BIIF All-Comers 3/21/2009
Konawaena High School, Kealakekua, HI
Results                                    
 
@Ka'u JR Jacob Edwards wins 4: double HI#1 hurdle double 15.22/40.20, and jumps double 19-10.50/44-4(HI#2)
@Hawaii Prep JR Ku'uipo Nakoa wins 4: double HI#1 sprints double 12.82/26.28, and jumps double 16-0/34-11.50
@2008 BIIF XC Champ Honoka'a SO Tialana Greenwell distance double 5:20.68/11:41.07
@2008 BIIF XC Champ Hilo SR Mark Turner distance double 4:20.84(HI#1)/9:22.59
@Kamehameha SR Aubrey Shaw hurdle double 17:62/49.99(HI#1)
@Hilo SR Bronson Kahaleua sprints double 22.94/52.91
@Konawaena SR Dakota Smith HI#1 800m 2:00.50
@Hilo SR David King HI#1 PV 13-06
@Hilo SR Jordon Loeffler HI#1 SP 52-2.50

Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 14.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              12.82*  NWI  4  10   
  2 Corie Schattuaer          SR Hilo                     13.13*  NWI  4   8   
  3 Amber Pocock              JR Ka'u                     13.43*  NWI  4   6   
  4 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                13.65*  NWI  4   4   
  5 Randi Estrada             FR Keaau                    13.69*  NWI  4   2   
  6 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            13.70*  NWI  4   1   
  7 Cecily Fujii              SO Honokaa                  13.73*  NWI  4 
  8 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     13.97*  NWI  1 
  9 Shina Chung               FR Hilo                     14.00*  NWI  3 
 10 Katie Aguilar             FR Honokaa                  14.14*  NWI  1 
 11 Ashley Anderson           SO Kealakehe                14.28   NWI  1 
 12 Heidi Hall                SR Kamehameha HI            14.38   NWI  2 
 13 Tenaysha Yadao            JR Hilo                     14.47   NWI  2 
 14 Jessica K Leialoha        SO Kamehameha HI            14.49   NWI  1 
 15 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                14.85   NWI  4 
 16 Claire Uyetake            JR Hilo                     14.87   NWI  3 
 17 Shalisa Frazier           SR Honokaa                  14.93   NWI  2 
 18 Logan Ayau                JR Kealakehe                14.96   NWI  2 
 19 Natalie Orevillo          FR Hilo                     15.06   NWI  3 
 20 Samantha Neubecker        SO Kealakehe                15.20   NWI  3 
 21 Rachael Bianchi           FR Kealakehe                15.28   NWI  1 
 22 Mariah Gonzales           FR Konawaena                15.35   NWI  1 
 23 Hannah Unger              FR Hawaii Prep              15.36   NWI  1 
 24 Rebecca Wong              SR Hawaii Prep              15.39   NWI  2 
 25 Sophia Boli               SR Kealakehe                15.56   NWI  2 
 26 Talea Lischetzki          FR Kealakehe                15.58   NWI  3 
 27 Kendra Bristow            JR Konawaena                16.22   NWI  2 
 28 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     16.35   NWI  1 
 29 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     16.51   NWI  2 
 30 Allison Felix             FR Kealakehe                17.22   NWI  3 
 31 Natasha Leonard           SO Kealakehe                17.28   NWI  3 
 32 Nicole Chaffin            SO Kealakehe                17.54   NWI  3 
 
Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 29.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              26.28*  NWI  4  10   
  2 Corie Schattuaer          SR Hilo                     27.39*  NWI  4   8   
  3 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                27.88*  NWI  4   6   
  4 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            27.89*  NWI  4   4   
  5 Randi Estrada             FR Keaau                    28.29*  NWI  1   2   
  6 Jessica K Leialoha        SO Kamehameha HI            29.05*  NWI  2   1   
  7 Katie Aguilar             FR Honokaa                  29.28*  NWI  4 
  8 Clarke Willis             SO Christian Libert         29.32*  NWI  4 
  9 Ashley Anderson           SO Kealakehe                29.62*  NWI  4 
 10 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                30.23   NWI  1 
 11 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            30.34   NWI  3 
 12 Kai Alita Bresciani       JR Kealakehe                30.62   NWI  2 
 13 Ariana Graham             SR Keaau                    30.67   NWI  2 
 14 Shalisa Frazier           SR Honokaa                  30.85   NWI  1 
 15 Raycee Cooke              FR Hilo                     31.22   NWI  1 
 16 Amber Datta               SR Kealakehe                31.36   NWI  3 
 17 Logan Ayau                JR Kealakehe                31.60   NWI  2 
 18 Tiffany Epping            SO Keaau                    31.63   NWI  4 
 19 Mariah Gonzales           FR Konawaena                32.12   NWI  1 
 20 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     32.14   NWI  1 
 21 Samantha Neubecker        SO Kealakehe                32.51   NWI  3 
 22 Sophia Boli               SR Kealakehe                32.53   NWI  2 
 23 Kendra Bristow            JR Konawaena                33.89   NWI  2 
 24 Natasha Leonard           SO Kealakehe                36.99   NWI  3 
 25 Roya Sabri                SO Kealakehe                37.42   NWI  3 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
BIIF Qualify: * 72.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            63.41*  2  10   
  2 Randi Estrada             FR Keaau                    64.20*  1   8   
  3 Amy Eriksson              SR Keaau                    64.75*  2   6   
  4 Athena Oldfather          JR Honokaa                  65.82*  1   4   
  5 Jo-Lynn Kahala-Minzer     JR Kealakehe                66.28*  1   2   
  6 Kaila Voss                FR Kealakehe                66.70*  1   1   
  7 Sierra Hagg               SO Christian Libert         67.74*  2 
  8 Katie Aguilar             FR Honokaa                  68.49*  2 
  9 Amber Datta               SR Kealakehe                69.49*  1 
 10 Danielle Stover           JR Konawaena                69.65*  2 
 11 Kai Alita Bresciani       JR Kealakehe                70.27*  2 
 12 Tiffany Epping            SO Keaau                    72.70   1 
 13 Tialana Greenwell         SO Honokaa                  73.32   1 
 -- Natalie Orevillo          FR Hilo                        DQ   2 
 
Girls 800 Meter Run
==========================================================================
BIIF Qualify: * 2:57.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Athena Oldfather          JR Honokaa                2:36.56*  2  10   
  2 Amy Eriksson              SR Keaau                  2:41.86*  2   8   
  3 Shina Chung               FR Hilo                   2:42.91*  1   6   
  4 Tialana Greenwell         SO Honokaa                2:43.67*  1   4   
  5 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI          2:45.69*  2   2   
  6 Claire Uyetake            JR Hilo                   2:46.59*  2   1   
  7 Jessica K Leialoha        SO Kamehameha HI          2:54.03*  1 
  8 Sierra Hagg               SO Christian Libert       2:55.21*  1 
  9 Jeanine Hoy               FR Parker                 2:57.21   2 
 10 Abby Rimel                SO Christian Libert       2:59.15   1 
 11 Kristen Mattos            SO Christian Libert       3:02.41   2 
 12 Natalie Orevillo          FR Hilo                   3:04.69   1 
 13 Brieanna Rivera           SO Kealakehe              3:07.91   2 
 14 Veronica Gonzales         SR Pahoa                  3:20.11   1 
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 6:20.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         SO Honokaa                5:20.68*  10   
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa                5:24.96*   8   
  3 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI          5:34.08*   6   
  4 Deann Thornton            FR Keaau                  5:35.25*   4   
  5 Shalila De Bourmont       FR Hilo                   5:39.66*   2   
  6 Shea Pitoy                FR Hilo                   5:40.75*   1   
  7 Abby Rimel                SO Christian Libert       5:56.62* 
  8 Kim Kishimoto             JR Honokaa                6:05.76* 
  9 Roya Sabri                SO Kealakehe              6:07.72* 
 10 Erin Carvalho             FR Kamehameha HI          6:10.78* 
 11 Kristen Mattos            SO Christian Libert       6:31.55  
 12 Veronica Gonzales         SR Pahoa                  6:37.43  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 14:16.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         SO Honokaa               11:41.07*  10   
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa               11:49.98*   8   
  3 Shalila De Bourmont       FR Hilo                  12:00.08*   6   
  4 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI         12:10.54*   4   
  5 Shea Pitoy                FR Hilo                  12:33.79*   2   
  6 Kim Kishimoto             JR Honokaa               13:21.65*   1   
  7 Jeanine Hoy               FR Parker                13:31.49* 
  8 Erin Carvalho             FR Kamehameha HI         14:05.53* 
  9 Veronica Gonzales         SR Pahoa                 14:21.31  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
BIIF Qualify: * 21.14                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            17.62*  NWI  3  10   
  2 Amber Pocock              JR Ka'u                     17.93*  NWI  1   8   
  3 Anuhea Wall               SO Konawaena                18.02*  NWI  3   6   
  4 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     18.68*  NWI  3   4   
  5 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            18.81*  NWI  3   2   
  6 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            19.37*  NWI  1   1   
  7 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     19.91*  NWI  1 
  8 Madeline Redo             JR Kealakehe                20.01*  NWI  1 
  9 Raycee Cooke              FR Hilo                     20.20*  NWI  1 
 10 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     20.62*  NWI  2 
 11 Brooke P Malama           JR Kamehameha HI            21.55   NWI  2 
 12 Azmera Hammouri           FR Keaau                    21.71   NWI  3 
 13 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     22.04   NWI  2 
 14 Bree Delacruz             FR Hilo                     23.77   NWI  2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
BIIF Qualify: * 59.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            49.99*  3  10   
  2 Anuhea Wall               SO Konawaena                50.55*  3   8   
  3 Azmera Hammouri           FR Keaau                    51.85*  3   6   
  4 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     52.47*  3   4   
  5 Amber Pocock              JR Ka'u                     52.54*  2   2   
  6 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            52.58*  3   1   
  7 Saian Smith               FR Kohala                   54.59*  2 
  8 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            55.47*  1 
  9 Madeline Redo             JR Kealakehe                55.91*  1 
 10 Raycee Cooke              FR Hilo                     56.31*  3 
 11 Taquila Sambrana          SO Keaau                    57.84*  1 
 12 Halia Obrey               SR Kohala                   58.92*  1 
 13 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     61.17   1 
 14 Brooke P Malama           JR Kamehameha HI            61.40   2 
 15 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     63.56   2 
 -- Bree Delacruz             FR Hilo                        DQ   1  lane violation
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
BIIF Qualify: * 58.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                             53.58*  10   
  2 Kealakehe                                             55.57*   8   
  3 Kealakehe  'B'                                       x61.05  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
BIIF Qualify: * 4:58.00                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                           4:32.77*  10   
  2 Kealakehe                                           4:37.93*   8   
  3 Honoka'a                                            4:49.29*   6   
 
Girls High Jump
=======================================================================
BIIF Qualify: *  4-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mindy Campbell            JR Hawaii Prep            5-00.00*  10   
  2 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI          4-10.00*   8   
  3 Randi Estrada             FR Keaau                  4-08.00*   6   
  4 Rachael Bianchi           FR Kealakehe              4-06.00*   4   
  5 Rebecca Wong              SR Hawaii Prep            4-04.00*   2   
  6 Hannah Unger              FR Hawaii Prep            3-10.00    1   
 -- Ashley Anderson           SO Kealakehe                   NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
BIIF Qualify: *  6-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ariana Graham             SR Keaau                  7-00.00*  10   
  2 Kalena K Gushiken         SR Kamehameha HI          6-06.00*   8   
  3 Lyan K Apilado            SR Kamehameha HI          6-00.00*   5   
  3 Shina Chung               FR Hilo                   6-00.00*   5   
  5 Janae S Castillo          SO Kamehameha HI          5-06.00    2   
 -- Natalie Orevillo          FR Hilo                        NH  
 
Girls Long Jump
============================================================================
BIIF Qualify: * 13-08                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           16-00.00*  NWI  10   
  2 Mindy Campbell            JR Hawaii Prep           15-00.00*  NWI   8   
  3 Amy Eriksson              SR Keaau                 14-08.25*  NWI   6   
  4 Raine Kolman              FR Konawaena             13-09.75*  NWI   4   
  5 Kaila Voss                FR Kealakehe             13-03.00   NWI   2   
  6 Ashley Anderson           SO Kealakehe             12-10.00   NWI   1   
  7 Shalisa Frazier           SR Honokaa               12-02.50   NWI 
  8 Rachael Bianchi           FR Kealakehe             12-02.25   NWI 
  9 Logan Ayau                JR Kealakehe             12-02.00   NWI 
 10 Sherrilynn Lo                Honokaa               11-04.25   NWI 
 
Girls Triple Jump
============================================================================
BIIF Qualify: * 29-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           34-11.50*  NWI  10   
  2 Amy Eriksson              SR Keaau                 30-03.25*  NWI   8   
  3 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI         29-11.00*  NWI   6   
  4 Heidi Hall                SR Kamehameha HI         29-04.00*  NWI   4   
  5 Rachael Bianchi           FR Kealakehe             27-05.50   NWI   2   
 -- Logan Ayau                JR Kealakehe                 FOUL       
 
Girls Shot Put
=======================================================================
BIIF Qualify: * 23-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tenaysha Yadao            JR Hilo                  30-01.00*  10   
  2 Alohi Adachi-Jose         SR Hilo                  28-06.25*   8   
  3 Julia Naumes              SR Kohala                28-02.50*   6   
  4 Linda Sunia               SO Hilo                  28-00.00*   4   
  5 Kaopuanani A Sutton       JR Kamehameha HI         27-03.00*   2   
  6 Hulali Trask              JR Kamehameha HI         26-10.00*   1   
  7 Jennie-Lynn Ha’alilio     SR Ka'u                  25-06.00* 
  8 Tiffany Kerr              SO Hilo                  22-11.50  
  9 Sherrilynn Lo                Honokaa               22-05.75  
 10 Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                 20-11.25  
 11 Shaylyn Pohaikealoha Kah  FR Kamehameha HI         20-06.00  
 -- Ashley Potter             JR Honokaa                     ND  
 -- Precious Duyao            FR Keaau                       ND  
 -- Denarose Fukushima        SR Pahoa                       ND  
 -- Kaitlin Paleka-Kennedy    SO Kamehameha HI               ND  
 -- Allison Felix             FR Kealakehe                   ND  
 -- Alice Shepherd            FR Kealakehe                   ND  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
BIIF Qualify: * 65-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kaopuanani A Sutton       JR Kamehameha HI           101-02*  10   
  2 Julia Naumes              SR Kohala                   96-05*   8   
  3 Tenaysha Yadao            JR Hilo                  81-06.50*   6   
  4 Hulali Trask              JR Kamehameha HI         78-11.50*   4   
  5 Linda Sunia               SO Hilo                     75-11*   2   
  6 Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                 71-11.75*   1   
  7 Kaitlin Paleka-Kennedy    SO Kamehameha HI            67-10* 
  8 Ariel Moniz               SR Hilo                     67-09* 
  9 Shaylyn Pohaikealoha Kah  FR Kamehameha HI            63-06  
 10 Denarose Fukushima        SR Pahoa                    58-04  
 11 Nessa De Lima             SO Christian Libert      55-11.50  
 12 Alice Shepherd            FR Kealakehe             55-06.25  
 13 Sherrilynn Lo                Honokaa               54-10.50  
 14 Precious Duyao            FR Keaau                 54-01.50  
 15 Trish Beleno              FR Hilo                  51-05.50  
 16 Patty Connors             JR Honokaa                  51-05  
 17 Noelani Guerpo            SO Honokaa               48-01.50  
 18 Ashley Potter             JR Honokaa                  46-02  
 19 Nalani Mills              FR Keaau                    36-07  
 20 Allison Felix             FR Kealakehe                23-05  
 
Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 12.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 TJ Reilly                 SR Konawaena                11.44*  NWI  1  10   
  2 Jacob Edwards             JR Ka'u                     11.60*  NWI  8   8   
  3 Ricky Pekala              SR Konawaena                11.63*  NWI  8   6   
  4 Sam Unger                 SR Konawaena                11.66*  NWI  2   4   
  5 Jelani Alcott             SR Keaau                    11.73*  NWI  8   2   
  6 Jesse Huihui              FR Keaau                    11.76*  NWI  8   1   
  7 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI            11.82*  NWI  1 
  8 Ho'o Souza                SR Kealakehe                11.99*  NWI  8  11.983
  9 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              11.99*  NWI  8  11.985
 10 Thomas Deniz              JR Konawaena                12.06*  NWI  3 
 11 Karl Ancheta              SR Hilo                     12.12*  NWI  8 
 12 Vaughn Ma                 JR Kealakehe                12.13*  NWI  1 
 13 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            12.19*  NWI  2 
 14 Landru Parker             JR Keaau                    12.26*  NWI  6 
 15 Anthony Magnione             Parker                   12.28*  NWI  2 
 16 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    12.33*  NWI  4 
 17 Lex Cabigas               SR Honokaa                  12.34*  NWI  1 
 18 Reyn TK Clarke            SO Kamehameha HI            12.34*  NWI  4 
 19 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              12.36*  NWI  1 
 20 John Kalauli              FR Honokaa                  12.39*  NWI  2 
 21 Zack Galdeira             FR Honokaa                  12.41*  NWI  8 
 22 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                12.42*  NWI  3 
 23 Tevin Soares              JR Kealakehe                12.47   NWI  2 
 24 Zack Tadio                SO Honokaa                  12.49   NWI  5 
 25 Sai Weiss                 JR Hilo                     12.51   NWI  6 
 26 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI            12.56   NWI  5 
 27 Trevor Takamime           SR Hilo                     12.59   NWI  1 
 28 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI            12.59   NWI  6 
 29 Cremson Derego            SO Honokaa                  12.60   NWI  3 
 30 Jacob Souza               SO Kealakehe                12.62   NWI  4 
 31 Bryan Leyson              SR Konawaena                12.64   NWI  4 
 32 Ikaika Smith              SR Konawaena                12.66   NWI  6 
 33 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep              12.77   NWI  2 
 34 Randall Berdon            FR Konawaena                12.77   NWI  7 
 35 Peter Ciano                  Parker                   12.78   NWI  1 
 36 Christian Martinez        FR Hilo                     12.78   NWI  5 
 37 Alika Kaopua              FR Ka'u                     12.84   NWI  2 
 38 Burke Nagata              SR Konawaena                12.84   NWI  5 
 39 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     12.96   NWI  1 
 40 Joseph Ola                FR Honokaa                  12.96   NWI  4 
 41 Chasten Caluya            SR Hilo                     13.00   NWI  2 
 42 Zack Shozuya              JR Hilo                     13.00   NWI  3 
 43 Dylan Clay                SO Hilo                     13.04   NWI  7 
 44 Gene Yoshikawa            SR Hilo                     13.10   NWI  4 
 45 Dalton Hayashi            JR Hilo                     13.10   NWI  7 
 46 Josh Tobias                  Parker                   13.16   NWI  5 
 47 Nelson Enos               FR Keaau                    13.42   NWI  5 
 48 Bobby Uesi                SO Honokaa                  13.42   NWI  6 
 49 Bryant Malepe             JR Ka'u                     13.52   NWI  3 
 50 Jonathan Lomberg          FR Kealakehe                13.70   NWI  6 
 51 Josh Whitehead            SO Kealakehe                13.79   NWI  5 
 52 Preston Cawagas           FR Honokaa                  13.92   NWI  7 
 53 Mark Rita                 SO Ka'u                     14.41   NWI  5 
 54 MaCrae Johnston              Parker                   15.11   NWI  7 
 55 Jesse Hudson              SR Kohala                   15.39   NWI  4 
 56 Isaac Gonzales            FR Pahoa                    16.65   NWI  4 
 -- Aaron-Wade Kamanu         JR Kamehameha HI               FS   NWI  3 
 -- Jelani Young              JR Keaau                       FS   NWI  3 
 -- Daniel Gregg                 Parker                     DNS   NWI  3  

Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 25.14                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Bronson Kahaleua          SR Hilo                     22.94*  NWI  6  10   
  2 Jacob Edwards             JR Ka'u                     23.43*  NWI  6   8   
  3 Jesse Huihui              FR Keaau                    23.76*  NWI  1   6   
  4 Thomas Delacruz           SR Hilo                     24.07*  NWI  6   4   
  5 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                    24.10*  NWI  6   2   
  6 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              24.24*  NWI  6   1   
  7 Jelani Young              JR Keaau                    24.45*  NWI  6 
  8 Ho'o Souza                SR Kealakehe                24.46*  NWI  6 
  9 Karl Ancheta              SR Hilo                     24.61*  NWI  1 
 10 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            24.72*  NWI  6 
 11 Cameron Calistro          JR Hilo                     24.86*  NWI  5 
 12 Lex Cabigas               SR Honokaa                  24.94*  NWI  3 
 13 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    25.02*  NWI  4 
 14 Zack Galdeira             FR Honokaa                  25.06*  NWI  2 
 15 Zack Tadio                SO Honokaa                  25.08*  NWI  4 
 16 Sai Weiss                 JR Hilo                     25.20   NWI  4 
 17 Jacob Souza               SO Kealakehe                25.28   NWI  1 
 18 Zachary Hopson            JR Hawaii Prep              25.28   NWI  1 
 19 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                25.40   NWI  2 
 20 Trevor Takamime           SR Hilo                     25.56   NWI  2 
 21 Wong LI                   JR Hilo                     25.59   NWI  2 
 22 Damien Packer             FR Keaau                    25.64   NWI  2 
 23 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  25.69   NWI  4 
 24 Christian Martinez        FR Hilo                     25.78   NWI  5 
 25 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep              25.78   NWI  2 
 26 Cremson Derego            SO Honokaa                  25.86   NWI  3 
 27 Cliff Eriksson            FR Keaau                    25.92   NWI  4 
 28 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     25.93   NWI  1 
 29 Alika Kaopua              FR Ka'u                     25.98   NWI  3 
 30 Rick Micheals             SO Hilo                     26.11   NWI  3 
 31 Joseph Ola                FR Honokaa                  26.21   NWI  1 
 32 Jordan Decoito            JR Hilo                     26.22   NWI  5 
 33 Zack Shozuya              JR Hilo                     26.51   NWI  4 
 34 Chad Miguel-Harris        SR Honokaa                  26.54   NWI  5 
 35 Aaron-Wade Kamanu         JR Kamehameha HI            26.72   NWI  1 
 36 Chasten Caluya            SR Hilo                     27.03   NWI  3 
 37 Dylan Clay                SO Hilo                     27.11   NWI  5 
 38 Gene Yoshikawa            SR Hilo                     27.11   NWI  3 
 39 Dalton Hayashi            JR Hilo                     27.27   NWI  5 
 40 Evan Watanabe             SO Keaau                    28.16   NWI  3 
 41 Bryant Malepe             JR Ka'u                     28.65   NWI  2 
 42 Keni Souza                FR Kealakehe                29.17   NWI  3 
 43 Josh Dipert               JR Pahoa                    30.36   NWI  1 
 44 Isaac Gonzales            FR Pahoa                    35.79   NWI  2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
BIIF Qualify: * 58.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bronson Kahaleua          SR Hilo                     52.91*  3  10   
  2 Jelani Alcott             SR Keaau                    53.24*  3   8   
  3 Vaughn Ma                 JR Kealakehe                53.53*  3   6   
  4 Dylan Steele              JR Kealakehe                55.13*  3   4   
  5 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              55.81*  3   2   
  6 Jesse Huihui              FR Keaau                    57.25*  2   1   
  7 Trevor Takamime           SR Hilo                     57.95*  3 
  8 Damien Packer             FR Keaau                    58.32   1 
  9 Zachary Hopson            JR Hawaii Prep              58.99   1 
 10 Brandon Johnston          SR Kealakehe                59.05   2 
 11 Jordan Decoito            JR Hilo                     59.12   3 
 12 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  59.48   2 
 13 David Caires              SR Honokaa                  60.09   1 
 14 Chad Miguel-Harris        SR Honokaa                  60.12   1 
 15 Dylan Clay                SO Hilo                     60.28   2 
 16 Nelson Enos               FR Keaau                    61.05   2 
 17 Joshua Robinson           SO Honokaa                  62.29   3 
 18 Cody Aguire               JR Honokaa                  63.41   2 
 19 Christian Martinez        FR Hilo                     63.56   1 
 20 Keni Souza                FR Kealakehe                64.43   2 
 21 Mikhail Protopopov        SR Kealakehe                66.37   1 
 22 Mark Wynn                 SO Christian Libert         67.00   1 
 23 Josh Dipert               JR Pahoa                    71.86   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 2:16.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dakota Smith              SR Konawaena              2:00.51*  10   
  2 Daniel Brooks             JR Keaau                  2:05.92*   8   
  3 Scott Hunter              SR Hilo                   2:08.74*   6   
  4 James Yoshimoto           SR Hilo                   2:09.74*   4   
  5 Tyde Kunishiro            SO Hilo                   2:10.51*   2   
  6 Jake Shiraki              SR Honokaa                2:11.30*   1   
  7 Juan Sepulveda            JR Kealakehe              2:14.59* 
  8 Ethan Meikle              JR Kohala                 2:15.77* 
  9 Allen Tilanus             SR Hilo                   2:16.95  
 10 Dylan Steele              JR Kealakehe              2:17.85  
 11 Daniel Gregg                 Parker                 2:19.85  
 12 Eli Hart                  SR Hawaii Prep            2:21.50  
 13 Joshua Robinson           SO Honokaa                2:21.53  
 14 Joseph Skurski            SR Kealakehe              2:23.39  
 15 Donald Russell            JR Konawaena              2:24.90  
 16 Josh Tobias                  Parker                 2:27.75  
 17 David Caires              SR Honokaa                2:31.50  
 18 Chris Mosch               SO Honokaa                2:32.70  
 19 Keith Cockle              SO Honokaa                2:33.41  
 20 Evan Matsuyama            SO Kealakehe              2:35.17  
 21 Warner Shaw               FR Kamehameha HI          2:35.76  
 22 Joel Marllet              FR Kealakehe              2:36.55  
 23 Rogelio Barroga           SO Keaau                  2:39.24  
 24 Dillon Cortez             JR Kealakehe              2:39.89  
 25 Greg Matias               FR Keaau                  2:40.58  
 26 Dwane Tegman              JR Honokaa                2:42.69  
 27 Loren Bailey              FR Konawaena              2:43.77  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 4:48.00                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Turner               SR Hilo                   4:20.84*  10   
  2 Daniel Brooks             JR Keaau                  4:22.38*   8   
  3 James Yoshimoto           SR Hilo                   4:31.34*   6   
  4 Jake Shiraki              SR Honokaa                4:34.46*   4   
  5 Tyde Kunishiro            SO Hilo                   4:39.16*   2   
  6 Juan Sepulveda            JR Kealakehe              4:39.68*   1   
  7 Allen Tilanus             SR Hilo                   4:41.50* 
  8 Joseph Skurski            SR Kealakehe              4:44.78* 
  9 Simon Lau-Yamauchi        SR Kealakehe              4:46.59* 
 10 Kevin Olsen               JR Keaau                  4:46.90* 
 11 Joshua Robinson           SO Honokaa                4:48.10  
 12 Richard Berner            FR Keaau                  4:48.57  
 13 Chris Mosch               SO Honokaa                4:54.20  
 14 Johan Kaipers             FR Hilo                   4:55.48  
 15 Trey Livingston           SR Konawaena              4:59.29  
 16 Eli Hart                  SR Hawaii Prep            5:00.00  
 17 Shawn Andrada             JR Keaau                  5:05.48  
 18 Reejay Martinez           SR Keaau                  5:10.22  
 19 Aaron Ashcroft            JR Kealakehe              5:11.95  
 20 Andrew Yoshimoto          JR Hilo                   5:12.35  
 21 Joel Marllet              FR Kealakehe              5:14.76  
 22 Evan Matsuyama            SO Kealakehe              5:15.24  
 23 Donald Russell            JR Konawaena              5:16.02  
 24 Keith Cockle              SO Honokaa                5:19.56  
 25 James Clubbs              SO Keaau                  5:23.10  
 26 Dillon Cortez             JR Kealakehe              5:29.11  
 27 Dakota Walker             SO Ka'u                   5:33.86  
 28 Dwane Tegman              JR Honokaa                5:33.87  
 29 Wayne Pavao               SO Keaau                  5:38.38  
 30 Theodore JM DeRego        FR Kamehameha HI          5:41.42  
 31 Josh Dipert               JR Pahoa                  5:44.71  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 10:52.00                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Turner               SR Hilo                   9:22.59*  10   
  2 Jake Shiraki              SR Honokaa               10:09.23*   8   
  3 Eli Hart                  SR Hawaii Prep           10:17.14*   6   
  4 Johan Kaipers             FR Hilo                  10:23.16*   4   
  5 Chris Mosch               SO Honokaa               10:26.25*   2   
  6 Jesse Tarnas                 Parker                11:31.16    1   
  7 Andrew Yoshimoto          JR Hilo                  11:36.59  
  8 Dillon Cortez             JR Kealakehe             11:38.76  
  9 Cremson Derego            SO Honokaa               12:15.49  
 10 Dakota Walker             SO Ka'u                  13:04.16  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
BIIF Qualify: * 19.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     15.22*  NWI  2  10   
  2 Thomas Delacruz           SR Hilo                     15.26*  NWI  2   8   
  3 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            16.56*  NWI  2   6   
  4 Cameron Calistro          JR Hilo                     16.58*  NWI  1   4   
  5 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                    16.61*  NWI  1   2   
  6 Broc Bangloy              SR Keaau                    16.91*  NWI  2   1   
  7 Edward Dalton             SR Keaau                    16.97*  NWI  1 
  8 Francis Blas III          JR Kamehameha HI            17.03*  NWI  1 
  9 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            17.79*  NWI  2 
 10 Aaron-Wade Kamanu         JR Kamehameha HI            19.34*  NWI  1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
BIIF Qualify: * 47.54                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     40.20*  3  10   
  2 Edward Dalton             SR Keaau                    42.45*  3   8   
  3 Broc Bangloy              SR Keaau                    42.56*  3   6   
  4 Daniel Royce              SR Konawaena                42.93*  1   4   
  5 Bryson Bangloy            SR Keaau                    43.46*  3   2   
  6 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            44.12*  1   1   
  7 Cameron Calistro          JR Hilo                     44.82*  3 
  8 Sai Weiss                 JR Hilo                     45.31*  1 
  9 Francis Blas III          JR Kamehameha HI            46.98*  2 
 10 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            47.10*  2 
 11 Aaron-Wade Kamanu         JR Kamehameha HI            50.62   2 
 12 Keith Cockle              SO Honokaa                  51.80   1 
 -- Thomas Delacruz           SR Hilo                        FS   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
BIIF Qualify: * 47.44                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Konawaena                                             45.56*  10   
  2 Kealakehe                                             46.76*   8   
  3 Kamehameha Schools Hawaii                             46.82*   6   
  4 Konawaena  'B'                                       x48.25  
  5 Honoka'a                                              48.29    4   
  6 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                       x49.55  
  7 Kealakehe  'B'                                       x50.30  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
BIIF Qualify: * 4:05.00                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   3:42.70*  10   
  2 Kealakehe                                           3:49.04*   8   
  3 Hawaii Preparatory Academy                          3:52.46*   6   
  4 Honoka'a                                            4:04.83*   4   
  5 Kamehameha Schools Hawaii                           4:13.24    2   
  6 Honoka'a  'C'                                      x4:14.17  
  7 Keaau High School  'B'                             x4:22.11  
 -- Honoka'a  'B'                                            DQ   zone violation
 
Boys High Jump
=======================================================================
BIIF Qualify: *  5-04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sam Unger                 SR Konawaena              6-00.00*  10   
  2 Ethan Meikle              JR Kohala                 5-10.00*   8   
  3 Cliff Eriksson            FR Keaau                  5-04.00*   5   
  3 Manta Dircks              JR Kamehameha HI          5-04.00*   5   
  5 Rogelio Barroga           SO Keaau                  5-00.00    2   
  6 Reejay Martinez           SR Keaau                  4-10.00    1   
 -- Warner Shaw               FR Kamehameha HI               NH  
 -- Joseph Ola                FR Honokaa                     NH  
 -- Randall Berdon            FR Konawaena                   NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
BIIF Qualify: *  9-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David King                SR Hilo                  13-06.00*  10   
  2 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         12-00.00*   8   
  3 Gene Yoshikawa            SR Hilo                  11-00.00*   6   
  4 Billy Ray                 SO Hilo                 J11-00.00*   4   
  5 Rick Micheals             SO Hilo                  10-00.00*   2   
  6 JJ Higginson              JR Hawaii Prep          J10-00.00*   1   
  7 Wong LI                   JR Hilo                 J10-00.00* 
  8 Bryson Bangloy            SR Keaau                  9-06.00* 
  9 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep            9-00.00  
 10 Greg Matias               FR Keaau                  7-00.00  
 -- Remington Noguchi         SR Kealakehe                   DQ  
 
Boys Long Jump
============================================================================
BIIF Qualify: * 18-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  19-10.50*  NWI  10   
  2 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                 19-09.50*  NWI   8   
  3 Karl Ancheta              SR Hilo                  19-01.25*  NWI   6   
  4 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         19-00.25*  NWI   4   
  5 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI         18-11.50*  NWI   2   
  6 Jesse Huihui              FR Keaau                 18-10.75*  NWI   1   
  7 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         18-00.00   NWI 
  8 Broc Bangloy              SR Keaau                 17-05.00   NWI 
  9 Anthony Magnione             Parker                17-04.00   NWI 
 10 Thomas Deniz              JR Konawaena             17-00.25   NWI 
 11 Tevin Soares              JR Kealakehe             16-09.50   NWI 
 12 Landru Parker             JR Keaau                 16-08.50   NWI 
 13 Randall Berdon            FR Konawaena             16-00.75   NWI 
 14 Alika Kaopua              FR Ka'u                  16-00.00   NWI 
 14 Kekoa Hu                  SO Kealakehe             16-00.00   NWI 
 16 Nelson Enos               FR Keaau                 15-03.00   NWI 
 17 Joseph Ola                FR Honokaa               14-11.75   NWI 
 18 Jacob Souza               SO Kealakehe             14-07.00   NWI 
 19 Bryant Malepe             JR Ka'u                  13-10.00   NWI 
 20 MaCrae Johnston              Parker                13-00.00   NWI 
 
Boys Triple Jump
============================================================================
BIIF Qualify: * 36-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  44-04.00*  NWI  10   
  2 Mtume Msizkizi-Jackson    SR Keaau                 42-08.50*  NWI   8   
  3 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         41-07.25*  NWI   6   
  4 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI         37-00.75*  NWI   4   
  5 Karl Ancheta              SR Hilo                  36-05.75*  NWI   2   
  6 Landru Parker             JR Keaau                 35-01.50   NWI   1   
  7 Wong LI                   JR Hilo                  35-01.00   NWI 
  7 Tevin Soares              JR Kealakehe             35-01.00   NWI 
  9 Nelson Enos               FR Keaau                 32-04.50   NWI 
 10 Reejay Martinez           SR Keaau                 32-01.00   NWI 
 11 Dylan KK Alip             FR Kamehameha HI         28-06.00   NWI 
 
Boys Shot Put
=======================================================================
BIIF Qualify: * 37-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordon Loeffler           SR Hilo                  52-02.50*  10   
  2 Shane Brostek             FR Hawaii Prep           45-08.25*   8   
  3 David Kelii Kekuewa       JR Kamehameha HI         43-01.00*   6   
  4 Arvin Antonio             JR Kohala                42-10.00*   4   
  5 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep           42-07.50*   2   
  6 Daniel Iopa               SR Keaau                 41-08.75*   1   
  7 Jake Jordan               JR Kealakehe             41-03.00* 
  8 Job Huisman               SR Konawaena             39-03.00* 
  9 Austin Denike             SR Konawaena             39-00.00* 
 10 Conn Wallman              SR Kohala                37-11.50* 
 11 Kyle Tirrell              JR Hilo                  35-04.75  
 12 Preston Cawagas           FR Honokaa               34-11.25  
 13 Justin Bisel              SR Hilo                  34-05.00  
 14 Kayson Okunami            SR Kamehameha HI         34-04.50  
 15 Koa Shirlock              SR Hilo                  32-11.50  
 15 Clancey Hammond           SR Keaau                 32-11.50  
 17 Gabby Padillio            JR Kealakehe             32-04.00  
 18 Aaron Hudman              SO Kealakehe             31-10.25  
 19 Jesse Hudson              SR Kohala                29-09.50  
 -- Justin Hirake             JR Honokaa                     ND  
 -- Makoa Richards            JR Honokaa                     ND  
 -- Sydney Wilcox             JR St. Joseph                  ND  
 -- Kody Agbayani             SR Kamehameha HI               ND  
 -- Kevin Cadaoas             FR Kohala                      ND  
 -- Nicholas Stertz           JR Keaau                       ND  
 -- Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI               ND  
 -- Bobby Uesi                SO Honokaa                     ND  
 -- Djon Marcos               SR Keaau                       ND  
 -- Amadeus Swisher           SR Parker                    FOUL  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
BIIF Qualify: * 108-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep          142-04.50*  10   
  2 David Kelii Kekuewa       JR Kamehameha HI        137-07.50*   8   
  3 Jordon Loeffler           SR Hilo                    136-08*   6   
  4 Shane Brostek             FR Hawaii Prep             121-10*   4   
  5 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI           120-07*   2   
  6 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI        120-05.50*   1   
  7 Daniel Iopa               SR Keaau                   117-00* 
  8 Jake Jordan               JR Kealakehe            110-01.75* 
  9 Arvin Antonio             JR Kohala               101-10.75  
 10 Kyle Tirrell              JR Hilo                 100-02.50  
 11 Koa Shirlock              SR Hilo                 100-01.50  
 12 Clancey Hammond           SR Keaau                 99-10.50  
 13 Conn Wallman              SR Kohala                94-11.50  
 14 Tony Gaspar               SR Konawaena                92-08  
 15 Gabby Padillio            JR Kealakehe                91-03  
 16 Preston Cawagas           FR Honokaa                  84-10  
 17 Justin Hirake             JR Honokaa                  84-06  
 18 Keagan Lee                SO Hilo                  84-05.50  
 19 Austin Denike             SR Konawaena                84-05  
 20 Darin Dennis              SR Ka'u                     83-09  
 21 Sydney Wilcox             JR St. Joseph            82-03.50  
 22 Bobby Uesi                SO Honokaa               80-03.50  
 23 Aaron Hudman              SO Kealakehe             80-01.50  
 24 Jesse Hudson              SR Kohala                   79-08  
 25 Taylor Benavente          FR Christian Libert         78-11  
 26 Makoa Richards            JR Honokaa               75-05.50  
 27 Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI            72-10  
 28 Nicholas Stertz           JR Keaau                    68-10  
 29 Djon Marcos               SR Keaau                 68-06.50  
 30 Mark Wynn                 SO Christian Libert      66-08.75  
 31 Ian Clark                 FR Christian Libert      62-04.25  
 32 Kevin Cadaoas             FR Kohala                   46-00  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kamehameha Schools Hawaii  122        2) Hilo                       77   
    3) Keaau High School           66        4) Hawaii Preparatory Academ  61   
    4) Honoka'a                    61        6) Kealakehe                  28   
    6) Konawaena                   28        8) Ka'u High School           16   
    9) Kohala High School          14       10) Pahoa                       1   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       126        2) Keaau High School          92   
    3) Kamehameha Schools Hawaii   61        4) Ka'u High School           56   
    5) Konawaena                   54        6) Hawaii Preparatory Academ  40   
    7) Kealakehe                   27        8) Honoka'a                   23   
    9) Kohala High School          12       10) Parker                      1