksson                  JR Keaau              14-07.00 
 11  Amber Pocock                  SO Ka'u               14-05.00 
 12  Danielle Stover               SO Konawaena          14-00.50 
 13  Larissa Edwards               SR Ka'u               13-11.50 
 14  Josianne Cabalce              FR Hilo               13-10.25 
 15  Sarah Okubo                   JR Waiakea            13-07.00 
 16  Kuuleialohamaikalani Kabalis  JR Kamehameha HI      13-06.75 
 
Event 26  Boys Long Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  22-05.25  2006        Reece Alnas, Kamehameha                   
  HHSAA Auto:  20-11.25                                                        
  HHSAA Cons:  20-04.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Mtume Msikizi-Jackson         JR Keaau              20-08.25 
  2  Jacob Edwards                 SO Ka'u               20-04.25 
  3  Joseph Johnson                SR Waiakea            20-03.50 
  4  Jordan Young                  SR Keaau              20-00.50 
  5  Caleb Friel                   JR Kamehameha HI      20-00.00 
  6  Manta Dircks                  SO Kamehameha HI      19-11.50 
  7  Skyler Tehro                  JR Hilo               19-11.50 
  8  Karl Ancheta                  JR Hilo               19-11.00 
  9  Brady Tupou                   SR Konawaena          19-09.75 
 10  Kalii Kunimoto                JR Konawaena          19-09.50 
 11  Nickson Lynn                  JR Hawaii Prep        19-09.00 
 12  Ricky Pekala                  JR Konawaena          19-06.75 
 13  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI      19-04.50 
 14  Brandon Bautista              SO Kohala             19-04.50 
 15  Tyler Pilor                   SR Laupahoehoe        19-03.75 
 16  Jordan K Ursua                JR Kealakehe          19-00.75 
 17  Yahshua Mims                  SR Keaau              18-09.00 
 18  Blaine Oliveira               SR Ka'u               18-09.00 
 19  Justin Wada                   FR Christian Libert   18-08.00 
 20  Timothy Shintani              JR Waiakea            18-04.00 
 21  Jung Park                     SR Hawaii Prep        18-02.75 
 22  Matthew Miranda               SR Keaau              18-01.25 
 23  Rey Joseph Javar              SR Ka'u               18-01.00 
 24  Kyle Katase                   FR Hawaii Prep        17-11.50 
 25  Lucky Baun                    SO Laupahoehoe        17-04.75 
 
Event 27  Girls Triple Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     35-04  2003        Ku'ulei Karratti, Ka`u                    
  HHSAA Auto:     32-11                                                        
  HHSAA Cons:  31-09.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Cheray Brzezowski             JR Kamehameha HI      33-08.00 
  2  Larissa Edwards               SR Ka'u               33-07.00 
  3  Cassie Morigaki               JR Waiakea            33-00.25 
  4  Kini Shuping                  JR Hawaii Prep        32-10.75 
  5  Jana Larson                   JR Ka'u               32-03.00 
  6  Victoria Evans-Bautista       FR Kamehameha HI      31-03.00 
  7  Kuuleialohamaikalani Kabalis  JR Kamehameha HI      30-06.25 
  8  Amy Eriksson                  JR Keaau              30-04.00 
  9  Mackenzie Buckner             FR Hawaii Prep        30-01.75 
 10  Amber Pocock                  SO Ka'u               30-01.50 
 11  Mindy Campbell                SO Hawaii Prep        29-10.50 
 
Event 28  Boys Triple Jump Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     45-02  2004        David Doll, Waiakea HS                    
  HHSAA Auto:  41-05.25                                                        
  HHSAA Cons:  40-06.75                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jacob Edwards                 SO Ka'u               43-09.50 
  2  Mtume Msikizi-Jackson         JR Keaau              43-07.00 
  3  Joseph Johnson                SR Waiakea            40-08.25 
  4  Manta Dircks                  SO Kamehameha HI      40-06.25 
  5  Kelson Kawai                  SO Kohala             40-05.75 
  6  Tyler Pilor                   SR Laupahoehoe        40-01.75 
  7  Jordan Young                  SR Keaau              39-04.25 
  8  Ji Su Park                    SR Hawaii Prep        39-04.00 
  9  Kyle Katase                   FR Hawaii Prep        39-03.00 
 10  Blaine Oliveira               SR Ka'u               39-03.00 
 11  Royce Pasalo                  SO Kohala             39-01.75 
 12  Yahshua Mims                  SR Keaau              38-09.50 
 13  Richard Estabillio            SR Ka'u               38-04.00 
 14  Timothy Shintani              JR Waiakea            37-06.50 
 15  Nickson Lynn                  JR Hawaii Prep        37-04.25 
 16  Rey Joseph Javar              SR Ka'u               37-01.00 
 17  Broc Bangloy                  JR Keaau              36-11.50 
 18  George Twigg-Smith            FR Hawaii Prep        36-10.00 
 19  Caleb Friel                   JR Kamehameha HI      36-08.00 
 20  Jerome Hiraoka                SO Kohala             36-02.00 
 
Event 29  Girls Discus Throw Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  123-03  2004        Keisha Siliga, Hilo HS                      
  HHSAA Auto:  105-08                                                          
  HHSAA Cons:   99-02                                                          
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Kaopuanani Sutton             SO Kamehameha HI     108-11.75 
  2  Chelsea Caplener              SR Hilo              105-02.50 
  3  Teenaysha Yadao               JR Kohala            101-10.75 
  4  Sherise Moniz                 SR Hilo              100-04.50 
  5  Alyssa Buyuan                 FR Waiakea            91-07.50 
  6  Julia Naumes                  JR Kohala             90-00.75 
  7  Brianna Vargas-Hafoka         SO Kamehameha HI      85-09.50 
  8  Kaesha Kaimiola-DeCosta       SR Keaau              85-07.50 
  9  Jean Ouye                     JR Christian Libert   84-03.25 
 10  Dee Dee Trevino               SR Hawaii Prep        74-03.25 
 11  Maya Chong                    JR Hawaii Prep        71-07.75 
 12  Jaymee Mansanas               SO Kamehameha HI      70-05.25 
 13  Angelica Tangalin             SR Keaau              69-06.50 
 14  Katelynne Paleka-Kennedy      FR Kamehameha HI      67-06.50 
 15  Selena Osorio                 FR Hawaii Prep        67-05.25 
 16  Christi Economy               SO Waiakea            67-00.50 
 17  Desi Seid                     SO Hawaii Prep        65-01.25 
 18  Donna Mae Paio                SR Honokaa            63-09.50 
 19  Mahealani Ramos               FR Waiakea            62-10.50 
 20  Chaynee Rapoza                JR Hilo               61-01.25 
 21  Denarose Fukushima            JR Pahoa              54-02.25 
 
Event 30  Boys Discus Throw Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  172-11.50  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep         
  HHSAA Auto:     141-10                                                       
  HHSAA Cons:     134-05                                                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Likiak Jack                   SR Waiakea           148-05.25 
  2  Semisi Tokolahi               JR Hilo                 133-02 
  3  Jordon Loeffler               JR Hilo                 131-06 
  4  Daniel Iopa                   JR Keaau             128-01.50 
  5  Kaneala Abaya                 SR Konawaena         128-00.50 
  6  Sione Polota                  SR Keaau             125-02.25 
  7  Bronson Sherlock              JR Hilo                 122-06 
  8  David Kekuewa                 SO Kamehameha HI     122-02.50 
  9  Elliot Kastner                JR Hawaii Prep       120-07.25 
 10  Blake McCormick               SO Konawaena         119-11.75 
 11  Jacob Jordan                  SO Kealakehe            117-02 
 12  Honu Look                     JR Hawaii Prep          115-05 
 13  Jake Camarillo                SR Waiakea           113-08.50 
 14  Dathan Toribio                SO Keaau             113-08.50 
 15  Robert Agliam                 SR Keaau             112-05.50 
 16  Kawai Siliga                  SR Kamehameha HI     109-04.75 
 17  Gabriel Perez                 JR Kohala            109-03.50 
 18  Onipa'a Stevens               FR Hawaii Prep       108-07.25 
 19  Kenneth Waikiki               SR Honokaa           108-06.75 
 20  Stephen Kihara                SR Kohala            108-00.50 
 21  Kamuela Johansen              SR Waiakea           107-07.75 
 22  Eddie Yeichy                  FR Hilo              103-05.50 
 23  Austin Denike                 JR Konawaena         101-11.50 
 24  Damien Sabater-Hart           SR Honokaa           101-09.75 
 25  Derek Krygier                 SO Pahoa             101-02.25 
 26  Kenji Suzuki                  SR Waiakea           100-05.75 
 27  Keahi Benn                    SO Pahoa             100-00.50 
 28  Shane Johnson                 SR Konawaena          99-06.50 
 29  Kaiser Iuta                   JR Kamehameha HI      98-08.50 
 30  Royce Pasalo                  SO Kohala                97-02 
 31  Hawk Hanoa                    FR Kamehameha HI         96-08 
 32  Darin Dennis                  JR Ka'u               87-07.75 
 33  Michael Molnar                SO Christian Libert      78-05 
 34  Trenton Stonerock             FR St. Joseph         67-07.50 
 
Event 31  Girls Shot Put Prelims
===============================================================================
 Meet Record:  38-05  2004        Krystal Moore, Hilo HS                       
  HHSAA Auto:  32-05                                                           
  HHSAA Cons:  30-00                                                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Julia Naumes                  JR Kohala             33-05.00 
  2  Tabitha Eseroma               SR Kamehameha HI      32-06.25 
  3  Tumama Enos                   JR Pahoa              32-04.25 
  4  Chelsea Caplener              SR Hilo               31-01.50 
  5  Teenaysha Yadao               JR Kohala             29-07.00 
  6  Kaopuanani Sutton             SO Kamehameha HI      29-06.75 
  7  Brianna Vargas-Hafoka         SO Kamehameha HI      29-04.00 
  8  Lauwae Ablao                  SR Honokaa            29-00.00 
  9  Jean Ouye                     JR Christian Libert   28-11.50 
 10  Siuelo Enos                   SO Pahoa              26-11.25 
 11  Kaesha Kaimiola-DeCosta       SR Keaau              26-08.00 
 12  Katelynne Paleka-Kennedy      FR Kamehameha HI      25-08.00 
 13  Maya Chong                    JR Hawaii Prep        25-04.00 
 14  Dee Dee Trevino               SR Hawaii Prep        25-01.00 
 15  Angelica Tangalin             SR Keaau              24-07.50 
 16  Desi Seid                     SO Hawaii Prep        24-05.50 
 17  Chaynee Rapoza                JR Hilo               23-02.00 
 18  Alyssa Buyuan                 FR Waiakea            23-01.50 
 19  Christi Economy               SO Waiakea            22-04.25 
 20  Donna Mae Paio                SR Honokaa            22-02.50 
 
Event 32  Boys Shot Put Prelims
===============================================================================
 Meet Record:     59-00  2005        Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep          
  HHSAA Auto:  46-03.50                                                        
  HHSAA Cons:  43-09.25                                                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Semisi Tokolahi               JR Hilo               49-02.50 
  2  Jordon Loeffler               JR Hilo               47-01.50 
  3  Elliot Kastner                JR Hawaii Prep        45-11.00 
  4  Sione Polota                  SR Keaau              43-10.75 
  5  Likiak Jack                   SR Waiakea            42-11.50 
  6  Jacob Jordan                  SO Kealakehe          42-02.75 
  7  Daniel Iopa                   JR Keaau              41-11.00 
  8  Dathan Toribio                SO Keaau              41-04.00 
  9  Honu Look                     JR Hawaii Prep        40-07.00 
 10  David Kekuewa                 SO Kamehameha HI      40-05.00 
 11  Robert Agliam                 SR Keaau              40-01.00 
 12  Stephen Kihara                SR Kohala             39-07.25 
 13  Bronson Sherlock              JR Hilo               39-05.00 
 14  Kamuela Johansen              SR Waiakea            39-00.50 
 15  Kenneth Waikiki               SR Honokaa            38-03.50 
 16  Kainoa Crum                   SO Kamehameha HI      37-07.75 
 17  Isaac Ancheta                 JR Honokaa            37-04.00 
 18  Jake Camarillo                SR Waiakea            36-11.50 
 19  Thor Soder                    JR Ka'u               36-08.00 
 20  Kaneala Abaya                 SR Konawaena          36-05.25 
 21  Onipa'a Stevens               FR Hawaii Prep        36-02.50 
 22  Michael Molnar                SO Christian Libert   33-01.00 
 23  Derek Krygier                 SO Pahoa              32-04.00 
 24  Trenton Stonerock             FR St. Joseph         24-10.50