BIIF All-Comers                                
Pai'ea Stadium  - 3/14/2009                          
Kamehameha Schools Hawaii Campus                        
Results                                    

Weather: Gusty Winds 10+mps

@HPA JR Ku'uipo Nakoa wins 4: HI#1 Jumps Double 16-5.75/36-10.25(SR); 13.20/27.16 Sprints Double 
@Hilo SR Thomas Delacruz Doubles as HI#1 110H 15.57 and HI#1 400m Relay anchor 44.44(SR);
@Ka'u JR Jacob Edwards Triples in the 300H HI#1 40.49, TJ 42-3.25 and 200m 23.72
@Konawaena SR Dakota Smith HI#1 800m 2:01.26 
@2008 BIIF XC Champ Honoka'a SO Tialana Greenwell Distance Double 5:28.31/12:07.21
@2008 BIIF XC Champ Hilo SR Mark Turner Distance Double 4:25.48/10:20.90
 
Girls 100 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 14.24                                                          
PaieaStadium: ! 12.51  4/2/2005    Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              13.20*  NWI  4   10  
  2 Corie Schattuaer          SR Hilo                     13.48*  NWI  4    8  
  3 Anjelica Sanderson        SO Konawaena                13.92*  NWI  4    6  
  4 Cecily Fujii              SO Honokaa                  13.97*  NWI  4    4  
  5 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            14.02*  NWI  4    2  
  6 Randi Estrada             FR Keaau                    14.26   NWI  4    1  
  7 Jessica Marote            SR Kamehameha HI            14.30   NWI  2 
  8 Natasha JK Ah Chong       JR Kamehameha HI            14.35   NWI  3 
  9 Tamra Villanueva          JR Kamehameha HI            14.45   NWI  3 
 10 Azmera Hammouri           FR Keaau                    14.65   NWI  1 
 11 Heidi Hall                SR Kamehameha HI            14.68   NWI  2 
 12 Katie Aguilar             FR Honokaa                  14.70   NWI  1 
 13 Serena Ah Choy            SO Kamehameha HI            14.77   NWI  3 
 14 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                14.83   NWI  4 
 15 Ashley Anderson           SO Kealakehe                14.84   NWI  2 
 16 Raine Kolman              FR Konawaena                14.90   NWI  1 
 17 Keala Martins-Keliihooma  SR Kamehameha HI            15.01   NWI  3 
 18 Ariel Ray                    Waiakea                  15.06   NWI  4 
 19 Logan Ayau                JR Kealakehe                15.25   NWI  2 
 20 Lana Queen                SO Hawaii Prep              15.35   NWI  2 
 21 Claire Uyetake            JR Hilo                     15.56   NWI  1 
 22 Mariah Gonzales           FR Konawaena                15.70   NWI  2 
 23 Abcde Flores                 Waiakea                  15.73   NWI  1 
 24 Sophia Boli               SR Kealakehe                15.80   NWI  3 
 25 Hannah Unger              FR Hawaii Prep              15.92   NWI  1 
 26 Julia Marks               JR Kealakehe                15.99   NWI  1 
 27 Joyce Dvorak                 Waiakea                  16.42   NWI  2 
 28 Kendra Bristow            JR Konawaena                16.69   NWI  3 
 29 Soares Suterra            SR Laupahoehoe              16.72   NWI  1 
 30 Emilie Kuyat                 Waiakea                  17.55   NWI  3 
 -- Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI               FS   NWI  2 
 
Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 29.84                                                          
PaieaStadium: ! 26.04  4/2/2005    Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep              27.16*  NWI  3   10  
  2 Corie Schattuaer          SR Hilo                     28.17*  NWI  3    8  
  3 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            28.70*  NWI  3    6  
  4 Kathleen Van Cleave       SR Keaau                    29.75*  NWI  3    4  
  5 Katie Aguilar             FR Honokaa                  29.82*  NWI  1    2  
  6 Cecily Fujii              SO Honokaa                  29.85   NWI  3    1  
  7 Jessica Marote            SR Kamehameha HI            29.86   NWI  1 
  8 Ariel Ray                    Waiakea                  30.69   NWI  1 
  9 Keala Martins-Keliihooma  SR Kamehameha HI            31.17   NWI  2 
 10 Ashley Anderson           SO Kealakehe                31.34   NWI  1 
 11 Tamra Villanueva          JR Kamehameha HI            31.37   NWI  2 
 12 Chelsey Pasamonte         SR Kealakehe                31.46   NWI  3 
 13 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            31.58   NWI  1 
 14 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            31.64   NWI  2 
 15 Logan Ayau                JR Kealakehe                32.98   NWI  2 
 16 Sophia Boli               SR Kealakehe                33.26   NWI  2 
 17 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                     36.05   NWI  3 
 18 Joyce Dvorak                 Waiakea                  36.28   NWI  2 
 19 Hollie Lambert               Waiakea                  36.73   NWI  3 
 20 Elena Mello-Waiwaiole     SO Ka'u                     37.60   NWI  1 
 21 Emilie Kuyat                 Waiakea                  38.18   NWI  2 
 22 Caitlin Ambrula           FR Pahoa                    41.42   NWI  1 
 23 Aprille Cariaga           FR Ka'u                     48.21   NWI  2 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
BIIF Qualify: * 72.04                                                          
PaieaStadium: ! 59.17  4/23/2005   Fran Weems, Kealakehe                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            65.05*   10  
  2 Kaua Wall                 SR Konawaena                66.10*    8  
  3 Kathleen Van Cleave       SR Keaau                    67.79*    6  
  4 Mackenzie Buckner         SO Hawaii Prep              68.89*    4  
  5 Katie Aguilar             FR Honokaa                  73.43     2  
  6 Joyce Dvorak                 Waiakea                  76.71     1  
  7 Hannah Furumo                Waiakea                  77.40  
  8 Caitlin Ambrula           FR Pahoa                  1:36.16  
 
Girls 800 Meter Run
==========================================================================
BIIF Qualify: * 2:57.00                                                        
PaieaStadium: ! 2:26.01  5/6/2006    Monika Frazier, Kamehameha                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kaitlyn Chock                Waiakea                2:35.16*  2   10  
  2 Amy Eriksson              SR Keaau                  2:38.93*  2    8  
  3 Athena Oldfather          JR Honokaa                2:40.07*  2    6  
  4 Claire Uyetake            JR Hilo                   2:43.64*  2    4  
  5 Shina Chung               FR Hilo                   2:53.72*  1    2  
  6 Natalie Orevillo          FR Hilo                   3:05.83   1    1  
  7 Natalie DeLeary           SR Kealakehe              3:09.21   2 
  8 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                3:09.86   1 
  9 Veronica Gonzales         FR Pahoa                  3:20.52   1 
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 6:20.00                                                        
PaieaStadium: ! 5:01.77  5/6/2006    Lucy Pollard, Hawaii Prep                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         SO Honokaa                5:28.31*   10  
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa                5:39.94*    8  
  3 Shalila De Bourmont       FR Hilo                   5:44.01*    6  
  4 Kelsie Kobayashi             Waiakea                5:46.62*    4  
  5 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI          5:49.89*    2  
  6 Shea Pitoy                FR Hilo                   5:50.89*    1  
  7 Deann Thornton            FR Keaau                  5:51.67* 
  8 Mary Josephine Osorio     SO Kohala                 6:19.98* 
  9 Erin Carvalho             FR Kamehameha HI          6:20.06  
 10 Kim Kishimoto             JR Honokaa                6:33.18  
 11 Corin Nariko Lilinoe Kim  FR Kamehameha HI          6:37.17  
 12 Caitlin Ambrula           FR Pahoa                  6:50.04  
 13 Cerya Vkt Cruz            SO Kamehameha HI          6:50.31  
 14 Saian Smith               FR Kohala                 6:54.32  
 15 Traci Palaermo            SO Hilo                   6:55.96  
 16 Esther A Kekauoha         SO Kamehameha HI          6:56.97  
 17 Sarah L Kekauoha          JR Kamehameha HI          7:05.81  
 18 Katherine Corpuz          SR Ka'u                   7:51.55  
 19 Tuma Enos                 SR Pahoa                  7:53.75  
 20 Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                  8:16.67  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 14:16.00                                                       
PaieaStadium: ! 11:06.06  4/15/2006   Lucy Pollard, Hawaii Prep                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tialana Greenwell         SO Honokaa               12:07.21*   10  
  2 Athena Oldfather          JR Honokaa               12:32.23*    8  
  3 Shalila De Bourmont       FR Hilo                  12:43.75*    6  
  4 Kaitlyn KK Yamamoto       SR Kamehameha HI         13:01.20*    4  
  5 Kelsie Kobayashi             Waiakea               13:16.94*    2  
  6 Shea Pitoy                FR Hilo                  13:45.45*    1  
  7 Erin Carvalho             FR Kamehameha HI         15:26.13  
  8 Esther A Kekauoha         SO Kamehameha HI         16:44.71  
 -- Cerya Vkt Cruz            SO Kamehameha HI              DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===============================================================================
BIIF Qualify: * 21.14                                                          
PaieaStadium: ! 15.25  4/27/2007   Sarah Nicolaisen, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            17.70*  NWI  1   10  
  2 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     19.56*  NWI  1    8  
  3 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI            19.82*  NWI  2    6  
  4 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            19.86*  NWI  3    4  
  5 Cassie Morigaki              Waiakea                  20.12*  NWI  1    2  
  6 Madeline Redo             JR Kealakehe                20.43*  NWI  1    1  
  7 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     21.11*  NWI  2 
  8 Raycee Cooke              FR Hilo                     21.37   NWI  2 
  9 Hannah Furumo                Waiakea                  22.29   NWI  3 
 10 Lana Queen                SO Hawaii Prep              22.40   NWI  1 
 11 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     22.61   NWI  1 
 12 Hollie Lambert               Waiakea                  24.12   NWI  2 
 -- Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                        FS   NWI  3 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
BIIF Qualify: * 59.04                                                          
PaieaStadium: ! 46.50  4/23/2005   Sarah Nicolaisen, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anuhea Wall               SO Konawaena                51.87*  1   10  
  2 Aubrey Lea Shaw           SR Kamehameha HI            52.28*  3    8  
  3 Azmera Hammouri           FR Keaau                    53.57*  3    6  
  4 Alyssa Hoshida            SO Hilo                     54.24*  3    4  
  5 Cassie Morigaki              Waiakea                  54.79*  3    2  
  6 Bronte H Kaneakua         JR Kamehameha HI            55.03*  2    1  
  7 Kekelaokalaui H Bennett   JR Kamehameha HI            55.94*  1 
  8 Lana Queen                SO Hawaii Prep              56.56*  3 
  9 Raycee Cooke              FR Hilo                     58.48*  2 
 10 Taquila Sambrana          SO Keaau                    59.17   1 
 11 Tamra Villanueva          JR Kamehameha HI            59.70   2 
 12 Alisha Gangwes            JR Ka'u                     60.57   3 
 13 Kelsee TK Aganus          SO Kamehameha HI            60.83   2 
 14 Madeline Redo             JR Kealakehe                61.65   3 
 15 Bree Delacruz             FR Hilo                     63.81   1 
 16 Brittaney Morehead        SO Ka'u                     64.03   1 
 17 Hollie Lambert               Waiakea                  65.31   1 
 18 Hannah Furumo                Waiakea                  67.26   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
BIIF Qualify: * 58.04                                                          
PaieaStadium: ! 51.80  4/23/2005   Kealakehe                                   
                       Weems, Palacol,Gans,Alip                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kamehameha Schools Hawaii                             54.42*   10  
  2 Kamehameha Schools Hawaii  'B'                       x54.52* 
  3 Hilo                                                  55.41*    8  
  4 Hawaii Preparatory Academy                            55.81*    6  
  5 Waiakea                                               56.26*    4  
  6 Kealakehe                                             56.85*    2  
 -- Konawaena                                                DQ   zone violation
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
BIIF Qualify: * 4:58.00                                                        
PaieaStadium: ! 4:19.18  4/23/2005   Hawaii Prep                               
                         Ogden,Lewis,Pollard,Larsen-Helbing                
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Keaau High School                                   4:35.21*   10  
  2 Hilo                                                4:41.86*    8  
  3 Kamehameha Schools Hawaii                           4:46.59*    6  
  4 Kealakehe                                           4:58.84     4  
 
Girls High Jump
=======================================================================
BIIF Qualify: *  4-04                                                          
PaieaStadium: !  5-02  2/23/2007   Sarah Nicolaisen, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassie Morigaki              Waiakea                5-00.00*   10  
  2 Randi Estrada             FR Keaau                  4-10.00*    8  
  3 Lilinoe Heaukulani        JR Kamehameha HI         J4-10.00*    6  
  4 Anuhea Wall               SO Konawaena              4-04.00*    4  
  5 Hollie Lambert               Waiakea                4-02.00     2  
 -- Claire Uyetake            JR Hilo                        NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
BIIF Qualify: *  6-00                                                          
PaieaStadium: ! 10-00  4/15/2006   Daysha Viernes, Hilo                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Janae S Castillo          SO Kamehameha HI          7-06.00*   10  
  2 Lorena Shire                 Ku o Ka La             7-02.00*    8  
  3 Lyan K Apilado            SR Kamehameha HI          7-00.00*    6  
  4 Shina Chung               FR Hilo                   6-06.00*    4  
  5 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa                6-00.00*    2  
  6 Natalie Orevillo          FR Hilo                   5-06.00     1  
 -- Bree Delacruz             FR Hilo                        NH  
 
Girls Long Jump
============================================================================
BIIF Qualify: * 13-08                                                          
PaieaStadium: ! 16-09  4/27/2007   Cheray Brzezowski, Kamehameha               
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           16-05.75*  NWI   10  
  2 Natasha JK Ah Chong       JR Kamehameha HI         15-00.00*  NWI    8  
  3 Amy Eriksson              SR Keaau                 14-11.00*  NWI    6  
  4 Raine Kolman              FR Konawaena             13-03.25   NWI    4  
  5 Keala Martins-Keliihooma  SR Kamehameha HI         12-04.50   NWI    2  
  6 Carissa Bell-Chase        JR Honokaa               12-02.75   NWI    1  
  7 Keo-Pisey Kheng           SO Ka'u                  10-01.00   NWI 
 -- Corie Schattuaer          SR Hilo                      FOUL       
 
Girls Triple Jump
============================================================================
BIIF Qualify: *    29-00                                                       
PaieaStadium: ! 33-09.50  4/23/2005   Keri Ogden, Hawaii Prep                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ku'uipo Nakoa             JR Hawaii Prep           36-10.25!  NWI   10  
  2 Ariel Ray                    Waiakea               31-08.00*  NWI    8  
  3 Cassie Morigaki              Waiakea               31-05.25*  NWI    6  
  4 Amy Eriksson              SR Keaau                 31-02.75*  NWI    4  
  5 Heidi Hall                SR Kamehameha HI         27-09.00   NWI    2  
  6 Natasha JK Ah Chong       JR Kamehameha HI         27-02.00   NWI    1  
 -- Mackenzie Buckner         SO Hawaii Prep               FOUL       
 
Girls Shot Put
=======================================================================
BIIF Qualify: *    23-00                                                       
PaieaStadium: ! 36-09.50  3/24/2006   Chante Ching, Kamehameha                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ariel Moniz               SR Hilo                  33-09.00*   10  
  2 Tuma Enos                 SR Pahoa                 32-08.50*    8  
  3 Alohi Adachi-Jose         SR Hilo                  27-08.00*    6  
  4 Jennie-Lynn Ha’alilio     SR Ka'u                  24-11.75*    4  
  5 Kaitlin Paleka-Kennedy    SO Kamehameha HI         24-07.00*    2  
  6 Tiffany Kerr              SO Hilo                  24-02.00*    1  
  7 Cheynee Rapoza            SR Hilo                  22-07.50  
  8 Lini Fangupo              SO Hilo                  22-04.75  
  9 Shaylyn Pohaikealoha Kah  FR Kamehameha HI         21-10.00  
 10 Sherrilynn Lo                Honokaa               21-08.50  
 11 Brittney Imade               Waiakea               20-07.50  
 12 Janna Urakami                Waiakea               19-10.25  
 13 Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                 17-09.50  
 14 Olympia Zampathas         JR Honokaa               16-08.75  
 15 Ashley Potter             JR Honokaa               15-11.00  
 16 Noelani Guerpo            SO Honokaa               15-11.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
BIIF Qualify: *     65-00                                                      
PaieaStadium: ! 124-04.50  4/15/2006   Joni Green, St Joseph                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ariel Moniz               SR Hilo                     83-07*   10  
  2 Tuma Enos                 SR Pahoa                    82-10*    8  
  3 Lini Fangupo              SO Hilo                     78-01*    6  
  4 Sarah VanSwearingen       FR Pahoa                 73-00.50*    4  
  5 Alohi Adachi-Jose         SR Hilo                  71-11.25*    2  
  6 Cheynee Rapoza            SR Hilo                  65-06.50*    1  
  7 Kaitlin Paleka-Kennedy    SO Kamehameha HI         64-00.75  
  8 Janna Urakami                Waiakea               60-03.50  
  9 Sherrilynn Lo                Honokaa               58-08.50  
 10 Tiffany Kerr              SO Hilo                  57-11.25  
 11 Brittney Imade               Waiakea               53-05.25  
 12 Olympia Zampathas         JR Honokaa                  47-10  
 13 Ashley Potter             JR Honokaa               47-02.50  
 
Boys 100 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 12.44                                                          
PaieaStadium: ! 11.15  5/6/2006    Thato Nthite, Hawaii Prep                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Charles Clay              SR Hilo                     12.05*  NWI  8   10  
  2 Ricky Pekala              SR Konawaena                12.12*  NWI  8    8  
  3 Jacob Edwards             JR Ka'u                     12.21*  NWI  8    6  
  4 Jesse Huihui              FR Keaau                    12.23*  NWI  1    4  
  5 Jelani Alcott             SR Keaau                    12.24*  NWI  8    2  
  6 Kaimi Scott                  Waiakea                  12.26*  NWI  8    1  
  7 Bronson Kahaleua          SR Hilo                     12.30*  NWI  1 
  8 Chan Spikes               JR Hilo                     12.32*  NWI  3 
  9 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI            12.37*  NWI  8 
 10 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              12.50   NWI  1 
 11 Michael Schutte           FR Hawaii Prep              12.61   NWI  2 
 12 Thomas Deniz              JR Konawaena                12.63   NWI  2 
 13 John Kalauli              FR Honokaa                  12.70   NWI  2 
 14 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            12.71   NWI  1 
 14 Rhys Ward                 SR Konawaena                12.71   NWI  4 
 16 Jonathan Himalaya         SR Hawaii Prep              12.73   NWI  8 
 17 Landru Parker             JR Keaau                    12.74   NWI  4 
 17 Alex Engdahl              FR Keaau                    12.74   NWI  7 
 19 Damien Packer             FR Keaau                    12.85   NWI  2 
 20 Lex Cabigas               SR Honokaa                  12.88   NWI  1 
 21 Winston Kailimai             Waiakea                  12.94   NWI  1 
 22 Mitchell Herras           JR Kamehameha HI            12.96   NWI  2 
 22 Zack Galdeira             FR Honokaa                  12.96   NWI  8 
 24 Zack Tadio                SO Honokaa                  12.97   NWI  6 
 25 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                13.00   NWI  5 
 26 Elijah Perreira           SO Keaau                    13.01   NWI  5 
 27 Keoni Leopoldino          SR Kealakehe                13.03   NWI  1 
 28 Keoni K Wong              FR Kamehameha HI            13.04   NWI  4 
 29 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    13.06   NWI  6 
 30 Clyde Lewis                  Waiakea                  13.24   NWI  2 
 30 Bryan Leyson              SR Konawaena                13.24   NWI  3 
 30 Christian Martinez        FR Hilo                     13.24   NWI  6 
 33 Tyson Pili                   Waiakea                  13.25   NWI  3 
 34 Patrick Garcia            FR Ka'u                     13.26   NWI  5 
 35 Zack Shozuya              JR Hilo                     13.28   NWI  4 
 36 Daniel Gregg                 Parker                   13.31   NWI  2 
 36 Cremson Derego            SO Honokaa                  13.31   NWI  4 
 38 Burke Nagata              SR Konawaena                13.34   NWI  5 
 38 Travis Dubois             SR Keaau                    13.34   NWI  3 
 40 Ikaika Smith              SR Konawaena                13.51   NWI  6 
 41 Jacob Souza               SO Kealakehe                13.53   NWI  3 
 42 Chase Moniz               FR Honokaa                  13.54   NWI  5 
 43 Lucky Ralph Baum          JR Laupahoehoe              13.56   NWI  3 
 44 Alika Kaopua              FR Ka'u                     13.58   NWI  4 
 45 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     13.59   NWI  2 
 46 Dylan Clay                SO Hilo                     13.85   NWI  7 
 47 Bobby Uesi                SO Honokaa                  14.02   NWI  7 
 48 Nui Iopa                  JR Hilo                     14.06   NWI  5 
 49 Max  Pahio Shimamoto      JR Kamehameha HI            14.10   NWI  3 
 50 Hayden Cross                 Parker                   14.15   NWI  4 
 51 Bryant Malepe             JR Ka'u                     14.20   NWI  6 
 52 Nolan Wines               SO Hilo                     14.31   NWI  7 
 53 Seay'cen Aguiar              Waiakea                  14.35   NWI  5 
 54 Brandon Chun                 Waiakea                  14.45   NWI  4 
 55 Easten Tanimoto           FR Kamehameha HI            14.57   NWI  5 
 56 Lance Mendes                 Waiakea                  14.98   NWI  7 
 57 Genier Cayabyab              Waiakea                  15.01   NWI  6 
 58 MaCrae Johnston              Parker                   15.56   NWI  6 
 59 Isaac Gonzales            FR Pahoa                    17.47   NWI  3 
 -- Darwin Mizuba                Waiakea                     FS   NWI  7 
 -- TJ Reilly                 SR Konawaena                   FS   NWI  1 
 -- Karl Sakai                   Waiakea                     FS   NWI  7 
 -- Mark Rita                 SO Ka'u                       DNF   NWI  7 
 
Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
BIIF Qualify: * 25.14                                                          
PaieaStadium: ! 22.56  4/15/2006   Thato Nthite, Hawaii Prep                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     23.72*  NWI  8   10  
  2 Kaimi Scott                  Waiakea                  24.11*  NWI  8    8  
  3 Charles Clay              SR Hilo                     24.31*  NWI  1    6  
  4 Chan Spikes               JR Hilo                     24.66*  NWI  8    4  
  5 Billy Kailimai            JR Hawaii Prep              24.73*  NWI  8    2  
  6 Alex Engdahl              FR Keaau                    25.03*  NWI  3    1  
  7 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            25.45   NWI  8 
  8 Justin Wada               SO Christian Libert         25.49   NWI  1 
  9 JJ Higginson              JR Hawaii Prep              25.80   NWI  1 
 10 Zack Galdeira             FR Honokaa                  25.86   NWI  1 
 11 Michael Schutte           FR Hawaii Prep              25.88   NWI  3 
 12 Winston Kailimai             Waiakea                  25.90   NWI  1 
 13 Landru Parker             JR Keaau                    26.01   NWI  1 
 14 Keoni Leopoldino          SR Kealakehe                26.03   NWI  4 
 15 Elijah Perreira           SO Keaau                    26.24   NWI  2 
 16 Mitchell Herras           JR Kamehameha HI            26.34   NWI  1 
 17 Jacob Souza               SO Kealakehe                26.36   NWI  8 
 18 Todd Yamakawa             SR Kealakehe                26.37   NWI  3 
 19 Ikaika Brigoli            SO Keaau                    26.42   NWI  5 
 20 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  26.55   NWI  8 
 21 Kekoa Hu                  SO Kealakehe                26.60   NWI  2 
 22 Travis Dubois             SR Keaau                    26.63   NWI  8 
 23 Trevor Takamime           SR Hilo                     26.70   NWI  2 
 23 Christian Martinez        FR Hilo                     26.70   NWI  6 
 25 Cliff Eriksson            FR Keaau                    26.79   NWI  6 
 26 Wong LI                   JR Hilo                     26.80   NWI  3 
 27 Travis Winters               Waiakea                  26.82   NWI  4 
 28 Ikaika Kaopua             SO Ka'u                     27.04   NWI  1 
 29 Zack Shozuya              JR Hilo                     27.07   NWI  5 
 30 Alika Kaopua              FR Ka'u                     27.11   NWI  3 
 31 Clyde Lewis                  Waiakea                  27.26   NWI  2 
 32 Chase Moniz               FR Honokaa                  27.27   NWI  3 
 32 Joseph Ola                FR Honokaa                  27.27   NWI  2 
 34 Tyson Pili                   Waiakea                  27.56   NWI  3 
 35 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep              27.57   NWI  4 
 36 Joshua Robinson           SO Honokaa                  27.62   NWI  4 
 37 Jordan Decoito            JR Hilo                     27.63   NWI  4 
 37 Patrick Garcia            FR Ka'u                     27.63   NWI  2 
 39 Dylan Clay                SO Hilo                     28.08   NWI  7 
 40 Gene Yoshikawa            SR Hilo                     28.15   NWI  6 
 41 Ryne Uemura                  Waiakea                  28.59   NWI  4 
 42 Josh Tobias                  Parker                   28.71   NWI  2 
 43 Nui Iopa                  JR Hilo                     28.94   NWI  5 
 44 Nolan Wines               SO Hilo                     29.46   NWI  7 
 45 Warner Shaw               FR Kamehameha HI            29.54   NWI  3 
 46 Evan Watanabe             SO Keaau                    29.79   NWI  4 
 47 Jacob Murphy              FR Hilo                     30.03   NWI  7 
 48 Charles Watson            JR Ka'u                     30.19   NWI  5 
 49 Brandon Chun                 Waiakea                  30.27   NWI  6 
 50 Karl Sakai                   Waiakea                  30.51   NWI  5 
 51 Bryant Malepe             JR Ka'u                     30.91   NWI  4 
 52 Darwin Mizuba                Waiakea                  31.04   NWI  7 
 53 William Rozier            JR Keaau                    31.56   NWI  6 
 54 Seay'cen Aguiar              Waiakea                  31.65   NWI  7 
 55 Lance Mendes                 Waiakea                  31.87   NWI  5 
 56 Helaman Tafua             JR Pahoa                    31.89   NWI  2 
 57 Genier Cayabyab              Waiakea                  32.33   NWI  6 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
BIIF Qualify: * 58.24                                                          
PaieaStadium: ! 49.23  5/6/2006    Collin Saxby, Hawaii Prep                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jelani Alcott             SR Keaau                    55.37*  4   10  
  2 Dylan Steele              JR Kealakehe                55.75*  4    8  
  3 Jacob St. George             Waiakea                  57.46*  4    6  
  4 Trevor Takamime           SR Hilo                     57.94*  4    4  
  5 Chase Moniz               FR Honokaa                  58.21*  3    2  
  6 Joshua Robinson           SO Honokaa                  58.30   4    1  
  7 Zack Tadio                SO Honokaa                  58.48   3 
  8 Jordan Decoito            JR Hilo                     58.67   1 
  9 Stephen McAuliffe            Waiakea                  58.89   3 
 10 Todd Yamakawa             SR Kealakehe                59.42   1 
 11 Justin Crank              SR Kealakehe                60.55   2 
 12 Zack Galdeira             FR Honokaa                  60.58   3 
 13 Chad Miguel-Harris        SR Honokaa                  61.19   1 
 14 Patrick Garcia            FR Ka'u                     61.58   4 
 15 Jackson Halford              Waiakea                  61.78   1 
 16 Max  Pahio Shimamoto      JR Kamehameha HI            61.93   4 
 17 Dustin Hoover             FR Hawaii Prep              62.03   4 
 18 Cody Aguire               JR Honokaa                  62.04   2 
 19 Johnathan Ahyet           SO Honokaa                  62.06   2 
 20 Brandon Chun                 Waiakea                  65.75   3 
 21 Ryne Uemura                  Waiakea                  67.01   3 
 22 Lance Mendes                 Waiakea                  67.40   2 
 23 Karl Sakai                   Waiakea                  67.84   2 
 24 Seay'cen Aguiar              Waiakea                  68.76   2 
 25 Genier Cayabyab              Waiakea                  69.47   1 
 26 Evan Watanabe             SO Keaau                    69.65   1 
 27 Helaman Tafua             JR Pahoa                    71.31   1 
 
Boys 800 Meter Run
==========================================================================
BIIF Qualify: * 2:16.00                                                        
PaieaStadium: ! 2:00.10  4/15/2006   Patrick Stover, Konawaena                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dakota Smith              SR Konawaena              2:01.26*  5   10  
  2 Daniel Brooks             JR Keaau                  2:08.39*  5    8  
  3 Scott Hunter              SR Hilo                   2:09.37*  1    6  
  4 Richard Moyland           JR Christian Libert       2:12.51*  1    4  
  5 Patrick Understeller      SR Keaau                  2:12.91*  1    2  
  6 James Yoshimoto           SR Hilo                   2:13.06*  5    1  
  7 Simon Lau-Yamauchi        SR Kealakehe              2:15.77*  5 
  8 Jeremy Grotenhuis         JR Christian Libert       2:16.24   3 
  9 Mark Nicholas Petner      SR Kamehameha HI          2:18.47   5 
 10 Johan Kaipers             FR Hilo                   2:20.24   3 
 11 Stephen McAuliffe            Waiakea                2:21.55   5 
 12 Chayse Collins               Waiakea                2:24.93   4 
 13 Trey Livingston           SR Konawaena              2:25.36   1 
 14 Daniel Gregg                 Parker                 2:25.99   5 
 15 Donald Russell            JR Konawaena              2:27.80   2 
 16 David Caires              SR Honokaa                2:27.98   5 
 17 Justin Barns              JR Hilo                   2:28.24   2 
 18 Keith Cockle              SO Honokaa                2:29.17   1 
 19 Wynton Wizinowich            Parker                 2:29.22   1 
 20 Dylan Steele              JR Kealakehe              2:31.90   2 
 21 Josh Tobias                  Parker                 2:36.72   2 
 22 Jackson Halford              Waiakea                2:37.00   2 
 23 Andrew Yoshimoto          JR Hilo                   2:39.12   4 
 24 Jesse Tarnas                 Parker                 2:39.51   3 
 25 Todd Yamakawa             SR Kealakehe              2:41.17   1 
 26 Zack Lichty                  Waiakea                2:41.73   4 
 27 Kaualiilii Pulotu         FR Konawaena              2:42.09   3 
 28 Greg Matias               FR Keaau                  2:42.14   2 
 29 Dillon Cortez             JR Kealakehe              2:45.05   3 
 30 Tristan Yoshida              Waiakea                2:46.61   3 
 31 William Wainwright        SO Hilo                   2:47.37   4 
 32 Loren Bailey              FR Konawaena              2:48.77   4 
 33 Helaman Tafua             JR Pahoa                  3:08.65   1 
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 4:48.00                                                        
PaieaStadium: ! 4:11.49  4/27/2007   Keoni Ucker, CLA                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Turner               SR Hilo                   4:25.48*   10  
  2 Daniel Brooks             JR Keaau                  4:31.51*    8  
  3 Jordan Lerma              SR Kamehameha HI          4:33.64*    6  
  4 Jake Shiraki              SR Honokaa                4:37.08*    4  
  5 Patrick Understeller      SR Keaau                  4:40.49*    2  
  6 Mark Nicholas Petner      SR Kamehameha HI          4:43.54*    1  
  7 Chris Mosch               SO Honokaa                4:45.09* 
  8 Manny Ortiz               SR Hilo                   4:45.66* 
  9 Simon Lau-Yamauchi        SR Kealakehe              4:52.82  
 10 Juan Sepulveda            FR Kealakehe              4:54.96  
 11 Kevin Olsen               JR Keaau                  4:55.92  
 12 Bryson Kobayashi             Waiakea                4:58.43  
 13 Johan Kaipers             FR Hilo                   5:01.54  
 14 Ethan Meikle              JR Kohala                 5:04.03  
 15 David Caires              SR Honokaa                5:05.89  
 16 Trey Livingston           SR Konawaena              5:06.49  
 17 Richard Berner            FR Keaau                  5:06.88  
 18 Donald Russell            JR Konawaena              5:14.23  
 19 Caden Yamamoto               Waiakea                5:17.46  
 20 Justin Barns              JR Hilo                   5:17.60  
 21 Russell Hapgood           JR Hawaii Prep            5:19.40  
 22 Andrew Yoshimoto          JR Hilo                   5:26.01  
 23 Keith Cockle              SO Honokaa                5:31.25  
 24 Evan Matsuyama            SO Kealakehe              5:33.03  
 25 Erbin Brown               JR Pahoa                  5:35.06  
 26 Dillon Cortez             JR Kealakehe              5:35.20  
 27 Kaleb Thomas              FR Ka'u                   5:36.86  
 28 Theodore JM DeRego        FR Kamehameha HI          5:37.78  
 29 Kyle Kosaki                  Waiakea                5:39.24  
 30 Wayne Pavao               SO Keaau                  5:40.21  
 31 Zack Lichty                  Waiakea                5:40.39  
 32 Cameron Anderson             Waiakea                5:40.50  
 33 William Wainwright        SO Hilo                   5:48.13  
 34 Tristan Yoshida              Waiakea                5:50.41  
 35 Josh Dipert               JR Pahoa                  5:50.85  
 36 Ian Cristobal                Waiakea                6:03.31  
 37 Mason Alcover                Waiakea                6:04.68  
 38 Charles Watson            JR Ka'u                   6:25.96  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
BIIF Qualify: * 10:52.00                                                       
PaieaStadium: !  9:27.25  4/15/2006   Stefano Barbis, Hilo                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Turner               SR Hilo                  10:20.90*   10  
  2 Justin Pang               SR Christian Libert      10:47.81*    8  
  3 Chris Mosch               SO Honokaa               10:56.93     6  
  4 Bryson Kobayashi             Waiakea               11:19.29     4  
  5 Shawn Andrada             JR Keaau                 12:03.06     2  
  6 Jesse Tarnas                 Parker                12:05.20     1  
  7 Caden Yamamoto               Waiakea               12:20.49  
  8 Wynton Wizinowich            Parker                12:20.74  
  9 Erbin Brown               JR Pahoa                 12:59.50  
 10 Theodore JM DeRego        FR Kamehameha HI         13:00.89  
 11 Dakota Walker             SO Ka'u                  13:28.07  
 12 Josh Dipert               JR Pahoa                 14:02.78  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===============================================================================
BIIF Qualify: * 19.64                                                          
PaieaStadium: ! 15.44  4/25/2008   Jacob Edwards, Ka'u                         
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Thomas Delacruz           SR Hilo                     15.57*  NWI  3   10  
  2 Jacob Edwards             JR Ka'u                     15.67*  NWI  3    8  
  3 Ponopilialoha  A Grace    SR Kamehameha HI            16.86*  NWI  3    6  
  4 Broc Bangloy              SR Keaau                    17.52*  NWI  1    4  
  5 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            17.65*  NWI  1    2  
  6 Francis Blas III          JR Kamehameha HI            17.93*  NWI  2    1  
  7 Cameron Calistro          JR Hilo                     17.95*  NWI  1 
  8 Edward Dalton             SR Keaau                    18.76*  NWI  3 
  9 Easten Tanimoto           FR Kamehameha HI            19.86   NWI  2 
 10 Sai Weiss                 JR Hilo                     20.27   NWI  2 
 11 Chayse Collins               Waiakea                  20.39   NWI  3 
 12 Sam Fry                      Waiakea                  24.21   NWI  1 
 13 Dylan KK Alip             FR Kamehameha HI            24.82   NWI  2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
BIIF Qualify: * 47.54                                                          
PaieaStadium: ! 40.28  4/23/2005   Kekoa Chavez, Hilo                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                     40.49*  2   10  
  2 Thomas Delacruz           SR Hilo                     40.68*  2    8  
  3 Broc Bangloy              SR Keaau                    42.14*  2    6  
  4 Cameron Calistro          JR Hilo                     42.31*  1    4  
  5 Bryson Bangloy            SR Keaau                    43.67*  1    2  
  6 Edward Dalton             SR Keaau                    43.70*  2    1  
  7 Everett Makaike McKee     SO Kamehameha HI            45.18*  2 
  8 Sai Weiss                 JR Hilo                     47.33*  1 
  9 Easten Tanimoto           FR Kamehameha HI            50.78   1 
 10 Dylan KK Alip             FR Kamehameha HI            52.22   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
BIIF Qualify: * 47.44                                                          
PaieaStadium: ! 44.74  5/6/2006    Hawaii Prep                                 
                       Shuping,Saxby,Gleed,Ntithe                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hilo                                                  44.44!  1   10  
  2 Konawaena                                             44.87*  1    8  
  3 Kamehameha Schools Hawaii                             46.28*  1    6  
  4 Waiakea                                               46.72*  1    4  
  5 Hawaii Preparatory Academy                            46.75*  1    2  
  6 Honoka'a                                              48.10   1    1  
  7 Keaau High School  'B'                               x48.14   2 
  8 Konawaena  'B'                                       x48.95   2 
  9 Hilo  'B'                                            x51.46   2 
 -- Waiakea  'B'                                             DQ   2  zone violation
 -- Keaau High School                                        DQ   1  zone violation
 -- Pahoa                                                    DQ   1  zone violation
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
BIIF Qualify: * 4:05.00                                                        
PaieaStadium: ! 3:30.93  4/25/2008   Waiakea                                   
                         Scott,Johnson,Nance,Cooper                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hilo                                                3:47.41*  1   10  
  2 Waiakea                                             3:51.04*  1    8  
  3 Kamehameha Schools Hawaii                           3:54.90*  1    6  
  4 Hilo  'B'                                          x4:00.78*  2 
  5 Kealakehe                                           4:02.63*  1    4  
  6 Hawaii Preparatory Academy                          4:05.31   1    2  
  7 Honoka'a                                            4:08.72   1    1  
  8 Waiakea  'B'                                       x4:09.37   2 
  9 Hilo  'C'                                          x4:12.68   2 
 10 Kealakehe  'B'                                     x4:17.31   2 
 
Boys High Jump
=======================================================================
BIIF Qualify: *  5-04                                                          
PaieaStadium: !  6-02  4/23/2005   Matthew Maze, Hawaii Prep                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ethan Meikle              JR Kohala                 5-08.00*   10  
  2 James Yoshimoto           SR Hilo                  J5-08.00*    8  
  3 Sam Unger                 SR Konawaena             J5-08.00*    6  
  4 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         J5-08.00*    4  
  5 Keoni Leopoldino          SR Kealakehe              5-04.00*    1.5
  5 Jacob St. George             Waiakea                5-04.00*    1.5
  7 Cliff Eriksson            FR Keaau                 J5-04.00* 
  8 Keoni K Wong              FR Kamehameha HI          5-00.00  
  9 Cremson Derego            SO Honokaa                4-10.00  
  9 Lex Cabigas               SR Honokaa                4-10.00  
 -- Warner Shaw               FR Kamehameha HI               NH  
 -- Randall Berdon            FR Konawaena                   NH  
 -- Rhys Ward                 SR Konawaena                   NH  
 -- Elijah Perreira           SO Keaau                       NH  
 -- Alex Engdahl              FR Keaau                       NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
BIIF Qualify: *     9-06                                                       
PaieaStadium: ! 13-09.75  4/23/2005   Christopher Mello, Hilo                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David King                SR Hilo                  12-06.00*   10  
  2 Gene Yoshikawa            SR Hilo                  11-02.00*    8  
  3 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         11-00.00*    6  
  4 JJ Higginson              JR Hawaii Prep           10-00.00*    4  
  5 Billy Ray                 SO Hilo                   9-06.00*    2  
  6 Isaac M DeRego            JR Kamehameha HI          9-00.00     1  
  7 Kayden Haleakala          FR Hawaii Prep            8-06.00  
  8 William Rozier            JR Keaau                  7-06.00  
  9 Jacob Murphy              FR Hilo                   7-00.00  
 10 Bryson Bangloy            SR Keaau                 J7-00.00  
 11 Greg Matias               FR Keaau                  6-06.00  
 -- Rick Micheals             SO Hilo                        NH  
 
Boys Long Jump
============================================================================
BIIF Qualify: * 18-10                                                          
PaieaStadium: ! 22-08  3/23/2007   Reece Alnas, Kamehameha                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kaenen Akau               FR Kamehameha HI         19-04.25*  NWI   10  
  2 Jesse Huihui              FR Keaau                 18-11.00*  NWI    8  
  3 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         18-09.50   NWI    6  
  4 Thomas Deniz              JR Konawaena             18-07.50   NWI    4  
  5 TJ Reilly                 SR Konawaena             18-05.25   NWI    2  
  6 Caleb SK Friel            SR Kamehameha HI         17-08.75   NWI    1  
  7 Anthony Magnione             Parker                17-00.75   NWI 
  8 Alex Engdahl              FR Keaau                 16-10.00   NWI 
  9 Landru Parker             JR Keaau                 16-08.75   NWI 
 10 Zack Tadio                SO Honokaa               16-08.00   NWI 
 11 John Kalauli              FR Honokaa               16-03.50   NWI 
 12 Joshua Robinson           SO Honokaa               16-01.50   NWI 
 13 Lex Cabigas               SR Honokaa               15-10.00   NWI 
 14 Cremson Derego            SO Honokaa               15-09.25   NWI 
 15 Clyde Lewis                  Waiakea               15-09.00   NWI 
 16 Chase Moniz               FR Honokaa               15-08.50   NWI 
 17 Randall Berdon            FR Konawaena             14-11.75   NWI 
 18 Ryne Uemura                  Waiakea               14-08.75   NWI 
 19 Keoni K Wong              FR Kamehameha HI         14-06.00   NWI 
 20 Bryant Malepe             JR Ka'u                  14-05.25   NWI 
 21 MaCrae Johnston              Parker                13-01.25   NWI 
 -- Rhys Ward                 SR Konawaena                 FOUL       
 -- Karl Sakai                   Waiakea                   FOUL       
 
Boys Triple Jump
============================================================================
BIIF Qualify: *    36-00                                                       
PaieaStadium: ! 43-09.50  4/25/2008   Jacob Edwards, Ka'u                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jacob Edwards             JR Ka'u                  42-03.75*  NWI   10  
  2 Manta Dircks              JR Kamehameha HI         40-00.00*  NWI    8  
  3 Winston Kailimai             Waiakea               36-06.25*  NWI    6  
  4 Wong LI                   JR Hilo                  36-03.25*  NWI    4  
  5 Landru Parker             JR Keaau                 35-05.00   NWI    2  
  6 Cameron Anderson             Waiakea               33-10.75   NWI    1  
  7 Christian Martinez        FR Hilo                  33-02.75   NWI 
 -- Travis Winters               Waiakea                   FOUL       
 
Boys Shot Put
=======================================================================
BIIF Qualify: * 37-00                                                          
PaieaStadium: ! 56-01  4/23/2005   Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane Brostek             FR Hawaii Prep           48-01.25*   10  
  2 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep           45-04.25*    8  
  3 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI         39-08.50*    6  
  4 Job Huisman               SR Konawaena             37-10.50*    4  
  5 Clancey Hammond           SR Keaau                 37-09.00*    2  
  6 Kyle Tirrell              JR Hilo                  35-04.75     1  
  7 Noah Recaido              JR Honokaa               34-06.25  
  8 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI         34-05.50  
  9 Anthony Magnione             Parker                34-03.00  
 10 Justin Bisel              SR Hilo                  34-02.75  
 10 Sam Fry                      Waiakea               34-02.75  
 12 Preston Cawagas           FR Honokaa               31-08.50  
 13 Darin Dennis              SR Ka'u                  31-06.50  
 14 Leo Campbell              SR Hilo                  30-01.00  
 15 Chris Acob                SR Hilo                  30-00.25  
 16 Cole Carpenter            SO Hilo                  29-07.25  
 17 Zack Atagi                FR Hilo                  29-04.00  
 18 Justin Hirake             JR Honokaa               28-08.50  
 19 Bobby Uesi                SO Honokaa               28-03.00  
 20 Akoakoanuimaikalani Pale  FR Kamehameha HI         27-09.75  
 21 Makoa Richards            JR Honokaa               27-06.00  
 22 Vincent Liu               SR Hilo                  26-00.75  
 23 Jeff Tanaka                  Waiakea               24-07.00  
 24 Herry Kiman                  Waiakea               24-03.50  
 25 Eddie Yeichy              SO Hilo                  24-01.00  
 26 Avery Fujie                  Waiakea               24-00.25  
 27 Kevin Cadaoas             FR Kohala                22-07.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
BIIF Qualify: * 108-00                                                         
PaieaStadium: ! 165-01  4/2/2005    Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elliot Kastner            SR Hawaii Prep             134-05*   10  
  2 Shane Brostek             FR Hawaii Prep          128-07.50*    8  
  3 Kaiser I Iuta             SR Kamehameha HI        117-04.50*    6  
  4 Bobby Leslie              SR Kamehameha HI           112-00*    4  
  5 Kyle Tirrell              JR Hilo                 102-08.50     2  
  6 Darin Dennis              SR Ka'u                  98-07.50     1  
  7 Leo Campbell              SR Hilo                  95-07.75  
  8 Justin Bisel              SR Hilo                     91-10  
  9 Keagan Lee                SO Hilo                  90-07.25  
 10 Sam Fry                      Waiakea               85-07.50  
 11 Clancey Hammond           SR Keaau                 80-07.75  
 12 Adrian Wagner             SO Hilo                  80-05.50  
 13 Zack Atagi                FR Hilo                  78-10.50  
 14 Preston Cawagas           FR Honokaa               78-08.75  
 15 Chris Acob                SR Hilo                     78-08  
 16 Justin Hirake             JR Honokaa                  77-10  
 17 Makoa Richards            JR Honokaa               77-01.50  
 18 Ocean Lee                 FR Hilo                  75-09.50  
 19 Herry Kiman                  Waiakea                  73-11  
 20 Nicholas Stertz           JR Keaau                    72-05  
 21 Vincent Liu               SR Hilo                  71-10.50  
 22 Hunter Wilburn               Waiakea               71-01.50  
 23 Jeff Tanaka                  Waiakea               71-00.25  
 24 Avery Fujie                  Waiakea               70-00.75  
 25 Joshua Takiguchi          SO Hilo                     67-10  
 26 Eddie Yeichy              SO Hilo                     67-05  
 27 Jayson Marotti            SO Hilo                     66-01  
 28 Cole Carpenter            SO Hilo                     64-04  
 29 Kevin Cadaoas             FR Kohala                54-05.25  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       106        1) Kamehameha Schools Hawaii 106   
    3) Honoka'a                    54        4) Keaau High School          53   
    5) Waiakea                     51        6) Hawaii Preparatory Academ  50   
    7) Konawaena                   32        8) Pahoa                      20   
    9) Ku o Ka La                   8       10) Kealakehe                   7   
   11) Ka'u High School             4                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       128        2) Kamehameha Schools Hawaii  80   
    3) Keaau High School           64        4) Hawaii Preparatory Academ  46   
    5) Ka'u High School            45        6) Konawaena                  42   
    7) Waiakea                     39.50     8) Honoka'a                   15   
    9) Kealakehe                   13.50    10) Christian Liberty          12   
   11) Kohala High School          10       12) Parker                      1