BIIF All-Comers                                
Konawaena High School  - 4/18/2009                       
Kealakekua, HI                                 
Results                                    
 
@Ka'u JR Jacob Edwards earns his 50 points with a double HI#1 hurdle double 15.04/39.38, jumps
 double 20-11/44-7.50 (HI#3), 2nd place PR finish in the 200m 22.98 and 5th in the 100m 11.63 
@Hawaii Prep JR Ku'uipo Nakoa earns her 45 points with a sprints double 12.80/26.80, jumps
 double 16-8.25/36-3 and anchoring the first place Hawaii Prep Girls Relays 52.30/4:14.64
@Running on his home track, Konawaena SR Dakota Smith 1:59.81 earns the #1 time in HI,
 outpacing Kamehameha SR Jordan Lerma 2:00.15 (HI#3) in the boys 800m 
@Kamehameha SR Aubrey Lea Shaw doubles in the Hurdles 16.82/48.77
@Hilo SR Jordon Loeffler throws double 49-5/137-1.50

Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 12.94                                                          
  HHSAA Cons: C 13.24                                                          
BIIF Qualify: * 14.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              12.80A  NWI  4  10   
  2 Corie Schattuaer          SR Hilo                     13.02C  NWI  4   8   
  3 Cecily Fujii              SO Honokaa                  13.39*  NWI  4   6   
  4 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                13.40*  NWI  4   4   
  5 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            13.57*  NWI  4   2    13.563
  6 Amber Pocock              JR Ka'u                     13.57*  NWI  4   1    13.569
  7 Clarke Willis             SO Christian Libert         13.85*  NWI  1 
  8 Katie Aguilar             FR Honokaa                  13.88*  NWI  4 
  9 Katie Case                FR Hawaii Prep              13.95*  NWI  1 
 10 Pamela Lynn               SO Hawaii Prep              13.97*  NWI  1 
 11 Erika Cushnie             JR Hawaii Prep              14.10*  NWI  3 
 12 Jessica Marote            SR Kamehameha HI            14.12*  NWI  4 
 13 Kaitlyn Chock             JR Waiakea                  14.15*  NWI  1 
 14 Heidi Hall                SR Kamehameha HI            14.18*  NWI  1 
 15 Desiree Seid              JR Hawaii Prep              14.29   NWI  2 
 16 Shalisa Frazier           SR Honokaa                  14.44   NWI  1 
 17 Logan Ayau                JR Kealakehe                14.58   NWI  2 
 18 Ashley Anderson           SO Kealakehe                14.59   NWI  2 
 19 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                14.59   NWI  1 
 20 Claire Uyetake            JR Hilo                     14.78   NWI  1 
 21 Tamaya Scott              FR Honokaa                  14.85   NWI  2 
 22 Lana Queen                SO Hawaii Prep              14.89   NWI  3 
 23 Rachael Bianchi           FR Kealakehe                14.93   NWI  3 
 24 Chelsea-Domi Ashimine     SO Hawaii Prep              15.14   NWI  3 
 25 Julia Marks               JR Kealakehe                15.15   NWI  3 
 26 Hannah Unger              FR Hawaii Prep              15.33   NWI  3 
 27 Sophia Boli               SR Kealakehe                15.58   NWI  3 
 28 Mariah Gonzales           FR Konawaena                15.77   NWI  2 
 29 Kara Erickson             SO Hawaii Prep              15.78   NWI  3 
 30 Christi Economy           JR Waiakea                  16.18   NWI  2 
 -- Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI               FS   NWI  2 
 
Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 26.84                                                          
  HHSAA Cons: C 27.64                                                          
BIIF Qualify: * 29.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              26.80A  NWI  4  10   
  2 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                27.25C  NWI  4   8   
  3 Corie Schattuaer          SR Hilo                     27.37C  NWI  4   6   
  4 Randi Estrada             FR Keaau                    27.40C  NWI  4   4   
  5 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            27.86*  NWI  4   2   
  6 Jo-Lynn Kahala-Minzer     JR Kealakehe                28.12*  NWI  4   1   
  7 Kaua Wall                 SR Konawaena                28.29*  NWI  1 
  8 Cecily Fujii              SO Honokaa                  28.64*  NWI  1 
  9 Clarke Willis             SO Christian Libert         29.16*  NWI  1 
 10 Jessica Marote            SR Kamehameha HI            29.34*  NWI  4 
 11 Katie Aguilar             FR Honokaa                  29.34*  NWI  4 
 12 Pamela Lynn               SO Hawaii Prep              29.48*  NWI  1 
 13 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                29.58*  NWI  1 
 14 Desiree Seid              JR Hawaii Prep              29.73*  NWI  2 
 15 Nani Lancaster-Jensen     JR Kamehameha HI            29.95   NWI  2 
 16 Danielle Stover           JR Konawaena                30.11   NWI  2 
 17 Shalisa Frazier           SR Honokaa                  30.16   NWI  2 
 18 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            30.28   NWI  1 
 19 Kai Alita Bresciani       JR Kealakehe                30.36   NWI  3 
 20 Amber Datta               SR Kealakehe                30.45   NWI  3 
 21 Saian Smith               FR Kohala                   30.49   NWI  1 
 22 Ariana Graham             SR Keaau                    30.52   NWI  2 
 23 Tiffany Epping            SO Keaau                    30.60   NWI  3 
 24 Julia Naumes              SR Kohala                   30.61   NWI  2 
 25 Tamaya Scott              FR Honokaa                  30.88   NWI  3 
 26 Julia Marks               JR Kealakehe                31.14   NWI  2 
 27 Chelsea-Domi Ashimine     SO Hawaii Prep              31.59   NWI  3 
 28 Hannah Unger              FR Hawaii Prep              31.60   NWI  3 
 29 Jade Sohriakoff           FR Hawaii Prep              31.86   NWI  2 
 30 Mariah Gonzales           FR Konawaena                32.04   NWI  3 
 31 Kelsee TK Aganus          SO Kamehameha HI            32.59   NWI  3 
 32 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     34.39   NWI  1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 62.74                                                          
  HHSAA Cons: C 63.84                                                          
BIIF Qualify: * 72.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaua Wall                 SR Konawaena                61.25A  3  10   
  2 Randi Estrada             FR Keaau                    61.55A  3   8   
  3 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            62.45A  3   6   
  4 Hana Scully               SO Hawaii Prep              63.33C  1   4   
  5 Amy Eriksson              SR Keaau                    64.10*  3   2   
  6 Jo-Lynn Kahala-Minzer     JR Kealakehe                64.65*  3   1   
  7 Kaila Voss                FR Kealakehe                64.98*  3 
  8 Mackenzie Buckner         SO Hawaii Prep              66.49*  3 
  9 Shina Chung               FR Hilo                     66.71*  1 
 10 Kai Alita Bresciani       JR Kealakehe                68.02*  2 
 11 Katie Aguilar             FR Honokaa                  68.41*  1 
 12 Heidi Hall                SR Kamehameha HI            68.43*  1 
 13 Tamaya Scott              FR Honokaa                  69.27*  2 
 14 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     69.56*  2 
 15 Danielle Stover           JR Konawaena                69.75*  1 
 16 Amber Datta               SR Kealakehe                69.77*  1 
 17 Natalie Orevillo          FR Hilo                     69.80*  1 
 18 Rebecca Wong              SR Hawaii Prep              72.70   2 
 19 Cecily Fujii              SO Honokaa                  72.79   2 
 20 Sierra Hagg               SO Christian Libert         73.21   3 
 21 Natalie DeLeary           SR Kealakehe                75.88   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 2:30.14                                                        
  HHSAA Cons: C 2:34.84                                                        
BIIF Qualify: * 2:57.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaitlyn Chock             JR Waiakea                2:30.43C  10   
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa                2:33.64C   8   
  3 Noelani Vargas            SR Hawaii Prep            2:38.64*   6   
  4 Abby Rimel                SO Christian Libert       2:48.88*   4   
  5 Mary Josephine Osorio     SO Kohala                 2:48.99*   2   
  6 Kristen Mattos            SO Christian Libert       2:51.28*   1   
  7 Jeanine Hoy               FR Parker                 2:55.97* 
  8 Keala Martins-Keliihooma  SR Kamehameha HI          2:57.37  
  9 Raylyne Welker            JR Ka'u                   3:22.30  
 10 Elena Mello-Waiwaiole     SO Ka'u                   3:34.64  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 5:13.24                                                        
  HHSAA Cons: C 5:29.44                                                        
BIIF Qualify: * 6:20.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Athena Oldfather          JR Honokaa                5:26.76C  10   
  2 Tialana Greenwell         SO Honokaa                5:28.59C   8   
  3 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI          5:40.25*   6   
  4 Corin Nariko Lilinoe Kim  FR Kamehameha HI          6:01.26*   4   
  5 Kim Kishimoto             JR Honokaa                6:01.46*   2   
  6 Mary Josephine Osorio     SO Kohala                 6:07.93*   1   
  7 Roya Sabri                SO Kealakehe              6:18.65* 
  8 Veronica Gonzales         SR Pahoa                  6:20.46  
  9 Amelia Evans              SR Hawaii Prep            6:25.65  
 10 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                6:32.78  
 11 Janelle Guererro          JR Keaau                  7:12.62  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 11:49.84                                                       
  HHSAA Cons: C 12:16.84                                                       
BIIF Qualify: * 14:16.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         SO Honokaa               11:24.15A  10   
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa               11:28.66A   8   
  3 Shalila De Bourmont       FR Hilo                  11:48.54A   6   
  4 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI         11:53.70C   4   
  5 Deann Thornton            FR Keaau                 12:08.77C   2   
  6 Kelsie Kobayashi          FR Waiakea               12:16.60C   1   
  7 Kela Vargas               SO Hawaii Prep           12:20.11* 
  8 Kim Kishimoto             JR Honokaa               12:37.41* 
  9 Mary Josephine Osorio     SO Kohala                13:04.50* 
 10 Corin Nariko Lilinoe Kim  FR Kamehameha HI         13:05.15* 
 11 Jeanine Hoy               FR Parker                13:34.82* 
 12 Roya Sabri                SO Kealakehe             13:56.87* 
 13 Veronica Gonzales         SR Pahoa                 14:09.48* 
 
Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 17.14                                                          
  HHSAA Cons: C 18.04                                                          
BIIF Qualify: * 21.14                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            16.82A  NWI  3  10   
  2 Anuhea Wall               SO Konawaena                17.21C  NWI  3   8   
  3 Kini Shuping              SR Hawaii Prep              17.62C  NWI  3   6   
  4 Lana Queen                SO Hawaii Prep              18.10*  NWI  3   4   
  5 Amber Pocock              JR Ka'u                     18.24*  NWI  3   2   
  6 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            18.42*  NWI  3   1   
  7 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     18.43*  NWI  3 
  8 Ana Tenorio               SR Hawaii Prep              18.69*  NWI  2 
  9 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            19.03*  NWI  2 
 10 Madeline Redo             JR Kealakehe                19.40*  NWI  2 
 11 Cathryn Orton             JR Kealakehe                19.89*  NWI  1 
 12 Raycee Cooke              FR Hilo                     20.13*  NWI  2 
 13 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     20.20*  NWI  2 
 14 Chelsea-Domi Ashimine     SO Hawaii Prep              20.30*  NWI  1 
 15 Kaimiloa Yoshida          JR Kamehameha HI            20.99*  NWI  1 
 15 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     20.99*  NWI  2 
 17 Bree Delacruz             FR Hilo                     21.12*  NWI  2 
 18 Ajia Minor                JR Christian Libert         21.77   NWI  1 
 19 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     23.27   NWI  1 
 -- Kelsee TK Aganus          SO Kamehameha HI               FS   NWI  1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 49.44                                                          
  HHSAA Cons: C 52.34                                                          
BIIF Qualify: * 59.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            48.77A  4  10   
  2 Anuhea Wall               SO Konawaena                50.65C  4   8   
  3 Cassie Morigaki           SR Waiakea                  52.03C  4   6   
  4 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            52.38*  4   4   
  5 Saian Smith               FR Kohala                   53.30*  3   2   
  6 Lana Queen                SO Hawaii Prep              53.48*  4   1   
  7 Amber Pocock              JR Ka'u                     53.93*  4 
  8 Ana Tenorio               SR Hawaii Prep              55.31*  1 
  9 Raycee Cooke              FR Hilo                     55.45*  3 
 10 Kaimiloa Yoshida          JR Kamehameha HI            56.19*  1 
 11 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            56.28*  3 
 12 Chelsea-Domi Ashimine     SO Hawaii Prep              57.13*  3 
 13 Taquila Sambrana          SO Keaau                    57.59*  3 
 14 Bree Delacruz             FR Hilo                     57.62*  3 
 15 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     57.76*  3 
 16 Halia Obrey               SR Kohala                   58.60*  1 
 17 Cathryn Orton             JR Kealakehe                59.43   2 
 18 Hollie Lambert            JR Waiakea                  60.63   1 
 19 Ajia Minor                JR Christian Libert         61.72   1 
 20 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     63.38   1 
 21 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     64.61   2 
 22 Hannah Furumo             SO Waiakea                  66.04   2 
 23 Joyce Dvorak              JR Waiakea                  69.85   2 
 24 Nicole Chaffin            SO Kealakehe                72.69   1 
 -- Kini Shuping              SR Hawaii Prep                DNF   4 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 52.74                                                          
  HHSAA Cons: C 54.94                                                          
BIIF Qualify: * 58.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawaii Preparatory Academy                            52.30A  10   
  2 Kamehameha Schools Hawaii                             52.99C   8   
  3 Hilo                                                  53.19C   6   
  4 Konawaena                                             53.64C   4   
  5 Kealakehe                                             55.24*   2   
  6 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                       x55.49* 
  7 Hawaii Preparatory Academy  'B'                      x57.53* 
  8 Kealakehe  'B'                                       x59.50  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 4:21.44                                                        
  HHSAA Cons: C 4:36.34                                                        
BIIF Qualify: * 4:58.00                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawaii Preparatory Academy                          4:14.64A  10   
  2 Kamehameha Schools Hawaii                           4:32.96C   8   
  3 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                     x4:50.25* 
  4 Honoka'a                                            4:50.36*   6   
  5 Christian Liberty                                   4:53.20*   4   
 
Girls High Jump
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  4-10                                                          
  HHSAA Cons: C  4-08                                                          
BIIF Qualify: *  4-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassie Morigaki           SR Waiakea                4-10.00A  10   
  2 Erika Cushnie             JR Hawaii Prep           J4-10.00A   8   
  3 Randi Estrada             FR Keaau                  4-08.00C   6   
  4 Rebecca Wong              SR Hawaii Prep            4-06.00*   3   
  4 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI          4-06.00*   3   
  6 Kelsi Nishina             SO Hawaii Prep           J4-06.00*   1   
  7 Rachael Bianchi           FR Kealakehe             J4-06.00* 
  8 Hollie Lambert            JR Waiakea                4-04.00* 
  8 Kaila Voss                FR Kealakehe              4-04.00* 
 10 Lucia Croce               FR Hawaii Prep            4-02.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  9-00                                                          
  HHSAA Cons: C  8-00                                                          
BIIF Qualify: *  6-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shina Chung               FR Hilo                   8-06.00C  10   
  2 Kalena K Gushiken         SR Kamehameha HI          7-06.00*   8   
  3 Ariana Graham             SR Keaau                  7-00.00*   6   
  4 Taylor Esaki              FR Hawaii Prep           J7-00.00*   4   
  5 Tatiana Marti             SO Hawaii Prep           J7-00.00*   2   
  6 Natalie Orevillo          FR Hilo                   6-00.00*   1   
  7 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                5-06.00  
 -- Aretha Hiruma             FR Hawaii Prep                 NH  
 -- Sydney Budde              FR Hawaii Prep                 DQ  
 
Girls Long Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 15-11.75                                                       
  HHSAA Cons: C 15-03.50                                                       
BIIF Qualify: *    13-08                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           16-08.25A  NWI  10   
     16-08.25(NWI) 15-10.25(NWI) 15-02(NWI)            
  2 Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI         14-02.75*  NWI   8   
     14-02.75(NWI) 12-11.50(NWI) 12-09.75(NWI)            
  3 Victoria Hiilani Evans-B  SO Kamehameha HI         14-02.00*  NWI   6   
     14-00(NWI) 14-02(NWI) 13-10.25(NWI)            
  4 Kini Shuping              SR Hawaii Prep           14-00.50*  NWI   4   
     FOUL      FOUL      14-00.50(NWI)            
  5 Kaila Voss                FR Kealakehe             13-08.00*  NWI   2   
     13-03.50(NWI) 13-08(NWI) 13-07(NWI)            
  6 Julia Marks               JR Kealakehe             13-05.00   NWI   1   
     11-09.25(NWI) 13-05(NWI) 12-04(NWI)           
  7 Ashley Anderson           SO Kealakehe             12-11.50   NWI 
     12-11.50(NWI) FOUL      12-07(NWI)            
  8 Raine Kolman              FR Konawaena             12-11.00   NWI 
     12-11(NWI) 12-09.75(NWI) 12-05.25(NWI)            
  9 Keala Martins-Keliihooma  SR Kamehameha HI         12-05.50   NWI 
     12-05.50(NWI) 12-05(NWI) 11-09.25(NWI)            
 10 Kara Erickson             SO Hawaii Prep           12-03.50   NWI 
     9-11(NWI) 12-03.50(NWI) 11-10(NWI)            
 11 Joyce Dvorak              JR Waiakea               11-07.00   NWI 
     11-07(NWI) FOUL      FOUL                 
 12 Hollie Lambert            JR Waiakea               11-06.00   NWI 
     11-00.50(NWI) 11-06(NWI) 11-03.25(NWI)            
 13 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa               11-05.00   NWI 
     10-09(NWI) 11-05(NWI)               
 -- Pamela Lynn               SO Hawaii Prep               FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL                 
 
Girls Triple Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 33-08                                                          
  HHSAA Cons: C 32-00                                                          
BIIF Qualify: * 29-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           36-03.00A  NWI  10   
     35-04.50(NWI) 34-09(NWI) 36-03(NWI)           
  2 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI         32-06.00C  NWI   8   
     31-06.50(NWI) 30-09(NWI) 32-06(NWI)           
  3 Victoria Hiilani Evans-B  SO Kamehameha HI         32-01.75C  NWI   6   
     31-08.50(NWI) 31-08.50(NWI) 32-01.75(NWI)           
  4 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI         31-02.75*  NWI   4   
     29-02.50(NWI) 31-02.75(NWI) 30-08(NWI)           
  5 Cassie Morigaki           SR Waiakea               31-01.75*  NWI   2   
     30-05(NWI) 30-07.75(NWI) 31-01.75(NWI)           
  6 Raine Kolman              FR Konawaena             29-03.25*  NWI   1   
     FOUL      29-03.25(NWI) 28-04(NWI)           
  7 Kaila Voss                FR Kealakehe             29-00.75*  NWI 
     29-00.75(NWI) 28-03.50(NWI) 28-11(NWI)           
  8 Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI         28-03.75   NWI 
     28-00(NWI) 27-06.25(NWI) 28-03.75(NWI)           
  9 Heidi Hall                SR Kamehameha HI         28-01.00   NWI 
     28-01(NWI) 25-04.25(NWI) 26-11.25(NWI)           
 10 Rachael Bianchi           FR Kealakehe             27-08.00   NWI 
     27-04.75(NWI) 26-09.50(NWI) 27-08(NWI)           
 
Girls Shot Put
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 33-09.25                                                       
  HHSAA Cons: C 31-07.50                                                       
BIIF Qualify: *    23-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Julia Naumes              SR Kohala                33-03.50C  10   
  2 Kaopuanani A Sutton       JR Kamehameha HI         27-10.00*   8   
  3 Alohi Adachi-Jose         SR Hilo                  26-11.75*   6   
  4 Jennie-Lynn Ha’alilio     SR Ka'u                  26-01.25*   4   
  5 Kaitlin Paleka-Kennedy    SO Kamehameha HI         25-08.75*   2   
  6 Alyssa Buyuan             SO Waiakea               25-01.75*   1   
  7 Cheynee Rapoza            SR Hilo                  23-10.75* 
  8 Shaylyn Pohaikealoha Kah  FR Kamehameha HI         22-03.00  
  9 Janna Urakami             SO Waiakea               21-10.25  
 10 Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                 21-02.50  
 11 Precious Duyao            FR Keaau                 20-08.25  
 12 Christi Economy           JR Waiakea               20-08.00  
 13 Patty Connors             JR Honokaa               19-09.50  
 14 Denarose Fukushima        SR Pahoa                 18-06.00  
 15 Christyana Wright         FR Hilo                  18-05.25  
 16 Brittney Imade            SO Waiakea               18-00.75  
 17 Nessa De Lima             SO Christian Libert      15-06.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 112-05                                                         
  HHSAA Cons: C  99-07                                                         
BIIF Qualify: *  65-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopuanani A Sutton       JR Kamehameha HI           109-09C  10   
  2 Julia Naumes              SR Kohala               106-03.50C   8   
  3 Alyssa Buyuan             SO Waiakea                  89-02*   6   
  4 Cheynee Rapoza            SR Hilo                  84-02.25*   4   
  5 Alohi Adachi-Jose         SR Hilo                  82-10.50*   2   
  6 Kaitlin Paleka-Kennedy    SO Kamehameha HI            73-08*   1   
  7 Christi Economy           JR Waiakea               71-02.50* 
  8 Janna Urakami             SO Waiakea               69-07.25* 
  9 Denarose Fukushima        SR Pahoa                    68-04* 
 10 Patty Connors             JR Honokaa                  61-03  
 11 Precious Duyao            FR Keaau                    59-06  
 12 Brittney Imade            SO Waiakea               55-10.50  
 13 Nessa De Lima             SO Christian Libert      52-06.50  
 14 Ashley Potter             JR Honokaa               49-11.50  
 15 Allison Felix             FR Kealakehe                46-10  
 16 Nalani Mills              FR Keaau                 42-05.75  
 -- Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                     FOUL  
 -- Christyana Wright         FR Hilo                      FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 11.24                                                          
  HHSAA Cons: C 11.44                                                          
BIIF Qualify: * 12.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Chan Spikes               JR Hilo                     11.37C  NWI  9  10   
  2 Ricky Pekala              SR Konawaena                11.41C  NWI  1   8   
  3 Charles Clay              SR Hilo                     11.43C  NWI  9   6   
  4 Kaimi Scott               JR Waiakea                  11.59*  NWI  9   4   
  5 Jacob Edwards             JR Ka'u                     11.63*  NWI  9   2   
  6 Jacob Kimi                   Kealakehe                11.73*  NWI  3   1   
  7 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI            11.75*  NWI  9 
  8 Jelani Young              JR Keaau                    11.77*  NWI  9 
  9 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              11.78*  NWI  1 
 10 Ho'o Souza                SR Kealakehe                11.78*  NWI  9 
 11 Jesse Huihui              FR Keaau                    11.85*  NWI  9 
 12 Karl Ancheta              SR Hilo                     11.97*  NWI  1 
 13 Vaughn Ma                 JR Kealakehe                12.07*  NWI  7 
 14 Thomas Deniz              JR Konawaena                12.08*  NWI  3 
 15 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep              12.11*  NWI  2 
 16 Landru Parker             JR Keaau                    12.11*  NWI  1 
 17 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            12.12*  NWI  1 
 18 Lex Cabigas               SR Honokaa                  12.15*  NWI  1 
 19 John Kalauli              FR Honokaa                  12.15*  NWI  3 
 20 Jonathan Himalaya         SR Hawaii Prep              12.22*  NWI  3 
 21 Harmen Verbrugge          SR Hawaii Prep              12.23*  NWI  4 
 22 Seay'cen Aguiar           FR Waiakea                  12.25*  NWI  6 
 23 Joey Oh                   JR Hawaii Prep              12.25*  NWI  5 
 24 Justin Truong             JR Hawaii Prep              12.25*  NWI  8 
 25 Cameron Calistro          JR Hilo                     12.32*  NWI  2 
 26 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                12.37*  NWI  5 
 27 Steven Combs              JR Kealakehe                12.38*  NWI  4 
 28 Tevin Soares              JR Kealakehe                12.40*  NWI  1 
 29 Anthony Magnione             Parker                   12.42*  NWI  2 
 30 Daniel Gregg                 Parker                   12.43*  NWI  4 
 31 Zack Galdeira             FR Honokaa                  12.45   NWI  2 
 32 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI            12.45   NWI  5 
 33 Christian Martinez        FR Hilo                     12.51   NWI  6 
 34 Kailen Wong               FR Hilo                     12.52   NWI  3 
 35 Rhys Ward                 SR Konawaena                12.55   NWI  4 
 36 Travis Winters            FR Waiakea                  12.58   NWI  4 
 37 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    12.60   NWI  2 
 38 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI            12.64   NWI  6 
 39 Conn Wallman              SR Kohala                   12.65   NWI  2 
 40 Keoni Leopoldino          SR Kealakehe                12.68   NWI  6 
 41 Zack Shozuya              JR Hilo                     12.72   NWI  3 
 42 Bryan Leyson              SR Konawaena                12.76   NWI  5 
 43 Dalton Hayashi            JR Hilo                     12.84   NWI  4 
 44 Randall Berdon            FR Konawaena                12.84   NWI  8 
 44 Chasten Caluya            SR Hilo                     12.84   NWI  5 
 46 Burke Nagata              SR Konawaena                12.87   NWI  6 
 47 Alika Kaopua              FR Ka'u                     12.88   NWI  2 
 48 Cameron Yasukawa             Waiakea                  12.90   NWI  3 
 49 Cremson Derego            SO Honokaa                  12.91   NWI  4 
 50 Ikaika Smith              SR Konawaena                12.91   NWI  7 
 51 Todd Martin               JR Honokaa                  12.96   NWI  5 
 52 Bobby Uesi                SO Honokaa                  12.99   NWI  7 
 53 Dylan Clay                SO Hilo                     13.02   NWI  7 
 54 Hayden Cross                 Parker                   13.03   NWI  7 
 55 Joseph Ola                FR Honokaa                  13.03   NWI  6 
 56 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              13.06   NWI  6 
 57 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     13.06   NWI  1 
 58 Francis Sakai-Kawada      SR Waiakea                  13.24   NWI  2 
 59 Nui Iopa                  JR Hilo                     13.30   NWI  8 
 60 Dakota Walker             SO Ka'u                     13.40   NWI  5 
 61 Nolan Wines               SO Hilo                     13.47   NWI  8 
 62 Bryant Malepe             JR Ka'u                     13.48   NWI  4 
 63 Bryton Otani              FR Waiakea                  13.54   NWI  7 
 64 Brandon Chun              FR Waiakea                  13.58   NWI  7 
 65 Torin Kubo                FR Hawaii Prep              13.67   NWI  7 
 66 Darwin Mizuba             FR Waiakea                  13.73   NWI  8 
 67 Josh Whitehead            SO Kealakehe                13.77   NWI  8 
 68 Genier Cayabyab           FR Waiakea                  14.20   NWI  5 
 69 Lance Mendes              FR Waiakea                  14.38   NWI  8 
 -- Peter Ciano                  Parker                      FS   NWI  6 
 -- Jordan Ursua                 Kealakehe                   FS   NWI  3 
 -- Josh Tobias               FR Parker                      FS   NWI  8 
 
Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 23.04                                                          
  HHSAA Cons: C 23.54                                                          
BIIF Qualify: * 25.14                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Bronson Kahaleua          SR Hilo                     22.96A  NWI  7  10   
  2 Jacob Edwards             JR Ka'u                     22.98A  NWI  7   8   
  3 Charles Clay              SR Hilo                     23.26C  NWI  7   6   
  4 Thomas Delacruz           SR Hilo                     23.67*  NWI  7   4   
  5 Jelani Young              JR Keaau                    23.78*  NWI  7   2   
  6 Vaughn Ma                 JR Kealakehe                23.85*  NWI  7   1   
  7 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              24.26*  NWI  7 
  8 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            24.26*  NWI  7 
  9 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              24.51*  NWI  3 
 10 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              24.71*  NWI  3 
 11 Remington Noguchi         SR Kealakehe                24.72*  NWI  1 
 12 John Kalauli              FR Honokaa                  24.80*  NWI  6 
 13 Lex Cabigas               SR Honokaa                  24.89*  NWI  1 
 14 Christian Martinez        FR Hilo                     24.96*  NWI  4 
 15 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep              24.96*  NWI  1 
 16 Landru Parker             JR Keaau                    24.97*  NWI  1 
 17 Harmen Verbrugge          SR Hawaii Prep              25.03*  NWI  5 
 18 Steven Combs              JR Kealakehe                25.13*  NWI  2 
 19 Jonathan Himalaya         SR Hawaii Prep              25.23   NWI  2 
 20 Sai Weiss                 JR Hilo                     25.32   NWI  3 
 21 Zack Galdeira             FR Honokaa                  25.33   NWI  3 
 22 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    25.59   NWI  2 
 23 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep              25.62   NWI  6 
 24 Peter Ciano                  Parker                   25.78   NWI  2 
 25 Gene Yoshikawa            SR Hilo                     25.84   NWI  5 
 26 Wong LI                   JR Hilo                     25.90   NWI  1 
 27 Todd Yamakawa             SR Kealakehe                25.93   NWI  4 
 28 Jason Fowler              FR Konawaena                25.98   NWI  1 
 29 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  25.99   NWI  4 
 30 Jacob Souza               SO Kealakehe                26.16   NWI  3 
 31 Zachary Hopson            JR Hawaii Prep              26.24   NWI  4 
 32 Cameron Yasukawa             Waiakea                  26.25   NWI  4 
 33 Alika Kaopua              FR Ka'u                     26.26   NWI  4 
 34 Rick Micheals             SO Hilo                     26.27   NWI  4 
 35 Cliff Eriksson            FR Keaau                    26.36   NWI  3 
 36 Chasten Caluya            SR Hilo                     26.36   NWI  6 
 37 Ethan Meikle              JR Kohala                   26.43   NWI  2 
 38 Cremson Derego            SO Honokaa                  26.46   NWI  5 
 39 Seay'cen Aguiar           FR Waiakea                  26.55   NWI  3 
 40 Dalton Hayashi            JR Hilo                     26.56   NWI  5 
 41 Justin Pang               SR Christian Libert         26.75   NWI  1 
 42 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     26.82   NWI  2 
 43 Francis Sakai-Kawada      SR Waiakea                  26.93   NWI  2 
 44 Joseph Ola                FR Honokaa                  26.94   NWI  6 
 45 Chad Harris                  Honokaa                  26.97   NWI  4 
 46 Todd Martin               JR Honokaa                  27.20   NWI  5 
 47 Brandon Chun              FR Waiakea                  27.21   NWI  5 
 48 Torin Kubo                FR Hawaii Prep              27.68   NWI  6 
 49 Josh Whitehead            SO Kealakehe                28.02   NWI  5 
 50 Darwin Mizuba             FR Waiakea                  28.39   NWI  6 
 51 Nolan Wines               SO Hilo                     28.42   NWI  6 
 52 Josh Dipert               JR Pahoa                    28.55   NWI  2 
 53 Genier Cayabyab           FR Waiakea                  28.90   NWI  1 
 54 Bryant Malepe             JR Ka'u                     29.02   NWI  3 
 55 Lance Mendes              FR Waiakea                  29.89   NWI  5 
 -- Nui Iopa                  JR Hilo                        DQ   NWI  6 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 52.14                                                          
  HHSAA Cons: C 53.64                                                          
BIIF Qualify: * 58.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaimi Scott               JR Waiakea                  51.60A  5  10   
  2 Thomas Delacruz           SR Hilo                     51.98A  5   8   
  3 Jelani Alcott             SR Keaau                    52.44C  5   6   
  4 Luca Walter               FR Kealakehe                53.41C  1   4   
  5 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              53.65*  5   2   
  6 Ian Laird                 SR Honokaa                  53.82*  1   1   
  7 Richard Moyland           JR Christian Libert         53.98*  5 
  8 Harmen Verbrugge          SR Hawaii Prep              54.05*  2 
  8 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              54.05*  5 
 10 Alex Engdahl              FR Keaau                    54.28*  3 
 11 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              54.29*  3 
 12 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                    54.42*  5 
 13 Karl Ancheta              SR Hilo                     55.21*  1 
 14 Tyde Kunishiro            SO Hilo                     55.59*  2 
 15 Jason Fowler              FR Konawaena                55.64*  1 
 16 Cameron Calistro          JR Hilo                     56.11*  3 
 17 Brandon Johnston          SR Kealakehe                56.13*  4 
 18 Dylan Steele              JR Kealakehe                56.46*  5 
 19 Stephen McAuliffe         SO Waiakea                  56.47*  2 
 20 Keith Cockle              SO Honokaa                  57.47*  2 
 21 Zachary Hopson            JR Hawaii Prep              57.60*  1 
 22 Sam Fry                   JR Waiakea                  57.75*  2 
 23 Todd Yamakawa             SR Kealakehe                58.02*  2 
 24 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  58.20*  3 
 25 Justin Crank              SR Kealakehe                58.59   3 
 26 Chad Harris                  Honokaa                  59.12   2 
 27 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep              59.45   1 
 28 Eli Hart                  SR Hawaii Prep              60.02   3 
 29 Joseph Ola                FR Honokaa                  60.35   4 
 30 Zack Shozuya              JR Hilo                     60.79   3 
 31 Dylan Clay                SO Hilo                     61.05   4 
 32 Francis Sakai-Kawada      SR Waiakea                  61.42   4 
 33 Brandon Chun              FR Waiakea                  61.68   4 
 34 Justin Pang               SR Christian Libert         62.28   1 
 35 Marcus Smith              JR Konawaena                63.10   2 
 36 Dalton Hayashi            JR Hilo                     63.29   4 
 37 Cody Aguire               JR Honokaa                  63.66   4 
 38 Dustin Hoover             FR Hawaii Prep              63.94   4 
 39 Genier Cayabyab           FR Waiakea                  66.53   3 
 40 Josh Dipert               JR Pahoa                    66.81   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 2:04.54                                                        
  HHSAA Cons: C 2:06.84                                                        
BIIF Qualify: * 2:16.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dakota Smith              SR Konawaena              1:59.81A  10   
  2 Jordan Lerma              SR Kamehameha HI          2:00.15A   8   
  3 Patrick Understeller      SR Keaau                  2:09.60*   6   
  4 Mark Turner               SR Hilo                   2:10.77*   4   
  5 Jeremy Grotenhuis         JR Christian Libert       2:11.44*   2   
  6 Ethan Meikle              JR Kohala                 2:12.19*   1   
  7 Justin Wada               SO Christian Libert       2:12.80* 
  8 William Sims              SR Hawaii Prep            2:13.13* 
  9 Juan Sepulveda            JR Kealakehe              2:13.81* 
 10 Daniel Okubo              SR Waiakea                2:15.10* 
 11 Daniel Gregg                 Parker                 2:15.60* 
 12 James Imai                SR Waiakea                2:15.85* 
 13 Stephen McAuliffe         SO Waiakea                2:16.51  
 14 Bryson Kobayashi          SR Waiakea                2:16.84  
 15 Allen Tilanus             SR Hilo                   2:17.26  
 16 David Caires              SR Honokaa                2:19.24  
 17 Nelson Enos               FR Keaau                  2:20.34  
 18 Chris Mosch               SO Honokaa                2:20.84  
 19 Chayse Collins            SR Waiakea                2:21.01  
 20 Brandon Johnston          SR Kealakehe              2:21.35  
 21 Josh Tobias               FR Parker                 2:21.46  
 22 Joel Maillet              FR Kealakehe              2:21.73  
 23 Donald Russell            JR Konawaena              2:24.43  
 24 Tyde Kunishiro            SO Hilo                   2:25.45  
 25 Jackson Halford           FR Waiakea                2:26.76  
 26 Justin Barns              JR Hilo                   2:26.83  
 27 Justin Pang               SR Christian Libert       2:27.99  
 28 Justin Crank              SR Kealakehe              2:29.18  
 29 Warner Shaw               FR Kamehameha HI          2:30.01  
 30 Wilson Inman              SR Hawaii Prep            2:31.32  
 31 Kyle Kosaki               FR Waiakea                2:36.60  
 32 Dwane Tegman              JR Honokaa                2:37.15  
 33 Kaualiilii Pulotu         FR Konawaena              2:37.40  
 34 Loren Bailey              FR Konawaena              2:40.22  
 35 Chad Harris                  Honokaa                2:48.83  
 36 Marcus Smith              JR Konawaena              2:51.27  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 4:24.14                                                        
  HHSAA Cons: C 4:30.14                                                        
BIIF Qualify: * 4:48.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Allen Tilanus             SR Hilo                   4:22.97A  10   
  2 Juan Sepulveda            JR Kealakehe              4:34.83*   8   
  3 Mark Nicholas Petner      SR Kamehameha HI          4:37.49*   6   
  4 Chris Mosch               SO Honokaa                4:43.60*   4   
  5 Chayse Collins            SR Waiakea                4:46.77*   2   
  6 Justin Pang               SR Christian Libert       4:46.78*   1   
  7 Daniel Okubo              SR Waiakea                4:46.97* 
  8 Josh Rimel                SR Christian Libert       4:47.17* 
  9 Caden Yamamoto               Waiakea                4:52.60  
 10 Joel Maillet              FR Kealakehe              4:52.98  
 11 Joseph Skurski            SR Kealakehe              4:55.51  
 12 Shawn Andrada             JR Keaau                  4:58.10  
 13 Justin Barns              JR Hilo                   4:59.71  
 14 Wynton Wizinowich            Parker                 4:59.87  
 15 Aaron Ashcroft            JR Kealakehe              5:00.84  
 16 Kyle Kosaki               FR Waiakea                5:06.18  
 17 Wayne Pavao               SO Keaau                  5:07.44  
 18 Joshua Hufford               Honokaa                5:07.52  
 19 Kaualiilii Pulotu         FR Konawaena              5:09.36  
 20 Cameron Anderson          FR Waiakea                5:20.28  
 21 William Wainwright        SO Hilo                   5:20.51  
 22 Josh Dipert               JR Pahoa                  5:23.01  
 23 Dillon Cortez             JR Kealakehe              5:25.76  
 24 Loren Bailey              FR Konawaena              5:32.65  
 25 Theodore JM DeRego        FR Kamehameha HI          5:39.65  
 26 Dwane Tegman              JR Honokaa                5:43.54  
 27 Trevor Cangemi            SR Hawaii Prep            5:44.85  
 28 Dakota Walker             SO Ka'u                   5:47.24  
 29 Tristan Yoshida              Waiakea                5:51.65  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  9:42.24                                                       
  HHSAA Cons: C 10:02.24                                                       
BIIF Qualify: * 10:52.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Turner               SR Hilo                   9:24.93A  10   
  2 Jake Shiraki              SR Honokaa                9:33.85A   8   
  3 Eli Hart                  SR Hawaii Prep            9:43.74C   6   
  4 James Yoshimoto           SR Hilo                   9:48.55C   4   
  5 Patrick Understeller      SR Keaau                  9:51.16C   2   
  6 Chris Mosch               SO Honokaa               10:12.34*   1   
  7 Mark Nicholas Petner      SR Kamehameha HI         10:16.36* 
  8 James Imai                SR Waiakea               10:17.16* 
  9 Joseph Skurski            SR Kealakehe             10:21.25* 
 10 Justin Pang               SR Christian Libert      10:31.77* 
 11 Shannon Masada-Rodriguez  SR Hawaii Prep           10:33.40* 
 12 Bryson Kobayashi          SR Waiakea               10:43.67* 
 13 Shawn Andrada             JR Keaau                 10:46.76* 
 14 Russell Hapgood           JR Hawaii Prep           10:53.23  
 15 Donald Russell            JR Konawaena             10:54.98  
 16 Dillon Cortez             JR Kealakehe             11:03.72  
 17 William Wainwright        SO Hilo                  11:33.60  
 18 James Clubbs              SO Keaau                 11:37.00  
 19 Kris John Ramos           JR Keaau                 11:50.85  
 20 Aaron Nishina             JR Hawaii Prep           12:31.65  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
  HHSAA Auto: A 16.04                                                          
  HHSAA Cons: C 16.44                                                          
BIIF Qualify: * 19.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     15.04A  NWI  2  10   
  2 Thomas Delacruz           SR Hilo                     15.46A  NWI  2   8   
  3 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            15.91A  NWI  2   6   
  4 Edward Dalton             SR Keaau                    16.38C  NWI  2   4   
  5 Cameron Calistro          JR Hilo                     16.84*  NWI  2   2   
  6 Joey Oh                   JR Hawaii Prep              16.97*  NWI  1   1   
  7 Sai Weiss                 JR Hilo                     17.38*  NWI  1 
  8 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            17.60*  NWI  2 
  9 Taylor Borisoff           SR Kealakehe                20.28   NWI  1 
 10 Paul Chen                 SR Hawaii Prep              20.52   NWI  1 
 11 Joshua Robinson           SO Honokaa                  21.05   NWI  1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 42.04                                                          
  HHSAA Cons: C 42.94                                                          
BIIF Qualify: * 47.54                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     39.38A  2  10   
  2 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            42.19C  2   8   
  3 Korey Tsubota             SR Hawaii Prep              43.09*  2   6   
  4 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            43.14*  2   4   
  5 Bryson Bangloy            SR Keaau                    43.43*  2   2   
  6 Sai Weiss                 JR Hilo                     45.19*  2   1   
  7 Joey Oh                   JR Hawaii Prep              45.40*  1 
  8 Joseph Florendo           SR Hawaii Prep              46.23*  1 
  9 Damien Packer             FR Keaau                    47.75   1 
 10 Josh Rimel                SR Christian Libert         48.01   1 
 11 Richard Moyland           JR Christian Libert         48.61   1 
 12 Torin Kubo                FR Hawaii Prep              51.50   1 
 -- Taylor Borisoff           SR Kealakehe                   DQ   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 45.14                                                          
  HHSAA Cons: C 45.94                                                          
BIIF Qualify: * 47.44                                                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Keaau High School                                     44.44A  2  10   
  2 Kamehameha Schools Hawaii                             45.23C  2   8   
  3 Hawaii Preparatory Academy                            45.28C  2   6   
  4 Konawaena                                             45.68C  2   4   
  5 Kealakehe                                             46.01*  2   2   
  6 Kealakehe  'B'                                       x46.85*  1 
  7 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                       x47.63   1 
  8 Honoka'a                                              49.34   2   1   
  9 Hilo  'B'                                            x49.92   1 
 -- Hilo                                                     DQ   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
  HHSAA Auto: A 3:34.64                                                        
  HHSAA Cons: C 3:43.24                                                        
BIIF Qualify: * 4:05.00                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waiakea                                             3:35.12C  2  10   
  2 Hawaii Preparatory Academy                          3:40.97C  2   8   
  3 Kamehameha Schools Hawaii                           3:43.81*  2   6   
  4 Kealakehe                                           3:45.28*  2   4   
  5 Christian Liberty                                   3:48.85*  2   2   
  6 Honoka'a                                            3:49.00*  2   1   
  7 Konawaena                                           4:05.91   2 
  8 Waiakea  'B'                                       x4:06.34   1 
  9 Honoka'a  'B'                                      x4:19.30   1 
 10 Honoka'a  'C'                                      x4:30.29   1 
 
Boys High Jump
=======================================================================
  HHSAA Auto: A  6-00                                                          
  HHSAA Cons: C  5-10                                                          
BIIF Qualify: *  5-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ethan Meikle              JR Kohala                 5-08.00*  10   
  2 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                 J5-08.00*   8   
  3 James Yoshimoto           SR Hilo                   5-06.00*   6   
  4 Rhys Ward                 SR Konawaena              5-04.00*   3   
  4 Manta Dircks              JR Kamehameha HI          5-04.00*   3   
  6 George Twigg-Smith        SO Hawaii Prep           J5-04.00*   1   
  7 Jesse Huihui              FR Keaau                 J5-04.00* 
  8 Keoni K Wong              FR Kamehameha HI          5-02.00  
  8 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI          5-02.00  
  8 Anthony Magnione             Parker                 5-02.00  
  8 Wilson Inman              SR Hawaii Prep            5-02.00  
  8 Jacob St. George          JR Waiakea                5-02.00  
 13 Alex Engdahl              FR Keaau                  5-00.00  
 13 Travis Morriss            JR Parker                 5-00.00  
 15 Hunter Wilburn            SO Waiakea                4-10.00  
 15 Warner Shaw               FR Kamehameha HI          4-10.00  
 17 MaCrae Johnston              Parker                 4-08.00  
 -- Cliff Eriksson            FR Keaau                     FAIL  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 12-06                                                          
  HHSAA Cons: C 12-00                                                          
BIIF Qualify: *  9-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         12-00.00C  10   
  2 Gene Yoshikawa            SR Hilo                  11-06.00*   8   
  3 Rick Micheals             SO Hilo                  10-06.00*   6   
  4 Wong LI                   JR Hilo                 J10-06.00*   4   
  5 JJ Higginson              JR Hawaii Prep          J10-06.00*   2   
  6 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep           10-00.00*   1   
  7 Nelson Enos               FR Keaau                  8-06.00  
  8 Ikaika Brigoli            SO Keaau                  8-00.00  
 -- Bryson Bangloy            SR Keaau                       NH  
 -- Justin Truong             JR Hawaii Prep                 NH  
 
Boys Long Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 20-10.25                                                       
  HHSAA Cons: C 20-06.25                                                       
BIIF Qualify: *    18-10                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  20-11.00A  NWI  10   
     19-02(NWI) 20-06(NWI) 20-11(NWI)            
  2 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         19-06.75*  NWI   8   
     18-08.75(NWI) 18-05(NWI) 19-06.75(NWI)            
  3 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                 19-01.75*  NWI   6   
     19-01.75(NWI) FOUL      FOUL                 
  4 Rhys Ward                 SR Konawaena             18-10.25*  NWI   4   
     18-10.25(NWI) 18-02.75(NWI) 18-00.75(NWI)            
  5 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         18-07.25   NWI   2   
     18-06.50(NWI) 18-07.25(NWI) FOUL                 
  6 Remington Noguchi         SR Kealakehe             18-01.25   NWI   1   
     18-01.25(NWI) 16-08.50(NWI) 17-09.25(NWI)            
  7 Jesse Huihui              FR Keaau                 17-10.75   NWI 
     17-09(NWI) 17-10.75(NWI) 17-07(NWI)            
  7 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep           17-10.75   NWI 
     17-10.75(NWI) 17-09.50(NWI) FOUL                 
  9 Daniel Gregg                 Parker                17-09.50   NWI 
     17-05.75(NWI) 17-09.50(NWI) 15-05(NWI)            
 10 Steven Combs              JR Kealakehe             17-08.25   NWI 
     17-07.25(NWI) FOUL      17-08.25(NWI)            
 11 Landru Parker             JR Keaau                 17-07.75   NWI 
     17-07.75(NWI) 16-10.75(NWI) 16-11(NWI)            
 12 Anthony Magnione             Parker                17-07.00   NWI 
     16-01(NWI) 16-08(NWI) 17-07(NWI)            
 13 George Twigg-Smith        SO Hawaii Prep           17-05.25   NWI 
     16-05.50(NWI) 17-05.25(NWI) 17-04.50(NWI)            
 14 Kekoa Hu                  SO Kealakehe             17-05.00   NWI 
     16-11.25(NWI) 17-05(NWI) 16-05.75(NWI)            
 15 Alika Kaopua              FR Ka'u                  17-02.00   NWI 
     16-11.75(NWI) 16-10.25(NWI) 17-02(NWI)           
 16 Randall Berdon            FR Konawaena             16-06.50   NWI 
     15-11.75(NWI) 16-06.50(NWI) 15-10.75(NWI)            
 17 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep           16-05.00   NWI 
     16-05(NWI) 15-05.75(NWI) 15-11(NWI)            
 18 Dustin Hoover             FR Hawaii Prep           15-11.50   NWI 
     14-10(NWI) 15-11.50(NWI) 14-08(NWI)            
 19 Joseph Ola                FR Honokaa               15-09.50   NWI 
     15-09.50(NWI) 14-08(NWI) 13-11(NWI)            
 20 Bryton Otani              FR Waiakea               14-08.00   NWI 
     14-08(NWI) 14-03.25(NWI) FOUL                 
 21 Bryant Malepe             JR Ka'u                  14-03.25   NWI 
     14-03.25(NWI) FOUL      14-02(NWI)            
 22 MaCrae Johnston              Parker                13-00.50   NWI 
     13-00.50(NWI) 13-00.25(NWI) 10-08(NWI)            
 23 Genier Cayabyab           FR Waiakea               12-01.25   NWI 
     12-00.50(NWI) 12-01.25(NWI) FOUL                 
 
Boys Triple Jump
============================================================================
  HHSAA Auto: A 42-02.25                                                       
  HHSAA Cons: C 40-10.50                                                       
BIIF Qualify: *    36-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  44-07.50A  NWI  10   
     43-04.75(NWI) 43-06(NWI) 44-07.50(NWI)           
  2 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         41-05.25C  NWI   8   
     40-06.50(NWI) 41-05.25(NWI) FOUL                
  3 Nickson Lynn              SR Hawaii Prep           36-06.75*  NWI   6   
     33-03.25(NWI) 36-05.50(NWI) 36-06.75(NWI)           
  4 Landru Parker             JR Keaau                 36-03.75*  NWI   4   
     36-03.75(NWI) 35-09.50(NWI) 35-11(NWI)            
  5 George Twigg-Smith        SO Hawaii Prep           36-01.25*  NWI   2   
     34-06(NWI) FOUL      36-01.25(NWI)           
  6 Remington Noguchi         SR Kealakehe             35-11.00   NWI   1   
     35-11(NWI) 33-07.50(NWI) 35-02.25(NWI)            
  7 Damien Packer             FR Keaau                 35-08.50   NWI 
     35-01(NWI) 35-08.50(NWI) 33-06.75(NWI)            
  8 Caden Yamamoto               Waiakea               34-03.50   NWI 
     31-08(NWI) 29-03(NWI) 34-03.50(NWI)           
  9 Jacob Souza               SO Kealakehe             34-01.00   NWI 
     FOUL      34-01(NWI) 32-07.50(NWI)            
 10 Cameron Anderson          FR Waiakea               33-04.25   NWI 
     30-10.50(NWI) 33-04.25(NWI) FOUL                
 
Boys Shot Put
=======================================================================
  HHSAA Auto: A    48-01                                                       
  HHSAA Cons: C 44-08.50                                                       
BIIF Qualify: *    37-00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordon Loeffler           SR Hilo                  49-05.00A  10   
  2 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep           44-09.50C   8   
  3 Shane Brostek             FR Hawaii Prep           44-00.50*   6   
  4 Jake Jordan               JR Kealakehe             40-03.50*   4   
  5 Arvin Antonio             JR Kohala                40-02.75*   2   
  6 Clancey Hammond           SR Keaau                 39-04.00*   1   
  7 Kyle Tirrell              JR Hilo                  37-04.00* 
  8 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI         37-01.50* 
  9 Conn Wallman              SR Kohala                36-08.00  
 10 Robert Mockchew           SO Kealakehe             36-03.00  
 11 Gabby Padillio            JR Kealakehe             35-09.75  
 12 Onipa'a Stevens           SO Hawaii Prep           35-09.50  
 13 Kayson Okunami            SR Kamehameha HI         35-04.50  
 14 Zack Atagi                FR Hilo                  33-10.75  
 15 Leo Campbell              SR Hilo                  33-06.00  
 16 Bobby Uesi                SO Honokaa               32-07.25  
 17 Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI         30-02.50  
 18 Jesse Hudson              SR Kohala                29-07.50  
 19 Sam Fry                   JR Waiakea               28-09.50  
 20 Marcus Hess               JR Hawaii Prep           27-09.75  
 21 Chayse Collins            SR Waiakea               27-04.75  
 22 Herry Kiman               SO Waiakea               24-06.00  
 23 Kevin Cadaoas             FR Kohala                23-00.25  
 24 Ian Clark                 FR Christian Libert      22-09.50  
 25 Mark Wynn                 SO Christian Libert      22-06.00  
 26 Taylor Benavente          FR Christian Libert      20-06.75  
 -- Cameron Yasukawa             Waiakea                   FOUL  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
  HHSAA Auto: A 143-09                                                         
  HHSAA Cons: C 134-10                                                         
BIIF Qualify: * 108-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordon Loeffler           SR Hilo                 137-01.50C  10   
  2 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep          132-03.50*   8   
  3 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI        126-10.50*   6   
  4 Shane Brostek             FR Hawaii Prep          118-05.25*   4   
  5 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI        114-02.25*   2   
  6 Jake Jordan               JR Kealakehe            113-06.50*   1   
  7 Onipa'a Stevens           SO Hawaii Prep          111-05.25* 
  8 Robert Mockchew           SO Kealakehe               111-03* 
  9 Kyle Tirrell              JR Hilo                 109-10.50* 
 10 Conn Wallman              SR Kohala                  104-03  
 11 Sam Fry                   JR Waiakea              103-05.50  
 12 Clancey Hammond           SR Keaau                   102-10  
 13 Leo Campbell              SR Hilo                 102-09.50  
 14 Corey Johnson                Konawaena            102-01.50  
 15 Gabby Padillio            JR Kealakehe               100-10  
 16 Bobby Uesi                SO Honokaa               96-03.25  
 17 Jesse Hudson              SR Kohala                94-11.50  
 18 Zack Atagi                FR Hilo                  94-04.25  
 19 Kayson Okunami            SR Kamehameha HI            86-04  
 20 Ian Clark                 FR Christian Libert         84-02  
 21 Herry Kiman               SO Waiakea               84-00.25  
 22 Taylor Benavente          FR Christian Libert         82-07  
 23 Marcus Hess               JR Hawaii Prep              81-08  
 24 Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI         79-02.50  
 25 Mark Wynn                 SO Christian Libert      74-10.50  
 -- Kevin Cadaoas             FR Kohala                    FOUL  
 -- Arvin Antonio             JR Kohala                    FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Hawaii  129        2) Hawaii Preparatory Academ 103   
    3) Honoka'a                    58        4) Hilo                       49   
    5) Konawaena                   43        6) Waiakea                    36   
    7) Keaau High School           28        8) Kohala High School         23   
    9) Christian Liberty            9       10) Ka'u High School            7   
   10) Kealakehe                    7                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       127        2) Kamehameha Schools Hawaii  85   
    3) Hawaii Preparatory Academy  67        4) Keaau High School          51   
    5) Ka'u High School            50        6) Konawaena                  29   
    7) Kealakehe                   27        8) Waiakea                    26   
    9) Honoka'a                    16       10) Kohala High School         13   
   11) Christian Liberty            5