BIIF All-Comers                                
Konawaena High School  - 4/25/2009                       
Kealakekua, HI                                 
Results                                    

@Ka'u JR Jacob Edwards double HI#1 hurdle double 14.94/39.23, 19-10/43-9 jumps double,
 and a 23.07 2nd place finish in the 200m
@Hawaii Prep JR Ku'uipo Nakoa doubles in the sprints 12.90/26.03(HI#2) and jumps
 16-7/36-04.25; plus she overcomes a 20m deficit for her team's photofinish victory
 in the girls 400m Relay 52.22
@Waiakea JR Kaimi Scott sprints double 22.86/51.98
@Kamehameha SR Aubrey Lea Shaw HI#2 300m hurdles 47.61

Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 12.94                                                          
  HHSAA Cons: C 13.24                                                          
BIIF Qualify: * 14.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              12.90A  NWI  4  10   
  2 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                13.21C  NWI  4   8   
  3 Cecily Fujii              SO Honokaa                  13.41*  NWI  4   6   
  4 Erika Cushnie             JR Hawaii Prep              13.46*  NWI  1   4   
  5 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            13.51*  NWI  4   2   
  6 Katie Aguilar             FR Honokaa                  13.75*  NWI  4   1   
  7 Jessica Marote            SR Kamehameha HI            13.76*  NWI  4 
  8 Mackenzie Buckner         SO Hawaii Prep              13.83*  NWI  2 
  9 Katie Case                FR Hawaii Prep              13.89*  NWI  1 
 10 Pamela Lynn               SO Hawaii Prep              13.94*  NWI  4 
 11 Heidi Hall                SR Kamehameha HI            14.06*  NWI  4 
 12 Natasha JK Ah Chong       JR Kamehameha HI            14.22*  NWI  1 
 13 Shalisa Frazier           SR Honokaa                  14.23*  NWI  1 
 14 Desiree Seid              JR Hawaii Prep              14.26   NWI  2 
 15 McKenna Davidson          FR Kealakehe                14.44   NWI  1 
 16 Logan Ayau                JR Kealakehe                14.55   NWI  3 
 17 Ashley Anderson           SO Kealakehe                14.57   NWI  2 
 18 Lana Queen                SO Hawaii Prep              14.60   NWI  3 
 19 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                14.61   NWI  1 
 20 Julia Marks               JR Kealakehe                15.09   NWI  2 
 21 Hannah Unger              FR Hawaii Prep              15.21   NWI  3 
 22 Jade Sohriakoff           FR Hawaii Prep              15.29   NWI  3 
 23 Mariah Gonzales           FR Konawaena                15.37   NWI  2 
 24 Madeline Redo             JR Kealakehe                15.48   NWI  3 
 25 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                  15.58   NWI  2 
 26 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     16.01   NWI  1 
 27 Nicole Chaffin            SO Kealakehe                16.52   NWI  3 
 28 Aprille Cariaga           FR Ka'u                     21.88   NWI  2 
 -- Rachael Bianchi           FR Kealakehe                   FS   NWI  3 
 
Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 26.84                                                          
  HHSAA Cons: C 27.64                                                          
BIIF Qualify: * 29.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              26.03A  NWI  4  10   
  2 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                27.26C  NWI  4   8   
  3 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            27.40C  NWI  4   6   
  4 Randi Estrada             FR Keaau                    27.77*  NWI  4   4   
  5 Katie Aguilar             FR Honokaa                  28.15*  NWI  4   2   
  6 Jo-Lynn Kahala-Minzer     JR Kealakehe                28.35*  NWI  4   1   
  7 Cecily Fujii              SO Honokaa                  28.44*  NWI  4 
  8 Jessica Marote            SR Kamehameha HI            28.87*  NWI  4 
  9 Pamela Lynn               SO Hawaii Prep              28.97*  NWI  2 
 10 Kaila Voss                FR Kealakehe                29.22*  NWI  3 
 11 Danielle Stover           JR Konawaena                29.27*  NWI  1 
 12 Katie Case                FR Hawaii Prep              29.47*  NWI  2 
 13 Desiree Seid              JR Hawaii Prep              29.51*  NWI  3 
 14 Shalisa Frazier           SR Honokaa                  29.70*  NWI  1 
 15 Kai Alita Bresciani       JR Kealakehe                30.09   NWI  3 
 16 Julia Marks               JR Kealakehe                30.18   NWI  1 
 17 Tiffany Epping            SO Keaau                    30.19   NWI  1 
 18 McKenna Davidson          FR Kealakehe                30.24   NWI  2 
 19 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                30.37   NWI  2 
 20 Tamaya Scott              FR Honokaa                  30.46   NWI  2 
 21 Logan Ayau                JR Kealakehe                30.71   NWI  3 
 22 Ashley Anderson           SO Kealakehe                30.85   NWI  2 
 23 Janae Kawagichi           FR Kealakehe                31.79   NWI  3 
 24 Hollie Lambert            JR Waiakea                  32.72   NWI  1 
 25 Christi Economy           JR Waiakea                  33.71   NWI  2 
 26 Nicole Chaffin            SO Kealakehe                34.94   NWI  3 
 27 Katelynn Arambula         FR Pahoa                    38.23   NWI  1 
 28 Aprille Cariaga           FR Ka'u                     44.80   NWI  1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 62.74                                                          
  HHSAA Cons: C 63.84                                                          
BIIF Qualify: * 72.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Randi Estrada             FR Keaau                    61.26A  2  10   
  2 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            62.24A  2   8   
  3 Hana Scully               SO Hawaii Prep              62.98C  2   6   
  4 Kaua Wall                 SR Konawaena                65.19*  2   4   
  5 Jo-Lynn Kahala-Minzer     JR Kealakehe                65.42*  2   2   
  6 Athena Oldfather          JR Honokaa                  66.47*  2   1   
  7 Mackenzie Buckner         SO Hawaii Prep              67.14*  2 
  8 Kai Alita Bresciani       JR Kealakehe                67.83*  2 
  9 Katie Case                FR Hawaii Prep              68.13*  1 
 10 Amber Datta               SR Kealakehe                68.74*  1 
 11 Tamaya Scott              FR Honokaa                  68.77*  1 
 12 Danielle Stover           JR Konawaena                69.55*  1 
 13 Janae Kawagichi           FR Kealakehe                74.46   1 
 14 Kara Erickson             SO Hawaii Prep              76.09   1 
 15 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                  77.64   1 
 16 Katelynn Arambula         FR Pahoa                  1:26.09   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 2:30.14                                                        
  HHSAA Cons: C 2:34.84                                                        
BIIF Qualify: * 2:57.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaitlyn Chock             JR Waiakea                2:29.41A  10   
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa                2:35.54*   8   
  3 Kelsie Kobayashi          FR Waiakea                2:39.20*   6   
  4 Mary Josephine Osorio     SO Kohala                 2:46.49*   4   
  5 Tialana Greenwell         SO Honokaa                2:54.56*   2   
  6 Kim Kishimoto             JR Honokaa                2:58.04    1   
  7 Amber Datta               SR Kealakehe              3:00.50  
  8 Katelynn Arambula         FR Pahoa                  3:31.22  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 5:13.24                                                        
  HHSAA Cons: C 5:29.44                                                        
BIIF Qualify: * 6:20.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Athena Oldfather          JR Honokaa                5:14.89C  10   
  2 Tialana Greenwell         SO Honokaa                5:22.88C   8   
  3 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI          5:39.06*   6   
  4 Deann Thornton            FR Keaau                  5:44.99*   4   
  5 Kim Kishimoto             JR Honokaa                5:56.03*   2   
  6 Amelia Evans              SR Hawaii Prep            5:56.63*   1   
  7 Natalie DeLeary           SR Kealakehe              6:09.82* 
  8 Erin Carvalho             FR Kamehameha HI          6:15.74* 
  9 Roya Sabri                SO Kealakehe              6:17.90* 
 10 Veronica Gonzales         SR Pahoa                  6:24.40  
 11 Tsukasa Akai              FR Hawaii Prep            6:43.95  
 12 Sarah L Kekauoha          JR Kamehameha HI          7:02.23  
 13 Margaret Derego           JR Kamehameha HI          7:02.59  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 11:49.84                                                       
  HHSAA Cons: C 12:16.84                                                       
BIIF Qualify: * 14:16.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         SO Honokaa               11:01.97A  10   
  2 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI         12:00.86C   8   
  3 Kelsie Kobayashi          FR Waiakea               12:15.69C   6   
  4 Kela Vargas               SO Hawaii Prep           12:29.56*   4   
  5 Deann Thornton            FR Keaau                 12:44.41*   2   
  6 Kim Kishimoto             JR Honokaa               13:00.32*   1   
  7 Mary Josephine Osorio     SO Kohala                13:06.21* 
  8 Erin Carvalho             FR Kamehameha HI         13:14.20* 
  9 Jeanine Hoy               FR Parker                13:35.45* 
 10 Veronica Gonzales         SR Pahoa                 13:44.32* 
 11 Roya Sabri                SO Kealakehe             14:00.66* 
 12 Sarah L Kekauoha          JR Kamehameha HI         14:25.77  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 17.14                                                          
  HHSAA Cons: C 18.04                                                          
BIIF Qualify: * 21.14                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Cheray N Brzezowski       SR Kamehameha HI            16.83A  NWI  3  10   
  2 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            16.88A  NWI  3   8   
  3 Lana Queen                SO Hawaii Prep              17.32C  NWI  3   6   
  4 Jana Larson               SR Ka'u                     17.97C  NWI  3   4   
  5 Kini Shuping              SR Hawaii Prep              18.00C  NWI  3   2   
  6 Ana Tenorio               SR Hawaii Prep              18.41*  NWI  1   1   
  7 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            18.74*  NWI  3 
  8 Katie Case                FR Hawaii Prep              19.10*  NWI  2 
  9 Madeline Redo             JR Kealakehe                19.21*  NWI  1 
 10 Anuhea Wall               SO Konawaena                19.34*  NWI  3 
 11 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     19.46*  NWI  1 
 12 Brooke P Malama           JR Kamehameha HI            19.77*  NWI  2 
 13 Kaimiloa Yoshida          JR Kamehameha HI            20.46*  NWI  1 
 14 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     20.61*  NWI  1 
 15 Cathryn Orton             JR Kealakehe                20.98*  NWI  2 
 16 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            21.08*  NWI  1 
 17 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     21.93   NWI  2 
 18 Kelsee TK Aganus          SO Kamehameha HI            22.73   NWI  2 
 -- Eun Sol Lee               SO Hawaii Prep                 FS   NWI  2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 49.44                                                          
  HHSAA Cons: C 52.34                                                          
BIIF Qualify: * 59.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            47.61A  3  10   
  2 Kini Shuping              SR Hawaii Prep              49.23A  3   8   
  3 Jana Larson               SR Ka'u                     50.20C  3   6   
  4 Cassie Morigaki           SR Waiakea                  50.90C  3   4   
  5 Azmera Hammouri           FR Keaau                    51.19C  3   2   
  6 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            51.76C  3   1   
  7 Lana Queen                SO Hawaii Prep              51.84C  3 
  8 Anuhea Wall               SO Konawaena                52.15C  3 
  9 Madeline Redo             JR Kealakehe                54.65*  2 
 10 Kaimiloa Yoshida          JR Kamehameha HI            54.75*  2 
 11 Tiana Lancaster-Jensen    SO Kamehameha HI            55.81*  1 
 12 Taquila Sambrana          SO Keaau                    56.05*  2 
 13 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            56.20*  2 
 14 Brooke P Malama           JR Kamehameha HI            56.58*  1 
 15 Eun Sol Lee               SO Hawaii Prep              57.51*  1 
 16 Ana Tenorio               SR Hawaii Prep              58.08*  2 
 17 Halia Obrey               SR Kohala                   58.16*  1 
 18 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     59.56   2 
 19 Hollie Lambert            JR Waiakea                  60.01   2 
 20 Kelsee TK Aganus          SO Kamehameha HI            60.18   1 
 21 Cathryn Orton             JR Kealakehe                60.24   1 
 22 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     62.89   1 
 23 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     66.44   1 
 24 Annie Sturges             SO Parker                   69.05   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 52.74                                                          
  HHSAA Cons: C 54.94                                                          
BIIF Qualify: * 58.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawaii Preparatory Academy                            52.22A  10   
  2 Kamehameha Schools Hawaii                             52.25A   8   
  3 Konawaena                                             53.16C   6   
  4 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                       x54.20C 
  5 Kealakehe                                             55.10*   4   
  6 Hawaii Preparatory Academy  'B'                      x57.61* 
  7 Hawaii Preparatory Academy  'C'                      x57.76* 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 4:21.44                                                        
  HHSAA Cons: C 4:36.34                                                        
BIIF Qualify: * 4:58.00                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                           4:31.65C  10   
  2 Kealakehe                                           4:37.12*   8   
  3 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                     x4:45.14* 
  4 Honoka'a                                            4:49.67*   6   
 
Girls High Jump
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  4-10                                                          
  HHSAA Cons: C  4-08                                                          
BIIF Qualify: *  4-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassie Morigaki           SR Waiakea                4-10.00A  10   
  2 Erika Cushnie             JR Hawaii Prep           J4-10.00A   8   
  3 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI         J4-10.00A   6   
  4 Randi Estrada             FR Keaau                  4-08.00C   4   
  5 Kaila Voss                FR Kealakehe             J4-08.00C   2   
  6 Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI          4-06.00*   1   
  7 Hollie Lambert            JR Waiakea               J4-06.00* 
  8 Rebecca Wong              SR Hawaii Prep            4-04.00* 
  8 Rachael Bianchi           FR Kealakehe              4-04.00* 
 10 Jana Larson               SR Ka'u                   4-02.00  
 10 Kelsi Nishina             SO Hawaii Prep            4-02.00  
 12 Lucia Croce               FR Hawaii Prep            3-10.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  9-00                                                          
  HHSAA Cons: C  8-00                                                          
BIIF Qualify: *  6-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sydney Budde              FR Hawaii Prep            7-06.00*  10   
  2 Tatiana Marti             SO Hawaii Prep            7-00.00*   8   
  3 Taylor Esaki              FR Hawaii Prep            6-06.00*   6   
  4 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                5-06.00    4   
  5 Aretha Hiruma             FR Hawaii Prep           J5-06.00    2   
 
Girls Long Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 15-11.75                                                       
  HHSAA Cons: C 15-03.50                                                       
BIIF Qualify: *    13-08                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           16-07.00A  NWI  10   
     16-05.75(NWI) 16-05.75(NWI) 16-07(NWI)           
  2 Cheray N Brzezowski       SR Kamehameha HI         15-06.00C  NWI   8   
     13-05.75(NWI) 14-07.75(NWI) 15-06(NWI)           
  3 Victoria Hiilani Evans-B  SO Kamehameha HI         15-05.25C  NWI   6   
     13-08.25(NWI) 15-05.25(NWI) 14-11.75(NWI)           
  4 Natasha JK Ah Chong       JR Kamehameha HI         15-04.00C  NWI   4   
     14-02.75(NWI) 15-04(NWI) 14-07.75(NWI)           
  5 Kini Shuping              SR Hawaii Prep           14-11.75*  NWI   2   
     14-04.75(NWI) 14-09(NWI) 14-11.75(NWI)           
  6 Pamela Lynn               SO Hawaii Prep           14-05.75*  NWI   1   
     13-07(NWI) 14-00.25(NWI) 14-05.75(NWI)           
  7 Kaila Voss                FR Kealakehe             13-11.75*  NWI 
     FOUL      13-11.75(NWI) 13-07(NWI)           
  8 Kara Erickson             SO Hawaii Prep           13-07.75   NWI 
     13-00(NWI) 13-07.75(NWI) 13-07(NWI)           
  9 Lana Queen                SO Hawaii Prep           13-04.50   NWI 
     13-04.50(NWI) 13-01.75(NWI) 13-03.50(NWI)           
 10 McKenna Davidson          FR Kealakehe             13-04.00   NWI 
     FOUL      13-00.75(NWI) 13-04(NWI)           
 10 Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI         13-04.00   NWI 
     12-11.75(NWI) 12-05.75(NWI) 13-04(NWI)          
 12 Julia Marks               JR Kealakehe             13-00.75   NWI 
     13-00.75(NWI) 12-07.50(NWI) 12-02.75(NWI)          
 13 Rachael Bianchi           FR Kealakehe             12-11.75   NWI 
     12-08.50(NWI) 12-03.50(NWI) 12-11.75(NWI)           
 14 Raine Kolman              FR Konawaena             12-10.75   NWI 
     12-10.75(NWI) ND(NWI) ND(NWI)           
 15 Ashley Anderson           SO Kealakehe             12-06.75   NWI 
     FOUL      12-06.75(NWI) FOUL              
 16 Logan Ayau                JR Kealakehe             12-04.75   NWI 
     11-09(NWI) 12-04.75(NWI) 11-10.50(NWI)           
 17 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa               12-03.00   NWI 
     FOUL      12-03(NWI) ND(NWI)           
 
Girls Triple Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 33-08                                                          
  HHSAA Cons: C 32-00                                                          
BIIF Qualify: * 29-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           36-04.25A  NWI  10   
     35-03.50(NWI) 36-04.25(NWI) 34-06.50(NWI)           
  2 Kini Shuping              SR Hawaii Prep           33-08.25A  NWI   8   
     33-01(NWI) 33-08.25(NWI) 33-04.25(NWI)            
  3 Cheray N Brzezowski       SR Kamehameha HI         33-04.75C  NWI   6   
     33-04.75(NWI) 31-11(NWI) 32-10.25(NWI)            
  4 Victoria Hiilani Evans-B  SO Kamehameha HI         33-00.75C  NWI   4   
     31-10.50(NWI) 32-00.75(NWI) 33-00.75(NWI)            
  5 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI         31-03.75*  NWI   2   
     31-02.50(NWI) 31-03.75(NWI) FOUL                 
  6 Raine Kolman              FR Konawaena             30-07.75*  NWI   1   
     29-02(NWI) 28-03(NWI) 30-07.75(NWI)            
  7 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI         30-05.25*  NWI 
     30-05.25(NWI) 30-01(NWI) 30-04.50(NWI)            
  8 Kaila Voss                FR Kealakehe             30-05.00*  NWI 
     29-11.75(NWI) 30-05(NWI) 30-00.75(NWI)            
  9 Natasha JK Ah Chong       JR Kamehameha HI         30-04.50*  NWI 
     28-10.75(NWI) 30-04.50(NWI) 29-10(NWI)            
 10 Lana Queen                SO Hawaii Prep           30-00.00*  NWI 
     28-08.75(NWI) 29-00.25(NWI) 30-00(NWI)           
 11 Mackenzie Buckner         SO Hawaii Prep           29-07.25*  NWI 
     29-06.75(NWI) 29-07.25(NWI) 28-08.50(NWI)            
 12 Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI         28-04.75   NWI 
     26-08.75(NWI) 27-02.50(NWI) 28-04.75(NWI)            
 13 Rachael Bianchi           FR Kealakehe             26-04.00   NWI 
     26-01.75(NWI) 26-04(NWI) 26-03.75(NWI)            
 14 Logan Ayau                JR Kealakehe             26-03.25   NWI 
     26-03.25(NWI) 25-09(NWI) FOUL                 
 
Girls Shot Put
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 33-09.25                                                       
  HHSAA Cons: C 31-07.50                                                       
BIIF Qualify: *    23-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Julia Naumes              SR Kohala                33-11.75A  10   
      31-07.75  32-07.25  33-11.75            
  2 Ariel Moniz               SR Hilo                  30-04.75*   8   
      30-01  29-01.75  30-04.75            
  3 Alyssa Buyuan             SO Waiakea               26-08.00*   6   
      24-10  26-08  26-07            
  4 Kaopuanani A Sutton       JR Kamehameha HI         26-06.50*   4   
      26-06.50  FOUL  FOUL            
  5 Jennie-Lynn Ha’alilio     SR Ka'u                  25-05.00*   2   
      FOUL  24-09  25-05            
  6 Tiffany Kerr              SO Hilo                  25-02.00*   1   
      25-02  23-09.25  24-09            
  7 Lahela Peters-Case        SO Honokaa               25-01.50* 
      25-01.50  24-09.25  24-09.75            
  8 Shaylyn Pohaikealoha Kah  FR Kamehameha HI         23-00.75* 
      23-00.25  22-00  23-00.75            
  9 Janna Urakami             SO Waiakea               21-10.00  
      21-08.50  FOUL  21-10            
 10 Precious Duyao            FR Keaau                 21-08.75  
      21-00.25  20-11.25  21-08.75            
 11 Brittney Imade            SO Waiakea               19-04.50  
      19-04.50  FOUL  FOUL            
 12 Trish Beleno              FR Hilo                  19-03.00  
      19-03  FOUL  FOUL            
 13 Christi Economy           JR Waiakea               18-10.25  
      18-10.25  FOUL  FOUL            
 -- Alice Shepherd            FR Kealakehe                 FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 112-05                                                         
  HHSAA Cons: C  99-07                                                         
BIIF Qualify: *  65-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopuanani A Sutton       JR Kamehameha HI        113-02.50A  10   
      110-11  106-05  113-02.50            
  2 Alyssa Buyuan             SO Waiakea                  91-06*   8   
      91-06  90-10.50  89-01.50           
  3 Julia Naumes              SR Kohala                   87-10*   6   
      FOUL  FOUL  87-10            
  4 Ariel Moniz               SR Hilo                     87-00*   4   
      78-09  77-11  87-00            
  5 Janna Urakami             SO Waiakea               74-08.50*   2   
      FOUL  74-08.50  FOUL            
  6 Tiffany Kerr              SO Hilo                  71-00.50*   1   
      69-08.50  71-00.50  FOUL            
  7 Lahela Peters-Case        SO Honokaa               70-07.50* 
      48-10  70-07.50  67-04            
  8 Christi Economy           JR Waiakea                  69-05* 
      60-09  56-09  69-05            
  9 Precious Duyao            FR Keaau                 62-08.50  
      62-08.50  61-05  FOUL            
 10 Shaylyn Pohaikealoha Kah  FR Kamehameha HI            61-09  
      59-06.50  57-09  61-09            
 11 Patty Connors             JR Honokaa               60-00.50  
      51-04  57-08.50  60-00.50            
 12 Trish Beleno              FR Hilo                  58-11.50  
      FOUL  58-11.50  FOUL            
 13 Alice Shepherd            FR Kealakehe                57-05  
      FOUL  56-06  57-05            
 14 Brittney Imade            SO Waiakea               57-00.50  
      49-03.50  57-00.50  50-04            
 15 Sherrilynn Lo                Honokaa                  55-01  
      55-01  FOUL  51-04.50            
 16 Ashley Potter             JR Honokaa                  51-00  
      46-00.50  51-00  FOUL            
 -- Nalani Mills              FR Keaau                     FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 11.24                                                          
  HHSAA Cons: C 11.44                                                          
BIIF Qualify: * 12.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jordan Ursua                 Kealakehe                11.50*  NWI  1  10   
  2 Ricky Pekala              SR Konawaena                11.55*  NWI  8   8   
  3 Jelani Young              JR Keaau                    11.57*  NWI  8   6   
  4 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            11.57*  NWI  1   4   
  5 Kaimi Scott               JR Waiakea                  11.61*  NWI  8   2   
  6 Jacob Edwards             JR Ka'u                     11.62*  NWI  8   1   
  7 Jesse Huihui              FR Keaau                    11.70*  NWI  8 
  8 Jacob Kimi                   Kealakehe                11.75*  NWI  8 
  9 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              11.84*  NWI  1 
 10 Ho'o Souza                SR Kealakehe                11.89*  NWI  8 
 11 Raydan Bala, Jr              Kealakehe                11.94*  NWI  2 
 12 Thomas Deniz              JR Konawaena                11.95*  NWI  1 
 13 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            11.96*  NWI  1 
 14 John Kalauli              FR Honokaa                  12.01*  NWI  1 
 15 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep              12.02*  NWI  2 
 16 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                12.07*  NWI  6 
 17 Hausia Sekona             JR Honokaa                  12.11*  NWI  2 
 18 Vaughn Ma                 JR Kealakehe                12.15*  NWI  3 
 19 Landru Parker             JR Keaau                    12.15*  NWI  1 
 20 Lex Cabigas               SR Honokaa                  12.20*  NWI  8 
 21 Anthony Magnione             Parker                   12.20*  NWI  2 
 22 Jonathan Himalaya         SR Hawaii Prep              12.24*  NWI  3 
 23 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              12.33*  NWI  4 
 24 Conn Wallman              SR Kohala                   12.38*  NWI  2 
 25 Rhys Ward                 SR Konawaena                12.42*  NWI  2 
 26 Steven Combs              JR Kealakehe                12.46   NWI  4 
 27 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI            12.49   NWI  3 
 28 Travis Winters            FR Waiakea                  12.50   NWI  3 
 29 Tyson Pili                SO Waiakea                  12.53   NWI  1 
 30 Joseph Florendo           SR Hawaii Prep              12.56   NWI  6 
 31 Daniel Gregg                 Parker                   12.56   NWI  3 
 32 Jacob Souza               SO Kealakehe                12.59   NWI  5 
 33 Patrick Garcia            FR Ka'u                     12.68   NWI  2 
 34 Randall Berdon            FR Konawaena                12.75   NWI  3 
 35 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI            12.76   NWI  4 
 36 Austin Denike             SR Konawaena                12.77   NWI  4 
 37 Oscar Kuo                 FR Hawaii Prep              12.80   NWI  6 
 38 Seay'cen Aguiar           FR Waiakea                  12.85   NWI  2 
 39 Ikaika Smith              SR Konawaena                12.86   NWI  5 
 40 Cameron Yasukawa             Waiakea                  12.89   NWI  4 
 41 George Twigg-Smith        SO Hawaii Prep              13.02   NWI  5 
 42 Stephen McAuliffe         SO Waiakea                  13.14   NWI  7 
 43 Joseph Ola                FR Honokaa                  13.20   NWI  4 
 44 Brandon Chun              FR Waiakea                  13.21   NWI  6 
 45 Bryant Malepe             JR Ka'u                     13.31   NWI  6 
 46 Bryton Otani              FR Waiakea                  13.33   NWI  6 
 47 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     13.35   NWI  4 
 48 Torin Kubo                FR Hawaii Prep              13.35   NWI  7 
 49 Paul Chen                 SR Hawaii Prep              13.40   NWI  7 
 50 Darwin Mizuba             FR Waiakea                  13.45   NWI  7 
 51 Todd Martin               JR Honokaa                  13.46   NWI  3 
 52 Zack Lichty               SR Waiakea                  13.50   NWI  7 
 53 Karl Sakai                SO Waiakea                  13.63   NWI  5 
 54 Avery Fujie               SO Waiakea                  13.63   NWI  5 
 55 Genier Cayabyab           FR Waiakea                  13.76   NWI  7 
 56 Hayden Cross                 Parker                   13.81   NWI  5 
 57 Lance Mendes              FR Waiakea                  14.15   NWI  7 
 58 Mark Rita                 SO Ka'u                     14.62   NWI  5 
 59 Jesse Hudson              SR Kohala                   15.60   NWI  4 
 -- Alika Kaopua              FR Ka'u                        FS   NWI  3 
 -- Jonathan Lomberg          FR Kealakehe                   FS   NWI  7 
 -- Zack Tadio                SO Honokaa                     FS   NWI  5 
 
Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 23.04                                                          
  HHSAA Cons: C 23.54                                                          
BIIF Qualify: * 25.14                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kaimi Scott               JR Waiakea                  22.86A  NWI  7  10   
  2 Jacob Edwards             JR Ka'u                     23.07C  NWI  7   8   
  3 Jelani Young              JR Keaau                    23.40C  NWI  7   6   
  4 Ricky Pekala              SR Konawaena                23.54C  NWI  1   4   
  5 Jesse Huihui              FR Keaau                    23.57*  NWI  7   2   
  6 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            23.77*  NWI  7   1   
  7 Ho'o Souza                SR Kealakehe                24.01*  NWI  7 
  8 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              24.09*  NWI  7 
  9 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              24.11*  NWI  3 
 10 Vaughn Ma                 JR Kealakehe                24.16*  NWI  7 
 11 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep              24.19*  NWI  1 
 12 Lex Cabigas               SR Honokaa                  24.28*  NWI  2 
 13 John Kalauli              FR Honokaa                  24.31*  NWI  1 
 14 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              24.31*  NWI  4 
 15 Landru Parker             JR Keaau                    24.56*  NWI  1 
 16 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                24.56*  NWI  3 
 17 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    24.59*  NWI  2 
 18 Hausia Sekona             JR Honokaa                  24.71*  NWI  3 
 19 Ian Laird                 SR Honokaa                  24.77*  NWI  5 
 20 Jonathan Himalaya         SR Hawaii Prep              24.79*  NWI  2 
 21 Steven Combs              JR Kealakehe                24.89*  NWI  1 
 22 Zack Tadio                SO Honokaa                  24.96*  NWI  4 
 23 Peter Ciano                  Parker                   25.17   NWI  1 
 24 Dakota Smith              SR Konawaena                25.20   NWI  2 
 25 Zachary Hopson            JR Hawaii Prep              25.21   NWI  4 
 26 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  25.41   NWI  4 
 27 Jacob Souza               SO Kealakehe                25.56   NWI  2 
 28 Jason Fowler              FR Konawaena                25.59   NWI  2 
 29 Keith Cockle              SO Honokaa                  25.67   NWI  6 
 30 Alika Kaopua              FR Ka'u                     25.93   NWI  2 
 31 Cameron Yasukawa             Waiakea                  25.95   NWI  2 
 32 Tyson Pili                SO Waiakea                  25.96   NWI  1 
 33 Justin Crank              SR Kealakehe                26.16   NWI  4 
 34 Oscar Kuo                 FR Hawaii Prep              26.17   NWI  5 
 35 Ryne Uemura               SO Waiakea                  26.18   NWI  3 
 36 Todd Martin               JR Honokaa                  26.50   NWI  5 
 37 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     26.51   NWI  3 
 38 Marcus Smith              JR Konawaena                26.54   NWI  3 
 39 Patrick Garcia            FR Ka'u                     26.54   NWI  1 
 40 Seay'cen Aguiar           FR Waiakea                  26.84   NWI  4 
 41 John Fratinardo           JR Kamehameha HI            26.95   NWI  3 
 42 Brandon Chun              FR Waiakea                  26.98   NWI  5 
 43 Bryton Otani              FR Waiakea                  27.02   NWI  4 
 44 Zack Lichty               SR Waiakea                  27.26   NWI  6 
 45 Torin Kubo                FR Hawaii Prep              27.37   NWI  6 
 46 Todd Yamakawa             SR Kealakehe                27.55   NWI  5 
 47 Karl Sakai                SO Waiakea                  27.63   NWI  5 
 48 Makoa Richards            JR Honokaa                  28.11   NWI  6 
 49 Charles Watson            JR Ka'u                     28.31   NWI  5 
 50 Avery Fujie               SO Waiakea                  28.48   NWI  5 
 51 Genier Cayabyab           FR Waiakea                  28.62   NWI  6 
 52 Darwin Mizuba             FR Waiakea                  28.66   NWI  6 
 53 Bryant Malepe             JR Ka'u                     29.62   NWI  4 
 54 Lance Mendes              FR Waiakea                  29.93   NWI  6 
 -- Cliff Eriksson            FR Keaau                       FS   NWI  3 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 52.14                                                          
  HHSAA Cons: C 53.64                                                          
BIIF Qualify: * 58.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               JR Waiakea                  51.98A  4  10   
  2 Ian Laird                 SR Honokaa                  52.88C  4   8   
  3 Owen Cooper               JR Waiakea                  52.99C  4   6   
  4 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              53.22C  4   4   
  5 Dylan Steele              JR Kealakehe                54.07*  4   2   
  6 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              54.53*  4   1   
  7 Alex Engdahl              FR Keaau                    54.54*  4 
  8 Dakota Smith              SR Konawaena                54.58*  4 
  9 Jacob St. George          JR Waiakea                  54.80*  1 
 10 Jason Fowler              FR Konawaena                55.86*  1 
 11 Brandon Johnston          SR Kealakehe                56.55*  1 
 12 Hausia Sekona             JR Honokaa                  56.69*  1 
 13 Keith Cockle              SO Honokaa                  56.85*  1 
 14 Todd Yamakawa             SR Kealakehe                57.40*  2 
 15 Zachary Hopson            JR Hawaii Prep              58.20*  1 
 16 Sam Fry                   JR Waiakea                  58.22*  1 
 17 Justin Crank              SR Kealakehe                58.58   2 
 18 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  59.07   2 
 19 Bryton Otani              FR Waiakea                  59.93   2 
 20 Joseph Ola                FR Honokaa                  60.39   3 
 21 Seay'cen Aguiar           FR Waiakea                  61.07   3 
 22 Marcus Smith              JR Konawaena                61.22   2 
 23 Brandon Chun              FR Waiakea                  61.72   2 
 24 Genier Cayabyab           FR Waiakea                  62.51   3 
 25 Zack Lichty               SR Waiakea                  62.69   3 
 26 Cameron Yasukawa             Waiakea                  65.40   3 
 27 Lance Mendes              FR Waiakea                  66.64   3 
 28 Darwin Mizuba             FR Waiakea                  69.64   3 
 29 Jesse Tarnas                 Parker                   72.00   1 
 30 Josh Dipert               JR Pahoa                    73.03   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 2:04.54                                                        
  HHSAA Cons: C 2:06.84                                                        
BIIF Qualify: * 2:16.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Tsubota             JR Hawaii Prep            2:09.93*  10   
  2 Daniel Okubo              SR Waiakea                2:09.98*   8   
  3 Daniel Gregg                 Parker                 2:12.87*   6   
  4 Chase Moniz               FR Honokaa                2:13.32*   4   
  5 Chris Mosch               SO Honokaa                2:13.46*   2   
  6 Joshua Robinson           SO Honokaa                2:14.05*   1   
  7 Chayse Collins            SR Waiakea                2:14.69* 
  8 Bryson Kobayashi          SR Waiakea                2:14.90* 
  9 Juan Sepulveda            JR Kealakehe              2:15.64* 
 10 Jake Shiraki              SR Honokaa                2:16.07  
 11 Simon Lau-Yamauchi        SR Kealakehe              2:16.65  
 12 Stephen McAuliffe         SO Waiakea                2:18.49  
 13 James Imai                SR Waiakea                2:18.52  
 14 Nelson Enos               FR Keaau                  2:18.89  
 15 Brandon Johnston          SR Kealakehe              2:20.42  
 16 David Caires              SR Honokaa                2:21.00  
 17 Wynton Wizinowich            Parker                 2:21.80  
 18 Josh Tobias               FR Parker                 2:22.41  
 19 Jackson Halford           FR Waiakea                2:23.07  
 20 Donald Russell            JR Konawaena              2:23.35  
 21 Wilson Inman              SR Hawaii Prep            2:27.47  
 22 Warner Shaw               FR Kamehameha HI          2:29.26  
 23 Greg Matias               FR Keaau                  2:33.71  
 24 Evan Matsuyama            SO Kealakehe              2:34.37  
 25 Loren Bailey              FR Konawaena              2:39.59  
 26 Kaualiilii Pulotu         FR Konawaena              2:39.64  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 4:24.14                                                        
  HHSAA Cons: C 4:30.14                                                        
BIIF Qualify: * 4:48.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Shiraki              SR Honokaa                4:28.71C  10   
  2 Juan Sepulveda            JR Kealakehe              4:32.61*   8   
  3 Tyler Tsubota             JR Hawaii Prep            4:32.79*   6   
  4 Trey Livingston           SR Konawaena              4:41.68*   4   
  5 Bryson Kobayashi          SR Waiakea                4:42.08*   2   
  6 Shannon White             JR Keaau                  4:43.29*   1   
  7 Joseph Skurski            SR Kealakehe              4:45.30* 
  8 Aaron Ashcroft            JR Kealakehe              4:47.83* 
  9 Shannon Masada-Rodriguez  SR Hawaii Prep            4:49.02  
 10 Shawn Andrada             JR Keaau                  4:51.58  
 11 Jackson Halford           FR Waiakea                4:57.03  
 12 Wynton Wizinowich            Parker                 5:01.38  
 13 Eli Hart                  SR Hawaii Prep            5:06.91  
 14 Russell Hapgood           JR Hawaii Prep            5:09.63  
 15 Kaualiilii Pulotu         FR Konawaena              5:15.99  
 16 James Clubbs              SO Keaau                  5:16.24  
 17 Kyle Kosaki               FR Waiakea                5:16.71  
 18 Kris John Ramos           JR Keaau                  5:18.72  
 19 Josh Dipert               JR Pahoa                  5:20.65  
 20 Evan Matsuyama            SO Kealakehe              5:28.71  
 21 Chris Oh                  SO Hawaii Prep            5:30.09  
 22 Loren Bailey              FR Konawaena              5:33.82  
 23 Ian Cristobal             SO Waiakea                5:46.69  
 24 Theodore JM DeRego        FR Kamehameha HI          5:51.80  
 25 Charles Watson            JR Ka'u                   5:58.72  
 26 William Oh                SO Hawaii Prep            6:25.75  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  9:42.24                                                       
  HHSAA Cons: C 10:02.24                                                       
BIIF Qualify: * 10:52.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eli Hart                  SR Hawaii Prep            9:41.24A  10   
  2 Patrick Understeller      SR Keaau                  9:52.68C   8   
  3 Chris Mosch               SO Honokaa               10:03.65*   6   
  4 James Imai                SR Waiakea               10:21.94*   4   
  5 Shannon White             JR Keaau                 10:34.90*   2   
  6 Jesse Tarnas                 Parker                11:02.94    1   
  7 Russell Hapgood           JR Hawaii Prep           11:06.03  
  8 Donald Russell            JR Konawaena             11:23.17  
  9 James Clubbs              SO Keaau                 11:31.09  
 10 Theodore JM DeRego        FR Kamehameha HI         12:28.34  
 -- Mark Nicholas Petner      SR Kamehameha HI               DQ  
 -- Cameron Anderson          FR Waiakea                     DQ  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 16.04                                                          
  HHSAA Cons: C 16.44                                                          
BIIF Qualify: * 19.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     14.94A  NWI  2  10   
  2 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            15.88A  NWI  2   8   
  3 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                    16.25C  NWI  2   6   
  4 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            16.81*  NWI  2   4   
  5 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              18.27*  NWI  2   2   
  6 Easten Tanimoto           FR Kamehameha HI            18.42*  NWI  1   1   
  7 Paul Chen                 SR Hawaii Prep              19.88   NWI  1 
  8 Ikaika Smith              SR Konawaena                20.09   NWI  1 
  9 Dylan KK Alip             FR Kamehameha HI            20.78   NWI  1 
 -- Taylor Borisoff           SR Kealakehe                   DQ   NWI  1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 42.04                                                          
  HHSAA Cons: C 42.94                                                          
BIIF Qualify: * 47.54                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     39.23A  2  10   
  2 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            42.89C  2   8   
  3 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            44.34*  2   6   
  4 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              45.04*  2   4   
  5 Joshua Robinson           SO Honokaa                  47.08*  1   2   
  6 Joseph Florendo           SR Hawaii Prep              47.11*  2   1   
  7 Damien Packer             FR Keaau                    47.19*  2 
  8 William Sims              SR Hawaii Prep              47.55   1 
  9 Oscar Kuo                 FR Hawaii Prep              47.98   1 
 10 Easten Tanimoto           FR Kamehameha HI            48.26   1 
 11 Taylor Borisoff           SR Kealakehe                48.50   2 
 12 Isaac M DeRego            JR Kamehameha HI            52.80   1 
 13 Joseph Ola                FR Honokaa                  58.79   1 
 -- Torin Kubo                FR Hawaii Prep                 DQ   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 45.14                                                          
  HHSAA Cons: C 45.94                                                          
BIIF Qualify: * 47.44                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                             44.79A  10   
  2 Kealakehe                                             45.44C   8   
  3 Konawaena                                             46.09*   6   
  4 Keaau High School                                     48.16    4   
  5 Waiakea                                               49.28    2   
  6 Ka'u High School                                      52.02    1   
 -- Hawaii Preparatory Academy                               DQ  
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 3:34.64                                                        
  HHSAA Cons: C 3:43.24                                                        
BIIF Qualify: * 4:05.00                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hawaii Preparatory Academy                          3:43.43*  2  10   
  2 Kealakehe                                           3:45.41*  2   8   
  3 Honoka'a                                            3:52.35*  2   6   
  4 Kealakehe  'B'                                     x3:52.81*  1 
  5 Honoka'a  'B'                                      x3:54.06*  1 
  6 Keaau High School                                   3:54.74*  2   4   
  7 Konawaena                                           3:56.77*  2   2   
  8 Waiakea                                             4:07.95   2   1   
  9 Waiakea  'B'                                       x4:08.04   1 
 
Boys High Jump
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  6-00                                                          
  HHSAA Cons: C  5-10                                                          
BIIF Qualify: *  5-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                  5-10.00C  10   
  2 Sam Unger                 SR Konawaena             J5-10.00C   8   
  3 George Twigg-Smith        SO Hawaii Prep            5-08.00*   6   
  4 Ethan Meikle              JR Kohala                J5-08.00*   4   
  5 Travis Morriss            JR Parker                 5-04.00*   1.50
  5 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI          5-04.00*   1.50
  7 Jesse Huihui              FR Keaau                 J5-04.00* 
  8 Anthony Magnione             Parker                 5-02.00  
  8 Wilson Inman              SR Hawaii Prep            5-02.00  
 10 Jacob St. George          JR Waiakea                5-00.00  
 10 John Fratinardo           JR Kamehameha HI          5-00.00  
 12 Alex Engdahl              FR Keaau                  4-10.00  
 12 Easten Tanimoto           FR Kamehameha HI          4-10.00  
 12 Cliff Eriksson            FR Keaau                  4-10.00  
 15 Rogelio Barroga           SO Keaau                  4-08.00  
 16 Warner Shaw               FR Kamehameha HI          4-06.00  
 -- Hunter Wilburn            SO Waiakea                   FAIL  
 -- Peter Ciano                  Parker                    FAIL  
 -- MaCrae Johnston              Parker                    FAIL  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 12-06                                                          
  HHSAA Cons: C 12-00                                                          
BIIF Qualify: *  9-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         12-00.00C  10   
  2 Isaac M DeRego            JR Kamehameha HI         11-00.00*   8   
  3 JJ Higginson              JR Hawaii Prep           10-06.00*   6   
  4 Remington Noguchi         SR Kealakehe            J10-06.00*   4   
  5 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep            9-06.00*   2   
  6 Ikaika Brigoli            SO Keaau                  8-00.00    0.50
  6 Nelson Enos               FR Keaau                  8-00.00    0.50
  8 Greg Matias               FR Keaau                  7-00.00  
 
Boys Long Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 20-10.25                                                       
  HHSAA Cons: C 20-06.25                                                       
BIIF Qualify: *    18-10                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  19-10.00*  NWI  10   
     19-02.75(NWI) 19-05.50(NWI) 19-10(NWI)            
  2 Jordan Ursua                 Kealakehe             19-07.50*  NWI   8   
     FOUL      19-07.50(NWI) FOUL                 
  3 Jesse Huihui              FR Keaau                 19-01.50*  NWI   6   
     19-01.50(NWI) 18-02.25(NWI) 18-01.25(NWI)            
  4 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                 18-08.75   NWI   4   
     FOUL      18-08.75(NWI) 18-08.25(NWI)            
  5 Daniel Gregg                 Parker                18-06.75   NWI   2   
     FOUL      17-09(NWI) 18-06.75(NWI)            
  6 Manta Dircks              JR Kamehameha HI        J18-06.75   NWI   1   
     FOUL      FOUL      18-06.75(NWI)            
  7 Raydan Bala, Jr              Kealakehe             18-06.25   NWI 
     18-06.25(NWI) 18-01.50(NWI) 17-08.50(NWI)            
  8 Anthony Magnione             Parker                18-04.50   NWI 
     17-09.75(NWI) 18-00.25(NWI) 18-04.50(NWI)            
  9 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         18-02.00   NWI 
     18-02(NWI) 17-09(NWI) 17-10.75(NWI)            
  9 Steven Combs              JR Kealakehe             18-02.00   NWI 
     18-02(NWI) 18-00.50(NWI) 17-04.50(NWI)            
 11 Jacob Kimi                   Kealakehe             17-07.25   NWI 
     FOUL      17-07.25(NWI) FOUL                 
 12 Landru Parker             JR Keaau                 17-02.25   NWI 
     17-02.25(NWI) 17-00.50(NWI) FOUL                
 13 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep           17-00.00   NWI 
     17-00(NWI) 16-01.50(NWI) 16-10.75(NWI)           
 14 Kekoa Hu                  SO Kealakehe             16-09.75   NWI 
     16-09.75(NWI) 15-11.75(NWI) FOUL                
 15 Alika Kaopua              FR Ka'u                  16-08.75   NWI 
     16-08.75(NWI) 14-08.50(NWI) 14-11.50(NWI)            
 16 Randall Berdon            FR Konawaena             16-08.00   NWI 
     14-10.75(NWI) 16-07(NWI) 16-08(NWI)            
 17 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                  16-06.25   NWI 
     15-10.75(NWI) 15-06.25(NWI) 16-06.25(NWI)            
 18 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep           16-02.00   NWI 
     16-00.25(NWI) FOUL      16-02(NWI)            
 19 Caden Yamamoto               Waiakea               15-09.25   NWI 
     15-09.25(NWI) 14-05.50(NWI) 15-00(NWI)            
 20 Warner Shaw               FR Kamehameha HI         15-05.50   NWI 
     15-05.50(NWI) FOUL      15-03.50(NWI)            
 21 Karl Sakai                SO Waiakea               15-03.75   NWI 
     FOUL      FOUL      15-03.75(NWI)            
 22 Bryton Otani              FR Waiakea               15-01.25   NWI 
     15-01.25(NWI) 14-11.25(NWI) 14-08.25(NWI)            
 23 Joseph Ola                FR Honokaa               15-00.75   NWI 
     14-04.25(NWI) 12-06.50(NWI) 15-00.75(NWI)            
 24 Ryne Uemura               SO Waiakea               14-06.25   NWI 
     14-06.25(NWI) 14-01.50(NWI) FOUL                 
 25 MaCrae Johnston              Parker                14-05.75   NWI 
     FOUL      11-09(NWI) 14-05.75(NWI)            
 26 Genier Cayabyab           FR Waiakea               12-00.75   NWI 
     11-02(NWI) 11-08(NWI) 12-00.75(NWI)            
 -- Bryant Malepe             JR Ka'u                      FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Boys Triple Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 42-02.25                                                       
  HHSAA Cons: C 40-10.50                                                       
BIIF Qualify: *    36-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  43-09.00A  NWI  10   
     43-01.75(NWI) 43-09(NWI) 42-11(NWI)           
  2 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                 42-09.50A  NWI   8   
     42-09.50(NWI) FOUL      FOUL                
  3 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         40-05.25*  NWI   6   
     40-05.25(NWI) 38-10.75(NWI) 37-07.50(NWI)           
  4 Travis Winters            FR Waiakea               38-00.50*  NWI   4   
     FOUL      FOUL      38-00.50(NWI)           
  5 George Twigg-Smith        SO Hawaii Prep           36-06.50*  NWI   2   
     35-00.75(NWI) 36-06.50(NWI) FOUL                
  6 Landru Parker             JR Keaau                 36-06.25*  NWI   1   
     36-04(NWI) 35-11.75(NWI) 36-06.25(NWI)           
  7 Caden Yamamoto               Waiakea               36-01.25*  NWI 
     34-04.75(NWI) 34-11(NWI) 36-01.25(NWI)           
  8 Damien Packer             FR Keaau                 35-08.00   NWI 
     35-03(NWI) 35-01(NWI) 35-08(NWI)           
  8 Cameron Anderson          FR Waiakea               35-08.00   NWI 
     FOUL      FOUL      35-08(NWI)           
 10 Steven Combs              JR Kealakehe             35-03.25   NWI 
     33-07.25(NWI) 35-00.50(NWI) 35-03.25(NWI)          
 11 Kaimi Scott               JR Waiakea               35-00.75   NWI 
     33-09.25(NWI) 35-00.25(NWI) 35-00.75(NWI)           
 12 Jacob Souza               SO Kealakehe             34-09.25   NWI 
     34-09.25(NWI) 34-06.75(NWI) FOUL                
 13 Dylan KK Alip             FR Kamehameha HI         29-07.25   NWI 
     28-06(NWI) 29-07.25(NWI) 27-06(NWI)           
 -- Ryne Uemura               SO Waiakea                   FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Boys Shot Put
=======================================================================
  HHSAA Auto: A    48-01                                                       
  HHSAA Cons: C 44-08.50                                                       
BIIF Qualify: *    37-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             FR Hawaii Prep           46-08.50C  10   
      FOUL  46-08.50  44-11.75           
  2 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep           45-09.25C   8   
      45-09.25  40-02  43-02           
  3 Daniel Iopa               SR Keaau                 43-06.00*   6   
      FOUL  41-11.50  43-06           
  4 Jake Jordan               JR Kealakehe             41-11.25*   4   
      39-00  FOUL  41-11.25           
  5 Clancey Hammond           SR Keaau                 40-10.50*   2   
      37-10.75  39-02.75  40-10.50           
  6 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI         38-11.50*   1   
      35-03.50  35-09.75  38-11.50           
  7 Dathan Toribio            JR Keaau                 38-10.25* 
      34-06  FOUL  38-10.25           
  8 Thor Soder                SR Ka'u                  36-10.75  
      36-00  36-08.50  36-10.75           
  9 Cole Carpenter            SO Hilo                  36-02.25  
      FOUL  34-04  36-02.25            
 10 Onipa'a Stevens           SO Hawaii Prep           35-05.75  
      35-05.75  32-10.25  33-09.75           
 11 Kayson Okunami            SR Kamehameha HI         34-04.25  
      33-11.25  33-00.50  34-04.25           
 12 Chris Acob                SR Hilo                  34-00.00  
      FOUL  34-00  32-10.50            
 13 Kody Agbayani             SR Kamehameha HI         33-09.25  
      FOUL  FOUL  33-09.25           
 14 Aaron Hudman              SO Kealakehe             33-03.00  
      33-03  31-10  FOUL            
 15 Jesse Hudson              SR Kohala                32-03.50  
      30-00.75  32-03.50  31-03.50           
 16 Sam Fry                   JR Waiakea               31-09.50  
      29-02  31-09.50  30-10           
 17 Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI         31-03.50  
      31-03.50  31-00  FOUL           
 18 Kimo Cavaco               JR Hilo                  30-10.00  
      30-10  30-07  30-10            
 19 Kaheana Miyasaki          SO Hilo                  29-00.00  
      26-08  29-00  28-03.50            
 20 Tony Wells                   Honokaa               28-09.50  
      FOUL  28-03.50  28-09.50           
 21 Mark Rita                 SO Ka'u                  26-10.00  
      26-10  FOUL  FOUL           
 22 Marcus Hess               JR Hawaii Prep           26-08.00  
      FOUL  FOUL  26-08          
 23 Herry Kiman               SO Waiakea               26-02.50  
      23-09.50  25-01  26-02.50           
 24 Tyler Kubojiri            SO Waiakea               25-11.50  
      23-00  25-11.50  25-10.50           
 25 Avery Fujie               SO Waiakea               25-05.00  
      24-05  25-05  FOUL           
 26 Jeff Tanaka               FR Waiakea               25-01.00  
      25-01  23-01  22-07           
 27 Kevin Cadaoas             FR Kohala                24-02.50  
      21-10.50  FOUL  24-02.50           
 -- Conn Wallman              SR Kohala                    FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Arvin Antonio             JR Kohala                    FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 143-09                                                         
  HHSAA Cons: C 134-10                                                         
BIIF Qualify: * 108-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep          140-10.50C  10   
      130-03.50  140-10.50  FOUL           
  2 Jake Jordan               JR Kealakehe            132-01.50*   8   
      118-09  132-01.50  FOUL           
  3 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI        125-05.50*   6   
      FOUL  FOUL  125-05.50           
  4 Daniel Iopa               SR Keaau                124-10.50*   4   
      124-10.50  119-10.50  122-10           
  5 Shane Brostek             FR Hawaii Prep             122-00*   2   
      FOUL  117-08  122-00           
  6 Arvin Antonio             JR Kohala                  115-06*   1   
      FOUL  108-08.50  115-06           
  7 Conn Wallman              SR Kohala               112-01.50* 
      100-10  112-01.50  102-02.50           
  8 Onipa'a Stevens           SO Hawaii Prep          111-01.50* 
      103-10.50  111-01.50  FOUL           
  9 Dathan Toribio            JR Keaau                110-00.50* 
      FOUL  85-11  110-00.50           
 10 Sam Fry                   JR Waiakea              108-01.50* 
      94-04.50  98-07  108-01.50           
 11 Clancey Hammond           SR Keaau                106-00.50  
      103-01  106-00.50  FOUL           
 12 Tony Gaspar               SR Konawaena            102-11.50  
      FOUL  102-11.50  FOUL           
 13 Cole Carpenter            SO Hilo                  99-03.75  
      99-03.75  86-01  FOUL           
 14 Jesse Hudson              SR Kohala                89-09.50  
      FOUL  89-09.50  FOUL           
 15 Kody Agbayani             SR Kamehameha HI         89-07.25  
      FOUL  FOUL  89-07.25          
 16 Kayson Okunami            SR Kamehameha HI         83-10.50  
      FOUL  FOUL  83-10.50           
 17 Thor Soder                SR Ka'u                     83-01  
      83-01  FOUL  83-01           
 18 Kimo Cavaco               JR Hilo                  80-03.25  
      80-03.25  80-00  FOUL           
 19 Aaron Hudman              SO Kealakehe             77-05.50  
      FOUL  77-05.50  FOUL           
 20 Marcus Hess               JR Hawaii Prep           76-11.25  
      74-08  76-11.25  FOUL           
 21 Darin Dennis              SR Ka'u                  76-00.50  
      76-00.50  FOUL  FOUL           
 22 Tyler Kubojiri            SO Waiakea                  75-02  
      FOUL  71-01  75-02           
 23 Makoa Richards            JR Honokaa                  74-06  
      71-01  72-05.50  74-06           
 24 Jeff Tanaka               FR Waiakea                  73-10  
      71-06.50  FOUL  73-10           
 25 Chris Acob                SR Hilo                     71-09  
      FOUL  FOUL  71-09           
 26 Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI         71-06.50  
      FOUL  71-06.50  FOUL           
 27 Kevin Cadaoas             FR Kohala                   51-03  
      FOUL  51-03  FOUL           
 -- Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI             FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Vincent Liu               SR Hilo                      FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Tony Wells                   Honokaa                   FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Zack Tadio                SO Honokaa                   FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Hawaii  128        2) Hawaii Preparatory Academ 127   
    3) Honoka'a                    62        4) Waiakea                    52   
    5) Konawaena                   27        6) Keaau High School          26   
    7) Kohala High School          20        8) Kealakehe                  17   
    9) Hilo                        14       10) Ka'u High School           12   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hawaii Preparatory Academy  94        2) Keaau High School          81   
    3) Kamehameha Schools Hawaii   75.50     4) Kealakehe                  60   
    5) Ka'u High School            50        6) Waiakea                    49   
    7) Honoka'a                    39        8) Konawaena                  32   
    9) Parker                      10.50    10) Kohala High School          5